eksploatacja jeepa

Które części samochodowe w autach Jeep warto wymieniać?

Słowo „jeep” stało się synonimem samochodu terenowego. Pozycja marki w tym segmencie jest nie do ruszenia. Trudno się dziwić. Auta te słyną ze swojej niezawodności, odporności na nawet najtrudniejsze warunki i rozwiązań umożliwiających wyczynową jazdę tam, gdzie inne auta nie mają dostępu. Jak w każdym samochodzie, tak i w jeepie trzeba czasem coś naprawić. Które części w jeepach warto wymieniać?

Naprawy eksploatacyjne

Jeepy, choć wytrzymałe, nie są niezniszczalne. Jak w każdym samochodzie, tak i w modelach tej marki pewne elementy zużywają się w sposób naturalny, typowy dla danej części: klocki hamulcowe się ścierają, zawieszenie i układ kierowniczy zużywają się, bieżniki w oponach stają się coraz płytsze…

Naprawy eksploatacyjne są podstawą sprawności samochodu i bezpieczeństwa jazdy – mówi specjalista ze sklepu z częściami do samochodów amerykańskich Amerpolczesci.pl. – Zaniechanie wymiany elementów, które normalnie się zużywają, skutkuje pogłębianiem problemów, a w końcu poważnymi uszkodzeniami. Kiepska inwestycja, bo wtedy oprócz prostych typowych napraw eksploatacyjnych dochodzą kolejne, kosztowne i skomplikowane.

Co zaliczamy do napraw eksploatacyjnych? Podlegają im przede wszystkim:

  • Klocki i tarcze hamulcowe – hamowanie zawdzięczamy tarciu, dlatego zużywanie się tych części jest zupełnie naturalne. Regularna wymiana jest warunkiem bezpieczeństwa jazdy.
  • Elementy układu kierowniczego: końcówki i drążki kierownicze, które odpowiadają za to, jak pojazd reaguje na sterowanie.
  • Elementy zawieszenia: sworznie wahaczy, tuleje wahaczy, łączniki zawieszenia, gumy drążków reakcyjnych.

Co warto wymieniać w jeepie?

Naprawy eksploatacyjne są oczywistością dla odpowiedzialnych użytkowników aut. Jakie jeszcze inne naprawy warto przeprowadzać w swoim jeepie? To zależy od stylu korzystania z samochodu! W zależności od tego, gdzie, jak dużo i w jaki sposób używamy swoich czterech kółek, poszczególne części mogą szybciej dawać się we znaki.

To, na co szczególnie warto zwrócić uwagę w jeepach, to zawieszenie, zwłaszcza jeżeli nie stronimy od jazdy po trudnych terenach. Układ zawieszenia aut tej marki jest przystosowany do miejsc, gdzie w ogóle nie ma dróg, niemniej jeżeli często jeździmy po bezdrożach, możemy nadwyrężyć ten kluczowy dla bezpieczeństwa układ. Warto poddawać go regularnej kontroli u mechanika i wymieniać w miarę zużycia, najlepiej zanim pojawią się pierwsze objawy usterki.

Warto pochylić się uważniej nad awariami zgłaszanymi przez posiadaczy aut tej marki. Jakie części do jeepa warto mieć w zapasie? Użytkownicy jeepów jako typowe wskazują usterki związane z układem hamulcowym, a także niekiedy elektryką (podgrzewanie foteli, światła).

prawidłowa_postawa_za_biurkiem

Jakie zalety ma stosowanie biurek z regulacją wysokości?

Wygodne biurko jest najważniejszym elementem wyposażenia każdego biura. To właśnie przy nim spędzamy większość czasu w pracy, co często oznacza nawet 1/3 doby. Źle dobrane parametry biurka skutkują nie tylko poirytowaniem i dekoncentracją, wynikającymi z niewygody, ale przede wszystkim poważnymi dolegliwościami fizycznymi. Długotrwałe przebywanie w nienaturalnej i niewygodnej pozycji to najprostszy sposób na wywołanie problemów z kręgosłupem.

Konsekwencje pracy przy niewygodnym biurku

Pracownicy biurowi najczęściej skarżą się na bóle pleców w odcinku krzyżowo-lędźwiowym, a także bóle karku, ramion i przedramion, a nawet nóg. Ból jest jednak tylko sygnałem ostrzegawczym, ponieważ długotrwałe przebywanie w niewygodnej pozycji siedzącej prowadzi do powstawania poważnych zwyrodnień kręgosłupa, a nawet wypadania dysku – przestrzega nasz rozmówca z firmy Meblant.

Kolejną konsekwencją niewygodnej pozycji w trakcie pracy jest utrata koncentracji i zmniejszona kreatywność. Dlatego wybór biurka umożliwiającego regulację wysokości blatu, a nawet przystosowanie go do pracy na stojąco, jest genialnym rozwiązaniem, przekładającym się na komfort i wydajność pracowników.

Zalety biurek z regulacją wysokości

Najważniejszą zaletą biurek z regulacją wysokości jest oczywiście możliwość dopasowania ustawienia blatu do potrzeb zajmującego dane stanowisko pracownika. Na komfortowe ustawienie wysokości blatu pozwalają nawet najprostsze modele z regulacją manualną.  Takie meble świetnie sprawdzą się w sytuacji, gdy z jednego biurka zawsze korzysta ten sam pracownik. Ważne jest jednak, by stanowisko zaopatrzyć również w wygodny, regulowany fotel.

Nowszym i jeszcze bardziej komfortowym rozwiązaniem są biurka z elektryczną regulacją wysokości. W takich meblach zmiana położenia blatu jest jeszcze łatwiejsza, przebiega bowiem z wykorzystaniem silnika. Obecnie dostępne są modele umożliwiające podniesienie blatu na tyle wysoko, by umożliwić pracę na stojąco.

Biurka z elektryczną regulacją wysokości do pracy w pozycji stojącej to świetne rozwiązanie przede wszystkim dla pracowników działów kreacji i biur architektonicznych, ale na pewno docenią je także osoby wykonujące bardziej standardowe prace biurowe. Dzięki możliwości szybkiej zmiany wysokości biurka, pracownik ma możliwość zmiany pozycji pracy nawet kilka razy w ciągu dnia.

Takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne nie tylko dla kręgosłupa. Zmiana układu ciała oznacza zmianę rozkładu obciążenia poszczególnych odcinków kręgosłupa. Co więcej, praca w pozycji stojącej wymusza ruch, w tym chociażby przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę, co ma zbawienny wpływ na osoby, które przed komputerem spędzają wiele godzin.

Jakie korzyści z zakupu takiego biurka dla pracownika odniesie pracodawca? Najważniejsza jest tutaj oczywiście zwiększona wydajność, wynikająca z zadowolenia pracownika. Nie mniej istotna jest także korzyść w postaci… unikania strat. Korzystanie z biurek z regulacją wysokości oznacza wygodę, zapobiegającą występowaniu problemów zdrowotnych pracowników i wynikających z tym kosztów nieobecności w pracy.

porady_prawne

Porady prawne online. Dlaczego warto?

Internet – źródło informacji, środek komunikacji, pożeracz czasu skuteczniejszy niż telewizja. Znajdziemy w nim dosłownie wszystko: najnowsze wiadomości z całego świata, artykuły o świecie prehistorycznym, przepisy na dobre śniadania bez glutenu i instrukcje, jak zmienić koło w samochodzie. Wielu z nas przegląda sieć codziennie i często poszukuje w niej porad, jak rozwiązać swoje problemy. Jeśli te problemy są poważne, związane z finansami, zdrowiem, czy prawem, wolimy jednak nie ryzykować, że natkniemy się na nieprawdziwe informacje i wybieramy się do fachowca z danej branży. A może wcale nie trzeba? A może wystarczy zadzwonić do banku, lekarza, czy prawnika? A może nawet wystarczy poprosić o poradę online? – Coraz więcej specjalistów oferuje swoje usługi online. W sieci odbywają się szkolenia dla przyszłych biznesmenów, marketingowców, spotkania konferencyjne między oddziałami firm z innych miast, a nawet rozmowy kwalifikacyjne z potencjalnymi pracownikami. Dlaczego więc nie korzystać z porad prawnych online?

Sprawdzony adwokat i radca prawny

Jeśli chcemy skorzystać z porady prawnej online, powinniśmy się upewnić, czy strona, na którą trafiliśmy, należy do realnej kancelarii prawnej, prawdziwego adwokata, czy radcy prawnego. Sprawdźmy, czy podmiot, do którego trafiliśmy, rzeczywiście istnieje i funkcjonuje pod wskazanym na witrynie internetowej adresem, a jeśli adresu na niej nie ma – lepiej od razu wyłączmy tę stronę i szukajmy dalej. Jeśli jesteśmy jeszcze bardziej podejrzliwi, możemy sprawdzić, czy podmiot znajduje się w krajowym rejestrze. Kiedy już upewnimy się, że mamy do czynienia ze sprawdzonymi fachowcami, rozejrzyjmy się po stronie internetowej i spróbujmy znaleźć informację, czy jest możliwość skorzystania z porady prawnej online. Na niektórych stronach znajdziemy formularze, za których pośrednictwem możemy się skontaktować z prawnikiem, a na innych po prostu adres e-mail.

Czy warto skorzystać i w jaki sposób?

Sama forma przekazania informacji, a raczej zapytania, nie ma dużego znaczenia – czy odbędzie się to za pomocą formularza, czy maila. Znaczenie ma to, w jaki sposób klient przedstawia swoje zapytanie – mówi nam przedstawiciel Grupy Prawnej Goldwin z Torunia. Jeżeli zadamy krótkie pytanie, które nie będzie precyzyjne, prawnik nie będzie mógł na nie odpowiedzieć. Przykład? „Jak się rozwieść z żoną?”, „Jak bronić się w sądzie, będąc oskarżonym o kradzież?”, albo „Czy warto przyjąć testament po dziadku, który miał długi?”. Musimy przedstawić swoje zapytanie bardziej precyzyjnie i opisać konkretnie daną sytuację. Wówczas prawnik będzie w stanie wycenić swoją usługę, a także dopytać o szczegóły, które pominęliśmy, a są istotne. Inaczej będzie oczywiście z krótkim pytaniem w rodzaju „Jaka jest definicja aktu notarialnego według polskiego prawa?”, kiedy chcemy się upewnić, czy informacje, które posiadamy, są prawdziwe. A dlaczego warto skorzystać z porady prawnej online? Ponieważ dostępność do niej jest łatwa i całodobowa, a odpowiedź dociera do nas szybko. Na podsumowanie warto dodać, że to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym łatwiej przelewa się myśli na papier, a właściwie klawiaturę, niż opowiada je bezpośrednio. Możemy więc opisać dokładnie swoją sytuację, wysłać wiadomość do kancelarii adwokackiej, czy radcy prawnego i poprosić o przeczytanie treści oraz umówienie spotkania.

relaks_przy_swiecach

Otul się zapachem w jesienne wieczory (Yankee Candle nowości)

Jesień to wyjątkowa pora roku dla osób, które mają w sobie odrobinę romantyzmu. Z jednej strony żegnamy się z latem i zaczynamy tęsknić za słonecznymi porankami, a z drugiej rozpoczynamy sezon na cudowne wieczory przy kubku gorącej herbaty. Jesień to opadające z drzew liście i kasztany, pora na wełniane skarpety i filcowe płaszcze, oczekiwanie na grudniową magię świąt. To także pora na otulanie się wyjątkowo ciepłymi zapachami – i nie mamy na myśli wyłącznie perfum z nutką piżma. Zapachami otulamy nie tylko miękkie swetry i szaliki, otulamy nimi cały dom. Zwykłe podgrzewacze powoli odchodzą do lamusa. Dziś królują świece, których czas palenia to nawet kilkaset godzin, których zapach jest niezwykle wyrazisty i unosi się we wnętrzach bardzo długo po zgaszeniu. W naszym artykule omówimy nowości znanej marki Yankee Candle, która ma w swojej ofercie niesamowite zapachy dla najbardziej wymagających.

Charakterystyka świec Yankee Candle

Dzięki marce Yankee Candle w jesienne wieczory możemy otulić się wyjątkowymi zapachami, które oferowane są w kilku różnych formach. Duży słoik, który możemy śmiało podarować komuś jako elegancki upominek, to świeca, która może palić się nawet 150 godzin. Czas palenia świecy w słoiku średnim to 65-90 godzin, więc zapach spokojnie może towarzyszyć nam przez kilka wieczorów. Jeśli wolimy częściej zmieniać otaczające nas zapachy, możemy wybrać słoik mały – czas palenia świecy to 25-40 godzin. Dla osób niepewnych swoich zapachowych preferencji Yankee Candle proponuje samplery, których czas palenia to 15 godzin. Możemy przez ten czas przetestować zapach i sprawdzić, czy rzeczywiście nam odpowiada. Wyjątkowym rozwiązaniem omawianej marki są woski zapachowe bez knotów, które nasączone są olejkami eterycznymi. Rozpuszczamy je w specjalnych kominkach do wosku, które dodatkowo stanowią przyjemną dla oka dekorację wnętrza. Yankee Candle ma w swojej ofercie także dyfuzory, odświeżacze do samochodów w różnych formach, a także tea lightery dla osób, które preferują takie rozwiązanie. Przed sezonem świątecznym naszą uwagę mogą przyciągnąć także proponowane przez Yankee Candle zestawy prezentowe – mówi nam przedstawicielka sklepu Kosmetykomania.pl z Gdańska.

Szeroki wachlarz zapachów i jesienne nowości

Wielu z nas do świąt Bożego Narodzenia zaczyna się przygotowywać już od listopada. W telewizji zaczynają się pojawiać reklamy ze Świętym Mikołajem, śniegiem, sankami i choinkami. Marka Yankee Candle wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i w sezonie jesienno-zimowym wprowadza do sprzedaży zapachy, które kojarzą nam się ze świętami. The Perfect Tree to wiernie oddany zapach świątecznego drzewka. Możemy w nim poczuć aromat sosnowych igieł i drewna cedrowego. Kolejny zapach – bardziej uniwersalny – to Merry Berry Linzer, świeca o zapachu pysznych ciasteczek posypanych cukrem pudrem z malinową marmoladą. Nazwa Christmas Magic mówi sama za siebie. To świece, które idealnie sprawdzą się w czasie grudniowych przygotowań do wspólnego spędzania czasu z rodziną. Pachnie balsamiczną jodłą i aromatem kadzidła, wprowadza do naszego domu bardzo ciepły, świąteczny nastrój. Jeśli wolimy zapach drzewa cedrowego, wybierzmy Carackling Wood Fire, zapach doprawiony słodką wanilią oraz złocistym bursztynem. Spiced Cocoa White otuli nas mieszanką słodyczy ze szczyptą pikanterii: biała czekolada, solony karmel, tofi i odrobinka gałki muszkatołowej – brzmi zachęcająco, prawda? Dla zwolenników delikatnych, korzennych nut zapachowych, polecamy Brown Paper Package, w którym poczujemy elegancką kompozycję pudrowych zapachów. Sparkling Flame to zapach niezwykle wyjątkowy. Rozpalając tą świecę Yankee Candle, czujemy aromat rozpalonego w kominku drewna i słodkiego kadzidła. Cinnamon & Cedar to korzenne nuty cynamonu połączone ze świeżym cedrowym aromatem. W Bourbon Wood Barrels wyczuwamy zapach burbonu, który leżakuje w aromatycznych, dębowych beczkach. Całość doprawiona jest nutą pikantnych goździków i wanilii. Ostatnia z nowości marki Yankee Candles to Warm Autumn Evening, w której czujemy piżmo i syrop klonowy. Każdy z pewnością znajdzie w omawianych produktach coś dla siebie – już same opisy nut zapachowych brzmią obłędnie i budzą apetyt!

 

ogrodzenie_elektryczne

Charakterystyka ogrodzeń elektrycznych dla koni

Pastwisko dla naszych zwierząt powinno być odpowiednio ogrodzone, by uniemożliwić im ucieczkę i jednocześnie ochronić je przed drapieżnikami. Co ciekawe, rolnicy zaczynają grodzić nie tylko pastwiska, ale także swoje uprawy – szczególnie pola ziemniaków i kukurydzy, które są plądrowane przez dzikie zwierzęta. Dziki, jelenie, czy sarny, traktują pola uprawne jako świetne miejsce na szybkie i łatwe zdobycie dużej ilości pokarmu. W naszym artykule postaramy się opisać istotę ogrodzeń elektrycznych, tak aby wybór odpowiedniego stał się łatwy nawet dla laika w tej dziedzinie.

Rodzaje elektryzatorów

Elektryzator to właśnie ogrodzenie elektryczne, bardzo często potocznie nazywane pastuchem elektrycznym ze względu na swoją funkcję. Wyróżniamy trzy rodzaje elektryzatorów w zależności od rodzaju prądu, który je zasila. Ogrodzenie elektryczne może być podłączone do sieci, akumulatora albo baterii. Najnowocześniejsze elektryzatory, które są jeszcze stosunkowo mało popularne, wykorzystują odnawialne źródła energii, a więc wiatr i słońce. Technologia zasilania z sieci jest tańsza – mówi nam przedstawiciel firmy BORYS z Gniezna, która zajmuje się sprzedażą i budową ogrodzeń elektrycznych dla zwierząt. Potrzebny jest wówczas elektryzator o większej mocy niż elektryzator zasilany z akumulatora. Sieciowe ogrodzenia elektryczne 230 V są również tańsze w zakupie i konserwacji, jednak pastuchy elektryczne zasilane akumulatorem też mają swoje zalety. Przede wszystkim są całkowicie niezależne od prądu stałego. Na wsi często wystarczy krótka, niewielka burza i prądu nie ma połowa mieszkańców. Kolejna zaleta: możemy wśród nich znaleźć nie tylko ogrodzenia stałe, ale także przenośne.

Ogrodzenie elektryczne stałe i przenośne

Słupy główne ogrodzenia stałego są zwykle budowane z grubych, drewnianych, zaimpregnowanych słupów lub słupów z włókna szklanego. Zaleca się, by były one wkopane przynajmniej na 1 m głębokości. Jako przewodnik prądu możemy wykorzystać drut ocynkowany, linkę lub taśmę. Zdarza się także, że rolnicy wykorzystują do tego celu plecionkę, jednak stosunkowo rzadko. Elektryczne pastuchy przenośne to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim przy kwaterowym wypasie zwierząt. Potrzebujemy elektryzatora, plastikowych słupków i taśmy, która będzie przewodziła prąd. Możemy wykorzystać także drut ocynkowany, jednak jest on mniej plastyczny, przez co trudniej się go zwija. Zarówno do stałych ogrodzeń elektrycznych dla zwierząt, jak i tych przenośnych, przyda nam się dodatkowo miernik, inaczej nazywany detektorem uszkodzeń, które mieszą napięcie, natężenie impulsu i straty upływu. Dzięki niemu nie będziemy musieli co 2-3 dni sprawdzać, czy nasze ogrodzenie działa prawidłowo.

Dlaczego wynajem dźwigów jest bardziej opłacalny od kupna?

Dlaczego wynajem dźwigów jest bardziej opłacalny od kupna?

Niższe koszty wynajmu

Przede wszystkim, decydując się na wynajem dźwigów, poniesiemy znacznie niższe koszty. Jeśli rozważamy takie rozwiązanie, na pewno nie potrzebujemy tych maszyn przez cały czas. Są nam niezbędne jedynie czasowo, np. kiedy chcemy przeładować ciężkie towary. Dźwig zdecydowanie ułatwi takie prace oraz sprawi, że szybko i bez wysiłku uporamy się z tym zadaniem. Kiedy skończymy, dźwig przestaje nam być potrzebny. Dlatego koszty wynajmu na kilka dni, nawet co jakiś czas, będą dużo niższe niż zakup takiej maszyny. Tym bardziej, że zawsze lepiej jest zainwestować w najlepszej jakości sprzęt – a im lepsza jakość, tym wyższa cena jego zakupu.

Natychmiastowy czas realizacji

Korzystając z oferty firm wynajmujących sprzęt budowlany, możemy wypożyczyć dźwig praktycznie od ręki. Usługodawca powinien nam go dostarczyć, gwarantując przy tym jego bezawaryjność. Takie firmy dbają o właściwe zabezpieczenie stanu technicznego takich maszyn. Doskonale zdają sobie sprawę, że to jeden z głównych czynników, który będzie decydować o tym, czy będą mieć klientów, czy też nie.

Sprzęty budowlane kosztują nawet kilkaset tysięcy złotych, a tylko dbałość o nie i cykliczne przeglądy oraz wymienianie podzespołów, kiedy jest to konieczne, zagwarantuje ich nie budzące zastrzeżeń działanie – komentuje nasz rozmówca z firmy Górka w Siedlcach.

Użytkowanie dźwigu bez troski o jego serwis

Użytkownicy dźwigu nie muszą zatem martwić się o jego serwis. Jedynie wynajmują sprzęt i korzystają z funkcjonalności, jakie im zapewnia. Jeśli pojawi się jakaś awaria, odpowiada za nią firma, którą wynajęła dźwig. Takie maszyny zawsze są w pełni ubezpieczone. Za dużo kosztują, aby móc pozwolić sobie na zapomnienie o tak istotnej kwestii. Dzięki temu nawet, jeśli usterka jest większa, wypożyczalnia nie będzie musiała martwić się rosnącymi kosztami.

Kiedy potrzeby jest dźwig?

Dźwig jest niezbędną maszyną nie tylko do przeładowania ciężkich towarów. Jego zalety docenimy również przy dostarczaniu ładunków na wyższe piętra czy montażu reklam oraz banerów. Dlatego warto zastanowić się nad możliwością jego wynajmu, korzystając z atrakcyjnej oferty firm świadczących takie usługi.

Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy transportowej?

Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy transportowej?

Zakres świadczonych usług

Jedną z najważniejszych kwestii jest zakres świadczonych usług. Chcemy przetransportować meble, samochody, przesyłki o niestandardowych wielkościach, a może ludzi? W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, na jaki zakres działań w danej firmie transportowe możemy liczyć. Nie każda z nich specjalizuje się we wszystkich wskazanych rodzajach przewozu. Wiele z nich proponuje wyłącznie jeden typ usług, np. transport krajowy, międzynarodowy, niskopodwoziowy czy paletowy. Jeżeli nie znajdujemy konkretnych informacji na stronie internetowej firmy, wówczas powinniśmy skontaktować się z jej przedstawicielami. Musimy dokładnie wiedzieć, czy będziemy mogli liczyć na całościową realizację naszych potrzeb w jednej firmie, czy może będziemy musieli szukać kolejnych wykonawców.

Doświadczenie firmy potwierdzone rekomendacjami

Drugim istotnym czynnikiem przy wyborze firmy transportowej jest jej doświadczone, najlepiej potwierdzone pozytywnymi rekomendacjami. Jeżeli nie mamy znajomych, którzy korzystaliby z tego rodzaju usług, opinii musimy szukać w internecie. Pamiętajmy, że nie na każdej stronie znajdują się wiarygodne oceny. Dlatego sprawdźmy co najmniej kilka portali, aby upewnić się, że firma faktycznie pozytywnie wyróżnia się na rynku. Im więcej ma lat doświadczenia, tym większa pewność, że będzie w stanie sprostać naszym oczekiwaniom i zaoferować najwyższej jakości usługi.

Niewygórowany cennik

Nie bez znaczenia jest także cennik firmy transportowej. Za wygórowanymi cenami nie zawsze idzie w parze wysoka jakość usług.

Dlatego porozmawiajmy z jej przedstawicielami, zyskajmy pewność, że oferuje profesjonalny transport towarów i ludzi, zarówno w kraju, jak i za granicą – komentuje nasz rozmówca z firmy Verveoutlet w Lęborku.

Pojazdy, które wykorzystuje, powinny gwarantować bezpieczeństwo przewożonych przesyłek i osób oraz być regularnie serwisowane. Jeśli zdecydujemy się na długofalową współpracę, dobra firma zaproponuje nam możliwość skorzystania z atrakcyjnych rabatów. Zwracajmy uwagę na takie elementy, a nie będziemy zawiedzeni jakością świadczonych usług. Im więcej czasu poświęcimy na wybór firmy transportowej, tym lepiej na tym wyjdziemy.

Jakie wyróżniamy rodzaje kruszyw dekoracyjnych?

Jakie wyróżniamy rodzaje kruszyw dekoracyjnych?

Zastosowania kruszyw dekoracyjnych

Kruszywa dekoracyjne to ogrodowa „kropka nad i” – niestety, często pomijana przez osoby niezwiązane zawodowo z projektowaniem zieleni. A szkoda! Te dodatki nie tylko podnoszą walory estetyczne ogrodu, ale też mogą mieć funkcje praktyczne. Zanim jednak do nich przejdziemy, dowiedzmy się, gdzie najczęściej stosowane są kruszywa dekoracyjne. Opowiada o tym specjalistka z firmy Pietra Land:

Kruszywa dekoracyjne są nieodłącznym elementem dobrze zaprojektowanej i dopracowanej zieleni. Znajdują zastosowanie nie tylko w ogrodach przydomowych, ale też w parkach, na skwerach i placach, na dziedzińcach, cmentarzach, reprezentacyjnych miejskich terenach zielonych oraz w pięknych ogrodach pałacowych i dworskich, które zwiedzamy. Dobrze zorganizowana połać zieleni może podnieść rangę obiektu, a zastosowanie kruszyw dekoracyjnych nadaje całości szlachetnego charakteru.

Kruszywa dekoracyjne mogą być stosowane na różne sposoby, jednak szczególnie często wykorzystuje się je do zaznaczenia granic i obrębienia lub przeciwnie – wypełniania poszczególnych elementów projektu. Mogą więc otaczać alejki, wypełniać klomby, być wysypywane wokół pni drzew i oczek wodnych.

Rodzaje kruszyw dekoracyjnych

Żeby dobrze zaprojektować ogród z wykorzystaniem kruszyw dekoracyjnych, trzeba poznać ich rodzaje i zastosowania każdego z nich oraz możliwości, jakie dają w kreowaniu przestrzeni. Przyjrzyjmy się więc trzem typom kruszyw: grysom i żwirom, otoczakom i kamieniom ozdobnym,

Grysy i żwiry dekoracyjne to najdrobniejsze z wymienionych wyżej kruszyw. Są to drobne kamyki, często wykorzystywane do wysypywane pod krzewami lub jako podłoże dla kompozycji skalnych. To kruszywo dostępne jest w szerokiej gamie kolorów, więc można dobrać takie, które najlepiej podkreślą barwy roślin. Żwiry i grysy powstrzymują wzrost trawy i chwastów, więc możemy cieszyć się wyłącznie tym, co chcemy widzieć w swoim ogrodzie. To trwałe kruszywo, które w odróżnieniu od kory dekoracyjnej nie wymaga pielęgnacji i wymiany co jakiś czas. Wystarczy opłukać je wodą.

Otoczaki to większe kamienie o obłych, miękkich kształtach. Są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach. Co ważne, dobrze komponują się z grysami i żwirami. Nadają się na alejki albo podłoże dla większych roślin o wyraźnie odznaczającym się pniu.

Ostatni rodzaj to kamienie ozdobne. Duże kawałki skał z różnych stron świata, uformowane przez naturę w najróżniejsze niepowtarzalne kształty, są dekoracją same w sobie. Mogą też wzmacniać brzeg oczka wodnego.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kserokopiarki?

Na co zwracać uwagę przy zakupie kserokopiarki?

Gdzie będzie używana kserokopiarka?

Tym, co trzeba określić, zanim jeszcze zaczniemy przeglądać oferty sklepów z elektroniką biurową i domową, są zastosowania, do których kserokopiarka nam posłuży. Należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jakich? O tym powie specjalista z firmy ABC Digital:

Przede wszystkim trzeba określić, czy kserokopiarka będzie nam służyła do zastosowań profesjonalnych czy do amatorskich. Jeżeli kopiujemy kilka dokumentów w miesiącu, nie potrzebujemy ogromnej maszyny – ona tylko zagraci nam mieszkanie. Z drugiej strony, urzędy, w których kseruje się setki kartek dziennie, nie mogłyby funkcjonować, dysponując niewielkimi domowymi urządzeniami. Po pierwsze są one zbyt wolne, a po drugie – nie są przystosowane do intensywnej eksploatacji.

Żeby określić, jakiej kopiarki potrzebujemy, warto cofnąć się myślami o kilka miesięcy i określić swoje zapotrzebowanie ilościowe w ostatnim czasie. Jeżeli kserujemy dużo, warto kupić mocniejszy sprzęt, który pracuje szybko i wydajnie, a przy tym nie potrzebuje zbyt częstego uzupełniania papieru czy tuszu lub tonera.

Formaty i kolory

Przy ocenie tego, jakie są nasze potrzeby w zakresie wykorzystania kserokopiarki, liczy się nie tylko ilość, ale też jakość. Trzeba się zastanowić, jakiego rodzaju rzeczy kserujemy najczęściej. W ten sposób określimy, czy potrzebna nam kserokopiarka kolorowa, czy może czarno-biała, a także to, w jakim formacie powinna wykonywać kopie.

Jeżeli kopiujemy kolorowe zdjęcia, urządzenie pracujące jedynie w skali szarości zupełnie nas nie zadowoli. Z kolei okaże się wystarczająca, jeżeli powielamy wyłącznie dokumenty pisane, pozbawione ilustracji.

Dla zadowolenia z tego rodzaju sprzętu konieczna jest też możliwość skopiowania dokumentu w odpowiednim formacie. Jeżeli ktoś jest kartografem albo geodetą, kserokopiarka pracująca jedynie w formacie A4 będzie źródłem codziennej udręki i prób łączenia kilku odbitek w większą całość. Wystarczy wyposażyć się w urządzenie, które pozwala na wykonywanie większych odbitek, aby nie tracić czasu i nerwów. Jeżeli jednak kserujemy głównie notatki do nauki w sesji, wielka kserokopiarka niepotrzebnie zajmie nam przestrzeń.

Jeżeli wiemy już, jak chcemy używać kserokopiarki i z jaką częstotliwością, wybór jest zdecydowanie prostszy. Warto też wziąć pod uwagę jakość kopii, awaryjność, solidność wykonania i poziom obsługi serwisowej.

Dlaczego warto korzystać z pomocy biura rachunkowego przy rozliczeniach z US?

Dlaczego warto korzystać z pomocy biura rachunkowego przy rozliczeniach z US?

Przerasta Cię prawo podatkowe? Skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów!

Mówi się, że dwie rzeczy są pewne: śmierć i podatki. W tym przytaczanym pół żartem, pół serio powiedzonku jest ziarno prawdy. Podatki dotyczą nas wszystkich i – chcemy czy nie – musimy się jakoś z nimi oswoić. Niestety, nie jest to prosta sztuka…

-Klienci, którym pomagam z rocznym rozliczeniem PIT, to osoby zagubione w gąszczu przepisów – mówi Dorota Bartkowska prowadząca biuro rachunkowe w Gryficach. – Nieznajomość bieżącego prawa podatkowego, luki w wiedzy, obiegowe opinie i mętlik sprawiają, że popełniamy błędy, które urząd może interpretować jako próbę oszustwa podatkowego i przysporzyć nam sporo stresu. Wiele osób nie wie też, że może zmniejszyć swoje zobowiązania fiskalne przez skorzystanie z pewnych ulg. Im większa wiedza, tym więcej korzyści, zarówno w postaci świętego spokoju, jak i pieniędzy.

Jeżeli na samą myśl o rozliczeniu z urzędem skarbowym czujemy niekoniecznie przyjemny dreszcz emocji, lepiej jest udać się do eksperta. Za niewielką kwotę otrzymujemy terminowo wypełnione i przesłane właściwemu oddziałowi dokumenty oraz gwarancję poprawności wykazanych w nich kwot.

Jakie usługi oferuje biuro rachunkowe?

Roczne rozliczenie PIT to nie jedyna usługa, jaką oferuje biuro rachunkowe. Na usługi księgowe mogą liczyć zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa – od jednoosobowej działalności gospodarczej po spółki i wielkie korporacje. Czego można oczekiwać, sięgając po zewnętrzne wsparcie w księgowości?

Biura oferują pełną obsługę rachunkowo-księgową, co oznacza, że przedsiębiorca nie musi w ogóle zaprzątać sobie głowy finansową papierologią. Dostarcza on jedynie dokumenty księgowej, a ona dba o resztę, czyli:

  • regularne rozliczenia z ZUS i US,
  • naliczanie wynagrodzeń dla pracowników i podwykonawców,
  • sporządzanie wniosków i pism do urzędów (np. wnioski o refundację na założenie działalności gospodarczej),
  • dobór optymalnej formy rozliczenia dla przedsiębiorców,
  • doradztwo podatkowe.

Powierzenie wszystkich spraw księgowych i kadrowych zewnętrznemu partnerowi to duże ułatwienie szczególnie dla młodych przedsiębiorców. Takie osoby często nie do końca orientują się w przepisach i zaczynają grzęznąć w dokumentach, zamiast skupić się na działalności. Obsługa księgowa jest stosunkowo tania, szczególnie wziąwszy pod uwagę korzyści – możliwość poświęcania czasu na rozwój firmy i generowanie większych dochodów oraz usunięcie ryzyka błędu.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu