Jakie czujniki wykorzystywane są w górnictwie?

Górnictwo to jedna z gałęzi przemysłu, w której ogromną rolę odgrywają systemy zabezpieczeń. Ich zadaniem jest gwarantowanie bezpieczeństwa pracy ludzi oraz zapobieganie niebezpiecznym zdarzeniom. Należą do nich właśnie czujniki górnicze, których rolą jest wykrywanie wszelkich anomalii oraz umożliwienie szybkiej reakcji w razie wystąpienia zagrożenia dla osób pracujących i przebywających w kopalni.

Czujniki do mierzenia stężenia pyłów

Praca górnika należy do jednej z najcięższych i najbardziej niebezpiecznych profesji. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zabezpieczanie kopalni za pomocą urządzeń mierzących parametry panujące w jej wnętrzu. Należą do nich właśnie czujniki stężenia pyłów, tzw. pyłomierze. Produkowane są przez specjalistyczne firmy, takie jak na przykład katowicki Emag Serwis.

Ich podstawowym zadaniem jest stałe mierzenie zawartości pyłów w powietrzu oraz wyświetlanie informacji o przekroczeniu dopuszczalnych norm. Urządzenia te najczęściej wykorzystują zjawisko rozproszenia światła na cząsteczkach pyłu. Do prawidłowej pracy pyłomierzy niezbędna jest ich właściwa konfiguracja, którą przeprowadza się na podstawie dopuszczalnych norm. W górnictwie wykorzystuje się czujniki stężenia pyłów skalibrowane specjalnie do pracy w podziemnych wyrobiskach i kopalniach, ale mogą być one skalibrowane także pod inne rodzaje pyłów.

Co ważne, certyfikowane urządzenia tego typu nadają się także do pracy w strefach, które są szczególnie narażone na wybuchy, co czyni z nich czujniki idealnie dostosowane do górnictwa.

Czujniki do pomiaru atmosfery kopalnianej

Do grupy czujników służących do pomiaru atmosfery kopalnianej należą przede wszystkim czujniki metanu, stężenia tlenku węgla, tleniu, czujniki temperatury powietrza oraz służące do pomiaru ciśnienia cieczy. Podstawowym zadaniem tych czujników jest stała kontrola parametrów oraz sygnalizowanie wszelkich odstępstw od dopuszczalnej normy. Ich umieszczenie w kopalniach pozwala na szybkie wykrycie anomalii oraz ewakuację ludzi przebywających w zagrożonym miejscu. Gwarantują także bezpieczeństwo pracy górników oraz zapobiegają ewentualnym szkodom, jakie mogłyby się pojawić np. w wyniku wybuchu metanu. Czujniki tego typu wykorzystywane są także do mierzenia ciśnienia cieczy w napędach hydraulicznych. Przeznaczone są głównie do instalowania w podziemnych wyrobiskach górniczych, w których istnieje szczególnie duże niebezpieczeństwo wybuchu metanu i pyłu węglowego. Dzięki obecności czujników do pomiaru atmosfery kopalnianej, praca w wyrobiskach jest więc znacznie bezpieczniejsza zarówno dla zdrowia, jak i życia górników.

Jakie jest niezbędne wyposażenie dla lodowisk?

Kto nie był nigdy na lodowisku, ten nie wie, ile frajdy traci. Jazdę na łyżwach uwielbiają i młodsi, i starsi. Daje ona nie tylko dużo radości – zapewnia również zdrowie. Łyżwiarstwo doskonale wpływa na naszą kondycję, a do tego pozwala zadbać o sylwetkę. Jednak nie wszyscy wiedzą, jakie wyposażenie jest konieczne do prowadzenia dobrze zorganizowanego lodowiska.

Łyżwy do komfortowej jazdy

Pierwszym niezbędnym elementem wyposażenia lodowisk są oczywiście łyżwy, bez których nie moglibyśmy uprawiać tego wspaniałego, zimowego sportu. Lodowisko powinno oferować łyżwy w każdym rozmiarze i mają być one wykonane z wysokiej jakości materiałów. Codziennie będą z nich korzystać setki osób, dlatego muszą gwarantować komfortową jazdę.

Ostrzałki i akcesoria do ostrzałek

Jazda na łyżwach powinna być komfortowa. Z tego względu lodowiska powinny być wyposażone w ostrzałki i akcesoria do nich. Zużyte elementy ostrzałek można wymienić zaopatrując się w sklepach, które zajmują się ich dostarczaniem. Warto zapoznać się z ich ofertą i wybrać akcesoria, których brakuje na lodowisku.

Osprzęt niezbędny na lodowiskach

Wyposażeniem lodowiska jest również jego osprzęt. Wygodne łyżwy nie wystarczą – musimy mieć gdzie je położyć – służą temu specjalne regały, pozwalające zachować porządek. Łyżwy są używane przez wielu ludzi – w celu zachowania higieny, na lodowisku powinny być sprzedawane jednorazowe skarpety ochronne. Mają ogromny wpływ na poczucie higieny i wydłużają żywotność łyżew. Są wykonane z materiału zwanego flizeliną. Ponadto, wymienić tutaj należy również chodniki gumowe, które wykorzystuje się na terenie lodowiska i suszarki do łyżew, pomagające utrzymać je w czystości. Suszarki suszą i odświeżają wewnętrzną powierzchnię, a do tego są w odpowiedni sposób zdezynfekowane. W suszarkach można ustawić pożądaną temperaturę, a także suszyć tylko na wybranych poziomach. Elementem osprzętu są również kaski gwarantujące bezpieczeństwo podczas jazdy i preparaty bakteriostatyczne, chroniące łyżwy przed bakteriami, grzybami oraz nieprzyjemnym zapachem. Środki dezynfekujące oraz suszarki dają pewność, że zakładając łyżwy używane przez inne osoby, nie nabawimy się żadnej choroby skóry.

Rolby – urządzenia do odświeżania lodu

Poza wymienionymi elementami wyposażenia nie możemy zapomnieć o rolbach, czyli urządzeniach wykorzystywanych do odświeżania lodu – dodaje nasz rozmówca z firmy Elcat w Tychach. Są zaopatrzone w noże, usuwające wierzchnią warstwę oraz specjalny pojemnik na wodę, dzięki której wypełniane są wszystkie powstałe zagłębienia. Na tak przygotowanym lodowisku na pewno nie będzie brakować gości.

Na czym polega fitoterapia

Dokumenty historyczne potwierdzają, że już 2 tysiące lat przed naszą erą w starożytnej Babilonii i Asyrii znano i wykorzystywano do leczenia takie zioła jak rumianek, nagietek czy piołun. Staroegipskie papirusy wymieniają, wśród wielu innych, jako surowce lecznicze np. aloes, glistnik jaskółcze ziele, czosnek, miętę i siemię lniane. Również w starożytnej Grecji stosowano w celach leczniczych zioła, a między innymi mak i ziele krwawnika. W drugim wieku naszej ery rzymski lekarz pochodzenia greckiego Galen opisywał sposoby przygotowania leków roślinnych w postaci naparów, odwarów i nalewek. Ostatnie lata przyniosły renesans ziołolecznictwa i gwałtowny wzrost zainteresowania tą terapią.

Rodzaje fitoterapii

Ziołolecznictwo można podzielić na dwie podstawowe gałęzie, chociaż nie musi to być podział sztywny:

  • Fitoterapia tradycyjna

Jej podstawą jest wykorzystywanie pojedynczych leczniczych ziół lub ich mieszanek do przygotowywania tradycyjnych preparatów tak jak w czeskiej firmie ENERGY. Najpewniej niejeden z nas przygotowywał sobie odwar z liści szałwii do płukania jamy ustnej lub napar z rumianku do inhalacji. Równie popularne jest sporządzanie maceratu z nasion lnu chroniącego ściany żołądka przy nadkwasocie. Sporządzanie naparów, odwarów i nalewek nie jest trudne, a ich oddziaływanie przy cierpliwym i długotrwałym ich stosowaniu przynosi pożądane efekty.

  • Fitoterapia nowoczesna

W tym przypadku mamy do czynienia z wyodrębnianiem z roślin czystych substancji o pożądanych właściwościach leczniczych i znanych cechach leczniczych i produkowaniem z nich środków farmakologicznych. Ten sposób postępowania daje możliwość dokładniejszego dawkowania leku, co czyni terapię skuteczniejszą i szybszą. Wiele z takich substancji, z powodu niedostatecznej podaży surowca, a więc odpowiednich ziół, jest produkowanych syntetycznie.

Fitoterapia w leczeniu i profilaktyce

Ziołolecznictwo jako podstawa medycyny naturalnej jest znakomitym uzupełnieniem medycyny akademickiej. Powiedzmy więcej: w niektórych przypadkach i schorzeniach nie ma innej alternatywy niż fitoterapia, a zioła pozostają czasami jedynym skutecznym lekiem. Rola ziół w profilaktyce leczniczej jest nie do przecenienia. Regularne ich stosowanie w pewnych sytuacjach chroni przed poważnymi chorobami. Potwierdzeniem tego może być chociażby zwykły czosnek i cebula, które obniżają ciśnienie, mają właściwości bakteriobójcze i uodporniają nasze organizmy. Niewątpliwą przewagą ziół i innych roślin leczniczych nad lekami syntetycznymi jest to, że zawierają one oprócz substancji aktywnych także różnorodne witaminy i mikroelementy. O różnego rodzaju koncentratach ziołowych i ich zastosowaniu możemy dowiedzieć się na profesjonalnie przygotowanych stronach specjalistów z tego zakresu – nie należy ich poszukiwać na często budzących wątpliwość forach internetowych.

Rodzaje i zastosowanie zawiasów meblowych

Jednym z najważniejszych, a jednocześnie najczęściej niedocenianych elementów mebli są zawiasy. Aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkowania mebli konieczne jest prawidłowe dobranie zawiasów meblowych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych, ciężkich frontów. Obecnie szeroki asortyment sklepów pozwala na idealne dopasowanie zawiasu do każdego rodzaju mebla. Nie należy zapominać, że do zamontowania każdego zawiasu konieczny jest prowadnik, który dostępny jest w różnej wysokości.

Położenie drzwi szafek

Pierwszym krokiem do wyboru odpowiednich zawiasów jest określenie rodzaju materiału z jakiego wykonany jest mebel. Istotna jest również grubość drzwi. Na rynku znajdziemy zawiasy przeznaczone do drzwi drewnianych, wykonanych z płyty wiórowej, z ramką aluminiową, ramką drewnianą lub do drzwi szklanych. Ważnym kryterium jest również rodzaj położenia drzwi, dlatego można wyróżnić zawiasy do drzwi nakładanych, bliźniaczych, wypuszczanych składanych i do szafki narożnej. W przypadku nakładanych drzwi szafki położne są na zewnątrz korpusu. Bliźniacze nakłada się na przegrodę środkową, dwoje drzwi położonych jest na zewnątrz korpusu mebla, opierając się o jego przegrodę środkową. Kiedy mówimy o wpuszczanych drzwi położone są wewnątrz, pomiędzy ścianami bocznymi. Zawiasy do szafki narożnej stosuje się podwójnie, przy czym jeden o kącie rozwarcia od 165 do 175 stopni, a drugi uzupełniający.

Zawiasy z cichym domykiem

Producenci w dbałości o wygodę i funkcjonalność używania szafek coraz częściej wprowadzają dodatkowe funkcje dotyczące stosowania, montażu i demontażu zawiasów. Jedną z najciekawszych innowacji jest funkcja cichego i delikatnego domyku. Wyhamowuje ona drzwi zamykane z rozmachem. Dzięki takiemu systemowi, nawet bardzo energicznie zamykane drzwi nie uderzą o korpus szafki.

W jakim celu dokonuje się srebrzenia metali

Srebro to materiał cechujący się wyjątkowymi, pożądanymi w wielu dziedzinach właściwościami. Właściwości te da się w stosunkowo prosty sposób przenieść na gotowe wyroby bądź ich elementy wykonane z innych metali – w procesie zwanym srebrzeniem. Jest to galwanotechniczne (a więc przeprowadzane metodą elektrolizy) nakładanie na wybrany przedmiot cieniutkiej srebrnej powłoki. W jakich celach stosuje się to rozwiązanie?

Na początku warto uświadomić sobie, na czym właściwie polegają unikalne własności fizykochemiczne srebra, co pozwoli nam łatwiej wyobrazić sobie możliwe zastosowania srebrzenia w poszczególnych branżach. Otóż metal ten wykazuje wysoką odporność na działanie wielu związków chemicznych, a także na korozję, w roztworach, które nie zawierają substancji kompleksotwórczych i utleniających. Ponadto doskonale przewodzi ciepło (najlepiej ze wszystkich metali) i prąd, cechuje się też świetną przewodnością stykową. Świeżo wypolerowane zaś, srebro najlepiej ze wszystkich metali odbija światło (zdolność odbicia na poziomie 99 proc.).

Funkcja dekoracyjna i dekoracyjno-ochronna

Srebrne powłoki są także po prostu niezwykle dekoracyjne, długotrwale dobrze się prezentując. Właściwość tę wykorzystuje się przede wszystkim w jubilerstwie, do posrebrzania biżuterii wykonanej np. z mosiądzu i niklowanej. Powłoka w tym przypadku ma zwykle grubość maksymalnie 1 mikrometra, a oprócz tego, że dobrze wygląda, chroni często przedmiot przed przedwczesną korozją. Podobnie rzecz ma się z posrebrzaną zastawą stołową, wyrobami korpusowymi i dewocjonaliami (grubość warstwy srebra nie przekracza tu zasadniczo 5 mikrometrów).

O tym jednak, czy powłoka pełni funkcję tylko dekoracyjną, czy też ma właściwości dekoracyjno-ochronne, decyduje szczelność tejże powłoki, czyli jej niska porowatość.

Zależy ona w dużej mierze od gładkości i struktury podłoża, a także grubości nakładanej warstwy – mówi ekspert z dolnośląskiej firmy Galwanizer.

Oprócz tego mówić możemy jeszcze o funkcji ochronno-technicznej srebrzenia, czyli nadawaniu w wyniku tego procesu przedmiotom określonych właściwości fizycznych.

Powłoki funkcjonalne

W branży chemicznej będzie to uodpornienie danego elementu aparatury na działanie związków chemicznych, a w przemyśle metalowym na przykład zmiana współczynnika tarcia czy zwiększenie połysku wybranej powierzchni tudzież stopnia odbicia światła. W elektronice i elektrotechnice chodzi z kolei przede wszystkim o poprawę własności elektrycznych, jak również o poprawę zdolności łączenia chociażby przez lutowanie. Powłoki uzyskane w drodze srebrzenia chemicznego natomiast cechują się wyjątkowo dobrą przyczepnością oraz cechami pożądanymi w przypadku obwodów i płytek drukowanych, a także w technice wysokich częstotliwości.

Kurki kulowe i ich zastosowanie. Podstawowe informacje

Kurki kulowe to standardowe elementy armatury wykorzystywane między innymi w domowych instalacjach wodnych, gazowych i ciepłowniczych – wszędzie tam, gdzie czynniki nie wykazują właściwości agresywnych. Jakie funkcje pełni zawór kulowy? Dlaczego jego obecność w instalacji jest istotna? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Rola zaworu kulowego

Kurki kulowe to elementy techniczne, umożliwiające lub blokujące przepływ substancji. Zawory tego typu są wykorzystywane w bezpośrednim kontakcie z wodą (gorącą i zimną), gazem, sprężonym powietrzem, olejem, a także szeregiem innych czynników, nie wchodzących w potencjalnie niebezpieczne reakcje z materiałami użytymi do produkcji zaworu. Najczęściej widujemy je w instalacjach domowych. Wynika to z licznych cech – uniwersalności, odporności na rozszczelnianie oraz dużej prostoty użytkowania. Aby uruchomić kurek, wystarczy chwycić za dźwignię oraz przekręcić ją o około ćwierć obrotu.

Budowa kurka

Główną część kurka kulowego stanowi kula wykonana ze stali węglowej lub stali nierdzewnej – wykonana na wymiar, według ściśle ustalonych parametrów. Jej powierzchnia jest pokryta warstwą chromu o grubości dostosowanej do warunków pracy zaworu, natomiast uszczelnienia są opracowane w oparciu o najwyższej jakości gumę i teflon.

Poszczególne kurki mogą się różnić pod względem średnicy, obsługiwanego ciśnienia i temperatury. Z uwagi na spore zróżnicowanie, wyróżniamy modele przeznaczone do użytku w budynkach mieszkalnych, ale też w budownictwie czy przemyśle. Spora część zaworów kulowych jest w stanie działać pod wodą, wspomagając wydobywanie ropy naftowej i innych cennych surowców – objaśnia przedstawiciel firmy KROTOS, producenta armatury do wody i gazu, w tym kurków kulowych.

Zawory kulowe w praktyce

Standardowy zawór kulowy jest obecny w instalacji wodnej, c.o., ciepłej wody użytkowej lub gazowej. Z tego względu wyróżniamy: zawory gazowe, zawory zwrotne (w instalacjach wodnych; uniemożliwiają wsteczny przepływ cieczy), zawory grzejnikowe odcinające (pozwalające na odłączenie grzejnika bez unieruchamiania całości instalacji) oraz zawory grzejnikowe regulacyjne (dzięki którym jest możliwe kontrolowanie ilości energii kierowanej do grzejników, w celu uzyskania pożądanej temperatury). Wydajność pracy zaworów zależy w znaczniej mierze od drożności wewnątrz systemów. Potencjalne zanieczyszczenia (drobiny piasku, ukruszone odpryski itp.) mogą zaszkodzić swobodzie przepływu. Z tego względu stosuje się specjalne filtry, które blokują zanieczyszczenia. Odpowiednio opracowany zawór z atestami i certyfikatami z pewnością sprosta nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom.

Na czym polega rekuperacja?

Rekuperacja to prosty proces odzysku ciepła, wykorzystywany w nowoczesnych systemach wentylacyjnych. Dzięki działaniu urządzenia rekuperacyjnego, świeże powietrze napływające do wnętrza pomieszczeń podlega ogrzaniu ciepłem powietrza wywiewanego na zewnątrz. Wdrożenie takiego rozwiązania pozwala na znaczącą redukcję strat ciepła.

Wydajność i oszczędność

Jedną z podstawowych bolączek wielu gospodarstw domowych są wysokie koszty ogrzewania. Wynikają one bardzo często ze strat ciepła, wywołanych wentylacją pomieszczeń. Ciepłe powietrze ulatuje na zewnątrz i jest zastępowane przez świeże powietrze zimne, które wymaga ogrzania. W niektórych domach nawet 50% ciepła jest wykorzystywanych właśnie do tego celu. Dzięki profesjonalnemu rekuperatorowi, można zapobiec tym niekorzystnym procesom. Dobre urządzenie rekuperacyjne gwarantuje wydajny odzysk ciepła z powietrza wywiewanego, nawet na poziomie 90%. Oznacza to o wiele mniejsze obciążenie systemu grzewczego, a w efekcie niższe ogólne koszty ogrzewania.

Budowa rekuperatora

Typowy rekuperator jest wyposażony w dwa wentylatory – nawiewny i wywiewny, a także w wymiennik ciepła, w którym powietrze nawiewane jest ogrzewane ciepłem powietrza wywiewanego. Urządzenie jest również zaopatrzone w filtry, które blokują zanieczyszczenia. Dzięki temu powietrze jest nie tylko ciepłe, ale też czyste. Obecnie produkcją rekuperatorów zajmuje się wiele renomowanych marek. Znalezienie konkretnego modelu nie jest rzeczą prostą, zwłaszcza gdy nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Ciekawe modele rekuperatorów oferuje m.in. firma YogiCo z Ząbek. Znajdują się tam rozwiązania takich producentów jak Danfoss, Vallox, Mitsubishi, Fujitsu, Systemair czy też Komfovent.

Montaż urządzenia

Instalację systemu rekuperacyjnego rekomenduje się przede wszystkim w domach budowanych, jeszcze niewykończonych. Dzięki temu doprowadzenie niezbędnych przewodów transportujących powietrze nawiewane i wywiewane jest o wiele prostsze. Przewody te mają dość znaczącą średnicę (kilkanaście centymetrów wraz z izolacją), wskutek czego trudno je dyskretnie ukryć w już istniejącej zabudowie. Montażem najlepiej zająć się przy okazji przeprowadzenia generalnego remontu pomieszczeń. Poczynione wydatki szybko się jednak zwrócą, w postaci niższych kosztów ogrzewania (redukcja nawet o 20-30%!).

Na czym polega montaż żurawi wieżowych?

Żurawie wieżowe powstają wszędzie tam, gdzie budowane są budynki mieszkalne, nowoczesne biurowce i inne wysokie obiekty. Znajdziemy je w każdym większym mieście. Są one niezbędnymi urządzeniami służącymi do konstrukcji wielopiętrowych budynków. Żurawie wieżowe wymagają sporej ilości czasu oraz ogromnej precyzji na ich prawidłowe postawienie. Jak przebiega ich montaż?

Budowa podstawy pod żurawia wieżowego

Montaż żurawi wieżowych to skomplikowane i odpowiedzialne zadanie. Wszystkie elementy muszą być do siebie idealnie dopasowane, bo ich niewłaściwe połączenie może bezpośrednio zagrażać zarówno prowadzonej inwestycji, jak i bezpieczeństwu pracujących przy niej ludzi. Montaż żurawia wieżowego rozpoczyna się od osadzenia pierwszej części konstrukcji jego wieży na podstawie. Za podstawę służy tzw. kotwa fundamentowa, na której żuraw samojezdny umieszcza poszczególne elementy konstrukcji. Kotwa fundamentowa musi być dobrze ustabilizowana za pomocą odpowiedniego obciążenia oraz zalana cementem. Takie postępowanie gwarantuje stabilność całej konstrukcji żurawia wieżowego. W przypadku, kiedy na danym placu budowy nie ma odpowiedniej ilości miejsca, wystarczy samo zalanie podstawy cementem, bez konieczności obciążania podstawy balastem. Kiedy została już właściwie przygotowana podstawa, za pomocą sworzni montowana jest pierwsza część żurawia. Umieszczana jest ona bezpośrednio przy podstawie, a kolejne elementy mocuje się do niej. Jak więc widać, to naprawdę niełatwe i skomplikowane zadanie, dlatego należy je oddać je w ręce doświadczonej i wyspecjalizowanej firmy, takiej jak np. Łęgprzem z Krakowa.

Budowa żurawia wieżowego

Proces montażu żurawia wieżowego odbywa się przy użyciu żurawia samojezdnego, który jest w stanie unieść kolejne fragmenty konstrukcji na odpowiednią wysokość. Ich zamocowanie do gotowych już części żurawia wieżowego to z kolei zadanie dla wykwalifikowanych pracowników obecnych na placu budowy. Muszą oni dopasować do siebie poszczególne elementy z ogromną precyzją. Konieczne jest także naniesienie odpowiedniej ilości smaru w miejscach łączeń, tak aby cała konstrukcja poprawnie funkcjonowała. W ostatnim etapie montowana jest kabina oraz obrotnica żurawia. Tym także zajmują się głównie żurawie samojezdne, gdyż tylko one są w stanie podnieść tam ciężkie elementy na odpowiednią wysokość. Kiedy mamy już gotową wieżę żurawia wraz z kabiną operatora, instaluje się przeciwwysięgnik. Jest do poziomy element, do którego zamocowana jest wyciągarka z linią hakową. Do niego mocuje się wysięgnik. Konstrukcja ta przygotowywana jest na ziemi, a następnie wznoszona przez żuraw samojezdny na odpowiednią wysokość. Przeciwwysięgnik musi być dodatkowo wyposażony w balast, którego przeciwwagi muszą ważyć co najmniej po 2150 kg. Ich ciężar zależy od długości ramienia żurawia wieżowego.

Na czym polega leczenie rozrostu prostaty?

Gruczoł krokowy to narząd, który jest źródłem licznych medycznych nieporozumień. Już sama jego potoczna nazwa – czyli prostata jednoznacznie kojarzona jest z chorobą. Prawda jest taka, że prostatę posiada be wyjątku każdy mężczyzna i dopiero w pewnym wieku zaczyna ona sprawiać problemy. Mówimy wtedy o łagodnym rozroście prostaty.

Czym jest łagodny rozrost prostaty?

Łagodny rozrost prostaty znany jest również jako powiększona prostata, gruczolak stercza lub – w medycznym żargonie – BPH, od angielskiego terminu Benign Prostatic Hyperplasia. Potocznie, choć nie do końca poprawnie mówi się również o przeroście prostaty. Przyczyną rozrostu prostaty są przemiany hormonalne, jakich doświadczają mężczyźni około 45. roku życia. W ich wyniku gruczoł zaczyna się bardzo powoli powiększać, jednocześnie zaciskając wokół cewki moczowej. Ostatecznym skutkiem są nasilające się problemy z oddawaniem moczu – pod koniec mikcji strumień moczu zaczyna się urywać, co daje pacjentowi wrażenie, że nie wypróżnił się do końca. Łagodny rozrost prostaty wielu pacjentom kojarzy się z nowotworem. Należy pamiętać, że nie są to tożsame jednostki chorobę, dla pełnej diagnozy należy w pewnym momencie rozpocząć regularne badania u urologa. Ponieważ nowotwór może mieć podłoże genetyczne, zaleca się by panowie, którzy w rodzinie mieli przypadki raka prostaty, powinni rozpocząć badania już po przekroczenie wieku 40 lat – pozostali mogą zacząć badać się w wieku około 50 lat. Należy pamiętać, że każda nieprawidłowość w oddawaniu moczu może świadczyć o problemie z prostatą – konieczne szukajmy wtedy pomocy u urologa.

Jak leczy się łagodny rozrost prostaty?

Istnieją dwie metody leczenia łagodnego rozrostu prostaty: farmakologiczna oraz operacyjna. W pierwszej fazie choroby, kiedy zauważalne są początkowe symptomy, czyli trudności z oddaniem moczu, stosuje się pierwszą z nich.

Pacjent przyjmuje na tym etapie leki, których zadanie jest obniżenie napięcia mięśni gładkich dróg moczowych, zmniejszenie obrzęku oraz przekrwienia szyi pęcherza moczowe, poprawiają drożność pęcherza oraz zwiększają elastyczność gruczołu krokowego – wyjaśnia urolog Marek GóreckiStosowane są również czasami tzw. alfa-blokery poprawiające przepływ moczu oraz leki na zmniejszenie objętości gruczolaka. W momencie, gdy gruczoł jest na tyle duży, że uniemożliwia pełne opróżnienie pęcherza, co skutkuje częstymi zakażeniami, zalecane jest wykonanie operacji. Przeprowadza się ją zazwyczaj przez cewkową elektroresekcję. W czasie operacji usuwana jest część gruczołu, aby umożliwić swobodny odpływ moczu.

Jakie wybrać meble do pokoju dziecięcego?

Urządzając pokój swojego dziecka, na początku musisz wziąć pod uwagę dwa ważne aspekty: czy ma to być pokój na lata oraz jaki typ mebli wolisz? Mówiąc o typie mebli, mamy na myśli te tradycyjne i tzw. kombajny, czyli meble, które pełnią jednocześnie kilka funkcji, na przykład służą jednocześnie do spania i przechowywania rzeczy. Możesz postawić na cukierkowe, niskie mebelki do pokoju swojego dziecka, ale musisz liczyć się z tym, że za kilka lat trzeba będzie je wymienić. Inna możliwość to wybór mebli, które posłużą jeszcze długo. Dziecięcego nastroju we wnętrzu można przecież nadać odpowiednimi dodatkami.

Jakie są trendy?

Jeszcze niedawno młodzi rodzice najchętniej stawiali na błękitne meble do pokoju chłopca oraz różowe, cukierkowe mebelki do pokoju dziewczynki. Niektórzy wciąż podążają za tą modą, jednak zasadniczo trendy na całym świecie się zmieniły. Obecnie króluje biel i szarości, które przełamywane są kolorowymi dodatkami. Dobieramy kolorowe pościele, dywaniki, na ścianach wieszamy kolorowe ramki ze zdjęciami, czy plakaty z postaciami z bajek. Dzieciaki uwielbiają kolorowe pluszaki i inne zabawki, które umilają im spędzanie czasu we własnym pokoju. Można śmiało powiedzieć, że zarówno w meblach dla dzieci, jak i dorosłych, panuje moda na proste formy – mówi nam przedstawiciel sklepu meblowego Bonus 33Meble ze Szczecina. Fronty mebli nie są ozdabiane listewkami, odchodzimy od przeszklonych meblościanek, a kanapy nie są zdobione niewygodnymi dodatkami. Rodzice bardzo często decydują się na zakup tzw. mebli-kombajnów, by jak najlepiej zagospodarować przestrzeń w pokojach swoich pociech. Kombajnem możemy nazwać np. połączenie łóżka i biurka. Łóżko znajduje się na górze, jest oczywiście zabezpieczone barierką. Pod łóżkiem umieszczone jest oświetlone z góry biurko, przy którym młody człowiek będzie mógł odrabiać lekcje, układać puzzle i malować kolorowanki.

Pokój dziecka, a pokój nastolatka

Kilkuletnia dziewczynka z pewnością cudownie będzie się czuła w pomalowanym na różowo pokoju, który pełny jest kolorowych dodatków. Nastolatka już niekoniecznie. Jeżeli zdecydujemy się na wybór uniwersalnych mebli, czyli zamiast szafki w kształcie domku wybierzemy solidną komodę, zamiast półeczek w kolorach tęczy wstawimy do pokoju dziecięcego regał na książki, zeszyty i niektóre zabawki, w szybki sposób będziemy dopasowywać wnętrze do zmieniającego się wieku i charakteru naszej pociechy. Nastolatkowie bardzo lubią na każdym kroku podkreślać swój charakter, robią to swoim strojem, stylem słuchanej muzyki, czy podkreślając gusta dotyczące panującej mody. Wystrój wnętrza również może podkreślać ich osobowość. Jeżeli nie mamy pewności, jakie wybrać meble do pokoju dziecięcego, zwróćmy się z prośbą o poradę do fachowców, którzy pracują w salonach meblowych. Są tak samo kompetentni, jak architekci wnętrz, a swoich porad udzielają całkowicie za darmo. To dobre rozwiązanie.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu