Kiedy wykonuje się wyważanie wentylatorów?

Wszystkie elementy, które się obracają, muszą odznaczać się doskonale równomiernym rozkładem masy, aby przez lata pozostawały w pełni funkcjonalne. Niewyważenie skutkuje stopniowym uszkodzeniem, zaburzeniami pracy oraz hałasami. Dotyczy to zarówno kół samochodowych, wirników wentylatorów, jak i wszystkich elementów wirujących. Zaradzić temu może wyważanie. Kiedy się je wykonuje w przypadku wentylatorów?

Wirnik – ruchomy element wentylatora

Aby wentylator mógł poprawiać cyrkulację powietrza i dostarczać go do pomieszczenia, potrzebuje elementu, który wprawi powietrze w ruch. Tą częścią jest wirnik, nazywany potocznie wiatrakiem. Składa się on z koncentrycznie ułożonych śmigieł. Całość obraca się wokół własnej osi, a wraz ze śmigłami wirnika porusza się to, co między nimi – czyli powietrze albo woda np. woda w wirnikach innego rodzaju.

Aby ruch był jednostajny i płynny, wirnik wentylatora musi być idealnie wyważony – mówi ekspert z firmy Scanwir.Drobne niewyważenia są niezauważalne, nie słychać ich i nie mają wpływu na poprawną pracę zespołu. Kiedy praca wentylatora się zmienia lub staje się głośna, na ogół jest już za późno, a brak wyważenia powoduje duże szkody. Dlatego znacznie lepiej jest temu zapobiegać przez regularne kontrole. Służą do tego specjalistyczne urządzenia, które wykrywają nawet delikatne anomalie w drganiach generowanych przed ruch wirnika.

Jeżeli urządzenie wykryje nieprawidłowości w pracy wentylatora, przeprowadza się jego wyważanie, tak aby ciężar rozkłożył się regularnie i środek ciężkości znajdował się tam, gdzie przewidział go projektant. Tylko to zapewnia prawidłową pracę urządzenia.

Jakie są skutki niewyważenia wentylatora i dlaczego warto przeprowadzać wyważanie?

Kiedy wirnik wentylatora nie jest dobrze wyważony, jego ruch zaczyna się zmieniać – początkowo niedostrzegalnie, jednak z czasem odchylenie od prawidłowego toru zaczyna sprawiać problemy – dochodzi do ocierania się o siebie elementów, które nie powinny się stykać, praca wirnika traci regularność lub staje się głośna.

Niewyważenie wentylatora jest nieekonomiczne, ponieważ źle wyważony wirnik prędzej czy później dozna poważniejszej awarii, której naprawa z pewnością będzie droższa niż wyważenie. Skraca się także żywotność całego urządzenia, bo zużywa się ono nierównomiernie. Niewłaściwe wyważenie może być powodem częstych nawracających usterek. Kontrola wyważenia jest zatem zarówno zabiegiem profilaktycznym, jak i diagnostycznym. Wyważanie wentylatora podnosi jego kulturę pracy – dobrze wyważony wentylator jest znacznie cichszy niż ten, którego wirnik chwieje się i wpada w niepożądane wibracje.

Kiedy i w jakim celu wykonuje się adaptacje akustyczne pomieszczeń?

Początkujący dźwiękowcy bardzo często nie zdają sobie sprawy ze znaczenia akustyki pomieszczenia, zwłaszcza kiedy rozpoczynają prace w swoim domowym, własnoręcznie zorganizowanym studio nagrań. Nie tylko mikrofon sprawdzonej marki i drogie odsłuchy studyjne są potrzebne, by uzyskać dźwięk bardzo dobrej jakości. Według doświadczonych fachowców akustyka pomieszczenia to najważniejszy czynnik, który ma wpływ na jakość dźwięku. W naszym artykule zapoznamy się z podstawami akustyki, a następnie przyjrzymy się adaptacji akustycznej pomieszczeń.

Podstawy akustyki – jak rozchodzi się dźwięk?

Dźwięk, który wygenerujemy w pomieszczeniu, rozchodzi się we wszystkich kierunkach, a tylko niewielka część dociera do mikrofonu w linii prostej. Pozostała część naszego głosu, czy dźwięku, który wydaje instrument muzyczny, odbija się od wszystkich ścian, a właściwie wszystkich powierzchni w naszym wnętrzu. Część odbić także dociera do mikrofonu, a tego nie chcemy, ponieważ dźwięk odbity może zmienić dźwięk oryginalny, czyli ten, który trafia bezpośrednio w mikrofon. W pierwszej chwili ta teoria może brzmieć nieco zawile, jednak nie sposób wyjaśnić zasadności stosowania adaptacji akustycznej bez przedstawienia podstaw akustyki. Znali je już architekci sprzed wieków, którzy projektowali majestatyczne kościoły i katedry – każdy, kto odwiedził kiedyś takie miejsce, z pewnością zwrócił uwagę na to, w jak niesamowity sposób rozchodzi się w nim głos. W latach 60. ubiegłego wieku wynaleziono kabinę pogłosową, która pozwalała akustykom imitować pogłos z innego pomieszczenia. Obecnie używa się programów komputerowych, znanych jako cyfrowe pogłosy. Rzecz w tym, że zanim dodamy sztucznie wygenerowany pogłos do nagrania, najpierw musimy wyeliminować z niego ten prawdziwy. I tu z pomocą przychodzi nam adaptacja akustyczna, którą osoby niezwiązane z muzyką często mylą z wygłuszaniem.

Adaptacja akustyczna, a wygłuszanie

Profesjonalną akustyką są zainteresowane przede wszystkim studia nagrań dźwiękowych, studia radiowe, telewizyjne, teatry, kina, sale widowiskowe, sale konferencyjne, kluby i dyskoteki, a nawet świątynie – mówi nam przedstawiciel firmy MASTER SOUND z Piaseczna. Coraz częściej jednak akustyczna adaptacja pomieszczeń trafia także do naszych domów, wyciszamy ściany, sufity, podłogi i drzwi, montujemy okna, które mają podwyższoną izolacyjność. Adaptacja akustyczna ma na celu zapanowanie nad odbiciami w pomieszczeniu, by zapewnić lepszą jakość dźwięku. Wygłuszanie może stanowić część adaptacji akustycznej, jednak pod względem technicznym nie jest ono adaptacją samą w sobie. Wygłuszanie minimalizuje poziom dźwięków, które docierają do pomieszczenia z zewnątrz. Dźwięk może być na przykład blokowany specjalnymi materiałami budowlanymi o dużej gęstości i/lub poprzez uszczelnianie wszystkich przestrzeni powietrznych, np. w drzwiach i oknach pomieszczenia. Kompletna adaptacja akustyczna wymaga użycia dodatkowych tricków. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, wybieramy pułapki, pochłaniacze basowe, które stanowią wyspecjalizowane narzędzia do pochłaniania niskich częstotliwości. Porowate pułapki basowe to tak naprawdę absorbery szerokopasmowe. W niektórych wnętrzach wystarczą one do adaptacji akustycznej. Uzupełnieniem pułapek basowych są panele akustyczne, które eliminują tzw. fale stojące, które mogą występować między przeciwległymi ścianami. Jeżeli uznamy, że po wstępnej adaptacji akustycznej pomieszczenia dźwięki brzmią matowo, możemy dodatkowo sięgnąć po dyfuzory. Każdy fachowiec z branży z pewnością doradzi nam, jakie rozwiązanie wybrać.

Zalety monitoringu osiedlowego

O zasadności instalowania systemów monitoringu bardzo wiele się dyskutuje, a temat cyklicznie powraca do mediów. Przeciwnicy monitoringu używają argumentów, że czują dyskomfort, ponieważ ciągle są obserwowani. Wystarczy jednak bliżej przyjrzeć się skuteczności i zaletom systemów kamer, by przekonać się, że mają one znacznie więcej zalet niż wad. Z monitoringiem mamy do czynienia na ulicach każdego większego miasta, w hipermarketach i coraz częściej także mniejszych sklepach, w bankach i przy bankomatach, na dworcach, lotniskach, a nawet na zamkniętych osiedlach, do których teoretycznie nikt niepożądany nie może się przedostać. Jakie są zalety monitoringu osiedlowego?

Stawiamy na bezpieczeństwo

Systemy monitoringu zrodziły się nie przypadkiem, nasze społeczeństwo samo wygenerowało na nie zapotrzebowanie. Historia monitoringu wizyjnego sięga połowy ubiegłego stulecia. Początkowo był on wykorzystywany wyłącznie do kontrolowania pracowników i zarządzania ruchem. Z czasem producenci systemów monitoringu zaczęli promować swoje rozwiązania jako wsparcie walki z wandalizmem, kradzieżami, a także przemocą. Monitoring w miastach pozwala na obserwowanie, co dzieje się na ich ulicach. Obserwowani są oczywiście nie tylko przechodnie, ale także samochody. Jeśli dojdzie do stłuczki, czy wypadku, dzięki nagraniu można sprawdzić, kto był sprawcą zdarzenia. Nie dziwi nas monitoring w podziemnych przejściach, czy miejskich autobusach, to dla nas standard. Zależy nam na bezpieczeństwie. Czasem mamy jednak wątpliwości, czy aby na pewno dobrym rozwiązaniem jest monitoring na osiedlach?

Niektórzy przeciwnicy używają argumentów, że to ingerencja w naszą prywatność. Naszym zdaniem to kiepski argument, który niczym nie jest uzasadniony. Monitoring otacza nas na co dzień wszędzie, więc dlaczego nie miałby nas chronić także w miejscu zamieszkania? – mówi nam przedstawiciel firmy Electronics Box z Łodzi.

Sprytny złodziej jest w stanie sforsować każde zabezpieczenia, często też dostaje się na teren prywatny bardzo prostymi metodami. Kiedy do naszego domofonu dzwoni sympatyczny człowiek i prosi o otwarcie bramy, przedstawiając się jako kurier, który nie może dodzwonić się do naszego sąsiada, zwykle nie wzbudza to żadnych podejrzeń.

Przejrzysty i wyraźny obraz

Dzięki monitoringowi możemy w łatwy sposób zweryfikować, w jaki sposób doszło do zdarzenia, które nas zaniepokoiło, czy kto wyrządził nam szkodę – widzimy to dokładnie, obecnie stosuje się obraz kolorowy, wyraźny, często w formacie full HD albo nawet znacznie lepszym. Przykład? Ktoś zarysował nam samochód, który stał na osiedlowym parkingu, ale nikt z sąsiadów się nie przyznaje. Dzięki nagraniom z osiedlowego monitoringu możemy sprawdzić, kto i w jaki sposób zarysował nam auto. Przykładem może być także kradzież roweru, czy skutera pozostawionego przed naszym domem. Monitoring dodatkowo odstrasza wandali, którzy wypisują wulgaryzmy na ścianach za pomocą farb w spray’u, których usunięcie wiąże się z kosztami. Na nowoczesny monitoring osiedlowy decydują się osoby prywatne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, którym zależy na bezpieczeństwie mieszkańców. Monitoring pomaga również w utrzymaniu porządku i czystości w okolicy. Wyobraźmy sobie, że mieszkamy w pobliżu sklepu monopolowego, a ławkę przed naszym blokiem upatrzyli sobie miłośnicy picia piwa na świeżym powietrzu. Monitoring powinien ich od tego odstraszyć, a jeśli nie, sami możemy o to zadbać, informując, że jeśli proceder się nie zakończy, prześlemy nagrania z monitoringu do Straży Miejskiej. Nagrania mogą być pomocne dla mieszkańców oraz administratorów osiedla – mają więc wiele zalet.

Jakie są najpopularniejsze miejsca na wyjazdy freeride’owe?

Jeżeli kochasz narty albo snowboard, ale nie bawi cię czekanie w kolejkach na wyciąg i zjazdy wśród tłumów innych amatorów białego szaleństwa, a komercyjne stoki napawają cię nudą, freeride jest właśnie dla ciebie. Ekstremalne zjazdy poza utartymi szlakami to niepowtarzalne doświadczenie i sport dla najambitniejszych. Brzmi kusząco? Dowiedz się, gdzie uprawiać freeride.

W Polsce niestety wciąż brak jeszcze stref przeznaczonych dla freeriderów, co nie oznacza jednak, że nie mamy możliwości uprawiania tego ekstremalnego sportu – przekonuje firma Snow Plus Adventure.

Żeby poczuć wolność, jaką daje swobodny zjazd po dziewiczej trasie, warto wybrać się w bliższą lub dalszą podróż w miejsca, które oferują narciarzom i snowboardzistom możliwość przeżycia takiej przygody.

Freeride we francuskim La Grave

Zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem obieranym przez miłośników freeride w Europie jest w La Grave. Tutejsze tereny zdobyły sobie uznanie freeriderów z całego świata. Jeśli marzą ci się nieprzyzwoicie długie zjazdy z alpejskich stoków i lubisz wyzwania, jakim niewątpliwie jest niemal całkowity brak narciarskiej infrastruktury, La Grave to miejsce dla ciebie.

W La Grave czeka na ciebie gondola, którą z wysokości 1400 metrów dostaniesz się na 3200 lub (orczykiem) 3500 m n.p.m. Stamtąd – zjazd po terenach, które nigdy nie zaznały sztucznego naśnieżania. Wokół ciebie są tylko szerokie pola śnieżne i alpejskie lodowce.

Ze szczytu możesz poruszać się w jednym z dwóch wyznaczonych kierunków, jednak każdy z nich możesz pokonać na dziesiątki sposobów. Jednak uważaj! Niektóre kuluary wymagają asekuracji, inne mogą zaskakiwać szczelinami na lodowcu. Jesteś przecież w bardzo wysokich górach i poza terenem patrolowanym. Dlatego zawsze warto zaufać doświadczonemu przewodnikowi.

Freeride w Iranie i Gruzji

Chociaż najpopularniejszym kierunkiem, obieranym przez amatorów ekstremalnych zjazdów są Alpy, warto docenić także możliwości, jakie dają nam inne pasma. Doskonałym miejscem na wyjazd freeride’owy jest Iran, jeden z najprężniej rozwijających się ośrodków off-piste. Nieratrakowane tereny dla ambitnych narciarzy i snowboardzistów znajdują się tuż obok wyciągów, jednak jeszcze bardziej kuszące są dzikie szczyty, położone w paśmie Elburs powyżej 4000 m n.p.m.

Świetne warunki do jazdy poza trasą znajdziesz także w Gruzji, np. w rejonach Mt. Sadzele, Mt. Kudebi i Przełęczy Krzyżowej, gdzie możesz zjeżdżać po szerokich, otwartych stokach pełnych świeżego śniegu, którego warstwa utrzymuje średnio grubość 3 metrów. Jedyną możliwością dostania się w najbardziej odległe zakątki jest lot helikopterem, a więc wyprawa do Gruzji to doskonała okazja, doświadczyć wrażeń, jakich dostarcza heliskiing.

Charakterystyka liter frezowanych

Litery frezowane cieszą się bardzo dużą popularnością wśród przedsiębiorców działających w najrozmaitszych branżach – zauważa nasz rozmówca z wrocławskiej Pracowni Reklamy Wizualnej K.O.T. Bardzo często litery frezowane wybierane są zamiast szyldów w prywatnych placówkach medycznych, bankach czy kancelariach prawnych.

Frezowanie – gwarancja precyzji

Sięgając po litery wykonane tą techniką jesteśmy w stanie w prosty sposób uzyskać intrygujący efekt 3D. Obróbka profesjonalnymi frezarkami CNC pozwala na niezwykle precyzyjne wycinanie szczegółów, dlatego ta metoda sprawdza się doskonale w przypadku bardziej skomplikowanych czcionek szeryfowych. W rezultacie otrzymujemy elegancki i czytelny napis, nawet jeśli litery posiadają fantazyjne zdobienia i detale.

Twarde PCV – gwarancja trwałości

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, litery wykorzystywane w reklamie zewnętrznej muszą być niezwykle trwałe. Wynika to z faktu, że są stale na rażone na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych, w tym deszczu, śniegu i wiatru. Dla takiej formy reklamy zagrożeniem jest też ekspozycja na słońce, dlatego tak ważne jest, by wybierać materiały, których kolory nie blakną pod wpływem promieniowania UV.

Wysoką odporność na wilgoć, mróz, silny wiatr i ostre słońce wykazuje twarde PCV. Tworzywo skutecznie opiera się uszkodzeniom mechanicznym i nie jest podatne na korozję. Lakierowanie natryskowe, jakiemu poddaje się litery frezowane, nie tylko pozwala nadać im dowolny kolor, ale dodatkowo skutecznie zapobiega płowieniu pod wpływem światła słonecznego.

Dyskretne i solidne mocowanie liter

Niezwykle istotna jest nie tylko jakość samych liter frezowanych, ale także sposobu mocowania ich do ściany. Aby litery trzymały się solidnie, a jednocześnie na tyle dyskretnie, by nie zaburzać efektu estetycznego, stosuje się jedno z dwóch rozwiązań – listwy lakierowane na kolor podłoża lub pręty aluminiowe.

Litery frezowane to tylko jedna z wielu możliwości przygotowania atrakcyjnej reklamy zewnętrznej. Ciekawą alternatywę stanowią litery blokowe, które można podświetlać również od wewnątrz. Inną opcją jest wybór szyldu, np. w postaci podświetlanego kasetonu o dowolnym kształcie i zdobionego grafiką z logo firmy. Doskonałym uzupełnieniem wizerunku firmy jest korzystanie z tablic i tabliczek informacyjnych, które pozwolą klientom w łatwy sposób dokładnie zlokalizować Twoje biuro w budynku.

Czym charakteryzują się schody bolcowe?

Schody bolcowe to stosunkowo nowy pomysł, który doskonale się przyjął. Ten rodzaj schodów sprawia, że wnętrze zyskuje nowoczesny, a niekiedy wręcz futurystyczny charakter i stanowią nie tylko połączenie między kondygnacjami, ale też mocny akcent w aranżacji. Czym charakteryzują się schody bolcowe, jak wyglądają i gdzie mogą być stosowane? Sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

Rodzaje schodów. Klasyka i nowoczesność

Gdy przystępujemy do budowy domu, który ma więcej niż jedną kondygnację (a tak jest zazwyczaj), prędzej czy później będziemy musieli stanąć wobec wyboru schodów, które połączą piętra. Jakie rodzaje mamy do wyboru? Zapytaliśmy o w firmie Wróblewski Design, która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji schodów na zamówienie. Co można znaleźć w jej ofercie?

Proponujemy klientom bardzo różne schody, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Ich uzupełnienie stanowią balustrady. Wśród naszych projektów można znaleźć zarówno schody tradycyjne – pod względem konstrukcji i stylu, jak i nowoczesne, np. spiralne albo bolcowe, a także samonośne.

Wśród wymienionych typów szczególnie interesujące są schody bolcowe, które od pewnego czasu stają się coraz częstszym wyborem projektantów, inwestorów i osób prywatnych. Co sprawia, że ludzie chcą mieć schody bolcowe w swoich domach? Czym ten rodzaj stopni się charakteryzuje i gdzie może zostać użyty?

Czym charakteryzują się schody bolcowe?

Schody bolcowe różnią się od tradycyjnych już na pierwszy rzut oka, wyglądają bowiem jak zawieszone w powietrzu. Nie mają żadnych widocznych podstaw ani wsporników. Wystają wprost ze ściany i to właśnie ścienny montaż jest tajemnicą tego, jak utrzymują poziom.

Dzięki temu, że schody bolcowe zdają się swobodnie unosić w przestrzeni, nadają jej lekkości. Efekt ten jest dodatkowo wzmocniony przez to, że osoby decydujące się na ten rodzaj stopni najczęściej nie doposażają ich w balustrady. Dzięki temu schody nie są mocno wydzielone z przestrzeni, lecz stanowią jej integralną część. Zastosowanie schodów bolcowych pozwala stworzyć efekt otwartości i przejrzystości oraz znosi sztuczny podział, który zawsze towarzyszy schodom o typowej konstrukcji.

Schody bolcowe doskonale komponują się w nowoczesnych wnętrzach. Przypadną do gustu osobom ceniącym minimalizm i z pewnością powinny je rozważyć osoby dysponujące niewielką przestrzenią – ten typ schodów zabiera jej najmniej ze wszystkich, ponieważ miejsce pod schodami zostaje w pełni wolne i można je zaaranżować dowolnie.

Charakterystyka choroby tętnic obwodowych PAD

Choroba tętnic obwodowych jest to cała grupa schorzeń dotycząca naczyń tętniczych organizmu, które prowadzą do zwężenia, a z czasem całkowitej niedrożności tętnic obwodowych. Najczęściej choroba ta dotyczy kończyn dolnych. Późno wykryta i nieleczona w poważny sposób zwiększa ryzyko zawałów serca i udarów mózgu.

PAD niezwykle istotnym problemem

Choroba tętnic obwodowych już od wielu lat stanowi bardzo poważny problem kliniczny. Według prowadzonych badań w samych Stanach Zjednoczonych choruje na nią ponad 10 milionów osób, a częstość zachorowań ma stałą tendencję wzrostową. Głównym powodem stałego zwiększania się zachorowalności na PAD jest niestety prowadzony przez nas tryb życia. Mała ilość ruchu, spożywanie dużej ilości czerwonego mięsa oraz tłustych potraw, palenie papierosów, otyłość brzuszna… Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko zachorowań na cukrzycę oraz pojawienia się nadciśnienia tętniczego, a to są główne przyczyny późniejszego powstawania zmian miażdżycowych w tętnicach dolnych.

W trakcie trwania choroby można zauważyć u pacjentów kilka charakterystycznych objawów, m.in. bolesność kończyn  w trakcie wysiłku fizycznego, zimne kończyny czy zaniki mięśniowe. Niestety dużo częściej choroba tętnic obwodowych przez bardzo długi czas przebiega całkowicie bezobjawowo i daje o sobie znać dopiero wtedy, gdy jest już bardzo zaawansowana. W takich przypadkach bardzo trudno jest już zahamować jej rozwój.

Potrzeba opracowania metod szybkiego wykrywania

Z racji podstępności choroby tętnic obwodowych oraz tego, że bardzo często przez długi czas przebiega ona bezobjawowo, powstała potrzeba opracowania skutecznej metody jej wczesnego wykrywania. Taką metodą okazał się być pomiar wskaźnika kostka-ramię, tzn. ilorazu ciśnienia tętniczego mierzonego na ramieniu pacjenta, do ciśnienia mierzonego w kończynach dolnych. Do wykonania takiego badania wystarczy posiadanie prostego urządzenia ABPI MD, które umożliwia wykonanie pomiaru ciśnienia oraz pokazuje wartość obliczonego wskaźnika.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, przedstawiciel firmy Diabetica, która jest wyłącznym dystrybutorem urządzenia ABPI MD na terenie Polski: Urządzenie do pomiaru wskaźnika kostka-ramię powinno być obecne w każdym gabinecie internistycznym, pozwala bowiem na dokonanie bardzo szybkiej oceny stanu tętnic obwodowych pacjenta. Pomiar wskaźnika kostka-ramię jest bardzo prosty i zajmuje raptem kilka minut. Generalnie u zdrowego człowieka wartość ciśnienia w kończynach dolnych powinna być równa lub nieco wyższa od wartości ciśnienia w kończynach górnym. Prawidłowy pomiar wskaźnika powinien być więc w przedziale od 1,00 do 1,40. Wszystkie wyniki poniżej tych wartości są oznaką niedokrwienia kończyn, natomiast powyżej pokazują, że u pacjenta mogą być jakieś nieprawidłowości w sztywności naczyń.

Dlaczego warto przeprowadzać badania wyrobów elektronicznych?

Jakość przede wszystkim

Bardzo powszechny dostęp do urządzeń elektronicznych, szczególnie tych wykorzystywanych na co dzień, oraz bardzo dynamiczny rozwój technologii związany z ich produkcją sprawiły, że oczekiwania nabywców tego typu sprzętu wzrastają z każdym kolejnym rokiem. Klienci wymagają, by zakupione przez nich urządzenie odznaczały się wysoką jakością przez cały wyznaczony dla nich okres przydatności. Specjalistyczne badania, którym zostają poddane urządzenia oraz poszczególne ich elementy mają na celu ustalenie, czy zastosowane materiały oraz metody produkcji są odpowiednie do osiągnięcia zakładanej jakości oraz żywotności produktu.

Wymogi prawne

Specjalistyczne badania sprzętu elektronicznego to również metoda zapewnienia sobie szerokiego rynku zbytu. Zanim produkt zostanie dopuszczony do sprzedaży za granicą jego producent powinien uzyskać odpowiednie pozwolenie. Można to osiągnąć poprzez przejście procesu formalnego lub uzyskanie certyfikatów, potwierdzających jakość produktu oraz jego zgodność z przyjętymi w danym kraju normami prawnymi. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie prostsze dla przedsiębiorstwa.

Gdzie przeprowadzać badania?

Badania wyrobów elektronicznych można przeprowadzić w wielu krajowych placówkach – jedną z nich jest warszawski Instytutu Tele- i Radiotechniczny. Oferuje on między innymi badania elementów systemów alarmowych, aparatury pomiarowej i urządzeń laboratoryjnych, systemów komputerowych i urządzeń techniki informatyczne oraz urządzeń powszechnego użytku. Przeprowadzane w instytucie badania obejmują:

 • Badania nieniszczące
  • Analizę czystości jonowej pakietów elektronicznych
  • Analizę grubości warstw metodą XRF
  • Badania rentgenowskie
 • Badania niszczące:
  • Odporność na udar cieplny i rozwarstwienie
  • Badania lutowności płytek drukowanych
  • Badania klimatyczne
  • Zgłady metalograficzne płytek obwodów drukowanych, połączeń lutowanych oraz elementów elektronicznych

Charakterystyka palników wieloolejowych

Alternatywne ogrzewanie – palnik na olej przepracowany

Rozpocznijmy od omówienia koncepcji palników multiolejowych, które spalają między innymi oleje przepracowane. Choć z roku na rok zimy wydają się nieco cieplejsze, to kiedy nadchodzą pierwsze przymrozki, zaczynamy myśleć nad źródłem ogrzewania. Zależy nam na takim, które będzie wydajne i jak najtańsze w eksploatacji. Takim właśnie źródłem ciepła jest palnik na olej przepracowany, przede wszystkim dla osób, które mają do niego bezpośredni dostęp. Palnik może służyć jako ogrzewanie naszego domu, warsztatu, w którym pracujemy, czy magazynu. Palnik umieszczany jest w komorze spalania kotła centralnego ogrzewania. Zużycie paliwa uzależnione jest od ustawionej mocy. Na rynku możemy spotkać palniki z grawitacyjnym spływem oleju, regulowanym zaworem kulowym albo z pompą ze sterownikiem, który dozuje odpowiednią ilość oleju. Palniki wieloolejowe mogą oczywiście spalać nie tylko olej przepracowany, ale także oleje opałowe, średnie i lekkie w zakresie mocy.

Jak działa palnik wieloolejowy?

Działanie palnika olejowego oraz kompletny zestaw akcesoriów, które potrzebne są do używania palnika, omówimy na konkretnym przykładzie – w zależności od producenta i szczegółowej koncepcji działania urządzenia, charakterystyka może się nieco różnić.

Multiolejowy palnik wyposażony w dyszę typu syfonowego podgrzewa olej i powietrze. Olej rozpraszany jest za pomocą sprężonego powietrza, dlatego w obiekcie musi znaleźć się kompresor. Jak już wspomnieliśmy, palnik może spalać olej przepracowany, opałowy, ale także oleje półciężkie, roślinne oraz biopaliwa – mówi nam przedstawiciel firmy TEC, Tanie Ekologiczne Ciepło z Warszawy.

Wydajne i naprawdę solidne palniki powinny być wyprodukowane z części renomowanych producentów – w tego typu urządzeniach nie ma miejsca na przypadkowe elementy. Cena palnika obejmuje zwykle wszystkie niezbędne akcesoria, które potrzebne są do jego pracy: agregat pompowy do paliwa, filtry (dokładnego oczyszczania oraz zgrubnego oczyszczania), zawór zwrotny, końcówki węża ssącego i oczywiście system podgrzewania oleju i sprężonego powietrza wraz z regulatorami ciśnienia. By palnik mógł pracować w naszej kotłowni, potrzebny będzie zbiornik na paliwo wraz z elastycznym wężem paliwowym, rura do połączenia palnika i pompy (miedziana), wspomniany wcześniej kompresor powietrza. Nowoczesny palnik wieloolejowy może pracować wraz z kotłem lub nagrzewnicą. Jeśli więc szukamy alternatywnego ogrzewania, warto bliżej przyjrzeć się palnikom multiolejowym, które stają się coraz bardziej popularne.

Zasada działania biologicznych oczyszczalni ścieków

Gdzie warto zainstalować biologiczną oczyszczalnię ścieków?

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów biologicznych oczyszczalni ścieków. Za przykład weźmiemy produkowaną przez firmę EnEko sekwencyjną oczyszczalnię ścieków typu Minidepural, która została zaprojektowana w celu rozwiązania problemów wynikających z konieczności oczyszczania ścieków pochodzących z:

 • małych skupisk ludności,
 • szkół,
 • hoteli i pensjonatów,
 • restauracji,
 • ubojni drobiu,
 • zakładów masarskich,
 • zakładów przetwórstwa owoców i warzyw,
 • i innych.

Tego typu oczyszczalnia ścieków wytworzona została z tworzyw sztucznych lub żywic epoksydowych na stalowej osnowie. Jej duża sztywność oraz zamknięta konstrukcja bioreaktora umożliwiają usytuowanie pod ziemią, co zapewnia m.in. dobrą izolację termiczną i akustyczną obiektu, estetykę oraz oszczędność miejsca, w którym się ona znajduje. Ponadto nie ma konieczności stosowania strefy ochronnej wokół oczyszczalni ścieków.

W jaki sposób działa biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Technologia, która została wykorzystana w oczyszczalniach, łączy konwencjonalny sposób oczyszczania ścieków za pomocą osadu czynnego z najnowszymi dokonaniami biotechnologii środowiska. Takie rozwiązanie pozwala zmaksymalizować mineralizację składników organicznych, które zawarte są w ściekach, a także zminimalizować pozostałe osady. W dużych oczyszczalniach prowadzona jest tlenowa stabilizacja osadu nadmiernego w zbiorniku stabilizacji, natomiast w małych osad stabilizuje się w bioreaktorze i usuwany jest z oczyszczalni jeden bądź dwa razy w roku. Zarówno w dużych, jak i w małych obiektach, ustabilizowany osad po przeprowadzeniu badań może być wykorzystany gospodarczo.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków Minidepural jest sekwencyjną oczyszczalnią, która wykorzystuje zasadę zbiornika wielofunkcyjnego. Fazy utleniania, zagęszczania osadów oraz wypompowywania następują w tym samym zbiorniku, kolejno po sobie – wyjaśnia ekspert z firmy EnEko, która jest czołowym producentem biologicznych oczyszczalni ścieków.

Ze względu na sekwencyjne napełnianie reaktora należy zainstalować zbiornik wyrównawczy bezpośrednio przed oczyszczalnią, który umożliwia również gromadzenie nadmiaru ścieków podczas awarii modułu biologicznego, eliminując w ten sposób możliwość zanieczyszczenia środowiska w nieprzewidzianych okolicznościach.

 

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu