Na czym polega projektowanie witryn?

Witryna to jeden z najważniejszych miejsc w obrębie sklepu. Jednocześnie w wielu przypadkach samodzielnych sklepów jest ona miejscem najbardziej zaniedbanym lub nieumiejętnie przygotowanym. Wynika to bardzo często z nieświadomości na temat tego, jakie zadanie pełni witryna i jak skutecznie ją zaprojektować.

Zadania witryny sklepowej

Witryna to swego rodzaju wizytówka każdego sklepu. Z jednej strony w bardzo dosadny sposób informuje ona przechodzących klientów, jakiego typu produkty znajdą w sklepie. Nawet jeśli nad lokalem wisi szyld precyzujący, czy jest to sklep odzieżowy, obuwniczy czy sportowy, to sama nazwa lub marka sklepu nie zawsze jest w stanie przekazać klientowi informacji o rodzaju oferowanych produktów – np. ich cenie czy przeznaczeniu (w sklepie oferującym eleganckie obuwie skórzane nie znajdziemy raczej butów sportowych lub turystycznych). Właśnie takie wątpliwości rozwiewa witryna. Z drugiej strony ma ona swoją estetyką zachęcać klientów do wejścia i zapoznania się z pozostałą częścią oferty. Ma na to niewiele czasu – zgodnie z przeprowadzanymi badaniami klienci poświęcają 3 do 8 sekund na zapoznanie się z witryną zanim podejmą decyzję o wejściu do sklepu lub pójściu dalej.

Jak urządzić witrynę sklepową?

Wyróżnić można sześć podstawowych kryteriów, które musi spełnić dobrze zaprojektowana witryna sklepowa. W ich omówieniu pomogą specjaliści z firmy CMC Projekt:

 1. Grupa docelowa – witryna powinna być urządzona tak, by przemawiała dobrze do konkretnej grupy odbiorców. Próby urządzenia witryny uniwersalnej, na której znajdą się produkty dla każdego sprawią, że witryna nie będzie miała dostatecznej siły przebicia. Chcąc przemówić do wszystkich w tym samym momencie nie zostaniemy usłyszani przez nikogo.
 2. Temat witryny – każdej witrynie powinien przyświecać jakiś temat przewodni, np. posezonowe wyprzedaże, początek nowego sezonu, etc. Ponadto na witrynie powinny zostać wyeksponowane te produkty, w których sprzedaży specjalizuje się dany sklep.
 3. Kolorystyka – witryna powinna harmonijna, przesycenie kolorami jest zaprzeczeniem tego czynnika. Dobrze jest przyjąć jeden klucz kolorystyczny, odpowiadający np. aktualnym trendom lub nawiązujący do danego okresu.
 4. Estetyka – przede wszystkim powinniśmy pamiętać, by nie umieszczać na witrynie zbyt wielu produktów. Lepiej wybrać kilka najlepszych egzemplarzy co do których mamy pewność, że przykuwają uwagę, niż zaśmiecić witrynę produktami, które nie tak dobrej jakości. Klient z pewnością je dostrzeże, a jego ocena sklepu spadnie. Każdy produkt powinien mieć dość miejsca, by mógł zostać dobrze wyeksponowany.
 5. Materiały reklamowe – witryna sklepowa to miejsce na różnego rodzaju materiały reklamowe i promocyjne. Pamiętajmy, by nie umieszczać na witrynie materiałów zniszczonych lub nieaktualnych i uważamy, by reklamówki nie przyćmiły produktów, które mają promować.
 6. Zasada Cross-merchandising – polega na eksponowaniu obok siebie produktów, których używa się wspólnie. W ten sposób sugerujemy klientowi, by przy zakupie jednego z nich rozważył również opcję nabycia drugiego

Inwestycyjne korzyści montażu dachów zielonych

Inwestorów decydujących się na realizację projektu budowlanego w mieście obowiązuje nakaz kompensacji przyrodniczej – przywrócenia równowagi przyrodniczej na danym terenie i zachowania jego walorów krajobrazowych. Dokładnie opisują to zapisy Ustawy o prawie ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. z poz. zm. nakaz kompensacji przyrodniczej.

W ścisłej tkance miejskiej wygospodarowanie dodatkowego miejsca na obszar zieleni na powierzchni posiadanej działki często jest kłopotliwe, gdyż głównym priorytetem inwestorów pozostaje maksymalna eksploatacja użytkowa obszaru. Wobec powyższego dachy zielone jawią się rozwiązaniem najbardziej optymalnym: montowane na powierzchni użytkowej, nie generują dodatkowych obszarów eksploatacji.

Ponadto tak inwestycje mieszkalne, jak i usługowe, realizowane w centrum miasta bądź na jego obrzeżach, stają przed wyzwaniem ekologiczno-wizerunkowym, jakim jest zazielenianie tkanki miejskiej. W dobie rosnącej skali zanieczyszczeń deweloperzy są zobowiązani mniej lub bardziej jawną umową społeczną do faktycznego (poprawa mikroklimatu, oczyszczanie powietrza) i pozornego (wizualnego) nadawania swoim inwestycjom charakteru proekologicznego. W tym przypadku dach zielony prezentuje się zdecydowanie bardziej korzystnie, niż rozległy obszar posadzki czy kostki brukowej, co z kolei tworzy przestrzeń socjologicznie użyteczną, dostępną nie tylko dla mieszkańców/rezydentów, ale dla całej społeczności miejskiej w ogóle.

Kolejną inwestycyjną zaletą dachów zielonych jest ich funkcja retencyjna. Z uwagi na dynamiczny rozwój nowoczesnych metropolii, przestarzała kanalizacja deszczowa traci wydolność, czego efektem bywają lokalne podtopienia. Odciążeniem dla intensywnie eksploatowanej kanalizacji są dachy zielone, które pełnią funkcję retencyjną – woda opadowa powoli przesiąka przez warstwę zieleni, nim dostanie się do systemu odwodnienia, a nawet nigdy do nich nie trafia, zaabsorbowana przez zieleń i warstwy substratu. To z kolei znacznie obniża koszty związane z opłatami za odprowadzanie wody opadowej: w świetle prawa polskiego i europejskiego coraz więcej samorządów wprowadza tzw. opłaty za deszczówkę – podatek naliczany od ilości wody opadowej podlegającej przepisowemu oczyszczeniu. Na takie rozwiązanie zdecydowali się już m.in. włodarze Bytomia, Wrocławia, Poznania czy Koszalina. Zadeklarowane dzięki dachowi zielonemu obniżenie ilości wody deszczowej dostającej się do kanalizacji wpłynie na redukcję lub nawet zwolnienie z opłaty.

Na czym polega trudność w projektowaniu dachów zielonych?

Stworzenie projektu dachu zielonego jest zadaniem nie należącym do najłatwiejszych. Jego autor musi uwzględnić szereg czynników: od wyboru przeznaczenia i pełnionych funkcji, możliwości konstrukcyjnych i rodzaju konstrukcji nośnej, kolejności i budowy poszczególnych warstw do założenia niezbędnych prac konserwacyjnych – wyjaśnia specjalista

Dobierając materiały niezbędne do skonstruowania trwałego i szczelnego pokrycia, należy pamiętać o tym, że muszą być one najwyższej jakości. Aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych przerostem korzeni, intensywnym działaniem czynników atmosferycznych oraz możliwością eksploatowania dachu jako powierzchni rekreacyjnej przez użytkowników, powinno się także zadbać o prawidłowe wykonanie pokrycia dachowego.

Z czego wynikają najczęstsze trudności przy montażu dachów zielonych?

Kluczowymi dla realizacji dachu zielonego kwestiami są zachowanie prawidłowej kolejności kładzionych warstw oraz szczególna dbałość przy wykonywaniu kolejnych prac. Należy pamiętać o sporej ilości szczegółów, które w późniejszej eksploatacji zadecydują o trwałości pokrycia.

Nieodzowne jest prawidłowe zaprojektowanie systemu odwodnienia składającego się z wpustów, rzygaczy i rur spustowych. Pomimo że dachy zielone posiadają spore możliwości drenażowe, konieczny jest system wspomagający odprowadzanie wody. Należy jednak pamiętać, że wszelkie elementy penetrujące powierzchnię pokrycia – wpusty, wywietrzniki, kominy – powinny być zaprojektowane w sposób zapewniający prawidłowe wykonanie hydroizolacji. W ten sposób ingerencja w ciągłość pokrycia zostaje zminimalizowana, co gwarantuje skuteczność izolacji przeciwwilgociowej.

Istotne jest również odpowiednie dociążenie stref krawędziowych  w zależności od wysokości budynku, rodzaju zazielenienia i strefy wiatrowej. Jeśli warstwa wegetacyjna nie stanowi wymaganego obciążenia przeciwdziałającego oderwaniu, należy ułożyć dodatkowe obciążenie w postaci płyt lub żwiru.

Prace wykonawcze należy poprzedzić sporządzeniem szczegółowego harmonogramu. Kolejność musi być dokładnie zaplanowana, ponieważ zdejmowanie już ułożonych warstw może okazać się bardzo kosztowne.

Gdzie znajdują zastosowanie wózki widłowe

Wózki widłowe to niezastąpione środki transportu bliskiego. Dzięki nim można szybko przewozić z miejsca na miejsce różnego rodzaju towary – poczynając od palet, przez grupy kilku lub nawet kilkunastu pakunków, aż po najcięższe, ważące nawet kilkadziesiąt ton ładunki. Te pojazdy zrewolucjonizowały system transportu towarów i są wykorzystywane w wielu dziedzinach gospodarki. Jakich?

…Transport magazynowy

Konieczność stosowania wózków widłowych w celu magazynowania towarów nie budzi dziś najmniejszych wątpliwości. Wózki jezdniowe, podnośnikowe, ‘paleciaki’, pojazdy elektryczne, gazowe i spalinowe oraz wiele innych rodzajów wózków widłowych jest z powodzeniem wykorzystywanych do celów transportu bliskiego ładunków, zarówno poziomego, jak i pionowego. Istnieją nawet wózki do ‘zadań specjalnych’, np. wysokiego składowania, holowania ładunków, do jazdy w wąskich korytarzach czy poruszania się w chłodniach i mroźniach. Mają one różne zadania: poczynając od rozładunku i załadunku towaru, przez jego składowanie i spiętrzanie, na kompletacji zamówień kończąc. W ten sposób wózki widłowe obsługują niemal cały proces magazynowania, pozwalając na obniżenie kosztów pracy i optymalizację jej czasu. Krótko mówiąc, wózki widłowe w magazynie to sposób na zwiększenie rentowności firmy. Nic więc dziwnego, że te pojazdy znajdziemy w miejscach, takich jak:

 • magazyny, hurtownie,
 • sklepy wielkopowierzchniowe, supermarkety,
 • hale produkcyjne, targowe,
 • fabryki, zakłady przemysłowe,
 • centra dystrybucji,
 • zewnętrzne place składowe.

…I nie tylko

Okazuje się jednak, że zastosowanie wózków widłowych znacznie wykracza poza tradycyjne hale magazynowe.

Coraz więcej przedsiębiorstw niekoniecznie trudniących się handlem czy produkcją również korzysta z tych środków transportu bliskiego. – Mówi specjalista reprezentujący firmę IPZ, która zajmuje się dystrybucją i serwisem wózków widłowych. – Przykładem tego są porty, zarówno lotnicze, jak i morskie bądź rzeczne. Na lotniskach wózki używane są do rozładunku i rozładunku bagaży oraz cięższych ładunków, to samo dotyczy też portów, gdzie pojazdy te stanowią duże udogodnienie przy rozładunku statków. Wykorzystywane w tych celach wózki to urządzenia przystosowane do pokonywania długich dystansów. Poza tym wózki widłowe to również cenione rozwiązanie w ogrodnictwie czy budownictwie, gdzie sprawdzają się wózki terenowe. Wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba szybkiego przetransportowania ładunku, wózek widłowy będzie niezastąpionym rozwiązaniem pozwalającym na usprawnienie, przyspieszenie i optymalizację kosztów pracy.

Jak wybrać rower do jazdy po mieście?

Dziś bardzo wiele osób decyduje się na rezygnację z jazdy samochodem na co dzień i wybiera rower. Rowerem dojeżdżamy do pracy, na rowerze wybieramy się po zakupy, na kąpielisko, pograć w tenisa, czy po prostu kogoś odwiedzić. Wzrasta nasza świadomość własnego ciała, chcemy dbać o zdrowie i zależy nam na wyglądzie. Moda na sport i zdrowe odżywianie to najlepsze, co mogło się wydarzyć w nafaszerowanym zagrożeniami cywilizacyjnymi XXI wieku. Jaki rower będzie najlepszy do jazdy po mieście? Czym kierować się przy jego wyborze? – Przygotowaliśmy krótki poradnik.

Rower to oszczędności i inne korzyści

Jeśli zdecydujemy się przerzucić z samochodu na rower, będziemy cieszyć się oszczędnością nie tylko pieniędzy (których sporo przecież wydajemy na paliwo), ale także czasu. Omijamy uliczne korki, które pojawiają się w godzinach szczytu w każdym dużym mieście. Możemy także wybierać skrócone trasy, na przykład ścieżkami w parku. Najważniejszą korzyścią z regularnej jazdy rowerem jest wpływ na naszą kondycję, zdrowie i samopoczucie. Każdy, kto regularnie uprawia sport, doskonale wie, jak wysiłek fizyczny korzystnie wpływa nie tylko na ciało, ale i na umysł. Jeśli wybierzemy rower zamiast samochodu, jako środek transportu do pracy, dotrzemy do niej z o wiele jaśniejszym umysłem i chętniej zabierzemy się za przydzielone nam zadania.

Rower miejski

Pierwszy rodzaj roweru, jaki przychodzi nam do głowy, kiedy planujemy zmienić swoje codzienne nawyki, to oczywiście rower miejski. Rowery miejskie są najbardziej popularne w światowej stolicy rowerów, czyli w Amsterdamie – mówi nam przedstawiciel sklepu rowerowego Saveno z Warszawy. Również w naszym kraju rowery tego rodzaju zyskały w ostatnich latach na popularności. Jeszcze pewien czas temu na polskich ulicach mogliśmy spotkać tylko składaki i tzw. kolarzówki, choć dzisiejsi nastolatkowie zdecydowanie tego nie pamiętają. Ramy rowerów miejskich są skonstruowane w taki sposób, by ułatwić nam wsiadanie. Warto też dodać, że na nowoczesnym rowerze miejskim siedzimy w pozycji wyprostowanej, nasze plecy nie są obciążone podczas jazdy, a dodatkowo mamy z roweru lepszy widok. Rowery miejskie, które możemy spotkać w profesjonalnych sklepach, wyposażone są w dodatki, które uprzyjemniają nam jazdę. Są to błotniki i pełna osłona łańcucha. Dodatki to także bagażnik, bardzo często koszyk, w którym możemy umieścić torebkę, plecak, czy siatkę z zakupami, stopka i oświetlenie.

Rower crossowy i trekkingowy – rowerowi bracia

Kolejne rowery polecane osobom, które zamierzają na co dzień korzystać ze swojego dwukołowca, to rower crossowy i trekkingowy, przez fachowców nazywane rowerowymi braćmi. To połączenie roweru górskiego i szosowego. Rowery trekkingowe to dobre rozwiązanie dla osób, które planują także turystyczne wyprawy. Opony takiego roweru są węższe niż w rowerze górskim, ale szersze niż w szosówce. Trekkingi również są wyposażone w błotniki, bagażnik, często także dynamo z oświetleniem. Rowery crossowe są bardzo podobne, jednak nie mają turystycznych dodatków. To rowery, które dobrze sprawdzają się na drogach asfaltowych, ale także na ubitych ścieżkach gruntowych. Jeśli więc zależy nam na rowerze, który sprawdzi się nie tylko w mieście, rozważmy wybór dwukołowca crossowego lub trekkingowego.

W jakim celu wykonuje się ekspertyzy hydrogeologiczne

Badania hydrogeologiczne powinny być przeprowadzane przed wieloma przeróżnymi inwestycjami, nie tylko przed budową potężnych obiektów, czy dróg, ale także przed budową domów i przed właściwym zaprojektowaniem studni użytkowych. Dzięki ekspertyzom, które uzyskiwane są przez badania hydrogeologiczne, często otrzymujemy kluczowe wskazówki do rozpoczęcia prac. Badania tego typu pozwalają nam również na określenie przydatności wody użytkowej. Jeżeli nie znamy składu gruntu na naszej działce, powinniśmy poprosić w urzędzie gminy o udostępnienie map geologicznych lub hydrogeologicznych, a już najlepiej zlecić fachowcowi wykonanie odpowiednich badań. Dlaczego?

Czym właściwie jest hydrogeologia?

Hydrogeologia to nauka, która zajmuje się wodami podziemnymi. Określa ich pochodzenie i oddziaływanie na inne warstwy ziemi. Lokalizacja wód podziemnych oraz ich przydatność użytkowa ma kluczowe znaczenie dla organizacji naszego życia. Dotyczy to nie tylko budownictwa, ale nawet hodowli zwierząt, ponieważ Ministerstwo Rolnictwa określa nawet wskaźniki fizyczno-chemiczne jakości wody, jaka może być wykorzystywana do pojenia zwierząt. Hydrogeologia, jako nauka, ma charakter badawczy. Badania natomiast wymagają pobierania próbek, a by było to możliwe, potrzebne są odwierty i testy przy użyciu różnych sond. To właśnie one pomagają wyznaczyć warunki wodne na danym terenie. Hydrogeologia zajmuje się także badaniem krążenia wód podziemnych, a także wpływem wody na skały i odwrotnie. Ta część hydrogeologii i badań z nią związanych, która wykorzystywana jest w poszukiwaniu wód na potrzebny gospodarki komunalnej, przemysłu, czy rolnictwa, nazywa się hydrogeologią stosowaną. Pozostaje ona w związku z geologią i geotechniką – mówi nam przedstawiciel biura geologicznego BUGEO z Warszawy, które ma w swojej ofercie szereg specjalistycznych prac.

Jak wyglądają typowe badania hydrogeologiczne?

Podobnie jak w przypadku geologii i geotechniki, w hydrogeologii wykonywane są przeróżne badania terenowe, przy których używa się specjalistycznego sprzętu. Badania tego typu kojarzymy przede wszystkim z przygotowaniem ekspertyz, w jaki sposób poprawić warunki gruntowe, by planowana na danym terenie inwestycja była pewna i bezpieczna. Działa to również niejako w drugą stronę, ponieważ badania hydrogeologiczne pozwalają ocenić, czy dana inwestycja nie wpłynie niekorzystnie na czystość wód podziemnych. Jeśli badania dotyczą poszukiwania wód na potrzeby gospodarki, oceniają jakość wód, na przykład weryfikując zawartość metali ciężkich, czy substancji ropopochodnych. Projekty i cała dokumentacja przygotowywana przez firmy z branży hydrogeologicznej powstają na podstawie testów terenowych oraz badań laboratoryjnych. Firmy działające w tej branży zajmują się między innymi projektowaniem studni (tradycyjnych i chłonnych), wykonują kompletną dokumentację hydrogeologiczną dla przeróżnych inwestycji oraz wydają opinie, które potrzebne są do budowy chociażby przydomowych oczyszczalni ścieków. Dzięki nim inwestycje są pewniejsze i bezpieczniejsze.

Dlaczego warto zapisać dziecko do prywatnego żłobka?

Narodziny dziecka to dla każdej rodziny niesamowite wydarzenie. Matka zżywa się z nim na tyle mocno, że czasami mocno zastanawia się, czy zdecydować się na rozłąkę i posłać swoją pociechę do żłobka. Tutaj rolę odgrywa już indywidualna sytuacja w rodzinie. Być może mama pragnie wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym bądź pełna energii zacząć pracę na zupełnie nowym stanowisku. W takiej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem będzie zapisanie dziecka do żłobka. 

Specjaliści do dyspozycji

Z dylematem dotyczącym oddania dziecka do żłobka zmagają się tysiące rodziców. Wiadomo, że „nie ma jak u mamy”, ale warto rozważyć opcje dobrych i przyjaznych żłobków, które są w stanie zapewnić maluchom odpowiednią opiekę, wsparcie i otoczą je troską, dzięki czemu poczują się oni jak w domu. Istnieje wiele powodów przemawiających za zapisaniem dziecka do żłobka, zwłaszcza prywatnego, w którym pracują osoby, które kontakt z najmłodszymi wprost uwielbiają. Rodzice mają także możliwość przeprowadzenia bezpłatnych konsultacji z psychologiem, logopedą lub ortopedą. Obecność i pomoc odpowiedniego specjalisty „na miejscu” jest dla nich bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Chwila na oddech

Pobyt z dzieckiem w domu wymaga ogromnego zaangażowania oraz uwagi ze strony mamy, dlatego nie należy dziwić się, że ona również chciałaby odpocząć lub wręcz przeciwnie – wyjść spotkać się z przyjaciółmi, aby podzielić się swoimi emocjami. Jak już zostało wspomniane po okresie wychowawczym często matki decydują się na powrót do pracy, a jeżeli nie ma możliwości zostawienia z kimś dziecka pod opieką, najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku żłobek prywatny. Warto również zasięgnąć opinii innych rodziców, którzy zdecydowali się na taki krok, aby być w pełni zdecydowanym rodzicem nie bojącym się zostawić swojej pociechy pod okiem specjalistów. Dobry wybór wyraża się również w zachowaniu dziecka, które będzie z przyjemnością wracało do przedszkola, aby bawić się z nowo poznanymi kolegami i koleżankami.

Rozwój społeczny i emocjonalny dziecka

A co zyskują same dzieci? Przede wszystkim przebywanie wśród rówieśników sprawi, że będą one bardziej śmiałe i samodzielne niż w przypadku pozostawania cały czas pod opieką mamy. Jest to kapitał, który na pewno zaprocentuje w przyszłości – już w żłobku dzieci mają bowiem okazję postawić pierwszy krok ku dorosłości.

Zdobywanie nowych zdolności i umiejętności oraz zyskiwanie pewności siebie – to cechy, których mogą nauczyć się podpatrując starszych, a w swojej grupie rówieśniczej mają okazję na przyspieszony rozwój emocjonalny i społeczny – wyjaśnia Anna Kleniewska – dyrektor Niepublicznego prywatnego przedszkola Nr 108 i żłobka w Warszawie.

Właściwości i zastosowanie taśmy temperaturowej

Przenośniki taśmowe to urządzenia z powodzeniem wykorzystywane w niemal każdej branży do transportowania różnego rodzaju ładunków. Przewożone dobra różnią się między sobą parametrami: ciężarem, granulacją, ale też temperaturą. Do transportu dóbr o wysokich lub niskich temperaturach używa się specjalnych taśm temperaturowych. Czym się one charakteryzują?

Charakterystyka taśm temperaturowych

Taśmy temperaturowe do przenośników to materiały wykorzystywane w konstrukcjach pasów odpornych na działanie niskich oraz wysokich temperatur.

Taśmy do przenośników narażone są na liczne uszkodzenia w związku z ich intensywną eksploatacją, szczególnie, jeśli transportowane są ładunki o wysokiej temperaturze. – Wyjaśnia pracownik firmy Mettech, która zajmuje się kompleksową obsługą transportu taśmowego. – Emitowane przez nie ciepło może powodować pękanie i ścieranie pasów, a w konsekwencji uszkodzenie przenośnika. Nagrzana taśma, która na skutek działania wysokiej temperatury usztywnia się lub zostaje zmiękczona, łatwo się rozwarstwia i ulega rozdarciu. Dlatego do transportu tego typu dóbr tak ważne jest stosowanie specjalnych taśm temperaturowych. W tym celu wykorzystuje się taśmy tkaninowo-gumowe produkowane przy użyciu specjalnych tkanin poliestrowych lub poliamidowych stanowiących rdzeń taśmy. Okładki wytwarzane są natomiast z wysokiej jakości mieszanki gumowej charakteryzującej się wysoką odpornością na działanie wysokich temperatur oraz uszkodzeń mechanicznych. Taka konstrukcja czyni taśmę wytrzymałą i zapobiega jej ścieraniu, rozwarstwianiu oraz pękaniu w kontakcie z rozgrzanymi ładunkami. Jest to wysoce ekonomiczne rozwiązanie zapewniające efektywność pracy. W przenośnikach narażonych na działanie wysokich temperatur stosuje się również taśmy teflonowe, modularne oraz trudnopalne.

Gdzie korzysta się z taśm temperaturowych?

Taśmy temperaturowe, zwłaszcza tkaninowo-gumowe, mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, gdzie konieczne jest transportowanie materiałów o wyższej i niskiej temperaturze, jak i ładunków łatwopalnych. W jakich branżach najczęściej korzysta się z taśm temperaturowych?

 • W kopalnictwie i budownictwie – do transportu popiołu, rudy, klinkieru, cementu, żużlu i innych surowców charakteryzujących się wysoką temperaturą.
 • W branży spożywczej – taśmy służą do transportowania żywności, m. in. w przemyśle piekarniczym, mięsnym czy mleczarskim, gdzie istotne znaczenie mają linie chłodzące.
 • W branży chemicznej i farmaceutycznej, gdzie na transporterach umieszczane są gorące substancje chemiczne czy pastylki.
 • W przemyśle energetycznym – w miejscach takich jak elektrownie oraz ciepłownie, a także w zakładach zajmujących się utylizacją.

Zalety instalacji gazowej w samochodzie

LPG (ang. Liquified Petroleum Gas) to płynny gaz, czyli mieszanina propanu i butanu. Gazy te są uwalniane podczas rafinacji ropy naftowej jako produkt uboczny. Paliwo LPG jest bezwonne, cięższe od powietrza i lżejsze od wody. Nie powoduje korozji i jest w stanie rozpuścić oleje, tłuszcze i gumę naturalną. Jednym z jego zastosowań jest napędzanie samochodów, o czym możecie przeczytać w poniższym artykule. Zapraszamy.

Dlaczego decydujemy się na instalację gazową w samochodzie?

Instalację gazową w samochodzie montuje się głównie z potrzeby oszczędności, aczkolwiek ważnym aspektem takiego rozwiązania jest również dbałość o środowisko. Aby jednak instalacja nam się zwróciła, należy najpierw w nią zainwestować i pamiętać o regularnych przeglądach, które zapewnią jej długą żywotność. Wszystko to jednak zostanie zrekompensowane przez oszczędność jazdy na gazie, która przy okazji będzie cicha i elastyczna, a regularnie serwisowany samochód na pewno nie zawiedzie. Na pytanie – czy warto zamontować instalację gazową w samochodzie, odpowiadamy: zdecydowanie warto. Dlatego coraz więcej kierowców na świecie decyduje się na montaż instalacji LPG. Sprawdźmy zatem, jakie korzyści przynosi takie rozwiązanie.

Plusy korzystania z instalacji gazowej

Jak już zostało wyżej wspomniane, instalacja gazowa, mimo początkowego wkładu, przynosi duże oszczędności i jest to najpoważniejsza jej zaleta. Paradoksalnie, im więcej jeździmy, tym więcej oszczędzamy. Drugą podawaną korzyścią jest ekologia, która w naszym społeczeństwie nie jest równie wysoko oceniana jak oszczędność pieniędzy. Z brakiem wsparcia dla ekologicznego zachowania ze strony państwa można sobie poradzić inwestując w instalację gazową w samochodzie, aby mniej zanieczyszczać środowisko.

Kolejnym plusem z jazdy na LPG jest możliwość swobodnego przełączania między gazem, który jest układem dodatkowym, a benzyną, dzięki czemu znacząco zwiększamy zasięg auta. Znika również problem braku stacji benzynowej po drodze szczególnie, że już prawie każda duża sieciowa stacja ma w ofercie paliwo LPG. Paliwo gazowe ma wysoką liczbę oktanową, co sprawia, że silnik pracuje płynnie i cicho, a ponadto jest bardziej elastyczny. Jest to korzystne zwłaszcza podczas jazdy w mieście, gdzie często się zatrzymujemy, ruszamy ponownie oraz wyprzedzamy.

Jeżeli jesteśmy już przy silniku, warto wiedzieć, że ma on większą żywotność dzięki idealnie zaprogramowanej dawce gazu wprowadzanej do cylindrów w sposób zoptymalizowany. Auto zachowuje swoją pierwotną moc (nie ma spadku), moment obrotowy pozostaje bez zmian, a komfort z jazdy jest równie wysoki, jak podczas jazdy na benzynie – wyjaśnia ekspert firmy AG Centrum, właściciel marki instalacji LPG – Zenit, specjalizujący się w produkcji i dostarczaniu specjalistycznych części i podzespołów samochodowych instalacji gazowych w Polsce i zagranicą.

Dlaczego warto zdecydować się na sztukaterie?

Sztukaterie to bardzo różnorodna zarówno pod względem wzornictwa, jak i materiałów grupa zdobień stosowanych z powodzeniem od czasów starożytnych. Współcześnie sztukaterie urozmaicają ściany i sufity naszych domów i wnętrz o innym przeznaczeniu, np. kościołów czy urzędów. Jakie są zalety tego rozwiązania? Czy w nowoczesnym projektowaniu wnętrz jest miejsce na sztukaterie?

Czym są sztukaterie?

Sztukaterie to cała grupa zdobień ściennych wykonanych najczęściej z gipsu, choć dostępne są także takie wykonane z drewna, żywicy poliestrowej, a nawet styropianu. Zaliczają się tutaj takie elementy, jak m.in.: gzymsy wewnętrzne, ornamenty, putta, stiuki, rozety, wsporniki, pilastry, narożniki. Mocuje się je do płaszczyzny ściany lub sufitu, co daje efekt przestrzenny, przypominający płaskorzeźbę. Wzory ograniczone są jedynie fantazją projektantów i dobrym smakiem zleceniodawców.

Sztukaterie mają charakter wybitnie ozdobny – mówi specjalista ze studia Mieszkanie jak Marzenie.O ile duża część elementów wykończeniowych ma jakąś funkcję użytkową, o tyle sztukaterie powstały wyłącznie z potrzeby otaczania się pięknem.

Zalety sztukaterii

Sztukaterie zagościły we wnętrzach już w czasach starożytnych, aby po okresie zapomnienia powrócić w dobie odrodzenia i baroku. Dziś znów wracają po dekadach niebytności, jednak w nowym, odświeżonym wydaniu, dopasowane do potrzeb nowoczesnego projektowania wnętrz.

Jakie są największe zalety sztukaterii? W szybki  i prosty sposób mogą one odmienić każde wnętrze bez kosztownych i inwazyjnych remontów. Ponieważ wykonuje się je z różnych materiałów, można znaleźć coś z każdej półki cenowej, jednak najtrwalsze są sztukaterie gipsowe.

Kolejna zaleta sztukaterii to duża doza projektowej swobody. Osoba marząca o sztukaterii we własnym wnętrzu może kupić gotową sztukaterię, powierzyć stworzenie jej sztukatorowi, a nawet samemu zaproponować wzór, który fachowiec odtworzy dokładnie według przekazanej specyfikacji.

Sztukateria ze względu na swój antyczno-renesansowy rodowód nadaje wnętrzu nieco historycznego stylu, dlatego najlepiej sprawdzi się w miejscach urządzonych klasycznie lub stylizowanych, a zwłaszcza w wysokich pomieszczeniach w kamienicach lub dworkach. Im mniejsze pomieszczenie, tym ostrożniej należy dobierać wzór, łatwo bowiem o przesadę. Odradza się stosowanie misternych wzorów w małych, a zwłaszcza niskich pomieszczeniach – mogłyby one zostać przytłoczone bogactwem ozdobnego elementu, a nawet stworzyć wrażenie groteski, gdy będziemy próbować łączyć klasyczną sztukaterię z umeblowaniem niedostosowanym stylistycznie i utrzymanym w innym duchu.

Dlaczego warto zdecydować się na ręcznie kute balustrady?

Ręcznie kute balustrady stanowią kunsztowne i solidnie wykonane ogrodzenia. Wykonuje je się z trwałych i odpornych na korozję materiałów, co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez osoby pragnące w oryginalny i efektowny sposób ogrodzić swoją posesję. Doskonale pełnią zarówno funkcję ochrony podwórza, jak i stanowią prawdziwą ozdobę naszego domu.

Zalety ręcznie kutych balustrad

Ręcznie kute balustrady są wykonywane w warsztatach kowalstwa artystycznego, takich jak na przykład warsztat kowalstwa artystycznego Metalex-Szyma. Każdy element jest wykonywany osobno, dzięki czemu całość ogrodzenia prezentuje się niezwykle efektownie oraz posiada swój unikalny charakter. Kowale wykonują je ręcznie, mamy więc pewność, że każdy element zostanie dopracowany w najmniejszym szczególe oraz doskonale wpasuje się w estetykę naszego podwórza. Decydując się na wykonanie takich balustrad, możemy także samodzielnie zaprojektować ich wygląd, dobrać kolorystykę oraz rozmiar ogrodzenia. Co ważniejsze, balustrady kute ręcznie, wykonywane są w całości z wysokiej jakości materiałów, których wykorzystanie jest gwarancją trwałości takiego ogrodzenia przez wiele lat. Ich wybór jest więc inwestycją na długie lata.

Poszczególne elementy balustrad wykonywane są z materiałów, które są odporne na warunki atmosferyczne, a ich wygląd i estetyka pozostaje niezmienna mimo deszczu, mrozu oraz wiatru. Twarde gatunki metali gwarantują także wysoki poziom bezpieczeństwa naszej posesji, gdyż nie poddają się próbom ich odkształcenia. Balustrady wykonane w profesjonalnych warsztatach kowalstwa artystycznego są także odporne na działanie czynników chemicznych i biologicznych, co przyczynia się bezpośrednio do łatwości ich utrzymania w czystości. W rzeczywistości, takie balustrady praktycznie nie wymagają bowiem przeprowadzania na nich prac konserwacyjnych. Nie ma potrzeby ich czyszczenia, smarowania ani prowadzenia innych pracochłonnych prac konserwatorskich.

Balustrady ręcznie kute – zastosowanie

Ręcznie kute balustrady mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako samodzielne ogrodzenie posesji, jak także łączone z elementami murowanymi. Można z nich wykonywać m.in. furtki, bramy wjazdowe, a nawet poręcze schodów oraz balustrady okalające balkony i tarasy. Decydując się na ręczne wykonanie balustrad kutych, musimy liczyć się z dość wysokim kosztem ich wykonania, ale jako że jest to inwestycja na wiele lat, często okazuje się, że w rzeczywistości stanowią one jedno z najbardziej ekonomicznych i trwałych rozwiązań pozwalających na ogrodzenie swojej posesji.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu