Charakterystyka płyt gipsowo-włóknowych na podłogi

Płyty gipsowo-włóknowe do systemów podłogowych są w Polsce wciąż mało popularne, choć stosuje się je na całym świecie. Prace podłogowe to temat trudny dla właścicieli pomieszczeń, ponieważ ograniczają użytkowanie pomieszczeń. Gotowe rozwiązania to rozwiązania najlepsze, ponieważ nie wymagają stosowania długich przerw technologicznych. Jak wyglądają systemy podłogowe z płyt gipsowo-włóknowych? Jakie są ich zalety? – Przygotowaliśmy artykuł wraz ze wskazówkami montażowymi.

Charakterystyka płyt

Najpopularniejsze rozwiązanie w omawianych systemach podłogowych to elementy jastrychowe, które składają się z dwóch płyt gipsowo-włóknowych. Płyty Rigidur są fabrycznie ze sobą sklejone z przesunięciem tworzącym na wszystkich krawędziach felce o szerokości 5 cm. Na wszystkich krawędziach znajduje się zakładka o szerokości kilku centymetrów, dzięki czemu płyty można ze sobą szczelnie połączyć. Płaszczyzna pod posadzki różnego rodzaju staje się dzięki temu niesamowicie równa. Możemy stosować to rozwiązanie jako podkład pod posadzki drewniane, drewnopochodne, ceramiczne, PCV oraz różne elastyczne wykładziny podłogowe. Format płyt (szerokość, długość) to 500, 1500 mm. Dostępne są również płyty połączone z warstwą wełny mineralnej – mówi nam przedstawiciel Rigips.

Wskazówki montażowe

Prace z płytami rozpoczynamy od wyrównania podłoża. Niewielkie nierówności, poniżej 5 mm możemy wyrównać układając np. warstwę pianki polietylenowej, czy tekturę falistą. Nierówności podłoża, zagłębienia wyrównuje się masą szpachlową, np. RIGIPS. Większe nierówności do 20 mm najlepiej jest wyrównać specjalną samopoziomującą masą wyrównującą. Nierówności powyżej 20 mm lepiej jest zniwelować za pomocą keramzytowej podsypki Maksymalna grubość warstwy podsypki nie powinna przekraczać 60 mm. Zanim rozpoczniemy układanie płyt gipsowo-włóknowych, dla zachowania pływalności oraz ze względów akustycznych, stosujemy brzegowe pasy izolacyjne. Powierzchnie z surowego betonu należy najpierw wyłożyć folią polietylenową, zgodnie z zaleceniami producenta płyt. Prace zawsze zaczynamy od tylnego lewego narożnika pomieszczenia. Należy pamiętać o tym, by obciąć wystające przy styku ścian zakładki. By spoiny były szczelne, nakładamy klej dwoma pasami, a następnie układamy i dociskamy kolejne elementy. Spoiny nie powinny znajdować się w sąsiedztwie drzwi. Kiedy płyty są ułożone, mocujemy je zszywkami lub specjalnymi wkrętami – i gotowe.

Korzyści stosowania systemowych płyt

Najważniejsza zaleta systemowych płyt gipsowo-włóknowych na podłogi jest ich uniwersalność. Możemy je stosować w nowych budynkach, jak i do renowacji posadzek. Mogą stanowić podkład pod posadzki z przeróżnych materiałów, jak zostało wspomniane w charakterystyce. Korzystając z prefabrykowanych elementów, oszczędzamy czas, ponieważ montaż jest bardzo łatwy. Płyty są niepalne, spełniają wszystkie wymagania, które określają przepisy ochrony przeciwpożarowej nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale też w budownictwie użyteczności publicznej. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości wykonania wylewki cementowej (np. na stropach drewnianych) lub gdy stropy nie są dostatecznie wytrzymałe. Są twarde, mają gładką powierzchnię i są bardzo łatwe w obróbce. Jeżeli więc zależy nam na rozwiązaniu prostym i skutecznym, płyty tego rodzaju to najlepszy wybór!

Przepis na sukces. Jak przygotować przyjęcie urodzinowe dla dziecka?

Organizacja przyjęcia urodzinowego to zadanie niełatwe – zwłaszcza, gdy jubilatem jest nasze własne dziecko. Urodziny malucha powinny być celebrowane we właściwy sposób, który zadowoli zarówno głównego bohatera wydarzenia, jak i wszystkich zgromadzonych gości (nierzadko będących w podobnym wieku). O czym warto pamiętać, planując dziecięcą uroczystość? Jak zadowolić naszą pociechę?

Wybór miejsca

Pierwszym wyzwaniem które przed nami stoi jest wybór miejsca imprezy. Przeważnie ogranicza się on do dwóch opcji – urodzin w domu lub wynajętym lokalu. Pierwszy wariant jest bardziej tradycyjny, jednak wiąże się z szeregiem niedogodności i stresów. Kwestie organizacyjne spoczywają bowiem wyłącznie na naszych barkach – począwszy od dekoracji, przez wybór menu, na zaaranżowaniu rozrywek kończąc. W przypadku profesjonalnych lokali problem ten nie istnieje. Obsługa obiektów posiada spore doświadczenie w planowaniu urodzin i dba o każdy detal w taki sposób, by uroczystość była zorganizowana na medal.

Opracowanie menu

Nie od dziś wiadomo, że dzieci bywają wyjątkowo wybredne. Podniebieniu niejadka trudno dogodzić, zatem warto postawić na sprawdzone rozwiązania. W przypadku imprezy urodzinowej, wybierzmy potrawy powszechnie lubiane przez najmłodszych. Mogą być to różnego rodzaju pizze, nuggetsy czy frytki. Istotną część jadłospisu stanowi deser z tortem na czele. Ciasto urodzinowe powinno być nie tylko smaczne, ale też atrakcyjne w formie (np. z ciekawymi wzorami z lukru). Przy doborze napojów najlepiej rozejrzeć się za wodą mineralną i sokami. Raczej unikajmy gazowanego – napoje tego typu są pełne sztucznych ulepszaczy.

Zabawy i atrakcje

Dzieci nie usiedzą przy stole – zdecydowanie muszą się wyszumieć. Warto zapewnić im dobrą rozrywkę. W zaciszu domowym może być o to trudno, zwłaszcza gdy nie dysponujemy rozległymi przestrzeniami i ogrodem. W przypadku wynajmowanych obiektów wybór jest znacznie okazalszy. Klasykę gatunku wciąż stanowią baseny z piłeczkami, choć zdarzają się i bardziej oryginalne rozrywki. Do takich należy z pewnością wizyta na kręgielni. To doskonała zabawa w którą mogą być zaangażowane nie tylko dzieciaki, ale też my sami. Organizacją urodzin w sąsiedztwie kręgielni zajmuje się m.in. Klub Creator Strefa Spotkań we Wrocławiu.

Pamiętajcie! Urodziny dziecka to niezwykle ważne wydarzenie, które będzie wspominane przez Waszą pociechę naprawdę długo. Jubilat na pewno doceni czas jaki mu poświęcono oraz wysiłek, włożony w organizację jego prywatnego święta. Największą nagrodą będzie jednak uśmiech, który zagości na twarzy malucha w czasie przyjęcia. Czegóż chcieć więcej?

Rodzaje olejów silnikowych

Olej silnikowy pełni istotną funkcję w każdym samochodzie. Odpowiada za prawidłowe smarowanie silnika, jego oczyszczanie oraz chłodzenie. Z tego względu warto znać podstawowe informacje na jego temat i kupować olej odpowiednio przystosowany do samochodu, aby zminimalizować ryzyko zatarcia silnika. W tym artykule przedstawimy rodzaje olejów silnikowych oraz krótko je opiszemy.

Podział olejów silnikowych

Oleje silnikowe można podzielić na trzy rodzaje, które różnią się od siebie właściwościami odmiennymi ze względu na zróżnicowany proces produkcji. Są to oleje:

 • mineralne – rafinowane z ropy naftowej,
 • półsyntetyczne – stanowią mieszankę mineralnych i syntetycznych baz olejowych,
 • syntetyczne – powstają w wyniku syntezy surowców lub pochodnych ropy naftowej.

Który z wyżej wymienionych rodzajów olejów jest wobec tego najlepszy? Najbardziej wydajną ochronę elementów ruchomych silnika zapewnia olej syntetyczny. Wpływa on również na lepsze chłodzenie niż olej mineralny, a także lepiej rozszczepia cząstki stałe, dzięki czemu stają się one łatwiejsze do wychwycenia przez filtry. Przede wszystkim jednak charakteryzują się niską lepkością, która zapewnia pokrycie narażonych powierzchni silnika w niskich temperaturach.

Klasyfikacja lepkościowa i jakościowa olejów

Klasyfikacja lepkościowa SAE została opracowana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych. Nazwy olejów oznaczone są specjalnymi symbolami, np. 10W-60. Pierwsza cyfra przed literą „W” oznacza płynność w niskiej temperaturze. Jeżeli jest ona mała, olej nie traci właściwości smarnych w niskiej temperaturze otoczenia. Liczba po myślniku oznacza natomiast lepkość w wysokiej temperaturze – im większa, tym wyższa może być temperatura otoczenia, w jakiej olej może być stosowany.

Inną stosowaną klasyfikacją olejów silnikowych jest klasyfikacja jakościowa, której można wyróżnić trzy rodzaje – według Amerykańskiego Instytutu Nafty (API), według Międzynarodowego Komitetu Standardów i Aprobat Środków Smarnych (ILSAC) oraz według Stowarzyszenia Europejskich Producentów Samochodów, czyli ACEA obowiązująca w Europie. Wyróżnia ona normy olejów dla silników benzynowych, które są oznaczane literą „A”, silników Diesla w samochodach osobowych (litera „B”), silników Diesla w samochodach osobowych z DPF (litera „C”) oraz silników Diesla w samochodach ciężarowych (litera „F”).

Podczas wyboru oleju do silnika powinniśmy kierować się zasadą, która nakazuje stosować się do zaleceń producenta. W przypadku kupna samochodu z tzw. „drugiej ręki” warto wypytać się poprzedniego właściciela o rodzaj oleju stosowanego przez niego dotychczas i nabyć olej o identycznej specyfikacji – radzi ekspert z firmy Buwar, która jest hurtownią olejów i smarów.

Dlaczego oferty pracy w Niemczech cieszą się tak dużą popularnością?

Praca za granicą jest atrakcyjna z wielu względów. Od lat kierunkiem najczęściej wybieranym nie tylko przez naszych rodaków są Niemcy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest tam stosunkowo niedaleko. Ponadto wyjazd do zachodnich sąsiadów wiąże się z lepszą pensją. Jakie są jeszcze powody, dla których ludzie decydują się na pracę zarówno sezonową, jak i stałą w Niemczech?

Dlaczego praca w Niemczech?

Otrzymywanie wypłaty w euro, a nie w złotówkach to główny powód, dla którego oferty pracy w Niemczech są tak popularne. Wpływ na to mają również dobre warunki socjalne. Niemcy wybierają głównie dlatego, że jest to atrakcyjne miejsce również ze względu na niedużą odległość i wiele możliwości transportowych. Można tam dojechać samochodem, autobusem, pociągiem czy polecieć samolotem. Do przekroczenia granicy wystarczy jedynie dowód osobisty. Warto dodać, że stała praca w Niemczech jest ogromną szansą dla młodych ludzi ze względu na możliwości rozwoju. Wiele firm ma siedziby w głównych miastach, dzięki czemu osoby w nich zatrudnione mogą po pracy aktywnie spędzać swój wolny czas. Ponadto jest to malowniczy kraj. Na uwagę zasługuje również fakt, że Niemcy są państwem multikulturowym, można tam spotkać ludzi z innych krajów oraz poznać ich kulturę. Taki wyjazd jest najlepszym sposobem na naukę języka obcego.

Jak szukać pracy?

Aby znaleźć pracę w Niemczech warto przeglądać ogłoszenia zamieszczone w internecie oraz popytać znajomych, którzy wcześniej już wyjeżdżali. Jednak najpewniejszym sposobem jest skorzystanie z usług agencji pracy.

Jak przekonuje przedstawiciel Agencji Pośrednictwa Pracy oraz Pracy Tymczasowej D&D Personal: osoby, które chcą rozpocząć pracę w Niemczech i zgłaszają się do naszego przedsiębiorstwa, otrzymują od nas profesjonalną pomoc. W naszej ofercie mamy jedynie aktualne oferty pracy zarówno pracy stałej, jak i sezonowej. Gwarantujemy atrakcyjne warunki zatrudnienia: zapewniamy ubezpieczenie, zakwaterowanie oraz odpowiednie wynagrodzenie. Pomagamy również tym osobom, które nie znają języka obcego, a chcą wyjechać do pracy do Niemiec.

Praca sezonowa czy tymczasowa?

Największą popularnością nadal cieszą się prace sezonowe, przede wszystkim w rolnictwie, hotelarstwie oraz gastronomii. Do ich podjęcia nie wymaga się dobrej znajomości języka obcego. Natomiast jeśli kandydata interesuje jedynie praca stała, to największe szanse mają specjaliści – zarówno wykwalifikowani pracownicy fizyczni, jak i naukowcy czy inżynierzy z różnych specjalności (szczególnie informatycy).

Czy wysyłka kurierem jest lepsza od pocztowej

Branża przesyłek kurierskich rozwija się bardzo dynamicznie. Na rynku działa wiele firm świadczących usługi kurierskie. Paczkę można wysłać także za pośrednictwem poczty, jednak pierwsza opcja ma zdecydowanie więcej zalet. Przedstawiamy powody, dla których warto zdecydować się na przesyłkę kurierską.

Termin dostawy

Pierwszą zaletą wysyłki kurierem jest czas, w którym dociera ona od adresata do odbiorcy. Nie da się ukryć, że paczka dostarczona przez kuriera dostarczana jest do punktu docelowego o wiele szybciej, niż ta wysłana pocztą.

Choć poczta bardzo stara się podnieść swoją terminowość, to jednak wciąż zdarza się, że wysyłka za jej pośrednictwem rozciąga się w czasie, czego efektem są liczne opóźnienia. Dlatego, jeśli zależy wam na tym, by przesyłka dotarła na czas, powinniście powierzyć ją kurierowi – radzi nasz rozmówca repezentujący firmę TUWYSYŁAM.PL .

Bezpieczeństwo

Decydując się na usługi firmy kurierskiej można być spokojnym o to, czy przesyłka dotrze na miejsce. W przeciwieństwie do poczty, tego typu firmy korzystają ze specjalnych informatycznych systemów monitorowania przesyłki na całej trasie od nadawcy do odbiorcy. Na poczcie przesyłki przeważnie sortowane są ręcznie przez pracowników, co wiąże się z ryzykiem pomyłki.

Ponadto, firmy kurierskie udostępniają klientom narzędzia, dzięki którym można śledzić drogę przesyłki, podczas gdy poczta nie zawsze może zaoferować tak wygodne rozwiązanie (w przypadku przesyłek nierejestrowanych monitoring jest niemożliwy).

Oszczędność czasu

Przesyłki kurierskie niosą ze sobą liczne korzyści, jednak tą bardziej istotną jest możliwość zyskania cennego czasu. Jak sama nazwa sugeruje, w ich przypadku przesyłkę dostarcza kurier bezpośrednio do domu odbiorcy. Dzięki temu osoba, do której wysyłamy paczkę nie będzie musiała tracić czasu na czekanie w kolejce do okienka pocztowego z pozostawionym przez listonosza awizo. Nie będzie też zmuszona do odbierania jej w żadnym konkretnym punkcie. Jest to zdecydowanie opcja najwygodniejsza, dla której warto zdecydować się na usługi kuriera.

Pewność

Ostatnią, jednak nie najmniej ważną, zaletą przesyłek kurierskich jest pewność, że zostaną one dostarczone w określonym terminie. Jest to duże ułatwienie, dzięki któremu można spokojnie wysłać bliskiej osobie prezent tak, by otrzymała go konkretnego dnia. Jest to przydatne także wtedy, kiedy zachodzi potrzeba przesłania gdzieś ważnych dokumentów.

Co więcej, odbiorca przesyłki również otrzymuje konkretny komunikat, z którego dowiaduje się o terminie dostawy (przeważnie mailem lub smsem), dzięki czemu może rozplanować swój dzień z uwzględnieniem wizyty kuriera.

Co lepsze?

Podsumowując, wysyłka kurierem ma wiele zalet, które sprawiają, że jest ona znacznie wygodniejsza i o wiele szybsza, niż przesyłki pocztowe. Warto więc zdecydować się na tę opcję, aby mieć gwarancję, że wysyłana paczka bez problemów znajdzie się w rękach adresata.

Charakterystyka kursów na koparki

Coraz częściej młodzi ludzie interesują się kursami, które mogą przygotować ich do znalezienia pracy w najbardziej potrzebnych obecnie zawodach. Jednym z nich jest z pewnością zawód operatora koparki. Przedstawiamy charakterystykę kursów, dzięki którym można uzyskać kwalifikacje uprawniające do obsługi koparki.

Kim jest operator koparki

Operator koparki to ktoś, kto obsługuje maszynę służącą do robót ziemnych. Osoba posiadająca uprawnienia do wykonywania tego zawodu najczęściej pracuje na budowach dróg i różnego rodzaju obiektów lub w składach materiałów sypkich, w których koparkę wykorzystuje się do wykonywania czynności przeładunkowych.

Praca operatora nie jest skomplikowana, jednak warto posiadać do niej odpowiednie predyspozycje, w tym przede wszystkim być odpowiedzialnym, spostrzegawczym i zdolnym do oceny ewentualnego ryzyka – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący Ośrodek Kształcenia Zawodowego „Kursal”.

Operatorem koparki zostać można po ukończeniu odpowiedniego kursu, który daje jego absolwentom wymagane do wykonywania zawodu uprawnienia. Rozpocząć go mogą osoby pełnoletnie, które posiadają aktualne zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że kandydat jest zdolny do wykonywania zawodu operatora maszyn określonej specjalności.

O kursie

Kurs operatora koparki trwa średnio 134 h, z czego 52 h przeznaczone są na naukę teorii, a w ciągu pozostałych 82 h uczestnicy kursu doskonalą swoje umiejętności praktyczne.

Podczas trwania kursu jego uczestnicy poznają podstawowe zagadnienia z zakresu higieny i bezpieczeństwa pracy i zyskują dostęp do wiedzy na temat użytkowania eksploatacyjnego, budowy koparek, specyfikacji dokumentacji technicznej, wiedzy o spalinowych silnikach, hydraulice i podstawach elektrotechniki. Ponadto, kursanci poznają aspekty technologii robót koparką.

Kurs na koparkę kończy się egzaminem państwowym, a jego absolwenci otrzymują świadectwo i książkę operatora.

Co daje kurs

Kurs operatora koparki daje możliwość zdobycia konkretnej wiedzy związanej z obsługą tego rodzaju maszyn oraz umiejętności praktycznych, które są bardzo cenione na rynku pracy. Został on stworzony z myślą o tych którzy są świadomi zachodzących na nim zmian i wiedzą jak wielkie możliwości daje posiadanie uprawnień do obsługi i poruszania się koparką.

Jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy?

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej szkoły jazdy nie jest prostym zadaniem. Jest to o tyle trudniejsze, że w każdy większym mieście działa ich spora liczba, z czego każdy oferuje inne ceny za swoje kursy i posiada różny poziom zdawalności egzaminu. Jest jednak kilka podstawowych zasad, które powinniśmy wziąć pod uwagę poszukując szkoły, w której przejdziemy kurs przygotowujący do egzaminu na prawo jazdy.

Po pierwsze: cena

Koszt kursu to pierwsza rzecz, na którą patrzy osoba, która poszukuje odpowiedniej szkoły jazdy. Należy jednak pamiętać, że dobry kurs musi mieć odpowiednio wysoką cenę. Wpływa na nią bowiem ilość godzin nauki jazdy w terenie, koszt materiałów dydaktycznych, wynagrodzenie wykładowców zajęć teoretycznych oraz koszty utrzymania danej firmy prowadzącej kursy. Z tego też powodu powinniśmy szczególnie uważać na podejrzanie niskie ceny kursów, są one bowiem nie tyle atrakcyjną dla nas ofertą, ale świadczą o tym, że szkoła oszczędza na jakości lub ilości zajęć. Taka oszczędność może mieć negatywny wpływ na naszą możliwość zdania egzaminu. Wybierajmy więc szkoły nauki jazdy, w których koszt kursu jest rozsądny. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że płacimy za jakość i dobre przygotowanie do egzaminu. Tak jest na przykład w szczecińskiej szkole Nauka Jazdy Alien.

Po drugie: dokładne informacje

Jeśli wybraliśmy już ofertę szkoły nauki jazdy, na którą chcielibyśmy się zdecydować, powinniśmy osobiście odwiedzić placówkę, aby dowiedzieć się, jak dokładnie przebiegają zajęcia. Spytajmy przede wszystkim o ilość zajęć z teorii i o to, czy szkoła zapewnia materiały dydaktyczne oraz o długość trwania jazd próbnych. Pamiętajmy, że jedna jazda samochodem z instruktorem powinna trwać dokładnie 1 godzinę zegarową, jeśli szkoła oferuje zamiast tego 1 godzinę lekcyjną (to jest 45 minut), poszukajmy innej. Ważne w przypadku jazd jest także miejsce ich prowadzenia. Jazdy powinny odbywać się bowiem nie tylko na terenie miasta, ale także poza nim.

Po trzecie: egzaminy wewnętrzne

Najlepsza szkoła jazdy powinna oferować swoim kursantom tzw. egzaminy próbne. Dzięki temu uczestnik szkoleń będzie wiedział, jakie są jego słabe strony i będzie miał możliwość doszkolenia się w tym zakresie jeszcze przed pierwszym podejściem do oficjalnego egzaminu. Takie praktyki znacznie podnoszą poziom zdawalności egzaminu na prawo jazdy oraz dają możliwość lepszego przygotowania się do niego przez uczestnika, na czym korzysta i uczestnik – bo umie dobrze prowadzić samochód i jest zadowolony – i szkoła jazdy, bo w im większa zdawalność, tym lepsza opinia o samej szkole.

W jaki sposób dbać o turbosprężarkę w samochodzie

Turbosprężarki znaleźć można już w coraz większej ilości samochodów w Europie, także w Polsce. Trudno się temu dziwić, ponieważ to urządzenie nie tylko pozytywnie wpływa na efektywne rozwijanie mocy, ale sprawia, że jazda jest bardziej oszczędna i ekologiczna. Jednak, aby turbosprężarka mogła bezawaryjnie służyć przez lata, trzeba o nią odpowiednio dbać. Sprawdźcie jak to robić.

Odprowadzanie ciepła i smarowanie

Turbosprężarka jest precyzyjnym urządzeniem, którego wirniki napędzają spaliny wydobywające się z silnika. Jej obroty mogą osiągać 250 tys./min, a przy takiej prędkości (i przy wytwarzaniu ciśnienia) powstaje bardzo dużo ciepła. Odprowadzanie go to jeden z podstawowych warunków, które trzeba spełnić, by turbosprężarka była sprawna przez długi czas. Równie ważne jest także właściwe smarowanie.

W coraz większej ilości samochodów znaleźć można silniki z turbodoładowaniem. Ten element podnosi moc i moment obrotowy jednostki, a także zmienia charakterystykę ich przebiegu. Pomimo, że turbiny projektuje się w ten sposób, by mogły działać przez całą długość życia silnika, to jednak zdarzają się ich awarie. Często wynika to ze złego użytkowania i nieodpowiedniej pielęgnacji – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę STS Turbo.

Błędy przyczyną awarii

Turbosprężarki pracują w trudnych warunkach – w czasie długotrwałej jazdy mają styczność ze spalinami, których temperatura może osiągać nawet 1000 stopni Celsjusza. Ponadto, wał obraca się z prędkością do nawet 290 tys. obrotów na minutę. Z tego powodu należy dbać o to urządzenie w sposób szczególny. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o enigmatycznym starcie, dzięki któremu olej zdąży dotrzeć z układu smarowania do metalowych elementów sprężarki jeszcze przed startem jej pracy. Co więcej, w tym czasie osiągnie ona optymalną temperaturę. Warto pamiętać, że wysokie obroty osiągane zaraz po uruchomieniu silnika prowadzą do szybkiego ścierania się łopatek (cała procedura istotna jest przede wszystkim zimą).

Ważne jest także chłodzenie turbosprężarki. Pod żadnym pozorem nie można gasić motoru zaraz po mocnym obciążeniu, ponieważ powoduje to odcinanie smarowania urządzenia. Efektem tego jest tarcie metalowych elementów o siebie i kumulowanie wysokiej temperatury wewnątrz turbosprężarki. Taki stan rzeczy prowadzi do wyszczerbienia wirników, zapieczenia łożysk, a nawet pęknięcia obudowy urządzenia.

Jak dbać o turbosprężarkę

Najlepszym sposobem na utrzymanie turbosprężarki w dobrym stanie jest regularna i czasowa wymiana oleju oraz filtra powietrza. Olej silnikowy ma za zadanie smarować i chłodzić metalowe elementy urządzenia, dlatego jego stan i jakość bezpośrednio przekładają się na żywotność turbosprężarki. Z kolei filtr powietrza uniemożliwia brudom dostanie się do układu dolotowego (do uszkodzenia rozpędzonych łopatek wystarczy już ziarenko piasku).

Jeśli chodzi o turbosprężarki o zmiennej geometrii, to wymagają one także wysokiej jakości paliwa, ponieważ zanieczyszczenia ze spalonej benzyny osadzają się na ruchomych elementach i powodują ich zacieranie się. Po pewnym czasie doprowadza to do przeładowania lub słabego doładowania silnika.

Pamiętajcie, że jeśli dojdzie do uszkodzenia turbosprężarki, można poddać ją procesowi regeneracji. W tym celu należy zwrócić się do specjalistycznej firmy zajmującej się diagnostyką i naprawą turbosprężarek.

Najczęstsze przyczyny awarii samochodów Jeep

Jeep jest najpopularniejszą marką samochodów terenowych. Jego historia zaczęła się od produkcji pojazdów na potrzeby amerykańskiej armii, ale po II Wojnie Światowej wytwarzano także cywilne modele. Obecnie marka jest kontrolowana przez włoski koncern Fiat, a na rynku można spotkać kilka modeli Jeepa – do tej pory produkowane są: Cherokee, Grand Cherokee, Patriot, Wrangler i Renegade. Jak każda marka samochodowa, również Jeep posiada swoje zalety oraz wady i ulega drobnym awariom. Sprawdzamy, jakie są najczęstsze przyczyny takich usterek.

Silnik i skrzynia biegów

Biorąc pod lupę model Grand Cherokee, przedstawimy kilka usterek, z którymi muszą zmagać się jego użytkownicy. Kupując egzemplarz z początku tego wieku, musimy mieć świadomość, że będzie on cierpiał na kilka problemów.

Jeep Grand Cherokee II (WJ) posiada awaryjny silnik wysokoprężny 3.1 TD/140 KM, produkowany przez włoską firmę VM Motori. Budzi on niechęć większości mechaników, ponieważ jest trudny w naprawie. Duże przebiegi i pozostawiająca wiele do życzenia jakość części, a także zaniedbania serwisowe powodują, że obecnie silnik Diesla 3.1 TD nie gwarantuje niezawodności z powodu nieszczelności, układu chłodzenia oraz problemów z rozruchem. Ponadto zapewnia przeciętne osiągi i nie jest zbyt oszczędny. Wersje z tym silnikiem mają także mniej odporną na obciążenia skrzynię biegów. W razie awarii przekładni automatycznej wydatek może sięgnąć nawet 5000 zł za naprawę lub kupno używanej skrzyni biegów za 2000-3000 zł.

Hamulce i elektronika

Hamulce to kolejny drażliwy element Jeepa Grand Cherokee. Mają one tendencje do przegrzewania się i nierównej pracy. Producent zastosował wadliwe zaciski, przez co dochodzi do wichrowania się tarcz hamulcowych i deformacji klocków, ale na szczęście można pozbyć się tego problemu wymieniając zaciski na inne, odpowiednio dopasowane. Warto również zapoznać się z zaleceniami producenta odnośnie oleju, którego niewłaściwy dobór może doprowadzić do pisków i zgrzytów w zespole napędowym. Warto także zwrócić uwagę na stan amortyzatorów, które „lubią” przeciekać.

Drobne awarie mogą również dotyczyć elektroniki. Wadliwe działanie szyb elektrycznych, brak podgrzewanych foteli oraz problem z klimatyzacją Climatronic, który objawia się z wydobywaniem się z niej tylko zimnego lub ciepłego powietrza mimo zmiany temperatury przyciskami na konsoli – wymienia współwłaściciel serwisu internetowego amerpolczesci.pl, w którym można zakupić części do samochodów amerykańskich.

Rodzaje elektrośmieci

Bardzo szybki postęp technologiczny i rozwój gospodarczy doprowadził do tego, że sprzęty takie jak telewizory, lodówki czy pralki stały się obecne w praktycznie każdym domostwie. Ma to oczywiście swoje plusy, przede wszystkim znacznie ułatwienie życia. Istnieje jednak również ciemna strona rewolucji technologicznej – jest nią rosnąca ilość tak zwanych elektrośmieci.

Czym są elektrośmieci?

Elektrośmieci to potoczna nazwa sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który z powodu zużycia, awarii lub przestarzałej technologii nie nadaje się już do użytku – tłumaczy przedstawiciel firmy Ago Recykling, zajmującej się utylizacją tego typu urządzeń.

Nieustanny wyścig producentów elektroniki w celu dostarczenia na już nasycony rynek coraz to lepszych sprzętów doprowadził do zauważalnego w ciągu ostatnich kilku lat wzrostu ilości odpadów technologicznych.

Rodzaje elektrośmieci

Do elektrośmieci zaliczamy wszelkie urządzenia, które działają w oparciu o wykorzystanie energii elektrycznej. Wyróżniamy 10 ich kategorii:

 • Wielkogabarytowe sprzęty AGD – są to wszelkiego rodzaju urządzenia domowe, które zajmują dużo miejsca, np. lodówki, pralki, zmywarki, kuchenki i piekarniki elektryczne, klimatyzatory, wentylatory, grzejniki
 • Małogabarytowe sprzęty AGD – to urządzenia domowe, które są na tyle małe, że można je bez problemu przenosić, np. odkurzacze, tostery, miksery, suszarki do włosów, wagi, żelazka
 • Sprzęt RTV – czyli urządzenie służące m.in. do odbierania sygnałów radiowo-telewizyjnych: telewizory, radioodbiorniki, magnetofony, odtwarzacze, sprzęt nagłaśniający. Do kategorii tej zalicza się również elektroniczne i elektryczne instrumenty muzyczne, np. gitary i syntezatory
 • Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny – do tej kategorii zaliczamy urządzenia wchodzące w skład wyposażenia biur, również tych domowych, między innymi: komputery stacjonarne i laptopy, telefony stacjonarne i komórkowe, drukarki, kopiarki, faksy.
 • Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy: wszelkiego rodzaju elektryczne zabawki, gry kieszonkowe, bieżnie, stepery, rowery stacjonarne
 • Narzędzia elektryczne i elektroniczne, między innymi wiertarki, wkrętarki, piły, lutownice, spawarki oraz narzędzia ogrodowe, np. kosiarki, rozdrabniarki, glebogryzarki
 • Sprzęt oświetleniowy – czyli lampy, żyrandole, świetlówki, żarówki wyładowcze
 • Przyrządy medyczne, między innymi elektroniczne termometry, zaawansowany sprzęt diagnostyczny oraz rehabilitacyjny
 • Drobne urządzenia do kontroli, takie jaki termostaty, czujniki, urządzenia pomiarowe oraz panele kontrolne.
 • Automaty, np. bankomaty oraz maszyny do wydawania napojów.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu