Bezpieczny pieniądz, czyli na czym polega cash handling?

Cash handling polega na obsłudze (z ang. handling) wartości pieniężnych poprzez ich odpowiednią obróbkę i zabezpieczenie. Rozporządzanie pieniędzmi odbywa się z reguły za pośrednictwem firmy zewnętrznej, działającej w obrębie wymogów formalno-prawnych i procedur bankowych. Istotne, by taka firma posiadała odpowiednie zaplecze techniczne i nowoczesne narzędzia informatyczne, umożliwiające realizację zleconych usług.

Usługa cash handling obejmuje szeroki zakres działań. Nie wszystkie muszą występować jednocześnie – wiele zależy od wymagań konkretnego klienta. Do tych realizowanych najczęściej należą między innymi cash processing, cash in transit oraz serwis ATM.

Cash processing

Cash processing to logistyczny proces przetwarzania pieniędzy, polegający na kompleksowym zarządzaniu gotówką. Do obowiązków firm świadczących taką usługę należą liczenie, sortowanie, przechowywanie oraz zawiadywanie stanami gotówkowymi. Wszystkie przeprowadzane procesy są dokumentowane w postaci raportów i zestawień, dzięki czemu klient posiada wiedzę na temat tego, co w danym momencie dzieje się z jego pieniędzmi.

Cash in transit

Cash in transit to inaczej transport wartości – usługa inkaso, polegająca na pobieraniu gotówki (bądź przesyłek wartościowych), konwojowaniu i deponowaniu we wskazanym przez klienta miejscu. Może być to na przykład liczarnia zewnętrzna, wrzutnia nocna czy placówka bankowa. W trosce o bezpieczeństwo, przewóz odbywa się według ściśle określonych zasad i terminów. Konwój jest chroniony przed kradzieżą, zagubieniem i zniszczeniem mienia. Zadaniem wynajętej firmy jest dostarczenie transportowanej wartości w nienaruszonym stanie, zgodnie z ustalonym harmonogramem i procedurami.

Serwis ATM

Podstawowym zadaniem serwisu ATM jest zapewnienie ciągłości działania bezobsługowych urządzeń płatniczych (z ang. automated teller machine), takich jak bankomaty czy wpłatomaty. Wynajęci fachowcy odpowiadają między innymi za bieżącą wymianę i uzupełnianie gotówki w bankomatach, obsługę wpłatomatów i zatrzymanych kart płatniczych. Wiele firm oferuje naprawę urządzeń w przypadku wystąpienia awarii.

Dlaczego warto?

Korzyści ze współpracy w ramach cash handlingu są nieocenione. Dzięki prawidłowo świadczonej usłudze, klient ma zapewnione pełne bezpieczeństwo procesów związanych z obsługą gotówki. Jednocześnie dysponuje aktualną wiedzą o działaniach przeprowadzanych na jego wartościach pieniężnych. Aby współpraca przebiegała bez przeszkód, warto zaufać firmie doświadczonej w zabezpieczaniu mienia. Doskonały przykład stanowi IMPEL Security Polska Sp. z o.o., jedno z wiodących przedsiębiorstw na rynku ochrony w Polsce.

Zalety systemu monitoringu wizyjnego

Do zapewnienia bezpieczeństwa obiektom oraz miejscom publicznym stosuje się różnego rodzaju systemy ochrony. Jednym z najważniejszych jest monitoring wizyjny. Na czym polega jego działanie i jakie są jego plusy?

Czym jest monitoring wizyjny?

Monitoring wizyjny, nazywany również telewizją przemysłową lub CCTV (z ang. Closed Circuit TeleVision) to system elektroniczny, którego głównym elementem są rozmieszczone na terenie danego obiektu kamery. -Obrazy przez nie odbierane przesyłane są przez rejestratory do centrum odbiorczego, obsługiwanego przez operatora – wyjaśnia specjalista z Agencji Ochrony – Grupa S.O.S. – który dzięki monitoringowi jest w stanie z jednego punktu śledzić wydarzenia na nawet bardzo dużym obszarze.

Zalety monitoringu wizyjnego

Monitoring nie bez przyczyny jest tak powszechnie stosowanym systemem zabezpieczeń. Jego najważniejsze zalety to:

 • Znaczące podniesienie poziomu bezpieczeństwa – statystyki wykazują, że w miejscach, w których zainstalowano kamery monitoringu wizyjnego nastąpił znaczny spadek przestępstw, wykroczeń oraz aktów wandalizmu w stosunku do czasu sprzed monitoringu. Widoczne kamery działają prewencyjnie, sama ich obecność sprawia, że potencjalni sprawcy czynów zabronionych rezygnują z nich.
 • Łatwa identyfikacja sprawców przestępstw – nawet jeśli dana osoba nie przestraszy się obecności kamer lub ich nie zauważy i dopuści się przestępstwa albo innego czynu stanowiącego zagrożenie dla otoczenia, monitoring może posłużyć jako narzędzie do jej identyfikacji. Dzięki temu odpowiednie służby są w stanie skutecznie odnaleźć sprawcę. Nagrania z monitoringu mogą ponadto zostać wykorzystane w charakterze dowodów przed sądem lub przed firmą ubezpieczeniową.
 • Szybka interwencja – operator systemu jest w stanie śledzić na bieżąco sytuację w kilku, a nawet kilkudziesięciu punktach obiektu jednocześnie i błyskawicznie podjąć decyzję o powiadomieniu odpowiednich służb. Fakt, że za obsługę systemu odpowiada człowiek a nie program sprawia, że spada ryzyko wszczęcia alarmu w nieuzasadnionych przypadkach, np. kiedy na teren monitorowanego obiektu wtargnie nie włamywacz, lecz zwierzę.
 • Mniejsze koszty ochrony – zastosowanie systemu monitoringu jako jeden z elementów usługi time – sharing pozwala zrezygnować całkowicie lub większym zakresie z fizycznej ochrony terenu. Jeden operator jest w stanie znacznie skuteczniej kontrolować sytuację na terenie objętym monitoringiem, niż kilkuosobowa ekipa pracowników ochrony, patrolujących obiekt.

Z drugiej strony należy pamiętać, że monitoring wizyjny ma również pewne wady. Obserwujące otoczenie kamery mogą powodować dyskomfort u osób przebywających w ich pobliżu, np. jeśli zostaną zainstalowane w miejscu pracy. Dlatego należy bardzo uważnie zaplanować ich rozmieszczenie, aby uniknąć sytuacji, w których pracownicy czują się podglądani.

Piła ręczna vs pilarka elektryczna – co wybrać?

Pielęgnowanie ogrodu, ze względu na różnorodność wykonywanych prac, wymaga skompletowania odpowiedniego sprzętu. W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo rodzajów urządzeń o rozmaitych zastosowaniach. Część z nich stworzono z myślą o dobrym stanie gruntu, do którego przyczynią się glebogryzarki, inne natomiast odpowiadają za regulację kształtu drzew i krzewów, jak pilarki elektryczne. Czym kierować się przy wyborze konkretnego produktu?

Zalety piły ręcznej

Sprzęt ten doskonale sprawdzi się przy lżejszych pracach, pozwalając przeciąć gałęzie drzew, krzewy itp. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na pewność uchwytu – wyślizgująca się piła może bowiem wyrządzić krzywdę użytkownikowi i osobom w otoczeniu. Wiele takich pił stworzonych jest ze stali węglowej, która posiada wysoką trwałość. Nie bez znaczenia jest tutaj także szerokość ostrza – należy ją dopasować do planowanych prac, a najlepiej zaopatrzyć się w komplet narzędzi o różnych ostrzach i dobierać je do danego obiektu. Oczywistą korzyścią z posiadania piły ręcznej jest to, że nie zużywa ona energii ani paliwa, jest lekka oraz nie wydaje z siebie żadnych dźwięków podczas użytkowania. Jeżeli jednak w ogrodzie planuje się wykonywać regularnie dużą liczbę cięć, np. posiada się wiele drzew i krzewów, a praca ręczną piłą staje się męcząca, wówczas warto zaopatrzyć się w model elektryczny.

Pilarki i podkaszarki elektryczne

Elektryczna pilarka znacznie zwiększa wygodę podczas dbania o ogród oraz świetnie przydaje się do przygotowywania drewna na opał. Liczba cięć, jakie należy w tym celu wykonać, wydaje się bowiem znacznie przerastać możliwości jakie daje piła ręczna. Warto pamiętać, że urządzenia elektryczne przydają się przede wszystkim do drewna o średnicy nie większej niż 30 cm. Można je używać również w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ nie emitują spalin oraz pracują znacznie ciszej niż modele spalinowe.

By skutecznie dbać o piękny ogród, oprócz piły czy pilarki, warto posiadać także podkaszarkę. Jest ona pomocna przy pielęgnacji trawnika, pozwalając dotrzeć do miejsc, do których kosiarka nie zapewnia dostępu. Jeżeli jest ich w ogrodzie dużo, wówczas warto sprawdzić dostępne podkaszarki spalinowe o dużej mocy i wygodne w użyciu. Przy niedużych pracach wystarczające będą natomiast modele elektryczne. Ich atutem jest cicha praca oraz brak spalin. Jak jeszcze można zadbać o piękny ogród?

Jakie narzędzia pomogą zapewnić roślinom odpowiedni grunt?

Spulchnianie gleby jest niezbędne przy zakładaniu trawnika czy przygotowaniu podłoża do uprawiania różnych roślin, m.in. warzyw. Do tego celu przyda się dobrze dobrana glebogryzarka ogrodowa, pomagająca sprawnie wykonać pracę i cieszyć się równomiernymi efektami na całym jej obszarze. W sprzedaży dostępne są zarówno modele elektryczne, jak i z silnikami spalinowymi. Warto zwrócić uwagę na ich specyfikę, by wybrać odpowiedni dla siebie. Glebogryzarka elektryczna świetnie nadaje się np. do ogródków działkowych lub niewielkich ogrodów przydomowych. Jej zaletą jest niska cena, bowiem glebogryzarka spalinowa kosztować może nawet kilka razy więcej. W przypadku tych urządzeń cena najczęściej idzie w parze z zapewnianą mocą. Modele spalinowe lepiej poradzą sobie z większą liczbą przeszkód na swojej drodze i nie dadzą się zatrzymać tak łatwo, jak elektryczne. Te drugie wyposażone są często w czujnik termiczny, wyłączający je w razie wystąpienia zbyt dużej temperatury silnika, co może znacznie wydłużać czas wykonania zadania na bardziej „trudnym” gruncie.

O co jeszcze warto zadbać?

Do pełnego arsenału ogrodnika (zarówno amatora, jak i profesjonalisty) zaliczają się także wertykulatory i aeratory. Te proste narzędzia ogrodnicze pomagają dostarczyć odpowiednią ilość powietrza trawnikowi, poprzez nakłuwanie gleby oraz nacinanie darni. Podobnie jak w przypadku pił i kosiarek, również w wyborze aeratorów i wertykulatorów decydującym czynnikiem jest wielkość ogrodu i ciężar pracy – wraz z ich wzrostem warto bardziej brać pod uwagę modele spalinowe, w przeciwieństwie do ręcznych i elektrycznych, przystosowanych do mniej forsownych zastosowań.

Na czym polegają badania śródoperacyjne

Badania śródoperacyjne wykonuje się w celu pobrania od pacjenta wycinka lub całości zaobserwowanej zmiany i przesłania jej do dalszych badań. Takie działanie najczęściej wykonuje się w trakcie operacji, gdy lekarz nie wie jaki charakter ma dana zmiana, czy jest to tylko nie groźne zwłóknienie, czy zmiana o charakterze złośliwym. Zazwyczaj w takich sytuacjach, podczas wykonywania operacji wycina fragment podejrzanej tkanki i przesyła go zakładu Patomorfologii, w którym wykonuje się przetworzenie materiału w celu dokonania oceny histopatologicznej.

Charakter badań śródoperacyjnych

W związku z tym, że badanie śródoperacyjne wykonywane jest w trakcie przeprowadzania operacji, ma ono charakter doraźny. Lekarz pobierając bowiem fragment tkanki i przesyłając ją do dalszego badania chce jak najszybciej uzyskać jego ocenę histopatologiczną i jej wynik będzie miał wpływ na dalszy przebieg przeprowadzanej operacji.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Gabinetu Histopatologicznego Histamed w Gliwicach: Po pobraniu fragmentu podejrzanej tkanki, zostaje on zamrożony i błyskawicznie przesłany do wykonania badań patologicznych. Dzięki temu przeprowadzający operację lekarz może uzyskać wynik badania w zaledwie kilka, kilkanaście minut od pobrania poddanego badaniu materiału. Prawidłowe pobranie i przygotowanie materiału oraz uniknięcie jego zanieczyszczeń gwarantuje uzyskanie precyzyjnej diagnozy.Badanie śródoperacyjne ma jednak także swoje ograniczenia. Niestety z zamrożonego materiału trudno jest zdiagnozować takie rodzaje nowotworów, jak mięsaki, chłoniaki czy czerniaki oraz określić czy są to zmiany o charakterze łagodnym czy złośliwym. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie bardziej dokładnych badań, w tzw. trybie zwykłym. Pacjent u którego przeprowadzana jest operacja zostaje zamknięty, i zabieg powtarza się po uzyskaniu dokładniejszych wyników badań.

W jakich przypadkach wykonuje się badanie śródoperacyjne?

Badania śródoperacyjne najczęściej są wykonywane wtedy gdy wcześniej przeprowadzane badania diagnostyczne nie dają w stu procentach pewnego wyniku. Do takich przypadków zalicza się np. badania diagnostyczne raka piersi. Często bywa bowiem tak, że wcześniej przeprowadzane badania (np. mammografia czy biopsje cienko- i gruboigłowa) nie pozwalają na jednoznaczne określenie charakteru zaobserwowanych zmian. W takich wypadkach wykonuje się dodatkowe badanie śródoperacyjne, od wyniku którego może zależeć przebieg dalszego leczenia. W zależności od zasięgu komórek nowotworowych, lekarz podejmuje decyzję o konieczności usunięcie piersi lub tylko jej fragmentu.

Badania śródoperacyjne wykonywane są także np. w przypadku podejrzenia raka jajnika, skóry, wątroby, jądra czy macicy. Kwalifikują się do nich również narządy przeznaczone do przeszczepu, bez względu na wcześniejsze badania przeprowadzane u dawcy.

Charakterystyka idealnych systemów rynnowych

Systemy rynnowe zapewniają bezpieczeństwo i trwałość dachu. W ich skład wchodzą orynnowanie, rury spustowe, haki mocujące, czyszczaki do usuwania zanieczyszczeń i inne istotne elementy. Przedstawiamy charakterystykę systemów rynnowych.

O systemach rynnowych

Rynny są bardzo ważną częścią każdego budynku, dlatego nie warto na nich oszczędzać – te zbyt niskiej jakości mogą spowodować duże szkody. Z tego względu, podczas wybierania rynien i rur spustowych, należy zwrócić uwagę zarówno na to z czego są one wykonane, jak i na ich kształt i średnicę, która zapewni dobre odprowadzenie wody z dachu.

Skuteczny i dobry system orynnowania to taki, który łączy właściwości dobrej instalacji wodno-kanalizacyjnej z właściwościami dobrego pokrycia dachowego. Musi on więc składać się z pasujących do siebie elementów – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Hurtownię Pokryć Dachowych DACHLUX.

Do najważniejszych cech systemów orynnowania zaliczają się:

 • odporność na korozję,
 • szczelność,
 • wytrzymałość mechaniczna,
 • mała rozszerzalność temperaturowa,
 • dobre parametry hydrauliczne.

Istotne, by wszystkie elementy systemów, w tym rynny, rury, kolanka, mufy, denka, sztucery i rewizje, posiadały odpowiednie normy i certyfikaty – tylko one zagwarantują jego skuteczność.

Materiał

Systemy rynnowe wykonywane są przede wszystkim z PCW, aluminium, stali oraz cynku-tytanu. Najtańsze są te z PCW, które posiadają liczne zalety, takie jak odporność na czynniki atmosferyczne oraz łatwość w utrzymaniu (nie wymagają konserwacji). Należy jednak pamiętać, że rynny wykonane z tworzywa sztucznego kurczą się i rozszerzają pod wpływem temperatury, toteż trzeba precyzyjnie zwymiarować system, uwzględniając rozszerzalność materiału. Systemy rynnowe wykonane z PCW montuje się przy pomocy złączek lub kleju, a łączy się je na woski. Proces jest nieskomplikowany, dlatego wykonać go może nawet amator.

Wybierając rynny z blachy stalowej ocynkowanej trzeba liczyć się z poniesieniem większych kosztów, niż w przypadku rynien z PCW. Najdroższe są rynny z aluminium i cynku-tytanu, jednak ich dużą zaletą jest wyjątkowa trwałość (100-120 lat).

Rynny z aluminium i ze stali pokrywane są kolorową powłoką z tworzywa sztucznego lub farby w celu zabezpieczenia metalowego rdzenia przed czynnikami atmosferycznymi, promieniowaniem UV i nadmierną wilgocią. Z kolei w blachach cynkowo-tytanowych warstwa ochronna tworzy się samoistnie (blacha pokrywa się patyną).

Warto pamiętać, że im grubszy jest metalowy rdzeń rynny i zewnętrzna warstwa ochronna, tym lepiej.

Jakość w armaturze jako czynnik fundamentalny

Zastanawiało Was kiedyś, w jaki sposób substancje zamknięte w cysternach nie wyciekają, a gazy nie ulatują ze specjalnych pojemników, w których są zamknięte? Za wszystkim stoją czasami większe, ale często też niewielkie elementy zwane armaturą kriogeniczną. Czym jest armatura kriogeniczna? Już wyjaśniamy.

Co to takiego?

Armatura kriogeniczna to wszelkie zawory i elementy zapewniające szczelność pojemnikom, w których przechowywany i przewożony jest gaz (także w formie płynnej), opary lub substancje niebezpieczne. Jednak te elementy nie są wcale takie zwyczajne – muszą być niezwykle trwałe, odporne na działanie nie tylko czynników atmosferycznych, ale także tych substancji, które mają zabezpieczać przed ulatnianiem czy wyciekiem. A często są to substancje silnie reagujące lub jak już wspomnieliśmy, niebezpieczne.

Gdzie jest stosowana?

Najczęściej spotkamy elementy armatury kriogenicznej w różnych gałęziach przemysłu, np. jako element rurociągów, transporcie we wspomnianych cysternach), w laboratoriach medycznych. Wszędzie tam, gdzie konieczne jest zamknięcie gazu w szczelnych pojemniku, armatura znajduje zastosowanie.

Tylko wysoka jakość

Aby armatura kriogeniczna spełniała dobrze swoją rolę musi być wykonana z trwałych surowców. Niedopuszczalne jest aby posiadała wady fabryczne, które mogłyby wpłynąć negatywnie na szczelność zaworu lub zanieczyszczenia mogące przeniknąć do przechowywanego lub przewożonego gazu i zmienić jego właściwości lub wywołać niepożądaną reakcję. Dlatego producenci armatury kriogenicznej, np. firma CERES, są zobowiązani do przestrzegania ściśle określonych norm. Produkty powinny też być certyfikowane, co jest dodatkowym potwierdzeniem ich wysokiej jakości.

Łagodny i cierpliwy fachowiec – cechy dobrego dentysty

Lekarz dentysta należy do zawodów regulowanych. Oznacza to, że aby dentysta mógł czynnie i legalnie praktykować, musi spełniać szereg wymogów prawnych. Jednak ustawa określa szczegółowo jedynie formalne wymagania wobec stomatologa. Tymczasem nie zapominajmy, że jest to lekarz, czyli osoba bezpośrednio współpracująca z ludźmi i to często cierpiącymi z powodu rozmaitych dolegliwości bólowych.

Dentysta – zawód regulowany

Stomatolog troszczy się o nasze zdrowie, dlatego najważniejszym wymaganiem wobec dentysty jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia kierunkowego – wyjaśnia nasz rozmówca z poradni Ferreus. Aby pracować w gabinecie dentystycznym należy więc uzyskać dyplom wyższej uczelni, odbyć staż podyplomowy, a następnie uzyskać pozytywny wynik Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego.

Wykształcenie to jednak wciąż nie wszystko. Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty, wśród wymagań dla kandydatów na to stanowisko zwraca uwagę również na stan zdrowia, który umożliwia wykonywanie zawodu (dentysta pracuje w niewygodnej pozycji), prezentowanie nienagannej postawy etycznej, pełną zdolność do czynności prawnych oraz obywatelstwo polskie lub innego kraju UE.

Dobry dentysta wg pacjentów

Pacjent, który udaje się na wizytę do dentysty liczy przede wszystkim na dobrze wykonaną usługę. Choroby zębów należą do bardzo bolesnych, a leczenie bywa długotrwałe i nieprzyjemne, dlatego udając się na wizytę, mamy nadzieję spotkać profesjonalistę, który upora się z problemem szybko i dokładnie. Jedną z najważniejszych przyczyn lęku przed gabinetem stomatologicznym jest obawa, że lekarz może wykonać swoją pracę niedokładnie, co zmusi nas do konieczności szukania pomocy w innych miejscach. Dlatego tak ważne jest, by dentysta przejawiał duże zaangażowanie w zdobywanie nowej wiedzy i kwalifikacji, wciąż poszukiwał najlepszych rozwiązań, by jak najlepiej pomagać swoim pacjentom.

Dentysta też człowiek

Gabinet stomatologiczny jest miejscem spotkań, wymagających płynnej współpracy fachowca z osobą, która przychodzi skorzystać z jego usług. Dentysta nie powinien być jednak wyłącznie specem od naprawiania zębów, ponieważ nadrzędnym celem jego działania jest niesienie pomocy ludziom. Na fotelu dentystycznym znajdują się właśnie ludzie i to niejednokrotnie cierpiący, toteż dentysta musi przejawiać dużą empatię i wyrozumiałość. Pacjenci cenią sobie życzliwość lekarza, a jego umiejętności komunikacyjne i zdolność przekazywania informacji na temat wykonywanych czynności leczniczych, pomagają uporać się z naturalnym lękiem odczuwanym podczas leczenia zębów.

Dobry dentysta, a za takich pragną uchodzić specjaliści w gabinecie Ferreus, to kompetentny ekspert, który wciąż poszukuje najlepszych sposobów niesienia pomocy pacjentom, a jednocześnie osoba życzliwa i uprzejma. W relacji z pacjentem buduje zaufanie, dzięki czemu zmniejsza się lęk przed ewentualnym bólem czy innymi nieprzyjemnymi doznaniami. Ma także cierpliwość wobec najmocniej cierpiących pacjentów, a przede wszystkim dzieci, którym najtrudniej jest zrozumieć i zaakceptować niecodzienną sytuację, jaką niewątpliwie jest wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Wartości odżywcze spiruliny

Stworzenie prawidłowej, dobrze zbilansowanej diety to zadanie trudniejsze niż mogłoby się wydawać, szczególnie w dzisiejszych, zabieganych czasach, w których niewiele osób ma możliwość lub chęć dokładnego analizowania swojego jadłospisu. Z tego powodu coraz częściej sięgamy po różnego rodzaju suplementy, które mają dostarczyć naszemu organizmowi dodatkowe porcje niezbędnych składników odżywczych i witamin. Jednym z najnowszych hitów na rynku jest spirulina. Czym ona jest i dlaczego warto ją zażywać?

Czym jest spirulina?

Spirulina to handlowa nazwa alg należących do rzędu Oscillatoriales, między innymi gatunku Arthrospira platensis.

Przeprowadzone do tej pory badania ujawniły, że zawiera ona niemal 4000 różnych związków, między innymi witamin, minerałów i białek, których przyswajalność przez ludzki organizm utrzymuje się na poziomie 85-95% – mówi specjalista z firmy Pure Life.

Poza suplementami diety, ze spiruliny wytwarza się również kosmetyki oraz karmę dla glonożernych gatunków ryb akwariowych.

Wartości odżywcze spiruliny

Spirulina zawiera wyjątkowo wysoką ilość związków i składników odżywczych potrzebnych ludzkiemu organizmowi – dlatego zaliczana jest do kategorii superfood. Jej podstawowym budulcem jest białko – stanowi ono aż 70% suchej masy spiruliny, a więc blisko 4 razy więcej, niż białe mięso. Ponadto zawiera ogromne ilości witamin A, B1, B2, C, D, E, K oraz minerałów: magnezu, żelaza, fosforu, cynku, potasu i innych.

Właściwości spiruliny

Ze względu na swój bardzo bogaty skład spirulina jest w stanie w bardzo pozytywny sposób wpłynąć na zdrowie naszego organizmu. Poniżej kilka przykładów zastosowania spiruliny w suplementacji diety:

 • Uzupełnia niedobory witamin i minerałów, występujące w okresie odchudzania. Dzięki temu pozwala w skuteczny sposób kontrolować masę ciała. Jest niskokaloryczna i zawiera niewiele tłuszczy, więc jej zażywanie nie wpłynie na naszą wagę. Zawarta w niej fenyloalanina ogranicza poczucia łaknienia.
 • Witaminy i chlorofil zawarty w spirulinie ogranicza wypadanie włosów, zaś dzięki witaminie F i kwasowi nukleinowemu zwiększa dotlenienie skóry, włosów i paznokcie, wpływając na ich jakość.
 • Dzięki wysokiej zawartości wapnia i bardzo dobrej przyswajalności spirulina jest niezwykle skutecznym środkiem zwalczającym wirusy, odpowiedzialne między innymi za grypę.
 • Witamin B5, czyli kwas pantotenowy może wspomóc walkę organizmu z objawami alergii, np. kataru siennego, łzawienia, zmian skórnych.
 • Według przeprowadzonych badań spirulina może w znaczący sposób zmniejszych ryzyko zachorowania na nowotwór – jest to zasługa beta-karotenu, posiadającego właściwości antyoksydacyjne. Chlorofil i fikocyjanina hamują rozwój komórek rakowych w organizmie.

Odkurzacze workowe czy bezworkowe – co wybrać?

Według badań tylko 8 procent ankietowanych Polaków przepada za sprzątaniem. Dla większości z nas jest to przykra czynność, do której wykonywania najchętniej zmuszalibyśmy się jak najrzadziej. Ale w czystym domu żyje się o wiele przyjemniej, niż w brudnym, dlatego warto umilić sobie sprzątanie przez zakup dobrego odkurzacza. Na rynku dostępne są modele workowe oraz bezworkowe – który z nich będzie lepszy?

Odkurzacze workowe

Pierwszym rodzajem odkurzaczy są odkurzacze workowe. Należą do najstarszych typów odkurzaczy. Prawdopodobnie pierwszym urządzeniem służącym do usuwania kurzu, o napędzie jeszcze ręcznym, był “Whirlwind”, wynaleziony w Chicago w 1865. Urządzenia tego typu były potem rozwijane w kolejnych latach . Jako pomysłodawca odkurzacza wskazywany jest także Ives McGaffey (1869).

Odkurzacz elektryczny został wynaleziony w 1901 przez Brytyjczyka Huberta Bootha. Zainspirowany urządzeniami zdmuchującymi kurz strumieniem powietrza, doszedł do wniosku, że skuteczniejsze byłoby zasysać kurz, przez co nie osiadałby on ponownie na powierzchni. Testując swój pomysł, przyłożył usta do fotela i wykonał wdech. Próba ta o mało nie doprowadziła do jego uduszenia się, ale dowiodła słuszności pomysłu, który później opatentował w Wielkiej Brytanii. Kiedyś nie mogliśmy decydować o rodzaju odkurzacza, a jedynie o różnych materiałach worków używanych do tych sprzętów – komentuje nasz rozmówca z firmy eOdkurzacz.

Do dzisiaj możemy wybrać worek papierowy tekstylny lub syntetyczny z mikrowłókna, z którymi wiążą się i wady, i zalety. Worki papierowe należy regularnie wymieniać, gdy tylko zostaną napełnione. Dlatego trzeba mieć ich spory zapas, ale z drugiej strony – zużyty worek od razu wyrzucamy, nie przejmując się jego zawartością. Z kolei worki tekstylne są wielokrotnego użytku. Wyrzucamy z nich zawartość i możemy je wyprać, a następnie – po raz kolejny użyć. Z tego powodu nie musimy cały czas kupować nowych worków i są one zdecydowanie lepszej jakości. Będziemy jednak zmuszeni opróżniać i czyścić worek, w którym znajdują się zanieczyszczenia z całego naszego domu.

Odkurzacze z workami syntetycznymi z mikrowłókna

Najnowszym trendem stosowanym w odkurzaczach workowych są worki syntetyczne z mikrofibry. Powoli wypierają worki papierowe z racji ich znacznie korzystniejszych dla użytkowników właściwości. Charakteryzują się:

 • Doskonałymi właściwościami filtracyjnymi
 • Zapewnieniem nawet o 20 proc. większej mocy odkurzacza
 • Wyeliminowaniem ryzyka pęknięcia podczas odkurzania
 • Możliwością napełnienia worka do końca (w przypadku worków papierowych odkurzacz bardzo często pokazuje, że worek jest pełny, mimo iż tak naprawdę zapełnione jest tylko 70 proc. jego pojemności)
 • Możliwością użytkowania przez alergików – worki syntetyczne z mikrofibry powstrzymują wszelkiego rodzaju roztocza oraz bakterie.

Odkurzacze bezworkowe

Odkurzacze bezworkowe pojawiły się jako drugie. Stanowią swego rodzaju innowację, ponieważ worki są zastąpione przez integralne z urządzeniem pojemniki. Dlatego koszty ich eksploatacji są tak naprawdę zerowe – pojemnika nie trzeba wymieniać, a jedynie oczyszczać z zebranych podczas odkurzania zanieczyszczeń. Odkurzacze bezworkowe wymagają również mycia filtrów i są droższe od swoich poprzedników. Jednak taka inwestycja może okazać się bardzo opłacalna. Odkurzacz pracuje zdecydowanie bardziej skutecznie, a my możemy cieszyć się nieskazitelną czystością podłogowych powierzchni.

Który odkurzacz wybrać?

Wybór między odkurzaczem workowym a bezworkowym nie jest prosty, ale bez tego przydatnego urządzenia trudno byłoby sobie wyobrazić sprzątanie domu czy mieszkania. Dlatego powinniśmy szybko podjąć decyzję, kupując model odpowiadający naszym potrzebom – przecież nie chcemy codziennie zamiatać podłogi zmiotką i szufelką. Możemy korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, przebierając między modelami o przeróżnych parametrach. Zadecydujmy, na czym najbardziej nam zależy i cieszmy się bezproblemowym odkurzaniem, a kto wie  – może w końcu polubimy sprzątanie?

Jak działa siewnik zbożowy?

Siewnik jest maszyną rolniczą, którą wykorzystuje się do wysiewu zbóż, ale także traw, rzepaku, kukurydzy, słonecznika, a nawet buraka i czosnku. Pierwszych siewników w Polsce zaczęto używać już w XIX wieku, co pozwoliło znacznie ułatwić i przyspieszyć prace polowe. Aż do lat 60-tych XX wieku siewniki napędzane były zaprzęgami konnymi. Współcześnie używa się właściwie wyłącznie siewników ciągnikowych.

Wykorzystanie specjalnych maszyn rolniczych podczas siewu jest jednym z czynników wpływających na polepszenie efektu plonów. Wynika to z faktu, że stosując siewnik znacznie łatwiej uzyskać odpowiednie  rozmieszczenie nasion pod powierzchnią gleby – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Agromarket.

Podstawowy podział siewników rozróżnia maszyny uniwersalne, służące do wysiewu wszystkich rodzajów zbóż, siewniki zbożowe do siewu uproszczonego, które przygotowują glebę i wysiewają materiał siewny w trakcie pojedynczego przejazdu oraz siewniki zbożowe do siewu bezpośredniego, które przeznaczone są do pracy w najtrudniejszych warunkach, np. na ścierniskach.

Siewniki zbożowe uniwersalne

Siewnik uniwersalny ma za zadanie dostarczyć na pole ściśle określoną ilość materiału siewnego. Maszyna umożliwia także równomierne rozmieszczenie nasion w glebie, czyli zachowanie jednakowych odległości między poszczególnymi rzędami, umieszczenie nasion na wymaganej głębokości i dokładne przykrycie glebą.

Wśród siewników zbożowych uniwersalnych wyróżniamy maszyny ciągnikowe zawieszane i  ciągnikowe przyczepiane. Ten pierwszy rodzaj siewnika porusza się na kołach wyłącznie podczas pracy, natomiast w czasie transportu unosi się na podnośniku. Z kolei siewniki przyczepiane wyposażone są w koła jezdne, na których zamocowana jest skrzynia nasienna i wszystkie zespoły robocze urządzenia. Siewniki uniwersalne ze względu na sposób wysiewu podzielić też można na mechaniczne lub pneumatyczne. Z pomocą siewników zbożowych uniwersalnych przeprowadza się wysiewy wąsko- i szerokorzędowe.

Budowa uniwersalnego siewnika zbożowego

Na podstawowy zespół wysiewający urządzenia składają się: koła napędowe, przekładnia, wałek wysiewający, gniazda zamknięte, skrzynia nasienna oraz zastawki regulacyjne, mieszadło. Do umieszczania nasion w glebie służą przewody nasienne zakończone redlicą stopkową lub talerzową. W siewnikach pneumatycznych dodatkowo zastosowany jest też wentylator tłoczący powietrze.

Działanie siewników zbożowych

Zasada działania siewnika zbożowego różni się w zależności od typu maszyny. W siewnikach mechanicznych, nasiona wygarniane są ze skrzyni przez zespoły wysiewające, a następnie przemieszczają się grawitacyjnie przez przewód nasienny do bruzdy przygotowanej przez redlicę. Siewniki pneumatyczne działają na podobnej zasadzie, jednak nasiona nie wpadają do bruzdy swobodnie, a są wtłaczane do gleby strumieniem powietrza z wentylatora. Polepsza to umieszczenie nasiona w ziemi, a co za tym idzie polepsza wschody roślin.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu