W jaki sposób działa pompa ciepła?

Pompa ciepła wyglądem może nam przypominać duży kocioł grzewczy na gaz albo lodówkę. Jak wskazuje sama nazwa, urządzenie to służy do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody, na przykład do kąpieli. Do ogrzewania pompa wykorzystuje ciepło, które dzięki termodynamicznym przemianom przepompowuje wodę ze źródła o temperaturze niższej do ciepłego ośrodka. Źródło ciepła to grunt, woda, czy powietrze. Pompa zasilana jest energią elektryczną, której nie potrzebuje dużo, stąd niskie koszty eksploatacji.

Źródła pozyskiwania ciepła

Tak jak zostało wspomniane we wstępie, jest kilka źródeł, z których urządzenie może pozyskiwać ciepło. Wybór odpowiedniej pompy zależy od strefy klimatycznej, w jakiej mieszkamy, od rozmiaru naszej działki i rodzaju gruntu oraz naszych możliwości finansowych. Najłatwiej jest zainstalować pompę, której tzw. dolnym źródłem będzie powietrze. Wadą tego typu rozwiązania jest fakt, że im chłodniej na zewnątrz, tym więcej energii elektrycznej potrzebuje urządzenie. Zwykle jeśli na zewnątrz mamy temperatury poniżej -14 stopni, praca pompy ciepła jest już wspomagana wbudowaną w urządzenie grzałką elektryczną – dowiadujemy się w firmie MIR Energia z Bielan Wrocławskich. Koszty ogrzewania się wówczas zwiększają. Inne rozwiązanie to pompy typu woda/woda. Urządzenia te korzystają z ciepła, które gromadzi się gruncie lub w niedocenianych wodach gruntowych. Niewielu z nas wie, że nawet zimą woda gruntowa ma temperaturę 8-10°C. Tego typu pompy to efektywne rozwiązanie o każdej porze roku. Potrzebujemy dwóch studni głębinowych. Pierwsza to studnia czerpna, z której pompa odbiera ciepło, druga to studnia zrzutowa, do której odprowadzana jest woda, która oddała nam już swoje ciepło. Sprawia to jednak pewne problemy jak konieczność wiercenia studni zrzutowej czy oczyszczania wód gruntowych, samej studni i wymiennika. Dlatego też chętnie wybieramy pompy, dla których źródłem ciepła jest grunt.

Gruntowe dolne źródło pompy ciepła – odwierty

Temperatura gruntu już zwykle na głębokości 1 m nie spada poniżej 0°C w czasie całego roku. Umożliwia to naprawdę ekonomiczną pracę pompy. Dlaczego ekonomiczną? Ponieważ ilość ciepła, którą pobierze pompa z tej głębokości dzięki poziomemu wymiennikowi, jest kilkakrotnie wyższa, niż ilość energii, jaką zużyje urządzenie w czasie tego procesu. Jeśli nie mamy miejsca na działce na rozciągniecie wymiennika poziomego taki sam efekt osiągniemy popularniejszym obecnie rozwiązaniem: wymiennikiem gruntowym z rurami, które umieszczone są pionowo w głębokich odwiertach. Tworzą one tzw. sondy, które sięgają nawet ponad sto metrów pod powierzchnię gruntu. Zapewnia to korzystne parametry pracy naszej pompy ciepła oraz zapewnia stabilność przez cały sezon grzewczy. Koszty realizacji instalacji z wymiennikami pionowymi są zwykle trochę wyższe niż wymiennika poziomego. Warto wspomnieć, że wykonanie gruntowego wymiennika ciepła to etap dość skomplikowany, jeśli chodzi o instalację pompy ciepła. Warto więc wybrać firmę o dużym doświadczeniu, która przeprowadzi wszystkie prace zgodnie z projektem. Należy także zadbać o fachowe serwisowanie instalacji grzewczej, której żywotność, według literatury, wynosi około 30 lat.

Jak wybrać dobrego dostawcę wyrobów hutniczych?

Wyroby hutnicze, takie jak blachy, rury, różnego rodzaju elementy konstrukcyjne, są niezbędne w czasie budowy praktycznie każdego, mniejszego lub większego obiektu budowlanego. Od ich jakości w dużej mierze zależy jakość przyszłego budynku. Dlatego warto wybierać produkty pochodzące z dobrego, sprawdzonego źródła. O czym warto pamiętać podczas wyboru dostawcy, żeby mieć poczucie dobrze wydanych pieniędzy?

Renoma dostawcy

Podobnie jak w przypadku każdej innej branży, staż na rynku danego dostawcy jest w stanie powiedzieć nam bardzo wiele na temat jakości świadczonych przez niego usług i oferowanych produktów. Logiczne jest, że żeby utrzymać się na rynku pośród konkurencyjnych firm, konieczne jest profesjonalne podejście oraz dostarczanie towaru niepozostawiającego wiele do życzenia w kwestii jakości. Dlatego jeśli zamierzamy po raz pierwszy skorzystać z usług dostawcy, warto na samym początku dowiedzieć się od jak dawna jest już obecny na rynku.

Zakres oferty

Kolejną kwestią wartą uwagi, jest zakres proponowanych przez dostawcę produktów. Przy budowie będą potrzebne różnego rodzaju wyroby hutnicze i nie tylko – korzystając z usług firm dysponujących szeroką ich ofertą jesteśmy w stanie zaoszczędzić mnóstwo czasu, który w przeciwnym wypadku musielibyśmy poświęcić na wyszukiwanie kilku mniejszych dostawców, wyspecjalizowanych w danej kategorii produktów. Przykładem może być tutaj firma handlowa Zajkowska z Białegostoku, zajmująca się przede wszystkim dostarczaniem szerokie gamy materiałów budowlanych, między innymi dachów i blachodachówek, okien oraz rynien pochodzących od uznanych polskich i zagranicznych producentów.

Profesjonalne podejście

Już po pierwszej rozmowie można łatwo zorientować się, czy dany dostawca podchodzi do klienta profesjonalnie. Przy wyborze materiałów budowlanych niezbędne jest bardzo dokładne zbadanie tematu w celu wybrania produktów odpowiednich do realizacji konkretnej inwestycji. Pracownicy firmy zajmującej się dostarczaniem materiałów budowlanych powinni odznaczać się dużą znajomą materiałów oraz dysponować wiedzą z zakresu sztuki budowlanej, a przy okazji umieć rzeczowo odpowiadać na wszelkie pytania klienta i wyjaśniać jego wątpliwości.

Charakterystyka zawodu technik farmaceutyczny

Technicy farmaceutyczni są obecni w każdej aptece. Wbrew obiegowej opinii ich obowiązki wykraczają daleko poza wydawanie leków! Jakie zadania spoczywają na technikach farmaceutycznych i w jaki sposób przygotowują się oni do zawodu? Jakie umiejętności daje szkoła policealna na tym kierunku? Jeżeli myślisz o karierze technika farmaceutycznego, koniecznie przeczytaj!

Przygotowanie do zawodu technika farmaceutycznego

Aby zostać technikiem farmaceutycznym, trzeba ukończyć odpowiedni kierunek w medycznej szkole policealnej. Nauka trwa dwa lata i kończy się egzaminem. Jakie są oczekiwania wobec kandydatów?

Technik farmaceutyczny to zawód z pogranicza farmakologii i handlu – mówi specjalista ze szczecińskiej medycznej szkoły policealnej Dental Service. Od kandydatów oczekujemy przede wszystkim dobrego ogólnego stanu zdrowia. To praca wielozadaniowa. Niezbędne są: dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa, spostrzegawczość, sprawność manualna. Trzeba być skupionym, ale też mieć podzielną uwagę. Przydają się wyostrzone i wytrenowane zmysły wzroku, słuchu i węchu. Ponieważ to praca z ludźmi, konieczne są: cierpliwość, poszanowanie drugiej osoby, serdeczne nastawienie i dobra dykcja.

Przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu są: ciężkie schorzenia, poważne wady wzroku, choroby dermatologiczne, alergia oraz niepełnosprawność umysłowa i ruchowa.

Zakres obowiązków technika farmaceutycznego

Technik farmaceutyczny jest zawodem regulowanym przez ustawę Prawo farmaceutyczne. Kilkuletnia praktyka w aptece znacząco poszerza uprawnienia i otwiera nowe perspektywy. To właśnie one sprawiają, że wiele osób zastanawia się nad wyborem tego kierunku. Jaki jest zakres obowiązków technika farmaceutycznego?

Aby sprawnie wykonywać swoje zadania, musi on swobodnie posługiwać się Farmakopeą, Urzędowym Wykazem Środków Farmaceutycznych i Materiałów Medycznych, a także umiejętnie korzystać z oprogramowania aptecznego. Technik farmaceutyczny prowadzi też ewidencję przychodów i rozchodów.

Jeżeli chodzi o wydawanie leków, musi on umieć rozróżniać ich podstawowe grupy oraz postaci. Charakteryzuje ich działanie, interakcje, drogę podania i dawkowanie. Informuje pacjenta o tym, jak stosować i przechowywać lek, sam także dba o poprawne przechowywanie preparatów w aptece. Może kontrolować poprawność recepty, a nawet wykonywać leki recepturowe (z pewnymi wyjątkami) i analizować środki lecznicze pod względem jakościowym i ilościowym.

Perspektywy zawodowe technika farmaceutycznego

Po dwóch latach pracy w pełnym wymiarze czasu technik farmaceutyczny zyskuje uprawnienia określone w art. 91 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne. Może samodzielnie wytwarzać i wydawać produkty lecznicze i wyroby medyczne prócz substancji: o bardzo silnym działaniu, odurzających oraz psychotropowych z grup I-P oraz II-P. Technik farmaceutyczny z trzyletnim stażem w ogólnodostępnym punkcie aptecznym może zostać kierownikiem jednego z nich.

W wykonywaniu jakich prac najlepiej się sprawdzą dźwigi samochodowe?

Dźwigi samochodowe, żurawie hydrauliczne czy podnośniki koszowe. Są to elementy wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu, dlatego dużym powodzeniem cieszą się wypożyczalnie tego typu sprzętu. W poniższym artykule przybliżamy zakres czynności, jakie można wykonać za pomocą dźwigów samochodowych.

Łatwe w montażu

Dźwigi samochodowe można w łatwy sposób zamontować w pomieszczeniu ze względu na fakt, że nie wymagają zaawansowanych konstrukcji do ukrycia ich mechanizmu oraz przebudowy hali montażowej. Ponadto nie uszkadzają infrastruktury budynków. Poszczególne modele dźwigów samochodowych różnią się między sobą możliwościami udźwigu, wymiarami kabiny oraz dźwigu.

Przydatne na budowie oraz w lesie

Ich różnorodne wymiary pozwalają na przewożenie samochodów między kondygnacjami budynków oraz zastosowanie w serwisach samochodowych. Dużą rolę odgrywają w budownictwie – umożliwiają przenoszenie, podnoszenie oraz transport ciężkich elementów. Trudno bez nich wyobrazić sobie prace na wysokościach, ponieważ człowiek na pewno nie poradziłby sobie z niektórymi materiałami budowlanymi.

Dźwigi samochodowe umożliwiają także zaparkowanie auta w podziemnym parkingu. Jednakże są one wykorzystywane nie tylko w transporcie lub na budowie. Korzysta się z nich np. w pracach leśnych – przy załadunku i rozładunku drewna, co znacznie ułatwia widoczność miejsca podczas pracy, a także w branżach przemysłowych, np. w recyklingu.

Dostępne również na wynajem

Usługi dźwigowe, w tym wynajem dźwigów samochodowych, żurawi samojezdnych oraz podnośników koszowych, są od kilkunastu lat specjalizacją firmy Lisowski, która dysponuje rozbudowanym zapleczem dźwigów. Dostępność maszyn o różnych parametrach technicznych wpływa na zaspokojenie indywidualnych potrzeb każdego klienta, co w połączeniu z profesjonalnym doradztwem i fachową obsługą składa się na pozytywny wizerunek firmy.

Obiad komunijny – Dlaczego warto go zorganizować w restauracji?

Pierwsza Komunia Święta postrzegana jest przede wszystkim z perspektywy przystępującego do niej dziecka jako jeden z najważniejszych dni w jego życiu. Tymczasem zapomina się, że dla jego rodziców dzień ten wiąże się z wielkim stresem i ogromem pracy przy przygotowaniu przyjęcia. Istnieje jednak alternatywne wyjście, czyli organizacja obiadu komunijnego w restauracjach – jakie są jego zalety i czy warto się na nie zdecydować?

Organizacja prosta jak wykonanie telefonu

Jeśli planujemy zorganizować przyjęcie komunijne w domu, musimy nastawić się na wykonanie mnóstwa czynności, które będą stanowić wyzwanie dla nawet najbardziej obrotnych. Zaczyna się od długich i wyczerpujących zakupów – na przyjęciu zjawi się spore grono rodzinne, każdą z osób trzeba odpowiednio ugościć. Zakupy są o tyle trudne, że w tym samym czasie hipermarkety pełne są innych rodziców, którzy również przygotowują przyjęcie dla swoich pociech. Po zakupach przychodzi kolej na gotowanie, które jest jeszcze trudniejsze i warto zabrać się za nie kilka dni przed planowanym przyjęciem. A nie można przecież zapomnieć jeszcze o sprzątaniu, przygotowaniu naszej pociechy do uroczystości, czy chociażby obsługiwaniu gości już w trakcie przyjęcia. Podsumowując – czeka nas bardzo dużo pracy, nieodłącznie związanej ze stresem, gdyż każde niepowodzenie może zaważyć na tym, czy przyjęcie się uda czy nie.

Organizacja przyjęcia w restauracji jest znacznie bardziej komfortowym rozwiązaniem – twierdzi właścicielka hotelu Elko w Elblągu, zajmującego się również przygotowanie imprez okolicznościowych – Wystarczy zarezerwować miejsce i wybrać odpowiednie menu.

Oszczędzamy w ten sposób siły, nerwy i wolny czas, impreza zostanie zapięta na ostatni guzik bez naszego udziału.

Odpowiednia atmosfera

Pierwsza komunia święta to wielki dzień nie tylko dla dziecka, ale również jego najbliższej rodziny, dlatego należy go odpowiednio celebrować. Trudno wczuć się w atmosferę święta, jeśli gospodarze – i nie rzadko również dziecko – zajęte są bardziej podawaniem do stołu, niż kontaktem z członkami rodziny. Często podnoszony jest argument przeciwko przyjęciom komunijnym w restauracji, iż zabija to domową atmosferę, warto jednak pamiętać, że to nie miejsce czyni klimat, lecz ludzie w nim zebrani.

Koszty

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, przyjęcie komunijne w restauracji nie musi być wiele droższe od imprezy domowej. Pamiętajmy, że nie liczy się jedynie kwota pieniędzy, którą wydamy na zakupy, ale również czas i energia potrzeba do organizacji obiadu dla dużej liczby gości.

Jak często należy wykonywać przegląd samochodu?

Posiadanie samochodu to nie tylko znakomite ułatwienie codziennego życia, ale również wielka odpowiedzialność – od tego, w jakim stanie jest nasze auto zależy bezpieczeństwo nie tylko nasze i naszych pasażerów, ale i znajdujących się w naszym otoczeniu innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak ważne jest regularne dokonywanie przeglądów samochodu. Jednak odstępu między poszczególnymi kontrolami mogą być różne dla różnych pojazdów. Sprawdź, kiedy powinieneś odwiedzić stację kontroli pojazdów.

Kiedy należy wykonać przegląd samochodu?

Każdy rodzaj pojazdów podlega innym przepisom w kwestii przeglądów technicznych. W przypadku samochodów o masie do 3,5 tony pierwsza kontrola powinna odbyć się w przeciągu 3 lat od dnia rejestracji. Do drugiej kontroli należy zgłosić się szybciej, bo przed upływem dwóch lat od pierwszej kontroli. Trzecią i każdą kolejną kontrolę auto powinno przechodzić przed upływem roku od poprzedniej kontroli. Zasady te dotyczą zarówno samochodów nowych, jak i tych pochodzących z rynku wtórnego – oznacza to, że jeśli zakupimy auto używane, którego dopiero rok wcześniej zostało zarejestrowane przez pierwotnego właściciela, to najbliższy termin kontroli przypada dopiero za dwa lata. Oczywiście, od tych zasad są pewne wyjątki – auto sprowadzane z zagranicy powinno odbyć pierwszą kontrolę jeszcze przed jego zarejestrowaniem, zaś auta wyposażone w instalację LPG powinny przechodzić kontrolę corocznie, niezależnie od swego wieku. Do kontroli samochodu niezbędny jest dowód rejestracyjny auta, gdyż to właśnie w nim kontroler umieszcza informację o dacie odbytego przeglądu. W wyjątkowych sytuacjach kontrola może odbyć się przed ustalonym terminem – dzieje się tak w wyniku skierowania udzielanego przez Policję lub starostę, jeśli zachodzi podejrzenie, że stan techniczny pojazdu zagraża bezpieczeństwu drogowemu.

Gdzie odbywają się kontrole?

Przeglądy samochodów odbywają się w uprawnionych do tego stacjach kontroli pojazdów. Wyróżniamy dwa ich rodzaje: podstawowe oraz okręgowe. W czym tkwi różnica?

Jak wyjaśnia specjalista z serwisu Pit Stop:Podstawowe stacje kontroli pojazdów uprawnione są do okresowego i dodatkowego badania stanu technicznego pojazdów samochodowych o dopuszczanej masie całkowitej do 3,5 tony, podczas gdy Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów mają znacznie szerszy zakres uprawnień. Mogą wykonywać kontrole wszystkich rodzajów pojazdów drogowych, w tym pojazdów ciężarowych, a także tych wyposażonych w instalację gazową.

Do OSK powinniśmy zgłosić się również w przypadku, gdy nasz pojazd sprowadzony został z zagranicy i do jego zarejestrowania musimy wykonać badania, a także wtedy, gdy pojazd jest skierowany na badanie przez Policję lub starostę.

Zalety nawozów płynnych

Nawozy stosuje się w celu poprawy stanu i wyglądu roślin, poprzez dostarczenie im dodatkowych składników odżywczych. Na rynku znaleźć można różnego rodzaju preparaty, różniące się formą, składem, a także przeznaczeniem. Do podstawowych typów nawozów należą nawozy płynne. Sprawdźcie kiedy należy je stosować i jakie są ich zalety.

Ciężki wybór

Jako, że rośliny są organizmami samożywnymi, które w procesie fotosyntezy wytwarzają cukry proste (węglowodany), pozostałe niezbędne do życia składniki pobierać muszą z gleby. Z tego powodu, co najmniej raz w roku, konieczne jest zasilenie ich właściwym preparatem, czyli nawozem, aby rośliny rosły bujniej, pięknie kwitły i owocowały.

W sklepach znaleźć można wiele rodzajów nawozów, a producenci prześcigają się w tworzeniu bardziej nowoczesnych i łatwiejszych w użyciu nawozów mineralnych. Dostępne są nawozy jedno i wieloskładnikowe, do podsypywania, podlewania lub oprysku, uniwersalne, bądź przeznaczone dla określonej grupy roślin. Poszczególne typy różnią się także długością działania.

Bogaty wybór nawozów znacznie utrudnia podjęcie decyzji, dlatego warto stawiać przede wszystkim na znane i sprawdzone rozwiązania, takie jak nawozy płynne.

Zalety płynnych nawozów

Najważniejszą zaletą nawozów płynnych jest szybkość działania.

Dzięki swojej formie, tego typu nawozy łatwiej wnikają w strukturę gleby, niż np. nawozy granulowane. Aby osiągać najlepsze wyniki, należy stosować je co kilkanaście dni przez cały okres wegetacji. Warto wiedzieć, że regularne podlewanie roślin wodnymi roztworami o niskich stężeniach nawozu nie spowoduje przenawożenia, a równocześnie zagwarantuje stałe uzupełnianie składników odżywczych w glebie – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę Biostyma.

Nawozy płynne są wyjątkowo wydajne i można używać ich zimą, dlatego sprawdzą się do nawożenia roślin doniczkowych. Istotne jest, by przechowywać je w zaciemnionym miejscu (promienie słoneczne mogą negatywnie wpływać na tego rodzaju preparaty).

Co ważne, konieczne jest ścisłe przestrzeganie wskazań i proporcji zalecanych przez producenta, ponieważ zbyt duża ilość nawozu płynnego może prowadzić do zasolenia gleby, a nawet do uszkodzenia systemu korzeniowego roślin.

Zastosowanie

Nawozy płynne stosować można do nawożenia:

 • storczyków – wpływają na intensywność koloru liści i obfitość kwitnienia,
 • roślin zielonych – nadają ich liściom wyrazistego koloru,
 • innych roślin kwitnących – zwiększają ilość chlorofilu, czym wspomagają fotosyntezę, a także zapewniają intensywne kwitnienie.

Obróbka skrawaniem na maszynach CNC

Maszyny CNC są wykorzystuje się dzisiaj w wielu dziedzinach życia. Jedną z nich jest bez wątpienia produkcja przemysłowa, a dokładniej wytwarzanie różnego rodzaju części do maszyn, urządzeń czy przedmiotów użytkowych. Dzięki obróbce skrawaniem na maszynach CNC możliwe jest nadanie wyrabianym przedmiotom pożądanego kształtu oraz wymiaru, a nawet odpowiadających naszym potrzebom właściwościom warstwy wierzchniej.

Czym jest obróbka skrawaniem na maszynach CNC?

Ale czym tak w ogóle jest obróbka skrawaniem na maszynach CNC? To rodzaj obróbki ubytkowej, który w głównej mierze polega na zdejmowaniu (bądź ścinaniu) niewielkich części materiału, jaki jest przez nas skrawany. Te drobne elementy nazywane są wiórami. Aby uzyskać spodziewane rezultaty, należy dokładnie zapoznać się z kolejnością wykonywania poszczególnych czynności, a następnie przygotować odpowiednie narzędzia, materiały i uruchomić obrabiarkę. Powinniśmy też wyposażyć się we właściwe środki ochrony osobistej, wskazane w przepisach BHP, a dokładniej w okulary, maski, ochronniki słuchu oraz fartuchy skórzane, zapewniające nam pełne bezpieczeństwo pracy. To podstawa przy działaniu z takimi urządzeniami.

Rodzaje obróbki skrawaniem na maszynach CNC

Wyróżnia się kilka rodzajów obróbki skrawaniem na maszynach CNC. To:

 • Obróbka ścierna, czyli wykonywana za pomocą luźnych bądź związanych spoiwem ziaren ściernych. Może być to szlifowanie, docieranie, gładzenie czy polerowanie
 • Obróbka wiórowa, charakteryzująca się skrawaniem przy użyciu narzędzi o odpowiednim kształcie oraz właściwej geometrii ostrza. Mowa tutaj o wierceniu, tłoczeniu, frezowaniu czy struganiu
 • Obróbka ubytkowa, w której trakcie usuwa się części materiału, z którego tworzony jest dany przedmiot
 • Obróbka obwiedniowa, w której zarys elementu, który obrabiamy jest obwiednią dla kolejnych krawędzi, znajdujących się bardzo blisko siebie.

Obróbka skrawaniem CNC – zalety

Z obróbką skrawaniem CNC wiąże się wiele zalet, a przede wszystkim dokładność do nawet setnych części mm – podkreśla nasz rozmówca z firmy Jugmea P.P.U.H.

To nie jedyna korzyść z zastosowania maszyn CNC. Dzięki nim można uzyskać wysoką powtarzalność detali, przy zachowaniu szybkości i precyzyjności pracy. Co więcej, zakłady wykorzystujące technologię CNC, odnotowują znacznie niższe ilości zmarnowanego materiału. Zlecenia powtarza się niezwykle rzadko, wszystko wykonane jest z niezwykłą dokładnością i starannością. Wysokiej jakości, w pełni zautomatyzowany proces, pozwala uzyskać efekty, jakich oczekiwaliśmy.

Metody wykorzystania druku wielkoformatowego

Z materiałami drukowanymi mamy do czynienia na każdym kroku. Na druku opierają się nauka, prasa i reklama. Niemal każdy produkt, który kupujemy, jest zadrukowany. Szczególnym rodzajem jest druk wielkoformatowy, który oddaje duże zasługi reklamie outdoorowej. Jakie są metody wykorzystania tego rodzaju druku i w jakich miejscach widujemy go najczęściej?

Czym jest druk wielkoformatowy?

Drukiem wielkoformatowym określamy techniki, które umożliwiają zadrukowywanie dużych płaszczyzn nie tylko papierowych, ale też wykonanych z materiału banerowego i folii. Techniki te to solwentowy lub lateksowy druk cyfrowy.

Ogromną zaletą druku wielkoformatowego jest jego odporność – niestraszne mu zmienne temperatury, deszcz, śnieg czy zanieczyszczenia z atmosfery. Kolory druku wielkopowierzchniowego nie blakną pod wpływem promieniowania UV, a przy tym są precyzyjnym odwzorowaniem barw znanych nam z życia.

Gdzie stosuje się druk wielkoformatowy?

Druk wielkoformatowy otworzył nowe perspektywy przed światem reklamy outdoorowej, co znalazło wyraz w liczbie i różnorodności materiałów, które są produkowane na jej potrzeby. Niespotykana wśród innych technik druku odporność na czynniki atmosferyczne sprawia, że wydruk do powieszenia np. na ścianie budynku stał się bardzo skuteczną i opłacalną  formą – może wisieć miesiącami bez szkody dla wyglądu.

Druk wielkoformatowy widzimy najczęściej pod postaciami: billboardów, banerów reklamowych, szyldów i tablic, a nawet plakatów. Niekiedy druk wielkoformatowy przyjmuje formę raczej stojącą niż wiszącą i wtedy mamy do czynienia z roll-upami, potykaczami czy kasetonami.

Druk wielkoformatowy jest możliwy nie tylko na płaskiej powierzchni, co sprawia, że jesteśmy zaskakiwani co chwilę nową formą, która ma przykuć nasz wzrok szybciej i na dłużej niż konkurencyjne reklamy.

Druk wielkoformatowy jest oferowany przez wiele pracowni, jednak nie zawsze jego jakość jest zadowalająca. Dobry jakościowo i terminowo wykonany druk wielkoformatowy, z którym każda reklama się uda, oferuje www.advmedia.com.pl.

Czym się kierować przy wyborze wózka dziecięcego

Wybór pierwszego wózka dla dziecka może dla wielu rodziców być twardym orzechem do zgryzienia. W sklepach z akcesoriami dla dzieci znaleźć można mnóstwo modeli, dlatego podjęcie ostatecznej decyzji jest bardzo ciężkie. Doradzamy czym kierować się szukając idealnego wózka dziecięcego.

Im lżej, tym lepiej

Pierwszym kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę kupując wózek dla dziecka, jest jego waga. Wózki, których stelaże wykonane są z aluminium są stosunkowo lekkie. Przyjmuje się, że nie powinny ważyć więcej, niż 9 kg, a waga gondoli nie powinna przekraczać 5 kg.

Wózek powinien być jak najlżejszy, aby wraz z małym pasażerem i wszelkimi wożonymi w nim akcesoriami można było go transportować wszędzie tam, gdzie nie ma windy, ani podjazdów dla wózków. Na wagę wózków powinni zwracać uwagę szczególnie rodzice mieszkający w bloku bez windy, ponieważ codzienne wnoszenie i znoszenie zbyt ciężkiego wózka jest bardzo męczące – radzi ekspert reprezentujący sklep internetowy i stacjonarny ŚWIAT DZIECKA.

Z kolei rodzice mieszkający w budynkach z windą muszą dopasować wózek do jej wymiarów, aby bez problemu się w niej zmieścił.

Koła najważniejsze

Jedną z bardziej istotnych części wózka dziecięcego jest jego układ jezdny, na który składają się koła. Najlepsze są wózki z kołami pompowanymi, które dodatkowo amortyzują wstrząsy. Jest to przydatne na spacerach po nierównych i piaszczystych podłożach.

Droższe są wózki z kołami wypełnionymi specjalnym rodzajem pianki, która sprawia, że się nie wypompowują i odpowiednio amortyzują wózek.

Przy wyborze wózka warto zwrócić uwagę na to, by średnica kół nie była mniejsza, niż 20 centymetrów. Im większe koła, tym łatwiej się toczą.

Co jeszcze?

Poza wyżej wymienionymi elementami, podczas poszukiwań wózka koniecznie trzeba zwrócić uwagę na:

 • amortyzatory – wybierać można między wózkami na paski lub sprężyny (lepiej sprawdzają się w terenie, jednak są droższe),
 • skrętność kół – pewne modele wózków wyposażone są w sztywne, nieskręcające się koła, a w innych wszystkie mogą się obracać; warto wybrać rozwiązanie pośrednie, a więc wózek ze skrętnymi przednimi kołami i blokowanymi kołami,
 • materiał gondoli – najlepiej, aby był miękki i gruby oraz łatwy do utrzymania w czystości (możliwy do zdjęcia i uprania),
 • mechanizmy i zapięcia – powinny umożliwiać szybkie i bezproblemowe odpinanie i wpinanie gondoli, nie powinny też być zbyt głośne, by nie budzić dziecka,
 • hamulec – najlepsze są wózki z hamulcem przy ramie do prowadzenia i blokadą kół uruchamianą nogą,
 • dodatkowe wyposażenie – dobrze, gdy dodatkowo wózek posiada takie elementy, jak moskitiera, peleryna przeciwdeszczowa na wózek, dobrze umocowany bagażnik, kosz na zakupy, śpiworek, kocyk lun podręczną torbę.

Oto najważniejsze kryteria, którymi kierować należy się podczas poszukiwań wózka dziecięcego. Poza nimi dobrze jest również wziąć pod uwagę względy estetyczne i wybrać taki wózek, który nie tylko jest dobry i funkcjonalny, ale także ładny i estetycznie wykonany.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu