W jaki sposób dobrać właściwy rozmiar biustonosza

Kobieto! Dbasz o siebie i starasz ubierać się modnie? Na pewno dzięki temu czujesz się lepiej i jesteś dobrze postrzegana wśród znajomych. Ale czy pamiętasz o właściwym dobraniu rozmiaru biustonosza? Biorąc pod uwagę fakt, że większości przedstawicielek płci pięknej trudno jest wybrać odpowiedni rozmiar, to upewnij się, czy też należysz do tej grupy. Jeśli masz wątpliwości, sprawdź, jak dobrać właściwy biustonosz.

75B, 80C a może 90E? – Poznaj swój rozmiar!

Dobranie właściwego rozmiaru biustonosza pozwoli na uniknięcie niewygody i wszelkiego rodzaju problemów estetycznych. W tym celu zmierz obwód pod biustem. Możesz to zrobić miarką krawiecką, układając ją dosyć ciasno, poziomo pod piersiami, najlepiej na wdechu. Następnie odczytaj wynik i – zaniżając – zaokrąglij go do pełnej „piątki”, np. mając 72 do 70 cm, a 76 do 75 cm. Wiedząc już jaki powinien być obwód stanika (aby mocno się trzymał, a jednocześnie nie utrudniał oddychania) – czas na dobranie odpowiedniej miseczki. W tym celu musisz zmierzyć obwód w biuście. Ułóż miarkę luźno i poziomo na wysokości brodawek i zapisz wynik. Kolejnym krokiem – po wykonaniu wymiarów – będzie skorzystanie z tabeli rozmiarów lub specjalnego kalkulatora, które są dostępne w sieci. Musisz odszukać w rubryce wartość Twojego obwodu pod biustem (wyrażona liczbą) i dobrać rozmiar miseczki oznaczonej literą (w niektórych tabelach trzeba obliczyć różnicę obwodu pod biustem i obwodu w biuście). Dzięki temu poznasz Twój odpowiedni rozmiar. Dla przykładu rozmiar 75B oznacza, że Twój rozmiar pod biustem wynosi 75 z miseczką B. Pamiętaj jednak, że tabela jest jedynie punktem wyjścia do tego, żebyś orientacyjnie wiedziała o jaki rozmiar powinnaś zapytać w sklepie, zaś ostatecznie zdecydujesz po zmierzeniu biustonosza.

Prawidłowo dobrany biustonosz, czyli…

Taki, w którym będziesz się czuła wygodnie, a Twój biust zostanie w odpowiedni sposób wyeksponowany. Przymierzając stanik pamiętaj o tym, aby:

 • zapiąć go na najluźniejszą haftkę;
 • po jego zapięciu, ułożyć piersi w miseczkach;
 • miseczki gładko leżały na piersiach – nie powinny się marszczyć;
 • wyregulować ramiączka tak, aby lekko unosiły piersi, nie zsuwały się z ramion i nie były za ciasne, a dzięki temu piersi będą ładnie uniesione;
 • sprawdzić jego prawidłowe ułożenie w ruchu, tzn. zrób kilka skłonów i skrętów, dzięki czemu na pewno wybierzesz go właściwie;
 • mieć wyprostowane plecy.

Dzięki dobraniu odpowiedniego biustonosza – co naprawdę nie jest trudnym zadaniem – zyskasz wygodę, lepsze samopoczucie i zgrabniejszą sylwetkę. Pamiętaj również o tym, że raz zmierzony rozmiar może ulec zmianie, choćby pod wpływem stosowanych diet.

Zalety okien PCV

Wybór odpowiedniego typu okien jest istotną kwestią, gdyż jest to wybór na lata. Decyzja mająca wpływ na długoletnie zadowolenie z użytkowania powinna być przemyślana. Czym się charakteryzują okna wykonane z PCV i jakie są ich główne zalety? Przeczytaj poniższy artykuł, a przekonasz się, że okna z PCV to Twój najlepszy wybór.

Priorytety

Przy wyborze odpowiednich okien trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów. Oczywiście, estetyka i odpowiednie wykonanie są ważne. W tym zakresie, obecnie firmy produkujące okna z PCV dostosują swoje wyroby do oczekiwań i potrzeb klientów. Można wybrać odpowiedni kolor ramy okiennej, w zależności od swoich upodobań i dopasować kolorystycznie do otoczenia budynku, w którym nastąpi montaż okien. Z uwagi na to stwierdzić można, że okna z PCV są funkcjonalne i zaspokoją poczucie estetyki nawet najbardziej wymagających. Najważniejsze jednak wydaje się być to, iż przez wzgląd, jakie funkcje mają pełnić okna, należy wybrać te, które charakteryzują się wysoką izolacyjnością cieplną. Takie są właśnie okna wykonane z PCV.

Dlaczego warto kupić okna z PCV?

Podkreślić należy, że ten typ okien cechuje brak podatności na czynniki atmosferyczne. Śmiało można stwierdzić, że są to okna, które wykazują odporność na adaptację i zmianę klimatu. Z racji wykonanego materiału są to okna odporne na działanie ognia. Ważną cechą, którą się podkreśla jest fakt o właściwościach izolujących hałas. Godne uwagi jest też to, iż okna wykonane z PCV mają długoletnią trwałość. Jest to cecha bardzo zachęcająca, gdyż w zależności od wykonania oraz pielęgnacji okna będą nam służyć nawet kilkadziesiąt lat. Co istotne, okna z PCV wykazują się łatwością utrzymania – nie ma konieczności malowania. Do atutów zalicza się także odpowiednia, niewygórowana cena. Reasumując, jeśli stawiasz na funkcjonalność, efektywność oraz oszczędność energii zdecyduj się na inwestycję w okna wykonane z PCV.

 

Charakterystyka ubioru eleganckiego mężczyzny

Elegancki ubiór mężczyzny to jego wizytówka. Czasami taki ma styl, czasami tego wymaga specyfika jego pracy. Tak, czy inaczej warto znać triki, które decydują o eleganckim odbiorze stroju mężczyzny.

Garnitury

Od dawnych czasów garnitur uważany jest za strój dostojny i elegancki. Odpowiednio dobrany, czyli odznaczający się optymalną długością marynarki, rękawów oraz nogawek przy spodniach odmieni wizerunek każdego mężczyzny. Gama kolorów – od najjaśniejszych do ciemnych oraz różnorodność krojów pozwalają na spełnienie wymogów każdego, nawet najbardziej wybrednego mężczyzny. Garnitury dopasować można na wiele okazji. Garnitur spełni oczekiwania każdej uroczystości okazjonalnej takiej jak: ślub, komunia, chrzest, jak też stanowi doskonały wybór na spotkania biznesowe. Niewątpliwie, garnitur to symbol elegancji, który warto wykorzystywać przy nadarzających się ku temu okazjach.

Codzienna elegancja

Jeśli po prostu cenisz sobie elegancję i dobry styl, a garnitur w Twojej branży byłby wyborem zbyt przesadnym, zapewne docenisz tzw. „stonowaną elegancję”. Sekret tkwi w marynarce casualowej. Odpowiednio dobrana do spodni, koszuli i butów podkreśla swobodę, ale jednocześnie jest wyrazem elegancji. Taki rodzaj marynarek można kupić w sklepie Bytomski. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klienta, coraz częściej łączy się sportowy, codzienny krój z eleganckim wzronictwem, co sprawia, że mężczyzna na co dzień może poczuć się komfortowo przy zachowaniu elegancji. A to wszystko za sprawą odpowiednio dobranego stroju, do którego zalicza się casualowa marynarka, czy spodnie w tym samym stylu, elegancki swetr czy kurtka lub płaszcz nadające się zarówno na codzienny kontakt z klientem, jak i uczestnistwo w okolicznościwej imprezie.

Wartościowe dodatki

Bardzo często wartościowym dodatkiem, który podkreśla styl i elegancję danego mężczyzny są małe rzeczy typu zegarek, teczka czy torba – w zależności od wybranego stroju. Odpowiedni może być także pasujący do całości szalik. Dodatkiem, który zwraca uwagę są okulary. Dlatego panowie noszący je na co dzień, powinni zwrócić uwagę na odpowiednio dobrane oprawki, które doskonale podkreślają ich styl.

 

Rodzaje badań prenatalnych

Badania prenatalne wykonywane są w trakcie ciąży, dedykowane są przyszłym rodzicom, którzy chcą sprawdzić, czy ich dziecko jest zdrowe. Blisko 100% nowoczesnych badań prenatalnych to wyniki prawidłowe. Dzięki nim możemy postawić wczesną diagnozę i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Badania prenatalne dzielimy na nieinwazyjne testy przesiewowe oraz badania inwazyjne, które wiążą się z koniecznością pobrania próbki pochodzącej od płodu. My skupimy się na tych pierwszych. Co warto wiedzieć o badaniach prenatalnych?

Nie tylko USG

Nieinwazyjne badania prenatalne kojarzą nam się w większości z badaniami ultrasonograficznymi, które wykonywane są zwykle między 11-13 i 18-23 tygodniem ciąży. Dzięki USG lekarz może sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Dokonuje oceny wielkości i kształtu narządów płodu, pępowiny, ilości płynu owodniowego i samego łożyska. Do nieinwazyjnych badań prenatalnych należy jeszcze echo serca oraz kilka testów, które warto wykonać. Test podwójny, który wykonywany jest między 10-14 tygodniem ciąży, polega na ocenie stężenia białka PAPP-A i podjednostki beta-HCG we krwi matki. Test ten pozwala wykryć między innymi występowanie zespołu Downa, czy Edwardsa. Podobne wyniki daje test potrójny, dzięki któremu również możemy ocenić występowanie wymienionych nieprawidłowości. Jak wskazuje nazwa, test bada tym razem trzy substancje we krwi przyszłej matki. Wykonuje się go między 17-20 tygodniem ciąży. Test umożliwia także wykrycie tzw. uropatii zaporowych.

Nowoczesny test – Harmony

Jednym z najlepszych testów prenatalnych nowej generacji jest test Harmony, który pozwala określić ryzyko wystąpienia u płodu wad wrodzonych, które spowodowane są nieprawidłowościami w chromosomach. Badanie dodatkowo umożliwia określenie płci dziecka – mówi nam przedstawiciel Gabinetów Specjalistycznych Polis Clinic z Katowic. To jednak zdecydowanie nie jest najważniejszy powód, dla którego warto wykonać to badanie. Test daje blisko stuprocentową wykrywalność nieprawidłowości w DNA. Test Harmony zalecany jest Paniom w wieku 35+ oraz pacjentkom, które zaszły w ciążę po zapłodnieniu in vitro. To także dobra alternatywa dla pacjentek, u których występują przeciwwskazania do inwazyjnej diagnostyki prenatalnej, na przykład ze względu na ryzyko poronienia. Na test Harmony często decydują się również rodzice, których poprzednie dziecko ma wady genetyczne. Można go wykonywać już od 10 tygodnia ciąży. Nowoczesna medycyna daje szerokie możliwości, z których naprawdę warto korzystać, przede wszystkim profilaktycznie.

mechanik samochodowy

Jak wybrać dobry warsztat samochodowy?

Poważna awaria silnika, a może jedynie drobna usterka? Każdy kierowca musi co jakiś czas odwiedzić warsztat samochodowy. Jak wybrać najlepszy serwis spośród tak wielu dostępnych na rynku?

Złośliwość rzeczy martwych

Wielu z nas uwielbia motoryzację i zachwyca się wszystkim, co jest związane z czterema kółkami. Ryk silnika, moc, którą czujesz po wciśnięciu pedału gazu oraz radość z pokonywanych kilometrów – nie da się tego porównać z niczym innym. Prowadzenie pojazdu to nie tylko metoda dojazdu do pracy czy szkoły – często to także chwila relaksu, a dla niektórych nawet styl życia.

Niestety nawet najnowocześniejszy i najlepszy samochód ma jedną wadę – prędzej czy później ulegnie choćby drobnej usterce. Oczywiście im bardziej wiarygodny i renomowany producent, tym do takich sytuacji dochodzi później i rzadziej. W końcu jednak przychodzi ten trudny moment, kiedy należy udać się do serwisu czy warsztatu samochodowego. Jak wybrać najlepszy?

Najdroższy nie znaczy najlepszy

Po pierwsze Twoim najważniejszym kryterium nie powinna być cena. Nie jest regułą, że każdy serwis, w którym zapłacisz niewiele, nie oferuje usług wysokiej jakości. Podobnie też nie funkcjonuje to w odwrotną stronę – wydanie dużej gotówki w warsztacie nie jest tożsame z doskonałą naprawą.

Oczywiście zazwyczaj faktycznie miejsca o lepszej renomie, czy zatrudniające prawdziwych fachowców, posiadają bardziej wygórowane cenniki, ale nie możesz tym faktem kierować się w pierwszej kolejności. Raczej należałoby rozważyć, czy za serwis o danej jakości lub klasowe części jesteś gotów zapłacić wyznaczoną sumę, czy też wolisz odwiedzić warsztat oferujący tańsze części zamienne.

Sprawdź lokalizację warsztatu z Xperia XA

Ważnym składnikiem dotyczącym wyboru serwisu samochodowego jest jego lokalizacja. Każdy woli przecież udać się do warsztatu, do którego nie trzeba pokonywać wielu kilometrów. Tym bardziej, że miejsc oferujących tego typu usługi jest naprawdę dużo, zapewne więc w promieniu kilku kilometrów masz chociaż 2 lub 3 punkty, które warto odwiedzić w perspektywie zbliżającej się naprawy.

Aby szybko znaleźć warsztat samochodowy, można skorzystać z aplikacji mobilnych, dostępnych między innymi na jakościowy telefon Xperia XA, jak choćby Google Maps czy Targeo. Wystarczy, że wpiszesz tam wybraną frazę, np. „warsztat samochodowy”, a wyniki wyszukiwania zostaną natychmiast wyświetlone. W ten sposób sprawdzisz, który punkt jest zlokalizowany najbliżej Ciebie, jak do niego dojechać oraz jakie są jego godziny pracy.

Funkcja ta jest szczególnie praktyczna podczas nagłej awarii. W niektórych sytuacjach bowiem musisz dojechać do serwisu jak najszybciej. Jeżeli do usterki dojdzie na wakacyjnym wyjeździe lub w innej sytuacji, w której znajdujesz się daleko od domu, w ciągu zaledwie kilku chwil poznasz wszystkie możliwości serwisowe w najbliżej okolicy.

Przede wszystkim  opinie

Choć wszystkie wyżej wymienione czynniki są istotne, bezsprzecznie kluczowym i najważniejszym są opinie użytkowników. Dzięki nim dowiesz się, jakie są wrażenia i relacje osób, które z usług danego serwisu już korzystały. Przeczytaj ich co najmniej kilka, aby mieć pewność ostatecznej decyzji.

Opinie użytkowników znajdziesz w wielu miejscach. Często są one widoczne nawet na ogólnodostępnych forach. Wystarczy wpisać w okno wyszukiwarki nazwę warsztatu wraz ze słowem „opinie”. Znajdują się także na profilach zakładów w mediach społecznościowych i to tu często są najaktualniejsze.

Cechy idealnego laptopa

Wybór nowego laptopa to prawdziwe wyzwanie, szczególnie dla tych, którzy nie mają na ich temat zbyt dużej wiedzy. Przedstawiamy cechy, jakimi odznaczać powinien się laptop idealny.

Jak wybrać

Rozwój technologiczny sprawia, że pojawiające się nowe sprzęty mają coraz to lepsze parametry i charakteryzują się coraz ciekawszymi rozwiązaniami. Do tych, które w nowe funkcje wyposażane są systematycznie należą laptopy. Ich ogromny wybór sprawia, że podjęcie decyzji o kupnie konkretnego modelu bywa trudne, szczególnie dla laików.

-Laptopy stały się podstawowym narzędziem nie tylko w pracy, ale i w gospodarstwach domowych. Bardzo często wypierają komputery stacjonarne, ponieważ zwykle nie odbiegają od nich parametrami, a jednak zajmują znacznie mniej miejsca. Ponadto, ich ważną cechą jest mobilność, która poprawia komfort użytkowania tego typu sprzętów – tłumaczy nasz rozmówca, reprezentujący firmę SHOPLET, która zajmuje się handlem sprzętem elektronicznym.

Idealny laptop

Dobry komputer przenośny powinien charakteryzować się określonymi cechami. Wśród nich wymienić należy:

 • cenę adekwatną do jakości – tanie laptopy zazwyczaj nie cieszą się dobrą opinią, jednak zdarza się, że w sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, można znaleźć sprzęt wysokiej jakości w promocyjnej cenie i tym samym sporo zaoszczędzić. Na cenę laptopa wpływają nie tylko parametry, ale także jego marka, dlatego zawsze warto stawiać na tę, która cieszy się najlepszą opinią.
 • Długi cykl życia – dobry laptop służy swojemu właścicielowi przez kilka lat i nie psuje się często, dlatego wybierając sprzęt warto zasięgnąć informacji na ten temat zarówno wśród znajomych czy specjalistów, jak i na internetowych forach.
 • Dobre parametry – wybierając komputer przenośny wybrać należy taki, który wyróżniać się będzie dobrym procesorem, kartą graficzną, matrycą i wysoką żywotnością baterii, ponieważ ich parametry bezpośrednio wpływają na komfort użytkowania sprzętu.
 • Dopasowanie do potrzeb – podczas poszukiwania idealnego laptopa najlepiej kierować się własnymi potrzebami i pod ich kątem dobierać jego parametry. Pozwoli to na określenie półki cenowej, w którą powinniście celować, aby znaleźć sprzęt najlepiej odpowiadający waszym preferencjom.

To najważniejsze cechy idealnego laptopa. Dodatkowo, poza wyżej wymienionymi, można wskazać także jego estetykę, jednak nie każdy przywiązuje do niej aż taką wagę. Najważniejsze przecież, by sprzęt mógł dobrze pełnić swoje funkcje i umożliwiał jego właścicielowi wygodną pracę.

Zalety stosowania oryginalnych części zamiennych do samochodów

Samochód stanowi swego rodzaju „skarbonkę”. Dlaczego? Cały czas inwestujemy w niego pieniądze. Potrzebujemy ich nie tylko na zakup paliwa czy gazu, ale też regularne przeglądy, a jeśli pojawi się usterka – naprawy. Często są bardzo kosztowne, z tego powodu stajemy przed pytaniem czy zdecydować się na zamienniki, czy jednak oryginalne części do aut?

Najwyższa jakość oryginalnych części zamiennych

Przede wszystkim oryginalne części zamienne do aut wyprodukowane są zgodnie z zaleceniami producentów. Co za tym idzie, charakteryzuje je niewątpliwa jakość. Wszystkie elementy poddawane są specjalistycznym testom, zanim zostaną dopuszczone do użytku. Zamienniki z kolei często pochodzą ze źródeł niewiadomego pochodzenia. Czy jesteś pewien, że chcesz, aby znalazły się w twoim aucie?

Bezpieczne podróżowanie całej rodziny

Jeśli decydujemy się na oryginalne, a co za tym idzie – najlepszej jakości części zamienne, nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo jazdy. Możemy śmiało wybrać się w rodzinną podróż, niezależnie od ilości km, jakie nas czekają. A bezpieczeństwo podczas jazdy jest szczególnie istotne i znaczenie dla niego mają nie tylko zapięcie pasów, ale też właśnie – sprawność pojazdu – mówi nasz rozmówca z firmy DWT Group.

Oryginalne części zamienne to jazda bez awarii

Stosując oryginalne części, nie musimy obawiać się awarii. Oczywiście, usterki się zdarzają, ale dużo części w przypadku tańszych zamienników, aniżeli przy zastosowaniu oryginalnych elementów. Są produkowane zgodnie z normami technicznymi, a co za tym idzie – spełniają standardy i poprawnie współdziałają z pozostałymi częściami w aucie. Pasują do konkretnych modeli samochodów i bez problemu zostaną zamontowane w naszym pojeździe. Oryginalne części służą dłużej, niż zamienniki pochodzące z niepewnych źródeł. Dlatego nie kierujmy się niższą ceną. Powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim najlepszą jakość części, które mają zostać częścią składową naszego auta. Oryginalne części będą tworzyć perfekcyjną całość, a perfekcyjne auto zapewnia niezawodną jazdę w każdych warunkach.

Grupowe terapie uzależnień – Dlaczego warto w nich uczestniczyć

Grupowe terapie uzależnień

Terapia uzależnień w grupach to podstawa pracy ośrodków terapeutycznych. Leczenie uzależnień opiera się na dwóch filarach: terapii indywidualnej i grupowej. Podczas gdy spotkania indywidualne z terapeutą skoncentrowane są wokół intymnych przeżyć osoby uzależnionej, terapia grupowa skupia się na życiu w społeczeństwie, czyli funkcjonowaniu jednostki w rodzinie, pracy i innych grupach społecznych. Dlaczego jest to tak ważne dla terapii uzależnień? Ponieważ wraz z postępem nałogu, osoba uzależniona coraz bardziej izoluje się od otoczenia. Odosobnienie skutkuje zerwaniem więzi międzyludzkich i ucieczką w alkohol, narkotyki czy inny nałóg. Terapia grupowa ma na celu zarówno pokonanie uzależnienia, jak i ułatwienie powrotu do funkcjonowania w społeczeństwie. Służą temu wykłady, prace pisemne i swobodna dyskusja w grupie terapeutycznej pod okiem specjalisty z zakresu uzależnień. Wszystko to wspiera wymianę doświadczeń i komunikację pomiędzy uczestnikami.

Zalety terapii w grupach

 • Poczucie podobieństwa. Niwelacja poczucia odosobnienia to najważniejsza zaleta terapii grupowej. Świadomość, że inni zmagają się z tym samym problemem, zmniejsza uczucie izolacji społecznej.
 • Grupa terapeutyczna opiera się na zrozumieniu i zaufaniu, sprzyjającym dzieleniu się swoimi lękami i frustracjami.
 • Poczucie bezpieczeństwa – osoba uzależniona często boi się otoczenia, a zamknięta grupa pozwala na nowo poczuć się dobrze wśród innych ludzi.
 • Kluczowe znaczenie w terapii grupowej ma informacja zwrotna od innych uczestników, dzięki której osoba uzależniona lepiej poznaje siebie: swoje zachowania, emocje i wpływ na innych.
 • Lepszy obraz siebie. Budowanie szczerych relacji z innymi uczestnikami w atmosferze wsparcia i wzajemnego zaufania służy poprawie wizerunku osoby uzależnionej w swoich oczach.
 • Kontakt z osobami, którym udało się wygrać z nałogiem i które normalnie funkcjonują w społeczeństwie daje osobie uzależnionej nadzieję na sukces leczenia.

Efekty terapii grupowej

Jaki skutek przynoszą grupowe terapie uzależnień?

Na pytanie odpowiada specjalista z Ośrodka Leczenia Uzależnień Virtus w Białymstoku: Dzięki pracy w grupie mechanizmy uzależnienia zostają osłabione. W grupie szybciej przyswajamy wiedzę i przyjmujemy nowy wzorzec – w tym przypadku abstynencję – jako normę zachowań, dzięki czemu osobom uzależnionym łatwiej jest pokonać nałóg. Służy temu znany w psychologii efekt modelowania, czyli naśladowania przez osobę uzależnioną pozytywnych zachowań. Przyswojone w ten sposób wzorce postępowania przenoszone są również na życie poza grupą, czyli funkcjonowanie w rodzinie czy pracy. Terapia grupowa wzmacnia też więź osoby uzależnionej z innymi ludźmi, rozwija umiejętności komunikacyjne i stanowi podstawę do skutecznej odbudowy relacji międzyludzkich.

Możliwości systemów Tourguide

Przenośne urządzenia z systemem Tourguide, które służą do bezprzewodowej komunikacji, są coraz częściej wykorzystywane przez przewodników turystycznych, organizatorów konferencji, na szkoleniach, instruktażach oraz przez kierowników w firmie oprowadzających grupę pracowników po halach lub magazynach – wszędzie tam, gdzie niezbędne jest dotarcie z informacją do dużej grypy osób w hałaśliwych warunkach. Jakie możliwości mają systemy Tourguide i dlaczego warto się w nie zaopatrzyć?

Gdzie przydają się systemy Tourguide?

Zestawy Tourguide składają się z nadajnika, mikrofonu oraz odbiorników wraz ze słuchawkami. Są bardzo proste w obsłudze – każdy uczestnik może w trakcie wycieczki regulować głośność urządzenia i dostosować je do swoich preferencji. Systemy Tourguide znakomicie nadają się w przypadku prowadzania dużej grupy osób po otwartym stadionie piłkarskim, a także na zorganizowanych w salach międzynarodowych konferencjach. Są one bardzo przydatne również w miejscach, gdzie należy zachować spokój – muzeach czy kościołach, ponieważ przewodnik nie musi za każdym razem zbierać uczestników wycieczki w zbitą grupę i przekazywać informacji półgłosem.

Jakie są zalety systemów Tourguide?

Najważniejszą zaletą bezprzewodowych urządzeń z systemem Tourguide jest wspomniana możliwość spokojnej komunikacji między przewodnikiem a grupą w odległości nawet do 150 m. W tym czasie zwiedzający mają czas na rozglądanie się czy robienie zdjęć bez konieczności ciągłego podążania wzrokiem za przewodnikiem. Jest to również przydatne w trakcie oprowadzania po hałaśliwych i często uczęszczanych miejscach, gdzie na miejscu może dojść do „spotkania” kilku różnych wycieczek. Jeżeli wszystkie są zaopatrzone w urządzenia z systemem Tourguide przynosi to korzyść wszystkim, również zwykłym mieszkańcom, którzy właśnie przechadzają się obok – zauważa ekspert z firmy AZSTUDIO, która od prawie 20 lat jest dostawcą urządzeń łączności radiowej, m.in. z systemem Tourguide.

Z technicznych możliwości, oprócz bardzo dobrego zasięgu, można wymienić działanie na wielu kanałach, dzięki czemu obok siebie może znajdować się nawet kilkanaście grup. Jest to sprawdzone rozwiązanie np. w przypadku oprowadzania po ciasnych przestrzeniach lub tłumaczeń na kilka języków. Ponadto w celu zaprezentowania nagrania w trakcie wycieczki można do urządzenia podłączyć telefon. Warto także dodać, że kupujący urządzenia z systemem Tourguide (np. biura podróży, organizatorzy cyklicznych konferencji i szkoleń) nie muszą płacić każdorazowo za wynajęcie całego systemu (w niektórych muzeach jest to obowiązkowe), dzięki czemu w dłuższym okresie czasu jest to dla nich korzystne.

Zalety kabin sanitarnych

Kabiny sanitarne znajdują zastosowanie w toaletach i łaźniach, z których korzysta duża ilość osób, na przykład w centrach handlowych, toaletach publicznych, placówkach oświaty, czy dużych zakładach pracy. Chronią naszą intymność w czasie załatwiania potrzeb fizjologicznych. Powinny być skonstruowane w taki sposób, by korzystający z nich mógł mieć pełny komfort. Jakie są zalety kabin sanitarnych?

Konstrukcja kabin sanitarnych

Konstrukcja nowoczesnych kabin sanitarnych, zarówno natryskowych, jak i WC, jest podobna. Najważniejsze elementy zabudowy to ścianki i drzwi. Nowoczesne ścianki tego typu elementów wyposażenia nazywa się ściankami systemowymi. To rozwiązanie dużo tańsze i wygodniejsze niż budowa kabin na przykład z elementów blokowych. W jednym ciągu miejsce znajdzie się dla większej ilości kabin. Ścianki mogą być wykonane z płyt HPL, HPL-PR lub P2. Te pierwsze to płyty kompaktowe, HPL-PR to płyty warstwowe, P2 to po oznaczenie płyt wiórowych. Te ostatnie nie nadają się do zastosowania w kabinach natryskowych. Najlepiej wykonać je z wysokociśnieniowego laminatu HPL, który jest odporny na wilgoć i nie reaguje w żaden sposób przy kontakcie z wodą. Zaletą kabin sanitarnych wykonanych z płyt HPL jest wysoka higiena, pod warunkiem, że są one regularnie czyszczone odpowiednimi detergentami. By konstrukcja była wytrzymała, całość może zostać wzmocniona profilem wieńczącym i usztywniającą ścianką.

Zastosowanie kabin sanitarnych

Kabiny sanitarne zapewniają użytkownikowi intymność. Może bez skrępowania załatwiać swoje potrzeby bez obaw, że ktoś przypadkiem wejdzie do środka. Są zamykane od wewnątrz. W przypadku kabin w przedszkolach, czy innych miejscach, w których przebywają małe dzieci, zamek kabiny powinien być skonstruowany w taki sposób, by w razie potrzeby opiekun mógł w łatwy i szybki sposób otworzyć go od zewnątrz – mówi nam przedstawiciel firmy Sanipol z Międzyrzecz. Co ciekawe, coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na funkcjonalność takich elementów wyposażenia, ale i na design. Zależy nam na tym, by wszystko, co nas otacza, było przyjemne dla naszych oczu. Kabiny sanitarne są szczególnie ważne dla osób, które z jakichś względów wstydzą się swojego ciała, lub bardzo cenią sobie dyskrecję. Właściciel każdego obiektu użyteczności publicznej i obiektu, w którym przebywa wiele osób, ma obowiązek zadbać o to, by kabin sanitarnych było wystarczająco dużo.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu