W jaki sposób pielęgnować drewniany taras

Wyobraź sobie, jaki wpływ na taras mają warunki atmosferyczne, tj. słońce, wiatr, deszcz, śnieg, mrozy. To wszystko oddziałuje na zmianę właściwości desek. Czy możliwe jest przeciwdziałanie szkodliwym czynnikom zewnętrznym? Oczywiście! Jeśli chcesz cieszyć się estetycznym wyglądem tarasu przez kilka kolejnych lat, musisz go w odpowiedni sposób pielęgnować.

Pielęgnacja tarasu

Czyszczenie i zabezpieczenie powierzchni zależy od rodzaju drewna i efektu, który chcemy osiągnąć. Aby w odpowiedni sposób pielęgnować drewniany taras, poleca się regularne wykonywanie takich zabiegów, jak:

olejowanie – pomaga zachować naturalny kolor desek i zabezpieczyć je przed szkodliwie wpływającymi warunkami atmosferycznymi. Zaleca się przeprowadzenie olejowania po raz pierwszy bezpośrednio po montażu, a później raz lub dwa razy w roku (w zależności od stopnia nasłonecznienia tego miejsca). Oferta dostępnych na rynku środków olejowych do pielęgnacji jest naprawdę ogromna. Wszystko zależy od tego, jaki efekt finalny chcemy osiągnąć (zmiana koloru, zabezpieczenie powierzchni). Olejowanie najlepiej wykonywać wiosną i/lub jesienią na suchej i czystej powierzchni.

Impregancja – celem tego zabiegu jest konserwacja tarasu i zabezpieczenie go przed wilgocią. Impregnację można przeprowadzić przez nanoszenie specjalnego środka pędzlem lub metodą ciśnieniową (wtłoczenie preparatu pod dużym ciśnieniem w głąb drewna).

Nie należy również zapominać o regularnym sprzątaniu tarasu z zabrudzeń tj.: liście, igliwia, błoto czy piasek. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy cieszyć się wspaniałym miejscem o wytrzymałej i odpornej powierzchni.

Przygotowanie tarasu

Na pytanie: jak przygotować taras przed pokryciem impregnatem, odpowiada specjalista z firmy Twój Taras: deski należy oczyścić, odtłuścić i wysuszyć. Niekoniecznie trzeba je szczotkować czy szorować. Olej powinien być nałożony na powierzchnię w dwóch warstwach – pędzlem lub natryskowo. Nie trzeba go rozcieńczać, również przy nakładaniu metodą natryskową. Pierwsza warstwa powinna być cienka, nałożona równomiernie za pomocą pędzla lub natrysku. Nadmiar oleju można usunąć ściereczką. Po około 24-36 godzinach nakładamy drugą warstwę impregnatu i zostawiamy go na dobę do wyschnięcia.

Jak najtaniej i wygodnie dostać się do Niemiec?

Czy istnieje sposób na tanie i wygodne podróże z Polski do Niemiec? Jak trafić na najlepsze przewozy do Niemiec? Chcesz poznać jedne z najlepszych sposobów na najtańsze i zarazem wygodne przejazdy do Niemiec? Przeczytaj ten artykuł, a potem ruszaj w trasę!

Porady dla podróżniczych żółtodziobów

Wiele uzależnione jest od miejsca, z którego chcesz wyruszyć. Na początku planowania przejazdu do Niemiec warto sprawdzić ofertę przewoźników. Na uwagę zasługują te firmy przewozowe, które mają w swej ofercie stosunkowo częste wyjazdy zagraniczne, w tym najlepiej do Niemiec – jak np. firma Sprintbus. Dobry, doświadczony kierowca to jedna z fundamentalnych kwestii mających duże znaczenie, gdy wybieramy się w podróż m.in. do zachodniego sąsiada. Takich kierowców posiadają firmy w swej ofercie, które mogą się poszczycić częstymi wyjazdami np. z Polski do Niemiec. Sprawdzając ofertę takiego wyjazdu, musimy mieć na uwadze bezawaryjność pojazdów, co jest przesłanką do tego, że dojedziemy szybko i sprawnie.

Komfort podróżowania

Wygoda podróży zależy od standardu wyposażenia busów, którymi możemy się przedostać do Niemiec. Komfortowe siedzenia, dostęp do wi-fi czy też możliwość skorzystania z wc w busie to najbardziej podstawowe, ale wymagane atuty wygodnego podróżowania. Ceny bieltów uzależnione są od długości trasy. Wiadomą rzeczą jest, że np. z Białegostoku do Berlina podróż będzie droższa niż z Poznania do tego samego celu. Mimo to różne firmy przewozowe nieco inaczej kształtują ceny za przejazdy. Bywa, że firmy przewozowe dają rabaty na wybrane przejazdy. Jeśli ktoś podróżuje dość często do Niemiec warto zainteresować się ofertą firmy Sprintbus, gdyż można skorzystać z promocji – szósty przejazd za 1 zł.

 

Charakterystyka i rodzaje saun

Korzystanie z sauny jest w stanie przynieść wiele korzyści zarówno ciału, jak i psychice, niezależnie od tego, z jakiego rodzaju zabiegu korzystamy. Warto jednak zapoznać się z dostępnymi możliwościami, ponieważ niektóre warianty mogą służyć nam lepiej niż inne albo po prostu sprawiać nam więcej przyjemności. Oprócz dwóch najbardziej znanych modeli, czyli sauny fińskiej oraz łaźni parowej, istnieje bowiem jeszcze co najmniej kilka opcji.

Sauna sucha

Zacznijmy jednak od krótkiego podsumowania na temat tych najczęściej spotykanych przykładów. Sauna fińska, zwana niekiedy suchą tudzież (znacznie rzadziej) szwedzką, to wyłożone drewnem pomieszczenie, w którym znajduje się nagrzewający kamienie piecyk. Kamienie te można polewać wodą, co zwiększa wilgotność powietrza, ta ostatnia jednak zasadniczo wynosi w przypadku sauny suchej od 5 do 15 proc. – To znacznie mniej niż w przeciętnym mieszkaniu, stąd też nazwa tego zabiegu – tłumaczy przedstawiciel firmy Sauny Fińskie. O ile wilgoci jest więc niewiele, o tyle temperatura sięga od 70 do nawet 110 st. C. Nie zaleca się przebywania w takiej saunie przez dłużej niż kwadrans bez przerwy.

Sauna mokra

Podobna w budowie i wyglądzie, jednak różniąca się parametrami temperatury i wilgotności jest tzw. sauna mokra. Tutaj również siedziska i oparcia wykonane są z drewna, natomiast oprócz pieca ogrzewającego kamienie w saunie mokrej znajduje się także dozownik wody stale je zwilżający, ewentualnie generator pary, który zwiększa wilgotność. Sięga ona 20-40 proc. przy znacznie niższej w niż w saunie fińskiej temperaturze, bo wynoszącej „zaledwie” 50-65 st. C. W takiej saunie można przebywać nieco dłużej, polecana jest również osobom, które chciałyby skorzystać z dobrodziejstw tego typu zabiegów, ale mają problemy z naczynkami.

Istnieje kilka wariantów sauny mokrej, wykorzystujących różne materiały i akcesoria. Gdy siedziska i oparcia wykonane są z kamienia, a parę uzyskuje się poprzez zanurzanie w wodzie rozgrzanych kamieni, możemy mówić o saunie kamiennej. Biosauna to z kolei sauna mokra, w której zainstalowano oświetlenie do koloroterapii, a także urządzenie rozpylające olejki eteryczne. Rodzajem sauny mokrej jest również ruska bania, usytuowana najczęściej na wolnym powietrzu i wykorzystująca niekiedy służące do biczowania lub wachlowania witki.

Sauna parowa

W saunie parowej, nazywanej często też rzymską łaźnią, wilgotność powietrza sięga nawet 100 proc., co widać gołym okiem w postaci kłębów pary. Temperatura (na poziomie 45-55 st. C) i wysoka wilgotność na stałym poziomie utrzymywane są dzięki instalacji odpowiednich urządzeń. Wnętrze sauny parowej wyłożone jest ceramiką lub tworzywem sztucznym. Odpowiednikiem biosauny w wariancie parowym, jednak o nieco niższej temperaturze, jest tzw. caldarium.

Sauna na podczerwień

Coraz popularniejsze stają się sauny na podczerwień, w cennikach pojawiające się też pod angielską nazwą „infrared”. Temperatura i wilgotność zasadniczo nie odbiegają w tym przypadku od przeciętnych wartości, a ciało nagrzewane jest przez promienniki podczerwieni. Docierają one na głębokość nawet 4 cm pod skórą, wywołując bardzo silne pocenie się, co przyspiesza usuwanie z organizmu toksyn, tłuszczu, kwasów oraz metali ciężkich.

Jak zamontować rolety w kasecie?

Rolety okienne już od kilku lat cieszą się bardzo dużą popularnością. Właściciele domów i mieszkań chętnie wybierają je ze względu na ich wysoką funkcjonalność, zróżnicowaną estetykę, bardzo szeroki wybór modeli i wzorów, ale również bardzo prosty montaż – nawet w przypadku rolet w kasecie.

Montaż rolety w kasecie

Do montażu rolety w kasecie nie będziemy potrzebowali pomocy fachowców ani specjalistycznych narzędzi – całość zajmie nam jakieś 15 minut. Najlepszym wyborem będą rolety przykręcane lub przyklejane do listwy przyszybowej o przyklejanych prowadnicach. Oto jak się zabrać do tego zadania:

  • Przed kupnem rolety dokładnie mierzymy okno, na którym chcemy je zamontować. W pomiarach kierujemy się instrukcjami producenta. Brak pomiaru okna lub niedokładność spowoduje, że prawidłowy montaż będzie niemożliwy.
  • Przed montażem oczyszczamy ramy okienne z tłuszczu – możemy to zrobić przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej
  • W zależności od modelu roletę przykładamy do górnej ramy okna, wysuwamy zaślepki i przykręcamy do listwy przyszybowej lub przyklejamy do listwy przyszybowej
  • Prowadnice przyklejamy dokładnie do bocznych listew przyszybowych
  • Na samym końcu zakładamy napinacz na łańcuszku służącym do zwijania i rozwijania rolety. Napinacz jest konieczny, aby zachować bezpieczeństwo produktu.

Dlaczego warto wybrać roletę w kasecie?

Poza wszystkimi zaletami rolet – łatwą obsługą, duża skutecznością w zaciemnianiu pomieszczeń i estetyką – rolety w kasecie posiadają jeszcze jedną. Mianowicie ich materiał przez cały czas pozostaje równoległy to powierzchni szyby okna. Oznacza to, że możemy montować je w pochyłych oknach dachowych oraz w oknach, które często uchylamy w celu wietrzenia pomieszczeń. Dzięki prowadnicom roleta pozostanie na swoim miejscu, nie będzie łopotać dotykać przedmiotów stojących na parapecie i pozostanie tak samo estetyczna jak przy zamkniętym oknie. Jednym z producentów wysokiej jakości rolet w kasetach jest marka Franc Gardiner.

Dlaczego warto iść do szkoły policealnej?

Szkoły policealne w ciągu ostatnich lat przestały się kojarzyć z wyjściem awaryjnym dla osób, które nie dostały się na studia – obecnie to równoprawna alternatywa dla uczelni wyższych, coraz więcej młodych ludzie decyduje się na kontynuowanie edukacji w takich placówki. Oto kilka powodów, dla których warto poważnie rozważyć takie rozwiązanie.

Fach w ręku

Najważniejsza przewaga szkół policealnych to fakt, że kształcą w konkretnych kierunkach, nastawione są na rozwijanie umiejętności oraz przekazywanie wiedzy, która jest użyteczna w pracy w danym zawodzie, np. technika farmacji, optyki czy informatyki. Po jej ukończeniu jesteśmy w pełni przygotowani do podjęcia zatrudnienia.

Egzaminy zawodowe

Nauka w szkole policealnej kończy się państwowym egzaminem zawodowym – dopiero po jego pozytywnym zdaniu otrzymujemy tytuł zawodowy. Jest to wskazówka dla przyszłego pracodawcy, że posiadamy wszystkie kwalifikacje, których będzie od nas wymagał.

Mniej semestrów

Nauka w szkole policealnej trwa zazwyczaj cztery semestry, a zatem dwa lata. Cały ten czas poświęcony jest nauce przedmiotów ściśle związanym z konkretnym zawodem. Tymczasem nauka na uczelni wyższej, w zależności od rodzaju uczelni i wybranego kierunku studiów trwa 5-6 lat do momentu uzyskania tytułu magistra. Wiele kierunków dzielonych jest na stopnie, pierwszy stopień zazwyczaj kończy się po trzech latach uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera, warto jednak pamiętać, że dla większości pracodawców tytuł ten nie ma żadnego znaczenia. Absolwent studiów pierwszego stopnia traktowany jest jako osoba posiadają niepełne wykształcenie wyższe.

Szeroki wybór szkół

Na polskim rynku istnieje wiele publicznych i prywatnych szkół, oferujących zdobycie wykształcenia, zapewniającego pracę w różnych branżach – technicznej, komputerowej, gastronomii lub w medycynie. Jedną z nich jest Dental Service, pierwsze niepubliczne policealne studium medyczne w Szczecinie. W jego ofercie znajdziemy kursy zawodowe na technika dentystycznego, technika farmaceutycznego, technika sterylizacji medycznej oraz asystentkę i higienistkę stomatologiczną.

Rola czystej wody w hodowli trzody chlewnej

Czysta woda i jej znaczenie

Czysta woda przede wszystkim ma wpływ przede wszystkim na wspomniane wskaźniki produkcyjne. Głównie dzięki niej można uzyskać pożądaną wydajność produkcji trzody chlewnej i – co z tym związane – spodziewane zyski. Dlatego zwierzęta powinny mieć stały, łatwy dostęp do świeżej i – co najistotniejsze – czystej wody. Wszelkie zanieczyszczenia będą nieodpowiednio oddziaływać na rezultaty, przekreślając możliwości osiągnięcia sukcesu. Z tego powodu konieczna jest kontrola ilości oraz jakości dostarczanych płynów. Należy tego skrzętnie pilnować, zapewniając właściwe warunki do wzrostu hodowanej trzody.

Jakie urządzenia zapewniają optymalny dostęp do wody?

Urządzenia służące zapewnieniu optymalnego dostępu do wody to różnego rodzaju poidła, smoczki czy zraszacze – wymienia nasz rozmówca z firmy Wesstron. Mogą to być również specjalne regulatory i dozowniki, kiedy konieczne jest podanie leków. Rozwiązania te powinny się charakteryzować najwyższą jakością materiałów, z których są wykonane. Mają bowiem nieodzowny wpływ na produkcję i zapewnienie efektów, jakich hodowca oczekuje.

Sposób żywienia również ma znaczenie

Sposób żywienia trzody chlewnej również ma ogromne znaczenie dla hodowli zwierząt. Ekonomicznym, a jednocześnie bardzo popularnym w innych krajach systemem, jest system żywienia na mokro. Pozwala uzyskać znaczne oszczędności dzięki wykorzystywaniu produktów ubocznych przemysłu spożywczego czy mleczarskiego. Takie żywienie nie powoduje problemu biegunek czy wrzodów u trzody chlewnej, a do tego umożliwia wyprodukowanie wysokiej jakości mięsa.

Rodzaje systemów kurtyn szklarniowych

Uprawa w szklarni umożliwia pełną kontrolę warunków klimatycznych, w jakich wzrastają rośliny. Poziom wilgotności i temperatura nie zależą już od kaprysów pogody, ale od potrzeb danej uprawy. Jak wyglądają współczesne szklarnie i czy faktycznie zbudowane są ze szkła?

Nowoczesne szklarnie

Najczęściej na stalowej konstrukcji budowli opierają się kurtyny i zasłony ze specjalnych tkanin energooszczędnych, cieniujących lub zaciemniających oraz asymilacyjnych. Takie rozwiązania umożliwiają tworzenie łatwych w obsłudze i konserwacji systemów szklarniowych.

Systemy kurtyn szklarniowych

Nowoczesne systemy kurtyn można montować nie tylko w nowopowstałych szklarniach, ale też na starszych konstrukcjach. Ich stosowanie pozwala skutecznie ograniczać straty energetyczne, łatwo sterować klimatem panującym w szklarni i dowolnie zacieniać jej wnętrze.

Rolowane systemy kurtyn szklarniowych

Systemy kurtyn rolowanych, czyli pionowych montowane są jako kurtyny boczne szklarni.

Zintegrowane kurtyny roll gable można instalować na istniejących już konstrukcjach lub w  nowych szklarniach. Dzięki nim możliwe jest zamknięcie przestrzeni szklarni bądź tunelu. Do obsługi kurtyn roll gable wykorzystuje się różne rozwiązania, najczęściej zewnętrzny napęd typu GXP.

Innym sposobem na zastąpienie  bocznej lub szczytowej ściany szklarni jest montaż rolety typu twinn roll, czyli lekkiej, a jednocześnie trwałej ściany mobilnej.

Rolowane systemy dachowe

Szklarniowe kurtyny rolowane można stosować również jako systemy dachowe. Spotyka się je najczęściej w szklarniach szerokonawowych. Są rozwiązaniem chętnie wykorzystywanym w wielkopowierzchniowych ogrodniczych centrach handlowych.

Poziome (horyzontalne) systemy szklarniowe

Jak sugeruje sama nazwa, systemy te montowane są w poziomie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują systemy wielofunkcyjne, zbudowane z dwóch lub więcej warstw zasłon montowanych, w zależności od potrzeb danej szklarni – przeciwstawnie lub w tym samym kierunku.

Kto powinien pić duże ilości mleka?

Krowie mleko już od czasów starożytnych uważane było za jeden z najzdrowszych i najbardziej pożywnych składników diety. W ostatnich latach jednak przekonanie to zostało załamane, dietetycy i lekarze podzielili się na tych, którzy wciąż uważają mleko za bardzo korzystne, inni wręcz odwrotnie – odradzają spożywania go. Gdzie leży prawda? Czy mleko jest zdrowe, a jeśli tak – to kto powinien je pić?

Wartości odżywcze mleka

Mleko krowie to przede wszystkim źródło łatwo przyswajalnych przez nasz organizm białek. Najważniejsze z nich to kazeina, czy główne białko wykorzystywane w procesach budulcowych i w syntezie krwinek, a także alfa-laktoalbumina, która wzmacnia odporność organizmu oraz bierze udział w transporcie składników odżywczych. Poza białkami w mleku znajdziemy między innymi niezbędne dla prawidłowego metabolizmu cholesterolu nienasycone kwasy tłuszczowe, wapń stanowiący budulec zębów i kości, fosfor, magnez, lipidy oraz witaminy A, B12, D, K i inne.

Kto powinien pić mleko?

W ostatnich latach opublikowano wiele badań, które dostarczają danych na temat zarówno pozytywnego, jak i negatywnego wpływu mleka krowiego na ludzki organizm. Prawda – jak zwykle – leży gdzieś pośrodku, gdyż to, czy mleko bardziej nam pomoże czy zaszkodzi zależy w dużej mierze od naszego organizmu. Bardzo wiele mówi się o alergiach pokarmowych, wywołanych między innymi przez składniki mleka – jest to tzw. skaza białkowa, która dotyka dzieci w wieku od 2 do 3 miesięcy i może z nimi pozostać do 5 roku życia. Wbrew pozorom jednak jest to przypadłość stosunkowo rzadka, dotyka ona niecałych 3% dzieci karmionych naturalnie i 2% karmionych sztucznie – 90% dzieci wyrasta z niej i nie ma jej objawów w dorosłym życiu. Z drugiej strony składniki odżywcze mleka, czyli przede wszystkim białka i wapń, są niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka, przede wszystkim tkanki mięśniowej oraz układu kostnego. Mleko i produkty mleczne powinny zostać na stałe włączone do diety osób uprawiających sport oraz pracujących fizycznie, a także osób starszych – szczególnie kobiet – którym grozi osteoporoza. Warto jednak pamiętać, że nie każde mleko dostępne w sklepie jest tak samo pożywne, dlatego najlepiej korzystać z produktów od sprawdzonych dostawców, takich jak ROTR Spółdzielnia Mleczarska.

Uszczelnianie kominów

Komin to niezbędny element konstrukcyjny każdego obiektu budowlanego, w którym istnieje system ogrzewania gazem czy paliwami stałymi. Odpowiedzialny jest on za odprowadzanie z pieca spalin, czyli mieszaniny gazów, powstających w wyniku spalania paliwa. Aby komin mógł spełniać swoją funkcję, musi być szczelny i odporny na działanie substancji z którymi ma kontakt. Nieszczelność komina może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Czym grozi nieszczelność komina?

Nieszczelny komin ma bardzo duży, negatywny wpływ nie tylko na komfort mieszkania, ale również stan techniczny samego budynku. Widoczne sygnały, sugerujące, że z naszym kominem jest coś nie tak, to unoszące się w domu nieprzyjemne zapachy, a także ciemne plamy i pękające tynki na ścianach sąsiadujących z przewodem kominowym. Jeśli zauważymy takie zmiany, powinniśmy jak najszybciej zdecydować się zbadanie szczelności komina – jeśli tego nie zrobimy, przenikające do wnętrza domu substancje będą powodować dalsze niszczenie domu i wpływać na nasze zdrowie. Należy pamiętać, że wiele substancji zawartych w spalinach jest szkodliwa dla człowieka i przy zbyt dużym stężeniu mogą prowadzić do śmiertelnego zatrucia. Zwiększają one również ryzyko wybuchu pożaru w domu.

Metody uszczelniania kominów

Istnieje kilka metod uszczelniania kominów. Pierwszą jest szlamowanie przewodu kominowego, polegające na wylaniu na wewnętrzne ściany komina masy uszczelniającej – w wyniku tego zabiegu komin przebiera kształt tuby. Możliwe jest również zamontowanie wewnątrz przewodu specjalnych wkładów, które szczelnie przylegają do murowanych ścian komina i oddzielają je od kwaśnych spalin. Wśród wkładów znajdziemy produkty wykonane z ceramiki i stali oraz tzw. wkłady rozprężne – wytwarza się je z elastycznego tworzywa, które po umieszczeniu w przewodzie pompuje się sprężonym powietrzem.

Niezależnie od wybranej metody, uszczelnianie kominów jest zadaniem trudnym, wymagającym odpowiednich kwalifikacji, sprzętu oraz materiałów. Źle wykonanie uszczelnienie nie spełnia swojego zadania, jeśli zatem nie posiadamy w tej materii żadnego doświadczenia, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnych kominiarzy, np. firmy Komino, prowadzącej swoją działalność od 1995 roku.

Malowniczy hotelik idealnym miejscem na organizację wesela

Przygotowania do ślubu i wesela wiążą się z podjęciem wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór idealnej sali na wesele, co często określane jest jako najtrudniejsze, zaraz po wyborze sukni ślubnej przez pannę młodą. Kiedyś przyszli małżonkowie nie mieli tak dużego wyboru, jak dzisiaj. Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat wyboru idealnego miejsca na wesele – przytulnego hoteliku.

Idealna sala weselna

Jest bardzo wiele elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając salę weselną. Pierwsza kwestia to oczywiście wielkość sali – powinniśmy wziąć pod uwagę stosunek wielkości sali do zaproszonych gości. Istotna jest dla nas także lokalizacja, koszt wynajęcia i wygląd. Warto zdecydować się na salę weselną w hotelu, ponieważ nie musimy się wówczas obawiać o bazę noclegową. Należy oczywiście zarezerwować salę i pokoje noclegowe dla naszych gości z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeżeli chodzi o wielkość sali, paradoksalnie lepiej jest wybrać salę nieco mniejszą, niż za dużą. Animator na weselu będzie starał się zachęcić naszych gości do zabawy, ale jeśli parkiet będzie potężny, część z nich mimo wszystko może się nie ośmielić, by na niego w końcu ruszyć. Trudno wyobrazić sobie pamiątkowy film, czy zdjęcia, z wesela, na którym panują pustki. Nie należy też przesadzić w drugą stronę, ponieważ zbyt ciasna sala szybko stanie się duszna i nieciekawa.

Baza noclegowa i dodatki

Nawet jeżeli organizujemy wesele w rodzinnym mieście i większość naszych gości po zabawie po prostu wróci do własnych domów, bezwzględnie powinniśmy zadbać o gości przyjezdnych. W przypadku drobnych wesel, na które zapraszane jest niewiele osób, organizatorzy czasem zapewniają nocleg u swoich bliskich – mówi nam przedstawiciel Hotelu Orańskiego Stara Morawa. W większości przypadków jednak potrzebne są dodatkowe noclegi dla gości. W niektórych hotelach, które zajmują się organizacją wesel, poza udostępnieniem sali, pokojów i zapewnieniem menu, znajdziemy dodatkowe plusy. To kompleksowa obsługa i opracowanie scenariusza weselnego. W pięknie położonych hotelach do dyspozycji gości są dodatkowo tereny zielone, które stanowią idealną bazę pod zdjęcia plenerowe.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu