meble kolonialne

Co charakteryzuje meble kolonialne?

Spośród wielu stylów mebli, jednym z najczęściej powracających i cieszącym się dużą popularnością, jest styl kolonialny. Wiele osób kojarzy ten termin, jednak duża część nie jest w stanie dokładnie określić, co właściwie on oznacza.

Styl kolonialny – co to znaczy?

Skojarzenia mebli kolonialnych ze zjawiskiem kolonializmu jest jak najbardziej słuszne. Styl ten rozkwitł w XIX wieku w bogatych brytyjskich posiadłościach na obszarach Afryki i Azji, znajdujących się pod władzą Wielkiej Brytanii. Trudno jednoznacznie nakreślić ramy stylu kolonialnego, gdyż odwoływał się on w dużej mierze od lokalnej kultury, a ta była bardzo zróżnicowana. Generalnie przyjmuje się, że stanowi on połączenie tradycyjnych brytyjskich elementów wystroju z orientalnymi naleciałościami.

Cechy mebli kolonialnych

Choć istnieje nie jeden, a wiele styli kolonialnych, to między nimi zauważyć można kilka cech wspólnych. Są to między innymi:

 • Materiały – meble kolonialne wykonuje się zwykle z litego drewna, najczęściej egzotycznych gatunków, wśród których wymienić można między innymi akację azjatycką, teak, mahoń, palisander. Gatunki te są cenne ze względu na swoją wysoką wytrzymałość oraz bardzo charakterystyczną kolorystykę. Ważne jest, by w procesie produkcji nie utraciły one swojej barwy.
 • Masywność – meble kolonialne już na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie bardzo solidnych i trwałych. Wrażenie jest jak najbardziej słuszne, gdyż konstruowane są z użyciem technik gwarantujących ich przydatność na całe lata. Zwykle są pokaźnych rozmiarów, co w połączeniu z naturalną, „ziemną” kolorystyką sprawia, że potrzebują one raczej dużo miejsca. Ustawione w niewielkim mieszkaniu mogą łatwo zdominować przestrzeń, będziemy się wśród nich czuć nieco przytłoczeni. Wyjątkiem od tego są meble wytwarzane z użyciem rattanu lub bambusa.
 • Ornamenty – nie wszystkie meble kolonialne są dodatkowo dekorowane, często jednak można na nich znaleźć ornamenty nawiązujące do kultury orientalnej lub afrykańskiej.

Piękne meble kolonialne do urządzenia każdego pomieszczenia znajdziemy w ofercie firmy Dobre Meble, specjalizującej się w sprzedaży produktów z Indii i innych krajów Dalekiego Wschodu.

kosze na smieci

Jak wybrać kosze idealne do przestrzeni miejskiej?

Dbanie o przestrzeń publiczną należy przede wszystkim do miejscowej administracji, jednak zakup niektórych elementów znajdujących się na zewnątrz budynków należy do ich właścicieli. Warto by były one nie tylko funkcjonalne, ale także zgrane z architekturą i otoczeniem. Kosze na śmieci, ławki, osłony na rośliny, zadaszenia czy słupki – na co dzień nie zwracamy na nie uwagi, a jednak mogą cieszyć oko.

Kosze betonowe i stalowe

Ciężkie kosze wykonane z betonu to doskonałe rozwiązanie dla dużych osiedli, gdzie lżejsze mogłyby się nie sprawdzić z wiadomych powodów. Niestety nie wszyscy szanują dobra publiczne. Betonowy śmietnik trudno jest przewrócić i zniszczyć. Betonowe kosze na śmieci wcale nie muszą być nieestetyczne i byle jakie. Zerkając na stronę producenta małej architektury Ziegler Studio z Wrocławia, można zobaczyć jak różne i ciekawe mogą być elementy, które wkomponowane są w miejski krajobraz. Podobnie jest z koszami stalowymi, które mogą być obudowane drewnianym olistwowaniem, czy wyposażone w daszek z popielniczką. Żółte, fioletowe, zielone, błękitne – do wyboru, do koloru. Mamy tu niezwykle szeroki wybór produktów.

Kosze do zadań specjalnych

Koszami na śmieci do zadań specjalnych nazwaliśmy kosze do selektywnej zbiórki odpadów, popielnice i kosze na odchody naszych psich towarzyszy. Kosze do selektywnej zbiórki odpadów na pewno dobrze sprawdzą się przy urzędach czy budynkach firmowych. Podobnie jest z popielnicami, które powinny być stawiane w miejscach, gdzie nie ma zakazu palenia, a wręcz jest to strefa palaczy. W dużych korporacjach zwykle są wydzielone pomieszczenia, w których można palić, jednak w mniejszych firmach niekoniecznie. Dlatego popielnica to dobre rozwiązanie na przykład przy budynkach, w których mieszczą się siedziby kilku różnych firm. Kosze na psie odchody powinny zapewniać mieszkańcom spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż umieszczanie na trawnikach wokół osiedla tabliczki z zakazem wyprowadzania zwierząt. W końcu właściciele czworonogów muszą gdzieś wychodzić z nimi na spacery i zwyczajnie nie są w stanie takich zakazów przestrzegać.

dom dla alergika

Charakterystyka domu idealnego dla alergika

Alergie to schorzenia typowe dla obecnych czasów. Są nie tylko bardzo uciążliwe, utrudniają normalne funkcjonowanie, ale również mogą być przyczyną innych, znacznie poważniejszych dolegliwości, między innymi schorzeń dermatologicznych oraz chorób związanych z układem oddechowym i pokarmowym. Jednym z najważniejszych czynników, umożliwiających ograniczenie wpływu alergenów na nasze życie, jest zadbanie o odpowiednie warunki w najbliższym otoczeniu. Dom jest miejscem, w którym spędzamy znaczną część naszego dnia – oto kilka cech domu przyjaznego alergikom.

Właściwe surowce

Domy dla alergików powinny być przede wszystkim wykonane z odpowiednich, naturalnych materiałów, takich jak drewno z celulozową izolacją. Posiada ono ciekawą właściwość, stawiającą je ponad materiałami konwencjonalnymi, takimi jak cegła, mianowicie pozytywnie wpływa na mikroklimat wewnątrz domu. Jest to możliwe dzięki temu, że drewno „oddycha” i zawiera żywice oraz soki. Do wykończenia ścian drewnianych w domu antyalergicznym stosuje się powłoki posiadające atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Konstruowanie drewnianych domów specjalne dla alergików jest specjalnością firmy budowlanej ITS.

Bardzo ważnym elementem jest również wybór odpowiedniego materiału do pokrycia podłóg. W domach dla alergików bardzo dobrze sprawdzą się podłogi drewniane lub terakota. W przypadku uczulenia na kurz warto jest się również zastanowić nad położeniem paneli, które są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości oraz usuwaniu gromadzącego się kurzu oraz mniej uciążliwe w konserwacji różnymi środkami.

Wentylacja

Bardzo istotnym elementem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania domu, jest zastosowanie odpowiedniej wentylacji. Sprawnie działające systemy wentylacji zapewniają równomierny dopływ świeżego, czystego powietrza z zewnątrz oraz usuwają zanieczyszczenia, brzydkie zapachy oraz wilgoć z pomieszczeń. Nadmiar wilgoci jest szczególnie niebezpieczny dla alergików, gdyż utrudnia ona oddychanie i sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, takich jak bakterie, grzyby i roztocza.

Jednym z ważniejszych elementów systemy wentylacji są… okna. To bowiem właśnie przez nie powietrze przedostaje się do wnętrz, nawet gdy są zamknięte. Niegdyś powietrze w pomieszczeniach ulegało wymianie nawet siedem razy w ciągu godziny – była to zasługa niskiej szczelności okien. Obecna technologia sprawia, że okna są znacznie szczelniejsze, lepiej utrzymują ciepło w domu, jednak kosztem skutecznej wentylacji. Do domu alergików najlepszym wyborem będą okna drewniane, które charakteryzują się wysokim współczynnikiem izolacyjności cieplnej, przy jednoczesnym zachowaniu dobrych parametrów wentylacyjnych lub okna plastikowe z zainstalowanymi nawiewnikami, które umożliwią wentylację pomieszczenia.

Współczesne budownictwo jest w stanie zapewnić alergikom bardzo komfortowe warunki do mieszkania. Jeżeli mamy skłonności do alergii, przeszkadza nam nadmiar kurzu czy wilgoci, powinniśmy poważnie podejść do tematu budowy domu. Jednym z liderów na rynku w budowie domów dla alergików jest wspomniana już wcześniej firma ITS z Koszalina.

pustki pogornicze

Zagrożenia wynikające z braku zabezpieczenia pustek pogórniczych

Nie jest żadną tajemnicą, że działalność człowieka degraduje środowisko naturalne. Pozyskując złoża, produkując energię i rozbudowując miasta, niszczymy gleby, zanieczyszczamy wodę i powietrze. Wiele z tych zniszczeń jest niebezpiecznych dla nas samych. Jakie są zagrożenia wynikające z braku zabezpieczenia pustek pogórniczych?

Pustki pogórnicze – dlaczego są niebezpieczne?

Miejsca, w których wydobywano podziemne zasoby – na przykład węgiel, sól lub złoża metali – są bardzo poważnie naruszone przez działalność górniczą. Aby wydobyć coś spod ziemi, musimy wdrążyć się wielkimi maszynami, utorować drogę, która będzie dostatecznie szeroka, aby wydobycie było wydajne i opłacalne. Wydobywając paliwa i kruszce, pozostawiamy w tym miejscu wielkie puste przestrzenie. Podziemne dziury, groty i wydrążenia poważnie naruszają strukturę gleby i jej gospodarkę wodną. Ziemia, pod którą zieje niewidoczny z powierzchni otwór, może się w każdej chwili zawalić, a osuwając się – przysypać kogoś, kto akurat się tam znajdzie. Tak niestabilny grunt nie nadaje się nawet do spacerowania po nim, nie wspominając o jakimkolwiek budownictwie na niepewnych terenach. Mogłoby się to skończyć katastrofą budowlaną i wieloma ofiarami. Miejsca pustek pogórniczych pozostają nie tylko niebezpieczne, ale też nieużyteczne, co jest stratą dla wszystkich – zarówno inwestorów, jak i lokalnej społeczności.

Sposoby zabezpieczania pustek pogórniczych

Na szczęście skutki działalności kopalń nie są nieodwracalne. Można do pewnego stopnia przywrócić glebie stabilność, a przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo w pobliżu dawnego wyrobiska. Wyspecjalizowane w uzdatnianiu gleby firmy przeprowadzają w tym celu roboty posadzkowe, np. iniekcje emulgatu spajającego, aby wypełnić szczeliny w gruncie.

Iniekcje metodą grawitacyjną polegają na tym, że substancja mająca wypełnić lukę w gruncie jest wpuszczana pod ziemię przy pomocy głębokiego nawiertu oraz rury, przez którą transportowany jest emulgat. W zależności do typu podłoża jest on płynny lub sypki, wykonany np. z popiołu, cementu, naturalnych kruszyw mineralnych. Taka mieszanka nie tylko wypełnia pustki pogórnicze, ale też uzdatnia glebę do ponownego wykorzystania, wzmacniając jej naruszoną strukturę. Bez podziemnych wyrw nie ma także obawy przed zawaleniem, a więc na terenie pokopalnym mogą przebywać ludzie.

Praca na terenie pustek pogórniczych jest trudna i niebezpieczna, zwłaszcza że w grę wchodzą ciężkie maszyny. Odpowiednim zapleczem technologicznym i badawczym do tego typu realizacji dysponuje Geotest.

 

przeglad-samochodu

Co jaki czas należy wykonać przegląd samochodu?

Przegląd techniczny samochodu to obowiązek każdego kierowcy, bez względu na to, od jakiego czasu posiada on swoje auto. Co więcej, jest to wymóg ustawowy. Brak dbałości o te kwestie jest nie tylko zagrożeniem dla podróżujących danym pojazdem osób. Nieprzeprowadzenie okresowej kontroli może nawet spowodować konsekwencje prawne.

Kiedy wykonać przegląd auta?

Wielu kierowców, szczególnie tych, którzy dotąd nie posiadali jeszcze samochodu, nie wie dokładnie, kiedy wykonać kontrolę pojazdu. Zapisy jasno określają te kwestie, a dokładniej mówią, iż w przypadku nowego samochodu pierwszy przegląd techniczny powinien być wykonany po trzech latach od jego zarejestrowania. Następny wyznaczony według przepisów termin upływa po kolejnych dwóch latach, zanim samochód osiągnie wiek 5 lat. Trzeba tego dopilnować, aby nie przekroczyć określonych odgórnie ustaleń. Po tym okresie czasu konieczne jest wykonywanie corocznych przeglądów. Każdego roku do stacji kontroli muszą się także zgłaszać właściciele samochodów z zainstalowaną instalacją LPG. W przypadku aut służących do nauki jazdy, taksówek oraz samochodów służących do przewozu od 5 do 9 osób, a także pojazdów uprzywilejowanych i do transportowania substancji niebezpiecznych także należy odwiedzać stację kontroli corocznie.

Kategorie usterek pojazdów

Usterki, które mogą zostać wykryte podczas przeglądu technicznego, dzielą się na kilka kategorii. Pierwszy typ usterek to usterki drobne, które nie mają istotnego wpływu na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego czy na ochronę środowiska naturalnego. Samochód może być nadal użytkowany, ale należy nakazać kierowcy ich usunięcie. Drugi rodzaj to usterki istotne, które mogą już oddziaływać na wyżej nadmienione elementy. Defekty te trzeba usunąć w ciągu dwóch tygodni i dopiero wówczas można ponownie starać się o podstemplowanie dowodu rejestracyjnego. Jeśli zaś chodzi o trzeci typ usterek, to usterki stwarzającego zagrożenie, które uniemożliwiają korzystanie z badanego pojazdu. Nie może on zostać ponownie dopuszczony do ruchu, dlatego stacja kontroli zatrzymuje dowód i przesyła do wydziału komunikacji. Kierowca również ma dwa tygodnie na naprawę pojazdu.

Co ważne, kiedy kierowca zostanie zatrzymany przez policję, również może zostać skierowany na przegląd techniczny auta. Trzeba koniecznie się na niego stawić, jeśli nie chcemy mierzyć się z konsekwencjami prawnymi. Przeglądy najlepiej jest wykonywać w profesjonalnych stacjach kontroli – mówi nasz ekspert z firmy Celmer Auto Moto.

Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko jest, jak należy.

przedluzacz-elektryczny

Rozbijanie prądu? Zasada działania przedłużacza elektrycznego

Prąd elektryczny jest nam niezbędny do codziennego funkcjonowania. Każdy budynek mieszkalny lub użytkowy powinien być wyposażony w instalację elektryczną, umożliwiającą efektywne podłączenie wszystkich niezbędnych odbiorników prądu. Niestety, nie zawsze ilość gniazdek elektrycznych jest wystarczająca, by podłączyć wszystkie sprzęty, których potrzebujemy. Czasem również odległość między gniazdem a miejscem, w którym chcemy ustawić odbiornik jest większa niż zasięg kabla – w takich sytuacjach konieczne jest zastosowania przedłużacza elektrycznego.

Czym jest przedłużacz elektryczny i jak działa?

Przedłużasz elektryczny to proste urządzenie, z pomocą którego możliwe jest zwiększenie zasięgu kabla danego urządzenia lub podłączenie wielu sprzętów do jednego gniazda elektrycznego (przedłużacze z rozgałęzieniem). Przedłużacz jest odcinkiem elektrycznym, wyposażonym we wtyczkę, umożliwiającą podłączenie go do sieci elektrycznej oraz jedno lub więcej gniazdek, do których można włączyć odbiornik.

Rodzaje przedłużaczy

Dostępne na rynku przedłużacze możemy podzielić na wiele kategorii, biorąc pod uwagę miejsce i sytuacje, w jakich będą stosowane ich zastosowania (wnętrza, ogrody, place budowy, biura wyposażone w komputery etc), parametry fizyczne, długość, zastosowaną izolację, ilość w żył w przewodzie, wyposażenie (np. osłona termiczna, wyłącznik). Generalnie jednak dzieli się je na:

 • Pojedyncze – wyposażone w jedno gniazdko
 • Listwowe – wyposażone w dwa lub więcej gniazd. Często tego rodzaju przedłużacze posiadają wyłącznik, odcinający dopływ prądu do wszystkich gniazd
 • Bębnowe – wyposażone zwykle w do czterech gniazd. Najczęściej stosowane na placach budowy lub w zakładach przemysłowych, gdzie wymagana jest duża swoboda w operowaniu urządzeniami pobierającymi prąd.

Specyficzną odmianą przedłużacza jest tak zwana złodziejka – jest to rozgałęziacz pozbawiony przewodu, który umożliwia podłączenie do pojedynczego gniazdka większej ilości odbiorników. Termin „złodziejka” pochodzi z czasów, kiedy liczniki elektryczne nie były stosowane, opłaty za prąd były ustalane na podstawie ilości gniazdek w budynku.

Szeroki wybór przedłużaczy znajdziemy w ofercie hurtowni elektrycznej Supervolt.

organizacja wesela

Przywitanie pary młodej: chlebem i solą czy szampanem?

Walka tradycji z nowoczesnością chyba nigdzie indziej nie przyjmuje takiego oblicza jak w przypadku wesela. Na jego wyprawienie często zrzucają się zarówno państwo młodzi, jak i ich rodzice, w związku z czym obie strony chcą mieć coś do powiedzenia, jeśli chodzi o przebieg uroczystości. Niestety w wielu przypadkach międzypokoleniowe różnice gustów potrafią być niemal nie do pogodzenia.

Młodzi chcieliby wykwintnego bankietu z big bandem, a przyszli teściowie nie wyobrażają sobie wesela bez „Białego misia” i oczepin o północy. Jedni woleliby podać sushi, drudzy twardo obstają za smalcem i żurem. Brzmi znajomo? Jak rozwiązać ten konflikt, by rodzinie nie było przykro, ale też by nowożeńcy wspominali ten szczególny dzień jak najlepiej? Jest kilka wyjść do wyboru.

Albo rybki, albo akwarium

Pierwsze zakłada dostosowanie się jednej ze stron do drugiej. Ponieważ i tak dochodzi tu do ustępstwa, należy przeprowadzić je tak, aby nikt nie poczuł się lekceważony. Jeśli warunkiem dofinansowania ze strony krewnych jest morze wódki i disco polo, a państwo młodzi woleliby serwować gościom wino i smooth jazz – mają do wyboru: albo zgodzić się na stylistykę, którą proponuje rodzina, i skorzystać z możliwości zaproszenia większej liczby osób, albo grzecznie podziękować za pomoc finansową i urządzić skromniejsze przyjęcie, za to w bardziej odpowiadającej im formie. Ważne, by przeprowadzić na ten temat spokojną, pełną szacunku rozmowę i rozważyć wszelkie konsekwencje podejmowanej decyzji.

Jeżeli młodzi sami finansują swoje wesele, również nie powinni stawiać sprawy w taki sposób, że „będzie jak chcą i kropka, a jak się komuś nie podoba, to może nie przychodzić”. Jeśli rodzina ma inne wyobrażenie na temat tego, jak powinna wyglądać uroczystość weselna, tutaj też najlepszym rozwiązaniem będzie spokojna, rzeczowa rozmowa, w której przedstawione – i wysłuchane! – zostaną racje obu stron. Rodzice chcą przecież dla swoich dzieci jak najlepiej, więc argumentacja np. o spełnieniu marzeń dotyczących tego, jak przebiegać ma ów specjalny dzień, powinna do nich przemówić. Grunt to nie unosić się dumą i emocjami – w okresie przygotowań do ślubu jest już i tak wystarczająco dużo stresu.

Negocjator

Pewnym rozwiązaniem jest obsadzenie w roli negocjatora wedding planerki, jeżeli korzystamy z jej usług. Zadaniem takiej osoby jest organizacja przyjęcia, na którym wszyscy będą się czuli dobrze, dlatego też powinna ona posiadać umiejętności pozwalające jej na przeprowadzenie rozmów zarówno z młodymi, jak i ich krewnymi, aby wypracować rozwiązanie zadowalające obydwie strony.

Wyjście naprzeciw

Rozwiązaniem takim często jest pewnego rodzaju kompromis, który nie pozostawi ani nowożeńców, ani ich teściów z poczuciem straty. Można przecież podać i przysłowiowy żurek, i fantazyjnie, nowocześnie wyglądający tort w ramach tej samej imprezy. Można zagrać kilka złotych przebojów na początku wieczoru, a na późniejsze godziny, kiedy część starszego pokolenia uda się na spoczynek, zostawić bardziej drapieżne współczesne hity. Tak jak można powitać przybyłych na wesele z kościoła młodych jednocześnie zarówno chlebem i solą, jak i lampką szampana.

I tak właśnie bardzo często się dzieje – mówi menedżer hotelu Ajax w Jankach pod Warszawą, gdzie odbyła się już niejedna uroczystość. Łączenie tradycji z nowoczesnością, rdzennie polskich zwyczajów z pewnym kosmopolityzmem jest już nawet swego rodzaju trendem, który pozwala godzić pokolenia i umożliwia dobrą zabawę wszystkim weselnikom.

rozmieszczenie glosnikow

Jak prawidłowo rozmieścić głośniki?

Wysokiej jakości dźwięk jest kluczowy, jeśli chcemy czerpać pełną przyjemność ze słuchania muzyki ulubionych wykonawców lub oglądania filmów za pośrednictwem kina domowego. Drogi sprzęt nagłaśniający to jednak nie wszystko – ważne jest również właściwe jego rozmieszczenie w pokoju lub salonie. Oto kilka porad jak ustawić głośniki, by dźwięk z nich płynący nabrał mocy i wyrazistości.

Jaki system?

Zasadniczą kwestią jest rodzaj systemu nagłaśniającego, jaki posiadamy. Najprostszym systemem są kolumny 2.0, czyli popularne stereo. Umieszczamy jest po prostu symetrycznie wzdłuż osi pomieszczenia, pamiętając jednak by nie odsuwać ich od siebie zanadto – w przeciwnym wypadku będziemy mieli do czynienia z tzw. dziurą stereofoniczną. Sprawa komplikuje się w przypadku systemów bardziej rozbudowanych. Systemy głośników 5.1 są powszechnie wykorzystywane do nagłaśniania kina domowego – rozmieszczenie wszystkich urządzeń nastręcza sporo problemów mniej wyrobionym użytkownikom.

Na co zwracać uwagę podczas rozmieszczania sprzętów?

W urządzaniu własnej sali kinowej lub kącika muzycznego powinniśmy brać pod uwagę kilka kwestii. Między innymi:

 • Położenie słuchacza/widza – pierwszym krokiem jest ustalenie, z jakiego punktu pomieszczenia będziemy słuchać muzyki lub oglądać film. W tym drugim przypadku najlepiej jest ustawić fotel lub kanapę dokładnie na wprost telewizora – oba te punkty powinny znajdować się na jednej z osi pokoju. Pamiętajmy, że po prawidłowym ustawieniu przetworników względem wybranego przez nas miejsca, to właśnie w nim będzie skupiać się najwięcej dźwięków, a zatem ich jakość będzie najwyższa właśnie w tym punkcie pomieszczenia.
 • Inne obiekty w pomieszczeniu – po wstępnym rozlokowaniu przetworników powinniśmy z wybranego przez nas miejsca sprawdzić, czy między nimi a nami nie znajdują się żadne inne przedmioty, które mogłyby zakłócić rozchodzenie się fali dźwiękowej.
 • Wytłumienie ścian i podłogi – twarde powierzchnie, czyli gołe ściany i podłogi sprawiają, że dźwięk odbija się od nich. Dlatego w odpowiednio dużych, pustych pomieszczeniach mamy do czynienia z echem. Nawet śladowy pogłos może mieć duży wpływ dla naszej percepcji dźwięków, dlatego warto zadbać o wytłumienie ścian i podłóg. Możemy to osiągnąć kładąc na podłodze między głośnikiem a naszym stanowiskiem dywan, a przy ścianach stawiając np. regały na książki i inne meble.

Należy pamiętać, że praktycznie nie ma dwóch pomieszczeń o takich samych właściwościach akustycznych – na rozchodzenie się dźwięku w każdym z nich wpływa między innymi ich wielkość, kształt, rodzaj wykończenia oraz znajdujące się w nim przedmioty. Dlatego nie powinniśmy sugerować się gotowymi instrukcjami na temat rozmieszczenia głośników. Najlepsze efekty osiągniemy metodą prób i błędów lub korzystając z usług profesjonalnych firm, takich jak salon Audiofil, zajmujących się sprzedażą i konfiguracją systemów audio na indywidualne zamówienie.

 

makijaz-permanentny

Przeciwwskazania do makijażu permanentnego

Makijaż permanentny to zasadniczo bardzo bezpieczna forma poprawiania urody, dzięki której oszczędzić codziennie można mnóstwo czasu i nerwów, a w dłuższej perspektywie – również pieniędzy na niektóre kosmetyki. Nie wszyscy jednak mogą się poddać zabiegowi jego wykonania – niektórzy tylko czasowo, inni niestety trwale. Sprawdź poniżej, czy nie znajdujesz się w grupie osób, które powinny poczekać, zrezygnować albo skonsultować cały pomysł z lekarzem.

Bezwzględne przeciwwskazania

Makijażu permanentnego na pewno nie wolno wykonywać, jeżeli ktoś reaguje alergicznie na substancje barwiące (obecne np. w farbach do włosów), a także te służące do przeprowadzania znieczuleń. Tendencja do powstawania na skórze koloidów i blizn to również czynnik wykluczający. Zabieg może też wywołać rzut łuszczycowy albo nowe ogniska bielactwa, dlatego osoby z tymi przypadłościami muszą niestety pożegnać się z myślą o makijażu permanentnym, podobnie jak te cierpiące na nowotwory, hemofilię, zaawansowane choroby tarczycy oraz przewlekłe zapalenia wirusowe takiej jak żółtaczka i inne zapalenia wątroby, czy też HIV/AIDS.

Kiedy lepiej poczekać?

Krótkotrwałe infekcje, zarówno wirusowe, jak i bakteryjne (w tym choroby zakaźne), tylko chwilowo – aż do momentu całkowitego wyleczenia – dyskwalifikują z poddania się zabiegowi, niezależnie jednak od tego, czy obejmują jedynie określony obszar naskórka, czy też mają charakter ogólnoustrojowy, wywołując gorączkę. Z robieniem makijażu permanentnego powinny też poczekać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także te w trakcie menstruacji.

Makijaż permanentny a leki

Również przyjmowanie niektórych leków należy zakończyć wcześniej. Najlepiej spytać lekarza, czy leki, które zażywamy, nie będą przeszkodą w poprawianiu urody tą metodą. Do farmaceutyków takich należą natomiast na pewno substancje wpływające na krzepliwość krwi, leki sterydowe, które spowalniają gojenie, oraz oczywiście wszelkie kuracje nowotworowe, czyli zarówno chemo-, jak i radioterapia. Także niektóre leki oddziałujące na układ nerwowy (np. uspokajające, nasenne, antydepresanty) nie powinny być przyjmowane w czasie, w którym chcemy wykonać makijaż permanentny.

Niektórzy twierdzą, że jakiekolwiek problemy psychiczne, nerwice czy nawet częste huśtawki nastrojów mogą być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu, podobnie jak epilepsja czy choroby serca. Inni sądzą natomiast, że jeśli choroba jest pod kontrolą, makijaż permanentny można wykonać.

Tak jest chociażby w przypadku cukrzycy, ale ostateczną decyzję oddajmy w ręce naszego lekarza – radzi specjalistka z Centrum Makijażu Permanentnego w Gliwicach.

Na pewno zaś musimy wyleczyć wszelkie zmiany skórne w miejscu zabiegu przed jego wykonaniem. Należą do nich różnego rodzaju uszkodzenia, świeże blizny, poparzenia słoneczne, wybroczyny, trądzik ropowiczy albo czynna opryszczka – ale też brodawki oraz znamiona.

Inne przeszkody

Z dolegliwości, które nie tak łatwo połączyć z zabiegiem przeprowadzanym w obrębie skóry, jako czasowo dyskwalifikujące z wykonywania makijażu permanentnego wymienić należy dodatkowo półpasiec, choroby weneryczne, schorzenia oczu, m.in. zapalenie spojówek lub stwardnienie siatkówki (jak również niedawne lub planowane zabiegi operacyjne tego organu), a nawet przypadłości natury stomatologicznej, jeżeli wciąż jesteśmy w trakcie leczenia.

optymalizacja-podatkowa

Na czym polega optymalizacja podatkowa?

Prowadzenie firmy lub zarządzanie podatkami przedsiębiorstwa czy instytucji jest jak jazda samochodem – cel jest zawsze ten sam, ale możemy do niego dojechać różnymi drogami. Podobnie jest z podatkami; z całą pewnością będziemy je płacić – jednak jeśli przyjrzymy się bliżej prawu podatkowemu, to może się okazać, że możemy płacić ich mniej. Jak przebiega optymalizacja podatkowa firmy?

Oszukiwania państwa czy przedsiębiorczość?

Mówi się, że w życiu można być pewnym tylko dwóch rzeczy – śmierci i podatków. Jednak o ile na to pierwsze nie mamy wpływu lub jest on bardzo mały, tym drugim możemy manipulować w takim stopniu, w jakim pozwala nam nasze prawo. Nie polega to oczywiście na unikaniu podatku ani omijania prawa, bo wtedy mamy już do czynienia z oszustwem – ale może się okazać, że sposoby na osiągnięcie tego samego celu ekonomicznego są różnie opodatkowane. O ile jeszcze kilka-kilkanaście lat temu wprowadzenie w przedsiębiorstwie optymalizacji podatkowej było przejawem niespotykanej przedsiębiorczości, o tyle dziś staje się już standardem.

System podatkowy w Polsce

System podatkowy w Polsce jest bardzo skomplikowany i niejasny. Dla tych, którzy poruszają się po nim bez rozeznania, polskie podatki mogą wręcz hamować rozwój przedsiębiorstwa – i bardzo często tak robią. Dlatego też opracowanie strategii podatkowej pozwala firmie rozwinąć skrzydła, a niekiedy jest ostatnią deską ratunku. Sprawy dodatkowo nie ułatwia fakt, że w polskich urzędach przyjęło się domniemanie oszustwa w sytuacji, gdy ktoś próbuje wykazać się przedsiębiorczością i rozwijać się gospodarcza. Jednak pomimo tych trudności, jest całkiem spore pole do popisu w tej dziedzinie.

Możliwości optymalizacji podatkowej

Sposobów jest wiele i szczegółowa ich lista zależy od rodzaju przedsiębiorstwa, jakie prowadzimy. Jest jednak kilka najpopularniejszych sposobów:

 • Odpis amortyzacyjny dla firmy, która dopiero wchodzi na rynek – odpisuje się środki trwałe wpisane do ewidencji, których wartość nie przekracza 100.000 euro;
 • Wydłużenie okresu rozliczeniowego;
 • Dobór trybu rozliczenia podatku – miesięczny lub kwartalny;
 • Ulga na zadłużony VAT – jeśli nie nastąpiła zapłata za sprzedaż w ciągu 180 dni, to mamy możliwość korekty wykazanego w deklaracji podatku VAT;
 • Uproszczenie zaliczki na podatek dochodowy;
 • Zaliczenie kosztów prac rozwojowych;
 • Odroczenie płatności podatku lub tzw. kredyt podatkowy.

To jednak tylko wybrane możliwości, na które pozwala polskie prawo i które można przeprowadzić całkowicie legalnie. Opracowanie szczegółowej i bardziej efektywnej optymalizacji podatkowej wymaga skonsultowania się z doradcą podatkowym. Taką konsultację można przeprowadzić np. w kancelarii Anny Obary.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu