pudelka kartonowe

Na co zwrócić uwagę, wybierając pudełka kartonowe do przeprowadzki?

Przeprowadzki zazwyczaj wiążą się z dużym zamieszaniem i całą masą stresu. Żeby ułatwić sobie zadanie i w miarę bezboleśnie przenieść się do nowego mieszkania, warto odpowiednio się przygotować.

Zanim przystąpimy do pakowania swojego dobytku, powinniśmy zastanowić się, jakich opakowań będziemy potrzebowali – podpowiada nasz rozmówca z WOK Marian Górny.

Stanowczo odradzałbym stosowanie identycznych kartonów do pakowania wszystkich rzeczy. Wybór różnych pudeł, przeznaczonych do odpowiednich grup przedmiotów, ułatwi ich noszenie i pozwoli łatwiej odnaleźć się podczas rozpakowywania w nowym lokum.

Duże pudełka do przeprowadzki

Bardzo pojemne pudła kartonowe są niezbędne do pakowania dużych objętościowo, ale lekkich przedmiotów. Do takich kartonów zapakuj ubrania, pościel, ręczniki i inne domowe tekstylia. Do przewozu przedmiotów, które są lekkie i nie ulegają zbyt łatwym uszkodzeniom, nie musisz też sięgać po najmocniejsze pudełka; wystarczą kartony 3-warstwowe.

Średnie pudełka do przeprowadzki

Średnie pudełka są niezbędne do zapakowania ciężkich przedmiotów, takich jak np. książki. Spakowanie biblioteczki do dużego kartonu sprawia, że jego udźwignięcie okazuje się niemożliwe. W efekcie nie dopakowujemy pudeł do pełna, a powietrze „wiezione” w niewykorzystanej przestrzeni zajmuje bezcenne miejsce w aucie.

Zdecydowanie rozsądniej jest więc sięgnąć po opakowania mniejszego rozmiaru, które w pełni i wygodnie wykorzystamy. Tutaj warto zdecydować się na te mocniejsze, najlepiej 5-warstwowe kartony, dzięki czemu zyskamy pewność, że nasz dobytek nie rozsypie się gdzieś w trakcie transportu.

Małe pudełka do przeprowadzki

Małe pudełka kartonowe do przeprowadzki są niezbędne do spakowania drobnych przedmiotów, takich jak sztućce, kosmetyki, biżuteria i elementy dekoracyjne. Osobne spakowanie wszystkich tych niewielkich akcesoriów, pozwoli ci szybko odnaleźć to, co najważniejsze, po przeniesieniu się do nowego mieszkania.

bus wycieczkowy

Z grupą na wakacje. Dlaczego warto rozważyć wynajem busa wycieczkowego?

Busy wycieczkowe cieszą się coraz większą popularnością, skutecznie wypierając masowe środki transportu, takie jak autokary czy pociągi. Wielkogabarytowy samochód to gwarancja wygody, funkcjonalności i fachowego wsparcia ze strony doświadczonego kierowcy.

Komfort podróżowania

Busy stanowią idealne połączenie komfortu, typowego dla przejazdu samochodem osobowym, oraz masowości podróżowania, jaką zapewniają pociągi i autokary. W standardowym minibusie mieści się 9 osób (z kierowcą), choć istnieją modele większe, dysponujące ilością siedzisk do 20+1 – pojazd tego typu ma na wyposażeniu m.in. firma przewozowa INTERBUS z Żar. Na przestrzeń w busie można swobodnie wpływać, rozkładając i rozsuwając fotele. Pasażerowie nie siedzą zatem stłoczeni, tak jak ma to miejsce w publicznych środkach transportu.

Komfort nie ogranicza się jednak wyłącznie do liczby siedzeń. Decyduje o nim również rozległa przestrzeń bagażowa, dzięki której zabranie wielkich kufrów i waliz nie nastręcza trudności. Miłą atmosferę jazdy zapewniają ponadto panoramiczne szyby, systemy klimatyzacji i ogrzewania postojowego oraz służące czystej rozrywce wyposażenie AUDIO/TV/DVD.

Pełne bezpieczeństwo

Minibusy są wyjątkowo bezpieczne i przechodzą regularne przeglądy techniczne. Większość floty to nowoczesne pojazdy, czego często nie można powiedzieć o pamiętających zeszłą epokę autokarach i pociągach. Tym samym ryzyko awarii przy przejeździe minibusem jest zdecydowanie mniejsze, niż przy innych środkach transportu.

Jakie systemy bezpieczeństwa powinien posiadać dobrze wyposażony minibus? Oddajmy głos fachowcom. ,,Nasze pojazdy dysponują takimi rozwiązaniami technicznymi, jak systemy przeciwpoślizgowe ABS i ASR, system stabilizacji toru jazdy ADAPTIVE ESP, a także cyfrowy tachograf, umożliwiający kontrolę czasu jazdy” – komentuje ekspert firmy INTERBUS.

Profesjonalna obsługa

Wraz z wynajmem busa, zapewniamy sobie opiekę profesjonalnego kierowcy. Posiada on licencje, wymagane przy prowadzeniu wielkogabarytowych pojazdów. Poza standardowym prawem jazdy typu B, jest to prawo jazdy kategorii D oraz certyfikaty potwierdzające kompetencje zawodowe w międzynarodowym transporcie drogowym. Wiarygodne firmy umieszczają informacje o uzyskanych uprawnieniach na własnych portalach internetowych – za przykład może posłużyć strona przewozy-interbus.pl.

Dobrze wyszkolony kierowca przewiezie nas sprawnie nawet na wymagających, wycieczkowych trasach zagranicznych do Niemiec, Austrii, Szwajcarii czy krajów Beneluksu. W bezstresowej jeździe – poza wiedzą i doświadczeniem – pomogą również nowoczesne systemy nawigacji satelitarnej. Wszystko po to, aby podróżujący cieszyli się udanym wypoczynkiem już na etapie dojazdu do miejsca docelowego.

soczewki kontaktowe

Na co zwrócić uwagę przy doborze soczewek kontaktowych?

Dobór soczewek kontaktowych to zadanie niełatwe. Aby zakup okazał się w pełni udany, pod uwagę trzeba wziąć mnóstwo czynników, takich jak funkcja, właściwości i materiał wykonania soczewki.

Funkcja soczewki

Po pierwsze musimy ustalić, jakie funkcje ma pełnić nasza przyszła soczewka. Poza tradycyjnymi soczewkami do korekcji wad wzroku, w sprzedaży znajdziemy również soczewki lecznicze, wykorzystywane jako opatrunki przy schorzeniach gałki ocznej. A to jeszcze nie wszystko. Ofertę zakładów optycznych uzupełniają bowiem soczewki o właściwościach kosmetycznych. Umożliwiają one zmianę barwy tęczówki, co okazuje się pomocne przy maskowaniu niedoskonałości takich jak bielmo, blizny, przebarwienia czy brak tęczówki.

Właściwości korekcyjne

Soczewki korekcyjne cieszą się zdecydowanie największą popularnością, stanowiąc ciekawą alternatywę dla okularów. Podobnie jak tradycyjne szkła, soczewki cechują się różnymi właściwościami korekcyjnymi, które powinny być dopasowane do danej wady wzroku. W sprzedaży znajdziemy zatem tradycyjne soczewki sferyczne (jednoogniskowe), przeznaczone dla krótko- i dalekowidzów. Dla astygmatyków rekomendowane są soczewki toryczne, natomiast dla osób potrzebujących innej mocy do dali i bliży, soczewki progresywne (dwuogniskowe). Soczewki potrafią korygować wadę w zakresie od -25 do 25 dioptrii, przy czym warto pamiętać, że moc soczewek różni się nieco od mocy okularów, z uwagi na ich bezpośrednie przyleganie do rogówki. Każda soczewka ma wyznaczony własny zakres korekcji, oznaczony podstawowymi parametrami, m.in. parametrem PWR. Jest on zazwyczaj umieszczony na opakowaniu danej soczewki.

Twardość soczewki

Soczewki mogą być miękkie lub twarde. Soczewki miękkie mają strukturę hydrożelową i nadają się do długotrwałego noszenia. Łatwo się adaptują i nie sprawiają problemów przy zakładaniu, dlatego cieszą się wyjątkową popularnością wśród pacjentów. Okres przydatności soczewek miękkich jest w głównej mierze uzależniony od stopnia zawartości wody (im jej więcej, tym krótszy okres noszenia). Wyróżniamy zatem soczewki dzienne, tygodniowe, miesięczne, a nawet kwartalne. W przypadku soczewek twardych, mamy do czynienia przeważnie z modelami jednodniowymi. Decyduje o tym materiał wykonania – łatwo przepuszczający tlen i inne gazy. Soczewki tego typu są dość drogie, często nabywa się je na zasadzie specjalnych zamówień. Koszty się jednak zwracają – w postaci jakości widzenia, idealnej dla osób z astygmatyzmem, zespołem suchego oka i innymi, ciężkimi schorzeniami okulistycznymi.

Optyk pomoże

Bogactwo wyboru soczewek sprawia, że podjęcie samodzielnej decyzji zakupowej to zadanie niezwykle trudne. Na szczęście, pomocą służą optycy. Skorzystanie z usług fachowca jest wręcz rekomendowane. Doradzi on optymalne rozwiązanie, a w razie potrzeby dokona niezbędnego rozpoznania. Kluczowym w tym wypadku jest wybranie odpowiedniego gabinetu optycznego – dysponującego bogatym asortymentem soczewek i wykwalifikowaną obsługą. Miejscem, które spełnia oba te warunki, są Zakłady Optyczne OPTYCORP w Warszawie, działające przy ulicach Czumy i Powstańców Śląskich.

dom-letniskowy

Dom letniskowy bez zezwolenia? To możliwe

Spędzanie wakacji z dala od zgiełku miasta to marzenie niejednej rodziny. Aby stworzyć idealne miejsce na letni urlop, potrzebny nam domek letniskowy. Nie każdy wie, że nie każda inwestycja budowlana wymaga specjalnego pozwolenia. Dowiedzmy się więcej, aby następne wczasy spędzić tak, jak zawsze pragnęliśmy.

Jakie budynki nie wymagają pozwolenia?

Są pewne sposoby, aby uniknąć załatwiania formalności i w prostszy sposób stworzyć sobie letnią oazę. Budowa wolnostojących, parterowych budynków gospodarczych, garaży, altan, przydomowych ganków oraz oranżerii, a także wolnostojących budynków rekreacji indywidualnej nie wymaga nie wymaga starania się o zezwolenie na inwestycję – mówi nasz ekspert z firmy Domtop Zgierz.

Są jednak pewne obostrzenia. Powierzchnia budynków nie może być większa niż 35 m2. Inaczej sprawa ma się przy oczku wodnym, które również nie wymaga pozwolenia, jednak nie jest miejscem letniego wypoczynku. Może być dodatkową atrakcją koło altany, a jej wielkość może wynieść maksymalnie 50 m2.

Kiedy nie trzeba zgłaszać prac budowlanych?

Wiele prac budowlanych nie wymaga zezwolenia, ale jest również wolne od ich zgłaszania. Można spokojnie zająć się działaniami, nie przejmując się formalnościami. Takie prace budowlane obejmują stawianie altan i obiektów gospodarczych o wspomnianej powyżej powierzchni, budowanie obiektów małej architektury, ogrodzeń i wykonywanie ociepleń.

Domek letniskowy – wybierz odpowiednią firmę

Jeśli zamierzasz zbudować sobie domek letniskowy bez zezwolenia, wybierz sprawdzoną firmę, taką jak Domtop Zgierz. Liczy się najwyższa jakość produkowanych wyrobów, które mają cieszyć przez lata. Konkurencyjna oferta ma również wyróżniać się ceną, terminowością i funkcjonalnością rozwiązania. Tylko wtedy będziemy cieszyć się przyjemnymi wakacjami w gronie najbliższych, w idealnym domku spełniającym nasze oczekiwania.

piaskowanie zebow

Na czym polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów należy do najbardziej rutynowych zabiegów dentystycznych, jednak wciąż budzi w pacjentach wiele różnych obaw. Zupełnie niepotrzebnie. Proces piaskowania jest prosty, bezpieczny i całkowicie bezbolesny, a co najważniejsze – jego cykliczne powtarzanie jest niezbędne dla zachowania zdrowych zębów. Jego efekty są z kolei wprost olśniewające i pozwalają w ciągu kwadransa zyskać wspaniały, biały uśmiech.

Po co piaskowanie?

Piaskowanie zębów ma na celu usunięcie z powierzchni szkliwa zanieczyszczeń, powstałych w wyniku osadzania się barwiących substancji, pochodzących np. z kawy i herbaty, dymu tytoniowego czy nawet przetworów z ciemnych owoców – mówi ekspert z przychodni stomatologicznej Dental Clinic.

Osad ten jest niemożliwy do samodzielnego usunięcia podczas codziennego szczotkowania zębów, a jego nagromadzenie prowadzi do powstawania kamienia nazębnego. Regularne usuwanie osadów zabezpiecza zęby przed konsekwencjami postępującego kamienia, takimi jak obniżanie dziąseł, odsłanianie szyjek zębowych i w końcu – paradontozą.

Jak wygląda zabieg piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów polega na usuwaniu zanieczyszczeń za pomocą proszku pod ciśnieniem. Mocno sprzężony strumień wody z proszkiem dociera w najdrobniejsze zakamarki uzębienia, co zapewnia niesamowitą skuteczność czyszczenia. Czas potrzebny na wyczyszczenie zębów tą metodą różni się w zależności od stanu zębów pacjenta, z reguły nie przekracza jednak 15 minut. Piaskowanie jest metodą w pełni mechaniczną i bezpieczną. W przypadku pacjentów, u których osad utrwalił się już w postaci kamienia nazębnego, niezbędne jest wcześniejsze wykonanie scalingu, ponieważ piaskowanie takich zębów skutkowałoby wyłącznie wypolerowaniem nagromadzonego kamienia.

Dla kogo piaskowanie zębów?

Najczęściej piaskowanie wykonywane jest jako element kompleksowego wybielania zębów, a więc poprzedzone scalingiem. Jednak samodzielne piaskowanie jest wykonywane u osób, które mają trudności z dokładnym czyszczeniem zębów na co dzień, np. osób posiadających stałe aparaty ortodontyczne lub bardzo gęsto osadzone zęby – wyjaśnia ekspert z Dental Clinic.

Im lepsza higiena jamy ustnej i im częstsze wizyty kontrolne, tym rzadziej konieczne jest uzupełnianie piaskowania dodatkowymi zabiegami. W zależności od indywidualnych potrzeb, wynikających m.in. ze sposobu pielęgnacji zębów i diety, zaleca się powtarzanie zabiegu raz na 6 do 12 miesięcy. Dla dodatkowego utrwalenia efektu, wypiaskowane zęby warto poddać fluoryzacji, czyli lakierowaniu. Przez okres około 3 godzin po piaskowaniu pacjent nie powinien spożywać barwiących napojów, takich jak herbata, kawa czy czerwone wino ani palić papierosów, ponieważ w tym czasie szkliwo jest bardziej podatne na przebarwienia.

oznaczenia na oponach

Jak odczytywać oznaczenia na oponach?

Każda opona jest oznaczana za pomocą szeregu cyfr, znajdujących się na jej boku. W liczbach tych zapisane są informacje na temat jej fizycznych parametrów, przydatnych podczas zakupu lub wymiany ogumienia. Problem w tym, że należy umieć je odczytać.

Rozmiar

Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić podczas kupna nowej opony, jest jej rozmiar. Trzy pierwsze znaki w ciągu oznaczeń opony opisują jej szerokość, wysokość profilu (czyli odległości krańca bieżnika do krawędzi felgi) oraz średnicę felgi, na jaką można ją założyć. Przykładowo oznaczenia te mogą wyglądać tak: 205/50 R16.

  • Pierwsza liczba, czyli 205 oznacza szerokość opony wyrażaną w milimetrach. Innymi słowy, nasza przykładowa opona ma 20,5 centymetra szerokości
  • Druga liczba – 50 – służy do opisania wysokości profilu. Ale uwaga: nie jest to wartość podana w milimetrach, lecz procentach. Oznaczenie to należy odczytywać w następujący sposób: wysokość profilu wynosi 50% szerokości opony. Opona przedstawiona ma więc 205 mm * 50%, czyli 102,5 mm
  • Ostatnie oznaczenie wyraża średnicę felgi, na którą można założyć oponę. Wyrażana jest ona w calach. Opona z przykładu przeznaczona jest do założenia na felgę o średnicy 16 cali.

Indeks nośności i indeks prędkości

Kolejną ważną informacją wśród oznaczeń opony są indeksy nośności i prędkości. Pierwszy z nich wyrażany jest liczbowo, drugi zaś pojedynczą literą – razem mogą wyglądać tak: 94R, 91/M. Indeks nośności mówi nam, jaki maksymalny ciężar może udźwignąć jedna opona, jest on równy ¼ maksymalnej masy całkowitej auta, z kolei indeks prędkość mówi, z jaką maksymalną prędkością może poruszać się auto wyposażone w daną oponę. Niestety, z samego oznaczenia cyfrowego czy literowego nie odczytamy tych danych, konieczne jest zajrzenie do tabeli, w której każde oznaczenie jest przypisane konkretnym wartościom. Dla przykładu oznaczenie 94R znajdziemy na oponach dostosowanych do dźwigania ciężaru 670 kg (a więc wozu o maksymalnej masie całkowitej wynoszącej 2680 kg), na których możemy jechać maksymalnie 170 km/h.

Pozostałe oznaczenia

Na oponach można również spotkać inne oznaczenia, sygnalizujące na przykład, że dana guma jest dostosowana do jazdy zimą (płatek śniegu lub potrójny szczyt górski – brak tych symboli oznacza, że opona nie jest dostosowana do jazdy zimą) lub do jazdy przez cały rok (oznaczenia opon wielosezonowych różnią się w zależności od producenta, może to być na przykład napis All Season, lub graficzne symbole czterech pór roku). Niektóre z opon posiadają oznaczenie podwyższonej nośności – XL lub C.

Jeśli dalej mamy wątpliwości, jaką oponę wybrać do naszego auta, warto spytać o pomoc specjalistę. Pracownicy firmy Speedgum, oferującej szeroki wybór ogumienia letniego, zimowego i całorocznego z pewnością pomogą dokonać właściwego zakupu.

powloki galwaniczne

Technologia nanoszenia powłok galwanicznych

Powłoką galwaniczną nazywamy warstwę metalu, naniesioną na inny metal z pomocą metody elektrolitycznej lub chemicznej. Powłoki galwaniczne wykonywane mogą być z szerokiej gamy metali – cynku, cyny, chromu, kadmu, srebra, złota, ołowiu – oraz ich stopów – brązu, mosiądzu. Mogą być jedno- lub wielowarstwowe i pełnić rozmaite funkcje.

Rodzaje powłok galwanicznych

Powłoki galwaniczne mają różne zastosowanie, w zależności od ich zastosowania możemy mówić o powłokach:

  • Ochronnych – ich zadaniem jest zabezpieczanie metali przed korozją
  • Dekoracyjne lub ochronno-dekoracyjne – ich zadanie to nadanie metalowemu przedmiotowi danego wyglądu lub, dodatkowo, chronienie go przed powstawaniem korozji
  • Techniczne – zadaniem powłok tego rodzaju jest nadanie przedmiotowi odpowiednich właściwości fizycznych lub technologicznych, takich jak podwyższone przewodnictwo elektryczne, większa odporność na ścieranie, poprawa zdolności łączenia w procesie lutowania, lub zwiększenie powierzchni przedmiotu, regeneracji jego części oraz zabezpieczenia określonych powierzchni na czas obróbki powierzchniowej.

Jak powstaje powłoka galwaniczna?

Najpowszechniejszą metodą nakładania powłok galwanicznych jest metoda elektrolityczna. Przed rozpoczęciem procesu konieczne jest dokładne oczyszczenie, odtłuszczenie i usunięcie warstwy tlenków z powierzchni przedmiotu, który ma być pokryty powłoką. Po odpowiednim przygotowaniu przedmiot zanurzany jest w roztworze płynu elektrolitycznego, zawierającego jony metalu powłokowego. Następnie roztwór poddawany jest działaniu prądu stałego – w wyniku tego zabiegu jony metalu przemieszczają się w kierunku zanurzonego przedmiotu i wydzielają na nim, tworząc powłokę. W czasie elektrolizy możliwe jest wydzielanie dwóch lub więcej metali, które jednocześnie osadzają się na powierzchni przedmiotu, tworząc na nim powłokę stopową.

Proces wykonywania powłok galwanicznych nazywamy galwanostegią lub – bardziej potocznie – galwanizacją. Usługi tego rodzaju znajdziemy m.in. w ofercie firmy Remor.

kaski rowerowe

Rodzaje kasków rowerowych

Kask powinien być obowiązkowym elementem wyposażenia każdego rowerzysty, bez względu na wiek, czy miejsce, w którym najczęściej jeździ. Choć do dziś gdzieniegdzie pokutuje przekonanie, że kaski przeznaczone są wyłącznie dla zawodowych kolarzy i dzieci, coraz częściej przekonujemy się o słuszności noszenia tego rodzaju zabezpieczenia na co dzień.

Bez względu na to, czy jeździsz po górskich trasach, czy miejskich ścieżkach rowerowych, zawsze powinieneś liczyć się z ryzykiem wypadku – przestrzega nasz rozmówca z Remar Sport.

Solidny, dobrze dopasowany do głowy kask, w razie niespodziewanego incydentu na trasie może uratować życie lub ochronić przed trwałym kalectwem.

Wybierając odpowiedni kask musimy brać od uwagę oczywiście rozmiar, ale także okoliczności, w jakich będziemy poruszać się rowerem. Podstawowy podział kasków rowerowych opiera się właśnie na kryterium zastosowania.

Kaski miejskie

Tym, co zniechęca niektórych rowerzystów do noszenia kasków, jest ich mało stylowy wygląd. Tymczasem do spokojnej jazdy miejskiej stworzono już bardzo dobre kaski ochronne, które dodatkowo charakteryzują się eleganckim designem.

Kaski szosowe

Jak sama nazwa wskazuje, są to kaski przeznaczone do jazdy po szosach i w jeździe turystycznej. Kaski szosowe charakteryzują się aerodynamicznym kształtem i zazwyczaj nie posiadają daszka, który towarzyszy kaskom miejskim. Nadają się również do jazdy miejskiej, gdzie są preferowane przez te osoby, które cenią sobie bardziej praktyczne zalety niż wygląd, ponieważ posiadają wywietrzniki większe, niż te w typowych kaskach miejskich.

Kaski MTB (Mountain Terrain Bike)

Są to kaski przeznaczone przede wszystkim do jazdy po górach, a ze względu na świetną jakość i bardzo duże możliwości, stosowane uniwersalnie, również w jeździe turystycznej i miejskiej. Kaski MTB nie tylko zabezpieczają głowę przed skutkami upadku, ale dzięki (zwykle odpinanemu) daszkowi, chronią oczy przed napotykanymi na trasie gałęźmi oraz rażącym słońcem i deszczem.

Kaski full-face

Są to kaski bardzo podobne do sportowych kasków motocyklowych. Ponieważ osłaniają całą głowę, świetnie chronią również kości twarzy, zwłaszcza szczękę. Zalecane w jeździe zjazdowej, wyczynowej i ekstremalnej – mówi specjalista z Remar Sport.

Kaski typu „orzeszek”

Tego rodzaju kaski, dzięki pełnej zabudowie są bardziej wytrzymałe od pozostałych, ale jednocześnie cięższe i słabo wentylowane. Najchętniej sięgają po nie amatorzy jazdy freeride, BMX’ów, ale także rolkarze oraz deskorolkarze.

Kaski do jazdy na czas

To najrzadziej spotykane kaski na drodze, po nie właśnie sięgają sportowcy wyczynowi. Charakteryzują się aerodynamiczną, podłużną budową. Jest to rodzaj kasków najczęściej widywane na torach rowerowych w triathlonach.

tworzywa sztuczne

Sposoby wykorzystania tworzyw sztucznych

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile tworzyw sztucznych jest wokół nas. Ich rodzina jest ogromna i obejmuje ponad 700 ich rodzajów. Zobaczmy, jakie zastosowanie mają we współczesnym świecie.

Zastosowanie tworzyw sztucznych w budownictwie

Tworzywa sztuczne są alternatywą dla takich materiałów, jak: metal, drewno lub szkło. Bardzo często mają one postać różnych opakowań lub folii, np. worków i torebek, a także butelek. Pochodną tworzywa sztucznego jest styropian, który znajduje zastosowanie jako sztywne opakowanie lub materiał izolacyjny w budownictwie. W tej samej branży znajdziemy wykonane z tworzyw sztucznych wykładziny podłogowe, pokrycia dachowe, drzwi, ramy okien, a także listwy podłogowe, poręcze oraz posadzki (żywice epoksydowe).

Syntetyczne folie i włókna

Wiele urządzeń i sprzętów wykonanych z tworzyw sztucznych znajduje zastosowanie w gospodarstwach domowych. Są to m.in. folie, które zwiększają możliwości upraw cieplarnianych, zabezpieczają stoki i kopce z produktami rolnymi przed wilgocią lub osłaniają rośliny przed niskimi temperaturami. Z polichlorku winylu (PVC) wykonuje się także rury, które służą do doprowadzania wody lub bezpośredniego nawadniania.

Z tworzyw sztucznych korzysta przemysł włókienniczy, w którym można spotkać coraz więcej włókien otrzymywanych syntetycznie. Produkuje się je głównie w krajach wysoko rozwiniętych i uprzemysłowionych. Są one tańsze i trwalsze niż włókna naturalne, a jeszcze jedną ich zaletą jest fakt, że mogą być wytwarzane w pobliżu miejsca zbytu.

Są to tylko niektóre przykłady zastosowań tworzyw sztucznych, które wykorzystywane są również w lotnictwie, przemyśle motoryzacyjnym, do produkcji zabawek oraz biżuterii – zaznacza właściciel firmy Pol-Service Majcher Jacek, która zajmuje się m.in. dostarczaniem maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

szkolenia

Szkolenie – jak wybrać?

Wielu z nas obiera sobie za cel znalezienie dobrej pracy, czyli takiej w której otrzymamy atrakcyjną pensję, będziemy mieli możliwość rozwoju. Wysokie bezrobocie powoduje jednak, że o porządny etat musimy walczyć z kilkunastoma konkurentami. Warto więc przygotować się do tego starcia, a jednym ze sposobów jest udział w szkoleniu. W tym artykule podpowiadamy jak je wybrać.

Profity z przemyślanego szkolenia mogą być bardzo duże, ponieważ zdobycie konkretnych umiejętności może przełożyć się na awans, większą pensję i możliwości na rynku pracy. Pierwszym krokiem każdego, kto chce wybrać dobre szkolenie powinno być określenie swoich potrzeb. Czy zależy nam na nowych uprawnieniach? Wyeliminowaniu wad? A może chcemy zupełnie zmienić branżę? Gdy odpowiemy sobie na to pytanie, wybór szkolenia powinien być znacznie łatwiejszy. Dla osoby szukającej zatrudnienia w dziale PR, zaliczony kurs kosmetyczny nie będzie przydatny z punktu widzenia kierownika działu marketingu. Co innego „Efektywne działania promocyjne”, „Budowanie marki i kreowanie pozytywnego wizerunku firmy/organizacji” czy „Skuteczny Marketing”. Gdy z kolei jesteśmy handlowcem i zależy nam na poprawieniu skuteczności negocjacji z klientami, potrzebujemy szkolenia z asertywności lub negocjacji.

Wytypowanie obszarów, które wymagająca poprawy to znak, że idziemy w dobrym kierunku. Pozostaje jeszcze znalezienie atrakcyjnej oferty – lista zawierająca szkolenia z całej Polski dostępna jest tutaj. Oto kilka podpowiedzi, czym się kierować wybierając szkolenie.

Program i metody

Powinien zawierać przydatne z naszego punktu widzenia zagadnienia. Co bowiem handlowcowi po szkoleniu ze skutecznych negocjacji, jeśli poświęcone zostanie im zbyt mało czasu? Tematyka i ilość godzin przeznaczonych na interesujący nas temat jest bardzo ważna. Warto też zwrócić uwagę na metody szkoleniowe – monotonny wykład może sprawić, że w połowie zajęć będziemy marzyć tylko o powrocie do domu. Co innego, gdy trener angażuje uczestników, np. poprzez gry zespołowe, scenki, symulacje. Jeśli będziemy czerpać przyjemność z udziału w kursie, nauczymy się zdecydowanie więcej. Sprawdźmy zatem, jaki przebieg będzie miał interesujący nas kurs – jeśli to nudny blok wykładowy, lepiej poszukać czegoś bardziej innowacyjnego.

Wykładowca

Osoba, która będzie nas uczyć powinna być wykwalifikowana, a najlepiej żeby była autorytetem w danej dziedzinie. Warto więc sprawdzić portfolio trenera, jego sukcesy, doświadczenie. Czasami firmy szkoleniowe delegują do prowadzenia młode osoby, które dopiero uczą się zawodu. Jeżeli zależy nam na efektach, zastanówmy się czy chcemy pełnić rolę królika doświadczalnego.

Warunki szkolenia

Dobrze sprawdzić dla ilu osób przeznaczone jest szkolenie. Najlepiej uczyć się w małych, kilkuosobowych grupach, ponieważ można wtedy zadać pytanie trenerowi i brać aktywny udział w zajęciach. Inną kwestie stanowi obiekt szkoleniowy – wygodne, przystosowane do nauki miejsce to podstawa!

Cena

Cena to najczęściej pierwsza rzecz na którą zwracamy uwagę podczas zakupów. W przypadku kursu zależy ona od renomy firmy, liczby godzin szkolenia, zakresu tematycznego, programu, czy nazwiska trenera. Zaangażowanie znanej osoby najczęściej znajduje swoje odzwierciedlenie w postaci wysokiej ceny, ale przynajmniej klient wie za co płaci. Nie ma tutaj złotego środka – najlepiej porównać kilka ofert i wybrać tę, której zawartość jest najbardziej adekwatna do ceny.

Warto również zasugerować się opiniami na temat organizatora szkolenia. Najlepszy źródłem są znajomi, którzy mieli okazję korzystać z usług danej firmy. Przydatne uwagi można też znaleźć na forach internetowych. Można zwrócić uwagę, czy firma interesuje się kursantem po zakończonym szkoleniu. Profesjonaliści sprawdzają czy kurs przyczynił się np. do znalezienia pracy przez bezrobotnego uczestnika. Niestety niektóre firmy „opiekują się” uczestnikiem tylko do momentu zrealizowania przelewu i zakończenia zajęć.

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie powyższe elementy, jest duża szansa, że nasz wybór okaże się słuszny.

Artykuł został przygotowany przez serwis www.szkolenia24h.pl specjalizujący się w promocji szkoleń i kursów.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu