odzelaziacze

W jaki sposób usunąć żelazo z wody?

Woda, która zawiera zbyt duże stężenie żelaza, charakteryzuje się żółtawym kolorem. Wydziela nieprzyjemny zapach i może tworzyć rdzawy nalot, dlatego nie nadaje się do spożycia. Dawniej odstawiało się wodę w dużych zbiornikach, by żelazo utleniło się na świeżym powietrzu. Jakie nowoczesne metody odżelaziania wody możemy stosować dziś?

Nowoczesne odżelaziacze

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firmy zajmujące się produkcją sprzętów do oczyszczania i uzdatniania wody stworzyły kilka rodzajów odżelaziaczy. Różnią się one nie tylko wielkością, ale przede wszystkim technologią wykorzystywaną do oczyszczenia wody i wydajnością. W Polsce do najbardziej popularnych należą dziś odżelaziacze regenerowane nadmanganianem potasu. Są sterowane elektrycznie i można do nich podłączać dowolny zbiornik hydroforowy. Na rynku znajdziemy także odżelaziacze regenerowane solanką lub samym powietrzem. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także odżelaziacze ozonowe, ponieważ ich żywotność sięga nawet 20 lat.

Co się dzieje z żelazem?

W odżelaziaczach regenerowanych nadmanganianem potasu lub ozonu cząsteczki żelaza są utleniane i pozostają z nich tylko nieszkodliwe osady, które urządzenie usuwa płukaniem wstecznym. W urządzeniach wykorzystujących solankę, uzdatnianie wody odbywa się poprzez proces zamiany jonów żelaza w całkowicie bezpieczne dla zdrowia jony sodu. Natomiast w przypadku urządzeń regenerowanych samym powietrzem, woda rozbryzguje się na ściankach pozostawiając osady utlenionych pierwiastków, które w procesie regeneracji odprowadzane są do kanalizacji.

Należy zaznaczyć, że odżelaziacze usuwają z wody także mangan i siarkowodór, które niekorzystnie wpływają na jakość wody – jak słyszymy od specjalistów z sklep.osmoza.pl

Jaki odżelaziacz wybrać?

Przede wszystkim powinniśmy go dostosować do bieżącego zużycia wody, ponieważ każde urządzenie ma określoną przepustowość i czas regeneracji. Musi być dopasowane do naszych potrzeb, a więc należy zwrócić uwagę na sugerowaną ilość osób w gospodarstwie domowym, ale to nie wszystko. Jeśli decydujemy się na zakup odżelaziacza, przebadajmy najpierw wodę, którą będziemy oczyszczać. Pozwoli nam to ustalić, jaki roboczy zakres pH powinno mieć urządzenie oraz czy będzie mogło poradzić sobie z wodą o takiej, a nie innej zawartości żelaza.

kserokopiarki

Nieprawidłowe użytkowanie kserokopiarek – najczęstsze błędy

We wstępie instrukcji obsługi każdej kserokopiarki znajdziemy informację o tym, że powinniśmy zwracać uwagę na komunikaty i właściwie na nie reagować. Nie zawsze zwracamy na nie uwagę, ale to nie jedyny powód niewłaściwego funkcjonowania sprzętu lub częstych awarii. Jakie są najczęstsze błędy, jakie popełniamy w czasie użytkowania kserokopiarek i na co powinniśmy uważać?

Błędy w użytkowaniu

Często problem z kserokopiarką możemy wychwycić i rozwiązać samodzielnie. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń drukujących, podstawowym błędem jest niewłaściwe podłączenie urządzenia do komputera lub niewłaściwa instalacja oprogramowania. Jeżeli urządzenie jest włączone, ale nie chce kopiować lub drukować, sprawdźmy, czy odpowiednio podłączyliśmy kabel do komputera. Gdy nie pojawia się żaden komunikat, sprawdźmy oprogramowanie. Niektóre kserokopiarki wymagają instalacji dodatkowego programu, na przykład AdobeReader. Jego brak blokuje sprawne działanie sprzętu. Pamiętajmy o prawidłowym umieszczaniu papieru w kasecie. Jeżeli drukujemy na różnych materiałach, jak samoprzylepne etykiety i folie, powinniśmy ustawić to w opcjach kserokopiarki, gdy daje ona taką możliwość. Jednym z częstych błędów, jaki popełniamy, jest próba drukowania na papierze o niewłaściwej gramaturze. Wówczas może się on zakleszczyć lub wydruk jest nieestetyczny, zwłaszcza w przypadku urządzeń laserowych. Nie wolno nam korzystać z urządzenia, kiedy jest ono nadmiernie rozgrzane ani umieszczać na nim metalowych przedmiotów, ponieważ może to skutkować pożarem lub porażeniem prądem. Kiedy wymieniamy toner, najlepiej jest odłączyć urządzenie od zasilania. Pamiętajmy również, że jeśli urządzenie długo pracowało, toner będzie rozgrzany. Powinniśmy z wymianą odczekać.

Usterki mechaniczne

Jeżeli nasza kserokopiarka nie działa sprawnie, mimo że użytkujemy ją zgodnie z instrukcją, należy poprosić o pomoc profesjonalny serwis. Zdarza się, że urządzenie działa głośno, wydaje podejrzane dźwięki, wydruki są nieczytelne lub nieestetyczne, albo sprzęt po prostu odmawia współpracy. Zwykle jest to wynikiem długiej eksploatacji – mówi specjalista z firmy Arso ze Szczecina, która sprzedaje i serwisuje urządzenia wielofunkcyjne, kserokopiarki i drukarki. Do urządzenia dostaje się kurz i pył, także z tonera i papieru, przez co elementy wewnątrz zanieczyszczają się i nie mogą prawidłowo funkcjonować. Zabrudzenia osiadają na elementach mechanicznych oraz na stykach elektrycznych. Każde urządzenie tego typu musi od czasu do czasu przejść konserwację, która polega na oczyszczeniu sprawnych części z zanieczyszczeń i wymianie wadliwych części. Czasem wystarczy drobna usterka, którą usuwa się w czasie kilku minut, by sprzęt zaczął funkcjonować prawidłowo. Jeśli przestrzegamy zasad użytkowania kserokopiarki i mamy pewność, że toner nie jest uszkodzony lub wadliwy, ale sprzęt nie działa prawidłowo, zgłośmy się po fachową pomoc.

dostawca-materialow-metalowych

Jak wybrać dobrego dostawcę materiałów metalowych?

Wyroby metalowe wytwarzane w procesie obróbki na zimno są niezbędne dla branży budowlanej, przemysłowej czy motoryzacyjnej. Ich produkcją najczęściej zajmują się pomniejsi wykonawcy, wyspecjalizowani w tej dziedzinie. Oto kilka rzeczy, które warto mieć na uwadze wybierając jednego z nich.

Staż na rynku

Jedną z pierwszych rzeczy, na którą zwracamy uwagę podczas wyboru dostawcy usług lub towarów, jest czas jego działalności – im dłużej dana firma funkcjonuje na rynku, tym większe wzbudza w nas zaufanie. Jest to całkiem zrozumiałe, gdyż to właśnie rzetelne przedsiębiorstwa, dostarczające najwyższej jakości usług, mają największe szanse na to, by utrzymać się wśród konkurencji. Dokładnie ta sama zasada obowiązuje wśród dostawców materiałów i wyrobów metalowych – jeśli chcemy mieć pewność, że firma będzie dobrym partnerem dla naszego biznesu, sprawdźmy, kiedy zaczęła ona swoją działalność.

Zakres usług

Niemniej istotny od stażu jest zakres usług, które oferują nam firmy zajmujące się wytwarzaniem materiałów metalowych. Warto zwrócić uwagę, czy oferta danej firmy pokrywa się ze wszystkimi naszymi wymaganiami – stawiając na współpracę z wszechstronnym wykonawcą oszczędzamy przede wszystkim czas, który musielibyśmy poświęcić na poszukiwania partnerów zajmujących się jedynie jedną z interesujących nas usług i na sporządzanie stosownych umów z nimi.

Pracownicy i sprzęt

Wytwarzanie materiałów metalowych wymaga dwóch rzeczy – odpowiedniego sprzętu oraz odpowiednich kwalifikacji. Firmy świadczące usługi z tego zakresu muszą móc pochwalić się zarówno profesjonalnym sprzętem, jak i pracownikami posiadającymi niezbędne umiejętności oraz duże doświadczenie w realizacji zleceń. W przeciwnym wypadku wytwarzane przez firmę sprzęty nie będą spełniały dobrze swojej zadania, co przypadku na przykład dużych konstrukcji metalowych i ważnych mechanizmów samochodów może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Jedną z firm, oferujących swoim klientom szeroki wybór profesjonalnych usług związanych z wytwarzaniem wyrobów i materiałów metalowych jest przedsiębiorstwo Galwmet z Wrocławia, funkcjonujące na rynku od 2000 roku. Jest to zarazem jedna z największych firm tego rodzaju, działająca na terenie województwa dolnośląskiego.

uzywane-auto

Co sprawdzić, kupując używane auto?

Kupno auta z rynku wtórnego to dla wielu osób jedyna możliwość wejścia w posiadanie samochodu. Niska cena kusi, jednak należy mieć się na baczności, szczególnie kiedy kupujemy wóz od osoby prywatnej, a nie od dealera czy komisu – nie brakuje oszustów, którzy żerują na nieświadomości mało doświadczonych kierowców. Oto najważniejsze rzeczy, które należy koniecznie sprawdzić przed podpisaniem umowy kupna/sprzedaży.

Co należy sprawdzić w kupowanym samochodzie?

Szczególną uwagę podczas oględzin auta, które zamierzamy nabyć, powinniśmy poświęcić:

  • Stanowi nadwozia – warto bardzo dokładnie obejrzeć, a w razie potrzeby również dotykiem wybadać, czy samochód nie nosi śladów świadczących o uszkodzeniu nadwozia. Do śladów tych należą przede wszystkim plamy rdzy, szpachla oraz różnice w odcieniach lakieru. Dwa ostatnie powinny wzbudzić naszą szczególną uwagę, gdyż świadczą o tym, że samochód był „bity” – w takich przypadkach istnieje spore szansa, że również pozostałe układy uległy uszkodzeniu w wypadku. Dodatkowo dobrze jest przypatrzeć się, czy samochód nie ma porysowanych i odpryśniętych szyb, śladów wilgoci w kabinie i bagażniku oraz czy nie brakujemy mu takich elementów jak osłony pod maską
  • Sterowności pojazdu – koniecznie powinniśmy odbyć jazdę próbną z właścicielem auta. W jej czasie będziemy mogli sprawdzić, czy auto nie jest ściągane na jedną ze stron podczas jazdy, przyspieszenia lub hamowania. Podczas jazdy powinniśmy zachować ciszę, dzięki temu łatwo usłyszymy wszelkie niepokojące odgłosy i stuki.
  • Stanowi silnika – koniecznie powinniśmy sprawdzić uszczelki i osłony silnika, warto w tym celu zabrać samochód na kanał. Koniecznie zwróćmy również uwagę na takie rzeczy jak poziom oleju, kolor dymu z rury wydechowej oraz konsystencję i kolor płynu w chłodnicy.

Co powinno wzbudzić naszą czujność?

Samo zachowanie właściciela auta może nam wiele powiedzieć o stanie sprzedawanego pojazdu. Dwa rodzaje zachowań powinny wzbudzić naszą szczególną uwagę: nadmierne wychwalanie samochodu oraz unikanie odpowiedzi na pytanie – szczególnie w niemiły sposób. Jeśli podczas oględzin spotykamy się z takim zachowaniem, powinniśmy mieć się na baczności, gdyż samochód który oglądamy prawdopodobnie posiada ukryte wady, które będą oznaczać dla nas dodatkowe koszty.

A co jeśli nie znamy się na autach?

Nie każdy zna się na samochodach w stopniu wystarczającym wykrycie wszystkich wad pojazdu. Czasem zdarza się, że jesteśmy tak nastawieni na kupno konkretnego samochodu – bo to np. rzadki model, który zawsze chcieliśmy mieć albo kusi nas wyjątkowo niska cena – że ignorujemy nawet widoczne na pierwszy rzut oka wady. Dlatego warto skorzystać z dodatkowego głosu rozsądku –  na oględziny możemy zabrać znajomego, który posiada lepszą wiedzę o samochodach lub poprosić o pomoc fachowców. Firma Car-Tech posiada w swojej ofercie usługi z zakresu szczegółowej inspekcji aut, obejmującej między innymi diagnostykę komputerową oraz pomiary lakieru.

targi firmowe

Jak się przygotować do udziału w targach?

Udział w targach to jedna z najskuteczniejszych metod promowania własnej firmy – a zarazem jedna z najtrudniejszych, gdyż wymagająca dużo energii, dobrej organizacji i pewnych nakładów finansowych. Jak przygotować się do targów, by okazały się one dla nas dobrą inwestycją?

Po pierwsze – obierz sobie cel

Istnieją trzy główne cele, dla których warto brać udział w targach – prezentacja naszej firmy lub nowego produktu, poszerzanie bazy kontaktów biznesowych oraz zdobywanie nowych kontraktów. Przygotowując się do targów warto zastanowić się, jaki efekt byłby dla nas najbardziej pożądany. Jeśli nasza firma jest znana w branży i nie może narzekać na brak zainteresowania, możemy z dużym powodzeniem skupić się na prezentacji produktów – nie oznacza to jednak, że powinniśmy ignorować pozostałe cele. Równie dobrze możemy nastawić się na realizację ich wszystkich w równym stopniu, wymagać to on nas będzie jednak znacznie większego zaangażowania, a także prawdopodobnie większych nakładów finansowych.

Po drugie – wybierz odpowiednie targi

Targów odbywających się w Polsce jest mnóstwo – towarzyszą one praktycznie każdej branży, od motoryzacji, przez książki, po jubilerstwo. Niektóre eventy tego rodzaju posiadają już wyrobioną markę i każdego roku ściągają do siebie największą ilość uczestników i gości. Inne są znacznie mniejsze, bardziej lokalne. Prestiż ma oczywiście swoją cenę i za możliwość zaprezentowania się na największych targach zapłacimy więcej, niż za udział w imprezie nie tak znanej i rozreklamowanej. Warto zastanowić się, co pozwoli nam skuteczniej osiągnąć cele, które sobie postawiliśmy – udział w jednych, dużych targach raz na rok, czy zaprezentowanie się na kilku mniejszych. Dobrym posunięciem będzie również sprawdzenie, jakie firmy pojawią się na targach – dzięki temu będziemy lepiej przygotujemy się do realizacji naszego celu, np. będziemy w stanie stwierdzić, czy znajdziemy tam firmę, z którą warto będzie nawiązać współpracę.

Po trzecie – zaprezentuj się

Jak cię widzą, tak cię piszą – to stare przysłowie powinno nam towarzyszyć w przygotowaniach do targów. Organizatorzy najczęściej udostępniają każdemu wystawcy pewne elementy zabudowy pozwalające na organizację stoiska, jednak trudno będzie nam przykuć z ich pomocą uwagę klientów i partnerów. Rozwiązaniem będzie przygotowanie własnego stanowiska – przydatne staną się wtedy usługi firm, zajmujących się profesjonalnym projektowaniem i konstruowaniem zabudowy targowej, takich jak AA Studio Kombiko. Dzięki temu nasze stoisko będzie nie tylko się wyróżniać, ale również może zyskać dodatkowe funkcjonalności.

Po czwarte – promuj się przed targami

Targi to imprezy zamknięte, przeznaczone dla zainteresowanych firm i klientów, którzy wcześniej wykupią możliwość udziału w nich. Jeśli chcemy przyciągnąć klientów powinniśmy zadbać o to, by dowiedzieli się oni o nas przed targami. W tym celu wykorzystujmy wszystkie możliwe kanały – stronę internetową naszej firmy, profile na portalach społecznościowych. Organizatorzy sami często udostępniają odwiedzającym informacje o uczestnikach targów, powinniśmy dokładnie dowiedzieć się, jak możemy wykorzystać tę możliwość, jakie informacje przekazać za ich pośrednictwem.

obwodowa-ochrona-ogrodzen

Na czym polega obwodowa ochrona ogrodzeń?

Współczesne systemy alarmowe, to nie tylko nowoczesny system czujników wewnątrz obiektów, ale również  czujniki zewnętrzne, namierzające intruzów przed ich wtargnięciem na dany teren.  Czujniki te mogą być  montowane są na ogrodzeniach lub  zakopywane w ziemi  tworząc  tzw.  System ochrony obwodowej.

Zalety korzystania z ochrony obwodowej

Ochrona obwodowa zapewnia kilka istotnych zalet, związanych ze wczesnym reagowaniem w momencie wystąpienia niebezpieczeństwa. Alarm umieszczony na ogrodzeniu zostaje wzbudzony na bardzo wczesnym etapie, w momencie gdy intruz próbuje sforsować ogrodzenie. Wczesna sygnalizacja alarmowa może go wypłoszyć i zmusić do rezygnacji z włamania. Nawet jeśli tak się nie stanie, alarm powiadomi agencję ochrony, która natychmiast uda się na miejsce zdarzenia, nie pozwalając osobie niepowołanej działać na naszą szkodę. Również my sami – jeśli przebywamy na miejscu – zyskamy więcej czasu na reakcję, mogąc podjąć indywidualne środki ostrożności.

To nie takie proste…

Wiemy już, że dobrze działający system ochrony obwodowej zapewni nam skuteczną ochronę. Niestety, realizacja ochrony zewnętrznej nie jest taka prosta. Czujniki umieszczone na zewnątrz są bowiem narażone na rozmaite oddziaływania środowiskowe, takie jak zmiany temperatury, deszcz, słońce, wiatr i poruszające się pod jego wpływem rośliny, a także niewielkie zwierzęta. Każdy z tych niepozornych czynników może doprowadzić do niepożądanego uruchomienia alarmu, związanego z niepotrzebnym stresem i kosztami (wynikłymi np. z dojazdu jednostki interwencyjnej). Na szczęście rynek oferuje coraz więcej ciekawych rozwiązań technologicznych, które niwelują wszelkie wymienione niedogodności.

Rodzaje zabezpieczeń

Systemy ochrony obwodowej mogą działać w oparciu o różne mechanizmy. Wśród tych spotykanych najczęściej, znajdziemy czujniki wstrząsowe montowane na ogrodzeniach, sensoryczne kable ukryte w ziemi lub działające na zasadzie skanowania obszaru laserem podczerwieni, a także specjalne bariery mikrofalowe i bariery podczerwieni, reagujące w momencie przecięcia strefy detekcji przez intruza. Metod i technik zabezpieczeń obwodowych jest naprawdę wiele, dlatego przed wyborem tej właściwej warto poradzić się fachowców. Dostosują oni rozwiązanie, odpowiednie do naszego podwórza czy posesji. Profesjonalne systemy ochrony obwodowej oferuje m.in. firma ATLine z Łodzi – renomowany wykonawca i projektant systemów ochrony.

szerokopasmowy-internet

Zalety posiadania szerokopasmowego Internetu w firmie

Jak wynika z danych statystycznych GUS, w 2013 roku już niemal 95% polskich przedsiębiorców posiadało szerokopasmowy dostęp do internetu. Większość firm używa przede wszystkim stałego połączenia z internetem, jednak coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się również na korzystanie z połączeń mobilnych.

Polscy przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z korzyści, jakie niesie dla firmy dostęp do internetu i wciąż poszukują nowych sposobów wykorzystywania sieci do podnoszenia wyników swojej działalności – mówi ekspert z Acnet Sp. z o.o.

Jakość połączenia z Internetem

Zastanawiając się nad możliwościami wykorzystywania internetu w działalności gospodarczej nie wolno pomijać aspektu, jakim jest jakość zastosowanych łączy. Jest to kwestia szczególnie istotna w przypadku wysoko wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, które wykorzystują zaawansowane funkcje i narzędzia informatyczne. W takich firmach stabilne łącze o wysokiej przepustowości jest więc koniecznością, w związku z czym najlepszym rozwiązaniem jest tu internet szerokopasmowy.

Szybka komunikacja

Podstawową korzyścią płynącą z podłączenia internetu w firmie jest możliwość błyskawicznej komunikacji. Poczta elektroniczna, komunikatory czy możliwość transmisji na żywo dają niesamowite możliwości porozumiewania się z klientami, ale także współpracownikami czy potencjalnymi kontrahentami.

Praktyczne wykorzystanie tych możliwości w biznesie przejawia się np. w dokonywaniu transakcji B2B na odległość, sprzedaży detalicznej produktów i usług bez konieczności inwestowania w bezpośrednią obsługę klienta, ale także możliwości tworzenia wirtualnych zespołów i zdalnego zarządzania ich pracą.

Internet a budowa marki

Dostęp do internetu oraz świadome, celowe wykorzystywanie jego możliwości do dla przedsiębiorców olbrzymia szansa na skuteczną promocję i budowanie swojego wizerunku wśród konsumentów. Posiadanie własnej strony internetowej czy prowadzenie profili na portalach społecznościowych pozwala na skuteczne docieranie do szerokiej rzeszy klientów przy minimalnych nakładach finansowych – zauważa nasz rozmówca z Acnet Sp. z o.o.

Internet w zarządzaniu firmą

Jak wspomnieliśmy wcześniej, internet otwiera przed przedsiębiorcami nowe możliwości organizacji oraz kontroli pracy. Obecnie wiele firm korzysta z rozmaitych wewnętrznych systemów zarządzania nie tylko zespołami, a także produktami dostępnymi w ofercie, sprzedażą i zakupami i całą niezbędną dokumentacją.

Ponieważ postęp cyfryzacji dotyczy nie tylko prywatnych przedsiębiorstw, komunikacja internetowa ułatwia także zarządzanie finansami i podatkami firmy, pozwalając m.in. na kontakty z e-administracją publiczną.

pellet

Zalety korzystania z pelletu

W ostatnich latach coraz więcej osób zaczyna poszukiwać alternatywnych metod pozyskiwania energii cieplnej. Spowodowane jest to dwoma faktami – rosnącymi cenami paliw konwencjonalnych, takich jak węgiel, a także rosnącą świadomością na temat ochrony środowiska. Jednym z paliw alternatywnych, które cieszy się coraz większą popularnością, jest pellet.

Czym jest pellet?

Pellet to materiał opałowy, wytwarzany z odpadów drzewnych takich jak trociny, wióry i fragmenty kory, poddanych prasowaniu pod wysokim ciśnieniem. Efektem prasowania są drobne granulki o kształcie kulek lub walców o średnicy 6-25 mm. Posiadają tę samą co drewno wartość opałową oraz niską (na poziomie od 4 do 10%) wilgotność. Mogą być stosowane jako paliwo do pieców centralnego ogrzewania oraz w kominkach wyposażonych w zbiorniki, dozownik i podajnik.

Zalety pelletu

Pellet posiada wiele właściwości, które czynią z niego wartościowe paliwo. Są to między innymi:

  • Niewielkie obciążenie dla środowiska naturalnego – pellet jest paliwem czystym, to znaczy nie wytwarzającym w procesie spalania substancji szkodliwych dla środowiska. Dwutlenek węgla emitowany przez piece zasilane pelletem jest w pełni pochłaniany przez rośliny, zatem pellet nie przyczynia się do wzrostu zawartości dwutlenku węgla w atmosferze. Jest to szczególnie istotne w obecnych czasach, gdy powstają coraz bardziej restrykcyjne ograniczenia dotyczące emisji gazów cieplarnianych.
  • Czystość i wygoda użytkowania – Pellet jest suchy, produkowany z samych odpadów drzewnych bez dodatku substancji klejących, a zatem nie brudzi ani rąk, ubrań ani pomieszczeń, w których jest składowany. Ponadto po spaleniu pozostawia on bardzo niewiele pyłu, dlatego oczyszczanie pieca lub kominka nawet przy intensywnym korzystaniu może być przeprowadzane raz na kilka tygodni. Obecnie użytkowane urządzenia grzewcze są obsługiwane w pełni automatycznie, nie ma nawet potrzeby ręcznego dokładania pelletu, gdyż zebrany jest on w zbiorniku, który bez naszej ingerencji uzupełnia braki paliwa.
  • Atrakcyjna cena – niskie koszty zakupu pelletu wynikają z faktu, że jest on produkowany z odpadów generowanych przez rodzime tartaki, nie ma więc potrzeby sprowadzania go zza granicy, co znacznie podniosłoby jego cenę. Koszty ogrzewania pelletem dodatkowo obniża fakt, że do jego spalania potrzebujemy zwykłego pieca – jest to inwestycja znacznie mniej obciążająca budżet, niż kupno i montaż instalacji opartej na pompach cieplnych. Wysokiej jakości sprzęt do spalania pelletu – kotły, piece i palniki – jak i samo paliwo w przystępnych cenach znajdziemy w ofercie firmy Heat Sources.
4matic

Napęd 4MATIC, czyli techniczny luksus spod znaku Mercedesa

Mercedes-Benz to marka stanowiąca synonim klasy i niezawodności. Inżynierowie ze Stuttgartu od lat opracowują technologie, zapewniające coraz lepszy komfort jazdy. Komfort, połączony z bezpieczeństwem na drodze. Jednym z okazalszych owoców ich starań, jest opracowany dokładnie 30 lat temu napęd Mercedes 4MATIC.

Konstrukcja napędu

4MATIC, czyli z angielskiego ,,4-wheel-drive automatic”, to napęd na cztery koła – autorski projekt techniczny marki Mercedes. Jego pierwsza wersja powstała w 1986 r., znajdując zastosowanie w produkowanym wówczas modelu Mercedes W124.

Konstrukcja napędu rozwijała się z czasem, choć jej głównie założenie pozostało w dużej mierze niezmienne. Polega ono na »doklejeniu« dyferencjału centralnego do skrzyń automatycznych oraz połączeniu go osobnym wałem do dyferencjału przedniego i tylnego – komentuje ekspert mercedes4matic.pl.

Implementacja pierwszych wersji napędu 4MATIC wymagała gruntownej modyfikacji zawieszenia i silnika pojazdów, co wynikało m.in. z braku integracji dyferencjału przedniego ze skrzynią oraz daleko wysuniętej osi przedniej. Z upływem lat konstrukcja stawała się jednak coraz prostsza i praktyczniejsza, osiągając współczesną formę.

Jak to działa?

Obecny napęd 4MATIC działa w oparciu o centralny mechanizm różnicowy o konstrukcji planetarnej. Koła o niskiej przyczepności – np. w warunkach zimowych – są momentalnie wyhamowywane do optymalnego poziomu, przy równoczesnym podwyższeniu momentu napędowego na kołach o dobrej trakcji.

Dzięki szybkim, automatycznym impulsom hamującym, system realizuje działanie trzech mechanizmów różnicowych. W przypadku ruszania z miejsca o śliskiej nawierzchni, impulsy wpływają na polepszenie trakcji, a przy wykonywaniu trudnych manewrów, gwarantują większą stabilność – informuje specjalista mercedes4matic.pl.

Swoiste ,,serce” napędu stanowi jednostopniowa (w Klasie GL dwustopniowa) skrzynia rozdzielcza, zaopatrzona w otwarty centralny mechanizm różnicowy, wyrównujący prędkości obrotowe pomiędzy osiami. Jest ona połączona z automatyczną skrzynią biegów, tworząc spójną jednostkę napędową – razem z silnikiem, przekładnią hydrokinetyczną oraz przekładnią osi przedniej.

Gwarancja bezpieczeństwa

4MATIC to gwarancja bezpieczeństwa na drodze – dzięki niezawodnym mechanizmom kontroli trakcji.

Poszczególne koła harmonijnie współdziałają, zapewniając komfortową podróż nawet na oblodzonych i zaśnieżonych trasach. Zalety napędu odkryli też kierowcy wyczynowi, implementując go w samochodach służących do jazdy terenowej – podsumowuje ekspert mercedes4matic.pl.

O tym, jak dokładnie działa Mercedes 4MATIC, mogą przekonać się Państwo sami, odwiedzając salon Mercedes-Benz Warszawa.

beton

Jak klei beton? Zasady działania spoiwa

Budynek to w rzeczywistości konstrukcja zbudowana z metalu, cegieł, drutów i drewna. Wszystko trwałe, wytrzymałe i odporne na wstrząsy i uderzenia. Jednak każdy budynek nie miałby prawa bytu bez jednej podstawowej substancji – betonu. Beton jest głównym spoiwem, lepiszczem będącym w stanie połączyć ze sobą różnorodne elementy i stworzyć wspólną konstrukcję.

Charakterystyka betonu

Beton jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych we współczesnym budownictwie. Kompozytem uzyskanym po połączeniu cementu z kruszcem, wodą oraz innymi domieszkami. Materiał jest odporny na ścisk i zgniatanie, dzięki przenoszeniu naprężenia ściskającego. Wytrzymałość, trwałość i odporność substancji zależy od porowatości, czyli wielkości pustych przestrzeni znajdujących się wewnątrz substancji.

Sposób uzyskiwania betonu i zasada działania

Beton jest uniwersalnym materiałem budowlanym wykorzystywanym do realizacji wszystkich elementów konstrukcyjnych typu fundamenty, ściany, płyty, powłoki, ściany oporowe, forty i schrony. Substancja składa się ze cementu, służącego jako spoiwo, kruszcu, będącego wypełniaczem, wody oraz dodatkowych elementów. Kruszywa mogą być pochodzenia naturalnego, np. żwir i piasek bądź sztucznego, np. keramzyt. W przypadku cieczy nie poleca się wykorzystywania wody morskiej, mineralnej i zanieczyszczonej, gdyż może ona ograniczyć spoistość substancji. Dodatkowe elementy dopierane się według zapotrzebowania. Mają one na celu zwiększenie urabialności, opóźnienie procesu wiązania, zwiększenie mrozoodporności oraz wodoszczelności. Dodatkowo wzmacniają wytrzymałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych, takich jak kwasoodporność, żaroodporność oraz izolacji cieplnej. Beton uzyskiwany jest w wyniku wiązania i stwardnienia opisanej mieszaniny substancji.

Trudno jest sobie wyobrazić plac budowy, na którym pracownicy nie używaliby betonu. Stawiane konstrukcje mogłyby ulegać nieustannemu zniszczeniu podczas gwałtownych wichur, wstrząsów termicznych czy wybuchów. Beton, jako substancja spajająca elementy budowlane, odgrywa ważną rolę podczas budowy bloków. Najwyższej klasy beton dostępny jest w sklepie Hydrobudowa mieszczącym się w Warszawie.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu