badanie wzroku

Jak często powinno się badać wzrok?

Wzrok jest najważniejszym z naszych zmysłów, a jednocześnie jego narząd, czyli oko, jest niezwykle delikatny. Z możliwości oczu korzystamy codziennie od momentu przebudzenia, do zaśnięcia, patrzenie pozwala nam poznawać świat wokół i odpowiednio reagować na odbierane bodźce. Coraz częściej oko jest też głównym narządem wykorzystywanym podczas pracy.

Czemu wzrok jest ważny?

Znaczenie dobrego widzenia jest niezwykle istotne z wielu względów. Przede wszystkim obserwacja otoczenia pozwala nam łatwo i bezpiecznie poruszać się, znajdować tzw. orientację w przestrzeni – wyjaśnia nasza rozmówczyni z Zakładu Optycznego Joanna Trzcinowicz. Wzrok jest bardzo potrzebny do nauki i pracy, a dodatkowo bodźce wzrokowe mogą być źródłem przyjemności.

Niestety, oko jest jednocześnie bardzo wrażliwym narządem, podatnym na zmęczenie i podrażnienia, a sam wzrok może ulegać osłabieniu w wyniku bardzo różnych czynników. Aby jak najdłużej cieszyć się dobrym i ostrym widzeniem, warto poddawać się regularnym kontrolom wzroku.

Badanie wzroku dzieci

Kontrole w wieku dziecięcym są niezwykle ważne, ponieważ oko, jak każdy narząd ciała, może ulegać wadom wrodzonym oraz późniejszym anomaliom na etapie rozwoju. Im szybciej zareagujemy na wadę wzroku u dziecka, tym większe szanse na zapewnienie maluchowi prawidłowego dalszego rozwoju.

Przyjmuje się, że pierwsze badanie kontrolne powinno odbyć się już w 6 miesiącu życia dziecka. Jeśli nie zauważymy żadnych problemów w tym zakresie, następne badania przeprowadzamy u dziecka w wieku 3 i 6 lat. O regularność kolejnych badań dba szkoła, gdzie odbywają się okresowe badania uczniów.

Badanie wzroku u młodych dorosłych

Rutynowym badaniom wzroku młodzi ludzie powinni poddawać się przynajmniej raz na 2 lub maksymalnie 3 lata – pod warunkiem, że nie odczuwają żadnych dolegliwości związanych z widzeniem. Częstszym kontrolom powinny poddawać się osoby szczególnie narażone na obciążenie narządu wzroku, więc np. kierowcy i osoby pracujące przy komputerze.

Badanie wzroku u dorosłych po 40. roku życia

Oko, jako szczególnie mocno eksploatowany narząd, może ulegać osłabieniu już około 40. roku życia. Dlatego w tym wieku kontrolom należy poddawać się przynajmniej 1 raz do roku. Z taką samą częstotliwością wzrok powinny badać osoby młodsze chore na cukrzycę oraz obciążone rodzinnie ryzykiem wystąpienia chorób oczu – mówi ekspert z Zakładu Optycznego Joanna Trzcinowicz.

Powyższe zalecenia dotyczą badań profilaktycznych przeznaczonych dla osób wolnych od chorób oczu i wad wzroku. Jeżeli jesteśmy już obciążeni problemami z widzeniem i nosimy okulary lub soczewki kontaktowe, częstotliwość wizyt kontrolnych powinna być częstsza. O tym, kiedy powinniśmy pojawić się na kolejnym badaniu zazwyczaj decyduje specjalista zajmujący się konkretnym przypadkiem.

firma remontowa

Jak znaleźć dobrą firmę remontową?

Solidna firma nie tylko wykona za nas prace remontowe, ale i doradzi, jak można nadać wnętrzom nowoczesnego wyglądu. Fachowcy ocenią, jakie materiały będą konieczne do zakupienia oraz ile będzie nas kosztowało całe przedsięwzięcie. Powinniśmy również dostać gwarancję na wykonane prace, które zostaną przeprowadzone terminowo i zgodnie z  umową. Jak znaleźć dobrą firmę remontową?

Gąszcz ogłoszeń

W Internecie znajdziemy mnóstwo ogłoszeń firm i ekip remontowych, które proponują swoje usługi. Zleceniobiorcy często kuszą nas atrakcyjnymi stawkami za roboczogodzinę lub bardzo szybkim terminem realizacji, co w praktyce jednak wcale nam się nie opłaca. Pierwszy trick polega na tym, że rzeczywiście płacimy niską stawkę za godzinę pracy robotników, jednak remont ciągnie się długo. W drugim przypadku możemy podejrzewać, że firma z jakichś względów cierpi na brak zleceń, dlatego może podjąć się pracy „od ręki” i „na już”. Żaden fachowiec nie poda w ogłoszeniu lub a swojej stronie internetowej gotowej ceny, lub terminu, ponieważ musi najpierw przeprowadzić inwentaryzację i dowiedzieć się, jaki będzie zakres prac. Czym innym jest pomalowanie ścian, czym innym ułożenie kafelek, a jeszcze czym innym ułożenie mozaiki z drobniutkich elementów, dlatego nie dajmy się nabrać na ogłoszenia, w których podana np. cena za metr odnowienia ścian. Takie oferty z góry powinniśmy odrzucać.

Sprawdzony fachowiec

Warto korzystać z usług firm, które mogą pochwalić się referencjami. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy fachowcy, którymi jesteśmy zainteresowani, rzeczywiście znają się na rzeczy, powinniśmy poprosić o pokazanie nam zdjęć dotychczasowych realizacji. Na podstawie tego możemy ocenić, czy właśnie na takim efekcie nam zależy. Jeżeli mamy wątpliwości, spróbujmy zadać kilka pytań związanych z technologią, jaka będzie zastosowana w czasie remontu. Profesjonalista powinien umieć udzielić odpowiedzi na każde pytanie oraz udzielić nam porady dotyczącej wyboru odpowiedniego materiału – mówi przedstawiciel firmy Perfectus z Warszawy, która zajmuje się budownictwem i remontami.

Wsparcie w projektowaniu

Zdarza się, że chcemy odnowić wnętrze lub zewnętrze domu, ale nie mamy na to pomysłu. Wówczas warto skorzystać z usług firmy, która oferuje nie tylko wykonawstwo, ale również usługi projektowe. Możemy poprosić o przygotowanie wstępnej wizualizacji zgodnie z naszymi gustami. Warto wcześniej zastanowić się i ustalić kolorystykę oraz styl. Jeżeli planujemy remont i zakup nowych mebli, możemy zacząć od wyboru wyposażenia, do którego dobrane zostanie wykończenie wnętrza. Fachowcy, którzy działają na rynku długo, zawsze współpracują z architektami i inżynierami, którzy mają kwalifikacje i uprawnienia do projektowania oraz nadzorowania prac. Ułatwia to pracę, ponieważ do niektórych robót wymagane są uprawnienia właśnie, a do niektórych specjalne pozwolenia. Dobra firma remontowa i budowlana z pewnością pomoże nam w dopełnieniu wszelakich formalności.

opiekunka-osob-starszych

Na co może liczyć opiekunka osób starszych w Niemczech?

Dobra praca jest podstawą godnego życia. Bez jakiejkolwiek działalności zarobkowej ciężko byłoby nam normalnie egzystować, dlatego już w szkole zastanawiamy się, co chcielibyśmy robić w przyszłości. Dzisiaj ludzie coraz częściej wyjeżdżają za granicę, ponieważ mają tam lepsze warunki nie tylko dla siebie, ale i dla swoich dzieci. Szczególnie cenionym zawodem u naszych niemieckich sąsiadów jest opiekunka osób starszych.

Czym charakteryzuje się zawód opiekunki?

Opiekunka osób starszych zajmuje się osobami w podeszłym wieku, najczęściej chorymi czy to na schorzenia związane z zaawansowanym etapem życia, czy na przypadłości, które mogą dotknąć każdego z nas. Czasami pacjenci nie poruszają się samodzielnie, dlatego konieczna jest także pomoc przy higienie osobistej czy zmianie pieluch, które w takim wypadku są konieczne. Opiekunka musi być z osobą chorą przez większą część dnia, aby pomóc jej, gdy tylko będzie tego potrzebować. To ciężka, ale dająca ogromną satysfakcję praca, która pozwala rozwijać w sobie empatię i cierpliwość do ludzi znajdujących się czasami w naprawdę trudnym stanie – tłumaczy nasz ekspert z firmy Pflegerin24.

Opiekunka osób starszych – co gwarantuje jej pracodawca?

Opiekunka osób starszych to zawód bardzo ceniony, dlatego może liczyć na szereg udogodnień związanych z zatrudnieniem w Niemczech. Pierwsze, bardzo ważne, to oczywiście legalne zatrudnienie, zawierane na podstawie umowy cywilnoprawnej. To niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, kiedy niezliczona ilość osób wyjeżdżających za granicę pracuje na czarno. W związku z legalnym zatrudnieniem otrzymuje się pełne ubezpieczenie, gwarantujące niezbędną opiekę medyczną. Wynagrodzenie także jest satysfakcjonujące – stawki to nawet do 1500 Euro „na rękę”, w zależności od tego, jakie mamy doświadczenie oraz znajomość języka niemieckiego. Większość pracodawców zapewnia ponadto transport do wyznaczonego miejsca pracy, więc nie trzeba martwić się podróżą i jej organizacją. Opiekunka może kontaktować się ze swoim koordynatorem przez cały czas pobytu za granicą, aby omówić ważne dla niego kwestie czy poprosić o wsparcie w trudnych do załatwienia sprawach. Trzeba jeszcze dodać, że opiekunki są bezpłatnie zakwaterowane w miejscu pracy, co pozwala im przeznaczyć całą zarobioną sumę na osobiste cele. Praca opiekunki osób starszych nie jest zawodem dla wszystkich, ale jeśli chcesz i lubisz pomagać, warto spróbować.

zdrowe zeby

Jak dbać o zdrowie swoich zębów?

O tym jak bardzo ważne jest dbanie o stan swoich zębów oraz o stan jamy ustnej nikogo nie trzeba chyba przekonywać. Dzięki dbaniu o właściwą higienę oraz dzięki regularnym wizytom na wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, mamy szansę uniknąć próchnicy oraz nieprzyjemnego leczenia. I mimo, iż nasze nawyki związane z higieną jamy ustnej stale się poprawiają, nadal jest nad czym pracować

Przede wszystkim szczotkowanie

Nasz artykuł na temat metod dbania o zdrowie zębów rozpoczniemy od czegoś, co tylko pozornie jest oczywiste – tzn. od regularnego mycia zębów przy użyciu szczoteczki i pasty. Większość z nas zęby myje 2 razy dziennie, rano oraz wieczorem. I oczywiście jest to działanie bardzo pozytywne. Niestety niewielu z nas szczotkuje swoje zęby również po zjedzeniu posiłku. Tymczasem jest to niezwykle istotne, ponieważ pozwala na spłukanie resztek pokarmu i neutralizację pojawiających się w jamie ustnej kwasów.

Bardzo istotny jest także właściwy wybór szczoteczki oraz jej regularne zmienianie. Osobom, które nie mają problemów z dziąsłami, zaleca się używanie szczoteczek o średniej twardości, najlepiej takich, które posiadają włoski o różnej długości, dzięki czemu będziemy w stanie dotrzeć nawet do ciężko dostępnych miejsc. Szczoteczkę powinno się zmieniać co 3 miesiące, lub w momencie, w którym włoski na szczoteczce się już rozchodzą.

Płukanie i nitkowanie

Dla pewności, że udało nam się pozbyć wszystkich znajdujących się w jamie ustnej resztek pokarmowych, oprócz szczotkowania, powinniśmy także wykonać nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej.

Wizyty u stomatologa

Pamiętajmy również o tym, żeby regularnie stawiać się na wizytach kontrolnych u stomatologa. Wizyty powinniśmy wykonywać co pół roku. Dzięki temu będziemy mieć zawsze pewność, że nasze działania przynoszą oczekiwany skutek, i nasze zęby nie zostały zaatakowane przez próchnicę. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie próchnicy pozwala uniknąć dziur w zębach oraz nieprzyjemnego leczenia. W trakcie kontrolnej wizyty warto się także poddać zabiegom profilaktycznym. Oczyszczenie zębów z gromadzącego się kamienia i płytki nazębnej oraz lakowanie sprawiają, że nasze zęby będą jeszcze bardziej odporne na działanie bakterii.

Nie zaniedbuj wad zgryzu

Bardzo ważnym elementem dbania o stan zębów jest leczenie powstałych wad zgryzu. Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, właścicielka Gabinetu Ortodontycznego w Gdyni, dr Beata Kaiser-Ziorkiewicz: Nieleczone wady zgryzu, oprócz nieestetycznego wyglądu, mogą powodować także problemy w trakcie przeżuwania. W dzisiejszych czasach na leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego decydują się już nie tylko dzieci, ale także coraz więcej osób dorosłych. Pamiętajmy, że im szybciej zdecydujemy się na leczenie wady zgryzu, tym szybciej uda nam się uzyskać oczekiwane rezultaty.

USG 4D

USG 4D w ciąży – dlaczego warto wybrać ten rodzaj badania?

Obrazowanie dwuwymiarowe, czyli USG 2D należy do podstawowych badań prenatalnych. Niestety, obraz uzyskiwany podczas tego badania może odczytać i zinterpretować wyłącznie specjalista. Tymczasem najnowsze osiągnięcia badań ultrasonograficznych 4D kobiet w ciąży pozwalają zobaczyć więcej również rodzicom oczekującym na swoje maleństwo.

Jak wygląda obraz z USG 4D?

Badanie USG 4D to zupełny przełom w obrazowaniu płodu, umożliwia bowiem trójwymiarową obserwację rozwijającego się dziecka w ruchu i w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że zarówno lekarz, jak i rodzice widzą dziecko tak, jakby we wnętrzu brzucha zainstalowano małą kamerkę – wyjaśnia specjalista z Centrum Medycznego POLMED. Co więcej, rodzice mogą zachować kopię takiego filmu z ich dzidziusiem w roli głównej.

Psychologiczny aspekt USG 4D w ciąży

Z punktu widzenia psychologii, taka obserwacja nienarodzonego jeszcze dziecka wpływa dodatnio na rodziców, którzy już teraz budują silną więź z potomstwem. Zarówno kobiety, które poddały się temu badaniu, jak i przyszli tatusiowie, będący jego świadkami, opowiadają o niesamowitym doświadczeniu i emocjach, jakie towarzyszyły śledzeniu ruchów maleństwa czy jego min, a nawet widocznych reakcji na głos rodziców.

Wykrywanie wad wrodzonych dzięki technologii USG 4D

Technologia USG 4D pozwala bez trudu zauważyć drobne wady płodu, niedostrzegalne przez klasyczne obrazowanie dwuwymiarowe. Dzięki niemu możemy więc zauważyć rozszczep wargi czy podniebienia, zniekształcenia kończyn, występowanie dodatkowych palców, a nawet niewielkie rozszczepy kręgosłupa. W USG 4D zauważymy też drobne nieprawidłowości w budowie twarzy, co ma istotne znaczenie w diagnozowaniu schorzeń o podłożu genetycznym, w tym zespołu Downa.

Znaczenie USG 4D w diagnostyce prenatalnej

Przełomowe znaczenie tego rodzaju obrazowania w ciąży przejawia się m.in. w możliwości dokładnej oceny kolejności pojawiania się konkretnych odruchów płodu – wyjaśnia ekspert z Centrum Medycznego POLMED. Technologia obrazowania w ruchu i w czasie rzeczywistym umożliwia też dokładniejsze i bezpieczniejsze wykonywanie innych badań, jak np. badanie serca płodu czy badanie urodynamiczne. Pełni więc ważną funkcję pomocniczą w badaniach prenatalnych.

Medycyna wiąże duże nadzieje z tą innowacyjną technologią. W przyszłości badania te mają być pomocne nie tylko w ocenie funkcji mózgu i przewidywaniu rozwoju emocjonalnego dziecka, ale też w innych badaniach i zabiegach ginekologicznych, jak np. badanie drożności jajowodów czy punkcja jajników.

kawa-z-mlekiem

Kawa z mlekiem czy bez?

Kawa stała się dla wielu z nas niezbędnym atrybutem codzienności. Niektórzy piją ją dla przyjemności, podczas relaksu w samotności lub spotkań z przyjaciółmi, inni nie wyobrażają sobie zacząć dnia bez filiżanki mocnej kawy na pobudzenie. Kawoszy podzielić można na dwie grupy: miłośników czystej kawy bez dodatków i zwolenników napojów kawowych, wzbogaconych mlekiem, cukrem i innymi dodatkami. Obie strony od dawna toczą między sobą spór o to, która opcja jest lepsza.

Kwestia smaku

Smak jest głównym czynnikiem, którym kierujemy się wybierając między kawą czarną a kawą z mlekiem. Jest to kwestia mocno indywidualna – niektórzy lubią mocny, cierpki smak kawy, ich zmysł smaku jest na tyle wrażliwy, że są w stanie rozpoznać jej gatunek i jakość. Mleko, śmietana, cukier czy syropy smakowe do pewnego stopnia łagodzą smak kawy i sprawiają, że staje się ona bardziej przystępna dla innych. To właśnie takie napoje jak latte, cappuccino czy macchiato są przez nich najbardziej lubiane. Mimo to dodatki nie niwelują całkowicie smaku kawy, nadal jest on wyczuwalny.

Kwestia zdrowia

Nieco pomijaną, choć przecież ważniejszą od smaku jest kwestia wpływu kawy na nasze zdrowie. Posiada ona liczne właściwości, które wpływają na poprawę naszego samopoczucia a także stan zdrowia. Przede wszystkim kawa przyspiesza pracę serca i rozszerza naczynia krwionośne – efektem jest zwiększenie przepływu krwi, dotlenienie organizmu i pobudzenie go. Kawa ponadto przyspiesza metabolizm i przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej oraz usuwania toksyn z organizmu, dlatego stosowana jest często jako element diet odchudzających. Z drugiej strony kawa wypłukuje z organizmu ważne dla zdrowia minerały, takie jak wapń, potas, żelazo i magnez. Spożywana w zbyt dużych ilościach może uzależniać, prowadząc do „zdenerwowania kofeinowego”, objawiającego się rozdrażnieniem, uczuciem niepokoju, kłopotami ze snem. Kawa czarna, pozbawiona wszelkich dodatków charakteryzuje się niską kalorycznością, jest łatwiej wchłaniana przez układ pokarmowy, dzięki czemu silniej działa na organizm, lecz jej wysoki poziom pH prowokuje intensywniejszą produkcję soków żołądkowych. To wszystko sprawia, że czarna kawa nie będzie służyć osobom z niedoborami minerałów, chorobami układu pokarmowego oraz kobietom w ciąży czy karmiącym piersią.

Kawa z mlekiem ma również swoje zalety i wady. Mleko jest bogatym źródłem wapnia, dlatego jego dodawanie do kawy może w pewnym stopniu zrekompensować straty tego minerały w wyniku wypłukiwania. Ponadto zmniejsza ono odczyn pH kawy, sprawia że staje się ona łagodniejsza dla żołądka. Z drugiej strony mleko oraz inne dodatki sprawiają, że kawa staje się bardziej kaloryczna i trudniejsza do strawienia, ponadto osłabiają one jej wchłanianie się do organizmu, dlatego słabiej pobudza ona układ krwionośny i metabolizm organizmu.

Jak widać, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej pić kawę z mlekiem, czy też bez. Jedno jest pewne – jeśli chcemy by nasze napoje kawowe smakowały wyjątkowo, musimy zadbać nie tylko o gatunek kawy, ale również o gatunek mleka. ROTR Spółdzielnia Mleczarska w Rypinie posiada w swojej ofercie mleko produkowane specjalnie z myślą o baristach i smakoszach latte, cappuccino i innych napojów kawowych. Można je teraz nabyć również poprzez sklep internetowy mleczarni.

koszulki patriotyczne

Koszulki z motywami patriotycznymi – bezapelacyjny must have

Ponoć zaczęło się od Euro 2012, wydarzenia, które wywołało dumę nie tylko wśród wielu polskich kibiców lecz także naszych rodaków, nie do końca pasjonujących się piłką nożną. Polska z uśmiechem na twarzy przyjęła wówczas bardzo wielu gości zza granicy – zwykli obywatele wczuwali się w role przewodników i nauczycieli języka polskiego, innymi słowy staraliśmy się być najlepszymi gospodarzami. Wielu komentatorów wskazuje, że to właśnie wtedy narodziło się w nas nowe poczucie polskości. Wszystkich przepełniała duma, chęć identyfikacji z krajem – organizatorem, który podołał tak dużej imprezie sportowej. Ową sytuację w mig wykorzystali producenci koszulek, wówczas już ozdabianych nie tylko logami Euro 2012, ale także symbolami naszego kraju. Impreza przeminęła, a popyt na patriotyczne koszulki pozostał i trwa do dziś. Jak zatem obecnie wygląda sytuacja na rynku odzieży z motywami patriotycznymi?

Pamięcią nie trzeba sięgać daleko, więc każdy zapewne kojarzy unikatową kolekcję T-shirtów Roberta Kupisza z wizerunkiem orła w koronie. Trend na tego typu projekty graficzne wbrew pozorom wciąż się utrzymuje, co wykorzystali również producenci odzieży z motywami patriotycznymi. Obecnie polskiego Orła można nosić nie tylko na koszulkach, lecz również na sukienkach czy bluzach, nie zawsze w towarzystwie czerwonego koloru. Warto zwrócić uwagę, że współczesne ubrania manifestujące polskość to już nie obszerne „worki” z gumowym nadrukiem, którym daleko było do rzeczywistych kształtów ciała człowieka. Oferowane dziś elementy garderoby są doskonale zaprojektowane, wygodne, a przede wszystkim przeznaczone do codziennego użytku. Wytwórcy odzieży patriotycznej muszą zatem na bieżąco śledzić zmieniające się w modzie trendy. Dodatkowo ubrania z „polskimi” grafikami, wyróżnia polska jakość (i nie jest to określenie nacechowane negatywnie), oferowana przez najlepsze polskie szwalnie i dziewiarnie – mistrzów w swym fachu. Współcześni polscy rzemieślnicy mają bardzo wiele do zaoferowania, po co zatem szukać za granicą czegoś, co dostępne jest u nas na miejscu. Patriotyzm to również wspieranie rodzimej kultury oraz jej wytworów, warto stale mieć to na uwadze.

Nieśmiertelne koszulki

Fakt, że producenci odzieży patriotycznej, jak na przykład jedna lepiej rozpoznawanych marek tego segmentu na rynku – RedisBad.pl znacznie wzbogacili swą ofertę nie oznacza, że zrezygnowali z projektowania koszulek, od których przecież wszystko się zaczęło. Oferowane dziś koszulki znacznie różnią się jednak od swoich starszych sióstr – przysłowiowo są „modne i wygodne”, a nadruki na nich umieszczane to istne dzieła sztuki. Na T-shircie wszystko współgra, począwszy od kolorystyki dzianiny i grafiki, przez niezwykle trafny, często umieszczany na bluzkach tekst, aż po umiejętne umieszczenie flagi czy logotypu producenta. Zdobienia to nie tylko zaplanowane w jednym miejscu na koszulce niewielkie obrazy – marki coraz częściej prezentują bluzki, które zostały niemal w całości pokryte unikalnym, zapierającym dech w piersiach wzorem lub graficznym przedstawieniem chwytliwej mądrości bądź frazy. Każdy, nawet największy przeciwnik noszenia tego typu strojów, musi jednak docenić niezwykły kunszt ich zaprojektowania.

Współczesne koszulki z motywami patriotycznymi to zdecydowanie małe dzieła sztuki, nic zatem dziwnego, że samo ich noszenie wywołuje u posiadaczy dumę. Być może w przyszłości eksperci stwierdzą, że to właśnie wzrost popytu na odzież patriotyczną przyczynił się do wyższego poczucia polskości wśród młodzieży, którą obecnie przecież oskarża się o brak jakichkolwiek patriotycznych postaw.

czyszczenie broni

7 najważniejszych zasad konserwacji i czyszczenia broni

Strzelanie to ogromna przyjemność nie tylko dla wielkich fanów strzelectwa. Wielu nowicjuszy po wyjściu ze strzelnicy odczuwa nieustającą ochotę, aby wciąż tam powracać. Ci, którzy najbardziej złapią bakcyla, zazwyczaj decydują się na zakup repliki bądź broni i zabawa zaczyna się na dobre. Niezależnie jednak od tego, którą drogą dany delikwent się uda – strzelanie do tarczy, a może manewry z ASG – po wystrzelaniu wszystkich kulek i dotarciu do domu będzie musiał zająć się żmudnym czyszczeniem i konserwacją broni. Tego procesu nie można bowiem zaniedbać – jest niezbędny do zachowania broni w należytej kondycji. Jeśli zatem nie chcesz za chwilę wyrzucić do kosza swojej ukochanej repliki, broni ostrej lub czarnoprochowej, zapoznaj się z siedmioma najważniejszymi zasadami jej konserwacji i czyszczenia.

  1. Czyść broń regularnie – to najważniejsza zasada, której złamanie skutkuje nie tylko koniecznością poświęcenia długiego czasu na doprowadzenie zaniedbanej broni do należytego stanu, ale także poważnym uszkodzeniem jej mechanizmów. Czynności pielęgnacyjnych dokonuj zatem zawsze po powrocie z manewrów lub strzelnicy, a przed każdym kolejnym wyjściem jeszcze raz dokładnie sprawdź jej stan. Pamiętaj, że proch, nagar, tombak i wszelkie inne pozostałości niekorzystnie oddziałują na mechanizmy broni. Zadbaj zatem o dokładne usunięcie śladów ich ingerencji i resztek.
  2. Co jakiś czas zaplanuj gruntowną pielęgnację – w zależności od tego, jak często używasz swojej broni lub repliki, zaplanuj cykliczne gruntowne czyszczenie i konserwowanie każdej części i wszystkich mechanizmów. Udaj się w tym celu do rusznikarza, który podpowie jak często powinieneś dokonywać dogłębnej pielęgnacji i fachowo ją wykona.
  3. Skup się na lufie – to właśnie ona wymaga największej uwagi podczas pielęgnacji całej broni bądź repliki, ponieważ zawsze jest najbardziej zabrudzona. Lufę czyść od wlotu komory nabojowej do wylotu. Używaj do tego specjalistycznych olei, szczotki mosiężnej i przecieraka. Koniecznie zadbaj o dokładne jej doczyszczenie.
  4. Unikaj stosowania uniwersalnych środków do wszystkiego – tylko przy pomocy preparatów o specjalistycznym przeznaczeniu jesteś w stanie najefektywniej doczyścić swoją broń. Pamiętaj, że każda Twoja decyzja finalnie przekłada się na wydłużenie bądź skrócenie żywotności Twojego sprzętu. Korzystniej jest zatem zainwestować w wiele środków pielęgnujących, które pozytywnie wpłyną nie tylko na samą broń, ale także na proces jej czyszczenia i konserwacji, nieco go usprawniając.
  5. Wybieraj środki czyszczące i konserwujące jednego producenta – staraj się nie miksować produktów pielęgnujących broń. Wymieszanie wszelkich smarów, odtłuszczaczy i innych preparatów różnych wytwórców może spowodować, że któryś z nich wejdzie w niepożądaną reakcję z pozostałymi, np. krystalizując się. Działanie kryształków może natomiast nieznacznie uszkodzić Twoją broń lub replikę. Stawiaj na kompletne zestawy do pielęgnacji, pochodzące od wybranego producenta.
  6. Zaopatrz się w odpowiednie akcesoria – szczoteczki z mosiężnym włosem i bawełniane, filcowe przecieraki, szczotki do czyszczenia magazynków, a w razie konieczności nawet, zawsze praktycznie i nieocenione, wykałaczki i szczoteczka do zębów to przedmioty, w które zdecydowanie musisz zaopatrzyć się, aby odpowiednio wyczyścić swoją broń.
  7. Używaj wyłącznie preparatów pochodzących od najlepszych producentów – nie ryzykuj i kupuj zestawy preparatów do czyszczenia i pielęgnacji broni wyłącznie renomowanych producentów. Oleje i smary do broni, odtłuszczacze, silikony do uszczelek, olejki silikonowe, a także wszelkie inne komponenty przybornika do czyszczenia replik, broni ostrej i czarnoprochowej pochodzące z zaufanego źródła będą miały ogromny wpływ na stan Twoich „zabawek” oraz zadbają o profesjonalną ich pielęgnację.

Jeśli nie wiesz jakie preparaty do czyszczenia i konserwacji broni kupić, a zajmujesz się tym od niedawna, warto zacząć od naszych rodzimych producentów, gdzie wciąż relacja doskonałej jakości i ceny są na wysokim poziomie. Jedną z czołowych marek jest ProTechGuns.

Bezpieczeństwo podczas czyszczenia broni

Bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze, a zwłaszcza podczas czyszczenia broni. Przed rozpoczęciem pielęgnacji zadbaj więc o wybranie dogodnego miejsca, gdzie nikt nie będzie narażony na żadne niepożądane podczas konserwacji akcje. Zacznij od wyjęcia oraz opróżnienia magazynku i usunięcia baterii, co stanowi oczywiście czynność opcjonalną. Czyszczenie broni wykonuj w jednorazowych rękawiczkach np. o przeznaczeniu spożywczym i z nitrylu, co pozwoli na odpowiednie zabezpieczenie Twoich dłoni przed szkodliwymi substancjami. Pamiętaj, aby zawsze dowiedzieć się jak najwięcej na temat użytkowania, smarowania i pielęgnowania Twojego modelu broni bądź repliki. Nie narażaj siebie, ani nikogo innego na niebezpieczeństwo, wynikające z Twoich zaniedbań.

Czyszczenie i konserwowanie broni to żmudny proces, który najwięcej satysfakcji przynosi dopiero wtedy, kiedy zaczynasz dostrzegać jego rezultaty. Broń utrzymana w nienagannym stanie to również Twoja wizytówka, dbaj zatem nie tylko o swój sprzęt, ale też o własny profesjonalny wizerunek.

monitorowanie pojazdow flotowych

System monitorowania pojazdów flotowych sposobem na zwalczanie kradzieży i nadużyć

Świat prawdopodobnie nie zna takiego właściciela floty lub fleet managera, który ani razu nie spotkał się z żadnym typowym dla flot problemem. Wszelkiego rodzaju nadużycia oraz, niestety, kradzieże to niemal chleb powszedni w tej pracy, szczególnie, że pracownicy wykonujący swe zadania poza siedzibą firmy, często czują się wręcz bezkarni. Nie oznacza to jednak, że brak zaufania i obsesyjna podejrzliwość mają stać się codziennością. Profesjonalne podejście i dyskretna, lecz jednocześnie skuteczna walka z nadużyciami to podstawa, warto zatem postawić na cieszący się coraz większą popularnością monitoring pojazdów flotowych, który nie tylko pomoże wyeliminować wszelkie problemy, ale także znacznie usprawni funkcjonowanie całej floty.

Decydując się na skorzystanie z usługi kontrolowania samochodów, należy zacząć od montażu lokalizatorów GPS w każdym aucie. Informacje o lokalizacji określonej jednostki zespołu będą bowiem stanowić dane wypadkowe dla całego systemu zarządzania flotą, zwanego inaczej platformą lokalizacyjną, obsługiwaną oczywiście przez jej użytkownika w osobie właściciela zespołu pojazdów lub fleet managera. Za jej pośrednictwem możliwe będzie zarówno zdalne zlecanie nowych zadań oraz weryfikacja tych, już ukończonych, jak i stałe kontrolowanie pracy kierowcy, a także sposobu eksploatowania auta. Platforma dodatkowo generuje cykliczne raporty oraz wszelkiego rodzaju analizy, w tym również analizę stylu jazdy, które umożliwią skuteczną edukację pracowników i zniechęcą ich do jakiegokolwiek ponadprogramowego użytkowania samochodów. Dzięki kontroli pozbędziesz się także kierowców działających na szkodę firmy i wyeliminujesz trapiące Cię problemy.

Nieuzasadnione przebiegi i wykorzystywanie aut do celów prywatnych

To prawdopodobnie najczęstszy problem dotyczący flot, ukazujący jednocześnie egoistyczną postawę kierowców. Pracownicy nie mają bowiem w zwyczaju brania pod uwagę ogromnych kosztów, związanych z wykorzystywaniem aut do celów prywatnych, które często z jednorazowego udania się do urzędu czy galerii handlowej, przeradza się w notoryczne nadużycia. Dzięki monitoringowi pojazdów będziesz miał stały dostęp do lokalizacji wszystkich jednostek flotowych, a o każdym przekroczeniu wyznaczonej dla danego kierowcy strefy zostaniesz poinformowany za pomocą powiadomienia. Tego typu kontrola nie tylko pozwoli uzyskać oszczędności lecz także posłuży jako skuteczny „straszak” na zbyt pewnych siebie pracowników.

Wysokie koszty związane z niewłaściwą eksploatacją samochodów

Częste przekraczanie prędkości, zbyt duże obroty i ogólny brak szacunku dla aut służbowych to kolejny powszechnie znany problem. Dzięki tworzonym przez systemy zarządzania flotą analizom będziesz mógł w końcu skutecznie „przemówić do rozsądku” swoim pracownikom. Analiza stylu jazdy to bowiem dowód, który czarno na białym ukazuje jak dany kierowca traktuje firmowe auto. Regularne rozmowy z zatrudnionymi i systematyczne eliminowanie niewłaściwego podejścia do pojazdów służbowych z czasem pozwolą na egzekwowanie stosowania się do zasad eco-driving’u, co wpłynie na obniżenie kosztów oraz zmniejszenie częstotliwości serwisowania samochodów.

Kradzieże

Kradzieże to wbrew pozorom dość często spotykane w świecie flot pojazdów służbowych przestępstwo, którego dopuszczają się zarówno tak zwani „przypadkowi” pracownicy, szukający pracy na przysłowiową chwilę, jak i kierowcy zatrudnieni na dłużej. Najczęściej dochodzi do kradzieży paliwa, jednak pracownicy przywłaszczają sobie również elementy wyposażenia aut oraz wszelkie płyny i oleje, niezbędne podczas codziennej eksploatacji. Dzięki dokładnej kontroli każdego kierowcy, miejsc jego pobytu oraz czasu pracy uda Ci się raz na zawsze wygrać ze złodziejami i odstraszyć nieuczciwych pracowników.

Monitoring pojazdów GPS to zatem doskonały lek na wszystkie trapiące właścicieli flot i fleet managerów problemy. Za skorzystaniem z tej usługi przemawiają dodatkowo możliwe do uzyskania znaczne oszczędności oraz zwiększenie efektywności pracy. Nie ma zatem powodu, aby odkładać montaż lokalizatorów GPS na później, a wręcz przeciwnie – warto jak najszybciej wykorzystać tą wysoce profesjonalną i inteligentną technologię, cieszącą się ogromnym powodzeniem wśród wielu renomowanych firm.

podroz autokarem

Autokarowa pielgrzymka do Włoch. O czym pamiętać, wybierając się w podróż?

Pielgrzymka autokarowa to nie tylko duchowe przeżycie, ale też wielka i inspirująca podróż. W czasie wojaży po Półwyspie Apeniński możemy zwiedzić liczne, atrakcyjne miejsca – jak Rzym czy Watykan – które na długo zapadną nam w pamięć. Aby jednak wyprawa okazała się w pełni udana, trzeba się do niej należycie przygotować. O czym pamiętać przed wyjazdem? Poniżej kilka praktycznych porad.

Nastawienie psychiczne

Wyprawy autokarowe bywają długie i wyczerpujące. Odległość z Warszawy do Rzymu wynosi w linii prostej ok. 1300 km, w praktyce jest jednak o wiele dłuższa – zwłaszcza, gdy planujemy przystanki w innych krajach. Dziennie pokonujemy setki kilometrów, co przy kilku-kilkunastu dniach jazdy stanowi swoisty maraton. Warto zdawać sobie z tego sprawę przed jego startem – informuje ekspert firmy Strada Tour, wyspecjalizowanej w organizacji wycieczek objazdowych po Włoszech.

Właściwy bagaż

Pielgrzymki autokarowe mają swoją specyfikę. Uczestnicy muszą być bardzo mobilni, dostosowując się do częstej zmiany miejsc zameldowania (na trasie odwiedza się niekiedy po kilka hoteli). Aby nie ograniczać swoich ruchów, warto zadbać o dobry bagaż podręczny. Zaopatrywanie się w wielkie i ciężkie torby, to nienajlepszy pomysł. Lepiej postawić na praktyczny minimalizm – odpowiedni ubiór, środki do utrzymania higieny, prowiant i medykamenty (przede wszystkim leki przeciw chorobie lokomocyjnej!). Dobrze też wziąć ze sobą książkę bądź inny przedmiot, który pomoże zabić czas w trakcie długiej jazdy.

Ubezpieczenie

Przezorny zawsze ubezpieczony – powiada stara maksyma. Nawet podczas relaksującej podróży zagranicznej warto zadbać o własne bezpieczeństwo. Kiedy korzystamy z oferty objazdowej powinniśmy sprawdzić, czy nasz przewoźnik dysponuje obowiązkowym OC posiadacza pojazdu. Za odpowiednią opłatą chroni ono również pasażerów. Kwota ubezpieczenia jest zazwyczaj wliczana w koszty wycieczki– komentuje przedstawiciel Strada Tour.

Wymiana waluty

Aby dokonać transakcji pieniężnych za granicą – np. w celu kupienia pamiątek – powinniśmy posiadać lokalna walutę. W przypadku Włoch sprawa jest prosta – wystarczy wymiana złotówek na euro. Dobrze dokonać rozpoznania co do obowiązujących kursów i zdecydować, czy bardziej opłaca nam się wymiana pieniędzy w kraju, czy już na wyjeździe.

Zebranie informacji

Wyprawa zagraniczna – niezależnie czy chodzi o pielgrzymkę, czy też o zwykłą wycieczkę w celach turystycznych – to zetknięcie z obcą kulturą. Przed wyjazdem warto zatem poczytać o lokalnych obyczajach, czekających atrakcjach, a także czyhających zagrożeniach. Posiadanie solidnego bagażu wiedzy okazuje się czasem bardziej przydatne, niż dysponowanie nawet najlepszym bagażem podręcznym…

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu