mieszkanie

Idealne mieszkanie dla rodziny z dziećmi

Wybór idealnego mieszkania to zadanie niezwykle trudne – szczególnie w sytuacji, gdy nasza rodzina posiada jedno lub więcej dorastających dzieci. Oto kilka kwestii, które każda rodzina powinna mieć na uwadze w trakcie poszukiwań – dokładne ich zanalizowanie pozwoli podjąć najlepszą decyzję.

Metraż

Wielkość mieszkania ma niebagatelne znaczenie dla wszystkich domowników. Single i bezdzietne pary mogą bez żadnych problemów poradzić sobie  kawalerkach, jednak wraz ze wzrostem liczby członków rodziny potrzebne będzie więcej miejsca i wydzielonych pomieszczeń. Podczas przeglądania oferty developerów warto zwracać uwagę na wiek naszych dzieci –  o ile dwójka maluchów nawet lepiej będzie czuć się dzieląc jeden pokój, o tyle nastolatkowie prędzej czy później zaczną domagać się prywatności. Wybór mieszkania, które po kilku latach stanie się za małe dla całej rodziny, nie jest dobrym pomysłem. Myślmy przyszłościowo – w przeciwnym wypadku czekają nas bardzo częste zmiany miejsca zamieszkania.

Lokalizacja

Rozsądna lokalizacja mieszkania to taka, która odpowiada na najpilniejsze potrzeby naszej rodziny. Podczas wyboru mieszkania musimy wziąć pod uwagę między innymi łatwość dojazdu z i do pewnych miejsc (pracy, sklepów, przychodni), jakość komunikacji miejskiej (ile i jakie linie komunikacyjne funkcjonują w najbliższej okolicy), jakość powietrza i poziom hałasu (warto sprawdzić na planie zabudowy miasta, czy w okolicy wybranego mieszkania nie zaplanowano jakichś dużych inwestycji, które mogą wpłynąć na komfort życia w tym miejscu). W przypadku, gdy nasza rodzina liczy dzieci, lista wymagań poszerza się o dodatkowe pozycje, m.in. bliskość szkół, przedszkoli, parków i innych terenów rekreacyjnych, a także ogólny poziom bezpieczeństwa. Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, czy rodziny z dziećmi lepiej będą czuć się w centrum miasta czy na przedmieściach, każda z tych lokalizacji ma swoje plusy – w przypadku śródmieści będą to przede wszystkim bardzo wysoki poziom komunikacji oraz łatwy dostęp do najważniejszych punktów miasta, przedmieścia z kolei górują jeżeli chodzi o komfort mieszkania i ogólny poziom bezpieczeństwa. To, którą opcję wybierzemy zależy przede wszystkim od naszych preferencji oraz możliwości finansowych.

W ofercie developerów, takich jak firma Ekobud znajdziemy szeroki wybór nowych mieszkań – wiele z nich spełni potrzeby również rodzin z dziećmi.

kostka brukowa

Jak przygotować podbudowę pod kostkę brukową?

Wielu z nas marzy o pięknie wybrukowanej ścieżce bądź tarasie. Estetyczne kostki to prawdziwe dzieła sztuki, które odpowiednio ułożone, zmieniają oblicze każdej posesji. Kluczowym przy wykładaniu nawierzchni jest dobór właściwej podbudowy.

Aby efekt prac brukarskich okazał się owocny, musimy zacząć od podstaw – w sensie zupełnie dosłownym. Podbudowa pod kostkę jest co prawda niewidoczna, stanowi jednak gwarant równego ułożenia budulca oraz ochrania go przed czynnikami atmosferycznymi, np. nadmiernym mrozem. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, lekceważąc kwestię właściwego wykonania podbudowy. Takie postępowanie prowadzi do komplikacji – powstawania kolein, czy zapadania się fragmentów chodnika bądź podjazdu. Usuwanie usterek jest natomiast niezwykle kosztowne i pracochłonne. Sprawdźmy zatem, na co warto zwrócić uwagę, przygotowując podbudowę.

Grubość podbudowy

Aby podbudowa dobrze służyła, powinna posiadać odpowiednią grubość. Nie znajdziemy jednej, uniwersalnej recepty – grubość warstwy zależy m.in. od stopnia obciążeń, jakim będzie poddawana nawierzchnia. W przypadku chodników czy ścieżek dla pieszych, dobrze sprawdzą się warstwy cieńsze, od 10 do 20 cm. ,,Podbudowa podjazdowa, np. przy garażu, gdzie często przejeżdżają pojazdy kołowe, powinna być już nieco grubsza, wynosząc ok. 25-40 cm” – komentuje ekspert firmy Radosława Kameckiego z Elbląga, świadczącej usługi profesjonalnych robót ziemnych. O grubości nawierzchni decyduje też przepuszczalność wody – podbudowa musi umożliwiać jej szybkie odprowadzanie do gruntu rodzimego, nie zatrzymując wilgoci.

Skład podbudowy

Do układania podbudowy przeważnie stosuje się mieszaniny piasku i żwiru, tłuczeń, grys oraz żużel. Poszczególne warstwy zagęszcza się mechanicznie – każda z nich powinna posiadać mniej więcej 10 cm grubości. Niekiedy wymagana jest również piaskowa warstwa rozsączająca – poniżej podbudowy właściwej, tuż nad gruntem naturalnym. Powinniśmy w nią zainwestować wówczas, gdy grunt charakteryzuje się bardzo niską przepuszczalnością wody.

Słaby grunt – co robić?

Kiedy mamy do czynienia z warstwami gruntu o niskiej spoistości, nie warto silić się na oszczędności. Ciekawym rozwiązaniem jest zainwestowanie w geowłókniny z materiałów syntetycznych. Pełnią one funkcję separatora, nie pozwalającego na przemieszanie się kruszyw między kolejnymi warstwami (np. w wyniku nakładanych nań obciążeń). ,,Dzięki takiemu rozwiązaniu lepszą kondycję zachowuje warstwa rozsączająca. Wolna od zanieczyszczeń i nieblokowana innym elementami podbudowy, może nam służyć o wiele dłużej” – informuje specjalista firmy Radosława Kameckiego. Geowłókniny wpływają również na stabilizację gruntu, niwelując ryzyko wystąpienia kolein i innych nierówności.

Piasek czy cement?

Poza wspomnianymi już materiałami, do wykonania podbudowy wykorzystuje się podsypki piaskowo-cementowe. Kruszywa cementowe warto jednak stosować z umiarem, w określonych realizacjach projektowych. Zapewniają one co prawda dobrą stabilność i nośność, nie zawsze jednak stanowią – wbrew popularnej opinii – lepszy surowiec niż piasek. Beton ma bowiem tendencje do trzymania i kapilarnego podciągania wody, co prowadzi do nagromadzania wilgotności w warstwie podbudowy. Stąd już prosta droga do wymywania poszczególnych fragmentów nawierzchni. Zimą woda może natomiast zamarzać i rozsadzać bruk. ,,Aby uniknąć szeregu niepotrzebnych problemów, dobrze skonsultować się z fachowcem. Poradzi on nam, w jaki sposób zabrać się za prace brukarskie, aby uzyskać pożądany rezultat budowlany” – podsumowuje przedstawiciel firmy Radosława Kameckiego. I tego spostrzeżenia najlepiej się trzymać!

czajniki

W czym parzyć herbatę? Czajniki i komplety herbaciane

Herbata ekspresowa w torebkach jest być może najwygodniejsza do przyrządzenia, ale zdecydowanie nie tak smaczna jak prawdziwa herbata liściasta. Ta z kolei wymaga specjalnego przygotowania. Ceremoniał parzenia herbaty może być jednak bardzo przyjemny, a jakość takiego naparu rekompensuje cały wysiłek.

W wielu kulturach na całym świecie parzenie herbaty urosło do rangi rytuału – zauważa nasz rozmówca z firmy AP-POL. Doskonalona przez wieki wiedza na temat uzyskania najlepszych efektów przygotowania tego naparu, pozwala cieszyć się idealnym aromatem również nam. Do przygotowania naprawdę dobrej herbaty niezbędne są jednak pewne akcesoria, które pozwalają kontrolować m.in. czas parzenia i łatwiejsze rozlewanie do poszczególnych szklanek czy filiżanek.

Czajniki do parzenia herbaty

Ważnym etapem parzenia herbaty jest możliwość usunięcia liści z wody w odpowiednim momencie, przy czym poszczególne rodzaje herbat różnią się prawidłowym czasem zaparzania. Dlatego ważne jest, by naczynie, w którym przygotowujemy napar było wyposażone w sitko lub zaparzacz, który będziemy mogli łatwo usunąć we właściwym czasie.

Oprócz obecności sitka (lub możliwości dołączenia oddzielnie kupionego zaparzacza), bardzo ważna jest jakość materiału, z którego wykonany jest czajnik. Unikajmy naczyń z domieszkami sztucznych materiałów lub emaliowanych czajników, aby mieć pewność, że przygotowywany napój będzie bezpieczny dla naszego zdrowia.

Dużym uznaniem cieszą się czajniki wykonane ze szkła żaroodpornego. Materiał jest nie tylko w 100% bezpieczny dla zdrowia, ale też nie wchłania aromatów z naparu, dzięki czemu w jednym czajniku możemy przygotowywać na zmianę różne odmiany herbaty, bez ryzyka mieszania się smaków.

Komplety do serwowania herbaty

O tym w jaki sposób podamy herbatę, decydują przede wszystkim okoliczności i nasze osobiste upodobania. Wspaniała estetyka produkowanych współcześnie czajników pozwala rozlewać herbatę bezpośrednio z czajnika, nawet w przypadku wizyty przyjaciół. Jednak w sytuacjach bardziej oficjalnych, warto postawić na stole specjalnie do tego celu przeznaczony komplet porcelany.

Klasyczne zestawy do podawania herbaty składają się z dzbanka, do którego przelewamy herbatę przygotowaną wcześniej w czajniku, oraz kompletu filiżanek ze spodeczkami, cukiernicy i dzbanuszka na mleko – wymienia specjalistka ze sklepu Porcelana24.pl. Większe garnitury posiadają dodatkowo talerzyki deserowe.

Wybierając zestaw do podawania herbaty czy kawy warto zainwestować w dobrą jakościowo porcelanę, np. z Ćmielowa. Pamiętajmy, że zastawa stołowa to inwestycja na lata, dlatego wybór właściwego kompletu powinien być bardzo dobrze przemyślaną decyzją.

laser frakcyjny

Zastosowanie lasera frakcyjnego

Pielęgnacja ciała, by dłużej zachowało młody i piękny wygląd, nie jest wynalazkiem naszych czasów. Już w starożytności stosowano liczne zabiegi, które miały pomóc w oszukaniu czasu i poprawianiu natury. Z czasem metody te ewoluowały, obecnie na użyciu każdego salonu kosmetycznego bądź salonu medycyny estetycznej znajdują się bardzo nowoczesne urządzenia, które skutecznie pomagają radzić sobie z niedoskonałościami ludzkiego ciała. Jednym z nich jest laser frakcyjny.

Czym jest laser frakcyjny?

Jak każdy laser, również laser frakcyjny jest urządzeniem, które emituje skupione promienie światła. Światło emitowane przez laser frakcyjny przybiera formę mikrowiązek, które, jedna obok drugiej, wnikają w powierzchnię skóry – tam są wchłaniane przez cząstki wody zawarte w komórkach tworzących tkankę skórną. Pod wpływem reakcji fototermicznej woda zostaje podgrzana i odparowana, co prowadzi do uszkodzenia pojedynczych komórek. Krótko mówiąc – laser frakcyjny pokrywa powierzchnię skóry siateczką mikroskopijnych ranek. Ranki te otoczone są zdrową, nienaruszoną tkanką, w której zostają pobudzone procesy regeneracyjne. Zwiększona zostaje produkcja kolagenu, organizm przystępuje do remodelowania uszkodzonych obszarów.

Zastosowanie lasera frakcyjnego

Uszkodzenie poszczególnych komórek i pobudzenie zdrowych tkanek do wzmożonej produkcji kolagenu jest bardzo skuteczną metodą radzenia sobie z niedoskonałościami skóry, między innymi bliznami potrądzikowymi, małymi i średnimi zmarszczkami, piegami, różnego rodzaju zmianami skórnymi, rozstępami. Zwiększenie ilości kolagenu nie tylko regeneruje skórę, ale sprawia również, że staje się ona wyraźnie gładsza, bardziej napięta i sprężysta. Dlatego laser frakcyjny jest również coraz popularniejszą formą liftingu skóry, wybieraną zamiast inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Laser frakcyjny można stosować do usuwania niedoskonałości ze skóry twarzy, szyi, dekoltu oraz dłoni.

Zabiegi pielęgnacyjne dla skóry z użyciem lasera frakcyjnego znajdziemy w ofercie salonu kosmetycznego Medicor.

diagnozowanie adhd

Sposoby diagnozowania ADHD

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości ruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi jest stanem, który charakteryzuje się nieprawidłowym poziomem impulsywności lub nadpobudliwości oraz nieuwagi w danym okresie rozwoju dziecka lub osoby dosrosłej. Odpowiednio wczesna diagnoza pozwala jednak uniknąć różnych konsekwencji społecznych i ekonomicznych związanych z tym zaburzeniem.

Krótka charakterystyka ADHD

Wystąpienie ADHD nie jest związane z jednym czynnikiem, dlatego nie ma jednej i wyłącznej przyczyny tego zaburzenia. Mogą to być uwarunkowania genetyczne, dysfunkcje mózgu, czynniki środowiskowe a także dieta oraz substancje toksyczne. U dzieci z ADHD stwierdza się nieprawidłowości w genie, który jest odpowiedzialny za wychwyt zwrotny dopaminy. W normalnym mózgu każde zewnętrzne lub wewnętrzne zdarzenie produkuje długotrwałą aktywację, co umożliwia jednostce przeanalizowanie go w pełnym wymiarze. Podtrzymywanie tej aktywności jest kontrolowane przez struktury korowo-podkorowe. W mózgu dziecka z ADHD, „ślad” zdarzenia jest bardzo krótki – dzieci z ADHD nie potrafią przewidywać przyszłych zdarzeń i działają impulsywnie.

Klasyczne sposoby rozpoznawania ADHD

Trafna i rzetelna diagnoza jest początkowym i zarazem najważniejszym punktem prowadzącym do uniknięcia negatywnych skutków ADHD, które obciążają całe społeczeństwo – przypomina psycholog z Biomed Centrum Rehabilitacji Poznawczej i Neuroterapii, który zajmuje się m.in. diagnostyką ADHD. Sprowadza się ona do skonkretyzowanego opisu objawów zachowania podpartego odpowiednimi do tego narzędziami, takimi jak wywiad, listy problematycznych zachowań, różne techniki obserwacyjne, testy i pomiary zachowania oraz pomiary wskaźników psychofizjologicznych.

Diagnostyka według ICD – 10 klasyfikacja chorób Światowej Organizacji Zdrowia) oraz DSM V (klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego) sprowadza się do obserwacji objawów charakterystycznych dla ADHD, które muszą utrzymywać się przez co najmniej 6 miesięcy w stopniu dysproporcjonalnym do rozwoju dziecka oraz utrudniającym funkcjonowanie dziecka. Należą do nich objawy dotyczące uwagi, nadmiernej aktywności oraz impulsywności.

Nowoczesne sposoby diagnozowania ADHD

Na szczęście pojawia się wiele nowych technik i sposobów diagnostycznych. Jedną z nich jest opracowany w Petersburgu system Mitsar – QEEG, dzięki któremu można prowadzić badania dysfunkcji mózgu, diagnozować szybkość i jakość przetwarzania informacji w mózgu (ERP), precyzyjnie planować terapię neurofeedback w oparciu o bazę normatywną, a także prowadzić diagnostykę podczas leczenia farmakologicznego i w końcu przeprowadzić samą diagnostykę przed terapią psychologiczną.

Do diagnozy ADHD służy również System ADScan przygotowany w oparciu o technologię radaru dopplerowskiego. Przy użyciu specjalnego aparatu można mierzyć ilościowe aspekty ruchliwości z bardzo dużą dokładnością. Jest ona analizowana podczas testu oraz w spoczynku (przy braku zadania). System ADScan jest bardzo wygodny w użyciu, ponieważ może być wykorzystywany w warunkach szkolnych, w gabinecie psychologa czy lekarza, a także stanowić świetne uzupełnienie procedury diagnostycznej przed treningiem biofeedback. Równolegle do badania przeprowadzany jest tak zwany test ciągłego wykonywania (CPT), który dostarcza informacji związanych z wykonaniem zadania mającym znaczenie dla oceny koncentracji uwagi, czasu reakcji oraz impulsywności. Uzupełnieniem testu jest także kwestionariusz, bazujący na kryteriach diagnostycznych ADHD, a otrzymane wyniki są analizowane i porównywane z bazą referencyjną.

stopy aluminium

Stopy aluminium i ich zastosowanie

Za sprawą swoich właściwości, aluminium jest jednym z najczęściej wykorzystywanych pierwiastków w przemyśle. Poprzez topienie tworzywo metaliczne umożliwia stworzenie odpowiednich stopów metalu, które posiadają szerokie zastosowanie w wielu sektorach gospodarczych.

Aluminium

Aluminium to niezwykle lekki metal  występujący m.in. w takich minerałach, jak korund, kaolinit czy boksyt. Obrabiany plastycznie zarówno na gorąco, jak i zimno. W postaci ciała stałego charakteryzuje się wytrzymałością i twardością. Posiada znakomitą przewodność elektryczną i cieplną, dzięki czemu używany jest do produkcji przedmiotów codziennego użytku, takich jak przewody elektryczne czy folie. Stopienie aluminium umożliwia utrzymanie kilku stóp metalu, które posiadają szeroki zakres zastosowań w przemyśle.

Stopy aluminium

Stopy to tworzywa metaliczne powstałe w wyniku stopienia aluminium z większą lub mniejszą liczbą metali lub niemetali. Substancje podzielone są na stopy odlewnicze oraz stopy przeznaczone do obróbki plastycznej. Stopy odlewnicze charakteryzują się większą zawartością pierwiastków stopowych, gdyż postają w wyniku połączenia aluminium z krzemem, krzemem i magnezem, krzemem i miedzią, magnezem i manganem, krzemem, niklem, miedzią, manganem i magnezem. Stopy przeznaczone do przeróbki plastycznej charakteryzują się mniejszą ilością dodatków stopowych. Powstają w wyniku połączenia aluminium z miedzią lub magnezem, manganem, krzemem, cynkiem, niklem, chromem lub tytanem. Niektóre z nich można poddać utwardzeniu wydzieleniowemu, co zwiększy ich właściwości wytrzymałościowe.

Zastosowanie stopów aluminium

Stopy odlewnicze wyróżniają się wysoką żaroodpornością, niską gęstością i sporą odpornością na korozję. Wykorzystywane są zwykle przy produkcji tłoków silnikowych, spalinowych, do aparatury chemicznej, sprzętu morskiego, części silników i urządzeń narażonych na uderzenia, a także w przemyśle okrętowym i elektrycznym. Stopy do obróbki plastycznej charakteryzują się plastyczną formą, dzięki czemu można z nich produkować puszki do napojów, elementy konstrukcji lotniczych i pojazdów mechanicznych. Mogą być także wykorzystane w przemyśle okrętowym i chemicznym.

Stopy aluminium to efekt połączenia aluminium z określonymi pierwiastkami. Ze względu na szczególne parametry i właściwości posiadają szereg zastosowań w przemyśle okrętowym, mechanicznym, lotniczym, chemicznym i spożywczym. Bogaty wybór artykułów aluminiowych można znaleźć w hurtowni profili aluminiowych i tworzyw sztucznych Akces.

klimatyzacja biurowa

Zalety systemów klimatyzacji w pomieszczeniach biurowych

Niegdyś klimatyzacja uznawana była za luksus. Dzisiaj staje się już standardem, szczególnie w biurach, gdzie nierzadko zatrudnione są nawet setki osób. Świeże powietrze jest podstawą, bez której nie można normalnie funkcjonować. Klimatyzacja niewątpliwie podnosi standard budynku, dlatego warto przemyśleć to rozwiązanie. To jednak tylko jedna z jej zalet, atutów jest znacznie więcej.

Dlaczego warto założyć klimatyzację?

Klimatyzacja w biurze to nie tylko sposób na dobre samopoczucie. To również skuteczna praca, ponieważ jak wiadomo, w temperaturze powyżej 26 stopni Celsjusza znacznie spada nasza wydajność. Ostatnie lata pokazują, jak gorąco może być w wakacyjne dni, dlatego klimatyzatory są urządzeniem niezbędnym. Jak bowiem spotkać się z klientem, kiedy jedyne, o czym marzymy, to zimny prysznic? Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzać z obniżaniem temperatury. Zbyt duża różnica między temperaturą wewnątrz a na zewnątrz szybko doprowadzi do przeziębień i innego rodzaju schorzeń. Ponadto klimatyzacja skutecznie oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń – dodaje nasz ekspert z firmy Air Engineering. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, jak wiele jest wokół nas kurzu, bakterii czy pyłu, który dostaje się przez okna.

Wybór odpowiedniego systemu

Kiedy zdecydujemy się na klimatyzację, należy wybrać jej odpowiedni system. Jest kilka elementów, które mówią, jakie urządzenia powinniśmy wybrać, a pierwszy z nich to wielkość i przeznaczenie pomieszczenia. Poza tym trzeba uwzględnić architekturę budynku, np. rodzaj okien, ilość osób przebywających w jego wnętrzu, a także poziom nasłonecznienia. Nie bez znaczenia jest także oświetlenie oraz wykorzystywany we wnętrzach sprzęt elektroniczny, który również powoduje nagrzewanie się powietrza.

VRV – inteligentny system klimatyzacyjny

Jednym ze szczególnie polecanych systemów klimatyzacji jest system VRV. Przeznaczony jest przede wszystkim dla większych budynków, gdzie konieczne staje się zamontowanie nawet kilkudziesięciu pojedynczych jednostek, tworzących jedną całość. System VRV służy zarówno do obniżania, jak i podnoszenia temperatury, dlatego można go używać przez cały rok.

adwokat

Jakie cechy powinien posiadać dobry adwokat?

Zatrudnienie adwokata do rozwiązania trudnej sprawy lub powierzenie mu naszych problemów przez dłuższy czas jest sporym wydatkiem. Zastanówmy się, jakimi cechami powinien odznaczać się skuteczny adwokat, który będzie w stanie wykonywać swoje obowiązki na najwyższym poziomie.

Lojalny i dyskretny

Lojalność – jest to bardzo ważna cecha, którą powinien odznaczać się każdy prawnik, szczególnie w odniesieniu do swojego klienta. Oznacza to, że w przypadku jakichkolwiek problemów, powinien poinformować o nich swojego klienta, dzięki czemu zostaje stworzona gwarancja, że adwokat podejmie wszelkie działania prowadzące do korzystnego rozwiązania sprawy.

Dyskrecja – z lojalnością wiąże się dyskrecja – adwokaci są bowiem zobowiązani do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji dotyczących prowadzenia sprawy swojego klienta. Mimo że prawo gwarantuje im zachowanie tajemnicy przed sądem oraz w stosunku do innych instytucji państwowych, taki sam stosunek powinien zostać wytworzony między adwokatem a klientem.

Profesjonalny i niezależny

Profesjonalizm – ambitny prawnik doskonale zna się na wykonywanym zawodzie i cały czas podnosi swoje umiejętności. Dzięki temu wie, kiedy może obejść przepisy, aby jednocześnie zmieścić się w obowiązujących klauzulach i działać na korzyść klienta. Powinien podchodzić do swoich obowiązków bardzo profesjonalnie – przestrzegać terminów, być przygotowanym na każdą rozprawę, a wcześniej rozeznanym ze wszystkim szczegółami dotyczącymi prowadzonej sprawy.

Niezależność – ta cecha wiąże się z klimatem, jaki buduje wokół siebie adwokat. Stoicyzm, silna wola, nieugiętość i odporność psychiczna to pochodne niezależności, dzięki której prawnik potrafi wyjść z wydawałoby się niemożliwych do rozwiązania sytuacji.

Szeroki zakres usług prawnych świadczy Kancelaria Adwokacka Andrzeja Babilasa, która oferuje stałą i kompleksową obsługę podmiotów gospodarczych oraz pomoc prawną osobom fizycznym w ramach indywidualnych, jednorazowych zleceń.

Metody zastosowania kotew gruntowych

Według europejskich norm, kotew to konstrukcja, która przenosi siły rozciągające na grunt. Dla inżyniera budownictwa czy geotechnika jest to oczywiste, my jednak w niniejszym artykule chcielibyśmy stworzyć mini kompendium wiedzy dla architektów oraz osób, którym zagadnienie może wydawać się obce. Po co, do czego i w jaki sposób stosujemy kotwy gruntowe?

Budowa kotwy gruntowej

Niezależnie od systemu, kotwą gruntową możemy nazwać element składający się z głowicy, cięgna i buławy zespolonej z gruntem, pełniącej funkcję omówioną we wstępie – jej zadaniem jest odciążenie lub ustabilizowanie konstrukcji poprzez przeniesienie siły rozciągającej na grunt.  Wyobraźmy sobie dwuspadowy namiot. Poza szkieletem i pokryciem, posiada także liny i tzw. „śledzie” (elementy które wbijane są w podłoże) mocowane by zapobiec przechylaniu się namiotu pod wpływem silnego wiatru. W przypadku konstrukcji budowlanych rolę lin pełną cięgna, rolę „śledzi” buławy. Cięgna kotwy nie mogą być luźne, muszą być naprężone.

Idea i metody wykonywania kotwy

O ile wbicie kawałka metalu w pole namiotowe to błahostka, umieszczenie buławy w gruncie wymaga więcej zachodu. Załóżmy, że chcemy postawić wieżę antenową w polu. Jak przekonują nas eksperci z firmy GeoTest, doświadczony projektant w obliczeniach weźmie pod uwagę przede wszystkim ciężar własny konstrukcji, nośność gruntu, oddziaływanie temperatury, oblodzenia i wiatru. Wieża to konstrukcja smukła, a więc jeśli grunt jest stabilny, teoretycznie (mowa o czynnikach naturalnych) może ją złamać jedynie wiatr. Przez zakotwienie poszczególnych segmentów wieży w gruncie, można tego uniknąć. Mamy do wyboru dwie metody przytwierdzenia kotwy do gruntu. Najpierw wiercimy otwór, w który następnie wprowadzamy cięgno i wypełniamy całość zaczynem cementowym. Proces ten nazywa się iniekcją, ponieważ mieszanka de facto wstrzykiwana jest między ścianki otworu a cięgno. Można śmiało powiedzieć, że to trzpień, którego zbrojeniem jest stalowe cięgno w postaci liny lub pręta. Druga metoda – systemy samowiercące – pozwala na jednoczesne wiercenie otworu, płukanie go zaczynem cementowym i wprowadzanie cięgna, które znajduje się wewnątrz tzw. wiertła. Po wprowadzeniu cięgna na odpowiednią głębokość, wiertło wycofuje się, a obejmowaną przez nie przestrzeń zajmuje zaczyn cementowy. Po związaniu, ów zaczyn scalony z gruntem, uzbrojony w cięgno, nazywamy buławą. Głowica natomiast pozwala nam na zatrzymanie kotwy na poziomie gruntu oraz przyłączenie dodatkowych cięgien.

Przykłady zastosowania

Wieża antenowa posłużyła nam do zobrazowania, jak pracują i w jaki sposób wykonywane są kotwy. Generalnie stosuje się je także przy obiektach kubaturowych o dużych powierzchniach, które wymagają głębokich wykopów fundamentowych, przy obiektach drogowych (wzmacnianie i stabilizacja skarp, zboczy, nasypów) oraz hydrotechnicznych (mających bezpośredni kontakt z wytwarzającą ciśnienie wodą, np. nabrzeża portowe).

Co należy wiedzieć przed podjęciem pracy w Niemczech?

Wyjazd za granicę do pracy jest dla wielu naszych rodaków atrakcyjną formą podreperowania domowego budżetu. Jednym z najchętniej wybieranych kierunków emigracji zarobkowej są Niemcy – głównie ze względu na bardzo konkurencyjne stawki nawet za prace u nas zdecydowanie słabo płatne. Co warto wiedzieć i na co się przygotować przed wyjazdem do takiej pracy?

ABC niemieckiego rynku pracy

Do Niemiec przyciągają Polaków przede wszystkim atrakcyjne wynagrodzenia – za pracę np. sprzątaczki czy opiekuna osób starszych można tu zarobić kilka razy więcej niż w Polsce. Do tego dobry dojazd, bliskość kulturowa czy możliwość bezproblemowego porozumienia się (wielu naszych rodaków wciąż zna lepiej język niemiecki niż angielski) sprawiają, że nie brakuje chętnych do podjęcia pracy za naszą zachodnią granicą. Pracy można szukać za pośrednictwem polskich i niemieckich portali ogłoszeniowych, w organizacji tego typu zatrudnienia specjalizują się agencje pracy za granicą, warto również dowiedzieć się w najbliższym Urzędzie Pracy, czy nie ma ciekawych ofert odpowiadających naszym kwalifikacjom i wymaganiom.

Dokumenty – o tym musisz pamiętać

Zanim podejmiesz swoją pierwszą pracę w Niemczech, po pierwsze potrzebne będzie Ci zameldowanie (Anmeldung). Bywa, że formalności związane z zameldowaniem załatwia dla pracownika jego przyszły pracodawca, jeśli nie – będziesz musiał pofatygować się z ważnym dokumentem tożsamości oraz z umową najmu do odpowiedniego urzędu. Ważne, by uzyskany dokument przechowywać, gdyż będzie on potrzebny np. w przypadku zmiany miejsca pracy. Kolejne istotne sprawy to karta podatkowa (Lohnsteuerkarte) i numer identyfikacji podatkowej (TIN) – a więc niemiecki odpowiednik naszego numeru NIP. Kartę podatkową powinieneś otrzymać w czasie do dwóch tygodni po zameldowaniu, w kolejnych latach, jeśli zostaniesz w Niemczech, będziesz ją otrzymywać automatycznie na przełomie września i października. Równie istotny jak kwestia zameldowania i opodatkowania jest numer ubezpieczenia społecznego (Sozialversicherungsnummer) i legitymacja ubezpieczeniowa (Sozialversicherungausweis). W tym przypadku to na pracodawcy spoczywa obowiązek zgłoszenie pracownika do ubezpieczenia. Gdy to się stanie, otrzymasz numer ubezpieczenia społecznego i legitymację ubezpieczeniową z miejscem na zdjęcie. Legitymacja niezależnie od zmiany pracy jest jedna na całe życie, co warto mieć na uwadze i nie zgubić jej. Pracodawca zgłasza również pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego i również pocztą na adres zameldowania pracownik otrzymuje kartę ubezpieczenia zdrowotnego (Krankenkassekarte). Warto również wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która upoważnia do refundacji opieki lekarskiej podczas pobytu za granicą – czyli np. w Polsce.  Zdecydowanie lepiej, jeśli przed wyjazdem znasz dobrze język niemiecki – wtedy łatwiej odnajdziesz się w zupełnie nowym środowisku. W razie jakichkolwiek wątpliwości np. co do treści podpisywanych dokumentów warto skonsultować się z tłumaczem specjalizującym się w tłumaczeniach z języka niemieckiego np. z biurem MAWIL Małgorzata Wilczyńska w Warszawie.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu