samochody hybrydowe

Technologia hybrydowa. Charakterystyka i zasady działania

Również w naszym kraju obserwujemy dynamiczny wzrost, jeśli chodzi o udział samochodów hybrydowych w rynku motoryzacyjnym. Prym wśród hybryd wiodą modele Toyoty oraz jednej z jej marek – Lexusa. Jak działają samochody z napędem hybrydowym i czemu zawdzięczają swoją popularność? Czy faktycznie mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją w motoryzacji? Szczegóły w naszym artykule.

Co powinniśmy wiedzieć o hybrydach?

Samochody oparte na tej technologii są w sprzedaży już od 19 lat. Ostatnio obserwujemy lawinowy wzrost sprzedaży hybryd – na świecie jeździ już 8 milionów aut hybrydowych, a w naszym kraju salony Toyoty, niekwestionowanego lidera tego segmentu rynku, opuściło już 10 tysięcy samochodów o takim napędzie. Hybrydy są bardziej niezawodne i bezawaryjne niż tradycyjne samochody. Wynika to m.in. z zastosowania silnika pracującego w cyklu Atkinsona, mniej obciążającego i zapewniającego lepszą pracę w zakresie średnich obrotów, co przekłada się również na niższe zużycie paliwa. Hybrydy są oszczędne i niesamowicie wygodne – zapewniamy, że kto raz spróbuje jazdy autem hybrydowym, nie będzie chętnie wracał do starego Diesla.

Hybryda – inwestycja, która szybko się zwraca

Jak zauważają specjaliści z Toyota Konsek Rybnik już po 3 latach jazdy hybrydą zwraca się różnica w cenie między tradycyjnym samochodem a tym z napędem hybrydowym. Po przejechaniu 30-50 tysięcy kilometrów dostrzegamy wyraźnie walory tej technologii – hybryda spala około 4 litrów paliwa mniej na każde100 kilometrów niż auto z tradycyjnym silnikiem. Oszczędności paliwa są więc bardzo duże. Podczas jady po mieście paliwo za 100 zł wystarczy nam na przejechanie 309 kilometrów, podczas gdy hybrydą – przejedziemy ponad 2 razy tyle! Napędzające auto baterie zlokalizowane są pod tylną kanapą, dzięki czemu nie zajmują cennego miejsca w bagażniku. Hybryda przejeżdża na jednym baku około tysiąca kilometrów, w przeciwieństwie do aut elektrycznych nie trzeba jej ładować. Z sukcesem łączy w sobie cechy samochodu spalinowego i elektrycznego – silnik elektryczny wspiera tu silnik spalinowy, a ładowanie baterii ma miejsce wtedy, kiedy auto hamuje lub wytraca prędkość. Cały ten proces odbywa się automatycznie, bez udziału kierowcy. Jazda hybrydą jest nie tylko płynna i oszczędna, ale też dynamiczna. Dzięki zastosowaniu dwóch źródeł napędu auto błyskawicznie przyśpiesza i jest niezwykle elastyczne. Do tego silnik pracuje cicho, zapewniając odpowiedni komfort jazdy.

metraz mieszkania

Małe mieszkanie na teraz czy większe na przyszłość – jaki metraż wybrać?

Zakup mieszkania to inwestycja na wiele lat, toteż warto przemyśleć ten krok pod wieloma względami. Decydując się na lokal w nowym budownictwie, musisz odpowiedzieć sobie na szereg pytań, w tym m.in. w jakiej okolicy chcesz mieszkać, która kondygnacja będzie najlepiej odpowiadała twoim oczekiwaniom, czy zależy ci na balkonie?

Szukanie oszczędności

Młodzi ludzie, którzy podejmują się zakupu swojego własnego mieszkania, często dysponują ograniczonym budżetem, który zmusza ich do ustępstw względem marzeń i oczekiwań – zauważa nasz rozmówca z firmy Kasiński Investment. Szukając oszczędności warto jednak myśleć perspektywicznie i rezygnować z tych rzeczy, które znajdują się najniżej w hierarchii wartości. Wielkość przestrzeni życiowej jest bez wątpienia bardzo wysoko na tej liście, więc z pewnością nie warto rezygnować z metrażu.

Kawalerka – kiedy warto?

Jak sama nazwa wskazuje, kawalerka to mieszkanie dla singla. Jeżeli planujemy rodzinę, na dłuższą metę życie w kawalerce o metrażu 20m2 okaże się nie do zniesienia. Oznacza to, że inwestując w nią teraz, godzimy się z faktem, że za jakiś czas będziemy szukać innego lokum. W tym punkcie warto zadać sobie pytanie: czy będę umiał poradzić sobie w tej sytuacji?

Oczywiście, zmieniając miejsce zamieszkania możemy wynająć komuś swoje własne M. To, czy znajdziemy dobrych, czyli wypłacalnych i szanujących mieszkanie najemców, zależy w dużej mierze od standardu budynku i jego lokalizacji.

Takie same kryteria wpływać będą na ewentualną sprzedaż. Dlatego nawet jeżeli w tej chwili stać cię wyłącznie na zakup kawalerki, z którą nie wiążesz jednak dalszej przyszłości, wybierz taką, na której nie stracisz.

Mieszkanie rozwojowe

Wg standardów europejskich, minimalna ilość pokoi w mieszkaniu dla rodziny z jednym dzieckiem to 3 – mówi specjalista z Kasiński Investment. Mamy nadzieję, że takie standardy wkrótce zawitają również u nas, bo prawdziwy komfort życia można zapewnić sobie dopiero w momencie, kiedy każdy członek rodziny ma swój kąt, w którym może schować się i odpocząć.

Czy zakup dużego mieszkania to rozrzutność? Nie. I jesteśmy przekonani, że dobrym pomysłem jest wybór większego mieszkania na wyższym piętrze lub z mniejszym balkonem, jeżeli oznaczać to będzie dodatkową całoroczną extraprzestrzeń dla domowników.

pokój dziecięcy

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Pokój dla dziecka to nie lada wyzwanie. Trzeba urządzić go tak, aby był bezpieczny i przyjazny rozwijającemu się maluchowi, ale powinien także być atrakcyjnym miejscem do zabawy. Jak sprostać jednocześnie wszystkim wymaganiom, jakie stawia przed nami aranżacja pokoju dziecięcego?

Przystępując do urządzania pokoju dla naszej pociechy musimy brać pod uwagę, że przestrzeń ta będzie ulegała dość dynamicznym zmianom, w miarę rozwoju dziecka – opowiada nasz rozmówca z firmy Bonus 33Meble. W pierwszym okresie życia maleństwa to my będziemy decydowali o tym, co dzieje się w pokoju, jednak gdy tylko maluch choć trochę się usamodzielni, to on będzie budował panującą tu atmosferę.

Dominujące elementy wyposażenia

Warto pozwolić dziecku na komponowanie wnętrza zgodnie z jego upodobaniami, co w konsekwencji oznacza mnogość kolorów, kształtów i najróżniejszych przedmiotów, które będą zaprzątać jego uwagę. Rozsądnym tłem dla tak dynamicznej przestrzeni będą proste, stonowane meble w jasnych, pastelowych barwach.

Bardziej wyraziste kolory czy motywy z ulubionych bajek warto umieszczać na takich elementach, które łatwo będzie wymienić, np. zasłony, plakaty, kapy na łóżka czy dywaniki. Meble będą służyć dziecku przez lata, dlatego dobrze zachować w tym względzie pewną neutralność.

Meble w pokoju dziecięcym

Najważniejszym meblem w pokoju dziecięcym już od pierwszych momentów życia będzie oczywiście łóżeczko. W przypadku najmłodszych członków rodziny ważny jest nie tylko wygodny materac, ale też bezpieczeństwo. Łóżeczka dla niemowląt powinny obowiązkowo być wyposażone w szczebelki. Obecnie dostępne są praktyczne łóżeczka z regulowaną wysokością podłogi. Dzięki możliwości odkręcenia szczebelków, łóżeczko może służyć dziecku również na późniejszych etapach rozwoju.

Meble do nauki

Starsze dziecko będzie potrzebowało już nie tylko miejsca do snu i zabawy, ale także odpowiednich warunków do nauki. Zapewnisz mu je wstawiając do pokoju biurko i krzesło. Dobrze jest wybrać sprzęty utrzymane w stylistyce zbliżonej do mebli obecnych już w pomieszczeniu. Wybierając je zwracaj uwagę na jakość i bezpieczeństwo materiałów, z jakich są wykonane – zaznacza ekspert z przedsiębiorstwa Bonus 33Meble.

Komplety mebli dziecięcych

Obecni na rynku producenci udostępniają pełne komplety tworzone z myślą o najmłodszych, dzięki czemu stworzenie idealnie skomponowanego zestawu do pokoju dziecięcego jest wprost… dziecinnie proste! Korzystając z takiej gotowej propozycji masz pewność, że w tym pokoju niczego nie zabraknie.

Standardowe komplety mebli dla najmłodszych obejmują zazwyczaj łóżeczko, przewijak/komodę z przewijakiem, szafę i półeczkę wiszącą, czyli wszystko to, czego potrzebuje rodzic niemowlaka. W zestawach dla większych pociech znajdziecie np. łóżeczko, biurko, szafę i regał lub biurko.

biuro do wynajecia

Na co zwracać uwagę, poszukując biura do wynajęcia?

Wynajem powierzchni biurowej daje przedsiębiorstwu elastyczność, jakiej nie może zapewnić inwestycja w zakup nieruchomości. Decyzja o wynajmie lokalu użytkowego pozwala nie martwić się o to, gdzie pomieścimy kolejnych pracowników w miarę rozwoju firmy i zwalnia nas z rozwiązywania kłopotów z remontami i konserwacją.

Dzisiejsi przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wynajem powierzchni biurowych, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym i ekonomicznym – mówi nasz rozmówca z firmy InterRoyal. Wynajem lokalu użytkowego w dobrej lokalizacji jest też dziś dużo łatwiejszy niż zakup. A lokalizacja jest przecież najważniejszym czynnikiem podczas poszukiwań siedziby biura.

Biuro w dobrej lokalizacji

Dobra lokalizacja biura to taka, która pozwoli pracownikom i ewentualnym kontrahentom czy gościom na łatwy dojazd. Preferowane są zatem centralne części miasta, gdzie bez zarzutu działa komunikacja miejska, ale ważne jest też zapewnienie pracownikom miejsc do parkowania. Dodatkowym atutem biurowca jest też bliskość sklepów spożywczych i lokali gastronomicznych.

Warunki w biurze

Najważniejszą kwestią dotyczącą samej przestrzeni biurowej jest oczywiście jej powierzchnia. Decydując się na wynajem musimy mieć pewność, że nasi pracownicy będą mogli komfortowo pomieścić się w nowym biurze, rozkład lokalu, a także sama obecność pomieszczenia socjalnego, kuchni i łazienki.

Ważny jest też stan lokalu. Wnętrza trzeba koniecznie zobaczyć osobiście. Pamiętaj o tym, aby dopytać właściciela o istniejące okablowanie telefoniczne, możliwości podłączenia internetu, a przede wszystkim sposób ogrzewania i klimatyzacji – radzi ekspert z przedsiębiorstwa InterRoyal.

Standard nieruchomości

Stan techniczny i estetyka samego budynku również są nie bez znaczenia. Atrakcyjna architektura nieruchomości jest szczególnie ważna w przypadku biur, w których będziemy przyjmować gości. Bardzo istotna jest kwestia ochrony i monitoringu, których obecność jest niezbędna w przypadku każdego biurowca.

hydraulika silowa

Charakterystyka i zasady działania hydrauliki siłowej

Hydraulika siłowa stanowi aktualnie najważniejszy dział nauk o praktycznym wykorzystaniu ruchu cieczy i zajmuje się przede wszystkim tworzeniem układów hydraulicznych. Napęd hydrauliczny znajduje liczne zastosowania w konstrukcji urządzeń przemysłowych i rolniczych, a nawet w budownictwie. Liczne zalety tego typu mechanizmów pozwalają im na rywalizację z urządzeniami elektrycznymi i mechanicznymi.

Czym jest układ hydrauliczny?

Każdy układ hydrauliczny tworzy system połączonych ze sobą elementów, składających się na zamknięty obieg. Zadaniem takiego układu jest sterowanie lub przekazywanie energii z wykorzystaniem płynu pod ciśnieniem – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa BIPROMASZ.

Działanie układu hydraulicznego

Działanie układów hydraulicznych opiera się na pracy cieczy, której przepływ wewnątrz układu jest sterowany i wymuszony przez pracę pompy. Energia, która powstaje w wyniku ruchu cieczy, odbierana jest następnie przez siłowniki lub cylindry hydrauliczne. W układach z siłownikami energia pozyskana ze strumienia cieczy zamieniana jest na ruch obrotowy, natomiast w urządzeniach cylindrycznych – w ruch prostoliniowy.

Budowa układu hydraulicznego

Urządzenia wykorzystujące napęd hydrauliczny mogą być bardzo złożone, a ich konstrukcja uzależniona jest od planowanego zastosowania, możemy jednak wskazać kilka podstawowych, najistotniejszych elementów, które tworzą najprostszy układ hydrauliczny.

Wśród nich należy wymienić przede wszystkim zbiornik z cieczą hydrauliczną, pompę oraz zawór zwrotny, który zapewnia jednokierunkowy przepływ płynu. Inne części charakterystyczne dla układów hydraulicznych to m.in. filtry, silniki hydrauliczne i zawory regulujące dopływ cieczy do silnika, siłowniki i odpowietrzacze.

Urządzenia z napędem hydraulicznym cieszą się dużą popularnością w wielu gałęziach przemysłu ze względu na liczne zalety. Do najważniejszych możemy zaliczyć niewielkie rozmiary i wagę, dużą odporność mechaniczną i powolne zużywanie podzespołów, łatwe sterowanie – duża czułość i szybka reakcja na działania operatora, precyzja.

windykacja

Sposoby windykacji należności

Prowadzenie własnej firmy wiąże się często z podejmowaniem ryzyka. Jedną z najmniej przyjemnych rzeczy, jakie mogą spotkać przedsiębiorcę, to zadłużony klient lub kontrahent. Sytuacje, kiedy ktoś spóźnia się z zapłatą za usługę lub produkt, nie należą wcale do rzadkości – bardzo często dług zostaje spłacony dopiero po podjęciu przez wierzyciela odpowiednich kroków prawnych. Polskie prawo przewiduje kilka metod upominania się o swoją należność.

Windykacja polubowna

Metoda ta polega na nakłonieniu dłużnika do dobrowolnego uregulowania należnej sumy pieniędzy lub rozpoczęciu z nim negocjacji. Zadanie to wypełnia sam wierzyciel, może do tego używać różnych środków – na początku najczęściej wierzyciel stara się nawiązać kontakt z wierzycielem (osobiście, telefonicznie). Jeśli te próby się nie powiodą, czas wystosować oficjalne wezwanie do zapłaty, a w następnej kolejności – poinformować dłużnika o tym, że niespłacenie długu poskutkuje podjęciem bardziej radykalnych prób. Niestety, ten sposób windykacji nie jest zbyt skuteczny i zwykle zajmuje dużo czasu. Z drugiej strony jest to jedyny sposób upominania się o swoje prawa w przypadku długów przedawnionych.

Windykacja sądowo-egzekucyjna

Jeśli polubowne rozwiązanie sprawy nie dało rezultatu, kolejnym krokiem może być złożenie pozwu do sądu odpowiedniego do miejsca zamieszkania dłużnika. Jeśli mimo uzyskania wyroku skazującego dłużnik dalej zwleka ze spłatą długu, wyrok jest podstawą do skierowania sprawy do kancelarii komorniczej, które rozpocznie postępowanie egzekucyjne. Windykacja tą drogą jest daleko bardziej skuteczna, jednak niesie za sobą pewne koszty – przedsiębiorcy zwykle korzystają z niej jedynie w przypadkach pokaźnych długów.

Windykacja samodzielna

Pomoc komornika nie jest niezbędna w odzyskaniu długu – może być bardzo przydatna, szczególnie że proces egzekucji długu może kosztować bardzo dużo czasu. Jednak w przypadku niewielkich długów, rzędu kilkuset złotych, koszty egzekucji najczęściej przewyższają wartość długu. W takich przypadkach istnieje możliwość samodzielnego przeprowadzenia egzekucji – wymaga to osobistego sporządzenia odpowiednich pism oraz podjęcia kroków prawnych w postępowaniu egzekucyjnym. Osoby decydujące się na taki rodzaj windykacji mogą korzystać ze specjalistycznych programów oraz platform online, wyposażonych w szereg narzędzi windykacyjnych oraz zapewniających pomoc ekspertów.

Windykacja z pomocą kancelarii prawnej

Jeśli nie dysponujemy dostateczną ilością czasu, by samemu zająć się ściąganiem swoich długów – czy to w postępowaniu polubownym, czy egzekucyjnym – powinniśmy skontaktować się z kancelarią prawną świadczącą usługi w tym zakresie, taką jak Kancelaria Prawna Limanówka Wrzeszcz. Rozwiązanie to ze względu na skuteczność i szybkość zakończenia procesu windykacji cieszy się dużą popularnością wśród małych i średnich przedsiębiorstw.

suknia ślubna

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru sukni ślubnej?

Dla większości kobiet wybór sukni ślubnej to najważniejsza odzieżowa decyzja w życiu. Ślub to twój dzień, wszystkie oczy skierowane będą właśnie na ciebie i nic dziwnego, że chcesz wyglądać i czuć się piękna. Podpowiadamy, na czym skupić się wybierając kreację na ten wyjątkowy dzień.

Kobiety, które rozpoczynają poszukiwania sukni ślubnej, zazwyczaj mają już w wyobraźni swój wymarzony krój – opowiada nasza rozmówczyni z salonu Duber Bridal Fashion w Poznaniu. Gotowa wizja idealnej kreacji jest wartościową podpowiedzią dla sprzedawcy, jednak nie da się ukryć, że ostateczny wybór często odbiega daleko od wyjściowego założenia i to z korzyścią dla panny młodej. Jakimi zasadami kierować się podczas wyboru, by był w pełni satysfakcjonujący?

Bądź ciekawa różnych rozwiązań

Chyba każdej dziewczynie zdarzyło się fantazjować na temat idealnej sukni ślubnej jeszcze przed zaręczynami i zazdrościć wspaniałych sukien bohaterkom filmów czy nawet koleżankom. Pamiętaj jednak, że każda sukienka wygląda inaczej na innej sylwetce, dlatego musi być dopasowana indywidualnie.

Przymierzaj różne modele i bądź otwarta na sugestie pracownika salonu – to ekspert, który podpowie zgodnie z wiedzą i doświadczeniem. Przymierzaj śmiało, a może okazać się, że niepozorna na pierwszy rzut oka sukienka wydobędzie i podkreśli twoje piękno lepiej niż najbardziej efektowna kreacja.

Miej w głowie cały obraz

Jeśli na swoim ślubie chcesz być księżniczką z bajki, nic nie stoi na przeszkodzie. Pamiętaj jednak, że kreacja ze strusich piór może wyglądać dziwacznie wewnątrz drewnianego kościoła z XIII wieku. Stroje pana i panny młodej powinny komponować się ze sobą, ale także współgrać z dekoracjami ślubnymi i ogólnym charakterem miejsca, w którym odbywać się będzie ceremonia ślubna oraz wesele.

Nie spiesz się i nie ulegaj presji

Poszukiwania sukni ślubnej dobrze jest rozpocząć z około półrocznym wyprzedzeniem. Bez względu na to, czy zamawiasz suknię na szytą wymiar, czy kupujesz gotową kreację, jej dopasowanie będzie wymagało trochę czasu. Jeśli zaczniesz rozglądać się za sukienką zbyt późno, stres może źle wpłynąć na ostateczną decyzję – przestrzega ekspert z salonu Duber Bridal Fashion w Poznaniu.

Swoją idealną sukienkę musisz przede wszystkim „poczuć”. Zarezerwuj sobie odpowiednią ilość czasu na przymiarki i nie zapraszaj na spacer po salonach zbyt dużej ilości doradców. Zwykle ich głosy będą rozbieżne, co tylko wprowadzi zbędny chaos. 1-2 zaufane osoby towarzyszące wystarczą, jednak ostateczny głos należy do ciebie! Przyjrzyj się dokładnie swojemu odbiciu w lustrze, weź kilka głębokich oddechów i zastanów się, jak czujesz się w tym, co masz na sobie. A przede wszystkim baw się dobrze!

tatuaz

Medyczne przeciwwskazania przed zrobieniem tatuażu

Tatuują się wszyscy – nastolatkowie i dorośli, kobiety i mężczyźni, artyści, sportowcy, specjaliści od prac fizycznych oraz umysłowych. Niestety, nie każdy może umieścić na swoim ciele wymarzony wzór – na przeszkodzie stoją często różne przeciwskazania zdrowotne.

Choroby skóry

Tatuaż wykonuje się nakłuwając z dużą częstotliwością powierzchnię skóry w celu wprowadzenia pod jej powierzchnię specjalnego tuszu. Ranienie w ten sposób naszego ciała i wprowadzenie do niego, bądź co bądź, obcych substancji może się fatalnie odbić na kondycji cery jeśli cierpimy na pewne dolegliwości dermatologiczne. Zaliczyć można do nich trądzik, rogowacenie mieszkowe, grzybicę, łuszczycę, egzemy, pokrzywki i liszaje. Nawet jeśli nasza skóra wydaje się zdrowa, już w trakcie tatuowania może okazać się, że jesteśmy uczuleni na niektóre składniki tuszu czy chociażby lateks, z którego wykonywane są rękawiczki zakładane przez tatuatora.

Inne choroby

Przeszkodą w wykonaniu tatuażu mogą być również różne choroby i dolegliwości wewnętrzne, które osłabiają odporność organizmu lub utrudniają gojenie ran. Do takich chorób należy zaliczyć wirusowe zapalenie wątroby typu C i B, choroby serca i układu krążenia, nowotwory, stwardnienie rozsiane czy zakażenie wirusem HIV. Wpływ na gojenie ran może mieć nawet niepozorne przeziębienie lub grupa. Zaleca się, by tatuaży nie wykonywały sobie również kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz w okresie miesiączki.

Wpływ leków i innych środków

Zażywanie niektórych leków może mieć bardzo duży wpływ na gojenie się skóry po wykonaniu tatuaży. Do tej grupy zaliczyć można przede wszystkim antybiotyki, osłabiające odporność organizmu oraz leki rozrzedzające krew (np. aspiryna). Zalecane jest również wstrzymanie się na co najmniej dzień przed sesją od spożywania alkoholu lub innych środków wpływających na świadomość.

Zanim podejmiemy decyzję o wykonaniu tatuażu, powinniśmy skonsultować się z dermatologiem, który stwierdzi, czy stan naszej skóry kwalifikuje nas do zrobienia tatuażu lub ewentualnie pomoże poradzić sobie z naszymi dolegliwościami. Po uporaniu się z nimi możemy już umawiać się na sesję z profesjonalnym tatuatorem, na przykład w warszawskim salonie Last Drakkar.

tanie drukowanie

Tanie drukowanie – jak zaoszczędzić na drukowaniu?

Roczne zużycie papieru w polskich przedsiębiorstwach wynosi ponad 10 milionów ryz formatu A4, z czego wynika, że każdy pracownik zużywa średnio 650 kartek. Niestety, według statystyk ponad 8% wszystkich wydruków to dokumenty zupełnie zbędne.

Pamiętajmy, że koszt każdego wydruku nie ogranicza się do ceny kartki – mówi ekspert z firmy HiCOPY. Ukryte koszty każdego wydrukowanego dokumentu obejmują eksploatację urządzenia, pobór energii oraz tuszu. Czy istnieją metody na ograniczenie zbędnych wydatków w tym obszarze działania przedsiębiorstwa?

Audyt kosztów druku

Bardzo często zdarza się, że przedsiębiorcy trudno określić wysokość nakładów przeznaczonych na drukowanie. Szacuje się, że koszty drukowania w biurze mogą wynosić nawet około 10% wszystkich kosztów ponoszonych przez firmę. Aby zoptymalizować wydatki przeznaczone na papierowe kopie dokumentów, warto przyjrzeć się w jaki sposób gospodaruje się drukarkami obecnie i wprowadzić oszczędności w najistotniejszych obszarach.

Monitoring kosztów druku

Kontrola sposobu wykorzystania drukarek dostarcza istotnych informacji i wskazówek dotyczących możliwości optymalizacji kosztów. Cyklicznie generowane raporty pozwalają określić, które działy firmy wykonują najwięcej kopii, a także potrzeby dotyczące indywidualnych preferencji poszczególnych sektorów (druk jedno- czy dwustronny, wydruk kolorowy czy monochromatyczny). Raportowanie umożliwia przedsiębiorcy szybkie reagowanie na wszelkie nieprawidłowości w wykorzystywaniu urządzeń.

Jakość urządzeń biurowych

Niezwykle ważny jest również właściwy wybór samych urządzeń oraz zintegrowanych z nimi systemów informatycznych – przekonuje nasz rozmówca z przedsiębiorstwa HiCOPY. Czasami inwestycja w droższy sprzęt pozwala na opłacalne zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Jeśli tego typu wydatek w danej firmie nie jest możliwy, warto zastanowić się nad możliwością outsourcingu drukowania lub wynajmu urządzeń biurowych.

Redukcja kosztów związanych z drukowaniem w firmie jest możliwa na wiele sposobów. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem będzie połączenie oszczędności w kilku obszarach, np. jednoczesne wprowadzenie zdalnego zarządzania drukami i przejście na zamienniki oryginalnych tonerów.

mieszkanie

Dlaczego warto posiadać mieszkanie w małym mieście?

Życie w dużym mieście nie należy do najtańszych. Co prawda często mamy tam szansę na wyższe zarobki, z drugiej jednak strony towarzyszą nam wszechobecne zabieganie i zgiełk. Większe są również koszty utrzymania – opłaty za usługi, żywność, a także za samo mieszkanie. Wiele osób znajduje receptę na rozwiązanie tego problemu – podejmując decyzję o nabyciu lokum w mniejszej miejscowości.

Tanio czyli opłacalnie

Zakup mieszkania w mniejszym mieście ma jedną niewątpliwą zaletę – koszty nabycia lokalu są niewspółmiernie niższe, niż w największych miastach Polski. Różnica w cenie może wynosić nawet kilkadziesiąt procent! Tak np. ceny nieruchomości na terenie Wielkopolski, w miejscowościach aglomeracji poznańskiej i dalszych okolic, są niższe o ok. 20% od samego Poznania. Jednocześnie, lokale mieszkalne w takich miejscowościach jak Śrem czy Błażejewko koło Kórnika, wcale nie ustępują jakością nieruchomościom poznańskim. Nie wierzysz? Najlepiej zrobisz, jeśli sam zapoznasz się z dostępnymi ofertami deweloperskimi, takimi jak te proponowane przez firmę MARCOPOLO DEVELOPMENT.

Większy spokój, mniejszy zgiełk

Mieszkanie w mniejszym mieście, poza dużymi oszczędnościami dla portfela, to także gwarancja spokoju i komfortu psychicznego. Nie towarzyszy nam wszechobecny, miejski hałas – ruchliwe ulice wypełnione samochodami oraz tłumami ludzi. Mniejsze miejscowości są również często rzadziej zabudowane – posiadają więcej zieleni i świeżego powietrza, co pozostaje nie bez znaczenia dla naszego zdrowia. Lokum w małej miejscowości to korzystna opcja dla osób czerpiących pełnię szczęścia z każdego dnia, które przytłacza tempo życia wielkich metropolii.

Chcesz zaznać ,,wielkomiejskości”? Nic straconego!

Mieszkańcy małych miasteczek nie muszą być skazani na spokojne i ciche bytowanie przez cały czas. Obecnie, kiedy mamy do dyspozycji dogodne połączenia komunikacyjne i rozwinięte środki transportu (np. koleje podmiejskie czy PKS-y), w każdej chwili możemy wyrwać się z naszego przytulnego gniazdka, aby zaznać smaku wielkiego miasta. Podróże z mniejszych miejscowości do dużych ośrodków miejskich trwają często krócej, niż przebijanie się z jednego końca zatłoczonej metropolii na drugi. Takie rozrywki jak kina, teatry czy wielkie centra handlowe pozostają więc na wyciągnięcie ręki i nie dostrzegamy niedogodności, związanych z ich codziennym brakiem (jeśli w ogóle taki brak występuje – często bowiem małe miasta dysponują infrastrukturą nie gorszą, niż ta wielkomiejska).

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu