biurko

Jak znaleźć dobre miejsce na biuro?

Nawet małe firmy potrzebują swoich siedzib. Część przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą decyduje się pracować w domu, jednak rozwiązanie takie ma kilka minusów. Najpoważniejszy z nich to fakt, że z czasem dom przestaje pełnić swoją główną funkcję – przestaje być miejscem, w którym odpoczywamy i przebywamy w gronie najbliższych, a zaczyna kojarzyć się z pracą. Z czasem może to skutkować wielkim zniechęceniem do prowadzonej działalności i poczuciem dojmującego znużenia. Warto zatem zastanowić się nad rozdzieleniem obowiązków służbowych od życia domowego i rozejrzeć się za biurem do wynajęcia. Oto kilka rzeczy, na które powinniśmy zwracać uwagę podczas poszukiwań.

Lokalizacja

To pierwsza i najważniejsza kwestia, którą powinniśmy rozważyć, decydując się na wynajęcie powierzchni biurowej. Będzie ona w dużej mierze rzutować na czas dojazdu do naszej firmy (jest to ważne nie tylko dla nas i pracowników, ale również dla klientów oraz partnerów), dostęp do przydatnych w pracy usług oraz standard wynajętych pomieszczeń i ich cenę. Zanim zaczniemy poszukiwać biura powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań np. jak ważny jest dla nas łatwy dojazd (i z jakich środków transportu będziemy korzystać), czy w ramach obowiązków służbowych będziemy potrzebowali usług innych firm, np. poczty, punktów ksero, specjalistycznych sklepów, restauracji czy kawiarni; jak dana okolica będzie wpływać na naszą pracę (jest to bardzo istotne dla większości firm w tym zajmujących się pracą twórczą, np. pracowni graficznych, agencji reklamowych etc.).

Standard powierzchni biurowej

Niemniej ważne od lokalizacji biura jest jego standard wyposażenie. Jest to oczywiście kwestia mocno indywidualna – niektórzy ludzie zadowolą się zwykłym pokojem z biurkiem i krzesłem, inni będą w stanie wydajnie pracować wyłącznie jeśli mają do dyspozycji dodatkowe wygody np. klimatyzację, nowoczesne systemy ogrzewania, czy dostęp do Internetu. Powinniśmy dokładnie zapoznać się z ofertą firm udostępniających powierzchnie biurowe do wynajęcia. Jeśli nasza działalność wymagać będzie również częstego spotykania się z klientami czy partnerami, warto zwrócić uwagę, czy budynek, w którym wynajmujemy biuro jest reprezentacyjny oraz czy posiada sale konferencyjne. Zazwyczaj biura zlokalizowane w centrum odznaczają się wyższym standardem niż biura na przedmieściach, jednak nie jest to regułą.

Cena

Wszystkie powyższe kwestie mają bezpośredni wpływ na koszt miesięcznego czynszu za powierzchnię biurową. Biura położone w centrum będą rzecz jasna zdecydowanie droższe, niż powierzchnie o tym samym standardzie mieszczące się w dzielnicach ościennych. Warto  zastanowić się, czy prestiż pracy w takim Lokalu jest wart swej wysokiej ceny.

Wynajmem powierzchni biurowych zlokalizowanych poza centrum, idealnych dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmuje się firma Economicus z Katowic.

zrodla swiatla led

Nowoczesne źródła światła LED

Czas tradycyjnych żarówek odchodzi bezpowrotnie. Coraz częściej w ich miejsce wybieramy nowoczesne źródła światła, wśród których najpopularniejszymi są lampy LED. Najczęściej przy wyborze nowego źródła światła kierujemy się wyłącznie liczbą zużywanych watów, a powinniśmy również brać pod uwagę ilość i jakość światła. Jak dobierać oświetlenie LED, aby było najbardziej efektywne? O tym poniżej.

Od WATA do LUMENA

Źródła światła wytworzone w oparciu o technologię LED mają więcej parametrów technicznych niż ich zwykłe odpowiedniki. Najważniejszym parametrem jest strumień światła, który mówi nam o ilości światła wytworzonego w źródle, a wyrażany jest w jednostkach zwanych lumenami. W przypadku lamp LED nie zawsze ta sama ilość watów (pobierana moc elektryczna) odpowiada tej samej ilości lumenów (strumień świetlny). Dla przykładu tradycyjna żarówka wolframowa o mocy 60 watów emituje strumień świetlny o wartości 710 lumenów. Kupując lampę LED zwracajmy więc uwagę na ten parametr techniczny, ponieważ lampy LED o tej samej mocy mogą znacznie różnić się ilością strumienia świetlnego. Z pomocą przychodzą nam producenci, których obowiązkiem jest podanie na opakowaniu produktu informacji o mocy źródła przedstawionej w watach oraz wartości strumienia świetlnego wyrażonego w lumenach.

Kryteria jakościowe lamp LED

Dobór światła wpływa na nasze zdrowie, estetykę wnętrza pomieszczenia oraz na warunki, w których przychodzi nam przebywać lub pracować – wyjaśnia ekspert z sieci hurtowni elektrycznych Alfa Elektro. Minimalne wymagania gwarantujące jakość i funkcjonalność źródeł światła określają odpowiednie przepisy prawne oraz normy techniczne. Gdy ich nie spełniają – nie mogą być dopuszczone do sprzedaży.

Jednym z parametrów technicznych odnoszących się do źródła światła jest jego temperatura barwowa wyrażana w Kelwinach. Wyróżniamy: barwę ciepło-białą, białą oraz zimno-białą. Ta pierwsza, będąc odpowiednikiem klasycznej żarówki, posiada barwę ok. 2700 K, natomiast ostatnią definiuje się w granicach od 5000 K do nawet 6500 K. Do oświetlenia mieszkania w przytulnej atmosferze stosujemy źródła o temperaturze barwowej ciepło-białej, natomiast do pracy (w kuchni lub przy biurku) lepiej sprawdzają się źródła o temperaturze barwowej białej neutralnej, która pobudza do aktywności.

Drugim ważnym parametrem jest współczynnik oddawania barw (CRI). Im większy jest ten współczynnik, tym oddawanie barw danego przedmiotu jest bardziej zbliżone do rzeczywistości, tak jak dla klasycznej żarówki (CRI~100). Oddawanie barw na poziomie CRI>80 jest wystarczające.

Pamiętajmy, że lampy LED są kilkadziesiąt razy bardziej trwałe niż zwykłe żarówki. Na jakość lampy LED mają również wpływ trwałość i ilość cykli włączeń/wyłączeń. Najczęściej spotykane trwałości to: 15 000 h – 50 000 h. Pamiętajmy, że w miarę użytkowania lamp LED spada ich strumień świetlny, co nie oznacza, że po przekroczeniu nominalnej trwałości źródło LED przestanie świecić.

Zastanówmy się jednak nad wyborem źródła LED o dobrych właściwościach technicznych, w szczególności jeśli objęte jest promocją. Kierując się zdrowym rozsądkiem lepiej zainwestować pieniądze w droższe lampy LED, niż tańsze o słabszych parametrach technicznych.

Bezpieczne światło

Przy wyborze lamp LED zwróćmy również uwagę na oznaczenie lampy grupą ryzyka fotobiologicznego, które ma znaczenie dla bezpieczeństwa oczu i zdrowia człowieka. Z punktu widzenia potencjalnego ryzyka zdrowotnego wyróżnia się cztery grupy: od 0 (wolna od ryzyka) do 3 (wysokie ryzyko). Jeżeli lampa nie ma żadnego oznaczenia, to znajduje się w grupie 0. Nie ma jednak pewności. Sprawdzenia tej informacji przez użytkownika jest niemożliwe, dlatego przy zakupie źródeł  LED kierujmy się uznaną i sprawdzoną marką.

artykuly gumowe

Formowanie artykułów gumowych metodą wtryskową

Na rynku działa wiele przedsiębiorstw zajmujących się formowaniem artykułów gumowych oraz silikonowych. Nie każdy z nich jednak stosuje metodę wtryskową, która niesie ze sobą wiele zalet i pozwala uzyskać najwyższej jakości produkty. Warto bliżej się z nią zapoznać, szczególnie gdy jesteśmy nabywcami takich wytworów i zależy nam na niniejszej wiedzy.

Czym charakteryzuje się metoda wtryskowa?

Metoda wtryskowa jest jedną z metod wykorzystywanych do formowania materiałów, m.in. materiałów z gumy. Proces produkcji polega na wtryskiwaniu danego tworzywa, w tym wypadku uplastycznionej gumy, do wybranej formy, w zależności od tego, jaki artykuł chcemy uzyskać. Tworzywo zastyga się po upływie wymaganego czasu, zwanego czasem chłodzenia i przyjmuje miano tzw. wypraski. Urządzenia stosowane w metodzie wtryskowej nazywane są po prostu wtryskarkami.

Najważniejsze parametry metody wtryskowej

W metodzie wtryskowej kluczowe znaczenie ma nie tylko wspomniany czas chłodzenia, ale również inne parametry. Nadrzędna jest oczywiście temperatura wtrysku, zapewniająca odpowiednią płynność tworzywa oraz temperatura stopu. Nie bez znaczenia jest także ciśnienie wtrysku, pozwalające na wypełnienie danej formy oraz ciśnienie docisku, kiedy forma jest już pełna.

Jakie produkty można uzyskać z wykorzystaniem tej metody?

Wykorzystując metodę wtryskową można uzyskać praktycznie dowolny kształt – mówi nasz ekspert z firmy LARKIS. Każdy zakład może posiadać własną specjalizację, my specjalizujemy się w technologii, która wykorzystuje ciekły silikon oraz mieszankę silikonową, gwarantujące wykonanie wysokiej jakości, w pełni bezpiecznych artykułów. Do głównych wyrobów zaliczają się profile silikonowe, węże i uszczelki silikonowe, a także akcesoria medyczne. Wkład w przemysł medyczny jest bardzo istotny, ponieważ każdy zdaje sobie sprawę, jak istotne jest skuteczne leczenie i wspomaganie w codziennym funkcjonowaniu osób chorych.

mapa numeryczna

Sposoby tworzenia mapy numerycznej

Mapy towarzyszyły ludzkości od samych początków cywilizacji. Pierwotnie służyły do znajdowania drogi na lądzie i orientowania się na morzu, z czasem zaczęły też być wykorzystywane jako narzędzie do planowania zabudowy przestrzeni. Przez długi czas mapy były wykonywane ręcznie, później do ich tworzenia wykorzystywano nowe technologie (np. zdjęcia lotnicze). Wraz z nastaniem ery technologii informatycznej upowszechniły się metody tworzenia map za pomocą komputerów i innego sprzętu elektronicznego. Mapy takie nazywamy mapami numerycznymi.

Czym jest mapa numeryczna?

Mapa numeryczna, nazywana również mapą cyfrową, to, jak sama nazwa wskazuje, mapa, która nie ma postaci fizycznej na papierze, lecz jest cyfrowym zapisem informacji na temat danej przestrzeni (lokalizacji poszczególnych obiektów i topografii). Informacje te zapisywane są w formie obrazów rastrowych lub wektorowych umieszczanych na tzw. warstwach, które nałożone na siebie dają pełny obraz przestrzeni. Do odczytania tak przygotowanej mapy numerycznej niezbędny jest komputer wraz z odpowiednim oprogramowaniem. Mapy numeryczne stanowią jedno z głównych źródeł informacji, zawartych w System Informacji Przestrzennej (zwanego również Systemem Informacji Geograficznej)

Sposoby tworzenia map numerycznych

Istnieje kilka metod tworzenia map numerycznych. Pierwsza z nich to wykonywanie za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarów geodezyjnych w terenie. Wyróżnia się trzy rodzaje pomiarów: poziome, służące określeniu wzajemnego położenia poszczególnych obiektów (np. domów); pionowe, służące do zobrazowania kształtu terenu, oraz wysokościowo-sytuacyjne, stanowiące połączenie obu poprzednich pomiarów. Inna metoda bazuje na wykorzystaniu technik fotogrametrycznych, czyli zdjęć wykonywanych za pomocą specjalnych aparatów, wyposażonych w obiektywy niwelujące zniekształcenia. Zdjęcia takie można wykonywać z poziomu gruntu lub z powietrza – z pokładu samolotu, balonu lub helikoptera. W przypadku zdjęć lotniczych mówimy o aerofotogrametrii. Ostatnia metoda polega na digitalizacji już istniejących map papierowych.

Sporządzanie profesjonalnych map numerycznych jest jedną ze specjalizacji Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego M-Geo.

lokal uzytkowy

Jak wybrać odpowiedni lokal użytkowy?

Planując własny biznes musimy zastanowić się nad znalezieniem odpowiedniej siedziby. Pojęcie idealnego lokalu użytkowego jest względne, ponieważ jego najbardziej pożądane cechy będą różniły się w zależności od profilu planowanej działalności. Istnieje jednak kilka czynników istotnych z punktu widzenia każdego przedsięwzięcia.

Szukając lokalu użytkowego pod własną działalność gospodarczą musimy pamiętać nie tylko o niezbędnej powierzchni i wymaganym dla danego biznesu rozkładzie pomieszczeń, ale przede wszystkim o dogodnej lokalizacji – wyjaśnia nasz rozmówca z Przedsiębiorstwa Budowlanego EkoDom.

Lokalizacja przestrzeni użytkowej

Szukając idealnej lokalizacji dla sklepu, punktu usługowego, jak np. zakład fryzjerski czy solarium, albo biura turystycznego, warto kierować się podstawową zasadą, która zaleca usytuowanie biznesu na parterze. Powód jest bardzo prosty, nasz biznes musi rzucać się w oczy przechodniom i ułatwiać dostęp do oferowanych produktów czy usług. Zasada ta nie dotyczy lokali pod biura, do których mają trafiać osoby z konkretnymi sprawami do załatwienia i dla których bezpośrednia promocja nie jest aż tak istotna (kancelarie prawne, biura rachunkowe itp.).

Niezwykle istotna, ale już bardziej oczywista kwestia dotyczy usytuowania lokalu w topografii miasta. Najłatwiej zyskać klientów w miejscach najbardziej natężonego ruchu. Tu jednak warto już przeprowadzić odpowiednie rozeznanie w potrzebach mieszkańców i obecności konkurencji. Prowadząc sklep z pamiątkami dobrze zainwestować w lokal w pobliżu centrum czy dworca, podczas gdy sklep spożywczy równie dobrze będzie prosperował na bardziej peryferyjnym osiedlu mieszkaniowym, np. w pobliżu szkoły, a apteka w okolicach przychodni i szpitala.

Metraż i rozkład lokalu użytkowego

O tym, jak powinien wyglądać nasz lokal wewnątrz, w całości decyduje charakter działalności, ilość personelu, który będzie przebywał w lokalu na co dzień oraz planowany rozwój biznesu. Inaczej zaplanujemy przestrzeń pod biuro, a inaczej np. na potrzeby salonu kosmetycznego.

Przed przystąpieniem do poszukiwań lokalu warto rozrysować sobie wstępnie jego układ – podpowiada ekspert z firmy deweloperskiej EkoDom. Pomocne będzie uprzednie rozeznanie w wymogach prawnych dla lokali pod dany typ działalności. Może się okazać, że planowany przez nas biznes wymaga np. spełniania specjalnych standardów higienicznych, czy zorganizowania oddzielnego pomieszczenia socjalnego.

Decydując się na zakup lub wynajem lokalu użytkowego watro upewnić się także co do solidności naszego kontrahenta. Każda transakcja musi być potwierdzona pisemną umową, która będzie zabezpieczać nas przed ewentualnymi nieporozumieniami.

wymiana okien

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany okien?

Wymiana nieszczelnych okien to wręcz obowiązek. Dzięki temu zmniejszamy straty ciepła oraz obniżamy koszty utrzymania domu czy mieszkania.

Inwestując w wymianę wadliwych okien zyskujemy przede wszystkim daleko idące oszczędności energetyczne. Według szacunków, prawie połowa (46%) ciepła generowanego w pomieszczeniach mieszkalnych ucieka właśnie przez okna. Posiadanie szczelnych ram i szyb może więc okazać się zbawienne dla naszego portfela, a także zdrowia (wszak nikt nie lubi przebywać w wychłodzonych pokojach).

Jaki kształt okien wybrać?

Dobór właściwego kształtu, wielkości i koloru okien wpływa na estetykę elewacji. Najczęstszym rozwiązaniem jest inwestowanie w okna pasujące stylem i wyglądem do okien istniejących, tak aby zachować jednolitość stylu. Tego typu modele są niekiedy wykonywane na specjalne zamówienie (zwłaszcza w przypadku okien niestandardowych – np. w starym budownictwie), co łączy się z dodatkowymi kosztami. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup okien niedopasowanych ściśle do ościeży. Z reguły przeprowadza się wówczas pewną modyfikację wymiarów otworów, uzyskaną poprzez zamurowanie bądź wykucie fragmentów ościeży.

Okna w węgarkiem

Część starych okien posiada wmurowany w ościeże węgarek. To istotny szczegół, który musimy wziąć pod uwagę, ustalając wymiary zamawianego okna. Może się bowiem zdarzyć, że węgarek zasłania część skrzydła okiennego. W takim przypadku powinniśmy zakupić okno mniejsze, z ościeżnicą poszerzoną o dodatkowy profil.

Funkcjonalność okien

Jakie funkcje mają pełnić nasze nowe okna? To pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, przez podjęciem decyzji o wymianie. Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych założeń, poczynając od okien antywłamaniowych (przydatne w niezbyt bezpiecznych i mało zurbanizowanych dzielnicach), na dźwiękochłonnych (idealnych, jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy) skończywszy. Właściwe wyrażenie naszych potrzeb i oczekiwań, to klucz do sukcesu i późniejszej satysfakcji.

Układ okien

Wymieniane okna mogą mieć różnorodny układ. Mamy do dyspozycji okna dzielone na mniejsze (składające się z kilku ram) bądź niepodzielne (posiadające tylko jedną ramę). Wielu sprzedawców – np. działająca na terenie Trójmiasta oraz gminy Brusy firma RYDYGIER – umożliwia sprawdzenie dopuszczalnych wymiarów okien. W przypadku modeli plastikowych przyjęło się, że szerokość skrzydeł okien uchylno-rozerwalnych nie powinna przekraczać 1,2 m, drzwi balkonowych 1,6 m, zaś okien nieotwieralnych – 3,5 m. Dopuszczalna wysokość winna utrzymywać się w granicach 2,5 m. Okna z drewna oraz aluminium mają podobne, niewiele różniące się wymiary. Maksymalne rozmiary okien – niezależnie od ich typu – możemy sprawdzić w aprobacie technicznej produktu. Powinna być ona dostępna do wglądu przez sprzedawcę na nasze specjalne życzenie. Jeżeli zamawiane skrzydła okienne wykraczają poza dopuszczalne gabaryty, dobrze przemyśleć podział skrzydła na mniejsze powierzchnie. Wpłynie to na poprawę sztywności całego okna, zmniejszając jego odkształcalność i podatność na uszkodzenia.

 

katalogi ofertowe

Rodzaje katalogów ofertowych

Drukowane katalogi ofertowe należą do najpopularniejszych materiałów marketingowych i promocyjnych. Za pomocą katalogów w formie broszur możliwa jest skuteczna i atrakcyjna prezentacja profilu działalności firmy, oferty produktów i usług, a także informowanie klientów o bieżących promocjach. Dzięki estetycznej formie oferty utrwalonej na materialnym nośniku, katalogi wciąż stanowią ceniony sposób komunikacji z klientami indywidualnymi i biznesowymi.

Katalogi a foldery reklamowe

Tym, co odróżnia katalogi ofertowe od folderów reklamowych jest przede wszystkim fizyczna objętość wydawnictwa – mówi ekspert z firmy Edytor-Studio. Katalogi są bardziej obszerne, w związku z czym projektując je, możemy pozwolić sobie na bardzo dokładny opis przygotowanej dla klientów propozycji. Podobnie jak w przypadku folderów, do druku katalogów wykorzystuje się rozmaite, innowacyjne technologie, które umożliwiają przedstawienie oferty nie tylko za pomocą tekstu, ale też świetnych, bardzo dokładnych i barwnych grafik.

Podstawowy podział katalogów ofertowych

Podziału katalogów ofertowych dokonuje się przede wszystkim ze względu na sposób łączenia zadrukowanych arkuszy z okładką. Wyróżniamy więc katalogi zeszytowe, klejone i na spirali.

Szyte katalogi ofertowe

Katalogi w oprawie zeszytowej najchętniej wybierane są dla broszur o niewielkiej ilości stron. Do ich wykonania zazwyczaj stosuje się papier o dwóch różnych gramaturach: niższa gramatura dla wkładu i grubsza okładka, którą dodatkowo można uszlachetnić z wykorzystaniem laminatu. Katalogi tego typu łączone są za pomocą 2 zwykłych zszywek lub tzw. „eurozszywek”, które umożliwiają łatwe wpięcie katalogu do segregatora.

Spiralowany katalog ofertowy

Bindowanie najchętniej stosowane jest dla katalogów o objętości nieprzekraczającej 60 stron. Zazwyczaj spirale wykorzystywane w katalogach wykonane są z metalu, a ich parametry dobierane są indywidualnie do objętości całej broszury. Dodatkową zaletą jest możliwość doboru koloru spirali do grafiki i ogólnej stylistyki danego katalogu. Do wykonania okładki zaleca się sztywny papier kredowy – wyjaśnia specjalista z Drukarni-Wydawnictwa „Edytor”. Uszlachetnienia w postaci folii lub lakieru wpływają na trwałość produktu.

Klejone katalogi ofertowe

Katalog klejony przeznaczony jest dla największych objętościowo pozycji. Te katalogi również składają się z 2 części, czyli wkładu i okładki, którą drukuje się osobno na nieco grubszym papierze. Łączenie wsadu i okładki odbywa się przez klejenie grzbietów za pomocą klejów topliwych, albo w technologii PUR, dzięki której katalog zyskuje trwałość porównywalną do łączeń szytych. Tak jak w pozostałych rodzajach katalogów okładki można powlekać lakierem lub folią.

izolacja akustyczna

Jak uchronić się przed nadmiarem hałasu?

Wszechobecny hałas jest coraz większym problemem współczesnego świata. Towarzyszy nam nie tylko w pracy, ale też w drodze do niej, a nawet w mieszkaniach. Największy problem stanowi jednak jako element środowiska pracy – wg danych Głównego Urzędu Statystycznego spośród wszystkich wymienianych przez badanych zagrożeń w pracy, hałas pojawia się najczęściej, niemal w połowie udzielanych odpowiedzi.

Negatywne konsekwencje ekspozycji na hałas

Hałas to subiektywnie odczuwalne dźwięki jako zbyt głośne, uciążliwe, przeszkadzające i szkodliwie działające na zdrowie – wyjaśnia specjalista EC Test Systems. Różni ludzie posiadają rozmaitą wrażliwość i odporność na hałas, jednak efekty zbyt długiego wystawiania się na jego działanie mogą być groźne dla zdrowia. Oprócz rozdrażnienia, zaburzeń nastroju, problemów z koncentracją, czy bólu głowy, w skrajnych przypadkach może prowadzić do utraty słuchu oraz zaburzeń czynnościowych.

Redukcja hałasu w miejscu pracy

Ponieważ hałas niesie za sobą poważne zagrożenia nie tylko dla ludzi, ale i środowiska, przedsiębiorcy coraz częściej decydują się podejmować kroki w kierunku jego ograniczania. Można wymienić 3 główne powody, które motywują pracodawców do poszukiwania sposobów redukcji hałasu.

Po pierwsze, są to odpowiednie uwarunkowania prawne a w szczególności Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 5 sierpnia 2005 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne, uwarunkowania zdrowotne, a dokładniej ryzyko uszkodzenia lub trwałej utraty słuchu; po trzecie, uwarunkowania ekonomiczne, ponieważ hałas wpływa negatywnie na zdolność koncentracji, zwiesza stres, przyczynia się do spadku efektywności pracowników i zwiększa ryzyko występowania wypadków przy pracy, co dla przedsiębiorcy wiąże się z oczywistymi kosztami.

Metody ochrony przed hałasem

Istnieje wiele sposobów ograniczania hałasu lub wyłącznie jego oddziaływania na otoczenie. Możemy więc szukać metod redukcji emisji dźwięku u jego źródła, poprzez zmianę konstrukcji maszyny wpływającą istotnie na zmniejszenie hałasu. Kiedy ingerencja w konstrukcję urządzenia nie jest możliwa lub optymalizacja jej pracy nie wpływa na zmianę jej wibroakustyki stosuje się metody zmniejszenia wyłącznie oddziaływania hałasu na otoczenie (immisji hałasu). Są to ośrodki ochrony zbiorowej takie jak obudowy dźwiękochłonno-izolacyjne, kabiny dźwiękoszczelne wyposażone w panele akustyczne i inne materiały dźwiękochłonne, ekrany akustyczne lub tłumiki. Drugą grupę sposobów stanowią metody ochrony indywidualnej takie jak wkładki i nauszniki przeciwhałasowe. W celu redukcji hałasu niskoczęstotliwościowego stosowane są współcześnie metody aktywne, które polegają na kompensacji hałasu ze źródła za pomocą dodatkowego sygnału wtórnego o takich samych częstotliwościach i amplitudzie jednak w odwrotnej fazie co powoduje zmniejszenie hałasu wynikowego – tłumaczy specjalista EC Test Systems.

turbosprezarki

Najczęstsze usterki turbosprężarek

Każdy kierowca traktuje swój pojazd niczym dziecko. Chce dla niego jak najlepiej i codziennie się o nie troszczy. Jest to bardzo dobra metoda, zwłaszcza jeżeli samochód wyposażony jest w turbosprężarkę, która wymaga szczególnej „opieki”. Jak odpowiednio zadbać o turbinę? Oto kilka prostych wskazówek.

Zalety stosowania turbodoładowania silnika spalinowego

Pierwsze turbodoładowanie zostało opatentowane już ponad 110 lat temu, ale w samochodach osobowych układ ten po raz pierwszy zaimplementowano w 1973 roku. Jeszcze niedawno kojarzył się wyłącznie ze sportowymi samochodami, ale gdyby przyjrzeć się zastosowaniu turbosprężarek bliżej, okazuje się, że większość dzisiejszych diesli posiada to urządzenie. Można powiedzieć, że stało się ono standardem, przez co wielu kierowców nie dostrzega potrzeby dbania o turbosprężarkę. Jest to ewidentnie duży błąd z ich strony, który prowadzi do nadmiernej eksploatacji.

Turbosprężarka służy głównie do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji toksycznych spalin oraz poprawy elastyczności silnika. Dzięki jej zamontowaniu można również zmniejszyć masę całkowitą pojazdu, ponieważ silniki bez turbodoładowania o takiej samej mocy nierzadko muszą być dwa razy większe niż silniki doładowane.

Najczęstsze awarie turbodoładowania

Najczęściej spotykanymi usterkami turbosprężarek są wady fabryczne i błędy eksploatacyjne poprzednich użytkowników. Należy uważać podczas zakupu samochodu z turbosprężarką na rynku wtórnym, ponieważ kierowcy często zaniedbują swoje auto. Dzieje się tak np. poprzez zatarcie łożyska wirnika, który jest najważniejszym elementem turbodoładowania. Składa się on z turbiny oraz sprężarki tłoczącej powietrze do cylindrów silnika. Wirnik często obraca się z taką prędkością, która potrafi rozgrzać turbosprężarkę nawet do 500°C, dlatego powinna ona być odpowiednio chłodzona i smarowana olejem. Aby nie spowodować jej pracy „na sucho”, nie należy od razu po włączeniu silnika wprowadzać go na wysokie obroty, ponieważ olej nie zdąży rozprowadzić się po elementach turbosprężarki.

W odwrotnej sytuacji, czyli zbyt szybkim wyłączeniu silnika, pompa nie dostarcza oleju kręcącej się jeszcze turbinie. W efekcie dochodzi do sytuacji zwęglenia oleju, który zapychając urządzenie, powoduje uszkodzenie łożysk ślizgowych. Należy zatem odczekać przed wyłączeniem turbodoładowanego silnika około 30 sekund, a jeśli chcemy przedłużyć jego żywotność, powinniśmy wymieniać olej częściej niż zaleca jego producent.

Zbyt niskie ciśnienie oleju lub jego brak powoduje przegrzanie i zużycie zarówno wałka wirnika, jak i łożyska, dlatego smarowanie turbosprężarki tym płynem jest tak ważne dla prawidłowego jej funkcjonowania – podkreśla ekspert z firmy Turbojulita, który jest specjalistycznym serwisem zajmującym się regeneracją turbosprężarek i filtrów cząstek stałych.

narzedzia malarskie

Czym malować? Akcesoria i narzędzia malarskie

Coraz częściej, zamiast skorzystania z usług fachowców, decydujemy się samodzielnie „złapać za pędzel” i odświeżyć wygląd swojego mieszkania. Obecnie, nie możemy narzekać na małą dostępność narzędzi i akcesoriów malarskich. Przy całym spektrum możliwości jakie oferują nam producenci, można czuć się zagubionym. Rynek jest bardzo chłonny i ciągle ma do zaoferowania coś nowego.
Od czego zacząć?

Należy wybrać najbardziej optymalne narzędzia, które ułatwią nam remont i pomogą osiągnąć zamierzony efekt, ponieważ właściwe narzędzia – to połowa sukcesu. Warto zaopatrzyć się w sprzęt sprawdzonej marki. Firmą o znaczącej tradycji w branży produkującej sprzęt remontowo-budowlany jest firma ARGO. Czerpie ona z doświadczenia sięgającego trzy pokolenia wstecz. Procentuje to docenieniem marki, nie tylko na rodzimym rynku, ale także za granicą.

Wałek czy pędzel? Co wybrać?

Ogólna dostępność narzędzi i wszelkiego rodzaju akcesoriów może okazać się bardzo problematyczna. Podejmując wyzwanie, jakim jest samodzielne odnowienie swojego otoczenia, musimy wziąć pod uwagę różnorodność narzędzi dostępnych na rynku.

Warto wziąć pod uwagę wielkość powierzchni, którą będziemy malować, jej teksturę oraz rodzaj poprzednio użytego materiału do pokrycia. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie, a wcześniejszy rekonesans może zaoszczędzić nam późniejszego rozczarowania.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wałków i pędzli malarskich (a także akcesoriów pomocnych przy pracach remontowo-budowlanych). W tych kwestiach powinniśmy zasięgnąć opinii eksperta, aby w niedługim czasie nie pojawiła się niespodziewana konieczność powtórzenia remontu.

Bezpieczeństwo to podstawa

Nikomu nie trzeba mówić jak ciężko zmyć ślady farby z mebli i parkietu. Każdy z nas chociaż raz w życiu doświadczył tej wątpliwej przyjemności. Warto zatem, przed przystąpieniem do zamierzonego zadania, zabezpieczyć wszelkie sprzęty oraz powierzchnie narażone na kontakt z farbą. Po raz kolejny firma ARGO robi ukłon w stronę swoich klientów oferując bogaty wybór taśm zabezpieczających oraz plandek malarskich – są one dostępne w wielu rozmiarach o różnej gramaturze.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu