animator

Cechy dobrego animatora

Udane zajęcia w przedszkolu, odpowiednio zorganizowana impreza urodzinowa, a także zagospodarowanie czasu wolnego ludzi przebywających w turystycznych i wczasowych ośrodkach. Z takimi zajęciami musi uporać się w swojej pracy animator, bez którego coraz częściej nie może obejść się żadna wycieczka zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jakie cechy powinien posiadać odpowiedzialny animator? O tym poniżej.

Jakimi cechami powinien charakteryzować się animator?

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy nasze dziecko wraca do domu z wycieczki szkolnej w bardzo dobrym nastroju, tryskające optymizmem i zasypujące nas mnóstwem ciekawych opowieści. Zapewne podczas wycieczki miało okazję spotkać dobrego animatora, który zadbał o ciekawe zajęcia i sprawił, że dzieci się nie nudziły i chętnie czekały na kolejną dawkę emocji.

Organizowanie wolnego czasu i zapewnienie turystom rozrywek podczas ich pobytu w danym miejscu to główny obowiązek animatora – twierdzi właściciel Hotelu Carlina – nowoczesnego obiektu położonego w samym sercu Białki Tatrzańskiej. Zachęca on do aktywnego wypoczynku i wspólnej zabawy zarówno młodzież, jak i osoby starsze. Wymaga to pewnych cech osobowościowych niezbędnych do pracy w tym zawodzie. Animator powinien odznaczać się charyzmą, śmiałością, odwagą i spontanicznością, ponieważ pełni funkcję wodzireja, towarzyskiego lidera wykazującego się dużą empatią w stosunku do innych ludzi. Dzięki tej ostatniej umiejętności potrafi zauważać w turystach najlepsze cechy i wydobywać je na zewnątrz. Ponadto integruje ich ze sobą i pomaga utrzymywać między nimi udane relacje interpersonalne. Jest to praca dla osób z pasją i odpowiednim podejściem do ludzi, aczkolwiek niełatwa i wymagająca wielu poświęceń.

Jakie studia powinien wybrać kandydat na animatora?

Uczelnie coraz częściej oferują specjalny kierunek na studiach pedagogicznych nazywany animacją kultury lub animacją społeczno-kulturalną. Pozwalają one na uzyskanie teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu psychologii, socjologii i kulturoznawstwa. Pojawiają się również nowe studia podyplomowe kształcące menedżerów kultury, a także wszelkiego rodzaju kursy na animatora czasu wolnego. Wszystko zależy od chęci oraz indywidualnych predyspozycji kandydata. Za dobre wykształcenie, praktykę oraz umiejętności społeczne animatora wdzięczni będą turyści z całego świata.

wentylator

Kupno nowego wentylatora – na co zwrócić uwagę?

System wentylacji w domu, mieszkaniu czy biurze służy nie tylko wygodzie i zdrowiu przebywających w nim osób. Od tego, czy przepływ powietrza w budynku będzie swobodny ma niebagatelne znaczenie dla jego stanu technicznego – gromadząca się wilgoć może bowiem wnikać głęboko w ściany oraz drewniane elementy (np. ramy okiennie) i prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Dlatego tak ważny jest zakup odpowiedniego dla potrzeb pomieszczenia wentylatora, serca całego systemu wentylacji. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli tego urządzenia – jak wybrać ten najlepszy?

Wydajność

To najważniejsza cecha wentylatora i pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupu. Wyrażana jest ona w metrach sześciennych na godzinę i oznacza, ile powietrza jest w stanie przepłynąć przez wentylator w tym właśnie okresie czasu. Oczywiście, im większa wydajność, tym lepiej, jednak standardowo uznaje się, że powinna być ona co najmniej trzykrotnie większa od kubatury pomieszczenia, w którym znajduje się wentylator. Warto pamiętać, że najbardziej wydajne są wentylatory o dużych rozmiarach, które mogą nie zmieścić się w otworze naszego systemu wentylacyjnego.

Rozmiar i sposób mocowania

Wyloty kanałów wentylacyjnych znajdują się zazwyczaj w ścianach i mają średnicę od 100 do 150 mm. Przed kupnem należy koniecznie zmierzyć rozmiar wylotów w pomieszczeniu, w którym ma się znaleźć wentylator. Kolejna sprawa to położenie wylotu kanału – praktycznie każdy wentylator nadaje się do umocowania go w ścianie, natomiast tylko wentylatory z łożyskiem kulkowym dają możliwość mocowania w wylocie sufitowym (np. nad kabiną prysznicową)

Poziom szumu

Zbyt głośna praca wentylatora przeszkadza, szczególnie, jeśli spędzamy w jego pobliżu dużo czasu. Dlatego warto zainteresować się poziomem szumu, generowane podczas pracy urządzenia. Wyraża się go w decybelach (dB), jeśli utrzymany jest na poziomie 20 dB, to wentylator nie jest głośniejszy niż zwykły szept.

Funkcje wentylatora

Większość wentylatorów można podłączyć do instalacji elektrycznej oświetlenia, dzięki czemu będą się one uruchamiać wraz z włączeniem światła w pomieszczeniu. Warto jednak sprawdzić, czy wybrany przez nas produkt posiada dodatkowe funkcje, takie jak timer (pozwalający ustawić czas pracy urządzenia po włączeniu i wyłączeniu światła), czujnik ruchu (uruchamiający wentylator w chwili, gdy tylko wejdziemy do pomieszczenia, lub higrostat (dzięki niemu wentylator zacznie pracować w momencie, gdy poziom wilgoci w pomieszczeniu osiągnie ustalony poziom)

Marka

Wybór wentylatora od uznanego producenta, takiego jak Brookvent czy Vents Group będzie dla nas gwarancją wysokiej jakości urządzenia i pozwoli nam się cieszyć świeżym, wolnym od nadmiernej wilgoci i przykrych zapachów powietrzem w miejscach, w których spędzamy najwięcej czasu. Znajdziemy je w ofercie firmy Centrowent, renomowanej hurtowni produktów wentylacyjnych i klimatyzacji.

wycieczki szkolne

Najpopularniejsze kierunki szkolnych wycieczek zagranicznych

Końcówka roku szkolnego wiąże się z wytężoną nauką, ostatnimi sprawdzianami, poprawą ocen, ale również z nagrodami za całe dwa semestry zmagań z książkami. Jedną z nich jest zorganizowana wycieczka szkolna, o której w klasie głośno już od kilku miesięcy. Biura podróży prześcigają się w atrakcyjnych ofertach dotyczących zagranicznych wyjazdów. W wyborze należy uwzględnić koszty, długość trwania wycieczki oraz ciekawy program.

Po sąsiedzku

Często zagraniczny wyjazd obejmuje obszar naszych sąsiadów. Bardzo popularne są wycieczki do Niemiec. Będąc w tym kraju warto zwiedzić kilka atrakcyjnych miast. Na pierwszym miejscu jest Berlin – stolica kraju. Brama Brandenburska, pozostałości „muru berlińskiego”, główny plac dawnego Berlina – Aleksanderplatz, a także Unter der Linden – najbardziej znana aleja miasta. Te wszystkie miejsca są doskonałym magnesem przyciągającym rzesze turystów. Wartym odwiedzenia miastem jest również Poczdam, który znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Kultury UNESCO. Znajduje się tam kompleks pałacowo-ogrodowy Sanssouci, piękna starówka, a także Dzielnica Holenderska uważana za jeden z największych zespołów architektury holenderskiej poza Holandią na terenie Europy.

Ojczyzna zachodniej cywilizacji

Popularnym kierunkiem w ostatnim czasie jest również Grecja – kolebka całej cywilizacji zachodniej, miejsce narodzin m.in. demokracji, filozofii, teatru, politologii, a także Igrzysk Olimpijskich. Znajduje się tam również warta zobaczenia mityczna góra Olimp – starożytna siedziba greckich bogów. Warto zrobić sobie całodniową wycieczkę do wpisanych na listę UNESCO Meteorów – klasztorów zawieszonych „w niebie”, zbudowanych na niedostępnych, stromych wieżach skalnych. Zwiedzanie tych skalnych masywów przenosi nas do czasów pierwszych wspólnot religijnych mieszkających w jaskiniach i pustelniach. Dla zwolenników zamków i spacerów po plaży doskonałym rozwiązaniem będzie wycieczka do Platamonas. Znajduje się tam potężny grecki symbol, jakim jest zamek Platamon, ze szczytu którego rozciąga się niesamowity widok na Riwierę Olimpijską.

Włoskie atrakcje

Niezwykle atrakcyjnym turystycznie rejonem są Włochy. Program zwiedzania zawsze obejmuje stolicę, czyli Rzym, w czasie zwiedzania którego można zobaczyć nie tylko Koloseum czy Forum Romanum, ale także grób papieża Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Warto również wybrać się do Florencji, gdzie znajduje się Plac Michała Anioła, do legendarnej Pizy z krzywą wieżą położoną na Placu Cudów, Asyżu i Perugii z Bazyliką św. Franciszka. Poza typowym zwiedzaniem architektury można zawitać do Mirabilandii – jednego z największych Parków Rozrywki w Europie lub przenieść się do San Marino –przepięknie położone państwo śródlądowe, które jest enklawą Włoch.

Każda wycieczka dla dzieci w wieku szkolnym stanowi nie lada atrakcję, ale warto przedstawić kilka propozycji i wspólnie z nauczycielem podjąć ostateczną decyzję. Więcej ciekawych programów zagranicznych wycieczek znajduje się na stronie internetowej Biura Turystycznego Czerwiński Travel.

podawanie wina

Pij z głową. Zasady spożywania wina

Wino, niezależnie od barwy, należy do najchętniej i najczęściej spożywanych trunków. Poza wyśmienitym smakiem charakteryzuje się – o ile jest podawane w rozsądnych ilościach – wieloma właściwościami zdrowotnymi. Szlachetna natura tego alkoholu wymaga jednak stosowania się do kilku zasad. Choć ich nieznajomość w kręgu najbliższych przyjaciół może ujść płazem, o tyle w większym towarzystwie grozi nam to popełnieniem solidnej gafy. Oto kilka z nich.

Etykieta otwierania i nalewania

Już pierwszy etap, czyli otwieranie wina wymaga od nas zachowania pewnych zasad. Po pierwsze pamiętajmy o tym, by używając korkociągu nie przebić korka, w ten sposób unikniemy wpadnięcia okruchów do trunku. Podczas nalewania trzymamy butelkę prawą ręką na wysokości etykiety, ale staramy się jej nie zasłonić (dotyczy to win lepszych marek i roczników – takie wina podajemy z butelki, pozostałe możemy wcześniej przelać do karafki). Wino lejemy do momentu, kiedy nie wypełni około 2/3 objętości kieliszka. Aby uniknąć skapnięcia ostatnich kropel wina na obrus delikatnie obracamy butelkę w lewo.

Naczynia – w jakim będzie smakować najlepiej?

W czym podaje się wino? Oczywiście w kieliszkach. Problem w tym, że każdy rodzaj win należy podawać w specjalnie dla niego stworzonym naczyniu. Mogłoby się wydawać, że jest to bez znaczenia, jednak prawda wygląda inaczej. Wina czerwone uwalniają pełnię swojego aromatu, kiedy mogą odetchnąć, a więc potrzebują przestrzeni w kieliszku. Z kolei lekkie wina białe najlepiej smakują, gdy podczas picia skumulowane zapachy wpływają wąskim strumieniem do nosa – z tego powodu kieliszki do nich są zazwyczaj nieco węższe i wyższe. Zanim zdecydujemy się na podanie gościom konkretnego wina, zadbajmy o odpowiednią oprawę dla niego.

Do czego podajemy wino?

Jeśli decydujemy się na urozmaicenie posiłków lampką wina, należy pamiętać o tym, że nie każdy rodzaj i gatunek alkoholu będzie dobrze korespondował ze smakiem podanej potrawy. Generalnie czerwone wytrawne i półwytrawne wina podaje się do pieczonych mięs, dziczyzny oraz serów. Wina białe słodkie serwuje się na ogół do dań z ryb, drobiu i białego mięsa, często również do deserów, wina białe wytrawne świetnie komponują się ze smakiem zimnych zakąsek. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej temperatury wina – wina czerwone na ogół podaje się w temperaturze pokojowej, białe powinny być lekko schłodzone.

Wino to nie tylko alkohol, ale ważny element europejskiej kultury – spożywamy je przy ważnych uroczystościach oraz kameralnych spotkaniach. Znajomość zasad spożywania wina będzie nie tylko naszą wizytówką w towarzystwie, ale pozwoli również w pełni cieszyć się jego smakiem. Więcej o właściwym spożywaniu wina możemy się dowiedzieć podczas kursów winiarskich, organizowanych np. przez Winotekę w Dworze Chotynia.

transmisje live

Jaki komputer kupić, aby móc swobodnie prowadzić transmisję live?

Streaming, czyli prowadzenie transmisji live, to dziedzina aktywności internetowej, która w ostatnich latach robi zaskakującą karierę. To przesyłanie plików (najczęściej video) przez internet w taki sposób, aby użytkownik mógł je odtworzyć w momencie rzeczywistym. Korzystają z tego np. stacje radiowe, które nadają audycje na żywo z wykorzystaniem tej technologii.

Streaming gier komputerowych polega na transmitowaniu przez internet obrazu swojej rozgrywki.Takie transmisje, nierzadko połączone z recenzowaniem gier, robią zawrotną karierę w serwisie YouTube oraz w serwisie twitch a najpopularniejsi streamerzy mają miliony wyświetleń. Większość z nich robi to hobbystycznie, ale najlepsi bardzo często zarabiają na swojej pasji poprzez recenzowanie i reklamowanie gier, a także dzięki reklamom wyświetlanym przed filmami.

Jak zacząć streamować?

Aby móc dzielić się swoimi osiągnięciami w grach komputerowych z widzami, trzeba przede wszystkim mieć dobre łącze internetowe. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na prędkość downloadu, ale przede wszystkim na upload. Minimum, jakie jest zalecane to 30-40mbit/s . Takie łącze nie tylko pozwoli na płynne przesyłanie danych, ale także umożliwi inne rozrywki, np. oglądanie meczy na żywo w internecie.

Poza łączem, najważniejszy jest komputer. Nie wystarczy sprzęt, który umożliwia granie w grę, ale przyda się taki sprzęt, który ma lepszy procesor i lepszą kartę graficzną. Do najpopularniejszych modeli należą te produkowane przez MSI i Dell (szczególnie warto zwrócić uwagę na Dell Alienware i MSI GE70). Ich wadą jest dość wysoka cena. Dużo tańszym rozwiązaniem jest PC stacjonarny, który można dowolnie rozbudowywać w razie zaistaniałej potrzeby.

Poza komputerem i łączem internetowym, do streamingu konieczne jest także konto na serwisie YouTube i oprogramowanie pozwalające na przesyłanie obrazu, np. WireCast for YouTube. Oprócz przesyłania obrazu z rozgrywki, wielu streamerów komentuje grę i pokazuje swoje reakcje. Do tego przydadzą się dobrej jakości słuchawki, które pozwolą uniknąć szumów i zakłóceń, a także kamera, o wyższych parametrach niż ta wbudowana w laptopa.

budowa hali

Od czego rozpocząć budowę hali?

Hale stalowe odgrywają coraz większą rolę w przemyśle. Wszechstronność, estetyka, trwałość i lekka konstrukcja – to podstawowe cechy tego typu budowli. Nie sprawiają kłopotu przy montażu i demontażu, pozwalają oszczędzić pieniądze, cenny czas oraz powierzchnię, którą możemy dowolnie dzielić według naszego zapotrzebowania.

Szerokie zastosowanie hal stalowych

Hale stalowe są obecnie wykorzystywane w różnych dziedzinach. Najczęściej jest to przemysł, który wymaga spełnienia odpowiednich wymagań technologicznych w zakresie obciążeń i rozpiętości. Hale przemysłowe dzięki swoim cechom są również przystosowane do zmian technologii i odmiennego użytkowania obiektu. Na przechowywanie różnego rodzaju materiałów doskonale nadają się przestronne hale magazynowe. Są one ocieplone i skonstruowane tak, aby ułatwić transport na ich terenie. Rolnictwo również jest segmentem korzystającym z budowy hal stalowych, które zastąpią znane od lat drewniane stodoły. Ułatwiają hodowlę zwierząt, a poza tym nadają się na pakowalnię, przetwórnię lub park maszyn. Dobrym pomysłem wykorzystania hal stalowych jest również zaprojektowanie w nich sklepu samoobsługowego lub biura z kilkoma pomieszczeniami dla pracowników.

Jakie czynności są konieczne do rozpoczęcia budowy hali?

Aby rozpocząć budowę stalowej konstrukcji, wymagane są pewne dokumenty, w szczególności stosowne pozwolenie. Dotyczy ono obiektów, które przekraczają pewne parametry lub mające określone przeznaczenie, np. garaż, warsztat, hale namiotowe lub przemysłowe. Wcześniej należy jednak zaprojektować całość obiektu, aby później odpowiednio rozplanować etapy pracy i uzyskać niższe koszty. Po wykonaniu projektu pozwolenia budowy konstrukcji stalowej warto oszacować wartość inwestycyjną obiektu. Dzięki temu będzie on wznoszony zgodnie z przydzieleniem do określonej grupy. W przypadku stalowych konstrukcji o określonych rozmiarach – są to w pełni funkcjonalne obiekty.

Projektowanie, montaż hal stalowych o różnym przeznaczeniu oraz budowa warsztatów samochodowych ze stalowych elementów prefabrykowanych to główne usługi, które oferuje firma Largo Hale. Wyróżnia się na rynku najwyższą jakością, terminowością, bogatą wiedzą, szeregiem doświadczeń oraz zespołem specjalistów, który daje 100% gwarancji nowoczesnego, optymalnego i sprawdzonego rozwiązania przy zrealizowanej inwestycji.

tlumaczenia

Jak oszacować koszt tłumaczenia technicznego?

Wraz z ekspansją polskich firm za granicę oraz coraz częstszym ich udziale w międzynarodowych wydarzeniach wzrasta zapotrzebowanie na usługi tłumaczeniowe. Duża część przedsiębiorstw działających na rynkach zagranicznych, ze względu na oferowane produkty lub usługi, potrzebuje specyficznego rodzaju przekładu — technicznego. Obierając za cel klienta zagranicznego, warto wcześniej uwzględnić w firmowym budżecie koszt tłumaczeń. Poniżej opisujemy pięć elementów, które pozwolą na oszacowanie ceny takiej usługi.

Tematyka tekstu

Tłumaczenia techniczne obejmują całą gamę materiałów: broszury informacyjne, instrukcje użytkowania i konserwacji maszyn, korporacyjne strony internetowe, certyfikaty, karty produktów, rysunki techniczne, a to tylko niektóre z nich. Mogą one dotyczyć wielu dziedzin takich jak budownictwo, transport, rolnictwo, mechatronika czy motoryzacja.

Teksty techniczne wymagają od tłumacza nie tylko przygotowania językowego, ale także merytorycznego. Osoba wykonująca taki przekład musi doskonale znać fachową terminologię i posiadać szeroką wiedzę na dany temat. Warto także wiedzieć, że jeden tłumacz nie będzie w stanie wykonać przekładu z wszystkich dziedzin. Podsumowując — poziom specjalizacji tekstu oraz konkretna branża, której on dotyczy mają niebagatelny wpływ na cenę jego tłumaczenia.

Objętość materiałów

Tłumaczenia, w tym także tłumaczenia techniczne, rozliczane są na podstawie ilości stron tekstu, dlatego bez podania objętości materiału, pracownik biura tłumaczeń nie będzie mógł podać końcowego kosztu usługi. Strona rozliczeniowa to na ogół 1800 znaków ze spacjami, jednak te wartości mogą różnić się w zależności od biura. Warto pamiętać, że zamawiając większe ilości tłumaczeń, biuro może zaoferować zniżkę. Podobnie jak w przypadku innych usług, zakup hurtowy będzie bardziej opłacalny niż zakup detaliczny.

Termin wykonania

Informacją, którą koniecznie należy podać pracownikowi biura, jest preferowany termin wykonania tłumaczenia technicznego. Szczególnie w przypadku tak specjalistycznego przekładu, ekspresowa realizacja zlecenia będzie bardziej kosztowna. Powszechnie przyjętą praktyką w biurach tłumaczeń jest dzielenie zleceń według trzech trybów: zwykłego, pilnego oraz ekspresowego.

Format pliku

Tłumaczenia techniczne często dotyczą rysunków, planów lub instrukcji. Mimo, że takie materiały nie zawierają dużo słów, ich przekład może być droższy. Dlaczego?

Podczas wyceny pliku przesłanego do tłumaczenia, pracownik biura zwraca także uwagę na pozajęzykowe aspekty danego zlecenia. Im więcej pracy wymaga przekład (np. poświęconej obróbce graficznej), tym jego koszt końcowy będzie wyższy. Przesyłając plik w edytowalnym formacie, takim jak „.doc” klient poniekąd ułatwia pracę tłumaczowi. Niestandardowy format graficzny oznacza, że autor przekładu będzie musiał spędzić dodatkowe godziny na jego edycji. Co więcej, jeśli klient życzy sobie, żeby forma graficzna projektu pozostała niezmieniona — a przecież w przypadku rysunków technicznych lub planów jest to bardzo ważne — może spodziewać się wyższej ceny końcowej, ponieważ wtedy do kosztu tłumaczenia należy dodać także cenę usługi edycji graficznej materiału.

Pary językowe

To jedna z najważniejszych determinant ceny tłumaczenia. Oczekując rzetelnej wyceny zlecenia od pracownika biura tłumaczeń, klient od razu powinien określić pary językowe, w których będzie wykonywane zlecenie. Biura tłumaczeń często dzielą języki na grupy na podstawie ich popularności. Po otrzymaniu zapytania, przyporządkowują zlecenie do jednej z nich. Pierwsza grupa, to języki powszechnie znane, np. angielski lub niemiecki. Kolejne grupy zawierają mniej spotykane narzecza. To, w jakiej grupie znajduje się język przekładu, decyduje o cenie realizacji zlecenia. Im bardziej „egzotyczny” język, tym wyższy koszt końcowy.

Efektywna współpraca z biurem tłumaczeń powinna opierać się na sprawnej komunikacji. Aby otrzymać rzetelną wycenę zlecenia, klient powinien najpierw sam przeanalizować swoje zamówienie pod kątem formatu pliku, stopnia specjalizacji, języka i objętości materiałów, a następnie — określić oczekiwany termin realizacji. Te podstawowe informacje pozwolą pracownikowi biura na zaproponowanie optymalnej ceny za wykonanie tłumaczenia technicznego.

Artykuł przy współpracy z biurem tłumaczeń Summa Linguae S.A.

mezoterapia

Mezoterapia igłowa dłoni

Większości z nas niezależnie od wieku zależy na młodym, ładnym wyglądzie. Często zapominamy, że twarz to nie jedyna nasza wizytówka – bowiem równie ważne są dłonie. Jedną z niezawodnych metod przywracania im młodości jest zabieg mezoterapii igłowej.

Czym jest Mezoterapia igłowa dłoni?

To metoda, od lat wykorzystywana w medycynie estetycznej, która wydłuża młodość i niweluje oznaki starzenia. polega na wstrzykiwaniu (przy pomocy igły i strzykawki lub też za pomocą specjalnego pistoletu do mezoterapii albo rollera) odpowiednich dawek konkretnej substancji leczniczej (np. kwasu hialuronowego, silnych przeciwutleniaczy, czyli koktajlu witamin) bezpośrednio w wybrane miejsca. W zależności od stanu i wymagań skóry, ostrzyknięcie może więc poprawić jej nawilżenie, uzupełnić niedobory witamin i minerałów, pobudzić mikrokrążenie, zwiększyć napięcie i elastyczność skóry czy zredukować nawet głębokie zmarszczki.

Kiedy warto zdecydować się na ten zabieg?

Jeśli skóra naszych dłoni jest wiotka, a jej wygląd zdradza nasz wiek. Kuracja polega na wstrzyknięciu pod skórę tzw. „koktajlu”, w skład którego wchodzi m.in. kwas hialuronowy, retinol i witamina C. Substancje te są wstrzykiwane bezpośrednio do wnętrza skóry, dzięki czemu skutecznie odmładzają. Koktajle w ampułkach wykorzystywane w zabiegach mezoterapii są dobierane zależnie od rodzaju i natężenia problemów skórnych i głębokości zmarszczek oraz tego, czy zwiotczenia są intensywne. Zabieg polega na nakłuwaniu cieniutką igłą skóry co 0,5-1,5 centymetra. Zabieg jest krótki, a jego długość zależy od tego, jak duża powierzchnia mu podlega. Po ostrzyknięciu skóry wykonuje się jej masaż – dzięki czemu składniki zostaną równomiernie rozprowadzone. Przez około 6-72 godziny po zabiegu mogą być widoczne zaczerwienienia bądź obrzęki i ślady po kłuciu. Warto powtórzyć zabieg kilka razy, co 2-4 tygodnie. Koszt kuracji to kilkaset złotych. Mezoterapia igłowa wykonywana jest nie tylko w salonach kosmetycznych, ale też w centrach medycznych np. w centrum High-Med w Warszawie.

zapiecia

Napy i zatrzaski: różnice i podobieństwa

Osoby pracujące w branży krawieckiej lub zainteresowane nią z pewnością miały nieraz do czynienia z galanterią metalową? Czy ona jest oraz czym charakteryzują się napy i zatrzaski do ubrań – tego dowiecie się z naszego artykułu.

Czym jest galanteria metalowa?

To metalowe dodatki krawieckie, które znajdują zastosowanie przy produkcji wielu z noszonych przez nas ubrań. Przy niektórych z nich są one wręcz nieodzowne. Do tego rodzaju artykułów zaliczamy m.in. zatrzaski i napy, guziki, nity odzieżowe i kaletnicze, oczka, foremki do guzików, magnesy, końcówki do sznurków, ozdoby odzieżowe oraz ćwieki.  Produkty te występują w wielu wzorach i kolorach – adekwatnie do wymagań klientów. Są one produkowane w naszym kraju, ale też importowane przez wyspecjalizowane firmy takie jak przedsiębiorstwo Krawgors. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na galanterii metalowej były wykonywane logo czy inne znaki danej marki odzieżowej.

Napy a zatrzaski

Napy to rodzaj zatrzasku zastępującego guzik. Składa się ona z 2 części – część zewnętrzna (czyli tzw. gniazdko) mocowana jest do odzieży przy pomocy nita, natomiast część druga znajduje się na zewnątrz. Przypomina ona swoim wyglądem guzik, może być bogato zdobiona. Napy stosowane są nie tylko w odzieży, ale też w butach, rękawiczkach czy elementach galanterii skórzanej. Ze względu na wygodę zapinania napy są chętnie wybierane zamiast guzików. Wśród różnych rodzajów nap występują m.in. napy stalowe, nierdzewne, ozdobne, kolorowe, przyszywane, a nawet plastikowe. Trochę czym innym są zatrzaski typu spring. Mają one zastosowanie m.in. w przypadku bluzek, koszul czy pościeli. Standardowy spring składa się z 4 elementów, czyli 4 kółeczek. Dwa z nich mają kolce, jedno – dziurkę, a jedno – bolec. Taki zatrzask można łatwo zamontować samodzielnie używając specjalnej maszynki i młotka. Podobnie jak napy springi mogą zastępować guziki, a ich atutem jest również ciekawy wygląd. Metalowe zatrzaski stanowią niewątpliwie interesujący element dekoracyjny, który do tego można dodać samodzielnie zakupując napy i springi oraz sprzęt do ich montowania.

 

przewody hamulcowe

Przewody hamulcowe sztywne

Sztywne przewody hamulcowe, zwane tez twardymi, są umieszczone we wnętrzu pojazdu, a więc nie są widoczne dla pasażerów. Zazwyczaj znajdują się one w podwoziu i łączą pompę hamulcową z przewodami elastycznymi. Ponieważ są one narażone na wysokie temperatury oraz na ciśnienia płynu, oplatane są tworzywem sztucznym. Elementami tworzącymi przewód hamulcowy sztywny są rurki, końcówki, łączniki, trójniki i redukcje. Materiałami wykorzystywanymi do produkcji rurek są miedź lub stal. Łączniki natomiast tworzy się z mosiądzu, tak jak trójniki i czwórniki. Dzięki aplikacji, udostępnionej przez Polwent, klient może dobrać przewód odpowiedni dla modelu swojego samochodu.

Przewody hamulcowe elastyczne

Drugi rodzaj przewodów, nazywany elastycznymi bądź miękkimi, podlega nieustannemu wyginaniu, spowodowanemu pracą amortyzatorów i sprężyn. Są umieszczone bezpośrednio przy zaciskach tarcz hamulcowych. Ich długość wynosi ok. 30 – 40 cm. Aby zapewnić przewodom odpowiednią elastyczność, do ich produkcji stosuje się gumę. Jeśli jednak mamy do czynienia z samochodem wyścigowym, przewody są nadużywane przez częste, gwałtowne hamowanie. Dlatego też umieszcza się je w stalowym oplocie. Sam przewód jest wykonany z teflonu i ma zwiększoną odporność na temperatury i ciśnienie płynu.

Instalacja przewodów

Instalacja przewodów hamulcowych nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem. Nie zapominajmy jednak, że hamulce to istotny element wyposażenia samochodu i niewłaściwie wykonany montaż może być skutkiem poważnego wypadku. Jeśli nie mamy doświadczenia w wymianie przewodów, zlećmy usługę fachowcom. Długość węża przeznaczonego dla danego samochodu jest odpowiednio dopasowana. Jeśli samochód ma przeznaczenie sportowe, ważny jest również dobór płynu hamulcowego, tak by był odporny na wysokie temperatury. Objętość płynu wzrasta, podczas jego wrzenia. Podnosi się wtedy jego ciśnienie i przewody są narażone na uszkodzenie. Podczas uzupełniania zbiornika płynu, należy pamiętać, że niektórych rodzai nie można mieszać, ze względu na ich zróżnicowaną higroskopijność. W dodatku płyny przeznaczone dla pojazdów sportowych mają na tyle podwyższoną kwasowość, że mogą rozpuścić kanaliki w samochodach seryjnych.

Przewody elastyczne są bardziej narażone na uszkodzenia niż przewody sztywne ponieważ są nieco cieńsze. Ich trwałość zależy od materiału, z którego zostały wykonane, ale również od sposobu prowadzenia samochodu. Im większa prędkość, z jaką jeździmy, tym częściej będziemy używać hamulców. Zlecając instalację kanałów, wybierajmy firmy z dużym doświadczeniem. Polwent, działający na rynku już od 25 lat, dzięki dużej ilości zrealizowanych usług jest pewną firmą. A przecież rurki hamulcowe to jedna z najważniejszych części w pojeździe, o którą należy dbać ze szczególną uwagą.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu