welna izolacyjna

Gdzie znajdzie zastosowanie wełna izolacyjna?

Wykonanie odpowiedniej izolacji termicznej, czy to w mieszkaniu, czy w domku jednorodzinnym, jest bardzo istotne. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu zaoszczędzi się wiele energii przede wszystkim w zimie, ale także podczas lata. Z pomocą dobrze ocieplonych ścian podczas niskich temperatur ciepłe powietrze nie będzie uciekało z pomieszczeń, a w upalne dni domownicy będą czuli się komfortowo.

Czym jest wełna izolacyjna, potocznie nazywana matą izolacyjną?

Jak sama nazwa wskazuje, służy do izolacji. Różni się jednak od bardziej popularnych materiałów, jakimi są płyty ze styropianu. Różnica wynika przede wszystkim z wyglądu oraz właściwości fizycznych. Do produkcji wełen są używane włókna mineralne o najwyższych właściwościach izolacyjnych. Wełny zostają ściśnięte podczas zwijania, żeby zmniejszyć objętość rolki. Po otwarciu opakowania tworzywo rozluźnia się i powraca do oryginalnego kształtu. Wełna mineralna w takich matach posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła, w przedziale 0,030 – 0,045 W/m*K. Dlatego jest tak bardzo popularna. Produkuje się maty o różnych grubościach i długościach. Produkty te służące do izolacji nie tylko termicznej, ale i akustycznej, można znaleźć w platformie ofertowej pod adresem e-isover.pl.

Zastosowanie mat izolacyjnych

Stosuje się je praktycznie w większości przegród budynku. Są to przede wszystkim dachy skośne, poddasza użytkowe oraz nieużytkowe czy podłogi i stropy drewniane między legarami. Maty izolacyjne spełniają również swoją rolę przy ocieplaniu konstrukcji wykonanych metodą szkieletową. Mogą to być budynki wykonane zarówno z drewna, jak i stalowych profili. Nie muszą być to budynki mieszkalne – w taki sposób można także ocieplać i izolować hale przemysłowe. Tutaj bardzo dobrze sprawdza się także inna właściwość mat, jaką jest izolacja akustyczna. W takich sytuacjach maty stosuje się zamiast innych popularnych materiałów izolacyjnych dlatego, aby szczelnie wypełnić miejsca między poszczególnymi przegrodami, tworzącymi szkielet budynku.

Firma Isover zajmuje się produkcją mat o rożnym przeznaczeniu. W zależności od produktu, materiały znajdują bardzo zróżnicowane zastosowane. Uni-Mata będzie dobra do izolacji poddaszy, konstrukcji szkieletowych oraz stropodachów dwudzielnych. Super-Mata różni się od innych rodzajów swoją wyjątkową sprężystością, dlatego jest przede wszystkim przeznaczona do montażu na lekki wcisk, dzięki czemu nie wymaga dodatkowych mocowań czy zabezpieczeń. Istnieją także produkty z linii Vario – produkty te składają się nie tylko z samej izolacji, ale także zestawu inteligentnych folii, taśm oraz klejów. Tego rodzaju zestawów używa się już konkretnie do ocieplenia dachów skośnych. Należy pamiętać, aby zasięgnąć opinii fachowca. Ofertę na produkty firmy Isover można otrzymać korzystając ze specjalnej platformy ofertowej, przeznaczonej dla inwestorów końcowych, która znajduje się pod adresem e-isover.pl. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zakupione materiały izolacyjne nadają się do określonego zadania i będą wykonywały swoją pracę.

spa

Wpływ SPA na ludzkie ciało

Któż z nas nie marzy o tym, aby być zawsze pięknym, młodym i szczęśliwym? Recept na to jest wiele, my dziś chcemy Państwa zachęcić do relaksującej wizyty w Spa. Gwarantujemy, że poczujecie się po niej jak nowo narodzeni.

Z dala od codziennych problemów

Z racji szybkiego tempa życia, w dzisiejszych czasach wielu z nas dotyka zmęczenie i zapracowanie. Trudno też nam uwolnić się od stresu wynikającego z nawału codziennych obowiązków, który nie wpływa dobrze na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji mogą być regularne wizyty w Spa. Kuracje tu proponowane nie tylko poprawiają nasz wygląd i urodę, ale również przywracają spokój i równowagę. Specjaliści ze Spa zaproponują nam takie zabiegi, jakich właśnie potrzebujemy.

Kuszące propozycje w Spa

Oferta Spa jest niezwykle bogata, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bardzo popularne są masaże, które poprzez dotyk i ucisk wpływają pozytywnie na nasz organizm. Można wymienić kilka rodzajów masażu – m.in. masaż klasyczny (który można wzbogacić olejkami eterycznymi), hydromasaż (wykonywany w jacuzzi), masaż ogrzanymi kamieniami, masaż stóp czy np. masaż za pomocą relaksującej Kalifornijskiej Czekolady lub Meksykańskich Kamieni.

Równie chętnie wybierana przez klientów salonów Spa jest aromaterapia. Wspominane już wcześniej naturalne olejki eteryczne oprócz kojącego aromatu, posiadają również właściwości lecznicze. Pomagają między innymi przy problemach z krążeniem. W Spa nie może też zabraknąć profesjonalnej sali fitness. W niektórych ośrodkach klienci mają okazję skorzystać ze specjalnych kapsuł próżniowych Vacu Fit, które za sprawą podciśnienia mają poprawiają ciśnienie krwi i limfy w miejscach, w których odkłada się tłuszcz.

W renomowanych ośrodkach, takich jak np. Silvan Spa, dużo czasu poświęca się również na pielęgnację twarzy – prym wiodą tu m.in. takie zabiegi, jak mikrodermabrazja, peelingi medyczne, ultradźwięki oraz zabiegi odmładzające z wykorzystaniem RF oraz kwasu hialuronowego. Często w Spa znajdują się również sauny – sauna na podczerwień to dobry sposób na efektywną redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu, a z kolei kąpiel w tradycyjnej saunie fińskiej działa rozluźniająco i kojąco. Zabiegom i kuracjom w Spa może towarzyszyć kojąca muzyka, dzięki której Pacjenci po zabiegach czują się jeszcze bardziej wypoczęci i zrelaksowani.

wentylacja

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Każdego dnia na swojej drodze mamy do czynienia z wentylacją. Jeśli nie jest to wietrzenie pokoju poprzez wpuszczenie przez okno świeżego powietrza, czyli wentylacja naturalna, to na pewno w pracy lub na siłowni spotykamy się z kompletnymi systemami wentylacji tzw. wentylacją mechaniczną. Warto wiedzieć, że dzięki drobnemu liftingowi tej drugiej można zaoszczędzić zimą cenną energię.

W jaki sposób działa wentylacja mechaniczna?

Wymiana powietrza w wentylacji mechanicznej jest stała i niezależna od jakichkolwiek warunków pogodowych, ponieważ w jej przypadku przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zainstalowanym wentylatorom. Ważną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość regulacji intensywności wymiany powietrza w budynku. Dzięki temu można dostosować wydajność wentylacji do faktycznego zapotrzebowania jej użytkowników, a co za tym idzie stworzyć idealne warunki w pomieszczeniach. Wentylacja mechaniczna może mieć wiele odmian – wszystko zależy od sposobu wymiany powietrza w wentylowanym pomieszczeniu.

Instalacja wentylacji nawiewno-wywiewnej

Najlepszym z rozwiązań jest zainstalowanie wentylacji nawiewno-wywiewnej, w której wymiana powietrza odbywa się za pomocą urządzeń oraz sieci kanałów wentylacyjnych. Centrala wentylacyjna, stanowiąca główny element instalacji, jest wyposażona w dwa wentylatory – nadmuchowy, zasysający świeże powietrze, oraz wyciągowy, który jest odpowiedzialny za usuwanie powietrza zużytego z wentylowanego pomieszczenia. Należy również pamiętać o prawidłowym doborze i instalacji sieci rur podłączonych do centrali wentylacyjnej, tak aby ich przekroje nie ograniczały wymiany powietrza oraz nie powodowały nadmiernego hałasu przepływającego powietrza. Czerpnię powietrza, przez którą wpływa do instalacji świeże powietrze a mówiąc kolokwialnie dla użytkowników po prostu tlen, należy umiejscowić z dala od źródeł wszelkich zanieczyszczeń, w zacienionym miejscu.

Oszczędzanie energii z rekuperacją

Aby mieć jeszcze więcej satysfakcji z korzystania z wentylacji nawiewno-wywiewnej i odzyskiwać ciepło z usuwanego powietrza, a tym samym oszczędzać zimą cenną energię, warto zaopatrzyć się w centralę z odzyskiem ciepła – czyli tzw. rekuperatorem. Jest to wymiennik ciepła, dzięki któremu zachodzi wymiana temperatur pomiędzy dwoma strumieniami powietrza. W skrócie – w chłodniejsze dni ciepłe powietrze usuwane z domu ogrzewa to, które się do niego dostaje i to całkiem za darmo! Dzięki temu zabiegowi można odzyskać znaczną ilość ciepła w porównaniu do innych metod wentylacyjnych – ocenia doradca klienta w firmie Klima-Venta Kochel Sp.j., która specjalizuje się w instalacji i montażu urządzeń i systemów klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych. Poza tym należy wspomnieć, iż centrala wentylacyjne wyposażona jest w filtry powietrza, wspomagające w zatrzymywaniu zanieczyszczenia dostającego się do budynku z zewnątrz, na czym powinni skorzystać alergicy. Ale pamiętajcie, aby móc w pełni wykorzystywać zalety rekuperacji, urządzenia oraz instalacja powinny być poddawane regularnym przeglądom serwisowym. To nie tylko wymóg producentów w celu podtrzymania gwarancji urządzeń to także Wasze bezpieczeństwo i ochrona zdrowia podczas użytkowania wentylacji mechanicznej!

montaz klimatyzacji

Montaż klimatyzatora – czy możesz to zrobić sam?

Instalacja klimatyzatora w domu czy biurze staje się powoli standardem również w Polsce. Rosnąca popularność urządzeń do chłodzenia powietrza w pomieszczeniach wynika z coraz większej dostępności klimatyzatorów, zdecydowanie lepszej wydajności w porównaniu do klasycznych wiatraków oraz niższych cen zakupu. Tym, co zniechęca do inwestycji w profesjonalny klimatyzator bywa koszt instalacji. Jednak czy warto podejmować się wyzwania samodzielnego montażu?

Obecnie na rynku dostępne są specjalne klimatyzatory w zestawach do samodzielnego montażu, a w internecie można znaleźć liczne poradniki i instruktaże, dotyczące przebiegu takiej instalacji. Niestety, instalacja klimatyzatora przez osobę bez profesjonalnego przygotowania ostatecznie okazuje się bardziej kosztowna, niż zlecenie tego zadania fachowcom – mówi specjalista z firmy HTS. Co więcej, efekty takiego działania mogą być opłakane w skutkach nie tylko ze względów finansowych, ale nawet groźne dla zdrowia.

Kto może podjąć się instalacji klimatyzatora?

Sprawne działanie klimatyzatora zależy oczywiście nie tylko od stanu technicznego samego urządzenia, ale też jego właściwej instalacji. Montaż klimatyzacji nie należy do zadań najłatwiejszych i znajomość instrukcji danego modelu oraz ogólna znajomość zasad działania sprzętu jest zdecydowanie niewystarczająca.

Aby móc podjąć się fachowego montażu trzeba przejść odpowiednie szkolenia i posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności. Nie bez znaczenia jest także posiadanie profesjonalnego sprzętu, który również nie należy do najtańszych (np. pompy próżniowe). Dlatego lepiej strzec się samozwańczych instalatorów i zawsze wynajmować firmę o ustalonej renomie, najlepiej specjalizującą się wyłącznie w branży klimatyzacji i wentylacji.

Konsekwencje instalacji klimatyzacji na własną rękę

Często zdarza się, że już podczas nieprofesjonalnego montażu jednostka ulega uszkodzeniu – zwykle niedostrzegalnemu gołym okiem laika. Instalacja skończona, wszystko wygląda jak na obrazku, tylko że… nie działa. Co teraz? Teraz już tylko koszty, niejednokrotnie przewyższające standardowy montaż nowego klimatyzatora. Co więcej, samodzielnie montowane i własnoręcznie zepsute przez właściciela urządzenie traci gwarancję – przestrzega ekspert firmy HTS.

Czym jeszcze grozi samodzielny montaż?

Jeśli samodzielna instalacja klimatyzacji przebiegła pomyślnie i klimatyzator działa, wciąż nie możemy mieć pewności, że działa sprawnie. Możemy przekonać się o tym na jeden z dwóch sposobów: dzięki płatnemu już przeglądowi klimatyzacji przez fachowca lub w wyniku efektów popełnionych błędów. Do takich efektów możemy zaliczyć m.in. wzrost wilgotności powietrza w pomieszczeniach, zły zapach z klimatyzatora, drastyczny wzrost poboru energii albo powstawanie zacieków na ścianie poniżej niewłaściwie zainstalowanej jednostki zewnętrznej.

sprzet kuchenny

Co powinno się znaleźć w profesjonalnej kuchni?

Każdy, kto chce otworzyć własny lokal gastronomiczny staje przed koniecznością zakupu odpowiedniego wyposażenia. Musi ono być dostosowane do potrzeb i możliwości danego miejsca oraz w atrakcyjnej cenie. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z gastronomią, powinny się zapoznać z urządzeniami, które są niezbędne w każdej profesjonalnej kuchni.

Jak urządzić profesjonalną kuchnię?

Właściwe urządzenie kuchni, np. w restauracji ma bardzo istotne znaczenie. Może to nawet przesądzić o sukcesie lub porażce danego lokalu. Profesjonalna kuchnia musi być urządzona funkcjonalnie. Jeśli kucharze oraz ich pomocnicy wszędzie będą mieć swobodny dostęp, to będzie to oznaczać, że sprzęty w kuchni zostały właściwie rozmieszczone. Należy jednak pamiętać, aby ustawić urządzenia i meble nie tylko praktycznie, ale także logicznie. Dzięki temu każdy kto przyjdzie pracować w danej kuchni nie będzie się gubił i szybko znajdzie to, co aktualnie jest mu potrzebne. Istotne jest także odpowiednie wyposażenie kuchni zarówno w podstawowe sprzęty, jak i te o wyższym stopniu zaawansowania. Znajdziemy je np. w ofercie firmy Fagor Industrial.

Jakie wyposażenie jest niezbędne?

W każdej profesjonalnej kuchni powinny znaleźć się praktyczne i niezawodne akcesoria, a także wysokiej jakości urządzenia gastronomiczne. Kompletne wyposażenie kuchni to przede wszystkim przyrządy przeznaczone do obróbki termicznej i mechanicznej żywności, takie jak piece konwekcyjno-parowe, opiekacze i kuchnie elektryczne bądź gazowe. Niezbędne w każdej kuchni są również mniejsze sprzęty, które mogą się okazać bezcenne dla każdego kucharza, np. mikser, maszynka do mięsa czy krajalnica. Nie można również zapomnieć o sztućcach, różnego rodzaju naczyniach i przyborach takich jak: garnki, patelnie, różnej wielkości miski, noże, miarki do żywności czy deski do krojenia. W każdej kuchni muszą się znaleźć także stalowe meble, stoły oraz blaty, na których będzie można dokonać obróbki żywności. Całe to wyposażenie powinno się znaleźć w każdym profesjonalnym lokalu gastronomicznym, bez względu na jego wielkość i styl.

Czym powinien charakteryzować się profesjonalny sprzęt kuchenny?

Sprzęt gastronomiczny musi być nie tylko trwały i wydajny, ale także oszczędny w użyciu i funkcjonalny. Jego duża ergonomiczność ułatwi pracę każdemu kucharzowi. Wyposażenie restauracji musi być większe, lepszej jakości i bardziej wydajne niż domowe sprzęty AGD. Musi być również bardziej wytrzymałe na wysokie temperatury i intensywną eksploatację. Powinno charakteryzować się także odpornością na działanie pary wodnej czy dużego zimna. Dlatego też większość właścicieli lokalów gastronomicznych decyduje się na zakup profesjonalnych urządzeń ze stali nierdzewnej, np. z firmy Fagor Industrial.

Dla większości z nas restauracja to przede wszystkim jedzenie. Niedogotowane, źle przyprawione lub zimne spowoduje, że nawet najpiękniejszy wystrój nie zatrzyma niezadowolonych klientów. To dobra kuchnia sprawia, że klienci chętniej wracają do danego lokalu. Dekoracje wcale nie muszą być drogie i wymyślne, wystarczy mieć dobry pomysł na wnętrze. Dlatego lepiej zainwestować w wyposażenie najwyższej jakości, które przyczyni się do tworzenia smakowitych dań.

aparat ortodontyczny

Masz krzywe zęby? Można to zmienić!

Wielu celebrytów afiszuje się ze swoimi pięknymi i nienagannymi uśmiechami. Muszą oni zadbać o swój wygląd, na który składa się coś więcej niż piękny makijaż i nowe ubrania od ekskluzywnych projektantów. Ludziom wydaje się, że jest to niedościgniony wzór, a takie zęby to jedynie wynik drogich operacji i zakładanie licówek. Istnieje jednak inny sposób na to, aby móc cieszyć się prostymi zębami. To aparaty ortodontyczne.

Wstydliwe kompleksy

Każdy z nas ma jakieś kompleksy. Może to być coś niewidocznego, o czym wiemy tylko my. Niektóre jednak są codziennie wystawiane na widok publiczny. Tak jest z krzywymi zębami. Ludzie, mający ten problem, boją się śmiać czy szeroko uśmiechać. U niektórych występuje nawet fobia przed wypowiadaniem się w grupie. Tacy ludzie popadają w paranoję, myśląc, że za każdym razem, kiedy otworzą usta, wszyscy zwrócą uwagę na ich uzębienie. Tymczasem krzywe zęby to nie jest jedynie problem estetyczny. Nie od dziś wiadomo, że wada ortodontyczna może być powodem wielu wad wymowy, ale także różnych problemów zdrowotnych.

Aparat ortodontyczny lekarstwem na krzywe zęby

Taki aparat to sposób, który jest znany w medycynie już od jakiegoś czasu. Ortodoncja, podobnie jak inne działy tej nauki, wciąż się rozwija. Dlatego specjaliści cały czas opracowują nowe techniki i narzędzia, dzięki którym leczenie wad aparatami ortodontycznymi zajmuje coraz mniej czasu. Dodatkowo, jak zapewniają specjaliści z  Dentarama, krzywe uzębienie można leczyć tak naprawdę z każdym wieku. Oczywiście metoda kuracji jest dostosowana do pacjenta. Małym dzieciom zazwyczaj wystarcza profilaktyka czyli ćwiczenia mięśniowe lub proste aparaty. U starszych dzieci najlepiej sprawdzają się aparaty ruchome. Osobom dorosłym, ze względu na wiek oraz świadomość, najczęściej zakładane są aparaty stałe. Trzeba jednak pamiętać, że zęby, na które będą zakładane zamki, nie mogą mieć żadnych ubytków i muszą być odpowiednio przygotowane, czyli wzmocnione poprzez lakierowanie fluorem.

Warto wspomnieć o tym, że jakiś czas temu wkroczyła swojego rodzaju moda na noszenie aparatów. Coraz częściej w mediach widzi się różne znane osobistości, na których zębach można zauważyć zamki ortodontyczne. Jest to dobry zabieg nie tylko po to, aby promować się jako ktoś dbający o swoje zdrowie. Działa to bowiem budująco także na inne osoby, które co prawda wstydzą się swoich zębów, ale myślą, że nosząc aparaty będą jeszcze bardziej wyśmiewane. Niestety nasze społeczeństwo jest nietolerancyjne, a noszenie aparatu i łączące się z tym przemieszczenia zębów mogą być bolesne. To jednak niewielka cena za piękny i zdrowy uśmiech w przyszłości, a co za tym idzie, pozbycie się kompleksu.

Gabinety stomatologiczne Dentarama oferuje usługi w zakresie szeroko pojętej stomatologii. To nie tylko leczenie zębów i uzupełnianie ich braku, ale również zabiegi estetyczne czy właśnie ortodoncja. W dzisiejszych czasach takie miejsca zapewniają kompleksowe zabiegi i duży wybór profesjonalnej oraz doświadczonej kadry lekarzy i specjalistów.

meble drewniane

Najchętniej wykorzystywane drewno do budowy mebli

Drewno to jeden z tych materiałów, które człowiek wykorzystuje od początku swego istnienia. Powszechność występowania, stosunkowa łatwość obróbki oraz spora wytrzymałość, to najważniejsze cechy tego ze wszech miar naturalnego surowca. Nic zatem dziwnego, że od wieków wykonuje się z niego najróżniejsze rodzaje mebli.

Meble reprezentacyjne – stoły, szafy

Zacznijmy od mebli najbardziej reprezentacyjnych, imponujących swoimi rozmiarami, czyli od stołów oraz szaf. Z racji swoich gabarytów, drewno jest tutaj najbardziej eksponowane. W związku z tym powinno ono oddawać należny meblom status i poniekąd także i prestiż. Wydaje się, że w polskich warunkach nie ma drewna bardziej godnego do tego celu niż dąb, zwany całkiem słusznie królewskim. Dębowy stół, przy którym może zasiąść nawet kilkanaście osób, czy wykonana z pietyzmem trzydrzwiowa, dębowa szafa, to meble, które zrobią wrażenie właściwie na każdym.

Kolejnymi gatunkami, które sprawdzą się jako materiał na tego rodzaju meble są jesion i buk. Ich twardość, a co za tym idzie także trwałość sprawiają, że wykonane z nich przedmioty będą cieszyć oczy właścicieli przez wiele lat.  Warto przy tej okazji wspomnieć o orzechu amerykańskim, który odpowiednio potraktowany będzie znakomicie podkreślał zamożność posiadaczy mebli. Szczególnie z racji swojej ceny, przekraczającej nawet tę, którą musimy zapłacić za najdroższy rodzimy gatunek drewna, czyli dębinę.

Meble codziennego użytku – łóżka, krzesła, komody

W przypadku mebli bardziej „codziennego użytku” (choć oczywiście nie znaczy, że stoły i szafy używane są jedynie od święta), producenci bardzo często wybierają dwa gatunki drewna: brzozowe oraz sosnowe. Szczególnie popularne jest to drugie, między innymi z uwagi na szeroką dostępność surowca, a co za tym idzie – jego przystępną cenę. Zaletą drewna sosnowego jest dużo mniejszy ciężar niż np. dębowego lub bukowego, a także możliwość dowolnego barwienia, olejowania, woskowania czy też stosowania jeszcze innych technik mających na celu wyeksponowanie jego niewątpliwych walorów wizualnych.

Meble kuchenne – lite drewno lub fornir

Kuchnia to tak naprawdę serce całego domu. Jeśli „ciepło domowego ogniska” ma się kojarzyć z jakimś konkretnym pomieszczeniem, to bez wątpienia będzie to miejsce, w którym przygotowujemy posiłki. Nic dziwnego, że chętnie meblujemy je przedmiotami wykonanymi właśnie z drewna. Szafki kuchenne niejednokrotnie posiadają drewniane fronty, a w wersjach uboższych, lite drewno zastępowane jest przez warstwę forniru.

Drewno jest materiałem, który najprawdopodobniej nigdy nie wyjdzie z mody. Dziś, kiedy dookoła stawia się nacisk na rozwiązania ekologiczne, produkty takie jak drewno coraz bardziej zyskują zarówno na znaczeniu, jak i popularności. Jeśli zatem chcecie urządzić swoje mieszkanie wykorzystując do tego meble wykonane z naturalnego drewna sosnowego, nie pozostaje Wam nic innego jak wizyta na stronie firmy Meble Sosnowe Star, która specjalizuje się w produkcji mebli drewnianych.

wydawnictwa prawnicze

Leksykon, słownik, komentarz. Rodzaje wydawnictw

Wydawnictwem albo publikacją nazywamy każdy dokument, który stanowi odrębną całość treściową i poligraficzną. Dokument ten może zostać wydany przez wydawcę lub nakładem własnym autora. Główny podział rozróżnia wydawnictwa zwarte i ciągłe, wśród obu tych typów znajdziemy wydawnictwa informacyjne.

Publikacje informacyjne dzielą się dalej na wydawnictwa informacji pośredniej i bezpośredniej. Pierwszy typ obejmuje wszelkie katalogi i biblioteki, które pomagają użytkownikowi w poszukiwaniu konkretnych informacji. Wydawnictwa informacji bezpośredniej z kolei dostarczają czytelnikowi konkretnych odpowiedzi dotyczących rozmaitych obszarów wiedzy – wyjaśnia ekspert z Księgarni Ekonomiczno-Prawniczej Ksiegarnia-Wrzeszcz. Przyjrzyjmy się kilku przykładom wydawnictw z tej drugiej grupy.

Co to jest leksykon?

Leksykon bywa nazywany słownikiem encyklopedycznym, ponieważ faktycznie stanowi pośrednią formę między tymi dwoma wydawnictwami. Podobnie jak słownik zawiera on definicję poszczególnych haseł, zebranych w uporządkowany zbiór informacji. Z encyklopedią łączy go bardzo dokładny opis każdego zagadnienia, szczegółowy charakter wiadomości dostarczanych na temat każdego z poruszanych tematów.

Szczególnym typem tego wydawnictwa jest leksykon specjalistyczny, który opisuje wybraną tematykę, np. zagadnienia podatkowe. Taki leksykon stanowi nieocenione źródło wiedzy dla ekspertów z zakresu rachunkowości, ponieważ dostarcza skondensowanej, a jednocześnie jasno omówionej wiedzy z danego obszaru.

Co to jest słownik?

Słownik jest najpopularniejszym rodzajem wydawnictwa informacji bezpośredniej i korzystamy z niego już od najmłodszych lat szkolnych. Hasła w słownikach najczęściej ułożone są w porządku alfabetycznym i stanowią zbiór wyrazów wraz z definicjami. Rozróżniamy słowniki językowe jedno- lub dwujęzyczne (np. Słownik terminologii prawniczej polsko-hiszpański albo Angielsko-polski słownik terminów rachunkowości i rewizji finansowej), biograficzne i rzeczowe, czyli specjalistyczne, jak np. Słownik prawa i gospodarki, czy Słownik finansów samorządu terytorialnego  – wymienia specjalista z Księgarni Ekonomiczno-Prawniczej Ksiegarnia-Wrzeszcz.

Co to jest komentarz?

Komentarz stanowi szczególny rodzaj publikacji, w którym obok przedstawienia faktów pojawia się ekspercka wypowiedź interpretująca przytoczone wcześniej informacje. W prawie komentarze stosowane są w celu przybliżenia treści aktów normatywnych i ułatwienia poruszania się po zawiłościach kodeksów i ustaw.

spedycja

Spedycja międzynarodowa

Korzystamy z niej na co dzień. Na poczcie, w sklepie, na lotnisku i w magazynie. Dzięki niej nasze przesyłki docierają do najodleglejszych zakątków na świecie, możemy skosztować produktów spożywczych sprowadzonych z dalekiej Azji, a także ubierać buty zagranicznych firm. Mowa tutaj o spedycji międzynarodowej, w którą zaangażowanych jest duża ilość osób wykonujących trudną, aczkolwiek niezbędną i często niewidoczną dla innych pracę.

Klasyfikacja spedycji

Spedycją można określić organizowane przemieszczenia ładunków dzięki zastosowaniu odpowiedniego transportu. Istnieje podział spedycji ze względu na sferę działania i obszar obsługiwanego towaru. Wyróżniamy w tym przypadku spedycję:

  • publiczną, w której przedsiębiorstwo realizuje transport na zlecenie innych podmiotów,
  • własną – usługi wykonywane są we własnym zakresie w stosunku do towarów własnego obrotu handlowego,
  • krajową, odbywającą się na terenie danego państwa,
  • międzynarodową.

Czym jest spedycja międzynarodowa?

Ta ostatnia zyskała dużą popularność po otwarciu granic, co zaowocowało wzrostem wymiany handlowej pomiędzy różnymi państwami europejskimi oraz światowymi. Spedycja międzynarodowa nie jest jednak łatwym procesem, w którym kierowca dostarcza towar z punktu A do punktu B. To ogrom pracy, głównie papierkowej, w który zaangażowana jest cała sieć pracowników współdziałająca ze sobą w zharmonizowany sposób. Przedsiębiorstwo spedycyjne zajmuje się wyborem środka transportu, zawieraniem umów na przewóz, ubezpieczeniem przesyłki, sporządzaniem dokumentacji transportowej, odbiorem przesyłki od nadawcy oraz kontrolą przebiegu podróży towaru, co okazuje się kluczem do osiągnięcia sukcesu przedsięwzięcia. To ciągła komunikacja, próby ulepszenia systemów logistycznych oraz budowanie długoterminowych relacji z klientami. W skrócie – jest to poważny proces decyzyjny i strategiczny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego spedytora?

Klient przy wyborze usługi transportowej wcale nie jest postawiony przed łatwym zadaniem. Na rynku istnieje mnóstwo firm spedycyjnych, a wybranie tej „najlepszej” graniczy z cudem. Profesjonalna firma spedycyjna powinna mieć już doświadczenie poparte dobrymi opiniami klientów. W transporcie liczy się przede wszystkim uczciwość, solidność, terminowość oraz korzystny stosunek jakości do ceny, dlatego rolą spedytora jest bezpieczny transport towaru z jednego miejsca do drugiego w jak najkrótszym czasie. Może on odbywać się drogą morską, lotniczą, kolejową lub lądową. Wszystko zależy od rodzaju przesyłki oraz budżetu klienta. Należy jednak pamiętać, że transport towaru powinien odbyć się zgodnie z przepisami prawa i z wytycznymi podpisanej wcześniej umowy – zaznacza ekspert z firmy logistycznej JAS-FBG, która oferuje usługi transportu i spedycji drogowej, kolejowej, morskiej i lotniczej, a także dystrybucję przesyłek drobnicowych na terenie Europy.

 

samochod rodzinny

Jakie kryteria brać pod uwagę podczas wyboru samochodu rodzinnego?

Wybór auta rodzinnego nie sprawą prostą. Samochód taki powinien łączyć w sobie wiele różnych cech: być bezpieczny jak bankowóz, ekonomiczny jak hybryda, pojemny jak autobus i piękny jak sportowe coupe. Czym w praktyce kierują się osoby poszukujące samochodu dla całej rodziny?

Liczba foteli

Realia są takie, że samochodem 5-miejscowym naprawdę wygodnie będzie podróżować rodzina typu 2+1 oraz 2+2. Model „rodzice plus trójka dzieci plus góra bagażu: też oczywiście wchodzi w grę, ale wówczas trzeba liczyć się z tym, że komfort może być nieco mniejszy. Szczególnie, jeśli do bagażu będziemy chcieli dołączyć nie tylko wyprawkę dla maluchów, lecz także sprzęty takie jak wózek. A jeśli dzieci jest więcej? Wówczas nie pozostaje nic innego jak zacząć się rozglądać za minivanem lub pojemnym kombi wyposażonym w siedem foteli. Toyota Verso jest modelem spełniającym wszystkie te wymagania.

Pojemność bagażnika

Sprawa absolutnie kluczowa. Praktyka wygląda tak, że dziecko, mimo że zajmuje w samochodzie najmniej miejsca, to liczba jego bagaży może w niektórych przypadkach wręcz zawstydzić osobę dorosłą (kto podróżował z maluchem, ten wie:) Oprócz samej pojemności bagażnika liczyć się będą także dwie rzeczy: wygoda załadunku oraz możliwość powiększenia powierzchni bagażowej. Na szczęście współczesne samochody konstruowane są tak, by dolna krawędź bagażnika znajdowała się tak nisko, jak to możliwe, a tylne siedzenia w razie potrzeby składały się dosłownie jednym ruchem ręki.

Niezawodność

Daleka wyprawa samochodem z dziećmi to rzecz dla kierowcy bez wątpienia stresująca. Świadomość odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa (zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę realia na polskich drogach), jest ogromna. Zresztą sama myśl o usterce, która zastaje rodzinę w nocy, z dala od cywilizacji – nie jest zbyt komfortowa. Dlatego tak ważna jest niezawodność pojazdu w każdych warunkach.

Bezpieczeństwo

Tak naprawdę to właśnie ten element powinien znajdować się na czele listy priorytetowych cech samochodu rodzinnego. Nikt przecież nie chce przewozić najbliższych sobie osób autem, które nie gwarantuje odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, zarówno czynnego, jak i biernego. Strefy kontrolowanego zgniotu, poduszki powietrzne, systemy wspomagające hamowanie czy monitorujące zachowania kierowcy (przekraczanie pasa ruchu, spadek koncentracji) – wszystko to służy jednemu celowi: bezpiecznej jeździe. Wszystko to można znaleźć w Toyocie Verso wyposażonej w pakiet Toyota Safety Sense. Nie bez znaczenia będą tutaj także osiągi auta. Możliwość sprawnego i szybkiego wyprzedzania w sytuacjach awaryjnych – może uratować życie.

Cena

Dla wielu jest czymś, od czego zaczyna się w ogóle myślenie o danym modelu samochodu. Dla innych, zwłaszcza w sytuacji, gdy w grę wchodzi komfort i bezpieczeństwo całej rodziny – czynnik ten schodzi na drugi plan.

Jeśli nadal nie wiesz, który samochód będzie idealnym autem dla Twojej rodziny albo wręcz przeciwnie – masz już swój typ (i jest nim Toyota) – wybierz się koniecznie do salonu Toyoty w Sosnowcu.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu