odziez bhp

Odzież BHP. Czy warto w nią inwestować?

Niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy, na co dzień powinniśmy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W niektórych miejscach – takich jak place budowy, warsztaty, laboratoria czy duże zakłady produkcyjne wykorzystujące maszyny – są one szczególnie istotne i pozwalają zminimalizować ryzyko utraty zdrowia lub życia. Jednym z najważniejszych punktów regulaminów BHP jest stosowanie odpowiedniej odzieży roboczej.

Po co jest potrzebna odzież BHP?

Ubrania robocze posiadają wiele cech, które różnią je od zwykłej, codziennej odzieży, i czynią z nich najlepszy wybór dla osób pracujących w niebezpiecznych warunkach. Najważniejszą z nich jest wysoka wytrzymałość na zniszczenia. Większość obecnych w sprzedaży kurtek lub spodni BHP szyta jest z tkaniny składającej się w 65% z poliestru. Poliester to syntetyczny materiał, który odznacza się dużą rozciągliwością i sprężystością, szybko schnie i jest bezpieczny dla alergików. Gruba warstwa poliestru w doskonały sposób chroni przed najpowszechniejszymi obrażeniami, jakich możemy doznać podczas pracy w niebezpiecznym środowisku – skaleczeniami, zadrapaniami i oparzeniami. Podobne pod względem wytrzymałości są buty, często wykonywane z grubej skóry i tworzyw sztucznych. Kolejnym plusem specjalistycznej odzieży roboczej jest fakt, że gwarantuje ona większą wygodę w trudnych warunkach niż zwykłe ubrania. Takie jest na przykład lekkie i elastyczne obuwie, które nie ogranicza swobody ruchów, a dzięki zastosowaniu odpowiedniego wzoru bieżnika, podeszwy zapewniają stabilność na śliskim i miękkim podłożu.

Specjalistyczna odzież BHP

Niektóre z zawodów o podwyższonym ryzyku wymagają specjalnego wyposażenia ochronnego. Do takich sprzętów zaliczyć możemy mocne kaski, okulary oraz maski robocze i spawalnicze, chroniące głowę i twarz przed urazami, których można doznać np. na placu budowy. Podczas pracy w zapylonym środowisku lub z toksycznymi materiałami, na szczególne niebezpieczeństwo narażony jest nasz układ oddechowy. Możemy go ochronić i ustrzec się przed dolegliwościami takimi, jak astma, stosując odpowiednie maski chroniące nos i usta.

Jak się okazuje, odzież BHP jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej osoby, która pracuje w niebezpiecznym środowisku. Im wyższa jakość ubrania, tym lepsza ochrona naszego ciała przed obrażeniami, a zarazem większy komfort pracy – dlatego warto w nią zainwestować i mieć pewność wysokiego bezpieczeństwa. Szeroki wybór ubrań BHP znajdziesz w sklepie Zamet.

zegarek

Zegarek kwarcowy czy automatyczny?

Pasjonaci zegarków od lat toczą zaciekły spór o prymat czasomierzy z danym napędem. W ostatnich latach XX wieku mechanizmy kwarcowe zyskały wręcz miażdżącą przewagę nad tradycyjnymi zegarkami mechanicznymi, jednak nie wyparły ich całkowicie. Zegarki mechaniczne wciąż posiadają wierne grono sympatyków, a walka o prymat jednego z napędów wcale nie słabnie.

Zegarki z napędem kwarcowym stanowią stosunkowo nowe rozwiązanie. Pierwszy zegarek zasilany energią z baterii powstał i trafił do sprzedaży dopiero w latach 70. Tymczasem mechaniczne czasomierze towarzyszą nam już od stuleci (Chińczycy zbudowali pierwszy zegar napędzany mechanicznie w VIII wieku!). Olbrzymia popularność, którą natychmiast zyskały mechanizmy kwarcowe, wynika przede wszystkim z ich niewielkiej ceny zakupu i eksploatacji, a także łatwości użytkowania.

Zegarki automatyczne

Zegarek mechaniczny, w tym bardziej nowoczesny zegarek automatyczny, czerpie energię do chodu z naciągniętej sprężyny, która podczas rozwijania się, napędza misternie skonstruowany mechanizm. Najważniejszymi elementami mechanizmu obok sprężyny są wychwyt i balans. W tradycyjnych modelach zegarków mechanicznych konieczne jest ręczne nakręcanie sprężyny.

Z kolei zegarki automatyczne wyposażone są w dodatkowe urządzenie, dzięki któremu mechanizm wykorzystuje ruch ręki do automatycznego naciągania sprężyny. Dzięki temu właściciel zegarka nie musi pamiętać o jego regularnym nakręcaniu – wyjaśnia ekspert sklepu Zegarki Japońskie. O tym, że zegarek wyposażony jest w mechanizm automatyczny najczęściej informuje napis umieszczony na jego tarczy.

Zegarki kwarcowe

Działanie zegarka kwarcowego opiera się na zupełnie innej technologii, a mianowicie, wykorzystuje baterię. Pochodząca z niej energia wprawia w drgania kryształ kwarcu (stąd nazwa), zaś specjalne systemy cyfrowe zliczają owe drgania i prezentują na tarczy lub cyferblacie w postaci aktualnego czasu. Rezonator kwarcowy umieszczony w takich zegarkach wytwarza sygnał o niebywale dokładnej częstotliwości co sprawia, że czas podawany jest bardziej precyzyjnie, niż w zegarkach mechanicznych – wyjaśnia specjalista z Zegarków Japońskich. Jako największą wadę tego typu mechanizmu wskazuje się konieczność wymiany baterii raz na rok lub raz na 2 lata. Jednak nawet mimo tego koszt serwisowania zegarków kwarcowych jest znacznie niższy niż naprawy zegarków mechanicznych.

Zegarki kwarcowe stanowią doskonałe rozwiązanie dla ludzi szukających przede wszystkim praktycznego i niezawodnego urządzenia do odmierzania czasu, natomiast zegarki mechaniczne znajdują swoich amatorów głównie wśród prawdziwych pasjonatów, którzy w swoich czasomierzach pragną słyszeć duszę i cieszyć się ich niepowtarzalnym pięknem.

lusterka

Podświetlane lusterka powiększające

W ostatnich czasach status łazienki uległ zmianie. Nie jest to już pomieszczenie, w którym jak najszybciej wykonujemy wszystkie czynności związane z poranną toaletą czy wystrojeniem się przed wieczornym wyjściem. Badania brytyjskich naukowców dowodzą, że w ciągu całego życia aż pół roku spędzamy na czynnościach, takich jak: mycie się, układanie włosów czy robienie makijażu.

Oświetlenie w łazience wpływa na nasze samopoczucie

Wyposażenie łazienki należy więc dostosować do naszych wymagań, które są coraz większe. Warto zainwestować w wyroby najwyższej jakości, aby mieć gwarancję trwałości materiału oraz zadowolenia z zakupionych akcesoriów. W szczególności oświetlenie ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Nieodpowiednio dobrane potrafi działać na nas silnie depresyjnie, choć często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

lusterka

Rola oświetlenia i jego rozmieszczenie jest równie ważne, jak projekt umywalki, wanny czy prysznica. Przed rozpoczęciem kładzenia płytek należy bowiem przemyśleć odpowiednie przeprowadzenie okablowania i ukrycie go w ścianach. Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę przy różnych precyzyjnych czynnościach, takich jak np. nałożenie makijażu. To wyzwanie będące domeną kobiet często zabiera sporo czasu i wymaga dużej jasności w łazience. Mężczyźni również mają swoje „pięć minut”, ale podczas golenia.

lusterka

Wygoda przy robieniu makijażu

Czynność ta wymaga precyzyjnego oświetlenia, dlatego idealnym rozwiązaniem są podświetlane lusterka powiększające, które mogą być zainstalowane w dowolnym miejscu w łazience. Charakteryzują się one równomiernym oświetleniem obu stron twarzy, dzięki czemu podczas wykonywania szczegółowych czynności nie widać na niej żadnych cieni. W ofercie firmy AURORA TECHNIKA ŚWIETLNA można znaleźć lusterka powiększające pięciokrotnie lub trzykrotnie. Różnią się one między sobą również możliwością regulacji oraz formą – w ofercie znajdują się lusterka okrągłe oraz kwadratowe. Przesuwny uchwyt zapewnia regulację położenia, dzięki czemu możemy swobodnie dostosować układ lusterka do naszej twarzy, a nie na odwrót. Jest to bardzo wygodna opcja dla kobiet, które cenią sobie perfekcyjne nałożenie makijażu.

lusterka

Planując wystrój łazienki warto zapoznać się z ofertą oświetlenia na stronie internetowej firmy AURORA TECHNIKA ŚWIETLNA, która jest wyłącznym dystrybutorem na Polskę wyrobów brytyjskiego producenta Astro Lighting.

badania ciążowe

Jakie badania powinna wykonać każda kobieta w ciąży?

Długie oczekiwania na narodziny dziecka to czas, w którym należy zwracać szczególną uwagę na stan zdrowia. Odpowiedni jadłospis i codzienne nawyki w dużym stopniu wpływają na rozwój i kondycję płodu. Również zajęcia w szkole rodzenia mogą okazać się bardzo pomocne zwłaszcza w przypadku pierwszej ciąży. Trenowanie regularnego oddechu oraz ćwiczenia w różnych pozycjach ciała są doskonałym przygotowaniem kobiet do porodu. Wizyty u lekarzy i regularne badania są natomiast wymogiem umożliwiającym odpowiednio wczesne zaobserwowanie wszelkiego rodzaju niepokojących zmian. Czasami natychmiastowa interwencja jest konieczna, aby zapewnić prawidłowy przebieg ciąży, a co za tym idzie, rozwój dziecka.

Badania wykonywane w okresie ciąży

Kobieta będąca w ciąży powinna poddać się całemu szeregowi badań. Można do nich zaliczyć badania laboratoryjne, wizyty ginekologiczne, badanie piersi, konsultację stomatologiczną, internistyczną. Oprócz rutynowych wizyt ginekologicznych oraz badań laboratoryjnych każda ciężarna powinna wykonać USG prenatalne(I, II i III trymestru)

Między jedenastym a czternastym tygodniem ciąży należy wykonać USG prenatalne z oceną ryzyka wystąpienia wad genetycznych. Ważne jest, aby badanie wykonać w tym okresie, ponieważ tylko wtedy lekarz (posiadający certyfikat FMF) będzie mógł wyliczyć statystyczne ryzyko wystąpienia aberracji chromosomalnych u płodu.
Badanie ultrasonograficzne wykonane w tym okresie ciąży oprócz oszacowania indywidualnego ryzyka wystąpienia wady genetycznej na podstawie markerów genetycznych umożliwi ocenę anatomii płodu.

Już wiele wad płodu na tym etapie ciąży może zostać wykluczona . Ponadto oceniony zostanie również wiek ciążowy, a w przypadku ciąży bliźniaczej określenie jej kosmówkowości co ma istotne znaczenie w dalszym prowadzeniu ciąży bliźniaczej. W tym tez okresie ciąży pacjentce należy zaproponować wykonanie testu biochemicznego z surowicy krwi- Testu PAPP-A)

Badanie prenatalne II trymestru wykonujemy między 18-23 tygodniem ciąży. Badanie w tym okresie ciąży polega na ocenie anatomii płodu. Lekarz przeprowadzający badanie oceni wszystkie narządy płodu – głowę, twarzyczkę, serce, płuca, narządy jamy brzusznej, ścianę brzucha, kręgosłup, kończyny górne i dolne oraz płeć. Ponadto wykonana zostanie biometria (pomiary części ciała) na podstawie, której wyliczona zostanie szacunkowa masa płodu. Ocenie poddana zostanie ilość płynu owodniowego oraz funkcja łożyska. Rodzice mogą otrzymać zarejestrowane na płycie DVD najciekawsze momenty nagrania. Na życzenie pacjentki lekarz może włączyć funkcję 3D/4D i HD LIFE. Zobaczenie przez rodziców twarzyczki dziecka w obrazie 3D/4D HD LIVE to niesamowite przeżycie.

Badania prenatalne powinna wykonać każda pacjentka będąca w ciąży.

W przypadku kiedy wynik badań prenatalnych jest nieprawidłowy lekarz może zaproponować przyszłej matce wykonanie badań inwazyjnych (amniopunkcję , biopsję trofoblastu).Pobrany materiał podaje się cytogenetycznej analizie komórek płodu. W Godula-Hope pacjentki mogą także wykonać  badanie wolnego DNA płodu w krwi matki. Co więcej, panie mogą liczyć na konsultacje genetyczne.

Godula-Hope wykonuje również USG piersi, jajników oraz mammografię .Te profilaktyczne badania powinny być regularnie wykonywane przez każą kobietę.

makaron

Najlepsze dania z makaronów

Makarony są uwielbiane przez każdego z nas. Różnorodne, kolorowe, wielokształtne dają ogromne pole do popisu w kuchni. Są świetną bazą wielu dań oraz idealnym dodatkiem do zup, mogą być podawane na słono i na słodko, zachwycają smakiem oraz są sycące. Nie wyobrażamy sobie sztuki kulinarnej bez makaronów ani kuchni bez pysznych past! Do makaronów pasuje mnóstwo składników, warzyw, mięs i sosów. Jeśli znudziły Ci się już popisowe lasagne albo ulubione spaghetti, sprawdź, jakie są rodzaje makaronów i ile jeszcze równie pysznych potraw przed Tobą!

Pomysłowa kuchnia z makaronami

Różnorodne makarony pozwalają ugotować pyszny posiłek z niczego. Wystarczy dodać zaledwie kilka składników i w bardzo szybkim czasie otrzymamy pożywny i smaczny posiłek. Makarony pozwalają uczynić gotowanie prawdziwą sztuką, dają nam wielkie możliwości twórczego i pomysłowego gotowania oraz mieszania smaków.

Mąka i woda

Wybór różnorodnych makaronów jest ogromny. Makarony różnią się między sobą znacząco, nie tylko wyglądem, lecz także smakiem i ich zastosowaniem. Makaron można też zrobić samodzielnie. Potrzeba do tego trochę czasu i staranności, ale efekt końcowy jest zachwycający. Głównymi składnikami makaronów są mąka i woda. Czasem, do makaronów jajecznych, dodaje się jajka. Najtrudniejsze w przyrządzeniu makaronu jest przygotowanie ciasta (co wymaga dużej siły) oraz odpowiednie pokrojenie go. Do tego celu służą specjalne maszynki, które wykonają tę pracę za nas. Ważnym etapem sporządzania makaronu jest odpowiednie suszenie.

Przewodnik po makaronach

Zapewne każdy z nas zna podstawowe rodzaje makaronów. W każdej kuchni i w każdym rosole znajdziemy nitki, zapewne znane są płaty lasagne, pierożki ravioli albo penne czy świderki. Istnieje wiele odmian, o których być może nie wiemy albo na które nie mamy pomysłu. Przekonujemy, że każdy z nich to wspaniałe wyzwanie kulinarne i pyszne danie w domowym menu.

Oprócz zwykłych nitek, które rzeczywiście z chęcią dodajemy do rosołu, są inne długie makarony. Należą do nich wstążki, np. najbardziej powszechne z nich tagliatelle. Ten rodzaj makaronu świetnie sprawdza się do dań głównych. Połączony z pomysłowymi sosami idealnie posłuży jako samodzielne danie albo baza do zapiekanek.

Bez wątpienia znamy również ravioli, które z powodzeniem traktujemy jako główny składnik sałatek, a także jako formę zastępczą nitek w różnorodnych zupach. Podobnie do tego typu dań możemy wykorzystać makaron w kształcie kokardek, tzw. farfalle. Mało tego, że świetnie smakuje, uatrakcyjni wygląd wystawnych sałatek, zaskoczy dodany do zupy, a także, z dodatkiem sosu i przypraw, trafi na talerz jako danie główne.

Każdy z nas zapewne uwielbia lasagne. Świetnym pomysłem jest urozmaicić swoje menu i czasem zamienić lasagne na zapiekane muszle albo canneloni. Pomysłowe dania wzbogacą nasze posiłki oraz zachwycą gości! To prawdziwa uczta kulinarna!

W każdej kuchni znajdziemy penne czy świderki. Dzięki nim błyskawicznie przygotujemy zapiekankę albo sałatkę. Spróbujmy czasem zamienić je na papardelle albo cavatelli. Pierwszy makaron występuje w kształcie szerokich wstążek, drugi – małych i krótkich robaczków. Oba pomogą stworzyć smakowitą zapiekankę, mogą być również dodane do zup i sosów.

Wydaje się, że spaghetti nie obędzie się bez specjalnego wijącego się makaronu spaghetti. Nic bardziej mylnego! Zaskoczmy bliskich i zróbmy spaghetti z poskręcanym makaronem strozzapreti, który jest bardzo sycący i stworzy idealną bazę ulubionej potrawy.

Zamiast nudnych kopytek przyrządźmy włoskie kluski gnocchi. Z dodatkiem sosu i przypraw staną się nowym przysmakiem. Jeśli chcemy zaskoczyć dzieci, sięgnijmy po małe muszelki, tzw. orechiette, które dodamy do zup, sosów i dań głównych. Każdy niejadek nie oprze się im.

Jak widzimy, możliwości jest wiele. Zachęcamy do próbowania, testowania i fantazjowania w kuchni!

podróż

Niezbędnik każdego podróżnika – co ze sobą zabrać w wyprawę zagraniczną?

Każdy z nas staje od czasu do czasu przed problemem odpowiedniego spakowania się przed wyruszeniem w podróż zagranicę. Co koniecznie powinno znaleźć się w plecaku, a co spokojnie możemy zostawić w domu, bez ryzyka nadmiernego obciążania i tak dużego bagażu? Garść praktycznych porad poniżej.

Nie przesadzajmy z ciężarem

Pakując się na wakacje czy zimową wyprawę, pamiętajmy, że nasz bagaż powinien być lekki i znaleźć się w nim powinno tylko absolutne minimum. Musimy pamiętać zwalczając pokusę dorzuceni kolejnego drobiazgu do bagażu, że plecak znajdzie się wkrótce na naszych plechach i musimy z nim spokojnie dotrzeć do celu – tym bardziej, jeśli nie podróżujemy wlanym autem, nie powinniśmy sobie fundować zbyt dużych ciężarów do noszenia. Jak podkreślają specjaliści z biura podróży Kiribati Club – kluczem do sukcesu jest dobrze spakowany plecak, w którym znajdą się tylko rzeczy niezbędne w podróży.

Co powinien mieć przy sobie każdy podróżnik?

Po pierwsze, pamiętajmy o dokumentach. Jeśli podróżujemy po krajach Unii Europejskiej, wystarczy nam dowód osobisty, na dalsze wojaże pamiętajmy zabrać paszport. Jeśli jedziemy samochodem, również pamiętajmy o stosownych dokumentach. Specjaliści radzą również, by mieć przy sobie kserokopie wszystkich dokumentów – na wypadek, gdyby nas okradziono lub gdybyśmy zgubili oryginały. Jeśli podróżujemy samolotem, busem albo pociągiem, pamiętajmy o biletach. Niby to oczywiste, a w ferworze przygotowań możemy o tym zapomnieć. Kolejnym ważnym punktem na naszej liście są pieniądze i karty płatnicze. Pamiętajmy, by nie trzymać całej gotówki i kart razem – dzięki temu w razie kradzieży nie stracimy całego dobytku. Nieodzowna w podróży może się również okazać apteczka – zwykły ból głowy czy odcisk może bardzo uprzykrzyć życie. Jeśli chodzi o leki i kosmetyki, poza standardowymi preparatami w podróżnych rozmiarach warto zaopatrzyć się w krem do opalania, bandaż, plastry, spray na komary, środki do dezynfekcji, środki na rany i oparzenia, leki przeciwbólowe oraz coś na przeziębienie. Wszystko to najlepiej umieścić w małej kosmetyczce. Jeśli lecimy tanimi liniami, pamiętajmy o tym, by zorientować się, jakie pojemności płynów czy pianek są dozwolone jeśli chodzi o bagaż podręczny. W podróży niezbędne nam będą również wygodne buty, najlepiej sportowe lub japonki, oraz ubranie, również wygodne i najlepiej takie, które się nie gniecie i szybko schnie. Na pewno przyda się kurtka lub bluza z kapturem. Pamiętajmy, by dopasować ubrania do klimatu i kultury kraju, do którego się udajemy. Nie zapomnijmy również o bieliźnie – również wygodnej. Warto mieć również przy sobie takie akcesoria jak scyzoryk czy latarka – nigdy nie wiemy, w jakiej sytuacji mogą one się przydać. I na koniec elektronika – czyli głownie smartfon i aparat fotograficzny – ale o tym to pewnie każdy podróżnik będzie pamiętał.

Zwłaszcza do dalekich wypraw warto się solidnie przygotować. Jeśli na przykład zamierzacie wyruszyć na podbój Azji, Ameryki Południowej czy Australii, kilka razy przejrzycie zawartość swojego plecaka, by upewnić się, że wszystko jest na miejscu.

 

hokery

Rodzaje hokerów barowych

Słowo „hoker” pochodzi z języka angielskiego i oznacza zwykły taboret. Hoker barowy to specjalistyczna nazwa dla wysokich krzeseł, które najczęściej można spotkać w barach i restauracjach, choć od czasów wprowadzenia mody na wysokie blaty i wysepki w kuchniach stanowią również wyposażenie wielu zwykłych domostw. Producenci mebli prześcigają się w dostarczeniu jak najciekawszych modeli hokerów, które są nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale stanowią również estetyczne uzupełnienie wystroju wnętrza.

Wysokość ma znaczenie

Najważniejszą cechą hokerów jest ich wysokość, która odróżnia je od zwykłych krzeseł. Jednak hoker hokerowi nierówny – na rynku można znaleźć je w najrozmaitszych rozmiarach. Dlatego przy wyborze hokerów do naszego lokalu należy wziąć pod uwagę wysokość lady barowej lub stołu. Różnica między blatem a siedziskiem powinna wynosić od 20 do 30 centymetrów – jeśli nasza lada ma wysokość 110 centymetrów, powinniśmy rozejrzeć się za hokerami o wysokości od 80 do 90 centymetrów. Warto również pilnować odpowiedniej odległości między pojedynczymi hokerami, aby ułatwić wchodzenie i schodzenie z nich. Zwykle odległość między nimi wynosi około 60 centrymetrów, licząc od osi siedziska.

Z podpórką czy bez?

Wszystkie hokery, niezależnie od ich wysokości, wyposażone są w poprzeczną podpórkę pod nogi, która znajduje się około 40 centymetrów od siedziska. Pozostałe udogodnienia zależą już tylko o modelu, który wybierzemy. Są to między innymi: obrotowe mocowanie siedziska, ułatwiające wchodzenie i schodzenia z hokera, regulacja wysokości siedziska, oparcie dla pleców, a nawet, choć rzadko spotykane, podpórki pod ręce. Cena, jaką zapłacimy za hokery jest do pewnego stopnia uzależniona od tego, ile takich elementów posiadają wybrane przez nas meble. Najprostsze modele są z reguły najtańsze.

Klasycznie czy nowocześnie?

Ostatnią rzeczą, ale nie mniej ważną rzeczą, którą powinniśmy się kierować przy wyborze hokerów jest ich design. Na rynku znaleźć można modele wykonane z różnych materiałów – drewna, metalu, tworzyw sztucznych, skórzane – i utrzymane w różnej kolorystyce. To, które z nich wybierzemy powinno być uzależnione od rodzaju wystroju naszego lokalu. Nowoczesne, wykonane z połyskującego tworzywa sztucznego hokery źle będą prezentować się wśród klasycznych, drewnianych mebli.

Szukasz mebli do restauracji, kawiarni lub baru? A może chcesz unowocześnić swoją kuchnię? Zajrzyj na stronę firmy Dominova, znajdziesz tutaj szeroki wybór hokerów i innych najwyższej jakości sprzętów i elementów wystroju wnętrz.

pielęgnacja oczu

Jak dbać o swoje oczy?

Oczy to jedne z najbardziej skomplikowanych i najbardziej wrażliwych narządów w naszym ciele. Niestety, bardzo często zaniedbujemy ich higienę. Godziny spędzane przed telewizorem lub ekranem komputera, czytanie przy słabym świetle – te i wiele innych codziennych nawyków sprawia, że zmuszamy nasze oczy do wzmożonego wysiłku, co za jakiś czas może być przyczyną pogorszenia się jakości naszego widzenia. Oto kilka rad jak zadbać o swoje oczy zanim zaczną przypominać o sobie bólem, szczypaniem i zaczerwienieniem.

Ćwicz swoje oczy

Oczy, kiedy nie są aktywne, powoli tracą swoje zdolności adaptacyjne. Wielogodzinne patrzenie w jeden punkt, np. monitor sprawia, że oczy mogą się odzwyczaić od wysiłku. Dobrze jest od czasu do czasu zrobić przerwę i nieco rozruszać gałki oczne. Dwa podstawowe ćwiczenia to poruszanie nimi w górę, w dół i na boki oraz zmiana dystansu widzenia – wystarczy na zmianę spoglądać przez okno i wracać spojrzeniem na przedmioty pod ręką.

Uważaj, co jesz

Nasza dieta ma ogromny wpływ na stan naszego wzroku. Dla oka najważniejsze są witaminy A, E oraz C, a także cynk, mangan, selen oraz miedź. Większość z tych składników znajdziemy w warzywach i owocach – cytrusach, cebuli, marchwi, brzoskwiniach, rośliny strączkowe, warto uzupełniać je produktami pochodzenia zwierzęcego, szczególnie rybami i jajami.

Zwracaj uwagę na otoczenie

Aby oko funkcjonowało poprawnie musi być odpowiednio wilgotne. Długie przebywanie w suchym, zapylonym pomieszczeniu nieuchronnie prowadzi do wysuszania gałki ocznej. Postaraj się, by pomieszczenia, w których przebywasz były dobrze nawilżone – najczęściej wystarczy przewietrzenie, w zimę przyda się również nawilżasz powietrza. Zadbaj o czystość, fruwający w powietrzu kurz podrażania śluzówkę oka. Dobrze jest unikać spędzania czasu w pomieszczeniach klimatyzowanych, jeśli jednak pracujesz w takim miejscu miej ze sobą nawilżające krople do oczu.

Z głową przy komputerze

Bezpieczna praca przy komputerze wymaga stosowania się do kilku zasad. Przede wszystkim unikajmy pracy po ciemku, gdyż kontrast między jasnym ekranem i ciemnym pomieszczeniem męczy oczy. Zamiast tego ustawmy komputer tak, żeby światło lampki przy której pracujemy, padało zza niego i było rozproszone. Nie powinniśmy również siedzieć za blisko ekranu – zalecana odległość oczu od monitora to 40-50 centymetrów.

A co z soczewkami?

Soczewki to bardzo wygodna i estetyczna alternatywa dla okularów. Ich noszenie wiąże się jednak z kilkoma sprawami, o których należy pamiętać. Soczewki wysuszają oko, dlatego nie nadają się do przebywania w pomieszczeniach suchych i klimatyzowanych. Nawet jeśli nie przebywamy w takich miejscach, należy zapewnić oczom odpowiednią dawkę wilgoci. Możemy to zrobić przy pomocy kropel nawilżających, nazywanych sztucznymi łzami i pijąc odpowiednią dawkę wody dziennie. Warto również zwracać uwagę na ich jakość i rodzaj – sklep abcsoczewki.pl oferuje szeroki wybór soczewek różnego rodzaju od najlepszych producentów.

biegunka

Biegunka u psów – jak zaradzić problemowi?

Biegunka to jeden z najczęstszych objawów dolegliwości układu pokarmowego. Jej przebieg jest bardzo uciążliwy, ale na szczęście jej wystąpienie zwykle nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Co robić, kiedy biegunka dopadnie naszego psa?

Czym jest biegunka i jakie są jej przyczyny?

Biegunka to objaw kliniczny, charakteryzujący się wystąpieniem stolca w postaci płynnej lub półpłynnej, który wydalany jest z większą niż zwykle częstotliwością i w dużych ilościach. Stolec często ma zmienioną barwę, może zawierać krew, śluz lub ropę. Do najczęstszych przyczyn biegunki u psów należą zatrucia pokarmowe, alergie na dany składnik pożywienia, przyjmowane leki lub środki na odrobaczanie. Inne przyczyny to choroby wirusowe lub obecność ciał obcych i pasożytów w układzie pokarmowym.

Jak sobie radzić z biegunką u psa?

Biegunka u psa w wielu przypadkach nie jest powodem do zmartwienia. Jeśli przyczyną jest zatrucie pokarmowe, to wszystkie objawy zwykle ustępują w ciągu 24 godzin. Nie należy jednak lekceważyć biegunki w żadnym wypadku. Przede wszystkim należy zadbać o to, by nasz pupil miał dostateczną ilość wody, bowiem wystąpienie biegunki poważnie zaburza gospodarkę wodną i elektrolitową organizmu. Bez uzupełniania płynów nieuchronnie prowadzi do odwodnienia, a to z kolei może być nawet przyczyną śmierci zwierzęta. Dlatego szczególną opieką w przypadku biegunki należy otoczyć szczeniaki oraz starsze psy.

Istotna w przypadku pojawienia się biegunki jest obserwacja zwierzęcia. Jeśli nie towarzyszą jej inne objawy, takie jak gorączka, osłabienie organizmu, spadek nastroju czy obecność w kale innych substancji (krwi, śluzu), to prawdopodobnie mamy do czynienia ze zwykłym zatruciem, które nie wymaga interwencji lekarskiej. Poza zapewnieniem świeżej wody możemy spróbować podać psu węgiel lub inne środki na zatrucia pokarmowe. Powinniśmy także do czasu ustąpienia biegunki zaprzestać karmienia zwierzęcia – kiedy jego stan się poprawi można podać mu lekkostrawne pokarmy. Wizyta u weterynarza jest koniecznością, jeśli zaburzenia wydalania utrzymują się przez dłuższy czas i towarzyszą im wyżej przedstawione objawy. Są one znakiem, że zwierzę cierpi na chorobę wywołaną przez bakterie lub wirusy, lub zostało zaatakowane przez pasożyta.

Pamiętajmy, że fachowa pomoc jest gwarancją szybkiego powrotu do zdrowia naszego pupila. Z tego powodu warto korzystać z usług profesjonalnych i cieszących się uznaniem lecznic, takich jak Klinika Agro-Wet w Suwałkach.

 

 

poddasze

Jak prawidłowo układać wełnę mineralną na poddaszu?

Prawidłowe ocieplenie domu wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również właściwie dobranych materiałów i precyzji w układaniu. Są to trzy istotne elementy, bez których izolacja termiczna nie będzie spełniała swojej powinności.

Czym jest wełna mineralna?

Wełna mineralna jest obecnie jednym z najbardziej powszechnych materiałów używanych do izolacji budynków. Można ją stosować zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz budynku. Produkuje się ją w płytach oraz rolkach (matach) o różnych parametrach i grubościach. Jej postać oraz wymiary można dopasować indywidualnie do rodzaju konstrukcji oraz tego, w którym miejscu będzie montowana. Wełna mineralna sprawdza się szczególnie przy izolacji termicznej oraz akustycznej. W tej drugiej sytuacji stosuje się ją najczęściej na podłodze lub w ściankach działowych ale należy pamiętać że wełna mineralna to doskonały materiał dla izolacji od dźwięków powietrznych czyli np. głośna muzyka oraz od dźwięków uderzeniowych np. tupanie. Niezależnie od tego, do czego będzie przeznaczona, wełnę mineralną można odpowiednio dobrać na portalu konfiguracyjnym e-ISOVER.

Wata mineralna na poddaszu – jak ułożyć?

Ocieplenie poddasza jest bardzo istotne. Dzięki niemu w zimę ciepło nie będzie uciekało z domu. Jest to ważne również w ciepłe pory roku – odpowiednio ocieplony dach nie będzie się nadmiernie nagrzewał, przez co w pomieszczeniach będzie panowała niższa temperatura niż na zewnątrz. Wpływa to na istotne ograniczenie zużycia energii czyli na koszty użytkowania domu. Wniosek jest jeden – dobre ocieplenie zarówno poddasza, jak i domu, to duża oszczędność.

Eksperci z firmy ISOVER radzą, aby na skosach poddasza układać wełnę mineralną w dwóch warstwach. Pierwsza ma się znaleźć pomiędzy krokwiami, a druga pod nimi. Nie można także zapominać o paroizolacji, która chroni przed zawilgoceniami parą wodną, przedostającą się z wnętrza domu. Do tego celu stosuje się odpowiednie folie i membrany. Jeśli zaś chodzi o sam strop, najlepiej na początku ułożyć wełnę w matach, specjalnie przeznaczonych do ocieplania dachów skośnych. Do izolacji dachów skośnych lub między legarami najpopularniejsze są maty z wełny mineralnej szklanej. Jest to doskonały, trwały i niezwykle sprężysty materiał, dzięki czemu można szczelnie wypełnić izolowaną przestrzeń. Coraz częściej spotykamy materiał nie wymagający dodatkowego sznurkowania, co znacznie ułatwia montaż. Należy pamiętać również, że im niższy współczynnik przewodzenia ciepła tzw. lambda, tym lepszy materiał izolacyjny. Najlepszą izolację uzyskamy, stosując trwały, niepalny i sprężysty materiał o jak najniższej lambdzie i jak największej grubości. Tak wykonana izolacja termiczna będzie trwała i przede wszystkim niezwykle skuteczna. Dzisiaj standardem dla dachów skośnych jest dwuwarstwowy układ izolacji o łącznej grubości 30 cm. Dlaczego druga warstwa? Drugą warstwę układamy w poprzek krokwi, czyli prostopadle do izolacji ułożonej między nimi. Taki układ jest optymalny, ponieważ konstrukcja dachu nawet drewniana ma znacznie gorszy (wyższy) współczynnik przenikania ciepła i nie stosując drugiej warstwy, okrywającej również krokwie przerywamy ciągłość izolacji i tym samym tworzymy tzw. mostki termiczne.

Zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych oraz techniki ich układania zależy od rodzaju poddasza i samego dachu. Jeśli się na tym nie znamy, najlepiej będzie spytać o pomoc i fachową poradę profesjonalistów. Prawidłowo ocieplony dom to nie tylko ciepło w zimie, ale również uniknięcie wysokich temperatur i nagrzewania się powietrza w pomieszczeniach w lato. Dlatego trzeba zainwestować w materiały najwyższej klasy, ale nie zapomnieć także o czymś tak samo ważnym, czyli odpowiedniej precyzji oraz zabezpieczeniu waty mineralnej.

 

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu