wieczne pióro

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie wiecznego pióra?

W dobie pisania wszelkich dokumentów na komputerze i możliwości sporządzania notatek na telefonie, rola wiecznych piór w codziennym użytku znacznie spadła. Nie używamy ich dużo, nadal pozostają jednak oznaką stylu i charakteru. Podpisywanie dokumentów jednorazowym długopisem nie sprzyja budowie odpowiedniego wizerunku, który jest przecież tak ważny w świecie biznesu czy polityki. Dlatego warto poświęcić chwilę na wybór pióra, które będzie odpowiadać naszym potrzebom.

Wygląd, czyli „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”

Pierwsze wrażenie jest zawsze najważniejsze. Zgodnie z tą zasadą powinniśmy wybierać wieczne pióro tak, aby jednocześnie przyciągało wzrok, świadczyło o naszej klasie i korespondowało z całym naszym wizerunkiem. Z pomocą pióra jesteśmy w stanie po cichu przekazać partnerowi biznesowemu nasze przywiązanie do określonych wartości. Na rynku dostępnych jest wiele modeli piór, które różnią się od siebie wzorem, kolorystyką, użytymi do produkcji materiałami oraz grupą docelową. Warto poświęcić dużo uwagi i czasu na wybór modelu, który będzie reprezentował nasz gust i zaświadczał o świadomości własnego stylu.

Marka

Wybór marki pióra jest tak samo istotny, jak wybór marki każdej części garderoby lub samochodu – świadczy o naszej klasie. Nie znaczy to jednak, że jedynie najdroższe i najbardziej uznane marki, takie jak Parker czy Pelikan, będą nam dobrze służyć, wszystko zależy bowiem od tego, jaki wizerunek chcielibyśmy za pomocą kupionego pióra wykreować lub podtrzymać.

Funkcjonalność

Poza tym, ze pióro ma być reprezentatywne, powinno również być funkcjonalne i solidnie wykonane. Istnieje kilka czynników, które powinniśmy brać pod uwagę, m.in. wielkość stalówki (zależy od niej grubość kreski stawianej podczas pisania), materiał, z którego została wykonana (najczęściej spotykane to stal nierdzewna i złoto) oraz sposób napełniania (popularne obecnie pióra to te z wymiennymi nabojami, choć istnieje możliwość kupna pióra napełnianego pompką). Należy pamiętać, że również pióro wymaga od swojego właściciela odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia.

Wybór wiecznego pióra nie jest rzeczą najprostszą. Odpowiednio konserwowane i otoczone troską pióro będzie nam z powodzeniem służyć jako wizytówka przez wiele lat – dlatego tak ważne jest dokładne przemyślenie zakupu i korzystanie wyłącznie z usług zaufanych i profesjonalnych sprzedawców. Jednym z najlepszych na polskim rynku sklepów zajmujących się dystrybucją piór jest sklep Papier Nożyce – w jego ofercie znajdziesz m.in. pióra marek Parker, Waterman, Pelikan, Cross, Faber-Castell oraz Graf von Faber-Castell.

porcelana

Jak wytwarza się porcelanę?

Porcelanowy serwis na wyjątkowe okazje to rzecz, którą warto mieć w domu. Połyskujące białe naczynia przyciągają wzrok ciekawym kształtem oraz zachwycającymi zdobieniami i wzbudzają zainteresowanie do tego stopnia, że mogą nasunąć pytanie: „jak to jest zrobione?”. Dzięki postępowi technologicznemu, porcelanę wytwarza się dziś na masową skalę, choć ogólne zasady jej produkcji są niezmienne od wieków.

Istnieje kilka metod wytwarzania wyrobów porcelanowych, różniących się od siebie składem masy porcelanowej oraz temperaturą wypalania. Większość naczyń obecnych w naszych domach to produkty z tzw. porcelany twardej. Ich wytwarzanie można podzielić na trzy główne etapy.

Otrzymywanie masy

Porcelana składa się z trzech składników: kaolinu, nazywanego glinką porcelanową, kwarcu oraz skalenia. Każdy z nich należy odpowiednio przygotować przed zmieszaniem w masę porcelanową. Kaolin zostaje oczyszczony w wirówce bębnowej, zaś kwarc i skaleń zmielony w specjalnych młynach kulkowych. Po zmieszaniu składników w proporcjach 2:1:1, gotowa masa zostaje poddana oczyszczaniu z cząstek żelaza przy pomocy separatora magnetycznego, odwadnianiu w prasie filtracyjnej oraz odpowietrzaniu.

Forma

Metoda wyrabiania naczyń zależy od ich kształtu. Najprostsze naczynia wytwarza się poprzez toczenie, czyli wyciskanie masy za pomocą dwóch elementów: jeden z nich jest wklęsły, drugi – o mniejszej średnicy – wypukły. Naczynia płaskie, niezależnie od ich kształtu, powstają przez prasowanie masy porcelanowej. Cała reszta, czyli naczynia o skomplikowanym i niestandardowym kształcie, powstaje przez odlanie ich w przygotowanej wcześniej formie.

Wypalanie

W całym procesie produkcyjnym porcelana twarda kilka razy przechodzi wypalanie – ilość wypaleń zależna jest od tego, jak ma wyglądać wyrób. Pierwsze wypalanie to tzw. biskwit – uformowane i wysuszone naczynia wkłada się do pieca rozgrzanego do 960 stopni Celsjusza. Po tym etapie następuje ewentualne łączenie ze sobą elementów naczyń, np. uszek do filiżanek. Kolejne wypalanie następuje po nałożeniu farb podszkliwnych i samego szkliwa, które wzmacnia naczynia i czyni je gładkimi – przygotowaną w ten sposób porcelanę wypala się „na ostro” w temperaturze do 1460 stopni. Po tym etapie naczynia się szlifuje i są już właściwie gotowe do użycia. Kolejne wypalania są konieczne jedynie w przypadku, gdy produkt jest jeszcze dekorowany farbą lub złotem.

Proces produkcji porcelany, pozornie nieskomplikowany, wymaga dużo uwagi i profesjonalizmu. Dlatego warto zaopatrywać się w serwisy porcelanowe pochodzące od najlepszych producentów – ich produkty znajdziesz na porcelana24.pl.

prezent

Prezent dla mężczyzny – jak sprawić mu radość?

Droga Żono/Dziewczyno/Mamo/Córko! Z pewnością od czasu do czasu zadajesz sobie pytanie: co kupić mężczyźnie Twojego życia na prezent, aby sprawić mu przyjemność? Nieważne, czy to z okazji jego urodzin, Bożego Narodzenia, Dnia Ojca czy rocznicy – wybór może być trudny. Zwłaszcza, jeśli podejrzewasz (całkiem słusznie zresztą), że piąty z kolei krawat lub koszula nie jest tym, co facet chciałby znaleźć pod choinką. Skoro najbardziej uniwersalne podarunki już się przeżyły, to jaki wybór Ci zostaje? Przeczytaj!

Zestawy akcesoriów

Prawdziwy mężczyzna dba o swój wygląd, a szczególną troską obdarza twarz oraz buty. Możesz mu bardzo ułatwić misję i wybrać dla niego odpowiedni zestaw akcesoriów do golenia lub pielęgnacji obuwia (możesz oba, czemu nie?). Takie zestawy są nie tylko wysoce praktyczne, bo pozwalają trzymać niezbędne w codziennych czynnościach przybory w porządku, ale również cieszą oko.

Modele i miniaturowe repliki

Faceci uwielbiają wszystko, co ma koła. Samochody, motocykle, ciężarówki… czołgi! Im większe koła, tym lepsze, choć wraz z rozmiarami pojawią się trzy problemy – klasyczny Ford Thunderbird albo M4 Sherman to pojazdy dość trudno dostępne, na ich opakowanie schodzi sporo papieru, a w dodatku trudno zmieścić je po choinką. Na szczęście można je zastąpić mniejszymi replikami lub modelami do składania. Te drugie są szczególnie atrakcyjne, bo pozwalają mężczyźnie uwolnić swojego wewnętrznego inżyniera, sporo przy tym frajdy, a efekt końcowy będzie świetną ozdobą pokoju lub gabinetu.

Papierośnice oraz piersiówki

Papierosy i alkohol to nie najzdrowsze ze wszystkich używek, ale można z nich przynajmniej korzystać z klasą. Wystarczy stylowa papierośnica oraz piersiówka – nie dość, że są eleganckie i dobrze pasują do wizerunku prawdziwego faceta, to jeszcze są praktyczne. Papierośnica lepiej niż papierowe pudełko chroni przed zgnieceniem, zaś piersiówka nie stłucze się, nie przedziurawi i lepiej niż butelka pasuje do kieszeni.

Sprawienie przyjemności mężczyźnie nie jest, jak widać, takie trudne, wystarczy pamiętać o tym, że każdy lubi prezenty praktyczne i wiążące się z jego stylem życia.

Jeśli Twój mężczyzna lubi rządzić w kuchni, zestaw noży kuchennych będzie dla niego świetnym prezentem! Zajrzyj do sklepu porcelana24.pl po więcej pomysłów.

porcelana

Kolekcjonowanie porcelany – o czym warto wiedzieć?

Porcelanowy serwis to jedna z najpiękniejszych rzeczy na wyposażeniu domostwa, nic dziwnego zatem, że otacza się je wyjątkową opieką i korzysta z nich tylko w szczególnych okolicznościach. Przez długi czas wywodzące się z Chin naczynia były tak pożądane, że jeden serwis posiadał wartość kilku wsi. Dzisiaj porcelana stała się powszechna i jej wartość zmalała, wciąż jednak znaleźć można unikatowe okazy, których ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Dlatego kolekcjonowanie porcelany może okazać się nie tylko ciekawym hobby, ale i dobrą inwestycją. Od czego zacząć przygodę z kolekcjonerstwem?

Poznaj historię

Dobry kolekcjoner powinien znać historię i terminologię dziedziny, którą się zajmuje – tak jest w przypadku obrazów, samochodów, znaczków pocztowych. Nie inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o porcelanę. Należy pamiętać, że im rzadsze okazy, tym większa ich wartość. W ich rozpoznaniu może pomóc nam znajomość dziejów ważnych fabryk oraz ich sygnatur – dzięki nim rozpoznamy markę producenta oraz okres, w którym porcelana opuściła manufakturę. Znajomość historycznej działalności poszczególnych producentów pozwoli nam również zidentyfikować unikatowe, ręcznie malowane egzemplarze. W przeciwieństwie do masowo produkowanych serwisów zdobionych przy pomocy kalkomanii, takie oryginalne naczynia traktowane są jak dzieła sztuki. Dlatego też ich wartość jest bardzo wysoka.

Poznaj rynek

Nie wszystkie serwisy cieszą się równym zainteresowaniem koneserów. Znajomość ogólnych trendów przydaje się w rozpoznawaniu najcenniejszych wyrobów. Do tych z pewnością można zaliczyć produkty niemieckich przedsiębiorstw, m.in. manufaktury z Miśni, która jako pierwsza w Europie zajęła się wytwarzaniem porcelany, lub bardzo rzadkie serwisy francuskie i rosyjskie. Produkty najstarszych polskich manufaktur, takich jak Ćmielów, Chodzież czy Kristoff również budzą zainteresowanie.

Zwracaj uwagę na szczegóły

Stan fizyczny porcelany w dużej mierze decyduje o jej wartości. Znawca tematu potrafi ocenić wady pierwotne oraz wady nabyte wyrobu. Te pierwsze to wszelkie niedoskonałości pojawiające się już w procesie produkcji, takie jak wtrącenia pod szkliwem, plamki, niedomalowania – nie mają one znacznego wpływu na wartość przedmiotu. Drugie z kolei to uszkodzenia powstałe po opuszczeniu manufaktury. Zaliczamy do nich wszelkie wyszczerbienia, ślady stłuczeń, zadrapania, ślady klejenia. Im ich mniej, tym wyższa wartość porcelany. Przy oględzinach naczynia, które chcemy nabyć, należy sporo uwagi poświęcić miejscom szczególnie wrażliwym na takie uszkodzenia: uchwytom, uszkom, obrzeżom, pokrywkom oraz powierzchni stykającej się z podłożem.

Kolekcjonowanie porcelany nie oznacza nabywania wyłącznie zabytkowych naczyń, tym zajmują się przede wszystkim zawodowi kolekcjonerzy. Również współcześnie produkowane serwisy zachwycają swoim pięknem i są cennym elementem wyposażenia każdego domu. Najlepsze z nich znajdziesz na stronie porcelana24.pl.

 

dieta

Dieta dobra dla seniora – co jeść, aby dożyć w zdrowiu długich lat?

O tym, że starość to nie wyrok, przekonujemy się coraz częściej. Środki masowego przekazu co rusz informują nas o przykładach seniorów, którzy swoim wigorem i chęcią życia mogliby zawstydzić niejednego nastolatka. Jedną z recept utrzymania zdrowego ducha i ciała u osób starszych, jest odpowiednio dobrana dieta. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie nawyki żywieniowe powinna posiąść osoba starsza, aby dożyć w zdrowiu jeszcze bardziej leciwych lat?

Przed przystąpieniem do opracowania konkretnego planu żywieniowego dla osoby starszej, trzeba uświadomić sobie ograniczenia jej organizmu. Ciało seniora w naturalny sposób starzeje się, spowolnieniu ulegają zachodzące w nim procesy metaboliczne. Układ pokarmowy nie pracuje już tak wydajnie – ślina i soki trawienne są wydzielane z mniejszą intensywnością, co często uniemożliwia płynne wchłanianie pokarmów. Zakłóceniu ulega też praca jelit – zwalnia się ich perystaltyka, spada przyswajalność składników odżywczych. Wreszcie, nie sposób nie wspomnieć o przeszkodach żywieniowych, wynikających z typowych dla wieku starczego chorób nabytych, takich jak cukrzyca czy miażdżyca.

Tłuszcze kontra białka

Jak podkreśla specjalista z Domu Seniora Senior Residence: Właściwa dieta dla seniora powinna opierać się przede wszystkim na sprawdzonych prawidłach zdrowego odżywiania, mających zastosowanie także wśród osób młodszych. Jadłospis osoby starszej winien posiadać ograniczone ilości trudno przyswajalnych tłuszczy zwierzęcych, takich jak smalec czy słonina. Pomocne mogą okazać się tak niepozorne rozwiązania, jak rezygnacja ze smarowania pieczywa masłem, czy zaniechanie dodania śmietany do ulubionej ,,pomidorowej”.

Tłuste pokarmy pochodzenia zwierzęcego najlepiej zastąpić chudymi wędlinami i mięsem (wołowym czy drobiowym). Zawierają one cenne białka, a także składniki żelaza, które pozytywnie wpływają na pracę serca. Warto również zainteresować się rybami, obfitującymi w kwasy tłuszczowe nienasycone, regulujące poziom cholesterolu i minimalizujące ryzyko chorób wieńcowych. Ryby posiadają ponadto witaminę D – prawdziwy ,,eliksir życia”, zapobiegający chorobom nowotworowym oraz szeregu schorzeń układów pokarmowego i krążenia.

Witaminy i minerały

Poza witaminą D, organizm seniora powinien być zaopatrywany w witaminę E i beta-karoten, zapobiegające m.in. zmęczeniu i anemii. Zbawienne okażą się tutaj surówki, zioła (np. działający przeciw wzdęciom majeranek) oraz obfitujące w potas, wapń i magnez świeże warzywa oraz owoce. Równolegle warto wyrugować z diety konserwy – nie tylko trudno przyswajalne, ale też posiadające minimalną ilość składników odżywczych.

O składniki odżywcze i minerały można zadbać także dobierając odpowiedni rodzaj pieczywa. Rozsądnym rozwiązaniem jest rezygnacja z pieczywa pszennego. Zaleca się, aby zastąpić je pieczywem ciemnym, najlepiej pełnoziarnistym – bogatym w błonnik, poprawiającym perystaltykę jelit i wspomagającym trawienie. W jadłospisie warto uwzględnić także takie produkty zbożowe, jak kasze, ryż, makaron i ziemniaki.

Pij mleko, będziesz zdrowy!

Choroby kości i zębów to jeden z najczęściej występujących problemów wieku starczego. Należy więc pamiętać, aby zapewnić seniorowi odpowiednią ilość wapnia. Korzystnie sięgać po różnego rodzaju kefiry, maślanki i jogurty. Sojusznikiem okaże się także mleko, jednak tu trzeba uważać – mleko słodzone często powoduje u osób starszych sensacje żołądkowe (z uwagi na zmniejszoną tolerancję na laktozę – cukier mleczny). Zaleca się więc spożywanie mleka acidofilnego (fermentowanego).

Pomóż seniorowi dobrać posiłek

Sformułowanie odpowiedniego menu dla seniora to nie lada wyzwanie. Ważne więc, aby nie pozostawić go samego sobie. Osoba starsza posiada szereg ograniczeń – np. zaburzenia percepcji smaku i węchu. Często też jest ograniczona ruchowo, co uniemożliwia regularne zakupy. Trzeba pamiętać również o przeszkodach finansowych – portfel emeryta może nie udźwignąć zakupowych wymagań, jakie niesie ze sobą odpowiednio zbilansowana dieta.

Niezwykle istotna jest pomoc rodziny i znajomych. Warto wyciągnąć pomocną dłoń do osoby starszej i obdarzyć ją opieką. Jeśli nie jesteśmy w stanie pomóc seniorowi sami, skorzystajmy z pomocy profesjonalnego domu opieki. Jednym z przykładów takiej placówki jest Dom Opieki dla Osób Starszych SENIOR RESIDENCE w Katowicach. Specjaliści domu opieki zadbają o odpowiednie wyżywienie seniora, zapewniając mu dostosowaną do indywidualnych potrzeb dietę.

nagrzewnice

Mała encyklopedia wiedzy o nagrzewnicach

Nagrzewnice to, jak sama nazwa wskazuje, urządzenia, których zadaniem jest ogrzewanie powietrza. Podstawowym czynnikiem, który odróżnia je od zwykłych kaloryferów czy termowentylatorów jest ich wysoka wydajność. Z tego powodu najczęściej można je spotkać w dużych pomieszczeniach, w których utrzymanie stałej wysokiej temperatury jest trudne; w centrach handlowych, halach sportowych, halach produkcyjnych, szklarniach, magazynach i innych. Używa się ich również w środkach transportu, na przykład w samochodach i autobusach. Dzięki niniejszemu krótkiemu przewodnikowi lepiej poznasz temat nagrzewnic, które można kupić m.in. w hurtowni HTS.

Jak to działa?

Zasada działania nagrzewnic jest banalnie prosta. Wyposażone są one w czynnik grzewczy (np. grzałkę), przez który przepływa powietrze. Nagrzewnice należy wyposażyć w oddzielny wentylator, który wypycha ciepłe powietrze na zewnątrz i chroni grzałkę przed spaleniem. Najprostszy podział nagrzewnic można przeprowadzić na podstawie ich zastosowania oraz budowy. Istnieją zatem nagrzewnice pomieszczeniowe, przemysłowe i samochodowe, a także nagrzewnice mobilne, stacjonarne i wbudowane w inne zespoły maszynowe.

Skąd brać energię?

Jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o wyborze nagrzewnicy jest ich napęd. Pod tym względem możemy wyróżnić kilka rodzajów tych urządzeń:

  • Nagrzewnice elektryczne – są bardzo proste w obsłudze i czyste, używane najczęściej do ogrzewania małych pomieszczeń mieszkań, sklepów, warsztatów.
  • Nagrzewnice olejowe – napędzane są olejem napędowym lub opałowym. Istnieją dwie kategorie tego typu nagrzewnic: wymiennikowe oraz bezwymiennikowe. W nagrzewnicach wymiennikowych olej spalany jest w zamkniętej komorze, która jest połączona z wymiennikiem ciepła, a spaliny odprowadzane inną drogą niż ogrzewane powietrze. W nagrzewnicach bezwymiennikowych powietrze ogrzewane jest bezpośrednio przez płomienie, a spaliny usuwane przez komin. Zastosowanie wymiennika odbija się jednak na wydajności urządzenia.
  • Nagrzewnice gazowe – używane najczęściej do ogrzewania pomieszczeń wielkokubaturowych, takich jak hale produkcyjne, magazyny. Ponieważ ciepło produkowane jest w procesie spalania gazu, do prawidłowego działania nagrzewnicy konieczny jest dobry dopływ powietrza do komory grzewczej. Większość modeli posiada regulację mocy, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie kosztów paliwa.
  • Nagrzewnice na paliwa stałe – ich zalety to duża wydajność oraz niskie ceny paliwa. Z tego powodu najczęściej używa się ich do ogrzewania dużych pomieszczeń o zastosowaniu przemysłowym oraz w rolnictwie.

Co wybrać?

Duża różnorodność dostępnych na rynku nagrzewnic może sprawiać duży problem podczas wyboru urządzenia, które w największym stopniu będzie w stanie spełnić nasze indywidualne wymagania. Zanim zdecydujesz się na zakup urządzenia, zastanów się dokładnie, jakie powinno być jego przeznaczenie. Warto również skorzystać z fachowej porady, pracownicy firm takich jak HTS z pewnością pomogą wybrać nagrzewnicę, która będzie dobrze wypełniać swoje zadanie i nie obciąży zanadto portfela.

wentylator

Jaki wentylator do łazienki?

Skuteczna wentylacja łazienki jest nie tylko kwestią komfortu, ale również istotnym czynnikiem wpływającym na stan mieszkania i zdrowia jego mieszkańców. Zwłaszcza, że każde mieszkanie zbudowane jest tak, by to właśnie przez łazienkę odprowadzana była zbierająca we wszystkich pomieszczeniach wilgoć. Dlatego przy wyborze wentylatora łazienkowego warto zwrócić uwagę na kilka jego parametrów.

Wydajność

Ta cecha wentylatora wyrażana jest w metrach sześciennych na godzinę – oznacza ona, jaką ilość powietrza nasz wentylator jest w stanie przepuścić w tym właśnie czasie. Przyjmuje się, że wydajność powinna być co najmniej trzy razy większa od pojemności łazienki. Wydajność wentylatora uzależniona jest od mocy jego silnika,

Poziom hałasu

Wyraża się go w decybelach (dB), większość dostępnych na rynku wentylatorów generuje hałas na poziomie około 20 dB, czyli jest równie głośna, co zwykły szept.

Sposób mocowania

Praktycznie wszystkie wentylatory można zamontować w ściennych otworach wentylacyjnych. Sprawa komplikuje się, jeśli w naszej łazience otwór znajduje się w suficie. W takim wypadku należy wybrać wentylator, którego silnik oparty jest na łożyskach kulkowych. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wielkość otworu wentylacyjnego. Zwykle jest to kwadrat o boku 125 mm

Dodatkowe funkcje

Poza wentylatorami standardowymi, uruchamianymi za pomocą sznurka lub w momencie włączenia światła w łazience (wymaga to wykonania odpowiedniej instalacji elektrycznej) na rynku dostępne są urządzenia umożliwiające dostosowanie ich pracy do indywidualnych potrzeb użytkownika. Do takich funkcji zaliczamy:

  • Timer – pozwala ustawić czas pracy wentylatora po włączeniu i wyłączeniu światła w łazience.
  • Higrostat, czyli czujnik wilgoci – dzięki niemu wentylator włączy się automatycznie, jeśli wilgotność powietrza osiągnie wyznaczony poziom.
  • Czujnik ruchu – uruchomi wentylator w chwili, w której wykryty zostanie ruch w pomieszczeniu, nawet przy zgaszonym świetle. Przydatne w łazienkach z oknami.

Wygląd

Wentylator to dość rzucający się w oczy element wyposażenia wnętrza. Niektóre modele cechują się nowoczesnym designem, dzięki czemu idealnie będą pasować do eleganckich i przytulnie urządzonych łazienek.

Jeśli chcemy cieszyć się w swoim mieszkaniu suchym i świeżym powietrzem, które będzie wolne od brzydkich zapachów, oraz zaoszczędzić sobie problemów z nadmierną wilgocią, zdecydowanie powinniśmy postawić na wentylatory uznanych producentów. W ofercie renomowanych sklepów i hurtowni materiałów wentylacyjnych, takich jak np. firma HTS znajdziemy wiele wysokiej jakości produktów, które będą nam służyć przez lata.

cera trądzikowa

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Trądzik jest bardzo powszechnym problemem i wbrew powszechnej opinii nie dotyczy tylko dojrzewających dziewcząt. Przeciwnie, wyraźne i ostre zmiany trądzikowe w wieku pokwitania dotykają przede wszystkim chłopców, zaś późniejsze problemy z uciążliwymi wypryskami są zmorą wielu kobiet nawet po 25. roku życia. Współcześnie uważa się, że rola zaburzeń hormonalnych w powstawaniu trądziku jest przyczyną drugorzędną w stosunku do uwarunkowań dziedzicznych. Jak pielęgnować skórę trądzikową, by redukować istniejące zmiany i ograniczyć powstawanie nowych ognisk zapalnych?

Oczyszczanie cery trądzikowej

Nie jest prawdą, że trądzik dotyczy wyłącznie osób o tłustej cerze. Współwystępowanie nadmiernej produkcji sebum, będącej przyczyną trądziku, z nadprodukcją łoju nie jest zasadą – wyjaśnia ekspert z Apteki Miro. Ponieważ nadmierne wysuszenie skóry trądzikowej dodatkowo pobudza produkcję sebum, osoby z tym problemem nie powinny stosować kosmetyków przeznaczonych dla cery tłustej, które często bazują na alkoholu. Błędem jest też codzienne mycie twarzy preparatami peelingującymi, ponieważ sprzyja rozprzestrzenianiu się zakażenia bakteryjnego. Złuszczanie naskórka powinno odbywać się 1-2 razy w tygodniu.

Skóra dotknięta problemem trądziku powinna być regularnie oczyszczana. Najlepiej jest myć ją 2 razy dziennie, czyli rano i wieczorem, stosując specjalne żele antybakteryjne. Jeżeli skóra twarzy po umyciu sprawia wrażenie naciągniętej, prawdopodobnie jest mocno wysuszona. W takim przypadku następnym krokiem powinno być dodatkowe przetarcie jej płynem micelarnym. Jeśli cera ma jednak rzeczywiście skłonność do przetłuszczania, zamiast płynu warto sięgnąć po tonik. Takie zabiegi po umyciu twarzy wodą z żelem nie służą dodatkowemu oczyszczeniu, ale pomagają w przywróceniu jej właściwego pH.

Nawilżenie skóry problemowej

Warto pamiętać o tym, że skóra jest jednym z organów ciała i do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednich warunków. Ani nadmierne wysuszenie, ani przesadne natłuszczenie nie służą jej dobremu działaniu i regeneracji. Tymczasem lecząc trądzik, często zapędzamy się w pułapkę wysuszania cery. To kolejny popularny błąd. Skóra trądzikowa wymaga szczególnej troski właśnie w nawilżaniu. Do jej pielęgnacji należy wybierać kremy o lekkiej, najlepiej żelowej konsystencji i wystrzegać się w składzie olejków. Wszelkie nakładane na cerę tłuszcze, utrudniają jej pracę, zatykając pory. Warto o tym pamiętać także podczas wyboru podkładu czy fluidu.

Pielęgnowanie cery od wewnątrz

Aby wzmocnić skórę i zmobilizować ją do aktywnej walki z atakującymi bakteriami, warto sięgnąć również po właściwe suplementy – zaleca specjalista z Apteki Miro. Im większa odporność całego organizmu, tym większe szanse, że szybciej pozbędziemy się problemu z cerą. Istnieje też szereg specyfików przygotowanych specjalnie z myślą o osobach dotkniętych problemami z cerą. Najczęściej są to preparaty zawierające wyciągi ziołowe, np. ze skrzypu polnego, wiesiołka, fiołka czy rumianku, ale także cynk, witaminy z grupy A, E oraz witamina C.

zdrowy sen

Sprawdzone sposoby na problemy ze snem

Dokuczają ci problemy ze snem? Przekręcasz się z boku na bok w nieskończoność walcząc z bezsennością? Budzisz się w środku nocy, albo śpisz długo, ale rano i tak jesteś niewyspany? Na problemy ze snem cierpi prawie połowa Polaków. Niestety, liczenie baranów i wieczorna szklanka mleka rzadko przynoszą oczekiwane rezultaty. Na pomoc przychodzi nam jednak natura.

Problemy ze snem i zasypianiem to wciąż częściej spotykany problem. Jego narastanie wynika z coraz szybszego trybu życia, rosnącej ilości obowiązków, które przytłaczają już nawet najmłodszych i wynikający z tego stanu rzeczy, towarzyszący nam na co dzień stres. I choć nasi pradziadkowie nie pięli się po szczeblach kariery tak zawzięcie jak my, również mieli swoje kłopoty i też musieli uspakajać skołatane nerwy. Najlepsze środki zaradcze podawała im wtedy natura. Również dziś naturalne preparaty ziołowe są najlepszym rozwiązaniem w walce z bezsennością.

Szyszki chmielu ukołyszą cię do snu

Powszechnie chmiel kojarzy się z produkcją piwa, jednak ma on dużo szersze zastosowanie, również w medycynie naturalnej. Oprócz silnych właściwości antyoksydacyjnych, wyciąg z szyszek chmielu wykazuje silne działanie uspokajające i wyciszające – wyjaśnia specjalista z Apteki Miro. Napar z chmielu wpływa na system nerwowy, hamując przenoszenie bodźców, dzięki czemu ma działanie usypiające. Co ważne, chmiel można bezpiecznie łączyć z innymi ziołami o działaniu wyciszającym, przez co jest chętnie wykorzystywany w wielu preparatach na problemy ze snem. Możemy tu wymienić np. tabletki Kalmus, Doppelherz Aktiv Na Sen, Dobry Sen Forte i wiele innych.

Warto przy okazji zaznaczyć, że picie piwa jako środka nasennego jest wysoce niewskazane. Po pierwsze, alkohol może wywierać skutek odwrotny od zamierzonego, po drugie, piwo ma działanie moczopędne, przez co najprawdopodobniej będziemy budzić się w nocy. Po trzecie, regularne stosowanie takiego „usypiacza” może prowadzić do rozmaitych powikłań, a także uzależnienia.

Waleriana, czyli kozłek lekarski

Korzeń kozłka lekarskiego, powszechnie nazywany walerianą, jest najpopularniejszym naturalnym środkiem nasennym. Zażywanie waleriany zmniejsza uczucie niepokoju i odpręża, ułatwia zasypianie, ale także poprawia jakość snu. Preparaty na bazie kozłka lekarskiego dostępne są zarówno w postaci kropli, jak i tabletek z suszu. Pacjenci cierpiący na okresową bezsenność cenią sobie m.in. Valused, Lunapret, Extra Spasminę czy wspomniane wcześniej środki łączące ekstrakty kozłka lekarskiego i chmielu.

Moc melisy

Kolejnym znanym i cenionym ziołem jest melisa. Jej nasenne działanie jest łagodniejsze niż np. waleriany, za to zdecydowanie bardziej kompleksowe. Wywar z melisy wycisza skołatane nerwy, ale także generalnie poprawia nastrój – mówi ekspert z Apteki Miro. Dodatkowo zioło wykazuje działanie przeciwbólowe, dzięki czemu sprawdza się jako remedium na bóle miesiączkowe, ale także uciążliwe migreny. Nasenne preparaty na bazie melisy to np. Valerin Sen, ale ze względu na przyjemny smak i zbawienne działanie na układ pokarmowy, melisę chętnie pija się też w postaci herbatki.

Istotną rolę w pojawianiu się problemów z zasypianiem mają często niedobory takich substancji, jak melatonina, magnez i witamina B6. Niekiedy ich suplementacja okazuje się najprostszym i zaskakująco skutecznym rozwiązaniem pojawiającej się bezsenności, jednocześnie często stanowią one jeden ze składników preparatów nasennych.

okna

Jakie okna wybrać przy domowym remoncie?

Planujesz remont domu? Masz już prawie wszystko zaplanowane, ale nie wiesz jeszcze, jakie okna zamontować? Dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem są okna aluminiowe, które można zastosować zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach.

Jakie powinno być nasze okno na świat…

Myśląc o bezpiecznym domu często przychodzą nam na myśl takie jego elementy, jak: drzwi, dach oraz okna. Są to najważniejsze składniki każdego obiektu i pewnym jest, że nie należy na nich oszczędzać. Szczególnie w przypadku okien, skromna inwestycja może przekształcić się w przyszłości w wysokie koszty. Warto zatem wybrać takie, które gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa zarówno przeciwpożarowego, jak i na wypadek ewentualnej próby włamania. Dobre okna powinny mieć również właściwości termoizolacyjne. W lecie – izolować pomieszczenia od wysokich temperatur, a w zimie – kumulować i utrzymywać ciepło. Dopiero w dalszej kolejności należy postawić na estetykę oraz możliwość dopasowania okien do wyglądu domu.

…i dlaczego właśnie aluminiowe?

Wszystkie wspomniane wyżej kryteria spełniają okna aluminiowe, które są już powszechnie stosowane nie tylko w pomieszczeniach produkcyjnych i biurach, ale także rodzinnych mieszkaniach. Są one bezpieczne, ponieważ cechują się wysoką odpornością na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Przy produkcji okien aluminiowych można również zastosować specjalne wzmocnienia, antywłamaniowe okucia i szyby o podwyższonej odporności. Nie trzeba podkreślać, że sprawdza się to w przypadku uszkodzeń lub ewentualnych włamań. Okna aluminiowe pomagają również w oszczędności w chłodzeniu i ogrzewaniu pomieszczeń ze względu na swoje doskonałe właściwości termoizolacyjne. Dzięki mostkom termicznym w chłodniejsze dni ciepło pozostaje w środku, natomiast w czasie upałów okna izolują od wysokich zewnętrznych temperatur. Ponadto aluminium cechuje się odpornością na warunki atmosferyczne. Warto o tym pamiętać, jeżeli chcemy zainstalować w naszym domu okna, które zapewnią długotrwałe użytkowanie. Do wspomnianej wcześniej minimalnej podatności na uszkodzenia i korozje dochodzi również odporność na wilgoć i promieniowanie ultrafioletowe.

Wszystkie te cechy uzupełnione o łatwość w utrzymaniu i estetyczny wygląd dają pełen obraz okien aluminiowych i ich efektywnego wykorzystania przy budowie lub remoncie domu. Decyzja o ich zakupie będzie w tym przypadku idealnym rozwiązaniem. Przykładową galerię okien tego rodzaju można zobaczyć na stronie firmy ALUMEX – T. Rojda, która jest renomowanym producentem okien aluminiowych z 20-letnim stażem.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu