Mazury

Gdzie na Mazury?

Przyzwyczailiśmy się w ostatnich latach, że w poszukiwaniu wrażeń wyjeżdżamy w najbardziej odległe zakątki – byle dalej od Polski. Czasem warto jednak odkryć na nowo uroki naszego kraju. Polska też potrafi być egzotyczna i fascynująca – wystarczy tylko wiedzieć, dokąd pojechać. Wschód Polski, a zwłaszcza Mazury to jeden z najdzikszych i wbrew pozorom najmniej odkrytych zakątków kraju. Mazury to nie tylko lasy i jeziora – to także odrębna kultura i kawał historii. To miejsce, gdzie łączyły się wpływy Rosji i Prus – dlatego obok klasycznej zabudowy pruskiej możemy tez odnaleźć cerkwie prawosławne. Gdzie na Mazury? W jakie miejsca się wybrać, żeby przeżyć niezapomniane chwile?

Tradycyjnie Mazury, a zwłaszcza Kraina Wielkich Jezior, kojarzą się ze spokojnym żeglowaniem. Jednak żeglowanie to nie jedyna aktywność na wodzie, jaką można podjąć podczas pobytu w tym regionie. Mazury to także wspaniałe miejsce na urządzenie spływu kajakowego. Nawet nie wiecie, jak przyjemnie jest spływać Czarną Hańczą – małą rzeczką, która przepływa przez Puszczę Augustowską. Nie bez kozery jest to jedna z najpopularniejszych tras spływów kajakowych – łączy w sobie i walor przygody, i walor estetyczny – podziwianie niemal nienaruszonej przyrody i zabytkowego Kanału Augustowskiego sprawia ogromną przyjemność. Na szlaku tym wciąż można spotkać zwierzęta leśne oraz poczuć niepowtarzalny smak jagodzianki wypieczonej przez leciwą babinkę. Przy tym pływanie kajakiem nie wymaga posiadania zbyt wielu umiejętności – wystarczy odrobina silnej woli i umiarkowana kondycja fizyczna.

Miejsc, gdzie można pojechać na Mazury jest wiele – można na przykład wybrać się nad któreś z jezior, których na Mazurach przecież nie brakuje. Gdzie nad jezioro? Wybór będzie zależał od tego, co właściwie chcielibyście robić. Jeśli chcecie poleniuchować na campingu, możecie się wybrać np. nad Jezioro Studzieniczne. Wzdłuż linii brzegowej jest wiele pól namiotowych, blisko też stąd do Augustowa – nie będziecie musieli zabierać ze sobą tony jedzenia. Jeśli zależy Wam na nauce żeglowania i nie wiecie, gdzie i nad które jezioro się wybrać, udajcie się do Krainy Wielkich Jezior – nad Śniardwy czy Mamry. Oczywiście jeśli celem Waszej wyprawy jest głównie żeglowanie, warto skorzystać z oferty zorganizowanego wyjazdu – nie będziecie sami musieli martwić się o wynajem jachtu (a o wolne miejsca w sezonie bardzo ciężko), w cenie będziecie mieli też instruktora żeglowania.

Jeśli nie macie ochoty na podejmowanie aktywności fizycznej i zastanawiacie się, gdzie pojechać na Mazury, żeby móc się swobodnie zrelaksować, wybierzcie któreś ze SPA. Infrastruktura turystyczna na Mazurach stale się rozwija, a hotele ze SPA trzymają najwyższe standardy jakości. Nieskrępowanej rozrywki szukajcie w Mikołajkach, Giżycku czy Mrągowie – które słynie z odbywającego się co roku festiwalu muzyki country.

Mazury to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Pojedźcie i przekonajcie się sami.

okulary 3d

Jakie okulary 3D kupić?

Postęp w dziedzinie technologii audiowizualnej dokonuje się w niemal geometryczny sposób. Jeszcze wczoraj posiadanie telewizora wyświetlającego obraz w HD było marzeniem każdego elektrogadżeciarza, a już dziś można we własnym domu, nie ruszając się z kanapy przenieść się na drugi koniec świata dzięki technologii 3D. Oczywiście oglądanie trójwymiarowych filmów wymaga odpowiedniego sprzętu. Oprócz telewizora przystosowanego do wyświetlania obrazów w 3D, niezbędne będą także okulary – bez nich przenosiny w trzeci wymiar niestety się nie udadzą.

Rynek oferuje wiele rodzajów okularów 3D. Wiele znanych i mniej popularnych marek sprzętu elektronicznego ma w swojej ofercie takie okulary. Dokonanie wyboru, jakie okulary 3D kupić, jest trudne. Dochodzi jeszcze do tego odwieczny dylemat, gdzie kupić okulary 3D, aby nie przepłacić. Spróbujemy odpowiedzieć Wam na obydwa pytania.

Okulary 3D dzielą się na dwa podstawowe rodzaje – aktywne i pasywne. O tym, jakie okulary 3D wybrać, zdecyduje zarówno zawartość Waszych portfeli oraz osiągnięcie efektów oglądania, na jakich najbardziej Wam zależy. Aktywne okulary są znacznie droższe niż pasywne – w tę technologię inwestuje większość koncernów produkujących artykuły elektroniczne. Powód? Aktywne okulary są przystosowane do odbioru obrazu w HD. Ponadto zapobiegają powstawaniu smug na obrazie. Okulary pasywne nie zapobiegają natomiast smużeniu obrazu, ponieważ niewystarczająco izolują obraz wyświetlany w oku lewym i w oku prawym. Ponadto aktywne okulary nie powodują aż takich zniekształceń obrazu, jak okulary pasywne. Natomiast okulary pasywne mają tę przewagę nad aktywnymi, że zapewniają lepszą jasność obrazu. Obraz wyświetlany w okularach aktywnych będzie więc ciemniejszy.

Ze względu na fakt, iż technologia domowego kina 3D nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, nie warto przepłacać za okulary 3D. Dlatego zanim zdecydujemy, gdzie kupić okulary 3D, przeprowadźmy porównanie cen we wszystkich dostępnych kanałach sprzedaży. Najprawdopodobniej najtańszymi miejscami, gdzie można kupić okulary 3D, będą sklepy internetowe. Nie zaszkodzi też porównać ofert tradycyjnych sklepów. Ponadto przed dokonaniem zakupu, warto wypróbować okulary na sobie pod kątem komfortu noszenia czy jakości wyświetlanego obrazu. Pamiętajcie, że te okulary będziecie mieć na nosie przez kilka godzin dziennie – nie możecie więc odczuwać dyskomfortu już podczas mierzenia. Kiedy już wybierzecie daną markę i model okularów, wpiszcie te parametry w którąś z dostępnych w Internecie porównywarek cenowych (a najlepiej w kilka). W otrzymanych wynikach znajdą się miejsca, w których wybrane przez Was okulary 3D są dostępne najtaniej.

Kupując okulary 3D kierujcie się zdrowym rozsądkiem – nie jest wcale powiedziane, że najdroższe okulary dadzą najlepsze efekty. Na pewno jednak zasada ta działa w drugą stronę – najtańsze okulary na rynku zapewne będą miały najgorsze parametry, a co za tym idzie – zapewne nie dadzą obrazu najlepszej jakości, a co najwyżej poprawnej.

fajerwerki

Gdzie kupić fajerwerki?

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie świętowania nadejścia Nowego Roku bez sztucznych ogni. Niektórzy zdają się na pokazy organizowane przez miasto lub sąsiadów, niektórzy jednak mają ochotę na zorganizowanie własnego pokazu fajerwerków. Jeśli należysz do tych drugich, przeczytaj poniższy tekst. Zapoznasz się z kilkoma zasadami obsługi fajerwerków i dowiesz się, gdzie kupić fajerwerki.

Istnieje wiele miejsc, gdzie możesz kupić fajerwerki. Najtaniej kupisz fajerwerki w hipermarketach oraz w Internecie. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę hasło: fajerwerki sklep, a pojawi się lista miejsc, w których dostępne są fajerwerki. Sklep z fajerwerkami i innymi materiałami pirotechnicznymi może zaoferować Ci nie tylko pojedyncze rodzaje sztucznych ogni, ale także komplety fajerwerków. Za stosunkowo niską cenę można nabyć fajerwerki rozpryskujące się w różne kształty – kwiaty, gwiazdy, o różnych kolorach.

Jednym z popularnych miejsc (i postrzeganych jako najtańsze), gdzie można kupić fajerwerki, jest bazar. Oczywiście sztuczne ognie kupione na bazarze nie muszą być złej jakości, pod warunkiem że sprawdzimy, czy opakowania nie są uszkodzone lub zawilgocone. Ponadto, niezależnie od tego, w jakim miejscu kupujemy fajerwerki, należy bezwzględnie sprawdzić, czy są one szczelnie zapakowane, suche i czy opakowanie zawiera instrukcję użycia w języku polskim. Pamiętaj także, że fajerwerki o klasie trzeciej nie są przeznaczone do domowych pokazów – ich odpalaniem bezwzględnie powinni zajmować się profesjonaliści.

Podczas pokazu należy zadbać o bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników. Po pierwsze: należy bezwzględnie trzymać się instrukcji użycia. To w niej znajdziesz wyjaśnienie, w jaki sposób odpalać lont, gdzie umieścić fajerwerek, jakie odległości od budynków i ludzi należy zachować. Jeśli będziesz trzymać się tych zaleceń, wszyscy bezpiecznie i w zadowoleniu obejrzą zorganizowany przez Ciebie pokaz. Po drugie: ostrożności nigdy dosyć. Jeśli fajerwerek nie odpala się po piętnastu minutach, nie podchodź do niego! Niewybuchy są bardzo niebezpieczne. Po trzecie: zachowanie bezpieczeństwa podczas odpalania to jedno, ale należy też zachować bezpieczeństwo po odpaleniu. Zasyp piaskiem pozostałości po odpalonych fajerwerkach – nigdy nie wiadomo, czy gdzieś w środku nie tlą się jakieś pozostałości.

Podczas pokazu zadbaj o prawidłową odległość od ludzi i zwierząt. Absolutnie niedopuszczalne jest odpalanie rac przy czyjejś głowie lub w bezpośredniej bliskości zwierzęcia. Możesz uszkodzić w ten sposób czyjś słuch lub spowodować poparzenie. Niektóre zwierzęta panicznie boją się huków i hałasów – możesz więc w ten sposób wystraszyć zwierzę na śmierć.
Wypadki z fajerwerkami to rzadko kwestia wad konstrukcyjnych sztucznych ogni. Większość z nich jest spowodowana ludzką głupotą lub brakiem zdrowego rozsądku. Jednym z najczęstszych powodów wypadków z fajerwerkami w roli głównej jest ich odpalanie po spożyciu alkoholu. Jeśli więc planujesz zorganizować pokaz sztucznych ogni, postaraj się również zrobić to na trzeźwo.

ozdoby wielkanocne

Jak zrobić ozdoby wielkanocne?

Wielkanoc to czas radości. To bardzo kolorowe święto, w niczym nie ustępujące Bożemu Narodzeniu. Dlatego warto zadbać o radosny nastrój podczas wielkanocnego śniadania i udekorować dom specjalnie na tę okazję. Własnoręczne ozdoby to najlepszy sposób na wykonanie oryginalnych, niepowtarzalnych i nietuzinkowych wielkanocnych dekoracji.

Jak zrobić ozdoby wielkanocne? Nie jest to wbrew pozorom takie trudne i nie będzie wymagało od Ciebie posiadania szczególnych zdolności manualnych. Wystarczy trochę czasu, inwencji twórczej i kilka materiałów, żeby własnoręczne ozdoby cieszyły oczy Twojej rodziny i wszystkich gości, z którymi będziesz świętować Wielkanoc.

Oczywiście najważniejszym bohaterem Wielkanocy jest jajko. Jest ono także doskonałą bazą do wykonania świątecznych dekoracji. Istnieje mnóstwo sposobów na to, jak zrobić ozdoby wielkanocne z jajek. Największe pole do popisu daje nam jajko jako powierzchnia do zamalowania. Możemy wykonać tradycyjne pisanki za pomocą farbek i flamastrów. Możemy ufarbować jajka na oryginalne kolory, a na pokrytych farbą wydrapać wzorek. Możemy nawet jajkom pozakładać zabawne mundurki – ubrać je w koronki, futerko albo tkaninę o niebanalnym wzorze. Potraktujmy tradycję z przymrużeniem oka i nie dajmy zamknąć swojej wyobraźni w sztywnych zygzakach i ludowych motywach.

Z jajek można także wykonać zabawne buźki z fryzurką. Będą potrzebne wydmuszki z nieco uciętym czubkiem. W środku wydmuszki umieszczamy ziemię lub watę nasączoną wodą i sadzimy tam ziarenka. Bardzo szybko wyrośnie fryzurka wykonana z rzeżuchy, ale można też posadzić trawę, zioła – cokolwiek, co przypomina włosy. Na jajku dorysowujemy oczy, nos i usta – buźka gotowa!

Rośliny, zwłaszcza wspomniana powyżej rzeżucha, to doskonały materiał na ozdoby wielkanocne. Ponieważ zwykle sadzona jest w wacie, można ją ułożyć w wiele wymyślnych wzorów. Możemy w tym celu użyć form do ciast. Rzeżuchowy baranek czy kurczaczek będą ślicznie wyglądać na stole. Trawniczek z rzeżuchy można jeszcze dodatkowo poozdabiać – np. piórkami czy mini jajkami z drewna. Z rzeżuchy bardzo łatwo wykonać efektowny kopiec lub ogromne jajo.

Podpytajmy też nasze dzieci, jak zrobić ozdoby wielkanocne. Zwłaszcza młodsze dzieci mają mnóstwo oryginalnych pomysłów na wykonanie świątecznych dekoracji. No i w przeciwieństwie do nas uczęszczają na zajęcia plastyczne, podczas których w okresie przedświątecznym ozdoby wielkanocne są wykonywane w hurtowych ilościach.

Mnóstwo sposobów i przepisów na to, jak zrobić ozdoby wielkanocne znajdziemy w Internecie oraz w książkach. Obok tradycyjnych ozdób wykonanych z jajek, znajdziemy wiele pomysłów na ozdoby z tkanin czy papieru. Dekoracji świątecznych nie ograniczajmy do nakrycia stołu. Różne ozdoby można umieścić w kwiatkach doniczkowych, porobić efektowne zawieszki czy świeczniki. Wszystko zależy od ilości czasu, jaki będziemy mieć na zrobienie ozdób i naszych chęci.

prezent

Jak zrobić prezent?

To uczucie dopada nas zawsze w newralgicznych okresach – święta, Mikołajki, rocznice, urodziny, imieniny, parapetówki i tym podobne okazje to mnóstwo nerwów i wątpliwości, jak zrobić prezent bliskim (i dalszym) nam osobom.

Czasem rzeczywiście nie wiadomo, co kupić danej osobie. Ucieszy się z osobistego prezentu, czy lepiej dać jej prezent o neutralnym charakterze? Coś do ubrania, a może książkę? Należy wydać sporą kwotę czy lepiej kupić coś skromnego? Te i inne dylematy towarzyszą rozmyślaniom, jak zrobić prezent.

Prezentowy savoir vivre mówi, iż prezent powinien być niebanalny – co nie oznacza oczywiście, że możesz ryzykować wywołanie obrazy u obdarowywanej osoby. Pomyśl, co najbardziej Cię cieszy, kiedy dostajesz od kogoś prezent? Tak! Najbardziej cieszy Cię zaskoczenie. Otrzymanie po raz piętnasty kapci na urodziny nie cieszy już nikogo. Dlatego jak chcesz zrobić komuś fajny prezent, z którego na pewno się ucieszy, zadbaj przede wszystkim o to, żeby był oryginalny. Miła jest przecież świadomość, że ktoś naprawdę się przyłożył do wyboru podarunku.

Prezent to nie tylko zawartość, ale także opakowanie. Dlatego zawsze dbaj o to, aby prezenty wręczane przez Ciebie były starannie zapakowane. Nawet najpiękniejszy naszyjnik nikogo nie ucieszy, jeśli wręczysz go w wymiętej, foliowej torbie. Jak chcesz zrobić prezent na poziomie, zadbaj o każdy szczegół.

Jedną z ważnych zasad dobierania upominków do danej osoby jest dbanie o to, aby obdarowywany nie czuł się skrępowany lub onieśmielony przez wartość prezentu. Unikaj kupowania bardzo drogich, luksusowych prezentów – zwłaszcza osobom gorzej sytuowanym od Ciebie. Podarowanie komuś upominku zwykle wywołuje chęć zrewanżowania się tym samym. Dlatego przy nawet najlepszych chęciach unikaj sytuacji, w której skrępujesz kogoś nadmiarem – ta osoba może czuć się zażenowana i może być jej po prostu przykro, że najprawdopodobniej nigdy nie będzie Ci mogła ofiarować przedmiotu o podobnej wartości. Staraj się dopasowywać prezenty nie tylko do osobowości i wieku obdarowywanych, ale także do okazji. Są takie okazje, które nie wymagają wybujałych prezentów – czasem wystarczą kwiaty, czekoladki lub alkohol. Są też takie okazje, podczas których absolutnie nie wypada obdarowywać prezentami o charakterze stricte osobistym – to przede wszystkim okazje związane z pracą zawodową. Podczas firmowych Mikołajek bielizna czy perfumy nie powinny się znaleźć wśród prezentów przeznaczonych dla szefa lub współpracowników. Jeśli naprawdę nie wiesz, co kupić danej osobie, spytaj ją wprost, co by chciała dostać. Nietrafione prezenty wywołują bowiem frustrację u obu stron. U obdarowującego – bo jest mu przykro, że nie trafił w czyjś gust. U obdarowywanego – bo jest mu przykro, że musi udawać radość z niechcianej rzeczy.

pomysły na rocznicę

Jak spędzić rocznicę?

W życiu każdego z nas są chwile warte czczenia i świętowania co roku. To chwile upamiętniające ważne wydarzenia z naszego życia – imieniny, urodziny, ale przede wszystkim rocznice związane z jednym z najprzyjemniejszych wątków w naszym życiu – czyli miłością. Rocznica pierwszego pocałunku, rocznica poznania się czy ślubu to wspaniała okazja, aby przypomnieć sobie, czemu jesteśmy z ukochanym człowiekiem i jak wiele chwil szczęścia mu zawdzięczamy. Warto spędzić ten dzień w sposób wyjątkowy, tak aby zapadł nam w pamięci na długie lata. Jak spędzić rocznicę?

Istnieje oczywiście wiele popularnych sposobów na to, jak spędzić rocznicę. Do nich bez wątpienia należy wspólne wyjście do kina czy do restauracji. Nie pozwólmy jednak, aby nasza rocznica była oklepana – musi być wyjątkowa, tak jak dzień, w którym nastąpiło tak ważne dla nas wydarzenie.

Rocznica to wspaniały dzień na to, aby zrobić we dwoje coś szalonego. Skoczcie razem ze spadochronem albo na bungee. Nauczcie się jeździć konno. Zaserwujcie sobie ekstremalną naukę jazdy samochodem. Spróbujcie jazdy na gokartach albo trudów wspinania się po ścianie wspinaczkowej. Spłyńcie kajakiem po rzece. Zróbcie wszystko, żeby ten dzień odróżnił się od innych. Zróbcie coś, czego nie robiliście nigdy dotąd. Może do tej pory zawsze oszczędzaliście na przyjemnościach? Wyjście czy wyjazd do SPA to doskonały sposób na to, jak spędzić rocznicę i jednocześnie zrelaksować się po trudach codziennego życia.

W ogóle wszelkie wyjazdy są bardzo wdzięcznym sposobem na spędzenie rocznicy. Już sama zmiana miejsca powoduje, iż czujemy się podekscytowani. W samej Polsce jest wiele wspaniałych miejsc, w których można spędzić niezapomnianą rocznicę. Romantyczny spacer po plaży czy wspólne podziwianie zapierających dech w piersiach krajobrazów górskich to doskonały sposób na to, jak spędzić rocznicę.

Możecie też spróbować czegoś egzotycznego – może wyjazd na inny kontynent? Albo do wymarzonego miasta? Może być nawet Paryż, choć to chyba jedno z najbardziej banalnych miejsc na spędzenie rocznicy. W zimne dni można uciec na południe Europy – rocznicowe mini wakacje na pewno dobrze zrobią nie tylko Waszemu związkowi, ale także Wam samym.
Możecie też zorganizować wieczór tematyczny w Waszym mieście – wybrać się na kurs gorącej salsy albo posłuchać muzyki klezmerskiej. Spędzenie rocznicy w operze albo na dobrym przedstawieniu w teatrze jest zawsze na czasie – nie mówiąc już o koncertach muzyki poważnej, które potrafią poruszyć do żywego.

Możliwości niezapomnianego spędzenia rocznicy jest wiele – tak naprawdę jedyne, co Was ogranicza to wyobraźnia, no i niestety czasami portfel. Pamiętajcie też, że spędzenie rocznicy to nie konkurencja sportowa – najważniejsze, że chcecie poświęcić swój czas partnerowi.

cb radio

Jakie CB radio kupić?

Przepisy drogowe stale się zmieniają i są coraz bardziej restrykcyjne. Bardzo łatwo złapać punkty karne i otrzymać karny mandat. Jest jednak na to rada – spraw sobie CB radio. A o tym, jakie kupić przeczytasz w poniższym tekście.

Oczywiście CB radio nie służy jedynie do wzajemnego ostrzegania się kierowców o zagrożeniu mandatowym czyhającym zarówno ze strony policjantów i innych służb mundurowych, jak i ze strony fotoradarów – tych całkiem widocznych i tych ukrytych w krzakach. To doskonałe narzędzie służące do informowania o zmianach w ruchu drogowym, remontach, korkach, wypadkach i wielu innych zdarzeniach utrudniających normalną, płynną jazdę. Tu informacja dla charakteryzujących się ciężką nogą – kierowcy łączący się przez CB radio z chęcią informują się wzajemnie o obecności wariata drogowego. Nie tylko używają niewybrednych komentarzy, od których więdną uszy, ale potrafią także delikwentowi skutecznie utrudniać drogowe szaleństwa.

Wiesz już, do czego mniej więcej służy CB radio, teraz pomyśl, jakie kupić. Generalna zasada jest taka, że im droższe CB radio, tym lepsze. CB radio musi umożliwiać Ci łączność z innymi użytkownikami – poprzez słuchanie ich wypowiedzi oraz możliwość uczestniczenia w dyskusji. Dlatego rodzaj CB radia, jakie powinieneś kupić do auta, to typ przewoźny. Takie CB radio wyposażone jest w głośnik, mikrofon (kto z nas w młodości nie kochał walkie talkie) oraz antenę. Do samochodu osobowego lepiej wybierać mniejsze, bardziej poręczne modele.

Kolejna kwestia dotycząca CB radia, to certyfikat. Jeśli już zdecydowałeś, jakie chcesz kupić, sprawdź koniecznie, czy ma certyfikat CE. Pamiętaj, że poruszając się po drodze, zawsze możesz natrafić na kontrolę drogową, a policjant będzie miał prawo skonfiskować CB radio bez certyfikatu.

Istotna jest kwestia mocy zasilania – do samochodu osobowego przeznaczone są CB radia z zasilaniem 12V, do samochodów ciężarowych o mocy dwa razy większej. Jeśli jesteś posiadaczem obydwu typów samochodów, możesz kupić CB radio z możliwością przełączania zasilania.

Niemniej ważne są szczegółowe kwestie dotyczące parametrów technicznych – są różne CB radia na różne potrzeby, dlatego warto zrobić rekonesans wśród dostępnych typów i marek. Bardzo pomocne w zorientowaniu się, jaki typ radia będzie najbardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb, będą informacje zawarte w Internecie. Wpisz w wyszukiwarkę: CB radio jakie kupić, a wyświetlą Ci się porady aktywnych forumowiczów i znawców tematu. Możesz też popytać znajomych użytkowników CB.

Raczej nie kupuj anteny, która będzie wymagała od Ciebie wywiercenia dziury w dachu – obecna technika pozwala obyć się bez niszczenia auta. Kup antenę na magnes – będzie dobrze się trzymać, a jeśli dodatkowo kupisz pod nią podkładkę z tworzywa sztucznego, nie zniszczy karoserii. Oczywiście samochodu z anteną na magnes lepiej nie zostawiać na niestrzeżonym parkingu lub w innym niepewnym miejscu. Kiedy wrócisz do samochodu, może się okazać, że Twoją antenę ktoś sobie pożyczył na wieczne nieoddanie.

używany samochód

Jak kupić używany samochód?

Kupno używanego samochodu do bardzo popularny sposób na stanie się posiadaczem własnych czterech kółek. Oczywiście niewątpliwą zaletą samochodów używanych jest ich niższa cena. Ale trzeba wiedzieć, jak kupić używany samochód, aby nie okazało się, że nie był to okazyjny zakup, ale prawdziwa studnia bez dna.

Jedna z zasad mówiących o tym, jak kupić używany samochód i nie dać się naciągnąć, to zasada bardzo (!) ograniczonego zaufania do sprzedającego – kim by nie był. Nieuczciwych sprzedawców jest mnóstwo, dlatego dokładnie sprawdź informacje, jakich na temat wybranego auta udziela Ci sprzedawca. Samochód rzekomo nigdy nie miał wypadku? Dokładnie obejrzyj lakier i nadwozie. Możesz też posłużyć się miernikiem grubości lakieru – kupić samemu lub pożyczyć z zaprzyjaźnionego warsztatu. Kupując używany samochód zaglądaj wszędzie – pod maskę, do bagażnika, sprawdź, co kryje się pod dywanikami i czy podłoga jest wszędzie sucha i równa. Sprawdź, jak pracuje silnik i ile spalin wydziela samochód. Obserwuj także kolor dymu unoszącego się z rury wydechowej – jeśli jest bardzo gęsty, o zabarwieniu szarym, niebieskim lub czarnym – zrezygnuj z zakupu, choćby była to niesamowita okazja. W ogóle decydując, jaki samochód kupić, uważaj na super ekstra okazje.

Rozważając, jakie auto kupić, bierz pod uwagę wszystkie jego cechy i parametry. Najczęściej decydując, jaki samochód kupić, bierzemy pod uwagę jego wiek. To bardzo ważna cecha, ale równie ważna jest marka oraz ogólny stan techniczny auta. Dwuletnie auto, którym jeżdżono w sposób agresywny i nie przejmowano się takimi drobnostkami, jak wymiana oleju, może być znacznie mniej sprawne niż pięcioletnie auto, o które poprzedni właściciel pieczołowicie dbał. Marka też nie jest bez znaczenia podczas decydowania, jakie auto kupić. Samochody niektórych marek po kilkuletnim, nawet ostrożnym, użytkowaniu są bardzo podatne na usterki.

Kolejną zasadą dotyczącą tego, jak kupić używany samochód, jest: jeśli czegoś nie wiesz, to się za to nie bierz. Oznacza to tyle, że jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie z kupnem używanego samochodu samodzielnie i obawiasz się, że padniesz ofiarą oszusta, nie wahaj się prosić o pomoc – znajomego mechanika lub osoby, która zna się na autach. Taka osoba pomoże Ci wyszukać auto odpowiadające Twoim potrzebom, a jej rady będą niezwykle cenne podczas oględzin. Może też pomóc Ci w wynegocjowaniu ostatecznej kwoty za samochód.

Wreszcie pozostała kwestia, gdzie kupić auto. Masz kilka dróg do wyboru. Jedną z nich jest autokomis. Istnieją autokomisy nie dedykowane danej marce oraz autokomisy działające przy markowych salonach. W pierwszym typie autokomisu spotkasz wiele różnych marek samochodów, w drugim natomiast będą dostępne tylko te marki, którym dedykowany jest salon. Drugie miejsce jest o tyle pewniejsze, że używane samochody są sprawdzone i naprawione przez serwisantów pracujących w salonie danej marki. Kolejnym miejscem, gdzie można kupić auto używane jest Internet. To bardzo popularny sposób wyszukiwania interesujących modeli – istnieje wiele stron poświęconych tylko ogłoszeniom kupna – sprzedaży samochodów. Auto można wyszukać także poprzez portal aukcyjny. Większość samochodów obecnych na takich stronach to auta prywatnych właścicieli – zawsze taniej wychodzi kupno samochodu bezpośrednio niż za pośrednictwem autokomisu.

samochód

Jaki samochód kupić?

Powiększyła Ci się rodzina? Masz nadwyżki finansowe? A może czas poprawić wizerunek? W każdym tym przypadku przyda Ci się nowy samochód. Tylko jak wybrać samochód?

O tym, jakie auto będzie dla Ciebie najlepsze, zdecyduje kilka podstawowych kwestii. Po pierwsze: do czego będzie Ci potrzebny samochód? Jeśli tylko do przemieszczania się z domu do pracy i na zakupy, raczej nie inwestuj w duży samochód. Takie auto będzie zużywało dużo paliwa i będziesz mieć problemy z zaparkowaniem go w mieście – zwłaszcza na zatłoczonych parkingach i ulicach centrum. Obecnie małe, kompaktowe auta miejskie mają ciekawe designy i są bardzo trendy.

Skończyły się też czasy, kiedy małe auta były postrzegane jako przeznaczone tylko dla kobiet – obecnie marki samochodowe mają w swoim portfolio modele małych samochodów o ściśle męskim charakterze.

Zupełnie inaczej dokonuje się wyboru dotyczącego tego, jakie auto kupić, kiedy ma nim się poruszać kilkuosobowa rodzina. Małe auto nie sprawdzi się w tym przypadku i trzeba będzie pomyśleć o większych modelach. Jako szczególnie przyjazne rodzince są postrzegane vany. Także przestronny samochód z nadwoziem typu kombi sprawdzi się doskonale i podczas rodzinnych wyjazdów, i jako doskonały środek transportu dla wielkich cotygodniowych zakupów.

Przy podejmowaniu decyzji, jakie auto wybrać, weź także pod uwagę swój indywidualny styl jazdy. Jeśli jesteś miłośnikiem szybkiej, agresywnej jazdy wybierz auto o większej pojemności i mocy silnika. Jeśli jesteś spokojnym i zrównoważonym kierowcą wybierz samochód o pojemności i mocy silnika pozwalającej na bezpieczne wykonywanie manewrów na drodze. Samochody o najmniejszych pojemnościach i mocach silników nadają się tylko do poruszania po mieście. Niezależnie od tego, jaki styl jazdy preferujesz, poruszanie się w trasie takim samochodem wywołuje frustrację i ogranicza możliwość bezpiecznego wykonywania manewru wyprzedzania, co z kolei przekłada się bezpośrednio na zachowanie płynności jazdy.

Kwestię, jak wybrać samochód, utrudniają również obiegowe opinie dotyczące marek samochodów oraz pojemności i typu silnika. W Polsce bardzo popularne są auta niemieckie i japońskie. Nie bez przyczyny – są to rzeczywiście trwałe i solidne samochody, ale… Części zamienne, jeśli coś się zepsuje będą bardzo drogie. Ponadto ze względu na tak dużą popularność, samochody niemieckich i japońskich marek często padają łupem złodziei. Koszt ubezpieczenia takiego samochodu będzie więc wyższy. Dlatego decydując, jakie auto kupić, bierz pod uwagę wszystkie możliwe koszty – późniejszej amortyzacji, ubezpieczenia, spalanego paliwa, ewentualnych napraw, a nie tylko sam koszt zakupu samochodu.

Bardzo pomocne w podjęciu decyzji, jak kupić samochód, będą fora internetowe i opinie użytkowników danej marki i modelu. Sprzedawcy często umyślnie nie wymieniają wad sprzedawanych przez siebie pojazdów. Dlatego bardzo uważnie analizuj oferty dealerów i nie daj się naciągnąć. Sprecyzuj jak najbardziej swoje oczekiwania, a podczas rozmowy ze sprzedawcą negocjuj cenę, dopytuj o promocje i dodatkowe pakiety.

ubezpieczenie samochodu

Gdzie ubezpieczyć samochód?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem własnych czterech kółek, zapewne bolesny jest dla Ciebie moment w roku, w którym musisz zapłacić za kolejną składkę ubezpieczeniową. Koszty zakupu paliwa są coraz wyższe, naprawy też kosztują niemało, warto więc spróbować zaoszczędzić pieniądze i poświęcić czas na poszukiwania taniej i pewnej firmy ubezpieczeniowej. Warto dobrze rozważyć decyzję, gdzie ubezpieczyć samochód. Chodzi nie tylko o same koszty ubezpieczenia, ale także o to, co może nam zagwarantować ubezpieczyciel w ramach płaconej kwoty.

Obowiązkowym rodzajem ubezpieczeń komunikacyjnych jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – w skrócie OC. Gdzie ubezpieczyć samochód, żeby zapłacić jak najmniej za OC? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wysokość składki jest uzależniona od trzech podstawowych zmiennych – pojemności silnika pojazdu, wieku kierowcy oraz miejsca rejestracji. Żeby sprawdzić, gdzie najtańsze OC jest dostępne dla Twojego samochodu, Twojego wieku i miejsca, w którym mieszkasz, możesz sprawdzić kalkulatory kosztów ubezpieczenia na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych. Nie wahaj się także korzystać z uzyskania interesujących Cię informacji poprzez infolinię danego ubezpieczyciela. Coraz częściej, wychodząc klientom naprzeciw, to pracownicy ubezpieczalni oddzwaniają do potencjalnych klientów na koszt firmy. Nic nie szkodzi skorzystać z takiej możliwości. Uzyskasz bardziej szczegółowe i wiarygodne informacje dotyczące ewentualnych kosztów ubezpieczenia niż poprzez automatyczny kalkulator.

Jeśli jesteś młodym kierowcą (do 25 roku życia) rozważ uczynienie współwłaścicielem osoby starszej od Ciebie – większość ubezpieczycieli daje spore zwyżki dla młodych kierowców. Może okazać się, że sama zwyżka będzie miała większą wartość niż bazowa kwota ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że jeśli spowodujesz wypadek, osoba która jest współwłaścicielem samochodu, utraci wszystkie swoje zniżki. Jeśli ma najwyższe progi procentowe zniżek, bardziej opłacalne może się okazać zapłacenie zwyżki.

Aby dowiedzieć się, gdzie ubezpieczyć samochód najtaniej, jak to możliwe, korzystaj także z rankingów publikowanych w Internecie. Na pewno pomogą zawęzić Ci pole poszukiwań odpowiadającej Twoim potrzebom oferty ubezpieczyciela. Możesz szczegółowo rozważyć oferty ubezpieczycieli z kilku pierwszych miejsc w rankingach – na pewno dzięki temu zyskasz na czasie. Rankingi należy oczywiście traktować w sposób orientacyjny – o szczegółach oferty i tak trzeba będzie porozmawiać z przedstawicielem ubezpieczalni lub agentem ubezpieczeniowym.

Jeśli nie należysz do cierpliwych, możesz skorzystać z usług multiagenta, czyli osoby, która jest przedstawicielem kilku lub kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Multiagent na pewno pomoże Ci wybrać ubezpieczalnię, gdzie jest najtańsze OC.

Jeśli chcesz sporo zaoszczędzić na kosztach ubezpieczenia komunikacyjnego OC, możesz skorzystać z opcji direct – a więc ubezpieczenia się bez pośrednictwa agenta poprzez wypełnienie wniosku w Internecie lub drogą telefoniczną. Nie poniesiesz wtedy kosztów związanych z koniecznością opłacenia pracy agenta lub multiagenta.

Jeśli zależy Ci nie tylko na ubezpieczeniu OC, ale także AC lub/i NNW oraz Assistance, sprawa wyboru będzie nieco bardziej skomplikowana. Konieczne będzie wzięcie pod uwagę nie tylko samych kosztów ubezpieczenia, ale także dokładna analiza oferty.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu