ofe

Jakie OFE wybrać?

Wybór OFE, czyli Otwartego Funduszu Emerytalnego to obowiązek dla wszystkich, którzy urodzili się po 31 grudnia 1968 roku. Co to jest OFE? Drugi filar to część polskiego systemu emerytalnego, z którego ZUS wypłaca emerytury, ale składkami obracają prywatne Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Wybór funduszu jest więc niebagatelny dla naszej przyszłości – warto wybrać taki, który jest stabilny i wiarygodny. Wielu Polaków, nie będących jeszcze w systemie zastanawia się, jakie OFE wybrać. Wybór OFE dodatkowo utrudnia fakt, że w Polsce istnieje ich aż 14.

Na to, jaki fundusz emerytalny wybrać, ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim należy zapoznać się z rankingami publikowanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego. Są one ważne, ponieważ oceniają efektywność zarządzania inwestycjami danego OFE. Rankingi te są miarodajne, ponieważ są sporządzane na podstawie działalności OFE z ostatnich trzech lat. Kolejnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę zastanawiając się, jakie OFE wybrać, jest wskaźnik Information Ratio. Wskazuje on jakość zarządzania funduszem, a skala punktowa wynosi od zera do stu punktów – im bliższy wynik do stu, tym lepiej zarządzany fundusz.

Zanim zdecydujemy się, jaki fundusz emerytalny wybrać, zapoznajmy się również z wartościami aktywów poszczególnych funduszy – będziemy wiedzieć, jaką kwotą rozporządza OFE. Dobrze jest też przyjrzeć się liczbie uczestników funduszu – możemy się spodziewać, że najlepiej zarządzany fundusz będzie miał najwięcej klientów, a tym samym budził największe zaufanie.

Wszystkie rankingi publikowane są w Internecie lub w prasie, dostęp do nich jest powszechny, a wyniki finansowe poszczególnych funduszy nie są tajemnicą. Analizując, jakie OFE wybrać, weźmy pod uwagę wszystkie te wskaźniki i rankingi nie tylko z ostatnich kilku lat, ale postarajmy się prześledzić ich historię od początku istnienia. Najlepiej jest wybrać taki fundusz, który na przestrzeni wielu lat utrzymuje się w pierwszej trójce – oznacza to, iż jest stabilny i sprawnie zarządza aktywami. Wybierając fundusz weźmy również pod uwagę łatwość dostępu do informacji o zgromadzonych środkach (poprzez infolinię telefoniczną, Internet).

Jeśli pomimo przeanalizowania na własną rękę rankingów i opinii ekspertów zamieszczonych w Internecie, w prasie lub na stronach i w broszurach informacyjnych poszczególnych funduszy, nadal nie wiemy, jakie OFE wybrać, zasięgnijmy porady niezależnego doradcy finansowego. Instytucji doradczych jest wiele – można wybrać się do kilku i porównać opinie kilku doradców. Usługi te zazwyczaj nic nie kosztują – zwłaszcza w znanych i markowych instytucjach doradztwa finansowego.

Na szczęście deklaracja przystąpienia do OFE nie jest wiążąca na całe życie – można zrezygnować z uczestnictwa w funduszu, który nie spełnia naszych oczekiwań i wybrać inny, uzyskujący lepsze wyniki. Zmiana OFE wiąże się jednak z dodatkowymi opłatami i wszczęciem skomplikowanych procedur, dlatego starajmy się bardzo uważnie i świadomie wybierać OFE.

wakacje

Jak spędzić wakacje?

Jeśli plażowanie nie należy do Waszych ulubionych zajęć, a nie wiecie jak spędzić wakacje, proponujemy Wam wycieczkę w góry. Południe Polski obfituje nie tylko we wspaniałe widoki, ale także setki aktywności, które można podejmować ze względu na jego górzysty krajobraz. Oprócz spacerów i trekkingów, możecie spróbować raftingu, lotów paralotnią, skoków spadochroniarskich, przejażdżek konnych oraz wspinaczki.

Jednym z najpiękniejszych i wciąż nie do końca odkrytych przez masowych turystów rejonem górskim w Polsce są Bieszczady. Te niewysokie, ale niezwykle urokliwe góry kryją w sobie wiele niespodzianek. Kontemplować można tu nie tylko widoki, ale także specyficzną kulturę mieszkańców regionu. Nie wspominając już o samym obcowaniu z przyrodą, któremu sprzyja uboga sieć komunikacyjna i niewielkie zagęszczenie ludności. W Bieszczadach wciąż jeszcze może przytrafić się dzień, w którym wędrując po szlaku, nikogo nie spotkacie. Taka sytuacja w polskich górach zdarza się coraz rzadziej – wyprawa w Bieszczady jest więc odpowiedzią na pytanie, jak spędzić wakacje, dla wszystkich tych, którzy cenią sobie spokój i ciszę.

Oczywiście nie wszystkie miejsca w tym rejonie są odludne, niektóre wprost tętnią życiem w sezonie – zwłaszcza te najbardziej znane i popularne, jak Solina, Ustrzyki Dolne, Lesko czy Sanok. No właśnie, gdzie w Bieszczady? Wybór będzie zależał od tego, jak chcecie spędzić Wasze wakacje. Jeśli potrzebujecie solidnego wypoczynku oraz profesjonalnej regeneracji sił witalnych, możecie wybrać się do Polańczyka – Zdroju. Jeśli zależy Wam raczej na pieszych wędrówkach – dobrym wyborem będzie Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska czy też Masyw Tarnicy lub Wielkiej Rawki. Te miejsca są nie tylko piękne same w sobie – przy dobrej pogodzie i czystym niebie zapewnią Wam niezapomniane widoki na panoramy innych gór – zarówno polskich, jak i ukraińskich.

Dla tych, którzy nie mogą się zdecydować, gdzie w Bieszczady i który konkretnie ich rejon wybrać, mamy radę. Nie ograniczajcie się. Zwłaszcza jeśli podróżujecie samochodem. Najciekawsze miejsca w regionie nie są bardzo oddalone od siebie – oznacza to, że mając do dyspozycji tydzień lub dwa możecie i pozwiedzać zabytki, i powędrować, i jeszcze znaleźć czas na błogie lenistwo. Możecie tak zaplanować podróż, aby nocować co kilka dni w innych miejscach albo za bazę wypadową obrać miejscowość, która leży najbliżej interesujących Was miejsc. Możecie też nic nie planować i zdać się na intuicję. Wszystko zależy od Waszej energii i wyobraźni.

Będąc w Bieszczadach szkoda jest nie skorzystać z jednej z największych atrakcji regionu – jazdy konnej. Górskie krajobrazy oglądane z perspektywy grzbietu konia huculskiego są jeszcze piękniejsze. Jeśli jesteście zaprawieni w jeździectwie, możecie udać się na kilkudniowy rajd po górach – będziecie mieli wtedy doskonałą okazję, aby podziwiać Bieszczady nie tylko w dzień, ale także nocą. Dla początkujących adeptów jeździectwa i co bardziej wygodnych pozostają kilkugodzinne lub jednodniowe wycieczki.

Bieszczady to także oryginalna kultura – obecność cerkiew przypomni Wam, że znajdujecie się na pograniczu Polski i Ukrainy – do której zresztą z Bieszczad jest na tyle blisko, że przy dobrej widoczności z niektórych szczytów będziecie mogli wieczorem dostrzec łunę świateł bijących od Lwowa.

weekend

Jak spędzić weekend?

Wakacje to czas sprzyjający wyjazdom – piękna słoneczna pogoda i bardziej swobodna niż zwykle atmosfera w pracy pozwalają na częstsze podróże. Jak świeci słońce, to szkoda siedzieć w domu – warto wykorzystać weekendowy czas wolny i wybrać się na jakąś wycieczkę. Tylko dokąd? Jeśli brakuje Wam pomysłów na weekendową podróż, przeczytajcie ten krótki tekst. Dowiecie się z niego, jak spędzić weekend.

Gdzie na weekend – to pewnie jedno z pierwszych pytań, jakie zadajecie sobie, kiedy planujecie wycieczkę. Wybór miejsca zależeć będzie od tego, co właściwie chcecie robić. Jeśli macie ochotę na słodkie plażowe lenistwo – wybierzcie się na weekend nad morzem. Nad Bałtyk można stosunkowo łatwo dostać się z niemal każdego miejsca w Polsce – pociągiem, samochodem lub autokarem. Często można też trafić na atrakcyjne promocje lotnicze – jeśli więc mieszkacie w pobliżu lotniska, sprawdźcie ceny połączeń lotniczych – może się okazać, że za przelot zapłacicie mniej niż za paliwo do samochodu lub bilet na pociąg. Ponadto lot samolotem ma same plusy – przy ładnej pogodzie będziecie mogli podziwiać Polskę z lotu ptaka i zaoszczędzicie mnóstwo czasu.

Weekend nad morzem nie musi wcale wiązać się z wyjazdem nad polski Bałtyk. Możecie wybrać się do któregoś z zagranicznych kurortów. Szybko, łatwo (i tanio) można dostać się drogą lotniczą do państw śródziemnomorskich. Zaletą spędzenia weekendu w takim miejscu będzie murowana pogoda – rzadko zdarza się, aby w tym rejonie lato było pochmurne.

Lato to także doskonały moment na zwiedzanie – miast, pojedynczych zabytków, parków narodowych. Pogoda sprzyja spacerowaniu i poznawaniu nowych miejsc. Jeśli nie macie pomysłu, jak spędzić weekend, wystarczy spojrzeć na mapę Waszej najbliższej okolicy. Na pewno w pobliżu znajdzie się atrakcyjne miejsce, którego dotąd nie znaliście.

Możecie też wymyślić jakiś motyw przewodni podróży – to bardzo łatwo ułatwi Wam wybór miejsca i pomoże określić, gdzie pojechać na weekend. Takim motywem może być na przykład zwiedzanie średniowiecznych zamków albo jaskiń. Bardzo modne ostatnio stało się zwiedzanie miast szlakami książkowych bohaterów.

Częstym dylematem w określeniu miejsca, gdzie można pojechać na weekend, jest koszt dojazdu i pobytu. Na pewno zdarzyło się Wam, że w realizacji weekendowego marzenia przeszkodził cienki portfel. Obecnie można bardzo łatwo znaleźć tanie wyjazdy weekendowe – warto w tym celu przejrzeć portale internetowe dedykowane zakupom grupowym. Można tam wyszukać ciekawe i niedrogie oferty – zarówno te związane z noclegiem, jak i z rozmaitymi atrakcjami w interesującym Was regionie Polski czy zagranicą. Tanich dojazdów szukajcie na stronach przewoźników i w wyszukiwarkach połączeń (lotniczych, kolejowych, autokarowych). Może wtedy się okazać, że to nie Wy znajdziecie ciekawe miejsce, ale to miejsce znajdzie Was i spędzicie w nim wymarzony weekend za niewielkie pieniądze.

zdjęcia

Jak zrobić dobre zdjęcia?

W życiu istnieje wiele chwil, które chcielibyśmy zatrzymać na zawsze – wrażenia z podróży do egzotycznego kraju, ważne uroczystości, szalone imprezy czy niedzielne spacery po lesie. Dzięki możliwości robienia zdjęć możemy łatwiej wspominać te chwile. Tylko jak zrobić ładne zdjęcie? Robienie zdjęć to sztuka, ale na szczęście można się jej nauczyć. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić dobre zdjęcie, przeczytaj nasz krótki poradnik. Podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę i czego unikać podczas robienia zdjęć.

Pewnie myślisz, że dobre zdjęcia można zrobić tylko super drogim aparatem – najlepiej lustrzanką cyfrową. Owszem, trudno się nie zgodzić, że droższy sprzęt fotograficzny ma zazwyczaj lepsze parametry i daje zdjęcia lepszej jakości, ale wykonanie udanej fotografii nie zawsze od niego zależy. Dużo ważniejsza jest Twoja wrażliwość na otoczenie i spostrzegawczość, zmysł obserwacji.

Robienie zdjęć to bardzo osobista, często wręcz intymna czynność. Dlatego pierwsza rada dotycząca tego, jak zrobić ładne zdjęcie, brzmi: fotografuj zgodnie ze swoją wyobraźnią i sercem. Żadne zdjęcie nie będzie piękne, jeśli nie będzie w nim cząstki Ciebie. Spróbuj wyrobić sobie własny, niepowtarzalny styl robienia zdjęć i nie próbuj kopiować innych fotografów. Kolejna złota zasada w kwestii, jak zrobić dobre zdjęcie, to: miej aparat zawsze przy sobie! Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale wiele ciekawych i niezwykłych rzeczy dzieje się tuż obok Ciebie – wystarczy, że zaczniesz uważniej się rozglądać, a na pewno dostrzeżesz coś, co przyciągnie Twoją uwagę. Następna zasada dotyczy kwestii technicznych – jak chcesz zrobić ładne zdjęcie, musisz odpowiednio je wykadrować. Nie bój się przy tym kombinować, poszukuj niekonwencjonalnych rozwiązań – w fotografii najgorsza jest sztampa.

Jeszcze kilka słów w kwestii rutyny. Przyzwyczailiśmy się, że to obiekty o wyjątkowej urodzie są najlepszym tematem fotografii. Pora zmienić przyzwyczajenia! Czasem warto jest sfotografować coś brzydkiego – zwłaszcza jeśli jesteśmy w innym kraju. To często te brzydkie miejsca czy brzydcy ludzie więcej mówią o atmosferze i kulturze jakiegoś państwa czy regionu niż wychuchane i wyczyszczone popularne deptaki czy operowe budynki.

Fotografia stwarza dużą przestrzeń do eksperymentowania. Obok tradycyjnych zdjęć dwuwymiarowych, możesz także rozważyć robienie zdjęć trójwymiarowych. Jak zrobić zdjęcie 3d? Jeśli dysponujesz sporym budżetem możesz kupić aparat cyfrowy, który pozwoli Ci na wykonanie takiego zdjęcia. Jeśli nie – też nie ma większego problemu – zdjęcia 2d można przerobić na 3d albo w którymś z popularnych programów komputerowych dedykowanych obróbce zdjęć. Możesz też wykonać zdjęcie trójwymiarowe z dwóch zdjęć dwuwymiarowych. Instrukcje, jak zrobić zdjęcie 3d z 2d znajdziesz na wielu stronach internetowych. Amatorzy fotografii zamieszczają tam własne zdjęcia i filmiki instruktażowe, z pomocą których na pewno uda Ci się zrobić własną, niepowtarzalną fotografię trójwymiarową.

biznesplan

Jak zrobić biznesplan?

Wiele osób decyduje się na posiadanie własnej firmy. To dobre rozwiązanie dla osób samodzielnie myślących, niezależnych, kreatywnych, nie bojących się wyzwań, potrzebujących stałego rozwoju, chcących mieć poczucie wpływu na własne życie, nie poddających się łatwo kontroli innych. Własna firma stwarza też perspektywę polepszenia sytuacji finansowej, w jakiej aktualnie się znajdujemy. Dlatego wyzwanie to podejmuje coraz więcej osób – zwłaszcza młodych, które nie chcą piąć się po szczeblach korporacyjnej drabiny lub utkwić na lata w jednym miejscu bez optymistycznych widoków na przyszłość. Własna działalność gospodarcza daje wiele możliwości i jeszcze więcej satysfakcji – jeśli firma zacznie prosperować.

Aby jednak tak się stało, potrzebne jest sporządzenie szczegółowego planu działania i ustalenie strategii rozwoju. Bez przemyślanego i dobrze opracowanego biznesplanu nie ma co marzyć o uzyskaniu dofinansowania, kredytu czy też znalezieniu strategicznych inwestorów. Biznesplan to po prostu absolutna konieczność i podstawa rozpoczęcia jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Jak zrobić biznesplan?

Profesjonalne opracowanie biznesplanu nie jest proste. Wymaga znajomości branży, w której chcemy działać, zagadnień marketingowych, elementów zarządzania i planowania strategicznego. Dlatego dobrze jest odwoływać się do fachowej literatury, gdzie można znaleźć porady, jak napisać biznesplan i co powinno się w nim znaleźć. Również w Internecie można odszukać informacje, jak zrobić biznesplan – należy jednak korzystać tylko z wiarygodnych i kompetentnych źródeł. Dlatego też bezpieczniejsze będą odwołania do literatury – poradników znanych tuzów biznesu czy też podręczników akademickich. W literaturze i w Internecie można również z łatwością odnaleźć gotowe wzory biznesplanów – zapoznanie się z nimi będzie dla nas cenną wskazówką, jak napisać biznesplan.

Biznesplan powinien zawierać informacje dotyczące samej firmy i branży. To również w tym dokumencie powinniśmy sformułować wizję, misję i cele naszej firmy. Absolutną podstawą jest wykonanie analizy SWOT (skrót w języku angielskim pochodzących od słów: strenghts – silne strony, weaknesses – słabe strony, opportunities – szanse dla firmy, threats – zagrożenia dla firmy). Jest ona kluczowa, ponieważ wyznacza późniejszą ścieżkę działań marketingowych firmy. W biznesplanie powinny znaleźć się informacje o źródle lub źródłach finansowania oraz zakresie inwestycji. Konieczne także będzie opracowaniu planu marketingowego i sprzedażowego – w oparciu o analizę rynku. Biznesplan musi zawierać plany finansowe – potrzebne będzie więc umieszczenie informacji o aktualnym stanie finansów firmy i prognozach na przyszłość. Będziemy także musieli zmierzyć się z oceną efektywności przedsięwzięcia oraz związanego z nim ryzyka.

Jeśli nadal, pomimo zapoznania się z literaturą i wzorami, nie wiemy, jak zrobić biznesplan lub czujemy, że to wyzwanie ponad nasze siły, zgłośmy się do profesjonalisty. Pomoże nam w sformułowaniu poszczególnych zagadnień, uporządkuje wiedzę, zweryfikuje istotność informacji, które chcielibyśmy umieścić w biznesplanie. Pamiętajmy, że od dobrze sformułowanego biznesplanu zależy powodzenie naszego przedsięwzięcia – nie żałujmy więc czasu ani środków na dopracowanie go w najdrobniejszych szczegółach.

akcje

Jak kupić akcje?

Kupno akcji to jeden z popularnych sposobów na ulokowanie oszczędności. Większość osób, które inwestują pieniądze w akcje spodziewa się wysokiej stopy zwrotu. Rzeczywiście, dobrze zainwestowane pieniądze w akcje mogą przynieść nadspodziewane zyski, ale złe decyzje mogą narazić Cię na olbrzymie straty – inwestowanie w akcje jest bowiem obarczone pewnym ryzykiem. Aby kupno akcji nie okazało się wielkim fiaskiem i nie doprowadziło na skraj bankructwa, należy dysponować wiedzą, jak kupić akcje. Jeśli giełda to dla Ciebie czarna magia, lepiej nie ryzykuj kupna akcji na własną rękę i powierz tego rodzaju inwestycję odpowiedniej instytucji.

Gdzie kupić akcje? Laicy nie obeznani z finansowym know-how nie powinni ryzykować ich samodzielnego kupna. Najlepiej, aby skorzystali z usług któregoś z domów maklerskich. Obecnie znalezienie domu maklerskiego nie jest trudne – wiele znanych banków prowadzi takie usługi. Jeśli nie bardzo masz ochotę ruszać się z domu, doskonałym miejscem, gdzie możesz kupić akcje, jest internetowy dom maklerski. Coraz więcej transakcji dokonywanych jest za pośrednictwem Internetu, ponadto wirtualne konto pozwoli Ci na kontrolowanie Twoich finansów 24 godziny na dobę.

Istnieje także wiele firm doradczych, które dysponują informacjami, gdzie kupić akcje. Ponadto skorzystanie z usług takiej firmy ma wiele zalet – profesjonalista doradzi, jak kupić akcje, oszacuje ryzyko inwestycji, ułoży portfel akcji według Twoich potrzeb. U doradcy uzyskasz odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania dotyczące inwestowania na giełdzie. Oczywiście za usługi domu maklerskiego lub doradcy finansowego trzeba zapłacić – warto jednak zarobić trochę mniej niż stracić znaczną część zainwestowanej kwoty.

Gra na giełdzie jest nie tylko dla ludzi cierpliwych, ale też dla tych, którzy mają stalowe nerwy. Kursy akcji potrafią ulegać znacznym wahaniom, istnieje też ryzyko wystąpienia bańki spekulacyjnej. Dlatego inwestować w akcje powinny przede wszystkim te osoby, które mogą zainwestować znaczną kwotę na dłuższy okres czasu – nawet na kilkanaście lat. Ponadto inwestowanie w akcje wymaga znajomości mechanizmów rynków finansowych i umiejętności czytania sygnałów płynących z gospodarki. Opłacalność kupna i sprzedaży akcji jest zależna między innymi od takich czynników, jak wzrost i spadek PKB (lub prognozy wzrostu czy spadku), początek recesji, wzrost lub obniżka stóp procentowych NBP, wzrost lub spadek inflacji. Takie zjawiska jak długotrwała hossa czy spadek bezrobocia też nie pozostają bez wpływu na ceny akcji. Trzeba więc bardzo uważnie obserwować nie tylko same kursy akcji i wskaźniki giełdowe, ale także ogólną sytuację gospodarczą kraju.

Nie bez znaczenia dla powodzenia inwestowania na giełdzie jest postawa samego inwestora – im więcej opanowania i chłodnej kalkulacji, tym większe prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu. Giełda nie jest miejscem, w którym powinniśmy poddawać się dyktatowi emocji, choć bardzo często je wyzwala.

sok noni

Gdzie kupić sok noni?

Medycyna naturalna, choć nie ma poparcia u naukowców i przemysłu farmaceutycznego oraz nie jest oficjalnie popierana przez lekarzy, cieszy się niezwykłą popularnością. Wielu ludzi chce po prostu leczyć się lub wspomagać organizm środkami, które nie zostały wyprodukowane na bazie chemikaliów.

Niektóre rośliny rzeczywiście mają niezwykłe właściwości – poprawiają wydolność organizmu, regulują sen, pomagają w koncentracji, chronią układ odpornościowy, mają działanie antydepresyjne, regenerują organizm, poprawiają kondycję skóry i włosów. Jedną z takich naturalnych substancji leczniczych, która łączy wszystkie te właściwości, jest sok noni. Gdzie kupić ten cudowny środek?

Sok noni można kupić głównie w aptekach, sklepach zielarskich i z ekologiczną żywnością. Najłatwiej jednak zamówić go w którymś ze sklepów internetowych, w aptekach internetowych, na stronach producentów lub u bezpośrednich dystrybutorów. Wyszukanie firmy dostarczającej noni usytuowanej w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie powinno nam sprawić kłopotu. Wstukajmy w wyszukiwarkę sekwencję słów: sok noni gdzie kupić i miejsce zamieszkania (lub nazwę większego miasta w okolicy, jeśli mieszkamy na wsi), a po kilku sekundach znajdziemy wiele miejsc oferujących sok noni. Internet dlatego jest dobrym miejscem, gdzie można kupić ten środek, ponieważ nie tylko daje nam możliwość wyboru producenta bez ruszania się z domu (a więc jest niezwykle wygodny), ale także daje nam możliwość porównania cen produktów. Możemy więc bez trudu odnaleźć sklep z sokiem noni, gdzie można go kupić najtaniej.

Warto przed zakupem zapoznać się z informacjami dotyczącymi właściwości soku noni i sposobu stosowania zawartymi na stronach internetowych dystrybutorów i producentów. Szczególnie istotna jest informacja o ateście Instytutu Żywności i Żywienia, który stanowi pewną gwarancję, że zakupiony przez nas produkt będzie autentyczny, skuteczny i bezpieczny dla naszego zdrowia. Lepiej unikać kupowania soku noni z niepewnego źródła. Pamiętajmy, że chodzi nie tylko o nasze pieniądze, ale przede wszystkim o zdrowie. Produkt, który ma wspomagać nasz organizm i wpływać na nasze zdrowie musi być bezpieczny.

Naukowcy nie są zgodni co do skuteczności terapii sokiem noni – niektórzy postrzegają ten środek jako toksyczny i szkodliwy, zwłaszcza dla wątroby, inni natomiast dysponują wynikami badań, które temu zaprzeczają. My polecamy zachować zdrowy rozsądek przy jego spożywaniu – jeśli czujemy, że po dłuższym czasie spożywania soku z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego (odczuwamy ucisk i wzdęcia w okolicach wątroby), odstawmy go. Może też okazać się, że dzięki noni czujemy się doskonale i odczuwamy rzeczywistą poprawę stanu zdrowia – wtedy dla bezpieczeństwa wystarczy trzymać się zaleceń producenta dotyczących dawkowania, a zdrowiu naszej wątroby raczej nie powinno nić zagrażać. Tak jak podczas przyjmowania każdego leku czy suplemetu diety powinniśmy po prostu uważnie obserwować reakcje naszego organizmu.

smacznie zjeść

Gdzie zjeść?

Chyba każdemu z nas zdarzyła się sytuacja, w której nie mieliśmy najmniejszej ochoty na przygotowywanie posiłku w domu. Czasem też zdarza się, że po prostu nie mamy czasu na ugotowanie obiadu czy kolacji. Pojawia się wtedy pytanie gdzie zjeść, żeby było smacznie.

Odpowiedź na pytanie, gdzie zjeść nie jest taka prosta, jakby się wydawało. Wiele zależy od budżetu, jakim dysponujemy, naszych preferencji smakowych i czasu, jaki możemy przeznaczyć na posiłek. Jeśli nie zależy nam szczególnie na zdrowotnych walorach posiłku, miejscem, gdzie zjeść można tanio i szybko będzie któraś z restauracji typu fast food – solidna porcja frytek i duży burger zaspokoją apetyt nawet największego łasucha. Jeśli zależy nam na zjedzeniu szybkiego i sporego posiłku, ale zdrowszego niż serwowany w barach fast food – bar orientalny będzie odpowiedzią na pytanie gdzie zjeść. Warszawa jest pełna takich miejsc. Zarówno w centrum, jak i w dzielnicach sypialnianych oraz na przedmieściach bez trudu znajdziemy bar lub restaurację orientalną, w których można zjeść nie tylko dużo, ale też tanio i zdrowo. Duży apetyt za mały budżet można też zaspokoić udając się do restauracji z kuchnią turecką – kebab na grubym cieście nie kosztuje dużo, a nasyci nawet najbardziej wygłodniałą osobę.

Jeśli dysponujemy sporym budżetem, łatwiej nam będzie znaleźć miejsce, gdzie można dobrze zjeść. Warszawa pod tym względem jest miastem bardzo przyjaznym. Obfituje w restauracje z kuchniami całego świata. Macie ochotę na tradycyjny żurek i schabowego z kapustą? A może na pierogi? Nie ma problemu – w Warszawie znajdziecie dużo restauracji z kuchnią polską, które zaspokoją nawet najbardziej wybredne podniebienia. Może wolelibyście pizzę albo pastę? Restauracji włoskich jest bez liku. Ze znalezieniem miejsca, w którym można zaspokoić zachciankę na burrito lub enchiladas też nie będzie żadnego kłopotu. W stolicy będziecie mogli zapoznać się też z kuchnią fusion. Niedawno została także otwarta jedna z pierwszych w kraju restauracji, w których można spróbować niesamowitych i zaskakujących dań z elementami kuchni molekularnej. Za odkrywanie jej niezwykłych smaków trzeba oczywiście słono zapłacić.

Jeśli zależy Wam na wypróbowaniu wielu dań, z różnych kuchni świata za niewygórowaną cenę, możecie wybrać się do jednej z restauracji, w których płaci się z góry określoną kwotę (zazwyczaj niewysoką), ale za to można zajadać się do woli. Wypad do takiej restauracji to także fajny sposób na spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi lub rodziną – takie restauracje nie ograniczają czasu, w jakim ma zostać spożyty posiłek.

W stolicy powstało również mnóstwo restauracji serwujących tak modne ostatnio sushi – ze znalezień lokalu, w którym serwowane jest to dalekowschodnie danie nie będzie najmniejszego problemu. Znajdzie się też coś dla miłośników kuchni tajskiej, indyjskiej, a nawet gruzińskiej – w wielu restauracjach posiłki przygotowują mistrzowie kuchni pochodzący z tych krajów. Wizyta w egzotycznej restauracji może więc mieć nie tylko walor smakowy, ale także poznawczy – to bardzo prosty sposób, aby poznać rąbek kultury innego kraju bez konieczności wyjazdu za granicę.

czosnek niedźwiedzi

Gdzie kupić czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi to roślina o wspaniałym smaku i wielu leczniczych właściwościach. Odznacza się intensywnym aromatem – doskonale nadaje się jako przyprawa do zup, dań mięsnych czy też do sosów. Można również spożywać go samodzielnie – na świeżo lub w formie marynowanej. Z czosnku niedźwiedziego można także samemu wyprodukować smaczną nalewkę. Mało kto wie, że jest to jedna z najstarszych znanych przypraw.

To także znany od wielu lat środek leczniczy. Ma działanie silnie bakteriobójcze, obniża cholesterol, przeciwdziała nadciśnieniu tętniczemu, zapobiega chorobom układu krążenia. Tę roślinę naprawdę warto spożywać. Czosnkiem niedźwiedzim można wspierać kuracją leczniczą górnych dróg oddechowych. Pomoże też pozbyć się przeziębienia, a zwłaszcza uporczywego kataru. Czosnek niedźwiedzi wspomaga również leczenie dolegliwości ze strony układu trawiennego – stymuluje bowiem wytwarzanie żółci.

Ponieważ w Polsce czosnek niedźwiedzi jest rośliną chronioną – lepiej zaopatrzyć się w niego w sklepie. Gdzie kupić czosnek niedźwiedzi? To zależy, w jakiej formie chcemy go kupić. Suszone liście czosnku niedźwiedziego znajdziemy w sklepach spożywczych i zielarskich. Możemy też do zakupów wykorzystać Internet. Fora internetowe pełne są porad – wpisanie w wyszukiwarkę hasła: czosnek niedźwiedzi gdzie kupić znacząco ułatwi poszukiwanie sklepu.

Jeśli jednak mamy kawałek ogródka i wykazujemy nikłe choćby zainteresowanie uprawianiem roślin, możemy sami sobie wyhodować czosnek niedźwiedzi. Gdzie kupić niezbędne do hodowli cebulki? Najlepiej w sklepie ogrodniczym lub w którymś z hipermarketów budowlanych, które dysponują działem ogrodniczym. Kupno cebulek czosnku niedźwiedziego w profesjonalnym sklepie ogrodniczym ma także tę zaletę, że sprzedawca z pewnością udzieli nam niezbędnych porad dotyczących hodowli tej rośliny. Uprawianie czosnku niedźwiedziego w przydomowym ogródku jest także korzystne z estetycznego punktu widzenia – roślina kwitnie na biało i jest całkowicie odporna na mróz. Będzie więc piękna ozdobą ogródka. Dbanie o czosnek niedźwiedzi również nie jest szczególnie kłopotliwe.

Może się też zdarzyć, że akurat mamy chętkę na któryś ze specjałów – np. marynatę z czosnkiem niedźwiedzim. Gdzie można kupić takie produkty? Możemy poszukać w delikatesach, dobrze zaopatrzonych sklepach spożywczych, w sklepach z przyprawami z całego świata, a także w sklepach internetowych.

Czosnek niedźwiedzi występuje w całej Europie, również w niektórych regionach Azji. Pamiętajmy jednak, że w Polsce jest to roślina chroniona – a więc pod żadnym pozorem nie można jej zrywać. To naprawdę ważny element ekosystemu lasów liściastych – zanika zwłaszcza tam, gdzie na potęgę sadzone są drzewa iglaste. Dlatego starajmy się kupować hodowlany czosnek niedźwiedzi – jego smak bowiem w niczym nie ustępuje smakowi czosnku dziko rosnącego. Nie kupujmy go zwłaszcza od przypadkowych sprzedawców na terenach należących i przylegających do naszych znanych Parków Narodowych – Biebrzańskiego i Białowieskiego.

wesele

Jak się ubrać na wesele?

Bywają takie uroczystości, które wymagają podkreślenia ich wagi odpowiednio dobranym strojem. Do takich uroczystości bez wątpienia należy wesele. Niezależnie od tego, czy jesteśmy gośćmi pary młodej czy jest to nasz wielki dzień, obowiązuje ubiór elegancki i szykowny. Niniejszy krótki tekst skierowany jest właśnie do gości weselnych – zwłaszcza kobiet, którym najczęściej towarzyszą dylematy związane z kwestią, co ubrać na wesele.

Panowie raczej nie mają problemów z tym, jak się ubrać na wesele. Rzeczywiście – wystarczy dobrze skrojony garnitur i odpowiednio dobrana koszula, aby wyglądali elegancko. No właśnie… elegancko. Oznacza to, że panowie powinni unikać garniturów o jasnych kolorach – te bowiem zarezerwowane są na mniej oficjalne okazje – w czasie dnia. Na wieczór elegancki pan powinien założyć ciemny garnitur – czarny, granatowy lub grafitowy (ciemnoszary). Do garnituru należy dobrać koszulę raczej gładką (nie w paski czy kratkę) o jasnym kolorze. Na szczęście dobór krawata pozwala na większą dowolność – unikajmy jednak jaskrawych barw – są zbyt ekstrawaganckie jak na taką okazję, jak wesele. Obuwie też nie jest bez znaczenia – przede wszystkim musi być czyste (!), najlepiej w ciemnym kolorze (najbardziej uniwersalny jest oczywiście czarny). Stawiajmy raczej na pantofle niż mokasyny.

Z paniami kwestia, jak się ubrać na wesele, jest nieco bardziej skomplikowana. Pomijając oczywiście odwieczny damski problem, w co się ubrać, który obejmuje także, co ubrać na wesele. Panie, co trzeba tutaj wyraźnie zaznaczyć, mają pewne skłonności do przesady w doborze ubioru weselnego – to dlatego na polskich weselach częsty widok stanowią kobiety, którym obfitej, bogato zdobionej sukienki mógłby pozazdrościć sam Kopciuszek, którego dobra wróżka dopiero co przemieniła w księżniczkę. Bezy, atłasy, szyfony, tiule, kokardy, cekiny, koronki, falbany i materiały mieniące się brokatem we wszystkich kolorach tęczy niepodzielnie królują w polskich salach weselnych. Coż, odrobina ekstrawagancji nikomu jeszcze nie zaszkodziła, ale wszystko co w nadmiarze po prostu szkodzi – i tego drogie panie się trzymajcie zastanawiając się, jak się ubrać na wesele.

Prawdziwa elegancja i szyk kryją się w prostocie i w dobrej jakości materiałach. Co więcej – to właśnie dobrze dobrany materiał i jego kolor pomogą wam podkreślić atuty waszej urody i zatuszować jej niedoskonałości. Dlatego panie z nadwagą powinny raczej dobierać ciemne, nie połyskujące kolory. Brunetki mogą sobie pozwolić na mocniejsze, bardziej soczyste barwy, blondynki będą pięknie wyglądać w subtelnych pastelach. Większość kobiet wspaniale wygląda w czerwieni, choć nie wiedzieć czemu, kolorem wielu weselnych sukienek jest róż. Biel – jak pamiętamy – jest zarezerwowana tylko dla panny młodej. Taka okazja, jak wesele (i każda inna bardziej oficjalna okazja) wymaga włożenia rajstop, choćby panował niesamowity upał. Jedyne odstępstwo od tej zasady obowiązuje nas wtedy, gdy wkładamy sandałki – palce stóp odziane w rajstopy wyglądają po prostu nieestetycznie. Do pełnych butów wkładamy rajstopy. Jeśli nie chcemy wkładać sukienki, możemy zdecydować się na damski garnitur – to rozwiązanie ponadczasowe. Ponadto garnitur jest bardzo praktycznym wyborem – okazje do włożenia eleganckiej sukienki zdarzają się niezwykle rzadko, garnitur natomiast będziemy mogły wykorzystywać przy wielu różnych okazjach – od rozmowy kwalifikacyjnej po wigilijną kolację.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu