buty narciarskie

Jak dobrać buty narciarskie?

Każdy amator białego szaleństwa wie, że, obok nart, najważniejszym elementem wyposażenia narciarza jest właściwie dopasowane obuwie narciarskie. Buty narciarskie nie tylko łączą stopę z nartą przy pomocy wiązań – pełnią szereg innych, nie mniej ważnych ról podczas szusowania po stoku: zapewniają bezpieczeństwo narciarzowi (poprzez usztywnienie nóg w kostkach), ustawiają nogi we właściwej pozycji, utrzymują odpowiednią temperaturę stóp oraz mają istotny wpływ na zachowanie kontroli nad nartami.

Sprawę wyboru odpowiednich butów komplikują producenci – co roku pojawiają się rynkowe nowości coraz bardziej zaawansowane technologicznie, starszych modeli też nie brakuje. Nie dziwi więc, że osoby rozpoczynające swoją przygodę z narciarstwem nie bardzo wiedzą, jak dobrać buty narciarskie.

Istnieje kilka sposobów na to, jak dobrać buty narciarskie, aby były zarówno bezpieczne, wygodne i – co jest równie istotne – dopasowane do naszych umiejętności narciarskich. Dla miłośników robienia zakupów przez Internet mamy złą wiadomość: butów narciarskich nie można wybierać tylko na podstawie rozmiaru naszej stopy. Nie ma na to rady: buty narciarskie musimy zmierzyć przed kupnem. Może się bowiem okazać, że pasujący na naszą stopę but narciarski może mieć mniejszy (lub większy) rozmiar niż ten, który nosimy na co dzień. Ponadto buty narciarskie, wykonane zazwyczaj z tworzyw sztucznych, mają tę właściwość, że sztywnieją, kiedy jest zimno – dlatego zastanawiając się, gdzie kupić buty narciarskie, lepiej omijajmy giełdy narciarskie usytuowane na świeżym powietrzu (zwłaszcza zimą). W takich warunkach nie będziemy mogli prawidłowo ocenić, czy but faktycznie na nas pasuje. Bardziej odpowiednim miejscem, gdzie można kupić buty narciarskie będzie profesjonalny sklep ze sprzętem narciarskim.

Dobrze wyposażone sklepy narciarskie dysponują specjalnymi miarkami pozwalającymi na dokonanie precyzyjnego pomiaru stopy oraz wykwalifikowaną i kompetentną obsługą, która wie, jak dobrać buty narciarskie zarówno do naszych stóp, jak i prezentowanych przez nas umiejętności narciarskich. Niektóre sklepy, gdzie można kupić buty narciarskie wykonują także specjalne wkładki wtryskowe do obuwia narciarskiego – idealnie dopasowane do kształtu i długości stopy, ergonomiczne i dające wyjątkowy komfort noszenia.

Przy dokonywaniu wyboru butów narciarskich warto także zapamiętać kilka zasad ich mierzenia. Po pierwsze: buty muszą być idealnie dopasowane, czyli przylegać do nogi (ale nie uciskać). Po drugie: buty zawsze mierzymy na stojąco. Po trzecie: zawsze zapinamy wszystkie klamry, po czym je dociągamy – tylko tak możemy ocenić, czy but nie uciska. Po czwarte: przyjmujemy pozycję narciarską (uginamy kolana). Po czwarte: jeśli podczas uginania nóg podniosła nam się pięta – rezygnujemy z zakupu i mierzymy następny model butów (pięta może unieść się tylko wtedy, gdy próbujemy stanąć na palcach). Po piąte: jeśli buty uciskają, wywołują odczuwalny dyskomfort lub odwrotnie – czujemy luz, nie kupujemy – choćby były najpiękniejsze. Pamiętajmy, że narciarski but przede wszystkim ma być bezpieczny i komfortowy, a dopiero potem ładny.

narty

Jak dobrać narty?

Jazda na nartach to najbardziej popularny zimowy sport uprawiany przez Polaków. Narciarze stanowią aż dwie trzecie ogółu rodaków uprawiających zimowe sporty – jak pokazało ubiegłoroczne badanie przeprowadzone przez CBOS, a zainteresowanie czynnym uprawianiem sportu, w tym także narciarstwem, stale rośnie. Jeśli mieścisz się w tych statystykach i chcesz dołączyć do 8% Polaków oddających się rokrocznie białemu szaleństwu, przeczytaj nasz mały poradnik. Dowiesz się z niego, jak dobrać narty, aby szusowanie po górskich stokach stało się jedną z Twoich życiowych pasji.

Jednymi z najbardziej popularnych i polecanych, zwłaszcza dla początkujących, są narty carvingowe – z charakterystyczną „talią”, czyli przewężeniem pośrodku deski. Rozwiązanie to znacznie ułatwia jazdę i, jak twierdzą zagorzali miłośnicy narciarstwa, czyni ją jeszcze bardziej przyjemną i ekscytującą. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie narty kupić na początek, to narty carvingowe typu allround będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Kiedy już wiesz, jakiego typu nart potrzebujesz, pora wybrać się do sklepu ze sprzętem narciarskim.

Jednym z najważniejszych kryteriów, które pomoże Ci określić, jak dobrać narty, jest ich długość. O to, jaka długość nart jest najbardziej optymalna, spierają się nawet najbardziej doświadczeni narciarze. Jedna z najbardziej popularnych zasad (i najczęściej praktykowanych) dotyczących tego, jaka długość nart jest odpowiednia, mówi iż narty powinny sięgać nie wyżej niż do punktu znajdującego się między 10 a 15cm w dół od czubka głowy – w praktyce oznacza to, że punkt ten znajduje się gdzieś między Twoim nosem a brodą.

Kolejnym, obok długości, kluczowym kryterium decydującym, jakie narty kupić, jest ich miękkość. Im tworzywo, z którego są zrobione narty, jest bardziej miękkie, tym łatwiej nad nimi panować – twardsze narty lepiej zostaw sobie do chwili, kiedy nabędziesz przynajmniej podstawowe umiejętności narciarskie.

Na kupno nart i zbieranie informacji o poszczególnych markach, modelach i ich właściwościach warto poświęcić trochę czasu. Zakup nart wiąże się nie tylko ze sporym wydatkiem – przede wszystkim pomyśl o swoim bezpieczeństwie na stoku. Porady, jak wybrać narty znajdziesz na wielu portalach i forach internetowych poświęconych narciarstwu. Ponadto cenne wskazówki, jak dobrać narty, zawiera prasa hobbystyczna oraz wydawane rokrocznie wyniki niezależnych testów narciarskich. Nieocenionym źródłem wiedzy są oczywiście inni narciarze oraz doświadczeni sprzedawcy w sklepach ze sprzętem narciarskim.

Jeśli planujesz zakup swojej pierwszej pary nart, zastanów się, czy warto inwestować w nowy sprzęt. Prawdopodobnie szybko nauczysz się jeździć i Twoje wymagania sprzętowe się zwiększą – szkoda niepotrzebnie mnożyć koszty, zwłaszcza że oprócz nart potrzebne Ci będą dobre kijki, buty i kombinezon. Przejrzyj oferty w Internecie, popytaj znajomych – może akurat znajdziesz odpowiadający Ci rodzaj i model na rynku wtórnym.

lambrekin

Jak uszyć lambrekin?

Czasem zdarza się tak, że chciałybyśmy odmienić wnętrze, ale nie bardzo wiemy jak to zrobić. Do generalnego remontu jeszcze daleko, nowego mebla nie ma gdzie wetknąć, ściany już od dawna są obwieszone rodzinnymi fotografiami i dziełami sztuki, i już naprawdę nie chcemy inwestować w kolejny obrus czy ozdobne poszewki na poduszki, które wprost wylewają nam się z bieliźniarki. Czas pomyśleć nad jakimś prostym (oraz w miarę możliwości niedrogim) sposobem na rozwiązanie tego problemu…

Nie namyślajmy się długo, bo odpowiedź jest prosta: takim łatwym (i tanim) sposobem na ożywienie lub drobną re-aranżację wnętrza jest ozdobienie znajdujących się w nim okien.

Jeśli nie chcemy radykalnych, dominujących zmian, doskonale sprawdzą się lambrekiny – ozdobne, niezbyt szerokie pasy tkaniny, które z łatwością można zamontować nad oknem. Ich urodę doceniano już w XVI wieku – w owym czasie żadne wnętrze pretendujące do miana eleganckiego i stylowego nie mogło obyć się bez lambrekinów. Dziś za pomocą lambrekinów możemy wyczarować we wnętrzu zarówno romantyczną atmosferę, jak i nadać mu eleganckiego sznytu. Wszystko zależy od naszej wizji i wyobraźni. Lambrekiny mogą być zupełnie proste w formie – składać się z kilku zszytych ze sobą kawałków tkaniny, ale mogą też być bardzo wyszukane i ułożone w fantazyjne wzory. Ponadto doskonale prezentują się samotnie, jak i w towarzystwie firanek. Co więcej, nie musimy wcale się zdawać na gotowe lambrekiny dostępne w sklepach z wyposażeniem wnętrz – możemy same je uszyć. Wystarczy trochę zdolności i podstawowa wiedza, jak uszyć lambrekin. Skąd ją zaczerpnąć?

Boa, woda, warkocz to najbardziej popularne lambrekiny. Wzory i wykroje tych wyjątkowo ozdobnych (ale dość prostych do wykonania) lambrekinów możemy z łatwością odnaleźć w Internecie. Na stronach internetowych czy forach poświęconych wystrojowi wnętrz znajdziemy nie tylko wykroje, ale także konkretne porady, jak uszyć lambrekin konkretnego typu.

Nie tylko Internet jest pełen informacji, jak uszyć lambrekin. W poszukiwaniu inspiracji zajrzyjmy do prasy wnętrzarskiej oraz fachowej literatury. Stamtąd dowiemy się, jakie są najlepsze materiały na lambrekiny. Wzory lambrekinów możemy też znaleźć w albumach dotyczących historii wnętrz. W literaturze, prasie i Internecie spotkamy także przykładowe aranżacje wnętrz z lambrekinami – na ich podstawie będziemy mogły stworzyć własny, niepowtarzalny projekt.

Jeśli jednak nie mamy krawieckiego zadęcia (lub czasu na samodzielne uszycie), nic nie szkodzi. Wystarczy mała wycieczka po sklepach (choćby wirtualnych), które mają w swej ofercie gotowe lambrekiny. Oferta jest tak szeroka, że na pewno znajdziemy lambrekin, który sprosta naszym oczekiwaniom. Możemy też skorzystać z rozwiązania pół na pół – wybrać tkaninę i wzór, ale wykonanie powierzyć profesjonalnemu krawcowi. Dzięki temu zyskamy oryginalne wnętrze nie ryzykując, że zamiast wspaniałego lambrekinu nad naszym oknem zawiśnie strzępek materiału o bliżej nieokreślonym kształcie.

płytki

Jak położyć płytki?

Glazura (potocznie zwana płytkami) i terakota (potocznie zwana kafelkami) to bardzo popularne materiały wykończeniowe stosowane najczęściej w łazience i w kuchni. Ich zalety są nieocenione – są łatwe w czyszczeniu, wytrzymałe na zniszczenia, zadrapania i działanie wody. Nowoczesne płytki i fugi potrafią sobie poradzić z odwiecznymi wrogami higieny (i estetyki), jak łazienkowe i kuchenne grzyby czy pleśń.

Jedną z ich niewątpliwych zalet jest to, że występują w setkach wzorów i kolorów, co pozwala na dobranie ich do każdego stylu wnętrza – od minimalistycznego po barokowe.

Coraz częściej glazurę i terakotę spotykamy nie tylko w pomieszczeniach uznawanych za „naturalne” dla ich obecności (a więc w kuchni i w łazience), ale także w przedpokojach i pokojach dziennych. Terakota czy gres często ozdabiają balkony, tarasy i schody (wewnętrzne i zewnętrzne). Ich popularność nie dziwi – są odporne na wilgoć, na działanie skrajnych temperatur i na uderzenia.

Płytki i kafelki znakomicie potrafią „udawać” inne materiały wykończeniowe – takie jak kamień czy drewno. Te o neutralnym wzornictwie stanowią doskonałe tło dla wyszukanych mebli i dodatków, natomiast kolorowe i bogato zdobione potrafią ożywić każde wnętrze.

Ponadto koszt zakupu samych płytek, jak i ich montażu nie jest wygórowany. Możemy go jeszcze obniżyć, sami je układając. Glazura i terakota są bowiem proste w montażu – osoba, która jest w miarę doświadczona w majsterkowaniu z pewnością poradzi sobie z ich ułożeniem. Jeśli zastanawiasz się, czy sprostasz temu zadaniu, możesz to bardzo łatwo sprawdzić.

Najbardziej dostępnym źródłem informacji o tym, jak kłaść płytki czy jak położyć kafelki jest oczywiście Internet. Wielu miłośników domowego majsterkowania zamieszcza w nim nie tylko porady, jak układać glazurę, ale także jakie płytki do kuchni wybrać, a jakie do łazienki. Porady, jak położyć płytki są zamieszczane w różnych formach – najczęściej tekstu, ale bez trudu znajdziemy też instrukcje, jak kłaść kafelki w postaci sfilmowanej. Laikom polecamy szczególnie tę drugą formę – oglądając filmową instrukcję znacznie łatwiej nauczyć się, jak układać glazurę, czy też jak położyć terakotę.

Pełna porad, jak kłaść płytki, jest prasa branżowa i hobbystyczna – znajdziemy tam nie tylko instrukcje techniczne, ale także wiele propozycji aranżacji wnętrz i ciekawych, nietuzinkowych sposobów ułożenia płytek – zarówno podłogowych, jak i ściennych.

Jeśli nadal nie bardzo wiemy, jak położyć płytki lub napotykamy na jakiś problem podczas układania i nie potrafimy sobie z nim poradzić, zawsze możemy zajrzeć na któreś z forów internetowych dla majsterkowiczów. Z pewnością znajdzie się ktoś, kto dysponuje wiedzą, jak kłaść płytki w specyficznych czy trudno dostępnych miejscach i co zrobić, gdy nie chcą się one trzymać podłoża.

meble

Renowacja mebli

Moda na vintage rozlała się ostatnio także na branżę wnętrzarską – jej rozkwit możemy obserwować w wielu miejskich kafejkach, gdzie króluje styl retro. Starym meblom nie da się odmówić jakości (zazwyczaj były robione z litego drewna) oraz swoistego wdzięku tworzącego we wnętrzu niepowtarzalną atmosferę.

Ponadto są bardzo oryginalne – dawniej nie produkowano mebli na tak masową skalę, jak w obecnych czasach. Dlatego już nawet jeden taki mebel (niezależnie od tego czy to stół, czy komoda) może wyróżnić nasze wnętrze spośród tysięcy innych.

Stare meble, zwłaszcza te z litego drewna, doskonale znoszą rozmaite upiększające zabiegi. Bardzo łatwo odświeżyć ich wygląd. Nasz poradnik podpowie Wam, jak odnowić stare meble i co zrobić, żeby znów świeciły dawnym blaskiem… lub nabrały zupełnie nowego charakteru.

Aby renowacja mebli przebiegła sprawnie, powinniśmy najpierw porządnie się zastanowić, jaki efekt chcemy osiągnąć. Sposobów na to, jak odnowić stare meble jest mnóstwo. Czy chodzi tylko o odświeżenie mebla i przywrócenie mu pierwotnego wyglądu czy też o nadanie mu zupełnie innego koloru? A może chcemy go spatynować jeszcze bardziej? Nadać mu blasku? Zmatowić? Każdy z tych zabiegów wymaga użycia innego specyfiku, jednak zasady przygotowania mebla do renowacji są takie same. Najbardziej polecanym sposobem na całkowitą renowację mebli jest ich pomalowanie. To ono daje największe możliwości osiągnięcia ciekawego i oryginalnego efektu.

Jeśli już zdecydujemy, jak chcemy odnowić stare meble, udajmy się do sklepu z materiałami wykończeniowymi lub hipermarketu budowlanego. Będą nam potrzebne następujące narzędzia i środki chemiczne: śrubokręt, papier ścierny (o różnych grubościach ziarna), pędzle (lub wałki) oraz odtłuszczacz i ewentualnie grunt pod wybrane przez nas pokrycie. Pierwsza czynność to rozkręcenie, a następnie dokładne umycie i osuszenie mebla. Następnie przystępujemy do starcia poprzedniego pokrycia za pomocą papieru ściernego – ścieramy dotąd, aż zetrzemy starą warstwę lakieru lub farby. To kluczowa czynność – jeśli pozostawimy resztki starego lakieru lub farby, nowo nałożona nie będzie się trzymać lub będzie tworzyła nieestetyczne zgrubienia. Następnie oczyszczamy mebel z pyłu, odtłuszczamy… i czekamy aż wyschnie. Teraz możemy przystąpić do przyjemniejszej części prac, czyli do malowania.

Technika malowania jest zależna od tego, jaki rodzaj pokrycia wybraliśmy. Inaczej pokrywa się mebel bejcą, a inaczej farbą akrylową. Jak pomalować meble bejcą? Po wykonaniu wcześniej wymienionych prac przygotowawczych, bierzemy w rękę okrągły pędzel i nie malujemy pociągłymi ruchami, ale wcieramy bejcę w powierzchnię ruchami kolistymi. Pokrywanie mebla bejcą ruchami pociągłymi spowoduje zacieki. Po wyschnięciu pierwszej warstwy czekamy zalecony czas przez producenta i tą samą techniką możemy nakładać kolejne warstwy – aż do uzyskania pożądanego koloru.

A jak pomalować meble farbą akrylową? Płaskim pędzlem, pociągłymi ruchami nakładamy pierwszą warstwę. Staramy się, aby warstwa ta nie była zbyt gruba i żeby była jak najbardziej równa. Następnie czekamy określony przez producenta czas, przecieramy mebel drobnoziarnistym papierem ściernym (delikatnie!), oczyszczamy go za pomocą wilgotnej ściereczki, czekamy, aż się osuszy i nakładamy drugą warstwę. Farba akrylowa wygląda dobrze, jeśli jest położona cienko i równo – trzecia warstwa może spowodować zgrubienia i zacieki.

Odnowienie starego mebla to zwykle kwestia dwóch, trzech dni – warto poświęcić ten czas, aby móc potem cieszyć się ciekawym i niepowtarzalnym wnętrzem, którego niewątpliwą ozdobą będzie odświeżony przez nas mebel.

panele

Jak układać panele?

Panele, zwłaszcza laminowane, to często wybierany rodzaj pokrycia podłogi. Są niedrogie, mają wspaniałe wzornictwo, a ich montaż nie sprawia większych kłopotów. Wiedzę, jak kłaść panele, można posiąść niezwykle łatwo. Dokładając do tego fakt, że za pomocą paneli można szybko (i ekonomicznie) odmienić wygląd niemal każdego wnętrza, przestaje dziwić ich rosnąca popularność.

Jeśli jesteś jedną z osób, która rozważa zastosowanie paneli w swoim domu, mieszkaniu (czy też w jakimkolwiek miejscu, w którym potrzebna Ci jest nowa podłoga), przeczytaj nasz mini-poradnik. Podpowiemy w nim, czym się kierować wybierając materiały i skąd dowiedzieć się, jak układać panele.

O tym, jakie panele wybrać, decyduje kilka czynników. Pierwszy z nich to pomieszczenie, w którym zamierzamy je położyć. Do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu, jak przedpokój, pokój dzienny, kuchnia czy klatka schodowa, powinniśmy wybrać panele o najlepszej klasie ścieralności, czyli AC4 lub AC5 (najwyższa). Do pomieszczeń, po których poruszamy się rzadko (jak sypialnia), możemy zastosować panele laminowane o najniższej klasie ścieralności – AC1. Panele laminowane nie są polecane do pomieszczeń, w których jest wilgotno – raczej nie nadają się na pokrycie podłogi w łazience. Drugim, niemniej istotnym czynnikiem, który powinien zadecydować, jakie panele wybrać, jest ich producent. Im bardziej renomowana i znana na rynku firma, tym większa pewność jakości oferowanych przez nią materiałów. Ponadto solidni producenci dają wieloletnią gwarancję na panele – jeśli podłoga ulegnie przedwczesnemu zniszczeniu, nie z naszej winy, możemy bez trudu ubiegać się o zwrot kosztów lub wymianę paneli na koszt producenta. Trzecim czynnikiem wyboru powinna być cena. W przypadku paneli zasada mówiąca o cenie, jako wyznaczniku jakości jest, niestety, zgodna z prawdą. Cena wyznacza nie tylko spodziewaną wytrzymałość podłogi, ale także jej wzornictwo, możliwość konserwacji i zachowanie zadbanego wyglądu.

Na szczęście to, co wydamy na droższe materiały możemy łatwo odzyskać samodzielnie układając panele. Jeśli dysponujemy choćby minimalnym zadęciem do majsterkowania, nie będziemy musieli ponieść kosztów ich montażu. To naprawdę nic trudnego. Nawet laik z łatwością nauczy się, jak kłaść panele. Warto zajrzeć w tym celu na portale internetowe dla majsterkowiczów, które pełne są fachowych porad, jak układać panele. Ponadto sami producenci paneli zamieszczają na swoich stronach WWW szczegółowe instrukcje dotyczące montażu, potrzebnych narzędzi i niezbędnych do ułożenia podłogi akcesoriów. Techniki, jak położyć panele, możemy nauczyć się także za pomocą filmów instruktażowych zamieszczanych w darmowych serwisach internetowych.

Po zasięgnięciu (i przyswojeniu) wiedzy, jak kłaść panele, możemy nareszcie udać się na zakupy. W niezbędne narzędzia i akcesoria możemy wyposażyć się w jednym z hipermarketów budowlanych lub w sklepie internetowym – tu dokonamy najtańszych zakupów. Nie inwestujmy w zbyt drogi sprzęt. Wystarczy taki, który pozwoli nam na jednorazowe ułożenie podłogi, a zaoszczędzone pieniądze zainwestujmy w panele i dobry podkład.

mieszkanie

Sprzedaż mieszkania

Długi wyjazd zagraniczny, zmiana pracy, powiększenie się rodziny, chęć dokonania jakiejś doniosłej zmiany w życiu – jest wiele powodów, dla których ludzie sprzedają mieszkania. Jeśli jesteś jednym z nich, przeczytaj poniższy tekst, który poinformuje Cię, jak sprzedać mieszkanie korzystnie i bez większych problemów.

Po pierwsze: pamiętaj, że ludzie chcący kupić mieszkanie poszukują wielu konkretnych informacji. Te informacje mają zarówno walor racjonalny (służą do weryfikacji kryteriów kupna), jak i emocjonalny – ludzie częściej zaufają sprzedawcy, który sprawia wrażenie nie mającego nic do ukrycia. Dlatego im więcej informacji znajdzie się w Twojej ofercie, tym większa szansa na dotarcie do klienta i wzbudzenie jego zainteresowania. Jakie to powinny być informacje? Metraż, lokalizacja i cena to absolutne minimum. Następnie: rok budowy, piętro, stan techniczny (zarówno mieszkania, jak i budynku), media (prąd, gaz, woda, Internet, telefon, itd.), obecność windy, przebyte remonty, stan prawny, dostęp do sklepów, placówek edukacyjnych, medycznych, infrastruktura komunikacyjna. Pamiętaj, że osoba zainteresowana kupnem i tak Cię o to zapyta, dlatego zaoszczędź Wasz czas i umieść te informacje już w ogłoszeniu. Umieszczenie aktualnych zdjęć mieszkania (ostrych, dobrej jakości) to dzisiaj standard – nie wzbudzisz zainteresowania swoją ofertą, jeśli nie znajdą się one w ogłoszeniu.

Po drugie: jak chcesz sprzedać mieszkanie, musisz sprawić, aby ludzie się o tym dowiedzieli. Dlatego zadbaj, aby Twoja oferta znalazła się w wielu miejscach na raz – możesz zamieścić bezpośrednie ogłoszenia na portalach internetowych i w gazetach, możesz także skorzystać z pośrednictwa agencji nieruchomości. Tylko pamiętaj! Żadnych umów na wyłączność! Jeśli pośrednik nie okaże się skuteczny, sprawa sprzedaży Twojego mieszkania może ugrzęznąć na bardzo długi czas.

Po trzecie: kwestia ceny. Ludzie kupujący mieszkania z rynku wtórnego chcą dokonać jak najkorzystniejszego zakupu. Można się więc spodziewać, że będą się targować. Dlatego zastanów się jaka cena sprzedaży jest dla Ciebie satysfakcjonująca i dodaj do niej pewną kwotę (byle nie odstraszającą) – o tę kwotę opuścisz potem cenę mieszkania i zarówno Ty, jak i twój klient będziecie się czuli usatysfakcjonowani.

Po czwarte: czas. Jeśli zależy Ci, aby sprzedać mieszkanie szybko, musisz liczyć się z tym, że możesz nie uzyskać za nie odpowiadającej Ci kwoty. Czymś musisz zachęcić potencjalnych klientów do szybkiego podjęcia decyzji o kupnie – a najlepszym czynnikiem motywującym jest zazwyczaj niższa cena nieruchomości. Dlatego jak chcesz rzeczywiście korzystnie sprzedać mieszkanie, uzbrój się w cierpliwość.

Po piąte: zadbaj o zabezpieczenie transakcji! Spisz umowę przedwstępną, precyzyjnie określ terminy zapłaty kolejnych transz (i sankcje grożące za ich niedotrzymanie). Oryginały dokumentów możesz przekazać nabywcy, dopiero gdy uzyskasz od niego całość kwoty, jaką ustaliliście w toku negocjacji!

Jak chcesz sprzedać mieszkanie, musisz wykazać się także szacunkiem do potencjalnego klienta. Nie kręć, nie oszukuj, nie koloryzuj rzeczywistości – klient i tak zweryfikuje podane przez Ciebie informacje i Twoją wiarygodność. Uczciwość i szczerość sprzedawcy to często jeden z ważnych bodźców warunkujących podjęcie decyzji o kupnie danej nieruchomości.

zakup mieszkania

Kupno mieszkania

Posiadanie własnego mieszkania jest jednym z najważniejszych dążeń życiowych Polaków powyżej 18 roku życia. Jak wynika z raportu CBOS z 2010 roku, dla 14% Polaków kupno mieszkania znajduje się wśród podstawowych celów i aspiracji – i zwykle cel zostaje osiągnięty. Pytanie, z jakim skutkiem…

Wielu z nas słyszało mrożące krew w żyłach opowieści o nieuczciwych sprzedawcach znikających z wpłaconą zaliczką, o mieszkaniach, w których spadał sufit na głowę, o cichych i spokojnych osiedlach, obok których nie wiadomo skąd, nagle pojawiała się trasa szybkiego ruchu. Pomijając rażące oszustwa, jakich dopuszczają się zarówno sprzedawcy mieszkań na rynku wtórnym, jak i sami deweloperzy, niestety my również ponosimy odpowiedzialność za taki stan rzeczy – po prostu pozwalamy na to, aby nas oszukiwano. Jak kupić mieszkanie, aby za kilka miesięcy nie okazało się, że popełniliśmy życiowy błąd? Przede wszystkim zacznijmy od precyzyjnego określenia naszych potrzeb, zweryfikowania planów życiowych na najbliższe lata oraz stanu finansów – wielkość i usytuowanie mieszkania będzie wypadkową tych trzech czynników.

Kiedy określimy już nasze oczekiwania, możemy zacząć poszukiwania odpowiedniego lokum. Kanały dotarcia do sprzedawcy są różne: bezpośrednio, przez agencje nieruchomości, przez ogłoszenia deweloperów i przez znajomych. Wykorzystajmy każdy możliwy kanał i bardzo uważnie porównujmy oferty. Wśród złotych zasad, jak kupić mieszkanie, znajduje się ta mówiąca o zachowaniu czujności. Jeśli jesteśmy dobrze przygotowani, zazwyczaj dysponujemy szeregiem pytań do sprzedawcy – im bardziej konkretne odpowiedzi uzyskamy, tym bardziej możemy zaufać sprzedającemu. Jeśli widzimy, że sprzedawca miga się od udzielenia odpowiedzi lub unika jakiegoś tematu, zrezygnujmy z kupna mieszkania. Powód? Patrz drugi akapit tego tekstu.

Druga złota zasada, jak kupić mieszkanie to: sprawdzać, sprawdzać i jeszcze raz sprawdzać! Sprawdzaj wszystko – od stanu prawnego mieszkania, poprzez jego stan techniczny aż po plany zagospodarowania miejskiego na najbliższe lata. Znajdź odpowiednich fachowców, którzy pomogą Ci w uzyskaniu ważnych informacji na każdym poziomie. Nie zaszkodzi sprawdzić wiarygodności sprzedawcy – co będzie trudniejsze w przypadku sprzedawcy bezpośredniego, ale już nie będzie tak trudne w przypadku dewelopera. Zwłaszcza fora internetowe (na których ludzie zazwyczaj wypowiadają się szczerze, ze względu na zachowanie anonimowości) są doskonałym źródłem wiedzy o uczciwości deweloperów.

Kiedy już zdecydujesz się na konkretne mieszkanie, bardzo dokładnie przestudiuj umowę kupna-sprzedaży. Każdą wątpliwość konsultuj z prawnikiem. I pamiętaj: jeśli sprzedawca jest uczciwy, pozwoli Ci na zweryfikowanie postanowień umowy i na spokojne zapoznanie się z jej treścią. Jeśli czujesz, że jesteś ponaglany lub Twoja dociekliwość spotyka się z niechęcią ze strony sprzedawcy, zrezygnuj z kupna tego mieszkania. Pamiętaj, że nierozważnie podjęta decyzja o kupnie mieszkania może negatywnie zaważyć na życiu Twoim i Twoich najbliższych – poczynając od kłopotów finansowych, a skończywszy na złym samopoczuciu psychicznym.

Sylwester

Jak spędzić Sylwestra?

31 dzień grudnia to symboliczna data – wtedy bowiem kończy się stary rok i rozpoczyna nowy. Z rozpoczęciem nowego roku wielu ludzi łączy spore nadzieje – polepszenia sytuacji na polu zawodowym i osobistym czy wprowadzenia pozytywnych zmian w życiu. Stare porzekadło mówi, że jaki sylwester, taki cały nadchodzący rok. Dlatego przywiązujemy wielką wagę do tej wyjątkowej nocy – chcemy spędzić ją w jak najlepszej atmosferze, aby zaczarować rzeczywistość.

Miejsce odgrywa tu kluczową rolę. Dlatego najczęściej pojawiające się pytanie dotyczące spędzenia tego wieczoru to: gdzie na sylwestra? Ten dylemat pojawia się w większości polskich domów wraz z nadejściem zimy.

Bardziej zapobiegliwi już na jesieni zaczynają się zastanawiać, gdzie spędzić sylwestra, aby zagwarantować sobie doskonałą zabawę i niezapomniane przeżycia. Część postanawia spędzić go we własnym mieście, inni decydują się na wyjazdy – zarówno krajowe i zagraniczne. Polacy chętnie spędzają sylwestra . Powód? Niemal gwarantowany śnieg, mnóstwo atrakcji, możliwość uprawiania sportów zimowych i niepowtarzalna atmosfera górskich miejscowości. Sylwester to częsty (i świetny) pretekst do zimowych wyjazdów w góry.

Nie każdemu odpowiada jednak sylwestrowy tłok na stokach i w górskich restauracjach, a także sylwestrowe (czytaj: wywindowane) ceny usług. Niektórzy mają zgoła odmienny pomysł na sylwestra i postanawiają spędzić go nad morzem. Jedni wybiorą zimne, polskie morze, inni – ciepłe morza w egzotycznych krajach – wszystko zależy od fantazji i zawartości portfela poszukiwaczy sylwestrowej zabawy.

Jeśli nie jesteśmy skłonni do podróżowania w sylwestrowym czasie, rozważmy oferty sylwestrowe w naszym mieście. Miejsc, gdzie możemy pójść na sylwestra w granicach naszego miejsca zamieszkania jest mnóstwo. Zarówno restauracje, jak i kluby czy dyskoteki organizują zabawy sylwestrowe. Ponadto większość miast przedstawia własny pomysł na spędzenie sylwestra – w swoich ofertach sylwestrowych mają darmowe koncerty znanych gwiazd i pokazy sztucznych ogni. Dlatego jeśli nie macie pomysłu, gdzie spędzić sylwestra, zobaczcie, co proponuje Wam miasto. Imprez naprawdę nie brakuje – tematycznych, przebieranych, luksusowych i tych na każdą kieszeń, dla dzieci, dla singli, dla par, dla studentów i dla seniorów. Wystarczy poszukać – w Internecie, w lokalnych gazetach.

Możemy też spędzić sylwestra w zupełnie nietypowy sposób – oddając się kulturze wyższej czy oglądaniu filmów. Wśród miejsc, gdzie można udać się na sylwestra, znajdują się bowiem nawet teatry, opery, kina i muzea!

Sylwestra możemy spędzić stacjonarnie, w jednym miejscu, ale możemy też go spędzić przemieszczając się pociągiem czy specjalnym autobusem.

Czy w górach, czy nad morzem, w egzotycznym kraju czy we własnym domu, w ekskluzywnym klubie czy w wiejskiej chacie – możliwości spędzenia sylwestra mają tylko dwa ograniczenia – naszej wyobraźni, i niestety – finansów, jakimi dysponujemy.

wesele

Jak zorganizować wesele?

W życiu wielu par nadchodzi moment, gdy decydują się one na zawarcie związku małżeńskiego. Większość ludzi planujących wzięcie ślubu chce, aby ten dzień był wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju – po prostu taki, żeby zapamiętali go na całe życie. A czym byłby ślub bez bliskich, uczestniczących w tym wielkim wydarzeniu? Jak uhonorować i podjąć gości? Jakie atrakcje wymyślić? Co zrobić, aby ślub i wesele nie okazały się klapą? Te pytania zadaje sobie wiele par.

Zanim zastanowimy się, jak zorganizować ślub i jak zorganizować wesele, pomyślmy najpierw o swoich oczekiwaniach wobec tego dnia. Wiele par popełnia błąd, organizując ślub i wesele nie w oparciu o swoje potrzeby i preferencje, ale w oparciu o oczekiwania rodziny (zwłaszcza jej starszej części). Pogoń za zaspokojeniem upodobań rodziny często kończy się frustracją przyszłej pary młodej i nie pozwala w pełni czerpać radości z tego wielkiego i jednego z najważniejszych świąt w życiu człowieka. Dlatego kochani młodzi pamiętajcie – ten dzień jest dla Was! Jeśli Wy będziecie się czuć dobrze, to Wasi goście też będą się tak czuć. Chcecie zorganizować wesele w stylu Bollywood? Nie krępujcie się i nie oglądajcie na innych – przecież nikt Wam potem nie zwróci tego dnia. Teraz możecie przejść do planowania.

Po pierwsze: konwencja. Wymyślcie ją, zróbcie burzę mózgów. Przecież ślub i wesele, to nie tylko kościół czy Urząd Stanu Cywilnego i sala weselna. Dlatego zastanawiając się, jak zorganizować ślub i jak zorganizować następujące po nim wesele, wymyślcie najpierw jego konwencję – tradycyjną lub wystrzałową. Może w stylu retro? A może bardzo nowoczesne? Wszystko w Waszych rękach (i głowach).

Po drugie: czas. W Polsce za miesiące szczęśliwe dla zawarcia małżeństwa uznaje się te, które mają w swojej nazwie literę „r”. Urzędy, kościoły i sale weselne są wtedy oblegane, a ceny usług (zwłaszcza tych ostatnich) idą w górę. Dlatego zostawcie zabobony i zorganizujcie wesele wtedy, kiedy Wam będzie najwygodniej (i przy okazji najtaniej).

Po trzecie: gdzie zorganizować wesele? Kiedy już wiecie, w jakiej konwencji ma odbyć się wesele, poszukajcie miejsca. Jeśli wesele ma być w stylu wiejskim, poszukajcie restauracji czy domu weselnego nawiązującego wystrojem do chłopskiej tradycji. Jeśli ma to być konwencja koktajlowa – poszukajcie eleganckiej sali hotelowej. A może sami dysponujecie wspaniałym miejscem, w którym można zorganizować wesele? Na przykład pięknym ogrodem? Miejsce, gdzie odbędzie się wesele musi jednak spełniać podstawowe warunki sanitarne – dysponować kuchnią, toaletą, mieć bieżącą wodę i prąd.

Po czwarte: scenariusz imprezy. Właściwe rozplanowanie posiłków i atrakcji to klucz do dobrej zabawy gości. Dlatego bardzo dokładnie (i rozsądnie) zaplanujcie przebieg wieczoru. Zastanówcie się, kto może być potrzebny na Waszym weselu? Kto ma organizować zabawę w trakcie, kierować jej przebiegiem? Wodzirej czy DJ? A może Wy sami chcielibyście wcielić się w rolę konferansjerów lub ktoś z najbliższych przejawia takie talenty? Pamiętajcie, aby program imprezy nie był ani zbyt upakowany atrakcjami (żeby goście mogli mieć czas na odpoczynek, swobodną rozmowę), ani zbyt nudny (goście albo mocno upiją się z nudów, albo zaczną wcześnie opuszczać wesele).

Po piąte: pomoc. Jeśli nie jesteście pewni, jak zorganizować wesele, skorzystajcie z usług profesjonalnej firmy trudniącej się organizacją tego typu imprez. Śmiało korzystajcie z ich doświadczenia, a także z doświadczeń znajomych par. Dzięki temu unikniecie wielu wpadek i zaoszczędzicie sobie stresu.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu