wątroba

Jak dbać o wątrobę?

Wątroba (obok serca, płuc i nerek) to jeden z najważniejszych narządów w ciele człowieka odpowiedzialnych za funkcje życiowe. Chociaż jej wszystkie funkcje, pomimo tak zaawansowanego rozwoju nauki nie są do końca poznane, wiadomo o niej, że pełni przede wszystkim funkcję filtracyjną.

Jest więc odpowiedzialna za oczyszczanie organizmu z toksyn. Dlatego też problemy z wątrobą mają wszyscy ci, którym nieobca jest ciężkostrawna dieta, picie alkoholu i życie w ciągłym stresie.

Problemy z wątrobą mogą objawiać się w różny sposób, zarówno fizyczny, jak i związany z samopoczuciem psychicznym. Wśród fizycznych objawów znajduje się przede wszystkim ból – pojawiający się szczególnie po spożyciu ciężkich i tłustych potraw oraz dużych ilości alkoholu. Bólowi umiejscowionemu po prawej stronie jamy brzusznej towarzyszyć mogą wzdęcia. Psychiczne objawy są równie nieprzyjemne – brak energii, witalności, poczucie ciągłego zmęczenia i apatia to sygnały, że nasza wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, a więc nie oczyszcza organizmu z toksyn. Jeśli nie chcesz, aby powyższe objawy stały się również częścią twojego życia, lepiej przeczytaj nasz mini-poradnik, który podpowie ci, jak dbać o wątrobę.

Oczywiście najlepiej dla naszej wątroby by było, gdybyśmy nie jadali dużo i tłusto oraz nie sięgali po alkohol. Również spożywanie dużych ilości słodyczy, ostro przyprawionych potraw i gazowanych napojów sprzyja jej uszkadzaniu. Dlatego najważniejsza odpowiedź na pytanie, jak dbać o wątrobę, tkwi w naszej diecie. Nigdy nie jest za późno, żeby zmienić nawyki żywieniowe.

Jeśli jednak lubimy jeść dużo, ciężko i tłusto, warto wspomagać wątrobę lekami ziołowymi dostępnymi w aptekach. Ich skład oparty jest zazwyczaj o ostropest plamisty, wyciąg z karczocha i mniszka lekarskiego. Można też poszukać suplementów diety zawierających fosfolipidy, które pomagają w regeneracji tego narządu. Pamiętajmy o tym, że późniejsze leczenie wątroby środkami chemicznymi jest nie tylko długotrwałe, ale także może prowadzić do jej trwałego uszkodzenia.

Przy wyborze suplementu diety warto zastanowić się, którą z funkcji wątroby chcielibyśmy poprawić. Jeśli chcemy ją oczyścić i wspomóc detoksykację całego organizmu, możemy sięgnąć po suplement mający w swoim składzie silimarynę, czyli wyciąg z ostropestu plamistego. Jeśli natomiast zależy nam na suplemencie skutecznie regenerującym wątrobę, warto poszukać produktu opierającego swój skład na fosfolipidach. W ofercie aptek dostępne są bez recepty także suplementy charakteryzujące się kompleksowym działaniem.

Informacji o tym, jak dbać o wątrobę warto poszukać na internetowych portalach medycznych. Można tam znaleźć szczegółowe wytyczne dotyczące diety sprzyjającej zachowaniu wątroby w zdrowiu, jak i diety wspomagającej leczenie wątroby środkami farmakologicznymi. Jeśli jednak samodzielne działania nie przynoszą efektów, a dolegliwości wątrobowe są coraz bardziej uciążliwe, nie wahajmy się przed skonsultowaniem problemu z lekarzem. Pamiętajmy, że wątroba to narząd, od którego funkcjonowania zależy nasze życie.

stopy

Jak dbać o stopy?

Większość Polaków jest zgodnych co do tego, że dbałość o wygląd i szczupłą sylwetkę mają duże znaczenie dla jakości życia. Nienaganny ubiór, makijaż i fryzura oraz zgrabne ciało mają wpływ nie tylko na to, jak czujemy się sami ze sobą, ale też na to, jak postrzegają nas inni.

Problem w tym, że o ile wyjątkowo dbamy o zewnętrzne atuty urody, o tyle niewiele czasu poświęcamy na dbanie o to, co kryje się pod ubraniem i makijażem. Jedną z wyjątkowo zaniedbanych części ciała, o której przypominamy sobie, kiedy zaczyna sprawiać kłopoty, są stopy.

To zadziwiające, jak mało uwagi na co dzień poświęcamy własnym stopom, które odgrywają kluczową rolę w naszym życiu. Przecież dzięki nim możemy w ogóle się poruszać! Stopy jako część ciała, o którą należy się szczególnie troszczyć, są wręcz niezauważalne dla swoich właścicieli do momentu, gdy nie zaczną sygnalizować bólem, że coś dzieje się nie tak.

Występują różne problemy ze stopami. Najczęściej spotykane to zgrubienia, pękająca skóra pięt, odciski, nadmierna potliwość, grzybica oraz deformacje paznokci i palców. Większość z tych dolegliwości fundujemy sobie sami niewłaściwą higieną oraz noszeniem nieodpowiedniego obuwia. Posiadanie (niezbyt skomplikowanej zresztą) wiedzy, jak dbać o stopy, może z łatwością zapobiec występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości.

Odciski i deformacje paznokci czy palców to problemy ze stopami, na które skarżą się głównie kobiety. Są bezpośrednim efektem noszenia źle dobranego obuwia. Ciasne, uwierające buty czy szpilki w nienaturalny sposób przenoszące ciężar całego ciała na jedną część stopy to główne przyczyny obecności nieestetycznych odcisków i zgrubień w miejscach stóp, które są narażone na permanentne tarcie i ucisk. Leczenie stóp dotkniętych tymi problemami jest niestety długotrwałe i uciążliwe. Na odciski i zgrubienia pomagają specjalistyczne maści i plastry dostępne w aptekach. Leczenie haluksów natomiast wymaga wiedzy lekarza ortopedy – to on pomoże dobrać właściwą i skuteczną terapię. Można też nauczyć się, jak dbać o stopy, aby dolegliwości te nigdy się nie pojawiły. Pierwsza sprawa, to oczywiście dobór obuwia – nie wytwarzającego ucisku na różne części stopy, najlepiej płaskiego. To prawda, że szpilki są przyjacielem każdej kobiety, jednak atrakcyjny wygląd może być okupiony wyżej wymienionymi dolegliwościami. Dlatego noszenie szpilek lepiej pozostawić na specjalne okazje. Druga sprawa to pielęgnacja. Robienie peelingu stóp przynajmniej raz w tygodniu i codziennie wcieranie w nie kremu do stóp to absolutne minimum. Wcierając krem w stopy pamiętamy, aby nie znalazł się on między palcami stóp, ponieważ możemy sobie zafundować kolejną dolegliwość, a mianowicie grzybicę.

Grzybica to prawdziwa plaga – atakuje zarówno stopy, jak i paznokcie. Łatwo można jej zapobiec myjąc dokładnie stopy co najmniej raz dziennie i przede wszystkim bardzo dokładnie je osuszając. O włożeniu suchych i czystych skarpetek nawet wstyd wspominać. Wilgoć i ciepło to raj dla rozwijającego się grzyba, musimy więc utrzymywać stopy w suchości (zwłaszcza przestrzenie między palcami). Dla pewności można też posypywać stopy talkiem lub używać osuszającego dezodorantu – tak zabezpieczonej stopy żaden grzyb nie ośmieli się zaatakować. Jeśli pomimo tych zabiegów grzybica jednak wystąpi, mamy dobrą wiadomość: leczenie stóp dotkniętych tym schorzeniem (o ile nie jest to ostra forma) jest nieskomplikowane. Do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych dołączamy jeszcze jeden: smarujemy zaatakowane miejsca maścią lub stosujemy antygrzybiczy spray. Najdalej po tygodniu objawy powinny ustąpić.

Wiele osób skarży się na nadmierną potliwość stóp. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, jak dbać o stopy, które lubią wydzielać duże ilości potu. Pielęgnacja polega głównie na osuszaniu stóp talkiem i stosowaniu specjalnych dezodorantów do stóp, które nie tylko hamują wydzielanie potu, ale także maskują jego przykry zapach.

Jeśli dbanie o stopy wejdzie do naszego codziennego kanonu pielęgnacji ciała, one odwdzięczą nam się nie tylko sprawnym i bezbolesnym dźwiganiem naszego ciężaru, ale także pięknym wyglądem.

skóra

Jak odpowiednio dbać o skórę?

Chyba każdy, bez względu na wiek i płeć, chciałby cieszyć się gładką i zdrową skórą. Jednak piękna skóra to nie jest coś, co zawsze dostajemy w genach. Większe lub mniejsze problemy skórne dotykają sporą część populacji. Obok trądziku czy cellulitu jednym z najczęściej występujących kłopotów ze skórą są rozstępy.

Problem rozstępów częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Przyczyną ich powstawania mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej (stąd występowanie rozstępów jest najczęstsze u dojrzewających dziewcząt i u kobiet w ciąży), predyspozycje genetyczne, stosowanie niektórych leków, niewłaściwa dieta i narażanie ciała na gwałtowne spadki wagi i jej przybywanie. Większość kobiet nie wie, jak dbać o skórę, aby rozstępy się na niej nie pojawiały. Zaczynają interesować się problemem, kiedy już wystąpi – a przecież rozstępom można w łatwy sposób zapobiec. Dlatego zamiast zastanawiać się w przyszłości, jak pozbyć się rozstępów i jak pozbyć się blizn po nich, lepiej zastanów się już teraz, jak im zapobiec. Recepta jest prosta: nie narażaj ciała na katorżnicze diety, spożywaj posiłki bogate w cynk, krzem oraz witaminy A, E, C, PP i B5, a także stosuj preparaty kosmetyczne (kremy, balsamy, żele), które mają właściwości syntezujące włókna kolagenowe i kwas hialuronowy. Ponadto kosmetyki te powinny pomagać w regeneracji elastycznych włókien, silnie nawilżać i natłuszczać skórę oraz zawierać składniki antyoksydacyjne. Ryzyko wystąpienia rozstępów na dobrze odżywionej skórze jest znikome.

Niestety znacznie trudniej jest wyleczyć rozstępy niż zapobiec ich wystąpieniu. Na szczęście nowoczesny przemysł kosmetyczny zna kilka odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się rozstępów. W aptekach można znaleźć wiele kosmetyków ułatwiających w znaczącym stopniu redukcję szpecących bruzd. Są one skuteczne zwłaszcza wtedy, gdy rozstępy dopiero zaczynają się pojawiać. Ponadto na stronach internetowych czołowych i godnych zaufania producentów preparatów przeciw rozstępom znajdziesz wiele pomocnych porad, jak dbać o skórę już dotkniętą tym problemem.

Czasem jednak problem jest tak duży, że dostępne na rynku, nawet bardzo drogie kosmetyki, już nie wystarczają. Wtedy po poradę, jak pozbyć się rozstępów powinnaś udać się do dermatologa, gabinetu kosmetycznego czy też gabinetu medycyny estetycznej. Wśród sposobów, jak pozbyć się blizn po rozstępach znajdują się takie metody, jak peeling chemiczny, mezoterapia, mikrodermabrazja oraz coraz bardziej popularna terapia laserowa.

Trzeba sobie zdać sprawę, że nawet najlepsza i najdroższa terapia może nie okazać się pomocna, jeśli rozstępy były wyjątkowo głębokie i rozległe. Dlatego jeśli masz w planach ostrą dietę, zajście w ciążę lub znajdujesz się w okresie dojrzewania czy menopauzy kup sobie właściwy preparat kosmetyczny i wzbogać dietę w cynk i krzem, a unikniesz późniejszych frustracji i dużych wydatków na ratowanie swojej skóry (i dobrego samopoczucia).

zdrowie

Jak dbać o zdrowie?

Szczęście rodzinne, zachowanie dobrego zdrowia oraz uczciwe życie to najczęściej wymieniane przez Polaków wartości, którymi kierują się w życiu. Z badań CBOS wynika, iż zdrowie, znajdujące się od lat w czołówce wartości, coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, przynajmniej na poziomie deklaracji.

Natomiast jak wygląda rzeczywistość, można zaobserwować na co dzień, przyglądając się rodakom przechadzającym się ulicami, znajomym i rodzinie, czy też nam samym. Czyniąc takie obserwacje można odnieść wrażenie, że Polacy wcale nie wiedzą, jak dbać o zdrowie, które podobno jest dla nich tak ważne. Wszechobecne papierosy i alkohol, jedzenie byle czego i byle gdzie, aktywność fizyczna sprowadzająca się do wciskania guzików na pilocie od telewizora – to najczęstsze grzechy przeciwko zdrowiu popełniane przez Polaków. Skutki? Otyłość, alergie, nadciśnienie, problemy z układem trawiennym, złe samopoczucie psychiczne, ciągłe odczuwanie zmęczenia… Brzmi znajomo, prawda?

Życie we współczesnym świecie nie sprzyja zachowaniu dobrego zdrowia. Zwłaszcza osoby żyjące w miastach skarżą się na rozmaite dolegliwości związane z szybkim i stresującym trybem życia. Ponadto wśród wrogów zdrowia można wymienić spożywanie coraz bardziej przetworzonej żywności oraz chroniczny brak ruchu, które są głównymi przyczynami otyłości. Nadwaga, oprócz oczywistego złego samopoczucia spowodowanego mało estetycznym wyglądem, prowadzi do chorób wielu narządów. Otyłość to plaga nowoczesnych, rozwiniętych społeczeństw. Jest chorobą cywilizacyjną, której na szczęście można wcześnie zapobiec. Trzeba się tylko nauczyć, jak się zdrowo odżywiać, aby do niej nie dopuścić. No i jeszcze otworzyć swoje serce na aktywność fizyczną wykraczającą nieco swym zakresem od przejechania się samochodem po bułki do sklepu. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

Jak dbać o zdrowie, to kompleksowo. Samo zdrowe odżywianie nie wystarczy. Tak samo jak dla zachowania zdrowia nie wystarczy samo uprawianie sportu. Faktem jest jednak, że największe spustoszenie w organizmie czyni niewłaściwa dieta. Dlatego warto poznać kilka prostych zasad, jak zdrowo się odżywiać. Większość osób uważa, iż zdrowe odżywianie jest równoznaczne z jedzeniem niesmacznych potraw bazujących na sałacie i otrębach. To nieprawda. Zdrowe odżywianie zakłada urozmaicanie diety – tylko jedzenie różnych pokarmów dostarcza niezbędnych witamin i innych składników odżywczych. Można więc jeść wszystko pod warunkiem, że nie jest w znaczący sposób przetworzone przez człowieka. Dlatego polecamy sklepy ze zdrową żywnością. Pamiętajmy: przetworzone znaczy zubożone w składniki odżywcze i wzbogacone o puste kalorie prowadzące wprost do otyłości. Również jedną z ważniejszych zasad mówiących, jak się zdrowo odżywiać, jest ta dotycząca częstego przyjmowania pokarmów, ale w małych ilościach. Nie dotyczy to oczywiście słonych przekąsek, jak chipsy czy paluszki, oraz batoników. Ponadto trzeba pamiętać, że najważniejszym posiłkiem dnia wcale nie jest obiad, ale śniadanie – to ono jest naszym paliwem na cały dzień. Przy czym śniadanie nie może się składać z kawy i z papierosa, ale z produktów mlecznych i zbożowych będących źródłem cukrów, białka i witamin. Dla tych z Was, którzy za wytyczną zdrowej żywności stawiają żywność naturalnego pochodzenia, polecamy sklepy zaopatrujące się tylko i wyłącznie w żywność ekologiczną.

Wśród zasad dotyczących tego, jak dbać o zdrowie, znajduje się regularne uprawianie sportu lub w ogóle podejmowanie aktywności fizycznej. Zachowaniu zdrowia sprzyja niemal każda forma ruchu – zwykły półgodzinny spacer potrafi zdziałać cuda dla organizmu. Dlatego nie powinniśmy unikać ruchu. Badania są zatrważające – Polacy są mistrzami w unikaniu aktywności fizycznej. Zwłaszcza ci zmotoryzowani, którzy używają samochodów nawet wtedy, gdy do sklepu mają kilkaset metrów! A więc zapewne nawet szybciej znaleźliby się w sklepie używając własnych nóg.

Trzeba pamiętać, że zdrowie jest jedno – stanowi pewien kapitał, który dostajemy tylko raz i wyłącznie od nas zależy, jak go wykorzystamy. Jeśli będziemy mądrze dysponować tym kapitałem, profitów starczy nam na całe długie życie.

paznokcie

Jak dbać o paznokcie?

„Dłonie są wizytówką człowieka” – ten oklepany już frazes słyszał chyba niemal każdy z nas. Jednak przyglądając się dłoniom wielu ludzi można zauważyć, że ich właściciele i właścicielki chyba niekoniecznie biorą sobie ten banalny zwrot do serca. Zaniedbana skóra dłoni, bezkształtne (i niestety często brudne) paznokcie oraz pozadzierane lub zgrubiałe skórki to niestety norma, której zawdzięczamy mało przyjemne estetycznie odczucia, kiedy podajemy komuś rękę czy też przyjmujemy z jego (czy też jej) rąk towary lub dokumenty.

Zanim jednak skrytykujemy innych, sami przyjrzyjmy się uczciwie swoim dłoniom i zastanówmy się, jakie świadectwo nam wystawiają. Może się bowiem okazać, że zaniedbaliśmy akurat ten element stanowiący bardzo istotną część naszego wizerunku. Przy okazji nie zaszkodzi też przyjrzeć się stopom. Zwróćmy przy tym szczególną uwagę na paznokcie, ponieważ to, w jakiej znajdują się kondycji, ma bezpośredni wpływ na wygląd dłoni i stóp.

Każdy, niezależnie od płci, powinien nauczyć się przede wszystkim, jak dbać o paznokcie, aby nie raziły niczyjego poczucia estetyki. Posiadanie zdrowych i zadbanych paznokci nie wymaga na szczęście wyszukanych i drogich zabiegów, ale systematycznej pielęgnacji polegającej głównie na ich przycinaniu i opiłowywaniu oraz odżywianiu płytki (zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz). Aby paznokcie nie kaleczyły, należy zaopatrzyć się w trwały i nowoczesny pilnik do paznokci. Nie należy przy tym zapominać o podstawowej czynności pielęgnacyjnej, jaką jest ciągłe utrzymywanie dłoni (i stóp) w czystości.

Zwłaszcza kobiety (a coraz częściej też mężczyźni) skarżą się na rozmaite problemy z paznokciami, które wynikają nie tylko z braku higieny, ale także z predyspozycji genetycznych, sposobu odżywiania się, wykonywanej pracy oraz (ta uwaga skierowana jest głównie do kobiet) z poddawania ich rozmaitym zabiegom, z założenia, upiększającym. Ponieważ to właśnie te ostatnie – w szczególności ciągłe używanie kolorowych lakierów do paznokci i przedłużanie ich za pomocą tipsów, wręcz demolują zdrowie płytki. Wbrew pozorom to kobiety często nie wiedzą, jak dbać o paznokcie.

Do najczęstszych problemów z paznokciami należą: łamliwość i rozdwajanie się, plamki, przebarwienia i wrastanie w naskórek. Ponadto paznokcie (zwłaszcza te u stóp) ulegają rozmaitym odkształceniom – głownie ze względu na noszenie niewłaściwie dobranego obuwia. Na szczęście istnieje wiele sposobów, jak pielęgnować paznokcie, aby nie tylko zlikwidować nękający problem, ale także aby zapobiec jego nawrotom.

Jednym z największych problemów z płytką paznokciową jest jej łamliwość i rozdwajanie się. Jak więc dbać o paznokcie łamliwe lub rozdwajające się? Przede wszystkim odżywiać – a więc dostarczyć im odpowiednich do regeneracji składników za pomocą pełnowartościowej diety oraz wspomóc odbudowę płytki od zewnątrz. Pożywienie bogate w krzem, białko, wapń, cynk i żelazo powinno rozwiązać ten kłopot. Aby jednak efekty kuracji były szybciej widoczne, można (a nawet należy) odżywiać płytkę od zewnątrz. Doskonałe efekty można osiągnąć dzięki stosowaniu naturalnych odżywek, takich jak olejek rycynowy czy oliwa z oliwek. Jeśli jednak nie ufamy do końca naturze, możemy stosować chemiczne odżywki do paznokci lub inne kosmetyki do pielęgnacji paznokci. Wielu producentów oferuje linie preparatów do paznokci dedykowanych danemu problemowi. Ponadto na opakowaniach i w broszurach informacyjnych znajdują się przydatne instrukcje, jak pielęgnować paznokcie, które sprawiają kłopoty.

Kolejnym znaczącym problemem są przebarwienia płytki. Wielu palaczy i palaczek skarży się na żółte paznokcie. Ponadto kobiety (bo mężczyźni zdecydowanie rzadziej mają zamiłowanie do malowania paznokci) same fundują sobie przebarwienia ciągłym stosowaniem kolorowych lakierów do paznokci bez uprzedniego zabezpieczenia płytki stosownym preparatem. Na szczęście i tego kłopotu można się w miarę szybko pozbyć – stosując po prostu chemiczny preparat wybielający płytkę, który można nabyć niemal w każdej drogerii.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu