zmywarka

Najlepsza zmywarka do Twoich potrzeb

Ręczne zmywanie naczyń jest chyba jedną z najbardziej znienawidzonych czynności domowych przez większość ludzi na świecie. Jest czasochłonne, nudne, pochłania energię i zasoby wody. Na szczęście istnieje urządzenie, które wyręcza nas w tej uciążliwej pracy – jest to zmywarka.

Zmywarka posiada niemal same zalety – poza oczywistym oszczędzaniem naszego czasu i dłoni (oraz pracochłonnego manicure w przypadku kobiet), oszczędza też wodę, a więc także środowisko naturalne. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, kupmy sobie zmywarkę!

Zanim jednak zdecydujemy, jaką zmywarkę wybrać, musimy zastanowić się, jak często będziemy jej używać i określić, jak dużą ilość brudnych naczyń produkujemy w toku normalnego życia w domu. O tym, jaką kupić zmywarkę powinna też decydować przestrzeń w naszej kuchni oraz to, czy przewidujemy w najbliższym czasie wymianę mebli i wyposażenia kuchennego. Jeśli planujemy zaaranżować kuchnię lub mamy do dyspozycji pomieszczenie jeszcze nie urządzone, warto rozważyć kupno zmywarki nadającej się do zabudowy. Nie będzie trzeba wtedy poświęcać czasu na szukanie urządzenia dopasowanego stylistyką do wystroju kuchni, za to będzie można bardziej się skupić na parametrach zmywarki. A jest na czym – nowoczesne urządzenia posiadają wiele funkcji, które warto wziąć pod uwagę, decydując o tym, jaką zmywarkę wybrać.

Jak wybrać zmywarkę? Przede wszystkim trzeba się kierować trzema podstawowymi zmiennymi: klasą energetyczną, klasą efektywności zmywania oraz klasą suszenia. Wszystkie te parametry są określane poprzez oznaczenia literowe – gdzie litera A oznacza, iż parametr jest spełniony w najwyższym stopniu, a litera G – w stopniu minimalnym. Zmywarka o klasie A we wszystkich trzech parametrach będzie więc zużywała najmniej energii elektrycznej, zmywała najbardziej dokładnie i suszyła nie pozostawiając zacieków na naczyniach. Ze względu na wysoką jakość, będzie też niestety najwięcej kosztować przy zakupie. Ponadto najnowsze urządzenia potrafią same dobierać program zmywania oraz ilość zużywanej wody i energii w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń i sztućców. Jest to ważna kwestia zwłaszcza dla tych, którzy posiadają duże rodziny produkujące na co dzień stosy brudnych naczyń. Inteligentna zmywarka potrafi bowiem dobrać optymalne zużycie wody i energii dla świeżych zabrudzeń – jest więc elastyczna, w przeciwieństwie do starszych odpowiedników niższych klas.

Jest jeszcze wiele czynników decydujących o tym, jaką kupić zmywarkę. Jednym z nich jest wielkość. Im większa zmywarka, tym więcej naczyń naraz możemy „uprać”. Jest ważne zwłaszcza w przypadku gospodarstw domowych zamieszkanych przez kilka osób – do takiej zmywarki zmieszczą się zarówno naczynia i sztućce, jak i garnki czy patelnie.

Jak wybrać zmywarkę, to taką która będzie jak najbardziej elastyczna i inteligentna, a więc potrafiącą dostosowywać program zmywania nie tylko do stopnia zabrudzenia naczyń, ale także do ilości naczyń obecnych w urządzeniu. Obecnie wiele zmywarek posiada funkcję umożliwiającą zmywanie naczyń zapełniających tylko jeden koszyk. Nowoczesne zmywarki nie wymagają więc zapełnienia całej przestrzeni wewnątrz – oszczędzają tym samym wodę i energię.

O tym, jaką zmywarkę wybrać, powinna też decydować obecność dzieci w domu – jeśli jesteśmy szczęśliwymi rodzicami, warto kupić urządzenie wyposażone w blokadę uniemożliwiającą otwarcie drzwi podczas zmywania. Taka blokada zapewni naszym pociechom bezpieczeństwo, a nam spokój ducha.

alkomat

Jaki wybrać alkomat?

Spożywanie alkoholu jest jednym z ulubionych zajęć Polaków w czasie wolnym, choć niektórzy nie żałują go sobie nawet w godzinach pracy. Wiedzą o tym najlepiej policjanci zatrzymujący na co dzień pijanych kierowców oraz pracodawcy borykający się z problemem picia alkoholu przez swoich pracowników.

Wielu z nas nieraz zastanawiało się, zwłaszcza po zakrapianej imprezie, czy można już bezpiecznie usiąść za kółkiem i czy jest się wystarczająco trzeźwym, aby móc pójść do pracy. W rozwianiu takich wątpliwości pomaga skorzystanie z alkomatu, którego wskazanie może nas powstrzymać od popełnienia być może największego błędu w życiu – statystyki nie kłamią: ilość wypadków drogowych spowodowanych alkoholem wynosi kilka tysięcy (!!!) rocznie. Dlatego warto zaopatrzyć się w osobisty sprzęt, który pomoże nam ocenić zdolność do prowadzenia pojazdu lub przydatność do pracy.

Jaki alkomat kupić, aby jego wskazania były jak najbardziej miarodajne? Czym się kierować przy wyborze alkomatu? Jakie parametry powinien posiadać alkomat? I wreszcie: gdzie kupić alkomat? Na te pytania odpowie nasz mini-przewodnik po świecie alkomatów.

Kluczem do wyboru miarodajnego alkomatu jest zastosowany w nim sensor. Najmniej precyzyjny jest sensor półprzewodnikowy. Urządzenie wyposażone w ten typ sensora to alkomat, jaki wybrać możemy do użytku własnego. Jego wskazania należy traktować bardzo orientacyjnie i w żadnym wypadku nie przywiązywać się do wyników. Dlatego wielu ludzi kupuje alkomaty półprzewodnikowe tylko dla zabawy – jako niewyszukany element barowej rozrywki. Ponadto na wynik testu przeprowadzonego przez ten typ alkomatu duży wpływ ma rodzaj jedzenia, jakie spożyliśmy przed wykonaniem próby – jeśli mieliśmy w ustach miętową gumę do żucia, taki alkomat może znacząco zawyżyć wynik.

Bardziej wiarygodne i miarodajne są wskazania alkomatów wyposażonych w sensor elektrochemiczny – poziom pomiaru jest zazwyczaj precyzyjny (granica błędu nie jest wysoka – wynosi kilka procent), można więc wierzyć wynikowi prezentowanemu na wyświetlaczu. Na pomiar nie mają wpływu produkty niealkoholowe (napoje i żywność), które spożyliśmy tuż przed wykonaniem testu. Jest to więc alkomat jaki wybrać powinniśmy, kiedy zależy nam na dokładnym wyniku. Wiadomo przy tym, że cena ma duży wpływ na to, jaki alkomat kupić. W przypadku alkomatu z sensorem elektrochemicznym cena ta będzie stosunkowo wysoka.

Ważnym elementem wyposażenia alkomatu są ustniki – zwłaszcza, kiedy z urządzenia ma korzystać wiele osób. Ustniki zapewniają higieniczne i bezpieczne korzystanie z alkomatu. Jeśli alkomat ma być przeznaczony tylko do naszych, indywidualnych potrzeb wystarczy kupno urządzenia z jednym, na stałe wmontowanym ustnikiem. Dokupowanie nowych ustników zwiększa bowiem koszty używania alkomatu.

Ważne, aby w trakcie podejmowania decyzji rozważyć nie tylko, jaki alkomat kupić, ale także gdzie kupić alkomat. Jeśli ma to być urządzenie, któremu będziemy mogli zaufać, powinniśmy je kupić w autoryzowanym salonie sprzedaży lub u renomowanego producenta urządzeń pomiarowych. Warto też rozeznać ofertę sklepów internetowych – za pośrednictwem tego kanału sprzedaży można bowiem kupić alkomat w cenie atrakcyjniejszej od tej oferowanej przez tradycyjne sklepy.

lodówka

Jaką kupić lodówkę?

Czasy, kiedy produkty żywnościowe były przechowywane w domowych spiżarkach i piwniczkach dawno minęły. Dzisiaj funkcję domowej spiżarni i miejsca przechowywania żywności pełni lodówka – urządzenie niezbędne w każdym współczesnym domu.

Producenci lodówek mają dla nas wiele propozycji – dzisiejsze lodówki to nie tylko urządzenia chłodzące lub/i zamrażające produkty, ale wytwarzające dla nas kostki lodu lub potrafiące zaserwować nam zimną i orzeźwiającą wodę.

Przy mnogości rozwiązań i urządzeń na rynku niełatwo jest nie tylko zdecydować, jaką lodówkę kupić, ale też jak wybrać lodówkę, aby spełniała nasze oczekiwania i była jak najbardziej dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb.

Jednym z ważniejszych czynników decydujących o tym, jaką lodówkę wybrać jest wielkość pomieszczenia, które będzie ona zajmowała i nasz zmysł estetyczny. Lodówka jest dużym i zazwyczaj mocno skupiającym uwagę elementem wyposażenia kuchni. Jeśli nie chcemy, aby dominowała w wystroju kuchni, warto rozważyć kupno lodówki nadającej się do zabudowy – taką lodówkę łatwo wtopić w stylistykę wnętrza. Istnieją też lodówki tak designerskie i oryginalne, że warto postawić je w wyeksponowanym miejscu – ciekawe w kształcie i w formie urządzenie może stanowić prawdziwą ozdobę kuchni.

Kolejnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji, jaką lodówkę kupić, jest jej przeznaczenie. Jeśli jest nam ona potrzebna do bieżącego przechowywania niewielkich ilości jedzenia i napojów, nie warto inwestować w multifunkcjonalny kombajn chłodząco – mrożący. Im więcej funkcji posiada lodówka, tym więcej prądu zużywa. Kwestia poboru mocy jest również bardzo istotna dla decyzji, jaką lodówkę wybrać.

Najlepiej oczywiście wybrać urządzenie o klasie energetycznej A++. Fakt, jednorazowo trzeba zapłacić więcej – ale wydatek ten zwróci się podczas użytkowania urządzenia. Lodówki o niższych klasach zużywają więcej prądu, a pamiętajmy, że lodówkę kupuje się raz na wiele lat i jest ona stale zasilanym pożeraczem mocy. Dlatego warto zainwestować raz, aby móc później cieszyć się niższymi rachunkami za prąd. Dla sceptyków jest jeszcze jeden argument przemawiający za lodówką o klasie A++ – takie urządzenie jest ekologiczne i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Podczas podejmowania decyzji, jaką lodówkę kupić, warto także wziąć pod uwagę hałas, jaki urządzenie produkuje podczas działania. Pamiętajmy, że lodówka działa non-stop – hałaśliwa może tworzyć nieprzyjemną atmosferę w domu. Z pomocą dla określenia hałasu generowanego przez urządzenie przyjdą nam oznaczenia – litera A oznacza najbardziej cichą lodówkę, a litera N – najgłośniejszą.

O tym, jak wybrać lodówkę, mogą również decydować dodatkowe gadżety wmontowane w urządzenie. Szczególnym powodzeniem cieszą się lodówki z kostkarką nie wymagające od ich właściciela własnoręcznej produkcji kostek lodu – tak przydatnych przecież latem i podczas wizyt gości. Lodówka z kostkarką na bieżąco dba o to, aby nie zabrakło lodu, kiedy jest on najbardziej potrzebny.

Warto wybrać lodówkę, która nie wymaga samodzielnego rozmrażania – większość nowoczesnych lodówek jest wyposażona w tryb autoodszraniania lub system No Frost.

I wreszcie ostatnia kwestia – zamrażalnik. Warto wybrać lodówkę dwuagregatową, która pozwala na odłączanie zamrażalnika wtedy, kiedy nie jest on używany – dzięki temu zużywamy mniej prądu i mniej eksploatujemy urządzenie (i środowisko naturalne).

depilator

Jaki wybrać depilator?

Niemal każda kobieta chce się jak najdłużej cieszyć gładką skórą. Moda na naturalność dawno przeminęła i współczesny kanon estetyki i pięknego kobiecego wyglądu wymaga skóry bez zbędnego owłosienia – zwłaszcza na nogach, w okolicach bikini i pod pachami. Na rynku istnieje wiele produktów, które pozwalają się pozbyć owłosienia.

Jednak metody najtańsze (maszynka lub krem do depilacji) dają krótkotrwały efekt, a następstwem ich używania są coraz szybciej odrastające i mocniejsze włosy. Natomiast metody trwałe (laser czy ciepły wosk), wykonywane w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych są zazwyczaj drogie i wymagają poświęcenia sporej ilości czasu na pozbycie się owłosienia.

Zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, kiedy zbliża się pora dawno planowanego urlopu na plaży, wiele kobiet zastanawia się, jak pozbyć się zbędnego owłosienia na jak najdłużej, nie wydając przy tym sporej ilości pieniędzy. Doskonałym rozwiązaniem jest kupno depilatora – urządzenia nie tylko pozwalającego pozbyć się niechcianych włosków na stosunkowo długi okres (nawet do miesiąca), ale też niedrogie i mogące służyć przez wiele lat.

O skuteczności depilatora decyduje przede wszystkim głowica, w jaką jest wyposażony. Dlatego o tym, jaki depilator wybrać powinna decydować gęstość owłosienia. Depilator wyposażony w głowicę złożoną z pęset wyrywa mniej włosów na raz, natomiast wyposażony w dyski wyrywa więcej włosów przy jednym pociągnięciu – jest szybszy i dokładniejszy. Warto rozważyć kupno depilatora z ruchomą głowicą – będzie usuwał owłosienie jeszcze dokładniej. Rodzaj głowicy jest więc głównym czynnikiem decydującym , który depilator wybrać

Większość kobiet boi się bólu, jaki może sprawić usuwanie owłosienia za pomocą depilatora. Dlatego o tym, jaki kupić depilator, powinna decydować nasza odporność na ból i wrażliwość skóry. Wiele depilatorów ma wbudowane różne rozwiązania pomagające uśmierzyć ból – jak nawiew powietrza czy rolki masujące, niektóre też są przystosowane do przeprowadzania mniej bolesnej depilacji na mokro.

Zanim zdecydujemy, jaki depilator wybrać, warto potrzymać go w dłoni – musi idealnie pasować i nie wyślizgiwać się z niej.

Niektóre depilatory są wyposażone w światełka oświetlające depilowany fragment skóry – takie podświetlenie pozwala na dostrzeżenie nawet najmniejszych włosków. Dlatego warto rozważyć podczas dokonywania decyzji, który depilator wybrać tę jego funkcję – zwłaszcza gdy zależy nam na długotrwałym efekcie depilacji.

Szczególnie te droższe modele depilatorów są wyposażone w funkcję trybu cichego tłumiącego nieprzyjemny hałas wydobywający się podczas działania urządzenia. Jest to ważna funkcja – zwłaszcza jeśli depilacja zajmuje nam sporo czasu, dźwięki przypominające odgłosy kosiarki do trawy mogą naprawdę drażnić uszy.

Na decyzję o tym, jaki kupić depilator składa się więc kilka czynników – rodzaj głowicy, obecność trybu cichego, funkcja podświetlenia oraz najważniejsza kwestia – rozwiązanie minimalizujące uczucie bólu podczas depilacji. Dlatego o tym, jaki depilator wybrać powinny decydować funkcje i akcesoria, w jakie producent wyposażył urządzenie, aby depilacja była dla nas jak najmniej odczuwalna. Bo co nam po depilatorze, który co prawda doskonale usuwa owłosienie, ale nie możemy go używać, bo ból, jaki wywołuje, jest nie do zniesienia?

naprawa komputera

Odpowiednia naprawa komputera

Niemal każdy posiadacz komputera w pewnym momencie boryka się z różnymi problemami związanymi z funkcjonowaniem tego urządzenia. Dla większości użytkowników komputerów ich budowa i działanie to czarna magia.

Więc kiedy pojawia się jakiś problem, postanawiają skorzystać z usług profesjonalnego informatyka, który jak nikt inny potrafi odnaleźć się w skomplikowanym świecie układów scalonych, płyt głównych, dysków, rozmaitych kart i programów.

Kiedy pojawia się usterka niemal natychmiast zadajemy sobie pytanie: jak naprawić komputer? Co zrobić, żeby jak najszybciej odzyskał sprawność? Jak wybrać serwis komputerowy, któremu będziemy mogli zaufać? Przecież komputer służy do przechowywania ważnych dla nas danych – dokumentów czy zdjęć. Ich strata (czy wyciek do Internetu) mogłyby być wyjątkowo bolesne. Jeśli nie mamy dostępu do znajomego informatyka, problem jak naprawić komputer, staje się naprawdę palący.

Jeśli mamy komputer określonej marki (dotyczy to zwłaszcza komputerów przenośnych) warto się zastanowić, czy nie skorzystać z serwisu dedykowanego danej marce. Taki serwis zazwyczaj na miejscu posiada zamienne części komputerowe kompatybilne ze sprzętem danej marki. Ponadto pracownicy takiego serwisu mają dobrze opanowaną podstawową problematykę funkcjonowania komputera danej marki – po prostu wiedzą, co zazwyczaj się w nim psuje, więc dotarcie do sedna problemu nie powinno zajmować im dużo czasu.

A jak wybrać serwis komputerowy, kiedy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami tzw. składaka? Tutaj warto posłużyć się opiniami innych użytkowników komputerów. Na pewno wśród naszych znajomych znajdzie się ktoś, kto wcześniej korzystał z usług jakiegoś serwisu i będzie potrafił nam doradzić lub odradzić któreś miejsce. Do dyspozycji mamy też rozmaite fora internetowe. Warto również rozejrzeć się po najbliżej okolicy – na pewno w pobliżu naszego domu odnajdzie się serwis, który naprawi nam komputer. Jednym z czynników decydujących o tym, czy wybierzemy dany serwis jest kompetencja jego pracowników – dobrze jest oddawać komputer do serwisu, w którym pracują dyplomowani informatycy. W serwisie powinny być również dostępne od ręki części komputerowe – szybki dostęp do części pozwala bowiem skrócić czas oczekiwania na naprawę.

Los bywa złośliwy wobec nas, a komputer potrafi się zepsuć w najmniej oczekiwanym i jeszcze mniej odpowiednim momencie – np. kiedy musimy szybko wykonać jakieś zadanie czy przesłać dane znajdujące się na dysku, który właśnie odmówił posłuszeństwa. W takich przypadkach nie ma sensu zwlekać i należy dzwonić po pogotowie komputerowe. Jego pracownicy niemal od ręki, w trybie natychmiastowym przywrócą sprawność naszego urządzenia. Co więcej – eksperci z pogotowia komputerowego wykonają usługę w naszym domu, co pozwoli nam zaoszczędzić czas, który stracilibyśmy szukając i zawożąc komputer do serwisu.

Przeciętny użytkownik ma nie tylko problemy z tym, jak naprawić komputer, ale też jak wyczyścić komputer z niepotrzebnych plików zalegających na dysku. Tu również przyda się pomoc profesjonalnego informatyka, który usunie zbędne dane. Czyszczenie komputera ma nie tylko wymiar wirtualny, ale też czysto fizyczny – związany z powstawaniem zabrudzeń w toku użytkowania urządzenia. Jeśli nie wiemy, jak wyczyścić komputer – monitor, klawiaturę i części znajdujące się wewnątrz i na zewnątrz obudowy, z pomocą przyjdzie profesjonalista, który za niewielką opłatą usunie zabrudzenia takie, jak np. okruszki pod klawiszami czy kurz osadzający się na płycie głównej i podłączonych do niej urządzeniach.

kino domowe

Jak wybrać kino domowe?

Kto z nas nie lubi spędzać wieczorów przy ciekawym filmie i w miłym towarzystwie? Większość odpowie pewnie, że nie zna takich osób. Niemal każdy, przynajmniej od czasu do czasu, uwielbia oderwać się od otaczającej go rzeczywistości i daje się wciągnąć do świata filmowej fikcji.

Do tej pory, aby móc w pełni oddać się filmowej rozrywce, trzeba było udać się do kina. Jednak dzięki nowoczesnej technologii możemy sami sobie stworzyć w domu mały kinowy raj. Wystarczy tylko trochę pieniędzy i niewiele więcej wiedzy.

Pamiętajmy, że na zestaw kina domowego składają się: wzmacniacz, głośniki, odtwarzacz oraz urządzenie służące do wyświetlania filmów (telewizor lub projektor). Zastanawiając się, jakie kino domowe kupić, przemyślmy dokładnie, czy chcemy sami je skomponować z kilku elementów czy też wolimy gotowy zestaw oferowany przez producenta. Większość znawców tematyki powie nam, że lepiej samemu skomponować – co prawda na dobór elementów trzeba poświęcić trochę czasu, ale efekty jakie osiągniemy, na pewno nam tę stratę zrekompensują z nawiązką. Nasz mały poradnik podpowie, jak wybrać kino domowe, które pozwoli nam rozkoszować się przestrzennymi i realistycznymi dźwiękami.

O tym, jakie kino domowe kupić, powinna decydować przede wszystkim nasza wrażliwość na jakość dźwięku – to ona nam podpowie, jaki amplituner i jakie kolumny powinniśmy kupić. Jeśli jednak nie bardzo ufamy naszemu słuchowi, warto podeprzeć się parametrami technicznymi sprzętu. Jaki amplituner wybrać? Po pierwsze jak najbardziej nowoczesny, a więc obsługujący następujące standardy cyfrowego zapisu dźwięku wielokanałowego: Dolby Pro Logic IIx, Dolby TrueHD oraz DTS-HD Master Audio. Po drugie: pamiętajmy, że sprzęty elektroniczne szybko się starzeją, a więc nie kupujmy amplitunera zintegrowanego z odtwarzaczem DVD – ewentualna wymiana odtwarzacza stworzy nam sporo problemów. Dlatego zastanawiając się, jak wybrać kino domowe, kierujmy się zasadą, iż lepiej inwestować w bardziej uniwersalne i samodzielne urządzenia.

Nic nam po dobrym amplitunerze, jeśli nie dobierzemy odpowiednich głośników. Pamiętajmy, że kanały w amplitunerze mają określoną moc i teraz uwaga (!): najlepsze brzmienie dźwięku otrzymamy wtedy, gdy moc głośników będzie co najmniej równa mocy kanałów amplitunera, z którymi mają one pracować. Mniejsza moc oznacza gorszą jakość dźwięku. Kolejną kwestią decydującą o tym, jakie kolumny kupić, jest ich budowa – a raczej materiał, z jakiego zostały wykonane. Kolumny wykonane z drewna będą dawały znacznie lepsze brzmienie niż ich plastikowe odpowiedniki. Zastanawiając się, jakie głośniki wybrać, rozważmy wielkość pomieszczenia, w którym będą one umieszczone. W mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się standardowe zestawy kolumn (subwoofer + pięć głośników), w większych warto umieścić więcej kolumn – dla uzyskania jeszcze bardziej realistycznego efektu. Warto wygospodarować miejsce na kolumny stojące – głośniki wiszące nie dają bowiem najlepszej jakości dźwięku.

Na decyzję o tym, jakie kino domowe kupić ma wreszcie nasz osobisty gust i zmysł estetyczny – nawet najlepszy amplituner czy kolumny mogą nam się nie podobać wizualnie. Dlatego też nie warto przy wyborze kina domowego kierować się tylko opiniami ekspertów i audiofilów – pamiętajmy, że kupione przez nas kino domowe będzie stanowiło integralną część pomieszczenia, w którym będziemy często przebywać – jego design musi nam się podobać.

kamera

Jaką kamerę cyfrową kupić?

W naszym życiu istnieje wiele momentów, które chcielibyśmy utrwalić, aby móc do nich powracać w dowolnym momencie. Ludzka pamięć jest zawodna i po jakimś czasie nie pamiętamy szczegółów tworzących całość wydarzenia – zwłaszcza obrazów i dźwięków.

Dlatego coraz więcej osób decyduje się na uwiecznianie takich istotnych chwil za pomocą kamery.

Wybór kamery nie jest sprawą prostą. Producenci oferują wiele urządzeń o rozmaitych parametrach, nie wspominając już o cenach. Jak najbardziej uprościć kupno kamery, abyśmy mogli nie tylko wracać do miłych wydarzeń z życia, ale też czerpać przyjemność z samego nagrywania?

Oczywiście najbardziej popularnym typem kamer amatorskich jest kamera cyfrowa – pozwalająca zapisać obrazy i dźwięki w wysokiej jakości i odtwarzać je na wielu nośnikach, z którymi urządzenie jest kompatybilne. Kamera cyfrowa ma też jedną niekwestionowaną zaletę jest mała i lekka – korzystanie z niej nie wymaga użycia siły, ponadto jej obsługa jest zazwyczaj prosta i intuicyjna.

Coraz częściej kupowanym rodzajem kamery cyfrowej jest kamera HD pozwalająca uzyskać obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości. Kamera HD wydobędzie każdy szczegół obrazu oraz wiernie odda jego barwy.

Jaką kamerę kupić, aby nie pozbyć się oszczędności z kilku lat, a jednocześnie móc cieszyć się wysoką jakością obrazu i dźwięku? Przede wszystkim zdecydować się na kupno amatorskiej kamery HD o matrycy 2 mln pikseli (nie więcej). Co prawda producenci prześcigają się w podawaniu liczby pikseli większej niż 2 mln, ale fakt jest taki, że do uzyskania obrazu w jakości hd wystarczą 2 mln – nie dajmy się więc nabrać na marketingowe sztuczki służące wyciągnięciu z naszego portfela dodatkowej kwoty. Oczywiście mechanizm ten działa także w drugą stronę – jeśli producent podaje wartość niższą niż 2 mln pikseli przy deklarowanej rozdzielczości hd (co ma, rzecz jasna, odbicie w niższej cenie), nie ufajmy mu – obraz uzyskany z takiej kamery nigdy nie będzie wyświetlany w full HD.

Kolejnymi kwestiami, jakie należy rozważyć dokonując wyboru kamery, są czułość matrycy oraz ogniskowa i jasność obiektywu. Dla wszystkich trzech parametrów przyjmujemy, że im niższa ich wartość, tym lepsza jakość obrazu i ułatwione nagrywanie nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Oczywiście za wyśrubowane parametry przyjdzie nam zapłacić więcej.

Wpływ na to, jaką kamerę kupić, powinien mieć również rodzaj nośnika, na którym kamera zapisuje nagrania. Najwygodniej jest, kiedy kamera ma wbudowany twardy dysk HDD i na nim gromadzi wszystkie klipy. Zazwyczaj dyski mają dużą pojemność, więc nie musimy się obawiać, że zabraknie miejsca i trzeba będzie coś skasować – ponadto kamery takie są kompatybilne z większością komputerów – można więc szybko i sprawnie zgrać film na dysk komputera i zwolnić miejsce na dysku należącym do kamery. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – nie trzeba pamiętać o noszeniu ze sobą kart pamięci lub płyt. Dobrym rozwiązaniem są również malutkie i lekkie karty pamięci flash, które można wszędzie ze sobą zabrać i samodzielnie podłączać do innych urządzeń bez konieczności włączania kamery.

Wreszcie ostatnią kwestią, którą należy rozważyć decydując o tym, jaką kamerę kupić, są zaprogramowane funkcje i wyposażenie kamery. Wiele kamer stwarza możliwość edycji nagrań, dodawania efektów specjalnych czy wykonywania zdjęć. Jednak im więcej dodatkowych funkcji, tym cena kamery wyższa. Warto jednak przeznaczyć na kupno kamery wyższą kwotę, ponieważ smutna prawda jest taka, że najtańszy sprzęt na pewno nie dostarczy nam 100% satysfakcji z filmowania i późniejszego oglądania nagranych przez nas dzieł.

drukarka

Jaką wybrać drukarkę?

Pomimo iż coraz więcej dokumentów możemy przechowywać w komputerze lub gromadzić na rozmaitych serwerach, wydruk na papierze jest nadal popularny i często potrzebny, choćby do załatwiania różnych formalności. Dlatego też wygodnie jest mieć w domu drukarkę pozwalającą na tworzenie kopii dokumentów na papierze, w dowolnym momencie, kiedy zaistnieje potrzeba posiadania takowej.

Nie jest łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką drukarkę kupić. Na rynku istnieje bowiem wiele rodzajów sprzętu drukującego, a każdy z nich prezentuje pewne wady i zalety. Dlatego zanim zdecydujemy, jaką drukarkę wybrać i jaka drukarka do domu będzie najbardziej odpowiednia, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi typami urządzeń.

Drukarki laserowe wtapiają proszek (toner) w papier. Te wysokiej jakości (i droższe) zapewnią nam doskonałą precyzję wydruku grafiki i tekstu. Gorzej ze zdjęciami – wydrukowane za pomocą drukarki laserowej nie mają głębi i są matowe. Dlatego o tym, jaka drukarka laserowa zagości w naszym domu, powinien zdecydować preferowany przez nas rodzaj wydruków. Jeśli drukujemy dużo tekstu, dokumentów itp. drukarki laserowe wyposażone w lasery monochromatyczne znacznie obniżają koszt wydruku jednej strony – zwłaszcza w stosunku do kosztów wydruku tekstu na drukarce atramentowej. Zanim dokonamy aktu kupna, należy dokładnie przemyśleć profil i częstotliwość korzystania z urządzenia, co pozwoli nam zadecydować, jaka drukarka laserowa będzie dla nas najlepsza.

Drugim podstawowym typem urządzeń drukujących jest drukarka atramentowa. Jest to bardzo uniwersalne urządzenie – zarówno drukowany przez nią tekst, jak i zdjęcia są dobrej jakości. O tym, jaka drukarka atramentowa stanie na naszym biurku powinny zdecydować szacowane późniejsze koszty jej eksploatacji – w szczególności zaś koszt wkładów z atramentem.

Zastanawiając się, jaką drukarkę kupić, trzeba wziąć pod uwagę częstotliwość używania. Jeśli z drukarki korzystamy rzadziej niż raz na tydzień, warto rozważyć kupno drukarki laserowej – bowiem w przypadku rzadkiego korzystania z drukarki atramentowej może się zdarzyć, że atrament po prostu wyschnie i trzeba będzie kupić nowy wkład.

Rozważając, jaką drukarkę wybrać należy też wziąć pod uwagę możliwość kupna urządzenia wielofunkcyjnego, z wbudowanym skanerem, który jest przydatny zwłaszcza dla archiwizacji dokumentów. Można tworzyć kopie dokumentów i przechowywać je w komputerze oszczędzając przy tym domową przestrzeń.

Zanim zdecydujemy, jaką drukarkę kupić, powinniśmy więc szczegółowo porównać oferty producentów. Same w sobie urządzenia nie są drogie, natomiast drogi może okazać się koszt ich późniejszego użytkowania – zwłaszcza uzupełniania pojemników z atramentem lub tonerem. Dlatego upewnijmy się, że będzie nas później stać na korzystanie z zakupionego przez nas sprzętu.

Szczególnie w przypadku, kiedy drukujemy dużo i często warto zastanowić się, czy nie lepiej zainwestować w urządzenie droższe w momencie kupna, ale tańsze i bardziej oszczędne w eksploatacji.

odkurzacz

Odpowiedni zakup odkurzacza

Trudno sobie wyobrazić domowe porządki bez odkurzacza. To w końcu jeden z największych sprzymierzeńców czystego i schludnego domu. Aby mógł dobrze wykonywać swoje zadanie, powinien być dobrze dobrany, zarówno do naszych potrzeb, jak i wielkości naszego domu.

Dlatego zanim zdecydujemy, jaki odkurzacz kupić, powinniśmy ustalić, jakie jego funkcje będą nam najbardziej przydatne. W doborze właściwego odkurzacza pomoże nasz mały poradnik, który przygotowaliśmy z myślą o wszystkich tych, którym włos się jeży na głowie, kiedy myślą o niezliczonej ilości ofert producentów zachwalających swoje odkurzacze.

Producenci (na całe nasze szczęście) prześcigają się w konstruowaniu takich odkurzaczy, które ułatwią nam sprzątanie, jak tylko jest to możliwe, a nawet wytwarzają odkurzacze bezprzewodowe, dzięki którym w ogóle nie musimy tracić czasu na sprzątanie domowych podłóg. Producenci dbają o nasze zdrowie – odkurzacze wodne czy odkurzacze z filtrem HEPA są niezbędne w każdym domu, w którym mieszka alergik – dobrze filtrują bakterie, grzyby i roztocza, a także minimalizują ryzyko dostania się kurzu z odkurzacza z powrotem do powietrza. Odkurzacze wodne pełnią również dodatkową funkcję – jonizują ujemnie powietrze i pomagają zachować jego właściwą wilgotność.

Wielu użytkowników odkurzaczy drażnią kable i konieczność ciągłego przełączania się pomiędzy gniazdkami – to właśnie dla nich stworzone są odkurzacze bezprzewodowe oraz odkurzacze centralne posiadające wyjścia w tylu pomieszczeniach, w ilu nam się zamarzy. Odkurzacze centralne są zwłaszcza przydatne w dużych domach – nie wymagają kłopotliwego przenoszenia urządzenia po całej powierzchni.

O tym, jaki odkurzacz wybrać często decyduje hałas, jaki urządzenie produkuje. Coraz większą popularnością cieszą się ciche odkurzacze. Są one zwłaszcza przydatne, kiedy w domu są małe dzieci – ciche odkurzacze pozwalają bowiem wykorzystać czas drzemki dziecka na sprzątnięcie podłóg. Odkurzacze ciche mają jeszcze jedną zaletę – pozwalają na sprzątanie niemal o dowolnej porze dnia i nocy bez ryzyka, że rozdrażnieni sąsiedzi wezwą do nas policję za zakłócanie ich spokoju.

Jednym z parametrów, jakimi powinniśmy się kierować podczas podejmowania decyzji, jaki odkurzacz kupić, jest jego moc ssania – im wyższa, tym lepiej dla nas – zwłaszcza w pomieszczeniach, które łatwo ulegają zabrudzeniu sierścią, piaskiem czy pyłem.

Kolejnym z czynników decydujących o tym, jaki odkurzacz wybrać powinien być rodzaj powierzchni, którą będziemy z jego pomocą sprzątać. Jeśli mamy podłogi ozdobione dywanami, warto rozważyć kupno odkurzacza wyposażonego w turboszczotkę. Zarówno odkurzacze ciche, jak i supernowoczesne odkurzacze bezprzewodowe mają ją zazwyczaj w zestawie.

Jaki odkurzacz kupić? Jak najbardziej nowoczesny, o dużej, ale dającej się regulować mocy ssania, z kompletem szczotek ułatwiających dostanie się do najdalszych kątów, z antyalergicznym filtrem oraz jak najbardziej cichy, aby od odkurzania nie pękała nam głowa.

laptop

Najlepszy laptop dla Ciebie

Życie we współczesnym świecie wymaga od wielu z nas niemal ciągłego przemieszczania się. Zwłaszcza praca zawodowa wymaga od nas mobilności i gotowości do działania niemal w każdym miejscu. Dlatego coraz więcej firm (i osób prywatnych) decyduje się na kupno komputera przenośnego.

Lista zalet posiadania laptopa jest bardzo długa – podstawowa to oczywiście możliwość korzystania z komputera w każdym miejscu i o dowolnej porze. Ponadto laptopy nie odbiegają w tej chwili parametrami od ich stacjonarnych odpowiedników. Dlatego też kupno notebooka coraz częściej jawi się jako nader skomplikowana sprawa.

Na pytanie, jak wybrać laptopa, odpowiedź brzmi: w zależności od tego, do czego chcemy go używać. Istotną kwestią jest tutaj procesor. Im większa częstotliwość procesora – tym lepiej dla nas, ponieważ to między innymi od niej zależy szybkość wykonywania poleceń wydawanych przez nas komputerowi.

Jeśli potrzebujemy komputera głównie do użytku domowego o tym, jaki kupić laptop powinien decydować nie tylko procesor, ale także wbudowany typ karty graficznej i muzycznej. Domowy notebook służy nam zazwyczaj do oglądania filmów, zdjęć, odtwarzania muzyki i przeglądania stron internetowych, czyli do rozrywki. Dlatego ważne jest, aby miał jak najdłuższą przekątną ekranu, która pozwoli nam komfortowo oddawać się rozrywkom. Do obsługi dużego ekranu potrzebna jest więc dobra karta graficzna. Jeśli jesteśmy melomanami, przyda się również karta muzyczna, która przetworzy dźwięk nie gorzej niż profesjonalny sprzęt muzyczny.

Wadą laptopów o dużych przekątnych ekranu jest ich waga. Dla osób, które często przemieszczają się z komputerem jest to kluczowa kwestia. Dlatego dla wyjątkowo mobilnych o tym, jaki laptop wybrać, powinna decydować jego waga. Ciężki i duży laptop to znaczny dyskomfort dla noszącej go osoby.

Jednym z czynników, który należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji, jaki kupić laptop jest zainstalowane w nim oprogramowanie. Wygodnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących notebooka do działalności biznesowej będzie kupno urządzenia z już zainstalowanymi edytorami tekstu, arkuszami kalkulacyjnymi oraz programami do tworzenia prezentacji.

Bardzo często wpływ na decyzję, jaki laptop wybrać, ma jego marka. Za urządzenia znanych i szanowanych marek przyjdzie nam sporo zapłacić, a cena nie zawsze idzie w parze z najwyższymi standardami jakości. Dlatego o tym, jaki kupić laptop nie powinna decydować marka, ale stosunek ceny do podawanych przez producenta parametrów.

Jeśli nadal trudno nam się zdecydować na konkretnego notebooka, w podjęciu decyzji, jak wybrać laptopa pomocne mogą się okazać portale z testami porównawczymi laptopów. Mają tę zaletę, że zamieszczają ranking urządzeń wraz z cenami i opiniami ich użytkowników – cennymi zwłaszcza dla laików gubiących się w gąszczu nowych propozycji.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu