zmiany-skorne
3 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zmiany skórne. Jak je leczyć?
5 (100%) / 1 głosów

Zmiany skórne. Jak je leczyć?

Zmiany skórne są często bardzo poważnym problemem zdrowotnym. Dość powiedzieć, że nowotwory skóry to aż 10 proc. wszystkich wykrywanych nowotworów złośliwych, dlatego też wczesne zgłoszenie się do lekarza w celu zdiagnozowania obecnych na naszym ciele zmian jest tak bardzo ważne. Bardzo często może nam bowiem uratować życie. Jak wygląda postępowanie w przypadku zmian skórnych?

Diagnostyka zmian skórnych

Wdrożenie skutecznego leczenia zmian skórnych jest możliwe tylko wówczas, jeżeli zostanie ono poprzedzone odpowiednią diagnostyką.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, dermatolog z Przychodni Lekarskiej Mekmed w Katowicach: Głównym celem przeprowadzanych na tym etapie badań jest określenie, czy zauważone zmiany mają charakter łagodny czy złośliwy. W tym miejscu warto bowiem podkreślić, że nie wszystkie zmiany skórne są oznaką nowotworu. Można to jednak sprawdzić wyłącznie poddając się badaniom. W tym celu dermatolog wykonuje najpierw badanie makroskopowe (czyli wzrokowe), które pozwala mu wstępnie określić, czy powstała zmiana skórna jest łojotokowa czy wirusowa. Po dokładnym obejrzeniu zmiany skórnej wykonuje się także badanie palpacyjne, w określonych sytuacjach wycina się także próbkę zmiany skórnej potrzebną do wykonania dalszych badań histologicznych oraz wykonuje się dermatoskopię.

Wspomniana dermatoskopia to badanie wykonywane przy użyciu dermatoskopu, czyli urządzenia optycznego pozwalającego na oglądanie dziesięciokrotnie powiększonego obszaru z oświetleniem bocznym. Przed jego wykonaniem badany obszar pokrywa się specjalnym olejkiem, który redukuje odbijanie światła.

Leczenie zmian skórnych

W zależności od wyników badań oraz od charakteru zaobserwowanych zmian skórnych podejmuje się decyzję o wykonaniu zabiegu chirurgicznego lub o dalszej obserwacji zmian. Ten drugi przypadek dotyczy przede wszystkim bardzo dużej liczby zmian skórnych, przy których trudno jest od razu podjęć decyzję o konieczności ich usunięcia. Lekarz dermatolog robi natomiast bardzo dokładne zdjęcia danego obszaru ciała i  porównuje je ze sobą co mniej więcej pół roku. Dzięki temu jest w stanie wychwycić moment, w którym zaobserwowane zmiany staną się realnym zagrożeniem dla zdrowia pacjenta.

Laserowe lub chirurgiczne usunięcie zmiany skórnej wykonuje się w sytuacjach, gdy lekarz nie ma już żadnych wątpliwości co do charakteru zaobserwowanej zmiany. Sam zabieg zazwyczaj jest bardzo prosty i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Badanie przy użyciu dermatoskopu pozwala lekarzowi na precyzyjne określenie granic problematycznej zmiany skórnej oraz przyjęcie bezpiecznego marginesu cięcia, który daje pewność jej całkowitego usunięcia.

Im szybciej, tym lepiej

Ze względu na duże zagrożenie, jakie niosą ze sobą niezdiagnozowane zmiany skórne, musimy pamiętać o tym, żeby w przypadku pojawienia się niepokojących zmian od razu zgłosić się do lekarza. Jeżeli zauważysz więc na swojej skórze znamię, które ma niesymetryczne kształty, stale zmienia swój kształt i rozmiar lub krwawi, to nie zwlekaj, tylko od razu zapisz się na wizytę do dermatologa.