dziecko-u-okulisty
11 czerwca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Z dzieckiem u optyka. Jak dobrać okulary dla malucha?
5 (100%) / 1 głosów

Z dzieckiem u optyka. Jak dobrać okulary dla malucha?

Jeżeli zauważymy u naszego dziecka niepokojące objawy, takie jak między innymi pocieranie oczu, siadanie zbyt blisko telewizora, nadwrażliwość na światło, gorsze wyniki w nauce, częste zmęczenie, niechęć do kolorowania czy układania puzzli – jest to sygnałem, że maluch może mieć problemy ze wzrokiem. Wtedy niezbędne staje się dobranie odpowiednich dla niego okularów – jak to zrobić i na co zwrócić szczególną uwagę?

Lekkie, wygodne i wytrzymałe

Dzieci zazwyczaj są bardzo aktywne – uwielbiają biegać, skakać, czy grać w piłkę. Dlatego idealne okulary muszą spełniać kilka wymagań: być trwałe, odporne na zarysowania i uderzenia, a jednocześnie lekkie i zapewniające duży komfort użytkowania, dzięki czemu nie będą przeszkadzać dzieciom w codziennej zabawie. Z tego powodu bardzo istotny jest wybór szkieł plastikowych lub wykonanych z poliwęglanu, gdyż są one nie tylko lekkie i wygodne, ale także bezpieczne, w przeciwieństwie do szkieł szklanych, które mogą stanowić realne zagrożenie w przypadku rozbicia. Ważne jest także, aby soczewki posiadały filtr UV, który uchroni oczy malucha przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, oraz powłokę antyrefleksyjną, jeżeli nasze dziecko często spędza czas przed telewizorem lub komputerem – stanowi ona dodatkową ochronę i sprawia, że oczy nie są zmęczone. Musimy również wybrać odpowiednie oprawki. Największą wygodę i wytrzymałość gwarantują te najbardziej elastyczne – gumowe lub z tworzywa sztucznego. Warto również zainteresować się okularami, które mają specjalnie wygięte zauszniki, dzięki czemu nie zsuną się podczas zabawy, a dziecko nie będzie ich zdejmować.

Dopasowanie

Okulary nie mogą zsuwać się z nosa, uciskać ani powodować żadnego dyskomfortu. Pamiętajmy, że szkła muszą znajdować się na wysokości oczu, aby nie ograniczać pola widzenia. Źle dobrane i zsuwające się oprawki mogą powodować podrażnienie delikatnej skóry na nosie lub za uszami.

Zwróćmy uwagę na fakt, że wiele osób i przedmiotów znajduje się powyżej zasięgu wzroku dziecka, a to powoduje zerkanie ponad oprawkami. Aby tego uniknąć, zadbajmy o odpowiednią wielkość szkieł – radzi ekspert z salonu optycznego Ewa Głuch.

Opinia dziecka

Bardzo ważne jest, aby dziecko chętnie nosiło okulary, dlatego powinniśmy dać mu możliwość wyboru i zdać się na jego gust. Oprawki w ulubionym kolorze lub z motywem lubianej postaci z bajki z pewnością staną się atrakcją dla malucha. Możemy zadbać również o zakup ciekawych gadżetów związanych z okularami – barwnego etui w oryginalnym kształcie czy wzorzystej ściereczki do czyszczenia, co będzie stanowiło frajdę dla dziecka, a także zachęci je do dbania o szkła.

Rady specjalisty

Wybór odpowiednich okularów dla dziecka może być ogromnym wyzwaniem, ze względu na mnogość dostępnych modeli, dlatego warto skorzystać z opinii specjalisty. Wizyta w salonie optycznym pomoże nam w podjęciu właściwej decyzji. Sprzedawca z pewnością doradzi nam, jakie okulary najlepiej spełnią nasze oczekiwania.