wczasy-zdrowotne
30 listopada 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Wczasy zdrowotne. Jak powinny przebiegać?
5 (100%) / 1 głosów

Wczasy zdrowotne. Jak powinny przebiegać?

Polski rynek oferuje nam bardzo szeroką ofertę różnego rodzaju miejsc wypoczynku połączonego z szeroko rozumianym relaksem i poprawianiem stanu zdrowia. W ofercie znajdziemy wszelkie ośrodki SPA, sanatoria i miejsca, gdzie możemy skorzystać z pobytów urozmaiconych ćwiczeniami, dietami i programami wspomagania zdrowia. Wybór jest tak szeroki, że trudno zdecydować, w których dostaniemy rzetelną pomoc i towarzyszyć nam będą doświadczeni eksperci.

Jest kilka wspólnych cech rekomendowanych wyjazdów zdrowotnych:

Początkowa konsultacja i zalecenia

Każdy organizm jest inny, ma inne schorzenia czy indywidualne potrzeby. Stąd niezbędna będzie konsultacja przed rozpoczęciem wypoczynku i określenie wspólnie ze specjalistą, jaki cel chcielibyśmy osiągnąć. Aby wykorzystać jak najlepiej czas, powinniśmy otrzymać dopasowane do nas zalecenia dietetyczne, program ćwiczeń czy zabiegów rehabilitacyjnych. Tutaj mogą też się przydać wyniki badań, jakie posiadamy. Są ośrodki, w których cała niezbędna diagnostyka wykonywana jest na miejscu.

Dieta

Bardzo duża część tego rodzaju wyjazdów to są wszelkiego rodzaju wczasy odchudzające. Proponują nam odżywianie oparte na wyliczonej wartości kalorycznej czy eliminacji pewnych produktów. Najczęściej otrzymamy 5 gotowych i zbilansowanych posiłków o wyznaczonych porach, aby uregulować i podkręcić nasz metabolizm. Ciekawą wariacją na ten temat są również tzw. diety detoksykacyjne. Opierają się na eliminacji wielu obciążających produktów z pożywienia. Często są to oczyszczające posty warzywne. Mogą się też opierać na podawaniu jakiegoś produktu o dobroczynnym działaniu, jak na przykład detoks aloesowy oferowany przez Centrum Holistycznej Odnowy Siódmy Las.

Program ćwiczeń

Nie ma zdrowia bez aktywności fizycznej. Jest równie ważna jak odpowiednio dobrana dieta. Niektóre tego typu pobyty są ukierunkowane na specyficzny rodzaj aktywności. Bardzo popularne są np. różnego rodzaju wczasy z jogą, ale zdarzają się też turnusy taneczne, z fitnessem, ćwiczeniami w basenie, wyprawami górskimi. Nawet jeśli sport nie jest odgórnie umieszczony w planie dnia naszego pobytu, warto samemu zaplanować czas na spacery, pływanie, wycieczki rowerowe czy niezbyt obciążające ćwiczenia.

Oferta dodatkowa

Tutaj w zależności od ośrodka mogą się znaleźć różnego rodzaju zabiegi relaksacyjne czy lecznicze: masaże, sauny, baseny i tym podobne. W wielu miejscach będziemy mogli wziąć udział w warsztatach czy wykładach na temat zdrowego stylu życia. Niektóre pobyty zapewniają kontakt z ekspertami różnych dziedzin: dietetykami, fizjoterapeutami czy psychologami.

Warto rozważyć opcję takiego wyjazdu przynajmniej raz w roku. Zostaniemy objęci fachową opieką. Eksperci zatroszczą się o to, co jemy. Będziemy mogli się skupić tylko na sobie i relaksie. A organizm na pewno odwdzięczy się nam sprawniejszym funkcjonowaniem przez kolejny rok.