badanie-nosa
9 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

W jakim celu wykonuje się badanie ruchomości rzęsek w nosie
5 (100%) / 2 głosów

W jakim celu wykonuje się badanie ruchomości rzęsek w nosie

Ludzki organizm jest zbudowany perfekcyjnie. I nie ma w tym ani trochę przesady. Nie chodzi oczywiście o to, że ma perfekcyjny wygląd, a o to, że każdy element organizmu ma wpływ na wszystkie pozostałe oraz na ogólne zdrowie. Dysfunkcja lub choroba jednego z nich, nawet tak małego jak rzęski w nosie, może być powodem uciążliwych komplikacji.

Schorzenia rzęsek

Dyskineza rzęsek, czyli mówiąc prościej zespół nieruchomych rzęsek, nie jest tylko tym, na co wskazywałaby nazwa. Jest to upośledzenie dróg oddechowych górnych i dolnych, a konkretnie – upośledzenie funkcji nabłonka dróg oddechowych. Dyskineza rzęsek może być pierwotna, czyli uwarunkowana genetycznie, i wtórna, czyli powstała w wyniku zapalenia. Najbardziej widocznym skutkiem jest niemożność prawidłowego usuwania śluzu z dróg oddechowych. Choć wiecznie zapchany i cieknący nos może wydawać się uciążliwy, to jest to dopiero początek objawów – innymi są np. nawracające zapalenia oskrzeli i zatok, zapalenia ucha czy polipy nosa. Często przy tej chorobie spotyka się też nieprawidłową budowę przegrody nosowej. Wszystko to wynika z nieprawidłowej budowy rzęsek nosowych, przez co nie mogą poprawnie funkcjonować. Jednak skutki tej dysfunkcji mają o wiele szerszy zakres, niż tylko ten dotyczący nosa – ten sam gen odpowiedzialny jest też za pracę witek plemników i rzęsek pokrywających nabłonek jajowodów, w związku z czym może prowadzić do niepłodności.

Jak wygląda badanie

Jeżeli zachodzi podejrzenie dyskinezy rzęsek, trzeba przeprowadzić odpowiednie badanie. Polega ono na sprawdzeniu efektywności oczyszczania śluzowo-rzęskowego. Jednak przed przystąpieniem do badania należy wykluczyć inne choroby, które mogą powodować takie objawy, czyli mukowiscydozę, alergię, przewlekłe lub nawracające zakażenia układu oddechowego czy też różne zaburzenia immunologiczne. Gdy faktycznie rzęski się nie ruszają i mamy do czynienia z dyskinezą, to w połowie przypadków wykrywa się też tzw. zespół Kartagenera, który polega na przewlekłym zapaleniu zatok, odwróceniem trzewi i rozstrzeniem oskrzeli. Oprócz badań genetycznych wykorzystuje się też badanie rzęsek w mikroskopie elektronowym, które wykonuje się u pulmonologa. Warto przyjść na badanie do wyspecjalizowanych przychodni, takich jak np. Alergo Med.