22 listopada 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

USG przezpochwowe – kiedy i w jakim celu się wykonuje?
5 (100%) / 1 głosów

USG przezpochwowe – kiedy i w jakim celu się wykonuje?

USG przezpochwowe jest badaniem szybkim, tanim, bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym, a przy tym niesie ze sobą nieocenioną wartość z punktu widzenia diagnostyki problemów ginekologicznych. Pozwala uzyskać znacznie bardziej precyzyjny obraz wewnętrznych narządów rodnych, niż jest to możliwe w przypadku tradycyjnego USG przez powłoki brzuszne. Jakie są wskazania do przeprowadzenia tego właśnie badania?

Ideałem byłoby wykonywanie go podczas każdej wizyty kontrolnej u ginekologa. Nie każdy gabinet dysponuje jednak niezbędną aparaturą, dlatego warto poprosić lekarza o skierowanie na USG przezpochwowe przynajmniej raz na rok lub dwa lata. Dzięki badaniu ocenić można prawidłowość budowy i funkcji jajników oraz macicy, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości w postaci guzów, torbieli czy zgrubień endometrium. Warto w tym miejscu nadmienić, że USG przezpochwowe to praktycznie jedyny sposób rozpoznania raka jajnika, gdy nie daje on żadnych innych objawów i jednocześnie jest wyleczalny.

Nie tylko profilaktyka

Zleca się je także w celu zdiagnozowania schorzeń wywołujących symptomy takie jak krwawienia w środku cyklu, bóle podbrzusza czy zaburzenia miesiączkowania (w tym zanik krwawień, a także wręcz przeciwnie – krwawienia wyjątkowo bolesne i obfite). Badanie wykonuje się ponadto przy podejrzeniu m.in. mięśniaków, torbieli oraz zespołu policystycznych jajników.

USG przezpochwowe jest również kluczowym elementem diagnostyki niepłodności – dodaje przedstawiciel Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich „Sofimed”.

Inne zastosowania

Dzięki badaniu dokładnie wskazać można termin nadchodzącej owulacji, co jest bardzo ważną informacją dla kobiet starających się o potomstwo, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi sztuczne zapłodnienie (wybranie odpowiedniego momentu do przeprowadzenia tej procedury istotnie zwiększa szanse jej powodzenia). USG wykorzystuje się także w celu zwiększenia kontroli i precyzji zabiegów takich jak biopsja lub pobranie komórki jajowej.

W ciąży

USG przezpochwowe jest też jednym z najważniejszych badań wykonywanych na wczesnym etapie ciąży (w drugim i trzecim trymestrze stosuje się już raczej USG przez powłoki brzuszne). Służy wówczas określeniu wieku ciążowego i sprawdzeniu, czy zarodek rozwija się prawidłowo. Umożliwia poza tym wykrycie ciąży mnogiej lub pozamacicznej oraz oszacowanie ryzyka poronienia czy wystąpienia wad u dziecka.