4 czerwca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

USG – na czym to polega?
5 (100%) / 1 głosów

USG – na czym to polega?

USG to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod diagnostycznych, stosowana między innymi w badaniach kobiet w ciąży oraz w rozpoznawaniu różnego rodzaju schorzeń i urazów. Mimo, że wykorzystywana tak często, technika ta dla wielu pacjentów stanowi zagadkę. Na czym ona polega i czy korzystanie z niej jest bezpieczne?

Czym jest USG?

USG to skrót od ultrasonografii, czyli technologii wykorzystującej niesłyszalne dla ludzkiego ucha fal akustycznych z zakresu ultradźwięków. Dzięki niej możliwe jest bezinwazyjne, bezbolesne dla pacjenta „zajrzenie” w głąb jego ciała w celu zbadania narządów wewnętrznych. Należy ono do badań obrazowych, tj. takich, które pozwalają zobaczyć narządy – przy jego pomocy bada się między innymi serce, wątrobę, nerki, jądra i jajniki, natomiast u kobiet ciężarnych USG pozwala stwierdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Badanie USG jest jednym z podstawowych badań, wykonywanym przed podjęciem decyzji o wykonaniu dalszych, bardziej szczegółowych badań bądź podjęciu leczenia.

Na czym polega USG?

Do przeprowadzenia badania wykorzystuje się urządzenie zwane ultrasonografem. Posiada ona specjalną głowicę z wbudowanym przetwornikiem ultradźwięków.

– Głowica ultrasonografu pełni dwie funkcje – wyjaśnia przedstawiciel gabinetu rehabilitacji Fizjomotusjedną z nich jest generowanie fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha i bez problemu przenikają ludzkie ciało. Fale akustyczne następnie odbijają się od narządów wewnętrznych i powracają do głowicy. Tutaj zaczyna się jej drugie zadanie, czyli odbieranie odbitych fal i przetwarzanie informacji o nich na sygnał cyfrowy, który następnie zostanie przetworzony na obraz wyświetlany na monitorze. Ponieważ każdy organ wewnętrzny nieco inaczej odbija fale, ultrasonograf jest w stanie wyłapać te różnice, a doświadczony operator urządzenia może w ten sposób z dość dużą precyzją określić stan narządów wewnętrznych bądź – w przypadku badań prenatalnych – stan rozwijającego się płodu. Przed rozpoczęciem badania głowicę oraz skórę pacjenta smaruje się specjalnym żelem, którego zadaniem jest zwiększenie przewodzenia fal akustycznych.

Czy badanie USG jest bezpieczne

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: zdecydowanie tak, bowiem jest bezbolesne, nie wymaga ingerencji w organizm pacjenta, nie wymaga rekonwalescencji. Z tego powodu może być wykonywane wielokrotnie nawet w niewielkich odstępach czasu. Istotne jest jednak, żeby wykonywała je osoba posiadając odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie – niefachowa ocena obrazu z ultrasonografu może bowiem prowadzić do postawienia błędnej diagnozy, co może dalej skutkować przyjęciem nieprawidłowego planu leczenia lub, co gorsza, całkowitego zarzucenia terapii.