sterylizacja-gabinetu-kosmetycznego
12 czerwca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Sterylizacja i dezynfekcja w Twoim gabinecie
5 (100%) / 2 głosów

Sterylizacja i dezynfekcja w Twoim gabinecie

Sterylizacja i dezynfekcja rąk, narzędzi i całych pomieszczeń to nieodzowny element pracy w placówkach świadczących usługi z zakresu medycyny czy też kosmetologii. Wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zakażenia, konieczne jest skuteczne usuwanie patogennych mikroorganizmów, by zachować higienę i uczynić środowisko pracy bezpiecznym dla zdrowia. Co warto wiedzieć o roli i metodach dezynfekcji oraz sterylizacji w gabinetach? 

Dezynfekcja i sterylizacja – co to znaczy?

Higiena to podstawa pracy w każdym gabinecie o charakterze medycznym oraz kosmetycznym. W takich miejscach, gdzie ze względu na bliski kontakt ze skórą istnieje ryzyko zakażenia, szczególnie istotne jest pozbycie się niebezpiecznych drobnoustrojów z narzędzi wielokrotnego użytku, powierzchni na stanowiskach pracy czy rąk i skóry. W tym właśnie celu stosuje się dezynfekcję i sterylizację. Na czym polegają te procesy?

Dezynfekcja takie postępowanie, w wyniku którego usunięte zostają mikroorganizmy w formie wegetatywnej i czasem też endospory, czyli przetrwalniki bakteryjne. – Tłumaczy specjalista reprezentujący sklep medyczny KupDoGabinetu.pl. – Z kolei w przypadku procesu sterylizacji, czyli wyjaławiania, zniszczeniu ulegają drobnoustroje zarówno w postaci wegetatywnej, przetrwalnikowej, jak i zarodnikowej. Warto przy tym zaznaczyć, że chodzi tu o odkażanie powierzchni roboczych i przedmiotów, np. narzędzi, w przeciwieństwie do antyseptyki, gdzie odkaża się skórę. Do dezynfekcji i sterylizacji wykorzystuje się różne środki i metody, w tym wysoką temperaturę, parę wodną, promieniowanie oraz substancje chemiczne, np. preparaty na bazie alkoholu etylowego, formaldehydu czy chloru, w zależności od rodzaju i ilości drobnoustrojów, a także warunków środowiska pracy, np. wilgotności i temperatury. Dzięki temu można wyeliminować ryzyko zakażenia chorobami zakaźnymi wywoływanymi przez bakterie, grzyby czy wirusy.

Dezynfekcja i sterylizacja w gabinetach – gdzie i jak?

Gdzie dokładnie korzysta się ze środków dezynfekujących i sterylizujących? Dezynfekcji bądź sterylizacji wymagają m. in. gabinety zajmujące się szeroko pojętą medycyną, stomatologią, weterynarią czy też kosmetyką. Środki, dzięki którym możliwa jest dezynfekcja i sterylizacja, stosuje się zatem nie tylko w gabinetach lekarskich czy szpitalach, ale także w salonach urody, studiach tatuażu, solariach, hospicjach czy zakładach fryzjerskich. Wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zakażenia, zachodzi potrzeba dezynfekcji i sterylizacji rąk oraz skóry, a także narzędzi wielokrotnego użytku i powierzchni użytkowych. Szczególnie istotna jest dezynfekcja oraz sterylizacja narzędzi wielorazowego użytku, takich jak nożyczki, pęsety czy pilniki, których użytkowanie pociąga za sobą ryzyko naruszenia ciągłości tkanek, czyli np. zadrapania skóry czy skaleczenia. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne środki i narzędzia, takie jak autoklaw ciśnieniowy. Ponadto w gabinetach dezynfekuje i sterylizuje się blaty robocze, podłogi, łóżka czy fotele. Wyróżniamy przy tym metodę powierzchniową dezynfekcji, gdzie – jak sama nazwa wskazuje – myjemy zewnętrzną warstwę przedmiotu, jak i metodę kąpieli polegającą na zanurzaniu i moczeniu przedmiotów w środku dezynfekującym. Warto przy tym zaznaczyć, że dezynfekcja i sterylizacja to procesy, które się uzupełniają. Aby skutecznie zapobiegać zakażeniom patogenami, przed sterylizacją powinno się w pierwszej kolejności dokładnie umyć i dokonać dezynfekcji danej powierzchni czy przedmiotu. Po sterylizacji i dezynfekcji chemicznymi środkami biobójczymi powierzchnie przepłukujemy wodą sterylną lub przegotowaną i dokładnie suszymy.

Środki i akcesoria do dezynfekcji i sterylizacji

W zależności od tego, jaką powierzchnię chcemy zdezynfekować lub wysterylizować, wykorzystuje się różne środki o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, które pozwolą wyeliminować zagrożenia mikrobiologiczne.  W tym celu stosuje się:

  • Dezynfekcja rąk i skóry – to przede wszystkim mydła i żele do dezynfekcji, a także kremy i emulsje. Preparaty te stosujemy zarówno przed, jak i po każdym zabiegu. Najczęściej wystarczy niewielka ilość środka, aby dobrze spełnił swoją rolę w dezynfekcji skóry. Przed dezynfekcją rąk dokładnie je myjemy i suszymy, natomiast środek dezynfekujący pozostawiamy do samoistnego wyschnięcia – nie wycieramy skóry po dezynfekcji.
  • Dezynfekcja powierzchni – do małych powierzchni stosuje się preparaty w sprayu, a także chusteczki dezynfekujące, natomiast przy większych powierzchniach sprawdzają się środki w formie tabletek, koncentratów oraz proszków do mycia. W zależności od preferencji co do sposobu i wygody użytkowania, na rynku możemy znaleźć wiele preparatów służących do mycia i dezynfekcji zarówno małych, jak i dużych powierzchni.
  • Dezynfekcja narzędzi – to środki w postaci koncentratów, a także preparaty w sprayu oraz specjalne chusteczki dezynfekujące. Narzędzia wielorazowego użytku muszą być bezwzględnie zdezynfekowane i wysterylizowane po obsłudze każdego klienta i pacjenta. Niewłaściwy proces dezynfekcji może przyczynić się do szerzenia groźnych chorób zakaźnych u ludzi, m. in. żółtaczki, opryszczki czy wirusa HIV.

Ważną rolę w dezynfekowaniu i sterylizowaniu odgrywają nie tylko same środki przeciwdrobnoustrojowe, ale też narzędzia i akcesoria do dezynfekcji i sterylizacji, takie jak dozowniki czy wanienki do dezynfekcji, a także papier, rękawy i torebki do sterylizacji. Odpowiednio dobrana metoda dezynfekcji i sterylizacji to gwarancja higienicznych i sterylnych, a więc bezpiecznych warunków pracy w gabinecie.