cwiczenia-kregoslup
19 października 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rola wykonywania ćwiczeń w metodzie McKenziego
5 (100%) / 1 głosów

Rola wykonywania ćwiczeń w metodzie McKenziego

Metoda McKenziego jest powszechnie uważana za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia bólów okolic kręgosłupa. Jej twórcą był nowozelandzki fizjoterapeuta Robin McKenzie, które przez wiele lat pracy z pacjentami uskarżającymi się na przewlekłe bóle karku i krzyża odkrył, że w zdecydowanej większości przypadków, bezpośrednią przyczyną odczuwania bólu są obciążenia mechaniczne kręgosłupa. Z tego względu skuteczne leczenie powinno polegać na odwróceniu tych zmian, poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń.

Skuteczne zlikwidowanie przyczyn bólu kręgosłupa

Głównym założeniem metody McKenziego jest odwrócenie zmian, które doprowadziły po powstania bólu kręgosłupa. W tym celu przed rozpoczęciem leczenia niezbędnym elementem jest oczywiście precyzyjne określenie przyczyn bólu. Terapeuci posiadający certyfikat Instytutu McKenziego, stosują w tym celu opracowaną przez Robina McKenziego procedurę diagnostyczną, na którą składają się dokładny wywiad z pacjentem oraz badanie manualne. Wywiad pozwala terapeucie na określenie w jakich momentach dnia najczęściej dochodzi do odczuwania bólu oraz do określenia zmienności ich nasilenia, natomiast badanie manualne pozwala na dokładne sprawdzenie mechanizmu powstawania bólu i sprawdzenie jakie ruchy je wywołują. Po tak przeprowadzonym badaniu, możliwe jest przypisanie dolegliwości bólowych do określonej jednostki chorobowej i przekazanie pacjentowi zaleceń, które po pewnym czasie doprowadzą do likwidacji dolegliwości.

Samodzielne wykonywanie ćwiczenia

Jednym z zaleceń jest samodzielne wykonywanie w domu ćwiczenia, za pomocą którego możliwe jest odwrócenie powstałych w obrębie kręgosłupa zmian mechanicznych. Procedura diagnostyczna w metodzie McKenziego pozwala terapeucie na precyzyjne określenie miejsca, w którym doszło do przeciążenia kręgosłupa i na tej podstawie zaleca pacjentowi określone ćwiczenie. Jego regularne, samodzielne (!) wykonywanie, skutkuje przywróceniem normalnej elastyczności tkanek oraz naturalnej ruchomości kręgosłupa. Dzięki temu stopniowo likwiduje się bezpośrednią przyczynę powstania bólu. Stopniowo, bo oczywiście do osiągnięcia optymalnych wyników leczenia, potrzeba jest czasu, konsekwencji i samodyscypliny pacjenta, a także stosowania się do innych zaleceń terapeuty. Inne zalecenia to przede wszystkim zwracanie uwagi na prawidłową postawę swojego ciała, w trakcie chodzenia, ale przede wszystkim podczas siedzenia.

Wykonywanie zaleconego ćwiczenia, oprócz tego, że skutecznie eliminuje bezpośrednią przyczynę powstania bólu w okolicach kręgosłupa, ma jeszcze tę zaletę, ze zapobiega nawrotom bólowym w przyszłości.