5 czerwca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rodzaje zabiegów chirurgicznych u stomatologa
5 (100%) / 2 głosów

Rodzaje zabiegów chirurgicznych u stomatologa

Stomatologia jest niezwykle złożoną dziedziną medycyny, skupiającą się wokół zagadnień związanych ze zdrowiem zębów i jamy ustnej wraz z otaczającym ją stawem skroniowo-żuchwowym, a jedną z jej najtrudniejszych gałęzi jest właśnie chirurgia. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się bezpośrednio leczeniem operacyjnym jamy ustnej i jej okolic. Jakie zabiegi z tej dziedziny wykonuje się najczęściej?

Lekarze dentyści, zajmujący się chirurgią stomatologiczną, muszą posiadać doskonałe przygotowanie z zakresu chirurgii ogólnej. Zabiegi chirurgiczne wykonuje się w stomatologii wtedy, gdy niemożliwe jest leczenie mniej inwazyjnymi metodami – mówi ekspert z gabinetu Codziennej Stomatologii w Dąbrowie Górniczej.

Najczęstsze zabiegi w chirurgii stomatologicznej

Do zabiegów chirurgicznych, które najczęściej wykonuje się na fotelu stomatologicznym, należą operacyjne ekstrakcje zębów – w tym usuwanie ósemek i resekcje zatrzymanych zębów (najczęściej trzonowych). Chirurg stomatolog posiada także umiejętność wykonywania zabiegu podcinania wędzidełek języka i warg.

Zabiegi chirurgii stomatologicznej obejmują również tak skomplikowane procedury, jak korekcja kształtu girlandy dziąsłowej, co najczęściej wiąże się z usuwaniem nadmiaru dziąsła w celu wydłużenia koron zębowych. Jest to zabieg istotny również z punktu widzenia stomatologii estetycznej.

Chirurgia a inne dziedziny stomatologii

Procedury z zakresu chirurgii zazwyczaj towarzyszą leczeniu w ramach innych specjalizacji, jak np. wspomnianej wyżej stomatologii estetycznej. Chirurgiczne usuwanie zębów zatrzymanych w dziąśle (resekcje) i ekstrakcje trzonowców często stanowią element kompleksowego leczenia ortodontycznego.

Resekcję wykonuje się także w sytuacji, gdy u pacjenta nie występuje widoczna wada zgryzu, ale zatrzymany ząb przyczynia się do pogorszenia samopoczucia, wywierając ucisk na pozostałe zęby. Ekstrakcje chirurgiczne są koniecznością, gdy budowa anatomiczna korzenia zębowego uniemożliwia zwykłe usunięcie zęba, którego nie da się już uratować. W takich przypadkach zabieg chirurgiczny jest więc uzupełnieniem dla zachowawczego leczenia zębów. Chirurgia stomatologiczna odgrywa też olbrzymią rolę w implantologii.

Choć perspektywa leczenia operacyjnego u wielu pacjentów wywołuje poważny niepokój, zabiegi wykonywane przez wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych lekarzy dentystów i są całkowicie bezpieczne. Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej najczęściej wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, a rekonwalescencja nie wymaga wyłączenia z codziennej aktywności.