7 lutego 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rodzaje usług stomatologicznych
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje usług stomatologicznych

Zdrowie zębów wpływa nie tylko na ogólny stan naszego organizmu, ale również na komfort spożywania pokarmów i atrakcyjny wygląd. O zęby warto więc zadbać, odwiedzając regularnie gabinet stomatologiczny i przeciwdziałając powstającym w jamie ustnej ubytkom. Stomatologia oferuje dzisiaj wiele zabiegów mających na celu poprawę estetyki zębów, korekcję wad zgryzu i uzupełnienie luk w uzębieniu. O jakich usługach mowa?

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii, z którego usług korzystamy najczęściej. Zajmuje się bowiem profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem powstałych już ubytków. Do tego działu zalicza się również leczenie endodontyczne (kanałowe), które jest metodą kuracji bardzo głębokich ubytków próchniczych i chorób miazgi zębowej. Badaniem pomocniczym dla stomatologów jest w tym wypadku prześwietlenie rentgenowskie, które pozwala zaplanować dalsze leczenie. Endodoncja obejmuje również przygotowanie zęba do wykonania korony lub mostu z zachowaniem zdrowego korzenia.

Chirurgia stomatologiczna

Jeśli ze względu na zaawansowaną próchnicę, przewlekłe stany zapalne, głębokie złamanie lub zaawansowaną parodontozę nie da się wyleczyć zęba, konieczne jest wykonanie podstawowego zabiegu stomatologii chirurgicznej, czyli ekstrakcji.

Spośród innych zabiegów chirurgii stomatologicznej wymienić należy dłutowanie zęba (najczęściej ósemki), czyli ekstrakcję zęba zatrzymanego lub zęba z krzywymi korzeniami – wyjaśnia dentysta z gabinetu Ar-Dent w Żołyni.

Niepoddające się leczeniu stany chorobowe zębów usuwa się również na drodze hemisekcji, tj. wycięcia połowy zęba, lub radektomii, czyli usunięcia jednego korzenia.

Stomatologia estetyczna i protetyka

Zadaniem stomatologii estetycznej jest przywrócenie atrakcyjnego wyglądu zębom. Do zabiegów poprawiających ich estetykę zaliczamy usuwanie kamienia nazębnego i złogów naddziąsłowych (skaling), piaskowanie i fluoryzację, czyli lakierowanie zębów pastą fluorową. Trwale przebarwione, nierówne bądź uszkodzone mechanicznie zęby zasłonić mogą z kolei licówki, czyli cienkie płytki przytwierdzone do przedniej powierzchni zębów.

Jeśli doszło do powstania luk w uzębieniu, w tym wypadku konieczna okaże się wizyta u protetyka. W zakres usług protetyki wchodzi wykonanie korony, tj. rekonstrukcji pojedynczego zęba, założenie mostu, czyli odbudowy kilku sąsiadujących ze sobą zębów, oraz montowanie stałych implantów na śrubie wkręconej w kość szczęki. Jeśli pacjent nie zdecyduje się na wykonanie protez stałych, do obowiązków protetyka należy również przygotowanie protezy szkieletowej.