4 czerwca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rodzaje i znaczenie protez zębowych
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje i znaczenie protez zębowych

Protezy zębowe są ratunkiem dla osób, które wskutek upływu lat, przebytych chorób czy wypadku utraciły własne uzębienie. Pozwalają wypełnić braki w jamie ustnej i na nowo się uśmiechać, nie zasłaniając ręką twarzy. W zależności od wielkości problemu, stosuje się różne rodzaje protez zębowych. Jakie protezy może wybrać pacjent i jakie jest ich znaczenie?

 Protezy zębowe – podstawowe informacje

Protezy zębowe służą odtworzeniu zniszczonych lub utraconych zębów. Można zastosować je zarówno w przypadku utraty kilku zębów, jak również całkowitego bezzębia. Część z nich jest refundowanych przez NFZ. Niestety, zwraca koszty jedynie najtańszych protez akrylowych, które nie są wystarczająco komfortowe w użytkowaniu – komentuje nasz ekspert z gabinetu stomatologicznego Medident Tabor. Dobra proteza kosztuje. Jakie rodzaje protez zębowych można zastosować?

Stałe uzupełnienia protetyczne

Jako pierwsze omówimy stałe protezy zębowe. Są przymocowane do zębów na stałe specjalnym cementem do protez, dlatego nie wymagają codziennego wyciągania.

Rodzaje protez stałych:

  • wkłady koronowe, inaczej korony zębowe – służą odtworzeniu części koronowej zęba i mogą zastępować plombę. Jeżeli chcemy poprawić jego kształt i kolor, warto zdecydować się na licówkę (cieniutkie nakładki naklejane do zewnętrznej powierzchni zęba, korony mocowane na oszlifowanym zębie albo umieszczane na wkładzie koronowo-korzeniowym),
  • most protetyczny – pozwala uzupełnić zarówno pojedyncze ubytki, jak też braki kilku zębów. Filary mostu stanowią własne zęby albo implanty, jednak jest to kosztowniejsze rozwiązanie.

Ruchome uzupełnienia protetyczne

Ruchome protezy zębowe również mają swoje rodzaje. To:

  • protezy częściowe – pierwszy typ to proteza szkieletowa, opierająca się na własnych zębach. Przenoszenie sił żucia jest zbieżne z fizjologicznym. To protezy bardzo stabilne i łatwe do utrzymania w higienie. Ich zaletą jest również zapobieganie chorobom przyzębia. Najczęściej są mocowane za pomocą metalowych klamer, ale można też wybrać mniej widoczne, ale droższe, niewidoczne zatrzaski. Wyróżnia się też protezy overdenture, oparte na korzeniach własnych zaopatrzonych w różne zaczepy. Znajdują zastosowanie u pacjentów, którzy mają bardzo słabe zęby albo duże braki w uzębieniu,
  • protezy całkowite – inaczej nazywane „sztucznymi szczękami”, stosuje się u pacjentów z bezzębiem. Najczęściej wykonuje się wspomniane już protezy akrylowe. Niestety, nie zawsze są stabilne, wymagają czasu, aby się ułożyć i mogą powodować problemy z odgryzaniem, żuciem i mówieniem. Siły zgryzowe przenoszą się na dziąsło, przez co siła żucia jest ograniczona. Taką protezę w celu w miarę dobrego dopasowania należy wymieniać co 5 lat. Protezy na implantach są zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem, ale wymagają wstawienia co najmniej czterech implantów (lub dwóch do protezy stałej). Pozwalają jeść nawet twarde pokarmy, a implanty zapobiegają problemom zaniku kości.

Znaczenie protez zębowych

Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że protezy zębowe są nie do odróżnienia względem naturalnych zębów. Ale nie tylko kwestie estetyki są istotne. Protezy zębowe mają dużo większe znaczenie. Każdy brak w uzębieniu może przyczyniać się do różnych nieprawidłowości i zaburzeń, dlatego należy go jak najszybciej uzupełnić.

Odpowiednio dobrane i dopasowane protezy zębowe zapobiegają:

  • przemieszczaniu i przesuwaniu się zębów, ich przeciążeniu i rozchwianiu,
  • zaburzeniom zgryzu i funkcjonowania stawów żuchwowo-skroniowych,
  • chorobom przyzębia oraz uszkodzeniom i wypadaniu zębów ,
  • wadom wymowy,
  • zaburzeniom trawiennym wskutek niewystarczającego przeżucia i rozdrobnienia pokarmów.