gabinet-dentystyczny
25 czerwca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Pokonanie lęku przed stomatologiem – jak tego dokonać?
5 (100%) / 2 głosów

Pokonanie lęku przed stomatologiem – jak tego dokonać?

Lęk przed wizytą u stomatologa jest bardzo częsty u pacjentów w każdym wieku. U dorosłych osób jego powodem jest nieprzyjemne doświadczenie z dzieciństwa. U dzieci krążące wśród rówieśników legendy na temat tego, jak bardzo bolesne i nieprzyjemne są przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym zabiegi. Niezależnie od przyczyn lęku, koniecznie należy zrobić wszystko, aby sobie z nim skutecznie poradzić. Jak to zrobić?

Skutki strachu przed wizytą u stomatologa

Zanim opiszemy sposoby na radzenie sobie z lękiem przed wizytą u dentysty, najpierw zajmiemy się przedstawieniem prawdopodobnych skutków naszego strachu. A niestety są one poważne. Strach przed dentystą najprawdopodobniej będzie, albo już skutkuje, problemami zdrowotnymi w naszej jamie ustnej. Jeżeli bowiem będziemy w nieskończoność odkładać wizytę kontrolną u stomatologa, najprawdopodobniej pójdziemy do niego dopiero wówczas, gdy zaczniemy odczuwać ból. Wtedy nasza wizyta faktycznie może być już nieprzyjemna, ponieważ ból pojawia się zazwyczaj w przypadku bardzo zaawansowanej choroby próchnicowej zęba.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z gabinetu Stomatologia Patykiewicz w Krakowie:  Przekładanie wizyty kontrolnej aż do momentu pojawienia się dolegliwości bólowych, najprawdopodobniej będzie skutkowało koniecznością wykonania leczenia kanałowego. Jeżeli jedyne doświadczenia pacjenta z gabinetem stomatologicznym dotyczą właśnie endodoncji, to faktycznie na samą myśl o nim ma prawo odczuwać strach.  Mimo iż zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu, to jednak jest długotrwały, przez co nieprzyjemny. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest profilaktyka chorób zębów, a do tego konieczne jest wykonywanie regularnych wizyt kontrolnych.

Na początku znajdź dobrego dentystę

Żeby zwalczyć nasz strach przed dentystą, koniecznie powinniśmy zacząć od znalezienia takiego specjalisty, którego nie będziemy się bali. Niektórzy mogliby to odczytać jako żart, ale to nieprawda. Osoby, które z różnych przyczyn często zmieniają swojego dentystę doskonale wiedzą, że nie u każdego lekarza czuli się tak samo dobrze. Stomatolog, jak każdy lekarz, musi bowiem rozumieć swoich pacjentów i potrafić nawiązać z nimi dobry kontakt. Jeżeli więc mamy problem ze zgłaszaniem się na kolejne wizyty, może powinniśmy się zastanowić nad tym, czy faktycznie problemem jest strach przed leczeniem zębów, czy może raczej nieprzyjemne doświadczenia ze stomatologiem? Jeżeli to drugie, to powinniśmy poszukać innego gabinetu. Poszukiwania warto jest rozpocząć od zapytania swoich znajomych, czy mogą kogoś polecić.  Jeżeli tak, to najprawdopodobniej nasze kłopoty będzie można w bardzo łatwy sposób zakończyć.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Pamiętajmy także o tym, że nasze złe doświadczenia z wizyt u stomatologa, najczęściej dotyczą nieprzyjemnych zabiegów. Wspominaliśmy już o tym w naszym tekście. Może więc warto jest rozpocząć nasze związki ze stomatologią od nowa, tylko tym razem dbając o regularność wykonywania wizyt kontrolnych. Jeżeli bowiem uda nam się przestrzegać zasady chodzenia na wizyty co pół roku, wtedy najprawdopodobniej unikniemy nieprzyjemnego leczenia, a działania stomatologa ograniczą się jedynie do wykonania zabiegów profilaktyki próchnicy. Nie będzie więc zawsze nieprzyjemnego borowania, nie będziemy potrzebowali znieczulenia, a cała wizyta w gabinecie przebiegnie szybko i bez zbędnych komplikacji. Kilka takich wizyt i nie będziemy już pamiętali o tym, że kiedyś się ich baliśmy.