28 maja 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Podstawowe zasady profilaktyki stomatologicznej
5 (100%) / 1 głosów

Podstawowe zasady profilaktyki stomatologicznej

Profilaktyka stomatologiczna ma ogromne znaczenie dla zapobiegania chorobom zębów i jamy ustnej. Chroni przed próchnicą, chorobami przyzębia, a przede wszystkim pozwala zachować zdrowy, piękny uśmiech mimo upływu lat. Jakie są podstawowe zasady profilaktyki stomatologicznej? Sprawdź, na jakie zabiegi powinieneś zgłaszać się do gabinetu dentystycznego, aby dobrze zadbać o swoje zęby.

Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja zębów to stosowanie fluoru w celu wzmocnienia szkliwa i uodpornienia zębów na szkodliwe działanie bakterii. Nie zawsze dostarczanie fluoru z żywnością i środkami do higieny jamy ustnej wystarcza. Zdarza się, że musimy stosować specjalne żele lub wybrać się do stomatologa, który przeprowadzi zabieg fluoryzacji, wykonując lakierowanie zębów. Według badań, lakierowanie zmniejsza ryzyko próchnicy nawet o 40%. Może być wykonywane bez względu na wiek pacjenta, dlatego podczas następnej wizyty powinniśmy zapytać, czy taki zabieg nie jest nam potrzebny. Koszt jednorazowej fluoryzacji to około 100 zł i powinno się ją przeprowadzać raz na pół roku.

Skaling zębów

Drugim z zabiegów profilaktyki stomatologicznej jest skaling zębów, czyli usuwanie z nich kamienia. Kamień lubi osadzać się w okolicach szyjek zębowych i może prowadzić do paradontozy lub próchnicy. Dlatego należy jak najszybciej się go pozbyć, za pomocą jednej z metod wykorzystywanych w gabinetach stomatologicznych:

  • skalery ręczne – niedokładne i pracochłonne, dzisiaj lepiej korzystać z nowocześniejszych i skuteczniejszych sposobów usuwania kamienia,
  • metoda mechaniczna – stosuje wiertła typu frez, które odłamują kamień,
  • metoda ultradźwiękowa,
  • metoda laserowa,
  • metoda chemiczna – z wykorzystaniem 30% roztworu perhydrolu, który nakłada się na zęby, a następnie wypłukuje się rozpuszczone złogi wodą pod ciśnieniem.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów ma na celu usunięcie osadu i przebarwień. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu urządzenia, które wyrzuca pod dużym ciśnieniem wiązkę strumienia.

Jest to mieszanka wody, powietrza oraz dwuwęglanu sodu. To zabieg bezbolesny i bezpieczny, może być uzupełnieniem skalingu. Często wykonuje się go również przed wybielaniem zębów, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Należy pamiętać, aby przez 48 godzin po piaskowaniu zachować białą dietę, inaczej możemy zniweczyć osiągnięte rezultaty. Później można wrócić do normalnego jedzenia, nie zapominając o codziennej higienie – dodaje nasz ekspert z przychodni stomatologicznej Medidens.

Lakowanie zębów

Ostatnim z zabiegów wykonywanych w ramach profilaktyki stomatologicznej jest lakowanie zębów. Wyjaśniając, jest to uszczelnianie bruzd, czyli pokrycie ich specjalnym lakiem. Warto to zrobić, ponieważ to właśnie w bruzdach i szczelinach gromadzą się resztki pokarmu, powodujące rozwój bakterii. Ponadto należy pamiętać o samodzielnej trosce o zęby. Jeśli nie wiemy, jak właściwie pielęgnować jamę ustną, podczas następnej wizyty możemy poprosić o szczegółowe wskazówki. Podzielmy się nimi z bliskimi, aby oni również zadbali o swoje uśmiechy.