badania-laboratoryjne
15 października 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Podstawowe rodzaje badań laboratoryjnych
5 (100%) / 1 głosów

Podstawowe rodzaje badań laboratoryjnych

Profilaktyka to bardzo ważna kwestia, dlatego podstawowe badania laboratoryjne należy wykonywać raz w roku. Zalicza się do nich ogólne badanie krwi oraz moczu, które umożliwiają ocenę stanu zdrowia, jak również wykrycie bądź ocenę zaawansowania niektórych chorób. W sytuacji, gdy lekarz chce zdiagnozować stan dowolnego układu lub narządu, może wybrać panel badań np. panel wątrobowy, cukrzycowy, tarczycowy, małego dziecka, dla kobiet lub dla mężczyzn.

Laboratorium – badania profilaktyczne: Badanie ogólne krwi i moczu, OB i biochemia krwi 

Ogólne badanie krwi, inaczej nazywane morfologią, to podstawowe badanie krwi, które określa ilość krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi. Badanie krwi wykonywane jest rano i na czczo, dlatego aby do niego przystąpić, nie należy nic jeść przez 12 godzin przed badaniem. Pobranie krwi do badania może poprzedzać wypicie szklanki wody. Oprócz morfologii, specjalista zazwyczaj zleca także biochemię krwi, czyli badanie określające zawartość cholesterolu, białka, glukozy we krwi, trójglicerydów, pierwiastków takich jak sód i potas oraz innych parametrów. Często badane jest także OB, czyli odczyn Biernackiego, który określa szybkość opadania erytrocytów we krwi. Profilaktyczne badanie krwi zlecane są z reguły w towarzystwie ogólnego badania moczu. Dzięki niemu możliwe jest sprawdzenie pracy układu moczowego oraz wykrycie ewentualnych infekcji. Warto pamiętać, że chociaż wyniki badań krwi oraz moczu są z reguły wydawane „do rąk” pacjenta, a na wydruku obok uzyskanych wartości, podane są także normy, to każdorazowo badania profilaktyczne powinien ocenić specjalista, który je zlecił.

Panele badań – wątrobowy, nerkowy, dla dziecka i inne. Czemu warto?

Każde laboratorium (np. Med-Orzeł z Piekar Śląskich) ma obecnie w ofercie również panele badań laboratoryjnych, które z reguły mają niższą cenę od pojedynczych badań. Ponadto, ich skład jest tak dobrany, aby pomóc specjalistom w ocenie funkcjonowania konkretnego narządu, grupy narządów lub całego układu. Do najpopularniejszych zalicza się panel wątrobowy, który obejmuje parametry takie jak: ALT, AST, GGTP, fosfataza alkaliczna, bilirubina całkowita i albumina. Ponadto, często wykorzystywanym przez kobiety, które chcą wykonać badania hormonalne jest panel tarczycowy umożliwiający sprawdzenia m.in. TSH, FT3 i FT4. Z kolei w panelu nerkowym znajdują się badania sprawdzające poziom sodu, potasu, mocznika, kreatyniny oraz ogólne badanie moczu. W wielu laboratoriach można wykonać panel dla małego dziecka, w którego skład wchodzi: morfologia, ogólne badanie moczu oraz badanie kału na obecność pasożytów.