31 stycznia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Piercing – czy to boli?
5 (100%) / 1 głosów

Piercing – czy to boli?

Piercing to przede wszystkim ozdoba ciała. Kiedy inni pytają, dlaczego zadajemy sobie ból, robiąc kolczyk w wardze, pępku czy na łuku brwiowym – odpowiedź jest prosta. Chcemy upiększyć swoje ciało i stworzyć nowy wizerunek. Ale właśnie – czy piercing boli? Jakie odczucia wiążą się z przekłuwaniem ciała? Sprawdźmy, na jaką skalę bólu powinniśmy być przygotowani, jeżeli zdecydujemy się w taki sposób wyrazić swoją osobowość!

Ból przy piercingu to kwestia indywidualna

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, że piercing ciała boli. To kwestia indywidualnego odczuwania bólu. Jedno jest pewne: liczba pasjonatów modyfikowania ciała rośnie i nie odstrasza ich możliwość chwilowego cierpienia. Bolesność jest zwykle niewielka i zależy od miejsca, w którym chcemy zrobić sobie kolczyk. Przekłuwanie których części ciała boli najbardziej?
Według odczuć osób, które zdecydowały się na piercing, przekłuwaniu uszu – zwłaszcza płatku ucha, brwi oraz okolic pępka (przekłuwanie samej powierzchni pępka boli mocniej!) nie powinno budzić w nas strachu. Nieco bolesne może być przekłuwanie małżowiny – w przypadku kolejnych części ciała skala powoli rośnie. Do zdecydowanie mniej przyjemnych należy przekłuwanie nosa, języka i wargi. Kolczyk w sutku boli jeszcze bardziej, ale najsilniejszy ból odczuwamy podczas przekłuwania genitaliów i dotyczy to tak samo kobiet, jak i mężczyzn – mówi nasz ekspert z salonu piękności Metamorfoza.
Aby nie bolało po przekłuciu, musimy we właściwy sposób pielęgnować przekłute miejsce. O czym pamiętać?

Jak dbać o przekłute miejsce?

W gabinecie kosmetycznym, w którym wykonujemy piercing, możemy spodziewać się dokładnej dezynfekcji okolicy ciała, jaką zamierzamy przekłuć. Piercer (osoba, która wykonuje piercing) ułoży nas na kozetce i zaznaczy punkt, w którym wykona kolczyk. Następnie za pomocą igły z wenflonem dokona przekłucia i założy wybraną przez nas biżuterię.
Na koniec wizyty poinformuje nas, w jaki sposób pielęgnować świeże przekłucie. Na pewno musimy pamiętać o przemywaniu tego miejsca antyseptycznym płynem! Inaczej w rance zaczną mnożyć się bakterie. Warto też przemywać przekłute ciało roztworem soli fizjologicznej. Rana powinna zagoić się maksymalnie w ciągu miesiąca (zależnie od miejsca, w którym założyliśmy kolczyk). Jeżeli zauważymy, że miejsce dookoła przekłucia jest zaognione, powinniśmy skonsultować się z osobą wykonującą piercing. Najlepiej jest przez pierwsze dni nosić luźniejsze ubranie, jeśli robiliśmy kolczyk w pępku, sutku lub genitaliach i unikać forsujących treningów sportowych.

Gdzie wykonać piercing?

Piercing należy wykonywać jedynie w profesjonalnych salonach kosmetycznych, które dbają o zachowanie standardów higienicznych i czystość wykorzystywanego sprzętu. Piercer powinien dbać o nasze samopoczucie, pytając o bolesność zabiegu i informując o jego kolejnych etapach. Pamiętajmy, żeby nie przekłuwać ciała samodzielnie, ponieważ w związku z przerwaniem ciągłości skóry, może dojść do zakażenia.