pielegnacja-wlosow
11 maja 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Pielęgnacja włosów dla początkujących
5 (100%) / 4 głosów

Pielęgnacja włosów dla początkujących

Włosy i odpowiednio dobrana fryzura podkreślają naszą urodę tak, jak rama podkreśla walory obrazu. Zdrowe i lśniące włosy podnoszą naszą atrakcyjność i stanowią jeden
z najważniejszych elementów naszego wizerunku. Jakich reguł należy przestrzegać podczas samodzielnych zabiegów pielęgnacyjnych, by włosy zachwycały swoim wyglądem? Zapraszam do lektury.

Włosy mogą być suche i łamliwe, farbowane, cienkie i przetłuszczające się. Ma to znaczenie przy wyborze odpowiedniego szamponu czy odżywki, ale same zasady właściwej pielęgnacji włosów mają uniwersalny charakter i posłużą każdemu. Warto wyrobić w sobie zdrowe dla włosów nawyki. Zwłaszcza te związane z myciem głowy, bo chociaż wydaje się to być czynnością banalną, to wykonane nieodpowiednio przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Prawidłowe mycie włosów podstawą pielęgnacji

Włosy nie lubią wysokich temperatur, więc powinno się je myć przy użyciu szamponu odpowiednio dobranego do skóry głowy oraz ciepłej, a nie gorącej wody. Szampon należy rozprowadzić z odrobiną wody na dłoni, aż do wytworzenia piany i dopiero tę pianę nałożyć na mokre włosy. Następnie należy włosy delikatnie masować opuszkami palców pilnując by ich nie plątać i nie ciągnąć, ponieważ pod wpływem ciepła łuska włosa otwiera się i włos jest podatny na uszkodzenia. Im więcej wody zużyjemy do płukania włosów po myciu, tym lepiej, ponieważ resztki szamponu obciążają włosy i odbierają im blask.

Zabieg pielęgnacyjny powinno kończyć nałożenie odpowiednio dobranej odżywki. Tu ważną regułą jest, że odżywkę nakładamy na włosy, a nie na skórę głowy, gdyż mogłaby podrażnić gruczoły łojowe i spowodować nadmierne przetłuszczanie się włosów. W kwestii wyboru odżywki jest jedna uniwersalna zasada – najlepsza jest ta spłukiwana, bo nie obciąża włosów, co ułatwia dalszą stylizację. Warto zwrócić uwagę, że na ostateczny wygląd naszej fryzury ma wpływ nie tylko ogólna kondycja włosów, ale i np. brak rozdwojonych końcówek.

Rozdwajające się końcówki włosów należy systematycznie podcinać, ponieważ włosy łatwiej się wtedy układają i mniej elektryzują – mówi specjalista z salonu fryzjerskiego Corte Del Sole.

Susz, ale nie przesuszaj

Włosy po umyciu powinno się delikatnie wstępnie osuszyć ręcznikiem, po czym równie delikatnie rozczesać grzebieniem o rzadkich zębach lub szczotką przeznaczoną do rozczesywania. Nie wolno szarpać włosów! Optymalnym rozwiązaniem jest pozwolić włosom, by wyschły same lub użyć suszarki z chłodnym nawiewem. Do stylizacji fryzury przy użyciu np. lokówki można przystąpić dopiero wtedy, gdy włosy są prawie suche. Tak potraktowane włosy będą mocne i odwdzięczą się zdrowym wyglądem.