Kiedy warto zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień?
7 sierpnia 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Ośrodek leczenia uzależnień – kiedy warto skorzystać z pomocy specjalistów?
5 (100%) / 1 głosów

Ośrodek leczenia uzależnień – kiedy warto skorzystać z pomocy specjalistów?

Świadomość dotycząca zdrowia, nie tylko fizycznego, ale także psychicznego, sukcesywnie rośnie. Mamy coraz większą wiedzę na temat uzależnień, które stanowią jeden z najpoważniejszych problemów XXI wieku, gdy dostęp do różnego rodzaju substancji, czynności i innych produktów uzależniających jest tak powszechny. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z nałogiem i kiedy warto skorzystać z pomocy ośrodka leczenia uzależnień?

Alkoholizm

Nie ulega wątpliwości, że alkoholizm to jeden z najczęściej spotykanych nałogów. Alkohol – stosunkowo tani i powszechnie dostępny – jest substancją silnie uzależniającą. Poważnym problemem w leczeniu alkoholizmu jest zdiagnozowanie tej choroby. Osoba uzależniona często ukrywa ten fakt lub wypiera się go, co uniemożliwia rozpoczęcie terapii. Jakie objawy są niepokojące i powinny skłonić do skorzystania z pomocy specjalisty? Wzbudzić czujność powinno picie wbrew rozsądkowi, np. w sytuacji zaistnienia przeciwwskazań medycznych czy też np. kiedy jest się kierowcą. Ponadto wszelkie zachowania, takie jak picie w samotności, krycie się ze spożywaniem alkoholu, wpadanie w tzw. ciągi, pogorszenie stanu zdrowia, brak kontroli nad własnym życiem, np. budżetem domowym z powodu spożywania alkoholu – to symptomy świadczące o poważnym problemie wymagającym fachowej terapii. Pomoc można otrzymać w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień, takim jak Virtus w Białymstoku. Renomowany ośrodek oferuje różne formy pomocy alkoholikom, w tym detoks, esperal, a przede wszystkim terapie dla uzależnionych i współuzależnionych.

Lekomania

Chociaż nałogi zazwyczaj kojarzą nam się z alkoholem, narkotykami i innymi używkami, okazuje się, że coraz większym problemem XXI wieku jest lekomania. Uzależnienie od leków wynika na ogół z bardziej złożonego problemu – często współwystępuje np. z depresją czy nerwicą lękową. Niektóre środki farmaceutyczne działają także uzależniająco. Do najczęściej spotykanych przykładów lekomanii należy w szczególności uzależnienie od środków przeciwbólowych oraz uspokajających i przeciwlękowych. Ponieważ lekomania poważnie zagraża zdrowiu, szczególnie istotne jest szybkie rozpoznanie problemu i udanie się po pomoc do ośrodka terapii uzależnień. Zbyt częste wizyty u lekarza w celu uzyskania recepty, występowanie objawów niepożądanych, zmiana zachowania – te objawy powinny zwiększyć czujność.

Kiedy jeszcze skorzystać z pomocy ośrodka terapii uzależnień?

Do innych często spotykanych nałogów należy narkomania – uzależnienie szczególnie silnie wyniszczające organizm, prowadzące do degeneracji zdrowia i utraty kontroli nad własnym życiem. Podporządkowanie życia nałogowi, zaburzenia zachowania i pogorszenie się stanu zdrowia są bezwzględnymi przesłankami do zgłoszenia się o pomoc. Ośrodki terapii uzależnień świadczą również inne usługi, np. organizują terapie antynikotynowe oraz oferują pomoc psychiatryczną osobom zmagającym się z depresją, nerwicą, psychozą czy stanami lękowymi. Warto pamiętać, że samo zgłoszenie się o pomoc do wyspecjalizowanego ośrodka jest ważnym etapem terapii uzależnień.