dom-opieki
11 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Opieka po udarze. Co warto wiedzieć?
5 (100%) / 1 głosów

Opieka po udarze. Co warto wiedzieć?

Rehabilitacja po udarze mózgu to absolutna konieczność. Aby dała dobre efekty, należy ją rozpocząć jak najwcześniej. Jeżeli zostanie przeprowadzona właściwie, daje duże szanse na przywrócenie choremu sprawności pozwalającej powrócić do normalnego życia. Jej kształt zależy od kondycji pacjenta, jego stanu psychicznego i fizycznego. Oznacza to konieczność ciągłego monitorowania stanu osoby po udarze.

Na czym polega rehabilitacja po udarze mózgu?

Udary mózgu dotyczą nie tylko osób po czterdziestym roku życia – zdarza się również, że doznają ich także młode osoby, a przypadki tego typu notowane są coraz częściej. Z wiekiem wzrasta ryzyko nie tylko samego udaru, ale także poważnych powikłań. Dlatego tak ważne jest, aby szybko rozpocząć rehabilitację. Sam proces odzyskiwania sprawności nie zawsze wygląda tak samo. Wszystko zależy od stopnia deficytów neurologicznych po udarze. Znajdziemy wśród nich nie tylko problemy z poruszaniem się, ale także zaburzenia mowy, czucia, równowagi czy koncentracji. Opieka nad osobą po udarze mózgu musi zatem zostać indywidualnie dopasowana do chorego. Idealna sytuacja to taka, w której nad pacjentem przez cały czas ktoś czuwa. Wiedzą o tym specjaliści z domu opieki Duomed, zapewniając całodobową pomoc i wieloetapowe programy rehabilitacji nie tylko dla osób po udarze.

Elementy rehabilitacji po udarze

Każda rehabilitacja, także ta po udarze mózgu, musi rozpocząć się właściwą diagnostyką. To ona pozwala ocenić potrzeby pacjenta i przygotować odpowiedni program dalszej opieki. Przeprowadza się ją w ciągu pierwszych tygodni po udarze. Monitorowane są podstawowe funkcje życiowe związane między innymi z odżywianiem, nawadnianiem, kontrolą wypróżniania czy snem. To również czas na wyleczenie współistniejących schorzeń, co osiąga się dzięki stałej kontroli lekarskiej. Na podstawie tak przeprowadzonej diagnostyki ocenia się rokowania chorego. Planowana rehabilitacja uwzględnia wszystkie pozyskane dane, związane nie tylko z kondycją fizyczną pacjenta, ale także jego uwarunkowaniami psychicznymi. Jej elementy wdrażane są już w trakcie diagnostyki, a tak zwany okres wstępny rehabilitacji trwa od 4 do 6 tygodni po udarze niedokrwiennym oraz od 6 do 8 po udarze krwotocznym.

Działanie towarzyszące rehabilitacji po udarze

Prócz samych czynności rehabilitacyjnych konieczne jest także utrzymanie dobrego kontaktu z pacjentem, dbanie o jego higienę osobistą i – w przypadku osób leżących – zapobieganie powstaniu odleżyn. Pozycję chorego trzeba zmieniać co 2‐3 godziny, a najbardziej narażone na odleżyny miejsca smaruje się specjalną maścią. Ważne jest także to, by uniknąć dalszych powikłań, takich jak zapalenie płuc, spastyczność czy infekcja dróg moczowych.