okulary
29 października 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Okulary czy szkła kontaktowe – co wybrać?
5 (100%) / 1 głosów

Okulary czy szkła kontaktowe – co wybrać?

Osoby mające wady wzroku takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm często stają przed dylematem, czy lepiej wybrać okulary czy soczewki. Warto podkreślić, że oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady, jednak jest kilka kwestii, które pomogą w wyborze. Na co warto zwrócić uwagę odwiedzając salon optyczny? Dowiedz się, kiedy konkretnie sprawdzą się soczewki kontaktowe, a kiedy okulary korekcyjne.

Soczewki kontaktowe vs okulary korekcyjne – wygląd i wygoda

Podstawową różnicą między soczewkami kontaktowymi a okularami korekcyjnymi, jaka rzuca się w oczy jest ich wygląd. Soczewki kontaktowe są praktycznie niewidoczne i najprawdopodobniej zauważą je jedynie osoby, które także mają wady wzroku i potrafią rozpoznać je na gałce ocznej. Okulary korekcyjne z kolei zawsze są widoczne. Warto zatem podkreślić, że soczewki (niezależnie od tego, czy będą to soczewki jednodniowe czy miesięczne) sprawdzą się u osób, które nie chcą, by ich wada wzroku była widoczna, a także by okulary zaburzały kształtowany wizerunek. Soczewki sprawdzą się u osób, które uważają, że okulary m.in. mogłyby wpłynąć negatywnie na ich wygląd (np. na stylizacje), utrudniłyby pracę i wykonywanie obowiązków lub uprawianie sportu. Z kolei okulary sprawdzą się u osób, które uważają, że wyglądają w nich korzystniej, bo np. poprawiają owal twarzy. Będą także dobrym rozwiązaniem u osób mających stwierdzoną krótkowzroczność, dalekowzroczność bądź astygmatyzm, u których noszenie ich nie wiąże się z dyskomfortem. Poza tym, to także idealne rozwiązanie, dla wszystkich, którzy np. potrzebują okularów tylko w konkretnych sytuacjach lub sporadycznie jako np. okulary do czytania lub do pracy przy komputerze. Zatem zastanawiając się, czy wybrać okulary czy soczewki, należy rozważyć kwestię wyglądu i komfortu.

Okulary czy soczewki? Inne kwestie – koszt, pielęgnacja i eksploatacja

Warto wziąć pod uwagę koszt obu rozwiązań. Soczewki kontaktowe (zakupione np. w Optical Center Oftal Koralewscy w Poznaniu) niezależnie od tego czy będą to soczewki miesięczne czy jednodniowe, chociaż są jednorazowo tańszym rozwiązaniem, to będą generowały stały koszt podczas użytkowania. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że konieczne są do nich akcesoria takie jak płyn do soczewek oraz pojemnik na nie. Z kolei okulary korekcyjne są droższym rozwiązaniem, jednak płaci się za nie tylko raz, a nawet, gdy badanie wzroku wykaże zmniejszenie lub zwiększenie wady wzroku, to wystarczy wymiana szkieł, a nie również oprawek. Ponadto, należy pamiętać, że pielęgnacja okularów jest szybsza niż soczewek i czyszczenie ich wykonuje się rzadziej. Warto również podkreślić, że soczewki należy wymieniać zgodnie z zaleceniem producenta, czyli np. codziennie lub co miesiąc. Z kolei wybrane okulary można nosić, ile się chce, pod warunkiem, że nie zmieni się wada wzroku oraz nie będzie na nich uszkodzeń mechanicznych (np. szkła nie będą zarysowane).