okulary
31 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Okulary czy soczewki kontaktowe – co lepsze?
5 (100%) / 1 głosów

Okulary czy soczewki kontaktowe – co lepsze?

Ze względu na wielogodzinna pracę przed ekranem komputera, coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem. W takiej sytuacji, często musimy zdecydować, jak korygować wadę – tradycyjnymi okularami, czy może soczewkami kontaktowymi? Jedno i drugie rozwiązanie ma pewne wady i zalety. Przygotowaliśmy ich porównanie, by każdemu ułatwić wybór najbardziej dopasowany do jego indywidualnych potrzeb. Co więc musimy wiedzieć, zanim zdecydujemy, czy zainwestować w soczewki czy w okulary?

Okulary – tradycyjne rozwiązanie z charakterem

Okulary są rozwiązaniem znacznie starszym niż soczewki kontaktowe. Wciąż jednak cieszą się ogromną popularnością. Dziś okulary są wręcz pożądanym elementem modnych stylizacji. Odpowiednio dobrane oprawki, mogą sprawić, że będziemy wglądać zniewalająco – dodadzą naszej twarzy charakteru. Większość z nas dysponuje jednak zaledwie jedną parą oprawek – przez co nie zawsze możemy dopasować je idealnie do swojego stroju. To może być problemem. Poza tym, okulary mogą sprawić nam wiele kłopotu zimą, lub w trakcie deszczy. Chociaż nowoczesne soczewki okularowe mogą być wyposażone w specjalną formułę zapobiegająca zaparowywaniu, lun odpychająca krople deszczu, to jednak w takich sytuacjach mamy bardziej ograniczona widoczność niż w soczewkach kontaktowych. Wiele osób uprawiających sport także skarży się na to, że noszenie okularów w trakcie ćwiczeń nie jest dla nich komfortowe. Oprawki sprawdzą się natomiast u tych, którzy mają bardzo wrażliwe oczy – zakładanie soczewek może ich podrażniać.

Soczewki kontaktowe

Soczewko kontaktowe mają wielu zagorzałych fanów. Nie wpływają one na wygląd naszej twarzy, jednak możemy znaleźć rozwiązania, które podkręcą odrobine naturalny kolor naszych oczu. Soczewki dostępne są w wielu wariantach – np. soczewki jednodaniowe, lub takie, które są przeznaczone do wielokrotnego użytku. Noszenie soczewek jest nieco droższe niż zakup okularów, jednak ten koszt rozłożony jest w czasie. Tutaj nie mamy już problemów z dopasowaniem stroju. Wiele osób twierdzi, że noszenie soczewek kontaktowych korzystnie wpływa na ich samoocenę. Tak naprawdę nikt niewtajemniczony nie wiem że mamy problemy ze wzrokiem. W soczewkach możemy biegać, pływać  i uprawiać sport, bez obaw, że coś się z nimi stanie. Soczewki znajdziemy w ofercie Zakładu optycznego Krystyna Pokorna-Stafin. Warto jednak wiedzieć, że przy niektórych wadach wzroku dobranie soczewek kontaktowych może być bardzo trudne. Dlatego to rozwiązanie nie dla każdego. Najlepiej decyzję o zakupie soczewek przedyskutować najpierw z okulistą.