badanie-immunohistochemiczne
18 czerwca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polegają badania immunohistochemiczne?
5 (100%) / 3 głosów

Na czym polegają badania immunohistochemiczne?

Badania immunohistochemiczne są to badania, których celem jest poszukiwanie antygenów, mających odpowiedzialność za wystąpienie i rozwój choroby. Pozwalają określić wrażliwość ogniska chorobowego na lek, aby stwierdzić, czy będzie on przynosić pożądane efekty w leczeniu. Badania immunohistochemiczne wymagają przeprowadzenia skomplikowanych procesów chemicznych. Na czym dokładnie polegają i kiedy się je przeprowadza?

W jaki sposób są przeprowadzane badania immunohistochemiczne?

Badanie immunohistochemiczne poszukują antygenów materiale, który został uprzednio pobrany od pacjenta. Aby było to możliwe, należy zastosować odpowiednio znakowane przeciwciała. Jak to wygląda?

Od pacjenta pobiera się materiał cytologiczny lub histologiczny i wykonuje się reakcję, która ma utworzyć barwne kompleksy antygen-przeciwciało. To substancje nierozpuszczalne w wodzie oraz dobrze widoczne pod mikroskopem, dlatego dają pewność, że u pacjenta występuje dany antygen, właściwy dla podejrzewanej choroby.

Czym dokładnie są antygeny i przeciwciała? Na to pytanie odpowie nasz ekspert z Pracowni histopatologicznej w Gliwicach:

Antygeny są substancjami białkowymi, które mają zdolność wywołania odpowiedzi immunologicznej przeciw sobie. Jest to tzw. immunogenność. Mogą też wiązać się z pewnymi przeciwciałami, co określa ich kolejną cechę, jaką jest antygenowość. Przeciwciała to również substancje białkowe, które należą do immunoglobulin. Ich wytwarzaniem zajmuje się układ odpornościowy organizmu. Przeciwciała mają zdolność swoistego łączenia się z antygenami.

Zastosowanie badań immunohistochemicznych

Gdzie wykorzystuje się badania immunohistochemiczne? Szczególnie w diagnostyce chorób nowotworowych, aby określić czy wykryty u pacjenta nowotwór ma charakter złośliwy, czy łagodny. Badanie wskazuje tzw. immunofenotyp nowotworu, który opisuje cechy komórki, wskazując ekspresję konkretnych antygenów. Co za tym idzie, można nie tylko wykazać złośliwość lub niezłośliwość choroby, ale też stopień jej zaawansowania. Ponadto badanie daje możliwość uściślić miejsce pochodzenia przerzutów, czyli pierwotne miejsce, w jakim jest umiejscowiony guz. Takie badania mają ogromne znaczenie dla pacjentów i lekarzy, ponieważ pozwalają wykryć zmiany nowotworowe w ich wczesnym stadium, a co za tym idzie, od już w pierwszym etapie rozwoju choroby rozpocząć leczenie. Maksymalna czułość badania poprawia efekty leczenia i pozwala od razu przeprowadzić cały proces diagnostyczny. Nie wykonuje ich każdy ośrodek medyczny, dlatego warto jest wyszukać placówkę, która ja przeprowadza, aby zrealizować badania i jak najszybciej poddać się odpowiedniej terapii.