26 listopada 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?
5 (100%) / 3 głosów

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Laser to jedna z tych technologii, które odmieniły oblicze medycyny. Wykorzystuje się go w wielu jej dziedzinach, na szczególną uwagę zasługuje zaś tutaj okulistyka. Laserowa korekcja wzroku to bowiem zabieg bardzo szybki, a przy tym dający trwałe efekty i obarczony wyjątkowo niskim ryzykiem. Ewentualne powikłania są raczej skutkiem niestosowania się do zaleceń lekarza już w czasie rekonwalescencji niż samej operacji. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Dzięki laserowej korekcji wzroku trwale wyeliminować można takie wady, jak krótko- i dalekowzroczność, a także astygmatyzm. W przypadku najnowocześniejszej technologii, jaką jest laser excimerowy EYE-Q, stosowany choćby w Klinice Kalmedica, spektrum możliwości rozciąga się tu od -14 do +6 dioptrii w przypadku pierwszych dwóch problemów i od -6 do +6 dioptrii w przypadku astygmatyzmu.

Wizyta u lekarza

Do zabiegu kwalifikuje konsultacja okulistyczna, która ma celu przede wszystkim wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Są zaś nimi zwłaszcza:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • cukrzyca,
 • silne alergie i choroby autoimmunologiczne,
 • skłonność do bliznowacenia,
 • inne choroby oczu, w tym aktywne infekcje i zwyrodnienia rogówki czy siatkówki.

Czynnikiem eliminującym jest również wiek poniżej 21 lat. Wcześniej bowiem wada wciąż może się pogłębiać, tymczasem przed zabiegiem powinna być ona ustabilizowana przez co najmniej 6-12 miesięcy.

Przed zabiegiem

Pacjent zakwalifikowany do laserowego leczenia wzroku powinien przed operacją zrezygnować z:

 • noszenia soczewek kontaktowych (miękkich na dwa, a twardych na cztery tygodnie wcześniej),
 • alkoholu i innych używek (na 48 godzin wcześniej),
 • nakładania makijażu i stosowania kosmetyków do pielęgnacji oczu (24 godz.).

Nie trzeba natomiast odstawiać leków ani stosować żadnej specjalnej diety. W dniu zabiegu warto tylko założyć wygodną odzież, umyć rano głowę, zabrać okulary przeciwsłoneczne z filtrem, a także zaplanować powrót do domu, najlepiej w czyimś towarzystwie. O ile bowiem operacja nie wymaga hospitalizacji (nie stosuje się znieczulenia ogólnego), o tyle przez pewien czas pacjent może odczuwać światłowstręt, a jego widzenie – być zaburzone.

Przebieg operacji

Tuż przed zabiegiem do oczu podaje się krople znieczulające, głowę umieszcza na specjalnej podkładce, a na powieki nakłada tzw. rozwórkę, która uniemożliwia mruganie. Istotą procedury jest takie wymodelowanie rogówki oka wiązką lasera, by skupiała ona obraz na siatkówce w optymalny sposób. W zależności od zastosowanej metody, odpowiednio dobranej do pacjenta, przebieg operacji może nieco się różnić:

 • LASIK – najpierw na bok odsuwa się fragment nabłonka rogówki, aby dotrzeć laserem do głębszych jej warstw; następnie nabłonek wraca na miejsce, co skraca czas rekonwalescencji;
 • EPILASIK – czas rekonwalescencji jest jeszcze krótszy, bo odsuwany na bok płatek nabłonka jest 2-3 razy cieńszy;
 • OPTI-LASIK – zabieg jest bardziej precyzyjny, ponieważ tworzy się do niego tzw. mapę oka, dzięki czemu możliwe staje się lepsze dostosowanie do indywidualnych uwarunkowań;
 • LASEK/PRK – metody wykorzystywane wówczas, gdy powyższe nie znajdują zastosowania (np. przy zbyt cienkiej rogówce czy zbyt głębokim oczodole); w związku z ingerencją w wierzchnie warstwy rogówki rekonwalescencja jest nieco dłuższa i wymaga zastosowania opatrunkowej soczewki kontaktowej.

W każdym przypadku zabieg jest w pełni bezbolesny i trwa zaledwie kilkanaście minut.

Zalecenia pozabiegowe

Po powrocie do domu pacjentowi zaleca się trwającą 3-4 godziny drzemkę, po której należy zaaplikować zawierające antybiotyk krople do oczu. Stosuje się je zresztą przez dłuższy czas, określony przez lekarza. Operowanych oczu nie wolno dotykać ani tym bardziej trzeć, a  przez kilka dni także narażać na ostre światło, zmęczenie związane np. z oglądaniem telewizji, czytaniem czy pracą przy komputerze, jak również na zalanie wodą, np. podczas kąpieli. Przez kilka tygodni natomiast lepiej unikać wysiłku fizycznego, pływania w basenie lub morzu, opalania na solarium, a także stosowania kosmetyków do powiek i makijażu.