7 listopada 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega diagnostyka chorób infekcyjnych?
5 (100%) / 1 głosów

Na czym polega diagnostyka chorób infekcyjnych?

Niektóre choroby trudno zdiagnozować tylko na podstawie ogólnego wywiadu z pacjentem czy występujących objawów chorobowych. Niekiedy konieczne jest rozszerzenie diagnostyki, co pozwala zaplanować precyzyjne leczenie. Takie badanie przeprowadza się szczególnie w przypadku chorób infekcyjnych o nierozpoznanym podłożu. Procedura taka może się różnić w zależności od stanu pacjenta oraz podejrzewanej jednostki chorobowej.

Czym jest diagnostyka chorób infekcyjnych?

Ustalenie przyczyny choroby jest niezwykle ważne, aby zaplanować skuteczne i najmniej obciążające dla organizmu leczenie. Niekiedy bywa tak, że objawy charakterystyczne dla określonej choroby mogą być mylące, dlatego środki farmakologiczne nie dają dobrych rezultatów terapii. Diagnostyka chorób infekcyjnych pozwala dokładnie zidentyfikować wirusa, który jest odpowiedzialny na występowanie objawów chorobowych.

Diagnostyka chorób infekcyjnych pozwala precyzyjnie określić przyczynę pojawienia się dolegliwości i na tej podstawie opracować skuteczną terapię farmakologiczną – mówi specjalista z Endomed. – W rozpoznaniu wykorzystuje się wiele metod badania, które polegają na pobraniu próbki biologicznej i wyizolowaniu z niej wirusa lub określonych antygenów – dodaje.

Na rynku dostępne są podstawowe testy, które można przeprowadzić w warunkach domowych, jednak nie zawsze są one w pełni skuteczne.

Jak przebiega diagnostyka chorób infekcyjnych?

Żeby ustalić przyczynę choroby, konieczne jest pobranie próbki od pacjenta. Najczęściej jest to krew lub inne płyny ustrojowy, z których można wyodrębnić wymagane wartości diagnostyczne. W zależności od podejrzenia przyczyny dolegliwości, wykorzystuje się kilka metod diagnostyki chorób infekcyjnych.

  • Metoda hodowlana – polega na namnożeniu wirusa na próbce, a następnie wyodrębnieniu go z pobranego materiału.
  • Mikroskop – metoda ta polega na zbadaniu pobranej próbki pod mikroskopem elektronowym, co pozwala wykryć nawet niewielkie skupisko wirusów.
  • Metoda serologiczna – polega przepadaniu materiału biologicznego pobranego od pacjenta, aby wykryć w nim występujące antygeny i przeciwciała.

Wybór metody diagnostycznej dopasowuje się do pacjenta, występujących dolegliwości oraz możliwości laboratoryjnych. Bezpośrednim wskazaniem do przeprowadzenia takich badań jest przede wszystkim brak zadowalających efektów leczenia. Jeżeli długotrwałe stosowanie antybiotyku nie przynosi żadnych rezultatów, diagnostyka pozwala wykryć przyczynę choroby i wdrożyć leczenie celowane.