leczenie-uzaleznienia
21 listopada 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Metody leczenia uzależnień
5 (100%) / 1 głosów

Metody leczenia uzależnień

Alkohol, narkotyki, seks, hazard, zakupy, leki, internet, komputer – w dzisiejszych czasach uzależnić można się od wszystkiego. Czym jest uzależnienie? Nieodpartą chęcią wykonywania określonej czynności lub zażywania określonych środków. Czy można pokonać nałóg i znowu normalnie żyć? Uzależnienie jest chorobą i tak jak każda choroba wymaga przeprowadzenia właściwej terapii. Poznajmy metody leczenia uzależnień.

Terapia podstawowa w leczeniu uzależnień

Pierwszą metodą leczenia uzależnień jest terapia podstawowa. Jest to terapia stacjonarna, która trwa od 4 do 8 tygodni. Intensywny program z całodobową opieką terapeutyczną i opieką medyczną jest ogromną szansą dla osób uzależnionych. Uzależnionym przez całą dobę towarzyszy terapeuta, a wspólne aktywności poza codziennymi spotkaniami terapeutycznymi mają ogromny wpływ na proces leczenia.
Odmianą terapii podstawowej jest terapia dzienna. Wymaga obecności pacjenta w ośrodku od rana do wieczora, noce z kolei pacjent spędza we własnym domu. Terapia trwa od poniedziałku do soboty i podobnie jak terapia stacjonarna, trwa od 4 do 8 tygodni.
Osoby zapracowane, które nie mogą pozwolić sobie na codzienne uczestnictwo w zajęciach, mogą korzystać z terapii w formie ambulatoryjnej. W tym przypadku wymaga się minimum dwóch godzin spotkań z terapeutą w tygodniu. Krótszy czas wizyt w ośrodku wydłuża czas leczenia do około 5 miesięcy.

Terapia zapobiegania nawrotom uzależnień

Po terapii podstawowej pacjentom zaleca się skorzystanie z terapii zapobiegania nawrotom uzależnień. Uczestnictwo w tym treningu pozwala zwiększyć umiejętności radzenia sobie z nawrotami choroby. To też najlepsza droga dla tych osób, które są właśnie w fazie nawrotu i chcą wdrożyć plan naprawczy, który umożliwi im powrót do zdrowia.
W tym przypadku zajęcia mogą odbywać się w trybie indywidualnym lub grupowym. Treningi trwają godzinę i są realizowane raz w tygodniu. W systemie grupowym czas tygodniowych spotkań wydłuża się do 2,5 godzin.

Terapia pogłębiona w leczeniu uzależnień

Metodą leczenia uzależnień jest też terapia pogłębiona, polegająca na intensywnej pracy nad sobą. Uzależniony powoli uczy się, jak radzić sobie z trudnymi emocjami i zmienić nieadaptacyjne schematy poznawcze, które mogą nawet uniemożliwiać wyjście z nałogu. Ta forma terapii może odbywać się w trybie indywidualnym lub grupowym i dotyczy jednej sesji w tygodniu.

Jak dobrać właściwą metodę leczenia uzależnień?

Każdy chory, który chce walczyć z nałogiem, powinien zgłosić się do ośrodka takiego jak Ośrodek terapeutyczny System MED i rozpocząć walkę o swoje zdrowie, a przede wszystkim o swoje życie. Ośrodek zapewnia pełen dostęp do usług medycznych i psychoterapeutycznych oraz uczy radzić sobie z nałogiem w codziennym życiu. Walka z uzależnieniem nie jest prosta, ale otrzymując właściwą pomoc, można wyjść z nałogu!