leczenie-ran
16 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Metody leczenia ran z wysiękiem
5 (100%) / 1 głosów

Metody leczenia ran z wysiękiem

Rany z wysiękiem należą do obrażeń najtrudniejszych do leczenia. Aby je prawidłowo i szybko wyleczyć, konieczny jest właściwy wybór opatrunku, którego właściwości wchłaniana będą odpowiednie do rodzaju rany. Wysięk z rany jest bowiem naturalnym zjawiskiem, a jego zadaniem jest przyspieszenie procesu gojenia się rany, dlatego odpowiedni opatrunek jest tak istotny.

Wysięk z rany – czym jest i jaką pełni rolę?

Pod pojęciem wysięku z rany kryje się płyn wypływający z naczyń włosowatych do tkanek ciała. We wczesnym stadium procesu gojenia się rany jego ilość jest stosunkowo duża, gdyż stan zapalny zwiększa przepuszczalność naczyń włosowatych. W miarę postępu procesu gojenia się rany ilość płynu powinna się stopniowo zmniejszać. Inaczej sytuacja wygląda przy trudno gojących się ranach, w przypadku których ilość wysięku długo jest duża. Wysięk pełni bardzo istotną rolę w procesie gojenia się rany. Jego obecność jest więc całkowicie prawidłowa i wspomaga leczenie. Komórki nabłonkowe wymagają bowiem odpowiedniego poziomu wilgotności w celu ułatwienia ich przemieszczania się z krawędzi rany i jej stopniowego zasklepiania. Dzięki obecności wysięku rany goją się szybciej oraz lepiej. Problem może pojawiać się, kiedy wysięku jest zbyt dużo; w takiej sytuacji konieczne jest więc zastosowanie specjalnych opatrunków lub kremów, które wchłoną nadmiar wydzieliny, a jednocześnie nie doprowadzą do nadmiernego przesuszenia rany, co mogłoby spowodować zakłócenie procesu jej gojenia. Można też stosować specjalne maści i spraye, takie jak te produkowane przez firmę Argotiab, które przyspieszają gojenie.

Opatrunki na rany z wysiękiem

Zanim na ranę zostanie założony opatrunek, powinna zostać dokładnie obejrzana i zbadana przez lekarza. Musi on uważnie ocenić jej charakter, ilość wydobywającego się z niej wysięku, jego kolor, zapach oraz konsystencję. Na tej podstawie powinien zostać wybrany odpowiedni opatrunek lub zastosowany krem przyspieszający gojenie, który nie wysuszy nadmiernie rany, wchłonie nadmiar wysięku oraz będzie wspomagał proces jej gojenia się. Wysięk z rany musi być kontrolowany po to, aby jego ilość była właściwa dla prawidłowego gojenia się rany. Opatrunek na ranę z niewielkim wysiękiem powinien charakteryzować się niskim wchłanianiem i nie wysuszać rany. W przypadku ran o silnym wysięku stosuje się natomiast specjalne opatrunki, których zadaniem jest wchłanianie nadmiaru wysięku. Opatrunki tego typu powinny przy tym zapobiegać maceracji zdrowej skóry, która otacza ranę oraz wysuszaniu uszkodzonej tkanki. Muszą także umożliwiać kontakt z łożyskiem rany. Właściwy wybór opatrunku oraz jego specyfiki ma ogromny wpływ na proces gojenia się rany oraz umożliwia kontrolowanie wysięku.